Καλησπέρα σας!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
ilias_alk
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 05 Μαρ 2018 18:44
Όνομα Ιστότοπου: -

Με λένε Ηλία και είμαι 29 χρονών.
Είχα την τύχη να μεγαλώσω σε μία οικογένεια χωρίς εμφανή στοιχεία πίστης και θρησκείας, αν και υπήρχαν κάποιες αναφορές μέσω των παραδόσεων που εφαρμόζονταν με μορφή "γιορτής". Ενδεικτικά δεν είμαι καν σίγουρος για τις θρησκευτικές πεποιθήσεις των γονιών μου, αν και έχω την υποψία πως πιστεύουν πως "υπάρχει κάτι εκεί έξω"...
Όντας ιδιαίτερα συγκρουσιακός ώς έφηβος, η χαλαρότητα αυτή θα αποτελούσε ίσως "πρόβλημα", αλλά - για καλή μου τύχη - το σχολείο αποτέλεσε τον κύριο πόλο σύγκρουσης σε αυτά τα ζητήματα. Μέχρι τα 12 έτη μου περίπου πίστευα στον "Χριστούλη" όπως πίστευα στον Αγιο Βασίλη και αυτό ήταν κυρίως λόγω επιρροών των γιαγιάδων μου. Από την ηλικία αυτή και έπειτα όμως πέταξα μαύρη πέτρα πίσω μου και αποφάσισα ότι οι απαντήσεις μου θα βρίσκονταν στις επιστήμες. Στα μαθηματικά, στην φυσική, στην βιολογία αλλά και στην ανθρωπολογία, παλαιοντολογία κλπ.
Παρόλα αυτά για αρκετά χρόνια υπήρχε μέσα μου "κάτι" που δεν είχα λύσει. Αυτό ήταν ξεκάθαρο από το γεγονός ότι δήλωνα "αγνωστικιστής" και όχι άθεος, ακόμα και αν αυτός ο χαρακτηρισμός απλά αποκάλυπτε την γνωσιοθεωρητική μου τοποθέτηση για το μεταφυσικό. Συγκεκριμένα πάντα απαντούσα οτι "δεν ξέρω, δεν μπορώ να ξέρω και δεν με ενδιαφέρει να ξέρω". Η αλήθεια όμως ήταν ότι ένα μικρό κομμάτι μέσω μου δεν είχε πλήρως γιατρευτεί απο το κυριότερο όπλο των θρησκειών: τον Φόβο. Χρειάστηκε να φτάσω περίπου 25-26 ετών για να συνδιαλλαγώ με τον εαυτό μου εκ νέου και να βάλω τέλος σε όποια διαδικασία μέσα μου δεν υπάκουε σε ορθολογιστικούς κανόνες.
Στην παρούσα φάση διανύω την τρίτη περίοδο της ζωής μου που ασχολούμαι ενεργά με το θέμα, απασχολούμενος συχνά με ζητήματα εκκοσμίκευσης του κράτους, ερμηνείας του θρησκευτικού φαινομένου γενικότερα (είτε με όρους "εξέλιξης" είτε με όρους κοινωνιολογίας) αλλά και με ισχυροποίηση της φαρέτρας των επιχειρημάτων μου για συζητήσεις θρησκευτικού περιεχομένου.
Θα χαρώ πολύ να συμμετάσχω στις συζητήσεις σας και να γνωριστούμε.
Καλώς σας βρήκα λοιπόν.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πολύ ενδιαφέρουσα αυτοπαρουσίαση! Καλώς μας ήρθες Ηλία και καλές συζητήσεις!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση