Ως άθεος εκπαιδευτικός είμαι υποχρεωμένος να συμμετέχω στον εκκλησιασμό;

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
stgn
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2021 21:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα σε όλους!

Εγώ και η σύζυγός μου είμαστε εκπαιδευτικοί Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, και προσπαθούμε εδώ και καμια ώρα να βρούμε εάν υπάρχει κάποια γραπτή η/και "επίσημη" πρόβλεψη για εμάς, τους άθεους εκπαιδευτικούς στην περίπτωση που μας υποχρεώσει ο Διευθυντής μας να συνοδέψουμε ένα τμήμα/τάξη/σχολείο για εκκλησιασμό.

Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

Προφανώς θα πει κάποιος μπορούμε να αρνηθούμε ευγενικά εξηγώντας τα αυτονόητα (για εμάς), ή να προσφερθούμε έστω να συνοδέψουμε μέχρι την είσοδο του ναού χωρίς να μπούμε μέσα.

Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που πέσουμε σε κάποιο στραβόξυλο διευθυντή που επιμένει ότι είμαστε υποχρεωμένοι να συνοδέψουμε το τμήμα και να μπούμε και εντός του ναού ώστε να μπορούμε να επιτηρούμε τους μαθητές?

Θα εκτιμούσα αν το έχει ψάξει κάποιος να παραθέσει τον αντίστοιχο νόμο/πδ/διάταξη κτλ, ώστε να μη μιλάμε στον αέρα (εξάλλου εδω μέσα ο καθένας θα δυσανασχετούσε άν τον υποχρέωνε ο διευθυντής ή εργοδότης του να πάει υποχρεωτικά στην εκκλησία) ώστε να μπορούμε να έχουμε ένα επίσημο έγγραφο ώστε να κατοχυρώσουμε το δικαιωμά μας να μην συμμετέχουμε σε κάθε διαδικασία εκκλησιασμού.
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα

Από όσο ξέρουμε δεν υπάρχει πρόβλεψη για τους εκπαιδευτικούς, υπάρχει όλη αυτή η ιστορία που παλεύουμε χρόνια με τους μαθητές αλλά τίποτα για τους εκπαιδευτικούς.

Στην Α-βάθμια πάντως σίγουρα δεν υπάρχει και το ξέρουμε γιατί μέλος μας έχει προσφύγει (όχι μέσω ημών) στο ΕΔΔΑ ακριβώς για το θέμα αυτό. Λογικά το ίδιο ισχύει και για τη Β-βάθμια.

Το ερώτημα είναι: θα σας ενδιέφερε να το κυνηγήσετε με κάποιου είδους παρόμοια προσφυγή;
Ο νομικός μας σύμβουλος είναι πολύ καλός και μια τέτοια διεκδίκηση θα ωφελείτο από την προαναφερθείσα αλλά και θα την ωφελούσε ταυτόχρονα.
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
stgn
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2021 21:41
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Όλα τα προηγούμενα χρόνια και μέχρι στιγμής δεν έχει δημιουργηθεί κάποιο θέμα με κάποιον συγκεκριμένο διευθυντή, οπότε είναι καθαρά θεωρητικό το ερώτημα λόγο περίστασης, και εξηγούμαι:
Η σύζυγος μου πήρε μετάθεση σε διαφορετικό νομό (οπότε θα έχει νέο διευθυντή) κι εγώ θα εργάζομαι φέτος σε 3-5 διαφορετικά σχολεία λόγω ειδικότητας για τη συμπλήρωση ωραρίου (οπότε κι εγώ θα έρχομαι σε επαφή με 3-5 νέους διευθυντές τους οποίους δε γνωρίζω).

Οπότε η ερώτηση ήταν καθαρά θεωρητική, του στυλ τι κάνουμε σε περίπτωση που μας συμβεί κάτι τέτοιο στο άμεσο μέλλον και δεν είναι εύκολα διαχειρίσιμο με λογική και ευγενική κουβέντα από μέρους μας, δεν υπάρχει δλδ ήδη κάποιο αρνητικό τετελεσμένο για το οποίο σκεφτόμαστε να προσφύγουμε!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stgn την 28 Αύγ 2022 22:57, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
dotplan
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010 17:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

Δυστυχώς δεν υπάρχει μέριμνα.

Υποθέτω ότι θα πρέπει να γίνει το ερώτημα υπηρεσιακά, ώστε να απαντήσει το αρμόδιο τμήμα του υπουργείου.
They are finite and we are unbound, undivided.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ σαν κάτι να θυμάμαι να είχε συζητηθεί παλιότερα, το οποίο εν ολίγοις έλεγε ότι δεν συνοδεύετε ως συμμετέχοντες αλλά ως συνοδοί. Εφόσον υπάρχει υποχρέωση ή έστω απόφαση για εκκλησιασμό, αν όλοι οι εκπαιδευτικοί δήλωναν αντίθετοι δεν θα ήταν δυνατόν να πραγματοποιηθεί. Άρα η λογική αυτή στοιχειοθετεί υποχρέωσή σας ως προς τη συνοδεία-φύλαξη των μαθητών. Στο τελετουργικό φυσικά και δεν μπορεί να σας υποχρεώσει κανείς να συμμετέχετε.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
stgn
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2021 21:41
Όνομα Ιστότοπου: -

tasos_didymoteicho έγραψε: 29 Αύγ 2022 09:41 Εγώ σαν κάτι να θυμάμαι να είχε συζητηθεί παλιότερα, το οποίο εν ολίγοις έλεγε ότι δεν συνοδεύετε ως συμμετέχοντες αλλά ως συνοδοί. Εφόσον υπάρχει υποχρέωση ή έστω απόφαση για εκκλησιασμό, αν όλοι οι εκπαιδευτικοί δήλωναν αντίθετοι δεν θα ήταν δυνατόν να πραγματοποιηθεί. Άρα η λογική αυτή στοιχειοθετεί υποχρέωσή σας ως προς τη συνοδεία-φύλαξη των μαθητών. Στο τελετουργικό φυσικά και δεν μπορεί να σας υποχρεώσει κανείς να συμμετέχετε.
Στη χώρα που ζούμε αυτό αποτελεί μια εξαιρετικά ακραία περίπτωση από πλευράς πιθανοτήτων, δλδ το να συμπέσει σε ένα σχολειό με 35-40 εκπαιδευτικούς να είναι όλοι άθεοι και να αρνηθούν τη συνοδεία/φύλαξη, είναι σαν να ρίχνεις ένα ζάρι 40 φορές και να έρχεται και τις 40 φορές το ίδιο νούμερο, πχ. έξι. Δεν αποτελεί αδύνατο ενδεχόμενο όπως λέμε στα μαθηματικά, αλλά είναι ιδιαιτέρως και εξαιρετικά απίθανο (πιθανότητα που τείνει ιδιαιτέρως ισχυρά στο μηδέν, πρακτικά είναι μηδέν)!

Με την ίδια όμως πιθανολογική λογική θα πρέπει να αναρωτηθούμε τι γίνεται με την υποχρεωτικότητα του εκκλησιασμού όσον αφορά στους μαθητές, όταν κανένας μαθητής δε θα θελήσει να πάει στην εκκλησία.
Οι μαθητές -σε αντίθεση με τους καθηγητές - έχουν το δικαίωμα να επικαλεστούν τη σχετική άρνηση εκκλησιασμού. Η πολιτεία από την άλλη έχει θεσπίσει τον υποχρεωτικό (αν δεν κάνω λάθος) εκκλησιασμό από τη μία και το σεβασμό στις θρησκευτικές πεποιθήσεις από την άλλη. Οπότε στην εξίσου (με την παραπάνω) θεωρητική περίπτωση που αρνηθούν όλοι οι μαθητές τον εκκλησιασμό (το ίδιο ιδιαιτέρως εξαιρετικά απίθανο γεγονός όπως και πριν), τότε τι ακριβώς είναι υποχρεωμένοι οι συνοδοί καθηγητές να συνοδεύσουν μέχρι το εσωτερικό του ναού, τα βιβλία ή τους πάκους με τις Α4??? (το προφανές παράδοξο αποτέλεσμα προκύπτει επειδή σκόπιμα χρησιμοποίησα το παραπάνω ισοπεδωτικό και εξαιρετικά απίθανο επιχείρημα "όλοι οι καθηγητές να αρνηθούν" ή "όλοι οι μαθητές να αρνηθούν" - εντελώς παράλληλα ενδεχόμενα, εξίσου απίθανα)!

Παρόλα αυτά δέχομαι τη λογική της υποχρέωσης και του νόμου όσον αφορά στη συνοδεία των μαθητών και την υπακοή στον νόμο. Εφόσον μπω όμως μέσα στον ναό, μπορώ να είμαι με ακουστικά για παράδειγμα, ακούγοντας νορβηγικό black metal, αρνούμενος να ακούσω το εκάστοτε μισαλλόδοξο κήρυγμα του κάθε τράγου, ή θα δεχθώ παρατήρηση/επίπληξη ή και αναφορά; Τα ακουστικά και το νορβηγικό black metal δε με εμποδίζει επουδενί να εποπτεύω τους μαθητές εντός του ναού, ίσα ίσα! Και ταυτόχρονα με προστατεύει από τον παραλογισμό της "θρησκείας της αγάπης". Η απάντηση είναι νομίζω προφανής.

