Προς τους ένθεους: Γιατί πιστεύετε;

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

«Γιατί πιστεύουν οι άθεοι στη μη ύπαρξη Θεού; Η ύπαρξη Θεού είναι υπέρλογη και αναπόδεικτη, ωστόσο πάρα πολλοί άνθρωποι επιλέγουν να μη πιστέψουν σε αυτήν. Πώς καταλήγουν στην επιλογή αυτή; Υποθέτω ότι για κάθε άνθρωπο η απάντηση είναι διαφορετική. Δεν περιμένω μια γενική απάντηση, αλλά περιμένω απ’ τον καθέναν να μας μιλήσει για τον εαυτό του μόνο και για το πώς κατέληξε να μη πιστεύει»?
Αλεξάνδρα, "καταλήξαμε να μην πιστεύουμε" διότι προφανώς είμαστε άνθρωποι που δεχόμαστε μια ιδέα ή έννοια ως πραγματικότητα οχι λόγω πίστης αλλά λόγω αλληλεπίδρασης με αυτήν και παρατήρησης - κοινώς μας ενδιαφέρει το πραγματικό περισσότερο παρά το φαντασιακό.

Καταλήξαμε πως αυτό που μας μάθαν [με πλύση εγκαφάλου] είναι μια μούφα, απλούστατα επειδή τίποτα δεν δείχνει οτι η θρησκεία είναι κάτι άλλο αυτό που αναλύω παρακάτω:

Θα απαντήσω λοιπόν γενικά κι όχι προσωπικα. Σε αντίθεση με τους πιστούς που όντως ο κάθενας έχει ένα διαφορετικό προσωπικό θέο, όπως συνηθίζω να λέω, δηλαδή φτιάχνουν μια δική τους εκδοχή στο κεφάλι τους για τη σχέση που αναπτύσσουν με το θείο, το ιερατείο κτλ, οι άθεοι γενικά πάνω κάτω έχουν τα ίδια 'επιχειρήματα'.

Πιστεύω σε αυτό που βλέπω και αισθάνομαι. Η μόνη σχέση της πραγματικότητας με το θεο είναι οτι σε μεγαλώνουν έτσι ώστε να τον πιστεύεις. Εξαρτάται από το ποσο αδύναμο είναι το άτομο, πόσο μορφωμένο, πόσο γουστάρει ή έχει την τάση να αμφισβητεί κτλ κτλ, πως μεγαλώνει, πόσο φοβάται το θάνατο και άλλα διάφορα, το κατα πόσο και πόσο εύκολα θα αποτινάξει την παράλογη αυτή πίστη.

Αντε να σου βάλω και προσωπικό στοιχείο. Σε αντίθεση με κάποιους άθεους όμως, θεωρώ οτι η θρησκεία φαίνεται να είναι χρήσιμη ή/και απαραίτητη για κάποιους, κατα κανόνα τους πιο αδύναμους χαρακτήρες ή στους πιο άτυχους αν θες. Και αν ακούγεται υποτιμητικό, συμπληρώνω πως πάντα είχα αδυναμία στους πιο αδύναμους [κληροδότημα του πατέρα μου, που κι αυτός δεν πιστεύει] εξού και η αριστερόστροφη πολιτική μου σκέψη και τα ελευθεριακά μου προτάγματα.

Βλέπω ένα μπουκάλι. Το μπουκάλι υπάρχει. Βλέπω την αδικία. Η αδικία υπάρχει. Βλέπω την πίστη. Η πίστη υπάρχει. Βλέπω τη θρησκεία. Η θρησκεία υπάρχει. Δε βλέπω το θεό. Ο θεός δεν υπάρχει. As simple as that.

Εξάλλου υπάρχουν πάμπολες λογικές, επιστημονικές, πιθανές εξηγήσεις γιατί και πως δημιουργούνται οι θρησκείες, ποιός είναι ο ρόλος τους και τι είναι η θρησκευτική εμπειρία. Θεός δεν υπάρχει πουθενά παραμόνο στις ιστορίες των θρησκειών και στα μυαλά αυτών που βιώνουν οτιδήποτε υπερβατικό/θρησκευτικό κτλ. Αυτό απλά δείχνει και αποδεικνύει οτι δεν υφίσταται θεός εκτός της συγκεκριμένης περιοχής του εγκεφάλου που παράγει τη θεϊκή εμπειρία.

Ο θεός λοιπον είναι εμπειρία, όχι φυσικό πρόσωπο. Πως σου φάνηκε?? :D
tiresias09
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Οκτ 2009 19:51
Όνομα Ιστότοπου: Τειρεσίας
Επικοινωνία:

Γιατί μπορεί να πιστεύει ένας ένθεος αν όχι για τους λόγους που η θρησκεία του, του έχει καταλλήλως υποδείξει; Στην περίπτωση της εκκλησίας του χριστιανισμού, τον έχει κατευθύνει με τέτοιον τρόπο στον σκοταδισμό, που είναι μάλλον αδύνατο να της ξεφύγει. Η σκέψη του πιστού έχει δαιδαλώδη άμυνες και οι δυνατότητες αφελών υπεκφυγών είναι ατελείωτες! Όταν αυτός είναι και απόφοιτος κάποιας εκκλησιαστικής σχολής η κατάσταση στο μυαλό του μπορεί να είναι περισσότερο δραματική, αφού για κάθε λογικό επιχείρημα υπάρχει ένας «παράλογος» αντίλογος, που όμως είναι τόσο, μα τόσο λογικός για το μυαλό του πιστού, σε σημείο που οι άπιστοι να του φαίνονται απλά ηλίθιοι!
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Υπάρχουν και οι πιο κάτω λόγοι για να είναι κανείς πιστός...

[youtube]eBmfmfm3eQg[/youtube]
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Το μόνο στοιχείο που δεν έχει καμμία σημασία, μα καμμία σημασία, είναι τελικά ο όποιος θεός per se (αν υπάρχει δλδ)

έχοντας τραβήξει το καζανάκι στις ιουδαικές εκδοχές υπερβατικής υπόστασης, τα 3-5 πηγάδια του τριαδικού (Πυθαγόρειου αριθμολάγνου) επικρατέστερου κολλάζ παλαιότερων παγανιστικών ιδεών, θα ήθελα να εστιάσω και μεγενθύνω την ανάλυση σε amstrong επίπεδο.

πιστεύουν όλοι οι μη-ψυχοπαθείς ή οριακά borderline ψυχοπαθείς σε κάτι.
Πιστεύουν σε σχέση με την άποψή τους για το νόημα/ σκοπό της ζωής που καταλήγουν με εκλογίκευση ή διαίσθηση.
το νόημα / σκοπός της ζωής μεταλλάσεται μεταξύ κατανόησης/ηδονής/αταραξίας/ευτυχίας σε όλους τους ανθρώπους (πάντα στα πλαίσια του βιολογικού spread με standard deviations κοινώς σημαντικές εξαιρέσεις).

Όλα αυτά, μαζί με τη λογική και το παράλογο, την κατανόηση και την πίστη, την ηθική και την παράβαση προέρχονται βιολογικά. Από γονίδια από τον παππού μπαμπά μαμά γιαγιά κτλ.

Άνθρωποι, σκουλήκια, πεύκα, ιοί, ενζωή, ίσα, ασήμαντα και (όσο μας αφορά) αιώνια.

εξάλλου
το IQ "στεγνή εξυπνάδα» σχετίστηκε (correlates) με α θ ε ί α έλλειψη πίστης σε θεία.
Όμως
Η συναισθηματική νοημοσύνη έχει σχετιστεί με θρησκευτικότητα και πίστη σε θεία

αόρατη μελάνη

η πιο κατάλληλη απάντηση που θα μπορούσε να σου δώσει κανείς είναι
-------------------------------------------------
πιστεύω γιατί με κάνει πιο ευτυχισμένο

πίστη σε κάτι υπερβατικό-μεγαλύτερο από το άτομό μας είναι απαραίτητο συστατικό

πίστη σε μία αόριστη και ανεξήγητη θετική πορεία/κατάληξη δλδ defacto, άλογη αισιοδοξία σε ζητήματα θέλησης είναι απαραίτητο συστατικό

μαζί με συγχώρεση, ταπεινότητα και οξυδέρκεια φρόνηση σοφία «παν μετρον αριστον» όλα απαραίτητα συστατικά

για να ζούμε πιο χαρούμενα.
---------------------------------------------------

Μπορεί να τα μάσησαν κάπως έτσι και οι πατριάρχες του παρελθόντος

Αλλά αυτά τα καθόρισαν ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ πλέον, ΑΘΕΟΙ επιστήμονες
Και αφορούν όλους τους ανθρώπους

-ήμουν και θα είμαι άθεος

Ήμουν και άθρησκος και άπιστος.

Έφτασα στα σημεία που «δεν σε παίρνει πια» ο σαρκασμός και η ειρωνεία .

Θάψτε γονείς και φίλους, ξεγεννήστε τα παιδιά σας, και ξέρετε σε τί αναφέρομαι.

Τώρα πιστεύω στο αισιόδοξο εναντίον της λογικής μου

Και παλεύω να οργανώσω μια βιώσιμη στάση ζωής που διασφαλίζει το μόνο αγαθό

Την ευτυχία ΜΑΣ

«οι καταθλιμμένοι είναι πιο αποτελεσματικοί στο να βρίσκουν λύσεις άμεσα σε διάφορες δυσκολίες, προβλήματα.»

Την αλήθεια όλοι εγουστάρουν
Την κατάθλιψη κανείς
say "Hi!"
tiresias09
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Οκτ 2009 19:51
Όνομα Ιστότοπου: Τειρεσίας
Επικοινωνία:

Ο θάνατος είναι ένα τίποτα για μας, γιατί όταν υπάρχουμε εμείς ο θάνατος δεν υπάρχει, όταν δε έρθει ο θάνατος τότε δεν υπάρχουμε εμείς!
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

tiresias09 έγραψε:Ο θάνατος είναι ένα τίποτα για μας, γιατί όταν υπάρχουμε εμείς ο θάνατος δεν υπάρχει, όταν δε έρθει ο θάνατος τότε δεν υπάρχουμε εμείς!
καλός ο Επίκουρος μεν,

αλλά και αυτός σεβόταν και εκλογίκευε αυτά που νιώθουμε εν ζωή

ο θάνατός σου και η γέννα σου και τί μπορεί να είσαι πριν και μετά είναι ακαδημαική κουβέντα στην χειρότερη και "κοαν" αφύπνισης στην καλύτερη

ο αποχωρισμός (θανατος του ΦΙΛΟΥ, της ΜΑΜΑΣ, του ΚΟΡΑΛΛΙΟΥ, του ΔΑΣΟΥΣ, του παιδιού ΣΟΥ, το όποιο τέλος) και η συνεύρεση (η γέννηση, η βλάστηση, η καρποφορία, ο έρωτας, η όποια αρχή) και τα σχετικά συναισθήματά τους είναι όλο το παιχνίδι
say "Hi!"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Πυθέα, αν και το σκόπιμα {?} πομπώδες / αινιγματικό στυλ γραπτού σου δεν είναι 100% του γούστου μου, λόγω του ότι διακρίνω τι λες, διακρινω και συγγένεια και πολλές ομοιότητες στο πως τα βλέπουμε τα πράγματα. Τόσο που αρχίζω να αναρωτιέμαι αν σε ξέρω κάπως... ? αν και είναι λίγο σα να σε ξέρω, παρά τα λίγα post σου που έχω διαβάσει. Κατανοείς βέβαια οτι αρκετοί είναι αυτοί που δε θα καταλαβαίνουν γρι από τα λεγόμενά σου, ε? :D

Για το οτι το παίζεις λιγάκι εξυπνίδης δε λέω τίποτα γιατί το κάνω και εγώ :oops:

Τι διάολο είναι το amstrong, να είναι τάχα αυτό???
http://www.amstrong.dk/
μπα.. :P

Παρόλαυτά

η ατάκα του επικούρειου που ανέφερε ο τειρεσίας και είχα ακούσει πρόσφατα είναι απο τις αγαπημένες περί θανάτου, και προφανέστατα δεν πάει να εξηγήσει τίποτα παρά να τονώσει το φόβο για το θάνατο για αυτούς που αδυνατούν να συλλάβουν και αποδεκτούν την έννοια της ανυπαρξίας.

επίσης διαφωνώ εν μέρει:

«οι καταθλιμμένοι είναι πιο αποτελεσματικοί στο να βρίσκουν λύσεις άμεσα σε διάφορες δυσκολίες, προβλήματα.»

ίσως σε μια μεγάλη μερίδα θεμάτων, όμως οι λύσεις που βρίσκουν οι καταθλιπτικοί και καταθλιμμένοι είναι [συχνά] λύσεις παραίτησης, άμυνας, απόγνωσης. Η ικανότητα τους που σωστά εντοπίζεις έχει να κάνει με το ότι έχουν αναπτύξει αξιοθαύμαστους μηχανισμούς άμυνας, κυρίως καταστολής και χαλιναγώγησης της σκέψης. Κοινώς, ναι μεν μπορεί να έχουν χαρακτηριστικά που θα ζήλευε ίσως ένας ειλικρινής ορθολογιστής, αλλά έχουν και χαρακτηριστικά που κανείς δε θα ήθελε για τον εαυτό του και που σίγουρα δε βοηθάνε στις δυσκολίες της ζωής ούτε στην επίλυση προβλημάτων -πόσο μάλλον την άμεση- , όπως ο 'καταθλιπτικός' εγκέφαλος, που τελικά είναι καλωδιωμένος ώστε να αποφεύγει / αγνοεί τα άσχημα και τις αλήθειες που πονάν, αλλά και να κάνει διάφορα άλλα παλαβά όπως π.χ. να λυπάται βαθειά και σχεδόν αναίτια, ως παρενέργεια των στιγμών ευτυχίας.

αυτό:
Την αλήθεια όλοι εγουστάρουν
Την κατάθλιψη κανείς
Και εδώ διαφωνώ. Η μέχρι τώρα εμπειρία μου στη ζωή, ως παθιασμένος σε βαθμό εμμονής με την ειλικρίνεια και την αλήθεια, μου έδειξε οτι ισχύει το αντίθετο από οτι ισχυρίζεσαι για την αλήθεια. Κι αν δικαιωθώ μακροπρόθεσμα, αν οι σπόροι που έριξα πριν 10+ χρόνια στα μυαλά ανθρώπων αρχίζουν και βλασταίνουν τώρα, αν εξακολουθώ να είμαι συμπαθής παρά την ισοπέδωση που απλοχερα προσφέρει η αλήθεια σε όσους έχουν το θάρρος/τύχη/ατυχία να τη συναντήσουν, αυτό είναι δική μου μαγκιά και παρά την αλήθεια που κουβαλώ. Η αλήθεια δεν είναι ευχαριστη. Εκτός αν λες για την ακίνδυνη, ανώδυνη εκδοχή της, τότε πάω πάσσο.
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Radical έγραψε:
1) Τι διάολο είναι το amstrong, να είναι τάχα αυτό???

2) η ατάκα του επικούρειου που ανέφερε ο τειρεσίας και είχα ακούσει πρόσφατα είναι απο τις αγαπημένες περί θανάτου, και προφανέστατα δεν πάει να εξηγήσει τίποτα παρά να τονώσει το φόβο για το θάνατο για αυτούς που αδυνατούν να συλλάβουν και αποδεκτούν την έννοια της ανυπαρξίας.

3) «οι καταθλιμμένοι είναι πιο αποτελεσματικοί στο να βρίσκουν λύσεις άμεσα σε διάφορες δυσκολίες, προβλήματα.»
διαφωνώ εν μέρει:
Την αλήθεια όλοι εγουστάρουν
Την κατάθλιψη κανείς
4) Και εδώ διαφωνώ..
Radical, γεια!

Έβαλα τους αριθμούς για ευκρίνεια

1) δεν έχω την κατάλληλη σκανδιναβική γραμματοσειρά, το A έχει και ένα κυκλάκι από πάνω. Μονάδα μέτρησης μήκους δημοφιλής σε εικόνες υποκυτταρικού –μοριακού επιπέδου από ηλεκτρονικό μικροσκόπιο. Και σε μοντέλα μακρομορίων πχ. το τάδε υδρογονο απέχει 670 Α από την ριβονουκλεική στήλη. Πολύ πιο μικρό από το μικρόμετρο.


2) μία υπέροχη λογική διαπίστωση η ατάκα ! νομίζω ότι εξηγεί πολύ συγκεκριμένα και σίγουρα ο σκοπός του είναι να αφαιρέσει τον φόβο, να εκμηδενίσει τον παράλογο φόβο του προσωπικού θανάτου, της λήξης της οργάνωσης των μορίων μας σε αυτό το ενεργειακό χορό μορφών με αυτή την χωροχρονική υπογραφή.

Το εδώ και τώρα.
Αυτό αδυνατούν να συλλάβουν οι περισσότεροι. Στο παρόν σκέφτεσαι και το παρελθόν και το μέλλον. Στο παρόν υπάρχουν όλα. Η αιώνια στιγμή. Η αθάνατη στιγμή . και η αθάνατη συνειδηση. Με τα μάτια σου βλέπεις τώρα και ότι έβλεπε ο Αριστοτέλης και ότι θα δει ο περιπλανώμενος του διαστήματος.

Η ανυπαρξία όπως λες, είναι ή μια εγωική ψευδαίσθηση, ίση με την ψευδαίσθηση του Εγώ, ή η γενέτειρα του σύμπαντος οπότε μόνο «άδεια» δεν είναι.

Την έννοια της ύπαρξης άρα, ποιός την αποδέχεται ολοκληρωτικά?
Σε αυτή ΜΟΝΟ και για αυτή ΜΟΝΟ μπορούμε να συνομιλούμε

Στην ύπαρξη περιέχεται και η γέννηση και ο θάνατος.
Η ζωή δεν έχει αντίθετο...

Νομίζω ότι ο επίκουρος σήμερα θα έκανε παρέα με τον E. Tolle, Osho, κτλ.

3) δεν είναι άποψή μου. Το διάβασα σαν συμπέρασμα από κλινικές μελέτες, επιστημονικές (ψυχιατρικές) δημοσιεύσεις. Πειραματικά αποτελέσματα. Ένα γκρουπ καταθλιπτικοί, το άλλο «χαρούμενοι-υγιείς», ένα άλλο με φάρμακα. Ίδια προβλήματα –δυσκολίες και χρόνος/αποτελεσματικότητα ανταπόκρισης..

Ψάξε στο web
«pubmed»

Τότε βάλε στην έρευνα “depression AND operant performance”
Η «depression AND task solving”

4) πού διαφωνείς?

Πρώτα, άλλο ειλικρίνεια = έννοια γραμμική, εμβαθύνεις ολοκληρώνεις, εξαρτάται από την επικοινωνία του εγωικού σου εαυτού, με τον ανώτερο εαυτό –την υπερσυνείδηση- το αφυπνισμένο χημικοηλεκτρομαγνητικο όν που είσαι, με τα όρια του υποσυνείδητου ζώου που νομίζεις ότι σε περιέχει.

Και άλλο η αλήθεια. Ποιά αλήθεια?. Και μόνο ότι δεν υπάρχει μία και όλες μεταλλάσονται σύμφωνα με την οπτική σου γωνία αρκεί για να καταθλίψει τον αναλυτή μέσα μας. Υπόψιν ο αναλυτής είναι ο εγωικός εαυτός.
Αλλά και μεμονωμένες αλήθειες δεν είναι ευχάριστες όπως διαπιστώνεις.
Γιατί? Ίσως γιατί δεν εξηγούν...
Εφόσον βρίσκουμε ησυχία στη γνώση των αιτιών των φαινομένων, και ασφάλεια στην πλάνη του ελέγχου που μπορούμε να ασκούμε πάνω στην απτή πραγματικότητα, δεν είναι καταθλιπτική η διαπίστωση του παράλογου? Και την (όποια) αλήθεια για την επακόλουθη ησυχία, έχω την εντύπωση ότι, την «εγουστάρουν» όλοι.

Η αληθινή αντίρρηση έρχεται από τον Albert Camus. Ο μύθος του Σίσυφου.

Για αυτόν εγώ έχω πράξει φιλοσοφική αυτοκτονία για ιδιοτελείς σκοπούς. Δλδ την ευτυχία μου. Δεν έχω την δύναμη να είμαι σαν και αυτόν. Αλλά και δεν έχω πειστεί ότι και αυτός που τα είδε κρυστάλλινα με νόηση, ήταν και πιο χαρούμενος, εν τέλει σκοτώθηκε τρέχοντας με αμάξι ίσως πιωμένος , σίγουρα παθιασμένος.
say "Hi!"
tiresias09
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Οκτ 2009 19:51
Όνομα Ιστότοπου: Τειρεσίας
Επικοινωνία:

Πυθέα
Η αλήθεια που αναζητά ο άνθρωπος του είναι άγνωστη, αφού όμως του είναι άγνωστη πως περιμένει κανείς να την αναγνωρίσει όταν την δει;
Λες ότι υπάρχουν πολλές αλήθειες. Ποιες είναι αυτές; Τι είναι αλήθεια;

Θα σου πω τι σημαίνει γι εμένα κι αν θέλεις μου απαντάς.

Αλήθεια είναι ότι συμφωνεί με τον ορισμό.
Ψέμα είναι μια αλήθεια που διαφωνεί με τον ορισμό.
Ορισμός είναι μια έννοια που προκύπτει απ’ τον πολιτισμό.
Πολιτισμός είναι ένα σύνολο ανθρώπων και γνώσεων που εξελίχθηκαν σε κάποιο γεωγραφικό χώρο (ανά γεωγραφικό χώρο έχουμε νομίζω διαφορετικό πολιτισμό λόγο των διαφορετικών φυσικών αναγκών του χώρου).

Άρα η αλήθεια υπάρχει ως προς τον ορισμό αλλά δεν είναι πραγματικότητα.
Υπάρχω σημαίνει υπόκειμαι στην αρχή που μου ορίζει να υπάρχω.
Είναι σημαίνει μια πραγματικότητα αναλλοίωτη ως προς τον χρόνο και την ύλη.

Ποιο είναι το πρόβλημα μας εδώ; Η ύπαρξη του θεού; Υπάρχει ο θεός;
Οι χριστιανοί λένε ότι είναι άναρχος και προαιώνιος κλπ.
Άρα σύμφωνα με τα λεγόμενα τους δεν υπάρχει, μπορεί όμως ως ενδεχόμενο να είναι.

Αν ο θεός είναι πραγματικότητα τότε είναι αλάνθαστος και παντοδύναμος πάλι σύμφωνα με τους χριστιανούς. Είναι αλάνθαστος; Όχι! Είναι παντοδύναμος; Όχι! Άρα δεν είναι.

Αφού όμως δεν είναι, τότε υπάρχει (αφού δεν μπορεί ένα πράγμα να υπάρχει και να είναι).

Υπάρχει λοιπόν ο θεός ως προς εκείνους που τον δημιούργησαν.

Στο θέμα του θανάτου.
Υπάρχει ο άνθρωπος ως προς την γέννηση του.
Ο θάνατος υπάρχει ως προς τον ορισμό του

Σε τι μας επηρεάζει ο θάνατος;
Είμαστε ύλη του σύμπαντος που απέκτησε συνείδηση. Ενδεχομένως κάποτε να την χάνουμε, ίσως και όχι. Έχουμε απόδειξη τώρα γι αυτό; Όχι ακριβώς.
Έχουμε την θεωρία της αφθαρσίας της ύλης. Τι σημαίνει αυτό; Νομίζω ξέρεις καλύτερα από εμένα.

Τειρεσίας
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Τειρεσία, γεια!

http://en.wikipedia.org/wiki/Truth
Truth can have a variety of meanings, from the state of being the case, being in accord with a particular fact or reality, being in accord with the body of real things, events, actuality, or fidelity to an original or to a standard. In archaic usage it could be fidelity, constancy or sincerity in action, character, and utterance.[1] The term has no single definition about which a majority of professional philosophers and scholars agree, and various theories and views of truth continue to be debated. There are differing claims on such questions as what constitutes truth; what things are truthbearers capable of being true or false; how to define and identify truth; the roles that revealed and acquired knowledge play; and whether truth is subjective, relative, objective, or absolute. This article introduces the various perspectives and claims, both today and throughout history.

Δεν έχω το χρόνο να μεταφράσω, ελπίζω ομως να δέχεσαι ότι δεν λέω εγώ ότι υπάρχουν πολλές αλήθειες ανάλογα με τον ορισμό, διοτι υπάρχουν πολλοί ορισμοί, και έννοιες λογικά αόριστες ώς "αλήθεια".

Έτσι όλοι διαλέγουν και παίρνουν μία εκδοχή από τις προυπάρχουσες λίστες και τους μεγάλους φιλόσοφους..

Έτσι, μόνο για μένα απαντώ, στα όρια της δικής μου κατανόησης=

προσωπική αλήθεια = συνειδητότητα, consiousness, self-awareness, το πώς κατανοούμε τί νιώθουμε σαν το άτομό μας και περιγράφουμε στον εαυτό μας τον εαυτό μας. Η πραγματική μας ταυτότητα.


Όλες οι άλλες αλήθειες βασίζονται στην αντίληψη και την επικοινωνία μεταξύ ανθρώπων,
και σχετίζονται με την σαφέστερη αποτύπωση της πραγματικότητας όπως είναι κοινά αντιληπτή
(μάλλον correspondence theory, Αριστοτελική οπτική γωνία, αναμενόμενο για επιστήμονα).
say "Hi!"
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

περι θεών
έχω μια ψευδαισθηση οτι μια τιγρη αλωνιζει στην Αθηνας

είναι αληθεια ότι βλέπω μια τιγρη σε παραίσθηση εξαιτιας σχιζοφρενειας ή φαρμακων
ειναι αλήθεια ότι εγω και άλλοι έχουν δεί αληθινή τιγρη στην ινδια, και το εχουν διαβεβαιώσει αρα υπάρχουν (ακόμα) τίγρεις. Να, μια βαλσαμωμένη στο σαλόνι μου.

δεν ειναι αληθεια η τιγρη στη Αθηνας
γιατί? γιατί δεν ειμαι μόνος μου και οι άλλοι δεν την βλέπουν, γιατί ακόμα και αν ηταν όλοι σχιζιφρενεις ή φαρμακωμένοι, σπανίως μοιράζεται ένα οραμα την ίδια στιγμή.

αν το έβλεπαν όλοι θα είχαμε προβλήματα=
έχω ψευδαίσθηση? και πάλι θα έβγαιναν στην φόρα κάποιοι που θα έπρεπε να την πιάσουν ή να τους φάει, για την διαβεβαίωση του γεγονότος.

έχω μια ψευδαισθηση οτι θεοι αλωνιζουν τον κόσμο μας

είναι αληθεια ότι βλέπω θεούς σε ψευδαίσθηση εξαιτιας σχιζοφρενειας ή φαρμακων ή ΤΑΞΙΚΗΣ ΑΠΟΓΝΩΣΗΣ

ΔΕΝ ειναι αλήθεια ότι εγω και άλλοι έχουν δεί αληθινούς θεούς εξωκοσμικά , και δεν το εχουν διαβεβαιώσει αρα δεν υπάρχουν (πια) θεοί. Να, όχι ακόμα βαλσαμωμένο το αγιο ορος στην χώρα μου

δεν ειναι αληθεια οι θεοι στον κόσμο μας.
γιατί? γιατί δεν ειμαι μόνος μου και οι άλλοι δεν την βλέπουν, γιατί ακόμα και αν ηταν όλοι σχιζιφρενεις ή φαρμακωμένοι, σπανίως μοιράζεται ένα οραμα την ίδια στιγμή.

