Καλημέρα από Βέλγιο

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
BlackestBile
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2021 10:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σε όλους! Με λένε Σοφία, είμαι διδακτορική φοιτήτρια στο Βέλγιο και κάνω την έρευνά μου επάνω στην αθρησκεία στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Συγκεκριμένα, κάνω συγκριτική ποιοτική έρευνα με άτομα που αυτοπροσδιορίζονται ως 'άθρησκα' σε 3 χώρες (Νορβηγία, Βέλγιο, Ελλάδα) και πλέον βρίσκομαι στο στάδιο που γράφω τη διατριβή μου επάνω στο θέμα.

Αποφάσισα να γραφτώ εδώ γιατί έχω τσατιστεί με αυτά που έχω δει και ακούσει στο διδακτορικό μου από το Ελληνικό κομμάτι του πληθυσμού και θεωρώ ότι πρέπει να υπάρξει κάποια μαζική δράση στο θέμα της αθρησκείας στην Ελλάδα. Δυστυχώς δεν είμαι εκεί σε μόνιμη βάση για να είμαι ενεργό offline μέλος, αλλά θα ήθελα να προσφέρω τις γνώσεις μου στο κομμάτι, έστω από απόσταση.

Αυτά για την εισαγωγή! Καλώς σας βρήκα!
Άβαταρ μέλους
Queen
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 14 Απρ 2019 14:30
Όνομα Ιστότοπου: DigitalQueen
Τοποθεσία: Athens

Καλώς ήρθες Σοφία!
Πολύ ενδιαφέρον το PhD Topic σου. Πώς τα πάει η Ελλάδα συγκριτικά με τις άλλες δύο χώρες που αναφέρεις;

Επίσης, μήπως θα ήθελες να γραφτείς μέλος μας; Θα έχεις πρόσβαση σε περισσότερα κανάλια εδώ στο φόρουμ αλλά και στο Discord Server μας. Κανάλια αφιερωμένα στην αθεία, τον ορθολογισμό, τη κριτική σκέψη και όλες μας τις Δράσεις γύρω από αυτά. Τί λές;

Καλώς ήρθες και παλι στην παρέα μας! Μη χάνεσαι

You look down to me to see the scum of the earth to be. Fuck you, that's me, vile and obscene!!!
I ain't happy about it but at least I don't judge and decree to be better than another human being.
Άβαταρ μέλους
BlackestBile
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2021 10:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλημέρα και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα! Γράφτηκα επίσημα ως μέλος χθες και έστειλα τη συνδρομή, αλλά δε μπορώ να κάνω register τον λογαριασμό μου γιατί για κάποιο λόγο το register@atheia.gr κάνει reject το email μου. Θα προσπαθήσω να το λύσω κάπως, αλλά μέχρι τότε είπα να γράψω ένα γεια :)

Σε σχέση με την έρευνα, αυτό που βλέπω είναι ότι οι Έλληνες άθρησκοι που έχω μιλήσει (κάνω συνεντεύξεις βάθους με άτομα γεννημένα από μεταξύ 1981-1998) έχουν ξεκάθαρα πολύ παραπάνω θυμό με το θέμα από ότι οι Βέλγοι και οι Νορβηγοί. Κυρίως με τους Νορβηγούς είμαστε η μέρα με τη νύχτα. Γενικά η επαφή με την ορθοδοξία που έχουμε όσο μεγαλώνουμε είναι πάρα πολύ έντονη και αυτό βγαίνει προς τα έξω στο πώς αντιλαμβανόμαστε το σχολείο και την παιδεία που πήραμε σε αυτό το θέμα (aka "ελληνορθόδοξη" χριστιανική προπαγάνδα), τη θέση της εκκλησίας και τη θρησκεία σε γενικές γραμμές.

Γενικά αυτό που έχω δει είναι ότι οι Έλληνες είναι (δικαίως) πολύ αρνητικοί σε σχέση με το θέμα της θρησκείας και της εκκλησίας γιατί την έχουν φάει με το κουτάλι (ή μάλλον με τη σέσουλα, το κουτάλι είναι πολύ μικρό), για να το συνοψίσω έτσι. Ακόμα και άτομα που πάνε σε Καθολικά σχολεία στο Βέλγιο τρώνε λιγότερη θρησκεία στη μάπα από ότι τρώμε εμείς στο Ελληνικό δημόσιο σχολείο. Για Νορβηγία δε μιλάω καν, οι άνθρωποι είναι πολύ μπροστά στο θέμα των θρησκευτικών στο σχολείο, αλλά και σε θέματα φορολογίας για θρησκευτικές οργανώσεις και worldview associations, κτλ. Και, ως αποτέλεσμα, οι Νορβηγοί είναι πολύ πιο ανοιχτοί και φιλικοί με το θέμα, γιατί πολύ απλά είναι κάτι που θεωρείται προσωπικό και δεν τους αφορά.

Γενικά αυτό που βλέπω είναι ότι χρειάζεται πίεση στο κράτος από τη μεριά των άθρησκων πολιτών, γι'αυτό πιστεύω ότι η οργανωμένη δράση είναι το καλύτερο. Στη Νορβηγία πχ έχουν το Norwegian Humanist Association που δρα ως εναλλακτική στις θρησκευτικές οργανώσεις και βάζει πίεση στα θέματα που πρέπει. Και θεωρώ ότι είναι πολύ βασικό να υπάρξει και εδώ η αντίστοιχη πίεση, όπως προσπαθεί να κάνει η Ένωση Άθεων. Βέβαια η Ελλάδα είναι μια χώρα που δεν τη νοιάζει να πηγαίνει στα Ευρωπαϊκά δικαστήρια σχεδόν κάθε χρόνο για αυτό το θέμα και να πληρώνει πρόστιμα, πιο πολύ τους νοιάζει να έχουν πλάτες από την εκκλησία. Οπότε δεν ξέρω πόση ελπίδα έχω ότι κάτι τέτοιο θα λειτουργήσει :\
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες Σοφία! Σίγουρα στο Βέλγιο είναι πολύ πιο απλά τα πράγματα για τους άθρησκους. Ενημέρωνέ μας για την πορεία της διατριβής σου, θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον! Για το register@atheia.gr, χωρίς να είμαι αρμόδια, θα πρότεινα να στείλεις και στο contact@atheia.gr μήπως σε βοηθήσουν. Αν και πιστεύω ότι κάποιος απ' τη γραμματεία θα δει το μήνυμά σου και θα απαντήσει.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
adonle
Δημοσιεύσεις: 568
Εγγραφή: 05 Αύγ 2010 17:46

Καμιά ανάγκη να στείλεις. Το Μακαρονοτέρας σε άκουσε! Έχεις πλέον πρόσβαση στο χώρο μελών της Ένωσης στο forum!
Καλώς ήρθες :)
I don't want to believe, I want to know. But at the same time, I can bear not to know.
Άβαταρ μέλους
BlackestBile
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 25 Νοέμ 2021 10:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Μεγάλη η χάρη του! R'amen! Θα τσεκάρω τα πάντα σιγά-σιγά για να δω πως λειτουργεί η φάση εδώ λοιπόν. Ευχαριστώ σε όλους για το καλωσόρισμα!
Άβαταρ μέλους
Queen
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 14 Απρ 2019 14:30
Όνομα Ιστότοπου: DigitalQueen
Τοποθεσία: Athens

Πέρνα μια βόλτα και από τον Discord Server μας. Οι περισσότεροι αυτό χρησιμοποιούμε πλέον.

You look down to me to see the scum of the earth to be. Fuck you, that's me, vile and obscene!!!
I ain't happy about it but at least I don't judge and decree to be better than another human being.
Απάντηση