Προς τους ένθεους: Γιατί πιστεύετε;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Γκρινιάρης

alexandra1987 έγραψε:Δε σε πιστεύω, ψευτρούλη... Είσαι ένα από τα καλύτερα παιδιά εδώ. Αν και κάπως... Γκρινιάρης! :D
250€ είχαμε πει; :whistle:
Άβαταρ μέλους
alexandra1987
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2009 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Radical έγραψε:μας ενδιαφέρει το πραγματικό περισσότερο παρά το φαντασιακό.
Γιατί Radical, η πίστη σε προσωπικό Θεό (Θεό που είναι πρόσωπο, προσωπικότητα) χαρακτηρίζεται από κάποιους «φαντασιακό», ενώ η περιορισμένη ανθρώπινη λογική –αυτή που χρησιμοποιεί τις 5 αισθήσεις- λογίζεται σαν «πραγματικό»? Ποια θα ήταν άραγε επί του θέματος η άποψη του σκύλου με την ασπρόμαυρή του όραση ή της μύγας με την πολυπρισματική της?
Radical έγραψε:Καταλήξαμε πως αυτό που μας μάθαν [με πλύση εγκεφάλου] είναι μια μούφα, απλούστατα επειδή τίποτα δεν δείχνει οτι η θρησκεία είναι κάτι άλλο αυτό που αναλύω παρακάτω:
Η διαπαιδαγώγηση των παιδιών μιας άθεης οικογένειας, άραγε, δεν εντάσσεται σ’ «αυτό που μας μάθαν (με πλύση εγκεφάλου)»?
Radical έγραψε:θεωρώ οτι η θρησκεία φαίνεται να είναι χρήσιμη ή/και απαραίτητη για κάποιους, κατα κανόνα τους πιο αδύναμους χαρακτήρες ή στους πιο άτυχους αν θες.
Ποιος θα μπορούσε, άραγε, Radical, να λογιστεί «δυνατός»?
Radical έγραψε:... κληροδότημα του πατέρα μου, που κι αυτός δεν πιστεύει, εξού και η αριστερόστροφη πολιτική μου σκέψη και τα ελευθεριακά μου προτάγματα.
Η γονέικη αγάπη μήπως είναι ένα από τα κίνητρα της επιλογής μας?
Radical έγραψε:Βλέπω ένα μπουκάλι. Το μπουκάλι υπάρχει... Δε βλέπω το θεό. Ο θεός δεν υπάρχει. As simple as that.
Μα και ο τυφλός δεν βλέπει το μπουκάλι κι υπάρχουν κάποιοι που βλέπουν το Θεό και τις εκδηλώσεις Του...
Radical έγραψε:υπάρχουν πάμπολες λογικές, επιστημονικές, πιθανές εξηγήσεις γιατί και πως δημιουργούνται οι θρησκείες, ποιός είναι ο ρόλος τους και τι είναι η θρησκευτική εμπειρία.
Ναι, κι εγώ πιστεύω ότι οι θρησκείες του κόσμου είναι η προσπάθεια του ανθρώπου να γνωρίσει το Θεό. Μόνο που ο Θεός δε γνωρίζεται με ανθρώπινες προσπάθειες... εκδηλώνεται όταν Εκείνος ξέρει ότι είναι προς το συμφέρον του ανθρώπου. Αυτή είναι και η πίστη της Εκκλησίας.
Radical έγραψε:Θεός δεν υπάρχει ...παραμόνο στα μυαλά αυτών που βιώνουν οτιδήποτε υπερβατικό/θρησκευτικό κτλ. Αυτό απλά δείχνει και αποδεικνύει οτι δεν υφίσταται θεός εκτός της συγκεκριμένης περιοχής του εγκεφάλου που παράγει τη θεϊκή εμπειρία. Ο θεός λοιπον είναι εμπειρία, όχι φυσικό πρόσωπο. Πως σου φάνηκε?? :D
Η εμπειρία του Θεού –όταν Αυτός το επιτρέπει- διαμορφώνεται ανάλογα με τη δυνατότητα αντίληψης του ανθρώπου, όμως η ύπαρξή Του –ως πρόσωπο- δεν δεσμεύεται από την αντιληπτική δυνατότητα του ανθρώπου.
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