ακόμα και ένας να μην νιώθει τον jesus να τον παίρνει απο πισω,
τα ρουχα του βασιλια δεν υπάρχουν πάνω του, τώρα

περί θανάτου
μιλάμε γενικά ή προσωπικά?
προσωπικά συνειδητοποιουμε ένα συνεχές ΤΩΡΑ, ουτε την γέννα μας ούτε τον θάνατό μας
όλα τα άλλα είναι εικασίες, ιστορίες του μυαλού παρελθον, μέλλον. τα συναισθήματα τα μόρια είναι πάντα updated στο τώρα.
γενικά η ζωή συνεχίζεται, έιμαστε σκυτάλεις οι προγονοί μας έχουν πεθάνει? ποιανών το dna κουβαλάμε τώρα;
έχει λήξει το σύνολο των homo sapiens?
και αν/οταν λήξει , θα τελειώσει και η έκφραση της ζωής στο σύμπαν?
ώπα την μεγαλομανία..

από την άλλη ο άνθρωπος περιορίζεται από έναν όρισμό γέννας θανάτου
ισοδυναμεί με το σκουλήκι

κάποιοι θα έλεγαν όταν διαβάζεις αριστοτέλη ή αινσταιν, αυτοι ζουν μέσα σου αρα τί θάνατος για το πνεύμα?.
εγώ μάλλον συμφωνω με την συνειδητότητα, ο ιθαγενείς που απλά αναπνέει και υπάρχει συνειδητός έχει το potential ακομα και αν χαθούν οι πληροφορίες.

Ισως και θάπρεπε να χαθούν οι πληροφοριες

πίσω στο θέμα
οι ένθεοι ( και όλοι οι υπόλοιποι) πιστεύουν για να νιώθουν πιο ευχάριστα ή λιγότερο άσχημα.
στην αίγυπτο ο πολυς λαός πιστεύει στον αλλαχ. μέσα του όχι ατα χαρτια
στην αίγυπτο ο πολυς λαος πεινάει και φυτευει στην ταρατσα στο μπαλκόνι λαχανικά γιατι τα λεφτα δεν του φτανουν
η πίστη στον αλλάχ πρακτικά είναι σαν placebo-ασφάλειας/αναλγησίας/κουράγιου.
εγω πιστευω στην βιολογικη υποσταση της θρησκευτικότητας
Με τους αιγυπτιους αν τους καταργήσουμε τον αλλαχ, θα πρεπει να αντικαταστησουμε το αντικειμενο, με κατι ευπεπτο, επαρκες
εωσοτου
το χάπι (της "πιστης")
ή
το εμβόλιο (της ανεξιθρησκείας/κουράγιου)

ή το πιο δύσκολο
τους δώσουμε πολλά λεφτά..!
say "Hi!"
tiresias09
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Οκτ 2009 19:51
Όνομα Ιστότοπου: Τειρεσίας
Επικοινωνία:

Πυθέας έγραψε: Τειρεσία, γεια!
Υγεία και χαρά!
Πυθέας έγραψε: http://en.wikipedia.org/wiki/Truth
Truth can have a variety of meanings, from the state of being the case, being in accord with a particular fact or reality, being in accord with the body of real things, events, actuality, or fidelity to an original or to a standard. In archaic usage it could be fidelity, constancy or sincerity in action, character, and utterance.[1] The term has no single definition about which a majority of professional philosophers and scholars agree, and various theories and views of truth continue to be debated. There are differing claims on such questions as what constitutes truth; what things are truthbearers capable of being true or false; how to define and identify truth; the roles that revealed and acquired knowledge play; and whether truth is subjective, relative, objective, or absolute. This article introduces the various perspectives and claims, both today and throughout history.
Αυτό δεν ξέρω τι γράφει, το προσπερνάω απλά.
Πυθέας έγραψε: Δεν έχω το χρόνο να μεταφράσω, ελπίζω ομως να δέχεσαι ότι δεν λέω εγώ ότι υπάρχουν πολλές αλήθειες ανάλογα με τον ορισμό, διοτι υπάρχουν πολλοί ορισμοί, και έννοιες λογικά αόριστες ώς "αλήθεια".
Αυτό εννοείτε φίλε μου!
Γι αυτό λέω άλλωστε ότι ο ορισμός πηγάζει από τον πολιτισμό.
Στα μαθηματικά όμως δεν συμβαίνει το ίδιο. Ο ορισμός δεν πηγάζει από τον πολιτισμό αλλά από την έρευνα και στην συνέχεια ο ερευνητής εκτίθεται αυτοβούλως σε εξονυχιστική μελέτη, τέτοια ώστε να γίνουν καλύτεροι και οι δυο. Έτσι, αντίθετα με την λογική του πολιτισμού η μαθηματική λογική υπερέχει στο θέμα του εγωισμού, επειδή ακριβώς τον έχει αποβάλει!
Πυθέας έγραψε: Έτσι όλοι διαλέγουν και παίρνουν μία εκδοχή από τις προυπάρχουσες λίστες και τους μεγάλους φιλόσοφους..
Συμφωνώ. Αυτό είναι ένα γενικό σφάλμα που δείχνει ότι δεν υπάρχει δημιουργική λογική. Καλό βεβαίως είναι να μνημονεύουμε τους πρωτοπόρους των θεμάτων για την ιστορία, αλλά κι εμείς να σκεφτούμε και να μοιραστούμε την σκέψη με ανθρώπους που δεν θα μας κατακρίνουν ή δεν θα μας δυσφημήσουν ή λοιδορήσουν εγωιστικά, αλλά θα σταθούν δίπλα μας και θα συζητήσουν με καλοσύνη.
Πυθέας έγραψε: Έτσι, μόνο για μένα απαντώ, στα όρια της δικής μου κατανόησης = προσωπική αλήθεια = συνειδητότητα, consiousness, self-awareness, το πώς κατανοούμε τί νιώθουμε σαν το άτομό μας και περιγράφουμε στον εαυτό μας τον εαυτό μας. Η πραγματική μας ταυτότητα.

Συμφωνώ.
Στην συνέχεια αν θέλουμε μοιραζόμαστε, με σκοπό την ανταλλαγή. Κρίνοντας για το σε κάθε περίπτωση ορθό, χωρίς να κατηγορούμε τον συνάνθρωπο αλλά το αίτιο και το αποτέλεσμα βοηθώντας έτσι και τον άλλο να εννοήσει με επιχειρήματα λογικά ορισμένα.
(Υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι; Προσωπικά ξέρω μόνο δυο τέτοιους στην πόλη μου).
Δηλαδή όλες οι ιδέες στο ίδιο τραπέζι, σωστές, λάθος, βλακείες, όλα χρειάζονται. Συζήτηση, διορθώσεις, ακόμα κι εντάσεις (αλλά όχι εχθρότητα), ενδιαφέρον, φιλία. Έτσι ακόμα και ο αλλόθρησκος μπορεί να γίνει προσιτός, αγαπητός με τα ελαττώματα του (που δεν επηρεάζουν αρνητικά την φιλία), με σεβασμό.
Πυθέας έγραψε: Όλες οι άλλες αλήθειες βασίζονται στην αντίληψη και την επικοινωνία μεταξύ ανθρώπων, και σχετίζονται με την σαφέστερη αποτύπωση της πραγματικότητας όπως είναι κοινά αντιληπτή (μάλλον correspondence theory, Αριστοτελική οπτική γωνία, αναμενόμενο για επιστήμονα).
Όσο για τους επιστήμονες, τους δέχομαι όταν επιτελούν έργο. Στους καρεκλάτους μάλιστα (εκείνους που κρεμάσανε το πτυχίο και ηδονίζονται με την δημόσια προβολή του), δεν έχω καμιά εμπιστοσύνη. Δεν παράγουν γνώση, αναμασούν απλά τις γνώσεις των αγραμμάτων του παρελθόντος μέσα από την συλλογή τους.
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

tiresias09 έγραψε:
Πυθέας έγραψε: Τειρεσία, γεια!
Υγεία και χαρά!
Πυθέας έγραψε: http://en.wikipedia.org/wiki/Truth
Truth can have a variety of meanings, from the state of being the case, being in accord with a particular fact or reality, being in accord with the body of real things, events, actuality, or fidelity to an original or to a standard. In archaic usage it could be fidelity, constancy or sincerity in action, character, and utterance.[1] The term has no single definition about which a majority of professional philosophers and scholars agree, and various theories and views of truth continue to be debated. There are differing claims on such questions as what constitutes truth; what things are truthbearers capable of being true or false; how to define and identify truth; the roles that revealed and acquired knowledge play; and whether truth is subjective, relative, objective, or absolute. This article introduces the various perspectives and claims, both today and throughout history.
Αυτό δεν ξέρω τι γράφει, το προσπερνάω απλά.
σε ελεύθερη αρπαχτη μετάφραση
«Αλήθεια μπορεί να έχει μια ποικιλία από σημασίες, από την κατάσταση του να είναι έτσι τα πράγματα, να βρισκόμαστε σε συμφωνία με ένα συγκεκριμένο γεγονός ή πραγματικότητα, να βρισκόμαστε σε συμφωνία με το σύνολο αληθινών πραγμάτων, γεγονότων, ταυτοποίηση ή πιστότητα σε ένα πρωτότυπο ή μια σταθερή. .....
Ο όρος «αλήθεια» δεν έχει μόνο ένα ορισμό, που να βρίσκει την πλειοψηφία από επαγγελματίες φιλόσοφους και μελετητές να συμφωνούν, και διάφορες θεωρίες και απόψεις της αλήθειας συνεχίζουν να αντιπαραθέτονται. Υπάρχουν διαφορετικοί ισχυρισμοί στην ερώτηση «από τί αποτελείται η αλήθεια?» Ποιά πράγματα είναι φορείς της αλήθειας και έχουν την δυνατότητα να είναι αληθή ή ψευδή. Πώς ορίζεται και αναγνωρίζεται η αλήθεια? Τους ρόλους που παίζουν η αποκαλυπτική γνώση και η γνώση από μάθηση. Και αν η αλήθεια είναι υποκειμενική, σχετική, αντικειμενική, ή απόλυτη. Το άρθρο που ακολουθεί (στο wikipedia) παρουσιάζει τις διάφορες οπτικές γωνίες και ισχυρισμούς από ιστορικούς χρόνους ως το σήμερα....»
say "Hi!"
tiresias09
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: 06 Οκτ 2009 19:51
Όνομα Ιστότοπου: Τειρεσίας
Επικοινωνία:

