Γνωριζουμε τιποτα;

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
pahar
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009 11:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν μπορω να πιστεψω οτι τα πραγματα γινεται οπως τα λεει η Αγ.Γραφη και τα Ευαγγελια. Οι μυθοι εχουν την ταση να μεγαλοποιουνται στο περασμα του χρονου κι οι ανθρωποι να κανουν "την τριχα , τριχια". Ναι αλλα, λεει ο πστος, υπηρχαν μαρτυρες που ηταν παρων που γραψανε αυτα τα πραγματα.. Παρ'ολα αυτα, εγω δεν μπορω να τα πιστευω..μεγαλα ψεματα τα θεωρω.



*** Με την παραπανω σκεψη, οδηγουμαστε στο συμπερασμα, οτι δεν μπορουμε να γνωριζουμε ιστορια γενικα..οχι μονο την ιστορια της θρησκειας , αλλα γενικα. Δηλαδη οτι εχουμε μαθει οσον αφορα την ιστορια, κι αυτα(οπως και οτι εχουμε μαθει για την θρησκεια), βασιζονται σε γραπτα κειμενα καποιων. Με το ιδιο σκεπτικο δεν μπορουμε να ακυρωσουμε ιστορικα γεγονοτα;;;;; (π.χ. μεγα Αλεξανδρο, Ναπολεων, Διαφωτισμος.....εντελως τυχαια ανεφερα 3 απλα παραδειγματα)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Όντως "η ιστορία γράφεται από τους νικητές".

Αν βρίσκεις όμως παρόμοιες δηλώσεις από τους ηττημένους,
ή τους αμέτοχους, μπορείς να βγάλεις ένα ασφαλές συμπέρασμα.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
pahar
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009 11:37
Όνομα Ιστότοπου: -

βεβαια , μια πιο ασφαλης απαντηση απεναντι στον πιστο ειναι να πουμε οτι τα θρησκευτικα κειμενα ειναι πιο ευκολο να τα αμφισβητησουμε γιατι βασιζονται πανω σε υπερφυσικα πραγματα, ενω τα υπολοιπα ιστορικα κειμενα ,τα δεχομαστε πιο ευκολα γιατι τα γεγονοτα τους μπουν να εξηγηθουν με τους φυσικους νομους. Σωστα; ;)
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Νομίζω το βλέπεις λάθος το θέμα αλήθεια και διάλογος.

Ο σκοπός, για μένα τουλάχιστον, δεν είναι να πείσω, αλλά να καταλάβω.
Έτσι, εκθέτω τα επιχειρήματα μου και αν ο "αντίπαλος" έχει πιο ισχυρά, δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Δεν νιώθω περηφάνια για τις απόψεις μου, απλά τις ελέγχω αν στέκουν.
Και δεν προσπαθώ να πείσω, η πιο σωστά δομημένη ιδέα είναι που πείθει, όχι εγώ.

Γιαυτό σου είπα στο άλλο θέμα, χαμένος κόπος.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
pahar
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009 11:37
Όνομα Ιστότοπου: -

οχι οχι, φυσικα η αληθεια πανω απ'ολα...εννοειται!αλλα αν ο αλλος προσπαθει να με πεισει με το υπερφυσικο, τοτε εγω πρεπει ή να σηκωθω να φυγω απ' την καφετερια ή να το παιξω τρελιτσα ή να προσπαθησω κι εγω να τον πεισω με το φυσικο-λογικο.
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Λέει πουθενά ότι στην συζήτηση πρέπει πάντα να υπερισχύει μία άποψη;
Μπορεί στο τέλος ο καθένας να κρατήσει την αρχική του.

Και το πιο σημαντικό:
Όταν συνδιαλέγεσαι με δογματικό, δεν είναι τόσο σημαντικό (εφικτό θα έλεγα)
να τον πείσεις, (το δόγμα είναι ακριβώς η αναίτια αποδοχή μιας άποψης)
όσο να εγείρεις αμφιβολίες για την ισχύ του δόγματος.

Ο καθένας μας, "πείθει" ο ίδιος τον εαυτό του,
πολλές φορές (μη σου κάνει εντύπωση) με εντελώς αστήριχτους ισχυρισμούς.
Εσύ απλά φύτεψε τον σπόρο της αμφιβολίας στο δόγμα.
Αν βρει εύφορο έδαφος θα φυτρώσει.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

egore έγραψε:

Εσύ απλά φύτεψε τον σπόρο της αμφιβολίας στο δόγμα.
Αν βρει εύφορο έδαφος θα φυτρώσει.
Tο εχω κανει αυτο στη συζυγο κ τωρα αρχίζω να δρεπω καρπους!!!
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
onou12345
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 26 Αύγ 2009 14:43
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κόρινθος

Φαντάζομαι πως όταν βρίσκεται έναν κείμενο ελέγχουν κάποια πράγματα για να διαπιστώσουν πόσο έγκυρο είναι. Όπως το αν επαληθεύεται ή αν ο συγγραφέας είναι γνωστός ιστορικός...
Τα κείμενα της Αγίας Γραφής και των ευαγγελίων είναι γραμμένα από κάποιους που επηρεάζονταν ο ένας από τον άλλον δεν υπάρχουν άλλα κείμενα εκτός από αυτά που να τα επαληθεύουν και μερικές φορές υπάρχει ασυμφωνία μεταξύ τους.
''Extraordinary claims require extraordinary evidence''
Carl Sagan
Απάντηση