alexandra1987 έγραψε: Οι μάρτυρες της Εκκλησίας, πώς μπόρεσαν να αντέξουν σε βασανιστήρια μόνο για να μην αρνηθούν την πίστη τους?
Να σου πω, νομίζω ότι τα βασανιστήρια θρέφουν την πίστη. Πρέπει να είναι πολύ τονωτικό να νιώθεις ότι δοκιμάζεσαι για χάρη της πίστης σου (πρόσεξε, δεν δοκιμάζεται η πίστη σου, εσύ δοκιμάζεσαι, και πρέπει να φανείς άξιος). Δεν λέω ότι είναι εύκολο πράμα να αντέξεις τα βασανιστήρια, αλλά άμα έχεις μπει στο τριπ της πίστης, φαντάζομαι ότι κάθε τι που σου δίνει την ευκαιρία να αποδείξεις πόσο πιστός είσαι, σε φτιάχνει.

Πράγμα φυσικά που δεν μας λέει τίποτε για το κατά πόσον το αντικείμενο της πίστης είναι αληθές ή όχι.
Μας δείχνει απλώς την επιρροή της πίστης στον άνθρωπο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
alexandra1987
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2009 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Γκρινιάρης έγραψε:
alexandra1987 έγραψε:Δε σε πιστεύω, ψευτρούλη... Είσαι ένα από τα καλύτερα παιδιά εδώ. Αν και κάπως... Γκρινιάρης! :D
250€ είχαμε πει; :whistle:
Κι έχεις και υψηλή αίσθηση του χιούμορ! :mrgreen:
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αλεξάνδρα η νυχτερίδα ακούει ήχους που δεν μπορώ να ακούσω εγώ και ο κροταλίας βλέπει στο υπέρυθρο που δεν μπορώ να δώ εγώ γιατί έχουν άλλα αισθητήρια όργανα.
Όμως εσύ και εγώ ανήκουμε στο ίδιο είδος και έχουμε τα ίδια αισθητήρια όργανα και δε νομίζω ότι οι άθεοι πάσχουν από κάποια μορφή αναπηρίας όπως οι τυφλοί.
Πως εξηγείς λοιπόν έξω από σοφιστείες περί χρωμάτων και τυφλών το ότι εμείς δεν βλέπουμε αυτό που βλέπετε εσείς;
Και μη μου πεις σε παρακαλώ ότι έχετε ανοίξει την καρδιά σας ενώ εμείς την έχουμε κλειστή...

Και κάτι άλλο.Δεν θυμάμαι αν έχεις πει ότι έχεις παιδιά ή όχι.Αν έχεις (ή αποκτήσεις κάποτε όπως σου εύχομαι) φαντάζομαι ότι θα τους δώσεις χριστιανική διαπαιδαγώγηση.Αυτό είναι η πλύση εγκεφάλου για την οποία μιλάει ο Radical.Εγώ στο δικό μου το παιδί δεν δίνω έτοιμες αλήθειες-εκτός από τις προφανείς.Αντίθετα το προτρέπω να μάθει να σκέφτεται κριτικά και όταν αποκτήσει την απαραίτητη πνευματική ωριμότητα να αποφασίσει μόνος του.Όταν με ρωτάει του λέω την άποψή μου αλλά έχω την πνευματική εντιμότητα και τον απαραίτητο σεβασμό στην αυτονομία της προσωπικότητάς του ώστε να του πώ ότι αυτή είναι η δική μου άποψη,ότι πολλοί άλλοι άνθρωποι έχουν αντίθετη άποψη και ότι είναι νωρίς για αυτόν (7 χρονών) να έχει σχηματισμένη άποψη για τέτοια πράγματα.

Πόσους χριστιανούς ξέρεις που να συμπεριφέρονται σ'αυτό το θέμα με τέτοια διακριτικότητα;Αντίθετα όχι μόνο βλέπεις παιδάκια να τα κοινωνάνε από 2 χρονών αλλά όταν ο γιός μου πηγαίνει στο σχολείο το μαθαίνουν ότι οι άνθρωποι σαν τον πατέρα του είναι από πλανημένοι και ανήθικοι μέχρι και προπομποί του χιτλερικού υπερανθρώπου.

Σε παρακαλώ λοιπόν μην έρχεσαι εδώ να μας λες ότι κάνουμε και εμείς πλύση εγκεφάλου στα δικά μας παιδιά γιατί εγώ τουλάχιστον προσβάλλομαι και εκνευρίζομαι.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Αλεξάνδρα, γιατί μερικά άρθρα τα έγραψες με κεφαλαία, 'Του' κτλ ? :whistle:
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Αlexandra1987
«Γιατί πιστεύουν οι άθεοι στη μη ύπαρξη Θεού; Η ύπαρξη Θεού είναι υπέρλογη και αναπόδεικτη, ωστόσο πάρα πολλοί άνθρωποι επιλέγουν να μη πιστέψουν σε αυτήν. Πώς καταλήγουν στην επιλογή αυτή; Υποθέτω ότι για κάθε άνθρωπο η απάντηση είναι διαφορετική. Δεν περιμένω μια γενική απάντηση, αλλά περιμένω απ’ τον καθέναν να μας μιλήσει για τον εαυτό του μόνο και για το πώς κατέληξε να μη πιστεύει»?
Λοιπόν σ’αυτό δεν πρέπει να έχω απαντήσει :).Δεν πιστεύω στην μη ύπαρξη του θεού. Εσύ δηλαδή πιστεύεις στη μη ύπαρξη του Superman; Απλά κατά την γνώμη μου δεν υπάρχει θεός. Τώρα το πώς κατέληξα σ’αυτή την άποψη είναι μεγάλη ιστορία μάλλον. Πρώτα σταμάτησα να πιστεύω στον χριστιανισμό πάντως, γιατί απογοητεύτηκα από την θρησκεία. Μετά συνειδητοποίησα πως δεν με κάλυπτε κάποια άλλη θρησκεία κι έτσι για κάποιο καιρό απλά πίστευα σε κάτι. Μετά «ένιωσα» πως αυτό το κάτι δεν υπάρχει (το οποίο για μένα σημαίνει ότι απλά πέρασε η επίδραση της πλύσης εγκεφάλου που μου είχε δημιουργήσει την ανάγκη να πιστεύω κάπου). Ε μετά διάβασα και 2 πράγματα παραπάνω κι είδα κάποια πράγματα διαφορετικά, βρήκα εξηγήσεις κλπ. Αυτά στα σύντομα.
Αν είχε βαθιά, βιωματική πίστη, πιστεύεις aristoteli, ότι θα την έχανε έτσι εύκολα? Οι μάρτυρες της Εκκλησίας, πώς μπόρεσαν να αντέξουν σε βασανιστήρια μόνο για να μην αρνηθούν την πίστη τους?
Αυτό όμως δεν μας λέει τίποτα για την πίστη, μας λέει μόνο για τον άνθρωπο. Επίσης πολλοί άνθρωποι πέθαναν στα χέρια των χριστιανών γιατί δεν ήθελαν να αρνηθούν την πίστη τους. Γι’αυτούς τι λες;
Γιατί Radical, η πίστη σε προσωπικό Θεό (Θεό που είναι πρόσωπο, προσωπικότητα) χαρακτηρίζεται από κάποιους «φαντασιακό», ενώ η περιορισμένη ανθρώπινη λογική –αυτή που χρησιμοποιεί τις 5 αισθήσεις- λογίζεται σαν «πραγματικό»?
Γιατί όταν βλέπεις ένα δέντρο με τα μάτια σου αν δεν φρενάρεις θα πέσεις πάνω του κι αυτό είναι πάρα πολύ πραγματικό… Και μερικές ερωτήσεις:

