Καλώς σας βρήκα, τέκνα μου!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
harita
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 23 Οκτ 2019 20:45
Όνομα Ιστότοπου: Χαρίτα Μήνη, Συγγραφέας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Είναι μεγάλη μου χαρά που βρίσκομαι κοντά σας! Γνώρισα την Ένωση Αθέων μέσα από το FB και τη συμμετοχή της στο Athens Pride. Εκτιμώ πολύ όλες τις προσπάθειες που έχει κάνει για την εκκοσμίκευση του κράτους και για να υπερασπιστεί τα δικαιώματα των μη θρησκευόμενων ατόμων. Για να είμαι ειλικρινής, μέχρι που σας γνώρισα, δεν είχα συνειδητοποιήσει πόσο καταπιεσμένη ομάδα είμαστε!

Λίγα λόγια για μένα: είμαι συγγραφέας εδώ και πολλά χρόνια, δίνοντας την οπτική του φύλου σε θέματα ιστορικά, μυθολογικά και θρησκειολογικά. Η ιστοσελίδα μου, όπου μπορείτε να δείτε δείγματα της δουλειάς μου, είναι η εξής: Χαρίτα Μήνη, συγγραφέας, https://hmeenee.com/. Είμαι επίσης ακτιβίστρια σε διάφορα κινήματα ενάντια στην καταπίεση, όπως το γυναικείο, το αντιρατσιστικό και το ΛΟΑΤΚΙ+. Αν και ο ελεύθερος χρόνος μου είναι πολύ περιορισμένος, θα ήθελα να συμβάλω στο έργο σας με όποιους τρόπους μπορώ.

Είθε το Ιπτάμενο Μακαρονοτέρας να μας στέλνει τις ευλογίες του! ;)
Άβαταρ μέλους
Queen
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 14 Απρ 2019 14:30
Όνομα Ιστότοπου: DigitalQueen
Τοποθεσία: Athens

Καλώς ήλθες, Χαρίτα!!! Η χαρά είναι όλη δική μας, μιας και όπως θα γνωρίζεις (εάν όχι, θα το δεις και μέσα από τις δράσεις μας) είναι κοινά!

Όσο για το χρόνο, όλοι εθελοντές είμαστε εδώ μέσα και δωρίζουμε, ο καθένας, όσο χρόνο, θέληση και διάθεση διαθέτουμε ο καθένας για το στόχο μας: εκκοσμίκευση, θρησκευτική ελευθερία, ανθρωπισμός, κριτική σκέψη, ορθολογισμός. Ο σκοπός είναι κοινός. Οι δράσεις, πολλές και ανοιχτές προς προτάσεις. Όλοι μαζί, λιθαράκι-λιθαράκι, μπορούμε να καταφέρουμε αρκετά. Ακόμα και στον ελάχιστο εθελοντικό μας χρόνο!

Τέλος, τα βιβλία σου (και στο έχω ξαναπεί) πολύ ενδιαφέροντα! Περιμένω το "Νεοπαγανισμός, η Αναγέννηση της Αρχαίας Θρησκείας" για να το τσιμπήσω! Τελείωνε!!!

Καλώς μας ήλθες και πάλι και μεγάλη η χάρη του Μακαρονοτέραρος (αν και ανήκω στην τάξη του Αόρατου Ροζ Μονόκερου..)

You look down to me to see the scum of the earth to be. Fuck you, that's me, vile and obscene!!!
I ain't happy about it but at least I don't judge and decree to be better than another human being.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες και στο φόρουμ, Χαρίτα! Εύχομαι να μας φέρεις πολλές γόνιμες ιδέες!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Υακίνθη
Δημοσιεύσεις: 1356
Εγγραφή: 30 Οκτ 2012 09:12
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς μας ήρθες Χαρίτα, εύχομαι να κάνουμε πολλά ωραία μαζί , τόσο για τις γυναίκες , όσο και για τους άντρες αυτού του κόσμου.
Άβαταρ μέλους
harita
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 23 Οκτ 2019 20:45
Όνομα Ιστότοπου: Χαρίτα Μήνη, Συγγραφέας
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Σας ευχαριστώ θερμά για το καλωσόρισμα! Εύχομαι κι εγώ να κάνουμε πολλά κι ενδιαφέροντα, με ή χωρίς ... μακαρόνια και ροζ μονόκερους. :D

Με την ευκαιρία αυτή, πολλά μπράβο στους ανθρώπους που εργάστηκαν ώστε να απλοποιηθεί η διαδικασία απαλλαγής από το μάθημα των Θρησκευτικών - απ' ό,τι έμαθα, η προσφυγή στο Ευρωπαϊκό Διακαστήριο έγινε με τη στήριξη της Ένωσης. Θα ήταν πολύ θετικό αυτές οι πρωτοβουλίες να γίνονται ευρύτερα γνωστές στον κόσμο, ώστε να προσελκύονται στην Ένωση όλο και περισσότερα μέλη. Και για να παίρνουν δυνάμεις τα ήδη υπάρχοντα μέλη... ;)

:text-bravo:

Σας στέλνω την αγάπη μου!
Άβαταρ μέλους
dotplan
Δημοσιεύσεις: 1036
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2010 17:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Επικοινωνία:

Καλώς μας ήλθες!!!!
They are finite and we are unbound, undivided.
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Ας έχουμε όλοι την ευλογία του Captain Mosey
RAMEN
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Απάντηση