Πυθέας έγραψε: «Αλήθεια μπορεί να έχει μια ποικιλία από σημασίες, από την κατάσταση του να είναι έτσι τα πράγματα, να βρισκόμαστε σε συμφωνία με ένα συγκεκριμένο γεγονός ή πραγματικότητα, να βρισκόμαστε σε συμφωνία με το σύνολο αληθινών πραγμάτων, γεγονότων, ταυτοποίηση ή πιστότητα σε ένα πρωτότυπο ή μια σταθερή. .....Ο όρος «αλήθεια» δεν έχει μόνο ένα ορισμό, που να βρίσκει την πλειοψηφία από επαγγελματίες φιλόσοφους και μελετητές να συμφωνούν, και διάφορες θεωρίες και απόψεις της αλήθειας συνεχίζουν να αντιπαραθέτονται. Υπάρχουν διαφορετικοί ισχυρισμοί στην ερώτηση «από τί αποτελείται η αλήθεια?» Ποιά πράγματα είναι φορείς της αλήθειας και έχουν την δυνατότητα να είναι αληθή ή ψευδή. Πώς ορίζεται και αναγνωρίζεται η αλήθεια? Τους ρόλους που παίζουν η αποκαλυπτική γνώση και η γνώση από μάθηση. Και αν η αλήθεια είναι υποκειμενική, σχετική, αντικειμενική, ή απόλυτη. Το άρθρο που ακολουθεί (στο wikipedia) παρουσιάζει τις διάφορες οπτικές γωνίες και ισχυρισμούς από ιστορικούς χρόνους ως το σήμερα....»
Ενδιαφέρον φαίνεται.
Σ’ ευχαριστώ για την μετάφραση και για τον κόπο σου!!
Άβαταρ μέλους
alexandra1987
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2009 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

dtango έγραψε:Το δικό μου μυαλό απλά αρνείται να δεχτεί την ιδέα ύπαρξης Θεού. Την θεωρεί παιδιάστικη και αστεία. Βρήκα μια δυσκολία όταν αποφάσισα να σταματήσω να κάνω τον σταυρό μου μπαίνοντας σε εκκλησία, αλλά την ίδια δυσκολία συνάντησα και όταν αποφάσισα να πηγαίνω στο σχολείο μου από διαφορετικό δρόμο.
Κι όμως Κάποιος είπε κάποτε ότι «αν δεν γίνετε σαν τα παιδιά, δεν θα κληρονομήσετε τη Βασιλεία των Ουρανών», με ό,τι συνεπάγεται αυτό... μήπως αυτή η παιδιάστικη ιδέα μπορεί να οδηγήσει σε περαιτέρω προβληματισμό? ;)
Άμα επιθυμούμαι πολύ κάτι τελικά το κατορθώνουμε. Είναι θέμα προαίρεσης. Έτσι, θα μπορούσες ίσως κάποτε να γνωρίσεις και την Εκκλησία «από διαφορετικό δρόμο»! :D
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
apostaths
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 23:01
Όνομα Ιστότοπου: -

Η απλά μπορεί να σημαίνει ότι για να πιστέψεις πρέπει να είσαι αφελής... :think: :think:

(Η πρόθεσή δεν είναι να "προσβάλλω" κάποιες απόψεις, αλλά να θέσω μια "αιρετική" ερμηνεία του υπό συζήτηση κειμένου)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apostaths την 22 Ιαν 2010 20:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexandra1987
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2009 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Γκρινιάρης έγραψε:Εγώ έγινα άθεος, για να μπορώ να κλέβω, να βιάζω, να σκοτώνω, να καταστρέφω και εν γένει να κάνω ότι μου κατεβάσει το άθεο κεφάλι μου.
Τώρα πλέον δεν έχω ηθικούς φραγμούς και το μυαλό μου είναι ελεύθερο να τριγυρνά από διαστροφή σε διαστροφή.
Δε σε πιστεύω, ψευτρούλη... Είσαι ένα από τα καλύτερα παιδιά εδώ. Αν και κάπως... Γκρινιάρης! :D
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexandra1987
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2009 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

apostaths έγραψε:Η απλά μπορεί να σημαίνει ότι για να πιστέψεις πρέπει να είσαι αφελής... :think: :think:
Δεν διαφωνώ! :mrgreen:
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexandra1987
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2009 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Το θέμα που θέτεις έχει ήδη ανοιχτεί πριν μήνες και συζητιέται στο νήμα Πώς και γιατί γίνατε άθεοι. Έχει μόνο 11 σελίδες, οπότε μπορούμε να το αναπτύξουμε παραπάνω! :D
Πρέπει να το παραδεχθώ ότι είμαι τελείως απαράδεχτη... είναι ίσως ότι μπαίνω σαν κομήτης με το κεφάλι γεμάτο «Νικ Μάρβελ»! :D
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
alexandra1987
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2009 20:45
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ ΑΛΛΟΣ ΗΤΑΝ ΠΙΣΤΟΣ ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑΝ ΟΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΟΣΟΠΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΤΣΙ ΕΧΑΣΕ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΤΟΥ
Αν είχε βαθιά, βιωματική πίστη, πιστεύεις aristoteli, ότι θα την έχανε έτσι εύκολα? Οι μάρτυρες της Εκκλησίας, πώς μπόρεσαν να αντέξουν σε βασανιστήρια μόνο για να μην αρνηθούν την πίστη τους?
aristotelis_1 έγραψε:ΑΛΛΟΣ ΠΑΛΥ ΔΙΑΒΑΖΕ ΠΟΛΛΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΕΛΕΤΟΥΣΕ ΧΡΟΝΙΑ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΕΚΔΟΧΕΣ ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΕ ΕΝΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Η πολλή διανοητική εργασία στα μεταφυσικά, η απολυτοποίηση του νου δεν μπορεί να οδηγήσει στην πίστη. Ο νους του ανθρώπου δεν μπορεί να περιλάβει ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΕΚΔΟΧΕΣ.
Εικόνα
Εικόνα
Απάντηση