1. Ποια είναι η προσωπικότητα του θεού;
2.Γιατί η πίστη σε έναν φίλο που κανείς δεν βλέπει παρά μόνο το ίδιο το άτομο (φανταστικός φίλος) θεωρείται πρόβλημα; Και ο φανταστικός φίλος είναι πρόσωπο κι έχει προσωπικότητα.
3. Γιατί αν κάποιος δώσει όλη του την περιουσία στην εκκλησία επειδή άκουσε μια φωνή μες στο κεφάλι του (και θεωρεί πως είναι η φωνή του θεού) είναι καλός κι έγινε θαύμα ενώ αν κάποιος σκοτώσει κάποιον επειδή άκουσε μια παρόμοια φωνή μες στο κεφάλι του θεωρείται ψυχασθενής;
Η διαπαιδαγώγηση των παιδιών μιας άθεης οικογένειας, άραγε, δεν εντάσσεται σ’ «αυτό που μας μάθαν (με πλύση εγκεφάλου)»?
Εξαρτάται πως θα τα διαπαιδαγωγήσει. Προσωπικά δεν έχω παιδιά αλλά όταν με ρωτάνε ξαδέρφια μου πχ που είναι μικρά τους λέω πως είναι ακόμη πολύ νωρίς για να αποφασίσουν, να περιμένουν να μεγαλώσουν πρώτα και να κρίνουν μόνα τους αν υπάρχει θεός η όχι. Κάτι παρόμοιο νομίζω θα έκανα και στα παιδιά μου.
Μα και ο τυφλός δεν βλέπει το μπουκάλι..
Ναι αλλά αν απλώσει το χέρι του θα το πιάσει. Αν «σφυρίξει» στο στόμιό του θα ακούσει τον ήχο. Μπορεί να πιει κιόλας από αυτό. Αλληλεπιδρά με το μπουκάλι κι ας μην το βλέπει. Επίσης όπως πολύ σωστά είπε κι ο γιατρός μιλάς για μια αναπηρία, θεωρείς πως όλοι αυτοί που δεν "βλέπουν" τον θεό είναι ανάπηροι;
Ναι, κι εγώ πιστεύω ότι οι θρησκείες του κόσμου είναι η προσπάθεια του ανθρώπου να γνωρίσει το Θεό. Μόνο που ο Θεός δε γνωρίζεται με ανθρώπινες προσπάθειες... εκδηλώνεται όταν Εκείνος ξέρει ότι είναι προς το συμφέρον του ανθρώπου. Αυτή είναι και η πίστη της Εκκλησίας.
Ποιας εκκλησίας από όλες;
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Ποιας εκκλησίας από όλες;
Ιοκάστη αυτό που είπες είναι ύβρις, θα πάσει φωτιά να σε κάψει! Μια Εκκλησία γράφεται με κεφαλαία!
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Ναι, κι εγώ πιστεύω ότι οι θρησκείες του κόσμου είναι η προσπάθεια του ανθρώπου να γνωρίσει το Θεό. Μόνο που ο Θεός δε γνωρίζεται με ανθρώπινες προσπάθειες... εκδηλώνεται όταν Εκείνος ξέρει ότι είναι προς το συμφέρον του ανθρώπου. Αυτή είναι και η πίστη της Εκκλησίας.

Αλεξάνδρα εσένα πως σου εκδηλώθηκε?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
tiresias09
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Οκτ 2009 19:51
Όνομα Ιστότοπου: Τειρεσίας
Επικοινωνία:

Radical έγραψε:
Ποιας εκκλησίας από όλες;
Ιοκάστη αυτό που είπες είναι ύβρις, θα πάσει φωτιά να σε κάψει! Μια Εκκλησία γράφεται με κεφαλαία!
Να την εκμεταλευτούμε για το ενεργειακό στην ΔΕΗ!! :D
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Εκ των προτέρων ζητώ συγγνώμη για την ταλαιπωρία εις την οποία σας υποβάλλω. Ξεφεύγω αρκετά από το Θέμα της Συζήτησης αλλά δεν νομίζω πως χρειάζεται να δώσω απάντηση εγώ σε αυτήν ερώτηση γιατί έχω δηλώσει Άθεος.Πάντως θέλω να τονίσω τη σημασία της ερώτησης και τον αντίκτυπό της στους ένθεους.
Το θέμα της συζήτησηςη είναι γιατί πιστεύουν οι ένθεοι. Αυτή είναι μια πολύ ωραία ερώτηση για να αναγκάσουμε τους άλλους να παίξουνε μπάλα στο δικό μας γήπεδο επιτέλους. Αρκετά πια βαρέθηκα να δίνω εξηγήσεις στο κάθε ζηλωτή και να του δώσω να καταλάβει . Δεν είμαστε υποχρεωμένοι να δώσουμε εμείς εξηγήσεις γιατί απορρίπτουμε αυτό που θέλουν να μας πλασσάρουν αυτοί.

