Ηνωμενες Πολιτειες Αμερικης

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτη τη χωρα?
Πολιτικα, κοινωνικα, οικονομικα η οτιδηποτε αλλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Όπως δεν είναι εφικτό να κρίνεις ανθρώπους
αλλά μόνο τις πράξεις τους,
έτσι δεν είναι εφικτό να κρίνεις χώρα
αλλά μόνο τα έργα του λαού της.

Γενικεύοντας λοιπόν όλα τους τα έργα (όσα γνωρίζω) στο μέσο όρο θα έλεγα:
Ως νέα χώρα αποίκων δεν έχουν ιστορία (απαρνήθηκαν τις ρίζες τους)
και γιαυτό την απαξιώνουν γενικώς ως ξενόφερτη που δεν έχει ισχύ για αυτούς.
Είναι παράτολμοι και πρωτοπόροι αλλά ματαιόδοξοι και γιαυτό στενοκέφαλοι.
Γιαυτό και πέφτουν θύματα επιτήδειων που τους υπόσχονται θέση στον παράδεισο.

Μετά το κτύπημα στην πόρτα τους (9/11) τώρα μόλις ανακαλύπτουν την θέση τους στον πλανήτη.
Είναι οικονομικά σε παρακμή λόγω Κίνας και ψάχνουν τρόπο να μην χάσουν το σκήπτρο.
Θα αιματοκυλίσουν τον πλανήτη αλλά όπως όλες οι αυτοκρατορίες στο τέλος θα διασπαστούν.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
Freedom of Mind
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 09 Μάιος 2009 21:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: 6 ημιοροφος (μεταξυ 6ου και 7ου οροφου)

egore έγραψε:Όπως δεν είναι εφικτό να κρίνεις ανθρώπους
αλλά μόνο τις πράξεις τους,
έτσι δεν είναι εφικτό να κρίνεις χώρα
αλλά μόνο τα έργα του λαού της.

Γενικεύοντας λοιπόν όλα τους τα έργα (όσα γνωρίζω) στο μέσο όρο θα έλεγα:
Ως νέα χώρα αποίκων δεν έχουν ιστορία (απαρνήθηκαν τις ρίζες τους)
και γιαυτό την απαξιώνουν γενικώς ως ξενόφερτη που δεν έχει ισχύ για αυτούς.
Είναι παράτολμοι και πρωτοπόροι αλλά ματαιόδοξοι και γιαυτό στενοκέφαλοι.
Γιαυτό και πέφτουν θύματα επιτήδειων που τους υπόσχονται θέση στον παράδεισο.

Μετά το κτύπημα στην πόρτα τους (9/11) τώρα μόλις ανακαλύπτουν την θέση τους στον πλανήτη.
Είναι οικονομικά σε παρακμή λόγω Κίνας και ψάχνουν τρόπο να μην χάσουν το σκήπτρο.
Θα αιματοκυλίσουν τον πλανήτη αλλά όπως όλες οι αυτοκρατορίες στο τέλος θα διασπαστούν.
:clap: :clap: :clap: :clap: Ωραιο egore +5000000000000000000 (lol)
I have fell in love with Sandra Nurmsalu the leading singer of the estonian Urban Sympony who played in Eurovision 2009.

Seriously.....

http://www.naistemaailm.ee/img/art/cc41f42fd92b126.jpg
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Οικονομικά, μετά την αισχρή επιβολή του δολλαρίου ως νομίσματος διεθνών συναλλαγών, με κάλυψη της επόμενης ζήτησης από τα νομισματοκοπεία των ΗΠΑ, οι ΗΠΑ καρπώθηκαν αυτό το τεράστιο όφελος (χαρτί έναντι αγαθών) με επακόλουθο ένα τεράστιο έλλειμμα. Και επόμενη συνέπεια, το να είναι ευάλωττες σε οποιονδήποτε μαζέψει το νόμισμα στις αγορές (οπως έχει κάνει η Κίνα σήμερα). Ενας ξεπεσμένος αριστοκράτης που ζει από τα ενοίκια του παλιού αρχοντικού. Με μια οικονομία-αεροπλανάκι.
Φιλοσοφικά, για να γνωρίσεις τις βαθύτερες σκέψεις ενός αμερικάνου δεν χρειάζεται να βρέξεις ούτε τους αστράγαλούς σου. Οι άνθρωποι, αν εξαιρέσεις την ΝΥ, έχουν μία κουλτούρα που είναι γενικώς για τα μπάζα. Το αντίστοιχο της ερώτησης που κάνουμε εμείς όταν γνωριζόμαστε με κάποιον "τι δουλειά κάνεις", στην Αμερική ρωτάνε "πόσα λεφτά βγάζεις τον χρόνο".
Εχουν και τα καλά τους. Μυαλά που εδώ θάβονται, στην Αμερική αξιοποιούνται.
Αααα, να πάω οφφ τόπικ και να σας πω ότι το ΥΠΕΠΘ παράγγειλε και πήρε μία μελέτη (πλήρωσε 70,000€) που λέει "Πως θα κρατήσουμε στην Ελλάδα τα πρωτοκλασάτα μυαλά που φεύγουν". Βρε δεν κοιτάνε πως θα διασώσουν τα μεσαία μυαλά που ούτως ή άλλως μένουν εδώ, αλλά καταβαραθρώνονται...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Άσε Κόμη, κι εμείς από κουλτούρα και μόρφωση είμαστε χέσε μέσα. Μαζευτήκαμε σπουδαγμένα παιδιά να παίξουμε ένα Τρίβιαλ και μαζεύαμε πτωματα από τις πρώτες κάρτες.
Comte de Toulouse έγραψε: Το αντίστοιχο της ερώτησης που κάνουμε εμείς όταν γνωριζόμαστε με κάποιον "τι δουλειά κάνεις", στην Αμερική ρωτάνε "πόσα λεφτά βγάζεις τον χρόνο".
Ναι, αλλά δε λες ότι το "τι δουλειά κάνεις;" συνήθως συνοδεύεται με "Λεφτά βγαίνουν; Ε, άμα βγαίνουν λεφτά, καλά είσαι." απαπα.. μιζέρια. Τώρα τρέχουμε να μαζέψουμε και το νεοπλουτισμό των πιστωτικών καρτών. Χέσε μέσα.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Εντάξει ρε συ evanT, αλλά γιατί εσύ και οι φίλοι σου
είστε αντιπροσωπευτικό δείγμα για τους Έλληνες
και πως το trivial pursuit είναι αντικειμενικό τεστ κουλτούρας και μόρφωσης;

Υ.Γ.
σε σκίζω στο trivial όποτε θες :D
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δεν είμαστε, σίγουρα. Αλλά ο καθένας από τον κύκλο του κρίνει. Γιατί, η κριτική που κάνουμε στις ΗΠΑ βασίζεται στην άμεση εμπειρία μας, μήπως; Το μόνο που μπορώ να πω με ασφάλεια είναι ότι οι Έλληνες ασχολούμαστε λίγο περισσότερο με την πολιτική.
σε σκίζω στο trivial όποτε θες
Challenge accepted! :mrgreen:
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

My fellow Americans.. :D

Εγω παντως βλεπω οτι η μεσαια ταξη στην αμερικη ειναι μια χαρα.
Οι Αμερικανοι που εχω γνωρισει εχουν ως εξης: Αποφοιτοι ενος κολεγιου με μισθους απο 40,000$ και πανω μεχρι 80,000-100,000$ το χρονο.
Τα προιοντα: Super market, αυτοκινητα κτλ σε πολυ λογικες τιμες (σε σχεση με τα τοπικα παραλογα), τα ενοικια λιγο ακριβα αλλα σε γενικες γραμμες ανθρωποι 28-30 ετων εχουν το γκαραζακι τους, τη μονοκατοικια τους (στεγαστικο η ενοικιο) με αυτονομη θερμανση :lol: , καλωδιακη τηλεοραση etc.
Απο οσα ξερω κανεις δεν εχασε τη δουλεια του εκτος απο εναν απο το σοι της κοπελιας μου ο οποιος βρηκε καινουργια ισως και λογο ηλικιας.

Κοινωνιολογικα και παλι δεν νομιζω οτι ειμαι ο καταλληλος για να μιλησω αλλα τα πραγματα ειναι λιγο πολυ γνωστα και..λακωνικα. Ειναι μια κοινωνια η οποια αξιοποιει ολους, ασπρους, μαυρους γαλλους-πορτογαλους και κινεζους, πραγμα προοδευτικο.

Απο αυτη την πετυχημενη χωρα εν τω μεταξυ εχουμε επωφεληθει ολοι, τεχνολογια, συσκευες, επικοινωνιες, επιστημη, ιατρικη και οτι αλλο μπορει να σκεφτει κανεις που κανουν τη ζωη μας πιο ευκολη και ενδιαφερουσα. ;)

Αυτα σε γενικες γραμμες, υπαρχουν και κακως κειμενα και αρκετα με τα οποια διαφωνω αλλα παιδες μιλαμε για ενα μερος πανω στη γη.
Ακουω πολλους που σχολιαζουν αρνητικα την Αμερικη (ειδικα) και αλλες ανεπτυγμενες χωρες και θελω να πω οτι η 'θεωρητικη', παροχυμενη, 'κλασσικη κριτικη' χωρις τιποτα λειτουργικο στην πραξη, κανει ορισμενους τουλαχιστον γραφικους και μνησικακους, ετοιμους για αιτησεις διαβατηριων για τον πλανητη Αρη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Φίλε earthian,
και μόνο που το εξαγωγικό τους εμπόριο είναι κατά μείζονα λόγο πολεμικό υλικό που το προωθούν βάζοντας τις φυλές του κόσμου να σκοτώνονται, φτάνει για :handgestures-thumbdown: .
Αν μου πεις για τα ωραία σπιτάκια με το γκαζόν, είναι σαν να μου λες "καθόλου δεν χαλιέμαι που τα λεφτά για το Cayenne που μου πήρε ο μπαμπάς είναι από εμπόριο ηρωΐνης"
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

egore έγραψε:Εντάξει ρε συ evanT, αλλά γιατί εσύ και οι φίλοι σου
είστε αντιπροσωπευτικό δείγμα για τους Έλληνες
Φυσικά και δεν είναι. Οι περισσότεροι έλληνες έχουν πολύ χαμηλότερο μορφωτικό επίπεδο από τον EvanT. Ας μην κοροϊδευόμαστε, το σχολείο σήμερα σκοτώνει κάθε όρεξη για διάβασμα, κι έτσι δεν φτάνει που ό,τι μαθαίνουν εκεί τα παιδιά το ξεχνάνε (σιγά μην μάθεις παπαγαλία οτιδήποτε), δεν διαβάζουν και εκτός σχολείου καθόλου. Το ότι υπάρχου μερικές λαμπρές εξαιρέσεις δεν αναιρεί το γεγονός ότι είναι εξαιρέσεις.

Ακόμη και στο πανεπιστήμιο είχα "εντυπωσιαστεί" από τον αριθμό των ατόμων που περνούσαν αντιγράφοντας και το μόνο που τους ένοιαζε ήταν να πάρουν το πτυχίο γιατί μετά θα τους "βόλευε" ο μπαμπάς. Έχουμε κι εμείς την δική μας καμπούρα λοιπόν κι είναι μεγάλη.

Παρόλο που δεν έχω καμία εκτίμηση στις ΗΠΑ δεν μπορώ να μην δεχτώ πως κάποια πράγματα, σε κάποια μέρη είναι καλά. Ειδικά για τα σχολεία, μιλούσα με μια κυρία που είχε μεγαλώσει εκεί και είχα εκνευριστεί αφάνταστα. Πήγαινα λύκειο τότε και πραγματικά ήμουν στην φάση φέρτε μου ένα αεροπλάνο να πάω Αμερική ΤΩΡΑ. Μια χαρά μορφωμένη ήταν η γυναίκα και έκανε και τα απίστευτα στο σχολείο, όχι όπως εδώ που σε ξεκάνουν στο διάβασμα λες κι είσαι ρομπότ και δεν έχεις χρόνο να κάνεις τίποτα μετά γιατί τρέχεις στα φροντιστήρια... Κι αυτά που λέει ο earthian ισχύουν, κι εγώ όσοι έχω γνωρίσει έτσι είναι.

Δυστυχώς όπως έχω δει στην πράξη, όταν η εσωτερική πολιτική είναι καλή ο κόσμος κλείνει τα μάτια στην εξωτερική. Πάντως δεν είναι όλοι οι αμερικάνοι ούτε πρόβατα, ούτε παρτάκιδες, ας μην είμαστε απόλυτοι.

Και βρε Κόμη μου καλώς ή κακώς όταν ο άλλος - κάνοντας μια τίμια δουλειά - μπορεί να μένει σε ένα τέτοιο σπιτάκι, μπορεί να μην κάτσει να σκεφτεί πως η κυβέρνηση του σκοτώνει αθώους, μπορεί ακόμα και να εθελοτυφλήσει και να δεχτεί πως σκοτώνει ενόχους για την δική του ασφάλεια.

Δεν λέω πως είναι ωραίο αυτό, απλά δεν νομίζω πως είναι τόσο χάλια τα πράγματα εκεί, όσο νομίζουμε. Δεν έχω πάει βέβαια, όταν πάω θα σας πω αν αλλάξει η γνώμη μου.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Επειδή η αμερικάνικη εξωτερική πολιτική ανέκαθεν στρεφόταν εναντίον των Ελληνικών συμφερόντων (όχι για λόγους προσωπικού μίσους βέβαια), εμείς σαν Έλληνες, έχουμε αναπτύξει μία αντιπάθεια γι' αυτούς.
Οι αμερικανοί δεν κάνουν τίποτε περισσότερο από αυτό που έκανε η οποιαδήποτε αυτοκρατορία του παρελθόντος: υπερασπίζεται τα συμφέροντα και τα κυριαρχικά δικαιώματά της. Και για να τα διατηρήσει, πατάει επί πτωμάτων. Μήπως λιγότερα πτώματα μέτρησε η Ρωμαϊκή ή η Αγγλική αυτοκρατορία; ή μήπως η Βυζαντινή (η μακροβιότερη όλων) δεν έκανε τα ίδια και χειρότερα;
Αν τώρα τα συμφέροντα των αμερικανών ήταν συνυφασμένα με τα δικά μας, υποστηρίζανε εμάς αντί τους Τούρκους, "ελευθέρωναν" την Κύπρο, έριχναν σφαλιάρα στα Σκόπια, να είστε σίγουροι πως θα είχαμε καλύτερη γνώμη και η ηθική καταδίκη των αμερικανών θα ήταν πολύ ελαφρότερη.

Τα όσα τους καταμαρτυρούν οι egore και κόμης, σωστά είναι και θα μπορούσαν να έχουν αναφέρει και άλλα.
Έχοντας, λόγω επαγγέλματος, ζήσει κατά διαστήματα αρκετά στις ΗΠΑ (κυρίως Χιούστον), μπορώ να πω με σχετική σιγουριά ότι είναι απλοί, καταδεχτικοί, πρόθυμοι να σε εξυπηρετήσουν, αλλά και ευκολόπιστοι, τηλεορασάκηδες (πιστεύουν ασυζητητί ότι πει η τηλεόραση), εντυπωσιάζονται πανεύκολα, ανιστόρητοι, αγεωγράφητοι (σε σημείο που πολλοί έχουν στο νου τους τις ΗΠΑ σαν ένα περίπου νησί), "Μαμωνάδες", ρατσιστές, οπαδοί του "πρώτα πυροβολούμε και μετά ρωτάμε", κατ' εξοχήν "προβατοποιημένοι" και ακραίοι φονταμενταλιστές (εκεί εξ άλλου γεννήθηκε το ρεύμα αυτό). Σε μία σχετικά μικρή πόλη (κυρίως μεσοδυτική), μπορείς να επιζήσεις ακόμα και αν είσαι εγκληματίας. Αλλά δεν θα επιζήσεις έστω και αν είσαι ο καλύτερος άνθρωπος στον κόσμο, αν δεν εκκλησιάζεσαι την Κυριακή.

Από την άλλη τώρα, το κοινωνικό τους σύστημα τους προσφέρει πολλά περισσότερα πλεονεκτήματα απ' όσα μειονεκτήματα, τα οποία μειονεκτήματα έχουμε φροντίσει να τα τονίζουμε και να τα διογκώνουμε. Το κράτος "δουλεύει". Και δουλεύει πολύ καλά για τους περισσότερους αμερικανούς, απ' όσο δουλεύει το δικό μας κράτος για τους πολίτες του. Οι νόμοι υπάρχουν και εφαρμόζονται για το 90% των αμερικανών. Μπορούμε να ισχυριστούμε το ίδιο και για την Ελλάδα, παρ' όλη την ύπαρξη πολύ καλού νομικού πλαισίου;
Από την άλλη, κατά πόσον εμείς είμαστε σήμερα περισσότερο μορφωμένοι από τον μέσο αμερικανό; Μήπως δεν είμαστε ανιστόρητοι και αγεωγράφητοι στην πλειοψηφία μας; μήπως στην Ελλάδα δεν έχει υποκαταστήσει η τηλεοτπική "γνώση" την μόρφωση;

Και εγώ δεν τους χωνεύω, αλλά πολλές φορές κάνουμε όπως ο γάϊδαρος που λέει τον πετεινό κεφάλα.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

"καθόλου δεν χαλιέμαι που τα λεφτά για το Cayenne που μου πήρε ο μπαμπάς είναι από εμπόριο ηρωΐνης"
ναι βρε κόμη αλλά αν δεν ξέρεις τι δουλειά κάνει ο μπαμπάς σου ή πιστεύεις όπως όλα τα παιδιά ότι ο μπαμπάς σου είναι ο καλύτερος μπαμπάς του κόσμου?
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

earthian έγραψε:Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτη τη χωρα?
Πολιτικα, κοινωνικα, οικονομικα η οτιδηποτε αλλο.
Θα είμαι λακωνικός:
Εικόνα
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Κόκκινη Τζιχάντ έγραψε:
earthian έγραψε:Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτη τη χωρα?
Πολιτικα, κοινωνικα, οικονομικα η οτιδηποτε αλλο.
Θα είμαι λακωνικός:
Εικόνα

Αμαν, μας τη πεσανε. :lol:

Περα απο τη πλακα και εγω διαφωνω με αυτα που κανουν εκει περα. Ομως ειμαι αρκετα ειλικρινης ωστε να παραδεχτω 'τα του Καισαρως τα windows'.
Εικόνα
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

οι μόνοι usa citizens που γνώρισα και εκτιμούσα, σιχαίνονταν την χώρα τους και ζούσαν στην ευρώπη.

προσωπικά εκεί τρόμαξα από την έκδηλη "ρηχότητα' σε κουλτούρα, σε "πνεύμα"
δεν είναι τυχαίο που οι διάφορες εθνικές ομάδες εκεί αγωνιούν να επανιδρύσουν την ταυτότητά τους το folklore τους.
και διάφοροι πνευματικοί οδηγοι κανουν τζίρο εκεί.
υπαρχει folkore-φτώχεια

ατυχώς
το ιθαγενές folklore των αυτόχθονων κατοίκων της γεωγραφίας που λέμε usa
είχε πολλά να μας διδάξει επίκαιρα
αλλά τους σκοτωσαμε

Σαν Φραν και Νεα Ορλεανη έχουν κάτι.
Ουπς, μονο το Σαν Φραν έμεινε.
Βλεπετε την τάση?

το κρατικό αγγλοσαξονικό πνεύμα σε ένα αμαγαλμα λευκού βορειοευρωπαικού γονιδιου
δεν είναι χειρότερο ή καλύτερο από οποιοδήποτε
ηγεμονικό, κυρίαρχο κράτος

και βέβαια 100% τοις 100%
λατρεύουν το μαμωνά
με τυφλή πίστη, πάθος
αν πεις τίποτα σοσιαλίζων όπως
αναδιανομη του πλουτου
κινδυνευεις να σε λυντσαρουν

αν πεις "οπως στο ύψος, ή στη δύναμη υπάρχουν 2πλασιες 3πλασιες αλλα δεν υπαρχουν σίγουρα 10πλασιες διαφορες μεταξυ όλων των ανθρώπων" "έτσι και τα λεφτά που παίρνει κανείς από τον κατώτερο μέχρι τον ανώτερο δεν θάπρεπε να διαφέρουν παραπάνω από 10 φορές"

σε κάψανε ζωντανό
--------------------
επομένως μια σημαία..
χρειάζεται για ένα πετυχημένο φωτορεπορτάζ
say "Hi!"
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

προσωπικά εκεί τρόμαξα από την έκδηλη "ρηχότητα' σε κουλτούρα, σε "πνεύμα"
Εισαι απολυτος, σιγα την κουλτουρα που εχουμε, δυο μουσεια ολα και ολα και ενα πλανηταριο. :lol:
Αν αποκτησουμε τη βιομηχανια των 'ρηχων' ισως μπορεσουμε να φτιαξουμε κανα δυο μουσεια ακομη και ισως μπορεσουμε και να συνεισφερουμε στην ερευνα και στην αποκτηση των γνωσεων που θα παρουσιαζουν τα προγραμματα των μουσειων, οχι απλα να βαζουμαι τη 'ξενοφερτη' κασετα των ανακαλυψεων να παιζει και να μιλαμε και για κουλτουρα απο πανω. Μαλλον εχουμε μεινει στην εποχη του Πυθαγορα, τι ειναι η κουλτουρα, προπατορικο αμαρτημα?
και βέβαια 100% τοις 100%
λατρεύουν το μαμωνά
με τυφλή πίστη, πάθος
αν πεις τίποτα σοσιαλίζων όπως
αναδιανομη του πλουτου
κινδυνευεις να σε λυντσαρουν
Ο τροπος ζωης που σου δινει ο 'μαμωνας' δεν ειναι επαρκεις? Υγεια, φαγητακι, θερμανση, καθαριοτητα, τι να εννοουσε αραγε ο Επικουρος στην υπογραφη σου?
Εχεις κατα νου καποιο καλυτερο μεσο/τροπο?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Αχ Πυθέα μου...στο σπίτι του κρεμασμένου δεν μιλάνε για σχοινί...
ή αλλοιώς, η καμήλα βλέπει τις καμπούρες των άλλων και όχι την δική της.

Ποιά είναι βρε Πυθέα η δική μας "βαθειά" κουλτούρα που πάνω της στηρίζεσαι για να κατακεραυνώσεις την "ρηχή" δική τους;
Και μη μου πεις τίποτε για την αρχαία Ελλάδα! άσε καλύτερα να σου πω εγώ :P

Κάνουμε σαν τους γέροντες Σπαρτιάτες όταν άρχιζαν τον χορό λέγοντας:
"Αμές ποκ' ημες άλκιμοι νεανίαι" - Εμείς είμαστε κάποτε ρωμαλέοι νέοι

ενώ οι ΗΠΑπάρες τραγουδάνε:
"Αμές δε γ' ημες, ει δε λης πείραν λάβε" - Εμείς όμως είμαστε τώρα, αν θέλεις δοκίμασε


ΥΓ. το άσχημο είναι ότι δεν βλέπω (απόλυτα υποκειμενική άποψη) να έχουμε εμείς οι κρεμασμένοι, νεολαία να τραγουδάει:
"Αμες δε γ' εσόμεθα πολλώ κάρονες"...
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

