Γεια σας και από μένα!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Giannis89
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Απρ 2019 12:16
Όνομα Ιστότοπου: -https://theosekklisia.blogspot.com/

Γιάννης λέγομαι.. Αποφάσισα να γραφτώ στο forum προκειμένου να μοιραστώ την εμπειρία, το ταξίδι εκείνο, που με έφερε στην αγκαλιά του αγνωστικισμού. Ξεκίνησα την ενήλικη ζωή μου ως πολύ θρησκευόμενος, αλλά στην πορεία -έχοντας περάσει μέσα από τα εκκλησιαστικά περιβάλλοντα- έγινα άθεος πρώτα, αλλά μετά προτίμησα τον αγνωστικισμό... Νομίζω πως θα βρείτε χρήσιμες τις διαπιστώσεις μου σχετικά με τις τεχνικές που χρησιμοποιεί ο εκκλησιαστικός θεσμός, έως σήμερα, προκειμένου να αρδεύσει οπαδούς! Η Εκκλησία έχει εμπειρία χιλιετιών στον προσηλυτισμό και στον περίτεχνο χειρισμό φιλοσοφικών εννοιών και εννοιολογικών οικοδομημάτων.. Στα παρακάτω άρθρα θα εξηγήσω το γιατί...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες Γιάννη! Θες να μας πεις πώς αντιλαμβάνεσαι εσύ τις έννοιες της αθεϊας και του αγνωστικισμού; Είναι λίγο ασυνήθιστο να πηγάινει κανείς στην αθεΐα και μετά στον αγνωστικισμό. Πιο συχνά παρατηρούμε την αντίστροφη πορεία.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Καλωσήρθες και από μένα.
Off Topic
Μια μικρή παρατήρηση, στο φόρουμ είναι προτιμότερο να γίνεται διάλογος και όχι απλά ποστάρισμα άρθρων από το μπλογκ σου.
It is by will alone I set my mind in motion.
Giannis89
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Απρ 2019 12:16
Όνομα Ιστότοπου: -https://theosekklisia.blogspot.com/

AoratiMelani έγραψε:Καλώς ήρθες Γιάννη! Θες να μας πεις πώς αντιλαμβάνεσαι εσύ τις έννοιες της αθεϊας και του αγνωστικισμού; Είναι λίγο ασυνήθιστο να πηγάινει κανείς στην αθεΐα και μετά στον αγνωστικισμό. Πιο συχνά παρατηρούμε την αντίστροφη πορεία.
Αθεΐα είναι η έμπρακτη γνώση του ανθρώπου που την έχει πως δεν υφίσταται καμία ανώτερη Συνείδηση, Δύναμη ή οτιδήποτε άλλο πέστο!
Αγνωστικισμός είναι η αμφισβήτηση, εντέλει δε η απόρριψη των θεών των ποικίλων θρησκειών, ως κάτι καταφανώς ψεύτικο και ταυτοχρόνως η παραδοχή άγνοιας, όσον αφορά την ύπαρξη ενός Συμπαντικό Νου. (Επαναλαμβάνω πως ο "Συμπαντικός Νους" δεν έχει καμία σχέση με τον "θεό" των γνωστών θρησκειών, αυτό είναι δεδομένο!) Και το τελευταίο, λόγω των πενιχρών μέσων που διαθέτουμε μέχρι στιγμής, προκειμένου να εξετάσουμε το ζήτημα αυτό... Διότι αν υπάρχει ή δεν υπάρχει κάτι "Ανώτερο" -δεδομένου ότι είναι ανώτερο- πώς θα το αντιληφθούμε εμείς;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Έμπρακτη γνώση ότι δεν υφίσταται "ανώτερη συνείδηση" δεν υπάρχει και δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει. Μεταξύ άλλων επειδή είναι περίπου αδύνατον να ορίσουμε αυτή την "ανώτερη συνείδηση". Όλοι εμείς που δηλώνουμε άθεοι, δεν εννοούμε αυτό. Εννοούμε ότι δεν έχουμε πεισθεί για την ύπαρξη καμιάς θεότητας, δεδομένης της απουσίας αποδείξεων, και δεν δεχόμαστε να πιστέψουμε χωρίς αποδίξεις. Εστιάζουμε στην απουσία πίστης σε θεούς, γι' αυτό λεγόμαστε άθεοι. Το ίδιο πράγμα πολλοί άλλοι το ονομάζουν αγνωστικισμό, επειδή εστιάζουν στην απουσία γνώσης.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Giannis89
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 09 Απρ 2019 12:16
Όνομα Ιστότοπου: -https://theosekklisia.blogspot.com/

AoratiMelani έγραψε:Έμπρακτη γνώση ότι δεν υφίσταται "ανώτερη συνείδηση" δεν υπάρχει και δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει. Μεταξύ άλλων επειδή είναι περίπου αδύνατον να ορίσουμε αυτή την "ανώτερη συνείδηση". Όλοι εμείς που δηλώνουμε άθεοι, δεν εννοούμε αυτό. Εννοούμε ότι δεν έχουμε πεισθεί για την ύπαρξη καμιάς θεότητας, δεδομένης της απουσίας αποδείξεων, και δεν δεχόμαστε να πιστέψουμε χωρίς αποδίξεις. Εστιάζουμε στην απουσία πίστης σε θεούς, γι' αυτό λεγόμαστε άθεοι. Το ίδιο πράγμα πολλοί άλλοι το ονομάζουν αγνωστικισμό, επειδή εστιάζουν στην απουσία γνώσης.
Επομένως, που έγκειται η διαφορά μεταξύ άθεου και αγνωστικιστή;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Κατ' εμέ, στην επιλογή της λέξης αυτοπροσδιορισμού και μόνο.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
KostasRds
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 24 Απρ 2018 00:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σε ολους!
Κατα την αποψη μου τα ειπες λιγο αναποδα. Ο αγνωστικιστμος εχει να κανει καθαρα με "knowledge" ενω ο αθεισμος οχι. Ο αθεισμος ειναι αρνηση ολων των ισχυρισμων και σου λεει "i am not convinced".
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ <ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ> ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ
Απάντηση