Περπατάς μια συνηθισμένη μέρα στο δρόμο . Η μπορεί να είσαι και σπίτι σου ακόμα μερικές φορές.Και σε συναντάνε δύο καλοντυμένοι κύριοι(οι μάρτυρες του Ιεχωβά ΄συνήθως στέλνουν γυναίκες σε αντίθεση με τους μορμόνους που στέλνουν αποκλειστικά άντρες) ,ευγενικοί και γλυκομίλητοι ,με μια πραότητα και μια καλοσύνη (συγχωρέστε με που τα περιγράφω με τόσες λεπτομέρειες).Κρίμα που αυτή η συμπεριφορά τους είναι μόνο το marketing τους.Στον δρόμο δεν με ενοχλεί και τόσο να τους συναντώ γιατί στο κάτω ανήκει και σε αυτούς ο δρόμος. Αλλά με ενοχλεί όταν έρχονται στο σπιτι μου.

Η προσπάθεια τους για προσέγγιση είναι ορισμένες ερωτήσεις του τύπου πλησιάζει η μέρα της κρίσης ,η δευτέρα παρουσία,μετανοείτε, έρχονται σεισμοί λιμοί καταποντισμοί σφαγές ή πιο ραφιναρισμένες όπως ο Ιησούς σε αγαπάει ,μας ακούει άραγε ο Θεός; ανάλογα με την οργάνωση . Οι Ιεχωβίτες πάντως είναι πιο κινδυνολόγοι. Όποιος λοιπόν έχει όρεξη να συνδιαλεγεί μαζί τους και συναντήσει Ιεροκύρηκες με όρεξη για κουβέντα πρέπει να τους κάνει να παίξουν στο δικό μας γήπεδο.
Άφού μας εξηγήσουν πρώτα την θεωρία του πρέπει μετά να μας δώσουν και εξηγήσεις.

1)Θεός .Τι νόημα δίνουν σε αυτήν την λέξη; Πώς είναι ο Θεός; Πρέπει να μας τον περιγράψουν .
2) Πως εμείς το διαπιστώνουμε αυτό; Τι στοιχεία έχουμε για την ύπαρξη του Θεού;Υπάρχουν αποδείξεις;
3) Αυτοί γιατί πιστεύουν αυτό που πιστεύουν αυτό που πιστεύουν ;

Μετα από αυτό τον προβληματισμό ,αν βέβαια προβληαματίστηκαν καθόλου, μπορούμε να τους μιλήσουμε λίγο πιο φιλοσοφικά. Υπάρχει ένα θέμα που καμια θρησκεία δεν μπορεί να δώσει ικανοποιητικές απαντήσεις , αυτό της ελεύθερης βούλησης .

Συνοπτικά έρχομαι σε βρίσκω στο σπίτι σου να σου κυρήξω ότι μέσα στους τοίχους του σπιτιού μου ζεί ένας καλικάντζαρος ,σε χαρακτηρίζω άπιστος βλάσφημο άπιστο και ασεβή και έπειτα σου ζητώ να μου εξηγήσεις γιατί δεν πιστεύεις ότι μέσα στους τοίχους του σπιτιού ζεί ένας καλικάντζαρος.

Αυτό ήταν break για διαφημίσεις
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tyxkatmal την 03 Οκτ 2010 00:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Για να σας βοηθήσω να μοιραστείτε μαζί μας την εσωτερική πορεία σας προς την πίστη, θα βγω εκτός θέματος και θα μοιραστώ εγώ την προσωπική μου εσωτερική πορεία προς την απιστία.....
Το μπαλάκι στα χέρια σας.
Σημείωση Συντονίστριας: Ολόκληρο το σχόλιο της Αόρατης Μελάνης εδώ

Αγαπητή Αόρατη Μελάνη δεν είσαι η μοναδική . Και εγώ και πιστεύω πως και οι περισσότεροι περάσαμε από το στάδιο της πίστης. Λες πως μέχρι τα 15 με 16 ήσουν ένθεη . Από όλα όσα έχω διαβάσει θα πρέπει να ήσουν πραγματικά πιστή. Έχω την πεποίθηση πως αυτοί που πιστεύουν πραγματικά και έχουν ανοικτό μαυαλό έχουν και τις περισσότερες πιθανότητες να γίνουν άθεοι. Η πλειοψηφία πάντως του κόσμου δεν νοιάζεται να ενδιαφέρεται και πολύ για το θέμα αφού την θρησκεία την γράφει στα παλιά του τα παπούτσια.