μπορεί όπως λέτε οι ΗΠΑ να μην έχουν βαθιά κουλτούρα, αλλά , αλλα πρέπει να παραδεχτείτε ότι η κουλτούρα των windows και του holywood μας έχει κατακτήσει εδώ και πολλά χρόνια.
ζούμε και εμείς μέσα στην αμερικάνικη ''κουλτούρα'' και είμαστε ''εθισμένοι'' σε αυτήν.(ταινίες, σήριαλ, υπολογιστές, κινιτά, mp3 κτλ)

όλες σχεδόν οι επιστημονικές ανακαλύψεις ξεκινούν από την Αμερική

αν εξαιρέσω την πολιτική των ΗΠΑ, την βρίσκω μια πολύ ενδιαφέρουσα χώρα με πολυπολιτισμικά στοιχεία.
θα ήθελα να ταξιδέψω κάποτε σε αυτή,ωστόσο η μεγαλύτερη συμπάθια μου είναι το μεξικό και η λατινική αμερική.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Οχι, το Χολυγουντ δεν "περνάει" την ηλιθιότητα και την ρηχότητα του Αμερικανου, μόνο ξώφαλτσα και σπάνια. Για να καταλάβεις τις αποχρώσεις και την αίσθηση αυτού που σου λέω, πρέπει να πας εκεί ή να δεις κάποια ντοκυμαντέρ που μπορούν να στο καταδείξουν. Ο καταναλωτισμός τους (με δανεικά, όπως και να το δεις) είναι το αντίθετο της κουλτούρας και της πνευματικότητας, όπως το εννοούμε στην Ευρώπη. Και το χειρότερο που δεν αντέχω στα Αμερικανά, είναι η ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ. Το έχουν στο αίμα τους. Αυτό που λέει ο Λοξίας είναι ορθότατο, πηγαίνουν και χτυπάνε παρουσία στην εκκλησία την Κυριακή για το φαίνεσθαι.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

παλληκάρια
το χολυγουντ είναι εβραική επιστήμη Ψυχαγωγικής εκμετάλλευσης. αποσκοπεί σε showbussiness.

το χρήμα δουλευει σαν εργαλείο, διευκόλυνση, δεν μαζευεις κατσαβίδια κτλ. ή έχεις κάποια ψιλόκαταναγκαστική νεύρωση.

πράγματi πρέπει να πάτε εκεί για να εκφέρετε γνώμη. ειδάλλως μιλάμε μόνο για την εξωτερική στάση του κυρίαρχου που είναι 2 διαφορετικα πράγματα ( usa για τον κόσμο (them) και οι αμερικάνοι μεταξύ τους (us))

καμμια σημαντική επιστημονική ανακάλυψη δεν ξεκίνησε στην αμερικη!!!!!

δινουν πολλα λεφτά στην έρευνα και έχουν 5 φορες πιο φτηνή ενέργεια/βενζίνη.
συνεχίζουν την επιστημονική ερευνα με μανία αγωνίσματος. οκ

κοπερνικος, νευτωνας, ΕΤΗ zurich, nobel, μαξγουελ, παστερ, φλεμινγ, curie, courvoisier, galileo, davinci έλεος
που τον είδες τον αμερικάνο?????

πολυπολιτισμικά στοιχεία παρόμοια σε σύγκριση με την βραχεία κατακτητική του αλέξανδρου και την μετέπειτα ελληνιστικη εποχή, την ρωμαική αυτοκρατορια, την βαβυλόνια αυτοκρατορια.
οταν αποικιοκρατείς τον πλανήτη, χάνεις το pedigree σου,πχ. ινδοι, κινεζοι μαυροι στην αγγλία

πολυπολιτισμικά στοιχεία έχουν οι κατακτητές του κόσμου, γιατί ο κόσμος είναι πολυποίκιλος.


η δική μας κουλτούρα

ποιοι είμαστε? η μπάσταρδη επαρχία των οθωμανών με βουλγαροαλβανικολατινικό αίμα? ναί δεν έχουμε και πολύ.
έλληνες?
δες ευρώπη. και ο γερμανός έλληνας είναι, και ο γάλλος έλληνας είναι
ο νεοελληνας ξεχνάει (με σχέδιο) πόσο έλληνας μπορεί να γίνει
say "Hi!"
Απάντηση