Οπότε μήπως όταν αναγκαζόμαστε να εισέλθουμε μέσα στο ναό, αναγκαζόμαστε έστω και σε ένα μικρό (να δεχθώ) βαθμό να συμμετέχουμε σε όλο αυτό το χριστιανικό παραλήρημα?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stgn την 29 Αύγ 2022 22:01, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Είχε συζητηθεί εδώ το μακρινό 2010, όπου αναφέρονται συγκεκριμένα προεδρικά διατάγματα, και συνοδεία των μαθητών, όχι συμμετοχή. Δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα, αλλά μάλλον ναι.
https://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f ... 640#p43177
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μπράβο, απελεύθερε, μάλλον αυτό έψαχνα. Και συγκεκριμένα:
Προεδρικό Διάταγμα 201/98 (απόσπασμα)
Άρθρο 13 5. Πρωινή προσευχή - σημαιοστολισμός.

i. Πριν από την έναρξη των μαθημάτων πραγματοποιείται κοινή προσευχή των μαθητών και του διδακτικού προσωπικού στο προαύλιο του σχολείου με ευθύνη των εκπ/κών που εφημερεύουν. Σε περίπτωση δυσμενών καιρικών συνθηκών η προσευχή πραγματοποιείται στην αίθουσα κάθε. τάξης. Oι εκπαιδευτικοί συμμετέχουν υποχρεωτικά στην πρωινή κοινή προσευχή και στον εκκλησιασμό και επιβλέπουν το τμήμα τους. Η συμμετοχή και των μη ορθόδοξων εκπαιδευτικών είναι απαραίτητη για την επιτήρηση των μαθητών τους. Η συμμετοχή των ετερόδοξων μαθητών στην πρωινή προσευχή γίνεται σύμφωνα με τα αναφερόμενα στο εδάφιο δ της παραγράφου 10 αυτού του άρθρου.
stgn, καταλαβαίνω απόλυτα το πόσο απίθανο είναι αυτό που έγραψα. Αν υπάρχει καλή διάθεση από τον διευθυντή είναι πιθανό να ικανοποιηθεί το αίτημά σας. Σκέψου όμως ότι αν τεθεί ζήτημα από συναδέλφους σας ότι έτσι εσείς λουφάρετε συνέχεια για συγκεκριμένες υποχρεώσεις είναι πιθανό είτε αντισταθμιστικά ο διευθυντής να σας αναθέσει κάτι άλλο είτε, αν δεν υπάρχει αντίστοιχο, να μη σας ικανοποιήσει το αίτημα. Φέρε τον εαυτό σου στη θέση του διευθυντή.

(Με το δικό σου μέρος είμαι, προφανώς, αλλά ως συνήθως κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου. Επίσης, έχω κι εγώ από τη δική μου επαγγελματική ιδιότητα παρόμοια ζητήματα. Συγγνώμη, αλλά η ιδιότητα αυτή είναι κρυφή, έχω τους λόγους μου.)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
stgn
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2021 21:41
Όνομα Ιστότοπου: -

No offence φίλε Τάσο, δεν υπάρχει παρεξήγηση για τίποτα εννοείται, απλά κι εγώ επιχειρηματολόγισα στο παράδοξο λίγο παραπάνω, λολ! :D

Προφανώς χρειάζεται λογική κουβέντα και καλή διάθεση και απο τις 2 μεριές κι εγώ πιστεύω πως αυτός είναι ο βέλτιστος τρόπος επίλυσης τέτοιων ζητημάτων, απλά ορισμένα (λίγα) άτομα, ειδικά όταν βρεθούν σε κάποια θέση (σχετικής) ισχύος πχ διευθυντής μπορεί να αποκτήσουν μια ροπή προς την αδιαλακτικότητα (ή μπορεί να την είχαν και απο πριν βέβαια).

Ευχαριστώ για την παράθεση του άλλου θέματος παραπάνω, θα την μελετήσω διεξοδικά όταν βρώ λίγο χρόνο! :text-goodpost:
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Τα ΠΔ 200/98 και 201/98 που αναφέρονται στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (νηπιαγωγεία και δημοτικά αντίστοιχα), έχουν αντικατασταθεί από το ΠΔ 79/2017 (και για τα δύο), που θα το βρείτε εδώ.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Τεμπελόσκυλο έγραψε: 30 Αύγ 2022 14:41 Τα ΠΔ 200/98 και 201/98 που αναφέρονται στην Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση (νηπιαγωγεία και δημοτικά αντίστοιχα), έχουν αντικατασταθεί από το ΠΔ 79/2017 (και για τα δύο), που θα το βρείτε εδώ.
ωπ, σωστά. Δυστυχώς σε αυτά που αφορούν την πρωτοβάθμια, προβλέπεται κανονική προσευχή για τους εκπαιδευτικούς. Για τον εκκλησιασμό ωστόσο, γράφει
"Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί- συνοδοί των μαθητών για τις ανωτέρω εκδηλώσεις ορίζονται με απόφαση του Συλλόγου Διδασκόντων",
άρα οι εκπαιδευτικοί πρωτοβάθμιας λογικά θα μπορούν να ζητήσουν εξαίρεση από τον εκκλησιασμό από το σύλλογο τους.

θα πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόσφατο παρόμοιο ΠΔ και για τη δευτεροβάθμια.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση