Προς τους ένθεους: Γιατί πιστεύετε;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Κρίμα που έφυγε πάντως η Αλεξάνδρα. Όμως όποιος και να έγραφε με αυτο το όνομα αυτά δεν στέκουν.

Ένα παράξενο πράγμα . Όλες οι Θρησκείες λένε πως είναι αποκάλυψη από τον θεό. Αλήθεια γιατί ο Θεός αποκαλύπτεται στους ανθρώπους με τόσα διαφορετικά ονόματα;
Πότε Βούδας Πότε Κούδας ,πότε Ιησούς και Ιούδας.
Έτσι εξηγείται η πληθώρα ονομάτων για Θεούς.
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

"Ο Θεός αποκαλύπτεται μόνο στους πιστούς της δικιάς μας θρησκείας. Όλοι οι άλλοι λένε ψέματα! "
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Astron έγραψε:"Ο Θεός αποκαλύπτεται μόνο στους πιστούς της δικιάς μας θρησκείας. Όλοι οι άλλοι λένε ψέματα! "
Σε μένα που δεν έχει αποκαλυφθεί ούτε ο Ιεχωβά, ούτε ο Ιησούς ούτε και ο Αλλάχ πώς θα ξέρω ποιός είναι ο αληθινός Θεός;

Πάντως πέρα από αυτές τις τρείς Θρησκείες αποκαλύψεις έκαναν ο Βάκχος, ο Θώρ, ο Οσίρι και ο Κρίσνα. Αλλά αυτές οι αποκαλύψεις γιά τους Μονοθεϊστές είναι δαιμονική πανουργία.
Άβαταρ μέλους
crow
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010 16:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Πέρα απ' την ανάγκη και την παράδοση, ο άνθρωπος είναι περίεργος. Το μυαλό του όμως, λόγω του ότι δεν είναι τέλειος, είναι απλό μπροστά στην πολυσυνθετικότητα του σύμπαντος. Η περιέργεια όμως υπερτερεί με αποτέλεσμα να κάνει το λάθος να δίνει μια απλή απάντηση για κάτι πολυσύνθετο.

-Ποιος έφτιαξε το σύμπαν;
-Ο θεός! <---- απλή απάντηση 5χρονου!!! (....και 20χρονου και 30χρονου και 50χρονου!)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ο λόγος που αυτή την απάντηση την δίνει ο 20άχρονος κ.ο.κ είναι διότι αρχικά την ίδια απάντηση την δίνει ο 5χρονός.Το μόνο λάθος σ'αυτόν τον συλλογισμό είναι ότυι αυτή είναι η φυσική απάντηση ενός πεντάχρονου.Δεν είναι.Είναι η απάντηση που θα δώσει ένας πεντάχρονος που έχει φάει πρώτα στη μάπα το μεταφυσικό conditioning περί θεού και φυσικά την έχει πιστέψει όπως είναι φυσιολογικό να πιστέψει ένας πεντάχρονος ότι παπαριά του πουν οι μεγάλοι.

Απλά τις άλλες παπαριές φροντίζουμε να τις απομυθοποιούμε καθώς μεγαλώνουμε ενώ αυτήν την συντηρεί όλη η κοινωνία με φετιχιστική αφοσίωση.

Η φυσιολογική απάντηση ενός πεντάχρονου με καθαρό μυαλό (σχεδόν αδύνατο στην κοινωνία μας) θα ήταν μάλλον "τι είναι σύμπαν;"

Και ειλικρινά είναι πολύ ουσιαστικό ερώτημα από το (σχεδόν χαζό) "ποιός έφτιαξε το σύμπαν;" (που προϋποθέτει ότι όλα τα πράγματα "φτιάχνονται" και ότι το σύμπαν είναι ένα απ'αυτά τα "πράγματα").
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
crow
Δημοσιεύσεις: 111
Εγγραφή: 18 Οκτ 2010 16:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ο λόγος που αυτή την απάντηση την δίνει ο 20άχρονος κ.ο.κ είναι διότι αρχικά την ίδια απάντηση την δίνει ο 5χρονός.Το μόνο λάθος σ'αυτόν τον συλλογισμό είναι ότυι αυτή είναι η φυσική απάντηση ενός πεντάχρονου.Δεν είναι.Είναι η απάντηση που θα δώσει ένας πεντάχρονος που έχει φάει πρώτα στη μάπα το μεταφυσικό conditioning περί θεού και φυσικά την έχει πιστέψει όπως είναι φυσιολογικό να πιστέψει ένας πεντάχρονος ότι παπαριά του πουν οι μεγάλοι.
Συμφωνώ.

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Και ειλικρινά είναι πολύ ουσιαστικό ερώτημα από το (σχεδόν χαζό) "ποιός έφτιαξε το σύμπαν;" (που προϋποθέτει ότι όλα τα πράγματα "φτιάχνονται" και ότι το σύμπαν είναι ένα απ'αυτά τα "πράγματα").
Είχα μια κουβέντα σήμερα.

α)Ένας μου λέει ότι το σύμπαν το έφτιαξε ο θεός. Ρωτάω "τον θεό ποιος τον έφτιαξε;". Μου λέει ότι το μυαλό του ανθρώπου δε φτάνει μέχρι εκεί. "Λες και φτάνει το δικό σου για να μας πεις πως το σύμπαν φτιάχτηκε απο έναν θεό", λέω.

β)Άλλος μου λέει ότι ο θεός είναι μέσα στην φύση. Αφού είναι μέσα στην φύση ,του λέω, τότε είναι κάτι φυσικό. Δεν προυπήρχε για να την φτιάξει. Το αλλάζει μετά και μου λέει ότι είναι και μέσα και έξω. Αυτήν την φορά τον εβγαλε και έξω για να μπορεί να δικαιολογήσει την δημιουργία της φύσης απ' αυτόν. Και τον ρωτάω "πως μπορείς να μιλάς για κάτι που είναι έξω απ' την φύση απο την στιγμή που δεν γνωρίζουμε όρια στην φύση;" Και μου λέει "γιατί έχεις κολλήσει στον διαχωρισμό φύση-υπερφύση;"
"Γιατί είναι το βασικότερο δόγμα των θρησκειών" λέω


Έχω κάνει πολλές φορές αυτήν την κουβέντα με γνωστούς και δεν καταλήγει πουθενά. Μ' έχουν κουράσει. Πιστεύω πως ούτε καν μπαίνουν στον κόπο να σκεφτούν.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

Αποσπάστηκαν αναρτήσεις περί αξιοπιστίας της Αγίας Γραφής σε νέο νήμα εδώ
Απάντηση