Υ.Γ.

Ελπίζω να μη σας κούρασα με το προηγούμενο που είναι εκτός θέματος.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Δεν μας κούρασες (εμένα τουλάχιστον) και δεν θεωρώ ότι ήταν τόσο εκτός θέματος. Έχεις δίκιο πάντως, είναι αδιανόητο το πως έχει φτάσει να θεωρείται λογικό (!!!) από τόσο κόσμο το να σου λένε κάτι τόσο ασυνάρτητο και να περιμένουν εσύ να αποδείξεις γιατί δεν τους πιστεύεις αντί να συμβαίνει το αντίθετο....
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Έκρινα σκόπιμο να δώσω εξηγήσεις προς όλους τους φίλους εδώ πέρα για να μην παρεξηγηθώ. Στο προπροηγούμενο άρθρο μου περιγράφω τη δράση και τη λειτουργία κάποιων Θρησκευτικών ομάδων διαφημίζοντας τους λιγάκι. Θα νόμιζε κανείς ότι υποστηρίζω κάποιο μεγάλο δόγμα και κατηγορώ τις αιρέσεις. Δεν είναι αυτό απλά οι Ορθόδοξοι σπανίως μοιράζουν φυλλάδια γιατί δεν έχουν ανάγκη προσυλητισμού.Αυτοί μου χάλασαν την ησυχία μου στο γυμνάσιο όταν μας απειλούσαν στα Θρησκευτικά ότι αν στενοχωρήσω τον Θεό και δεν κάνω ότι θέλει ,όταν πεθάνω θα με περιμένει ο Σατανάς στην κολάση και θα κολυμπάω μέσα σε ένα ποτάμι λάβας.Αυτά τα άκουγα 2 φορές την εβδομάδα αλλά τώρα απαλλάχτηκα από αυτούς και δεν έχουν άλλο τρόπο πια να με ενοχλήσουν.

Προς τους ένθεους φίλους μας θέλω να απαντήσω πως εγώ δεν πήγα καμιά φορά να τους κυρήξω τη μη ύπαρξη του Θεού η την ύπαρξη του μή Θεού.

Ξεφύγαμε όμως από το θέμα. Ας επιστρέψουμε.
Οι περισσότεροι Έλληνες είναι άθρησκοι Χριστιανοί Ορθόδοξοι.Αυτό όποιος κάνει μια γύρα στις Εκκλησίες της περιοχής θα το διαπιστώσει . Η νεολαία απουσιάζει και μέσα στη λειτουργία είναι μόνο μερικές ηλικιωμένες κυρίες. Είναι αντιφατική η πιο πάνω διαπίστωση αλλά επειδή η Ορθοδοξία έχει συνδεθεί έστω και με έναν ελάχιστο τρόπο με τη πορεία του Ελληνικού έθνους την αποδεχόνται ως παράδοση. Δεν ήταν όλοι οι κληρικοί τουρκόφιλοι . Ο παπαφλέσσας ήταν τουρκόφιλος;

Γι αυτό θα ασχοληθούμε με εκείνη την μειοψηφία που πραγματικά πιστεύει και όχι απλώς δηλώνει Χριστιανός Ορθόδοξος γιατί έτσι τον βάφτισαν. Εγώ προσωπικά θεωρώ ως θρησκευόμενο η ένθεο κάποιον που εκδηλώνει την πίστη και τη λατρεία προς κάποιο ανώτερο όν με ορισμένες πράξεις και ενέργειες . Αν λέμε πως απλά υπάρχει μια ανώτερη δύναμη αλλά δεν μας απασχολεί περισσότερο το ζήτημα είμαστε άθεοι στην πραγματικότητα.

Η πίστη είναι καθαρά ψυχολογικό και συναισθηματικό θέμα . Και όλες οι θρησκείες είναι συναισθηματικά φορτισμένες με διάφορα συναισθήματα φόβου και προσδοκίας.Όσο πιο μεγάλη συναισθηματική φόρτιση έχει κάποιος άνθρωπος τόσο πιο θρησκευόμενος γίνεται.
Άβαταρ μέλους
noxteryn
Δημοσιεύσεις: 2210
Εγγραφή: 02 Απρ 2010 15:40
Όνομα Ιστότοπου: noxteryn
Τοποθεσία: Αργυρούπολη
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:Προς τους ένθεους φίλους μας θέλω να απαντήσω πως εγώ δεν πήγα καμιά φορά να τους κυρήξω τη μη ύπαρξη του Θεού η την ύπαρξη του μή Θεού.
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί οι Άθεοι συνεχώς απολογούνται για αυτό. Τόσους αιώνες, οι θρησκευόμενοι χρησιμοποιούσαν σπαθιά, φωτιές, λιοντάρια, και κανόνια, για να προσηλυτίσουν τους άπιστους. Οι Άθεοι χρησιμοποιούν λέξεις. Τόσο τρομακτικά είναι τα επιχειρήματα και οι συλλογισμοί που τους παραθέτουμε?
"The irony of the Information Age is that it has given new respectability to uninformed opinion."
tyxkatmal
Δημοσιεύσεις: 979
Εγγραφή: 26 Δεκ 2009 14:10
Όνομα Ιστότοπου: -

alexandra1987 έγραψε: Μόνο που ο Θεός δε γνωρίζεται με ανθρώπινες προσπάθειες... εκδηλώνεται όταν Εκείνος ξέρει ότι είναι προς το συμφέρον του ανθρώπου.
Αυτό που λες Αλεξάνδρα δεν μου φαίνεται και πολύ πρωτότυπο. Για να είμαι πιο ακριβής είναι πολύ συνηθισμένο.
Δηλαδή φταίει αυτή η οντότητα που πιστεύεις την ύπαρξη της, που εγώ είμαι σκεπτικιστής γιατί δεν μου εκδηλώθηκε. Δηλαδή αποφάσισε ότι δεν θα ήταν συμφέρον μου να μου αποκαλυφθεί. Φαίνεται πως αυτή η οντότητα με προτιμάει να την αγνοώ. Ορισμένους φαίνεται πως δεν τους θέλει μαζί του.

Στον Χριστιανισμό ο Θεός δεν αποκαλύπτεται για να είναι οι άνθρωποι να αποφασίσουν ελεύθεροι αν θα τον ακολουθήσουν η όχι . Εσύ ισχυρίζεσαι τώρα πως αποκαλύπτεται όταν είναι για το καλό του ανθρώπου. Αυτό δεν νομίζεις πως είναι αντίφαση;
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

alexandra1987 έγραψε: Γιατί Radical, η πίστη σε προσωπικό Θεό (Θεό που είναι πρόσωπο, προσωπικότητα) χαρακτηρίζεται από κάποιους «φαντασιακό», ενώ η περιορισμένη ανθρώπινη λογική –αυτή που χρησιμοποιεί τις 5 αισθήσεις- λογίζεται σαν «πραγματικό»? Ποια θα ήταν άραγε επί του θέματος η άποψη του σκύλου με την ασπρόμαυρή του όραση ή της μύγας με την πολυπρισματική της?
Αγαπητή Αλεξάνδρα, συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά διακρίνω μια αντίφαση στα γραφόμενά σου:
Aπ' τη μια θεωρείς ατελείς τις ανθρώπινες αισθήσεις -και καλά κάνεις- κι απ' την άλλη θεωρείς ότι η πίστη που κι αυτή είναι συναισθηματικό προϊόν, ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ προϊόν όπως ακριβώς και οι αισθήσεις, πρέπει να χρήζει κάποιας ιδιαίτερης αντιμετώπισης.
Εάν οι αισθήσεις είναι ατελείς, άλλο τόσο -και πολύ περισσότερο- ατελές εργαλείο για τη μελέτη του κόσμου είναι το συναίσθημα. Διότι το συναίσθημα επηρεάζεται από τους ευσεβείς πόθους, τις ανασφάλειές μας, τα θέλω και τα πρέπει μας πολύ περισσότερο από τις υπόλοιπες αισθήσεις μας. Είναι το "πρώτο θύμα" της αλήθειας, και αυτό που απέχει περισσότερο απ' τη γνώση του εξωτερικού κόσμου.

Αλλά ακόμα και αν δεχόμασταν να εξισώσουμε τις αισθήσεις με τη γνώση δια του συναισθήματος, ποια ανακάλυψη έχει να επιδείξει το συναίσθημα ως εργαλείο γνώσης; Μπορώ με τη χρήση των -ατελών- αισθήσεών μου να υπολογίσω με ακρίβεια την τροχιά και το κλίμα ενός πλανήτη σε ένα μακρινό άστρο, να κατασκευάσω οχήματα με τα οποία μπορώ να ταξιδέψω σε ολόκληρο τον πλανήτη μέσα σε ελάχιστο χρόνο και ακόμα και έξω από αυτόν, μπορώ να σώσω εκατομμύρια ανθρώπους με την κατασκευή εμβολίων και την ίαση ασθενειών, έχω αυξήσει το προσδόκιμο ζωής του ανθρώπου από τα 25 στα 75+ κλπ κλπ
Ποια αντίστοιχα επιτεύγματα έχουν να επιδείξουν η πίστη κι η θρησκεία στην ικανότητά τους να γνωρίσουν και να ερμηνεύσουν τον κόσμο; Όταν μάλιστα υποτίθεται ότι προέρχεται απ’ το δημιουργό του κόσμου, η πίστη θα έπρεπε να είναι το καλύτερο δυνατό εργαλείο προς αυτό το σκοπό.

Δυστυχώς όμως, οι υπόλοιπες αισθήσεις μας είναι αυτές που έχουν καταφέρει να μας βοηθήσουν να γνωρίσουμε τον κόσμο πιο καλά από κάθε μεταφυσική δοξασία ή θείο συναίσθημα.

Γιατί, λοιπόν, το –ανθρώπινο- συναίσθημα να υπερτερεί έναντι των ανθρώπινων αισθήσεων; Εάν είναι λοιπόν να αντιμετωπίσουμε τις αισθήσεις ως ατελείς, εξίσου ατελές είναι και το συναίσθημα και πρέπει να υπόκειται στην ίδια ακριβώς κριτική.
Και δυστυχώς η πίστη έχοντας ως βάση της το συναίσθημα, δεν έχει προσφέρει τίποτα στην ανθρωπότητα πέρα από ένα αποκούμπι μπροστά στις δυσκολίες της ζωής και το φόβο του θανάτου. Ενώ η γνώση μέσω των φυσικών μας πεπερασμένων αισθήσεων, με εργαλείο την επιστήμη έχει καταφέρει να μας αποκαλύψει μέσα σε σχετικά λίγο καιρό άπειρες αλήθειες.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

tyxkatmal έγραψε:
alexandra1987 έγραψε:Μόνο που ο Θεός δε γνωρίζεται με ανθρώπινες προσπάθειες... εκδηλώνεται όταν Εκείνος ξέρει ότι είναι προς το συμφέρον του ανθρώπου.
Αυτό που λες Αλεξάνδρα ...
Astron έγραψε:
alexandra1987 έγραψε:Γιατί Radical, η πίστη σε προσωπικό Θεό (Θεό που είναι πρόσωπο, προσωπικότητα) χαρακτηρίζεται από κάποιους «φαντασιακό», ενώ η περιορισμένη ανθρώπινη λογική –αυτή που χρησιμοποιεί τις 5 αισθήσεις- λογίζεται σαν «πραγματικό»? Ποια θα ήταν άραγε επί του θέματος η άποψη του σκύλου με την ασπρόμαυρή του όραση ή της μύγας με την πολυπρισματική της?
Αγαπητή Αλεξάνδρα, συγνώμη που επεμβαίνω...
HELLOOOOO GUYS !!!
Ο Radical πέθανε, μετεμψυχώθηκε και ξαναπέθανε, ενώ την Αλεξάνδρα την ψάχνει 9 μήνες η Νικολούλη.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Κύριε Κόμη, σας βρίσκω ανενημέρωτο. Η Αλεξάνδρα βρίσκεται στην Νέα Ζηλανδία, όπως μας πληροφορεί η αδερφή της...
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Οπ, τώρα είδα τις ημερομηνίες, είδα τελευταία σελίδα κι ούτε που το πρόσεξα. Άρα... να μην περιμένω απάντηση σύντομα ε; :roll:
Απάντηση