κατάργηση σταυρού στην Ιταλία

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Εδώ δεν πρόκειται να κουνηθεί φύλλο. Μόνο καμμία Αόρατη Μαλάνη μπορει να προσφύγει στα Ευρωπαϊκά Δικαστήρια, όπου θα δικαιωθεί επίσης. Ομως, πού να τρέχεις...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

να καταδικαστεί και στην ελλάδα η ύπαρξη του σταυρού.
επείσης προτείνω να υπάρξει υπουργείο αθείας, και αθειστική αστυνομία ωστε να συλλαμβάνει επιτόπου όποιον μιαρό θρήσκο καθηγητή τολμήσει να διαταράξει την αθειστική σκέψη των παιδιών με τις προπαγανδισυικές του ψευτοθεωριίς περι θεού.

οι παραβάτες θα πρέπει να εξορίζονται, ενώ τα παιδιά που θα τολμήσουν να ακούσουν, θα πρέπει να γράψουν 100 φορές ''δέν υπάρχει θεός''.

οι εκκλησίες να κρεμιστούν όλες, και τα μιαρά θρησκοβιβλία να καούν στην πυρά(μαζί με τους θρήσκους).

να μήν μείνει τίποτα που να θυμήζει τους βάρβαρους θρήσκους, και την καταπίεση που ασκούσαν.


με αυτόν τον τρόπο θα επιβληθεί μια παγκόσμια νέα θρησκεία(χωρίς θεό), που δέν θα καταπιέζει την σκέψη, τις ανθρώπινες ελευθερίες και θα σέβετε τον άνθρωπο την δημοκρατία και την παράδοση.

Εικόνα
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

aristotelis_1 έγραψε:απλα γιατρε μου θελω να σου πω οτι εκτος της σοβιετικης ενωσης που δε πιστευαν...
Αρίστο να συμπληρώσω ιστορικά οτι όταν ο Χίτλερ έσπασε το deal για 3 μέρες ο Στάλιν ήταν απομονωμένος στη dacha του. Την 3η μέρα εξομολογήθηκε σε παπά ο οποίος ουδέποτε έσπασε τη σιωπή του σε κανένα. Ας υπενθυμίσουμε (παραδέχομαι οφ τόπικ) οτι χωρίς Στάλινγκραντ, σήμερα θα συζητάγαμε για να κατέβουν οι σβάστικες, δλδ σε δουλειά να βρισκόμαστε και η ζωή συνεχίζεται
aristotelis_1 έγραψε:...σωστος?
Στα μάτια μου πάντως δεν θα μπορούσε να διατυπωθεί καλύτερα το point σου Αρίστο.

Ξέρετε τι αναρωτιέμαι σαν ψωριάρης (απο καρκινοπαθής); Άντε και αύριο καταργούμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ σχετικά με την ΟΕ και τη θρησκεία.
1.Εχει κανείς κανα σχέδιο (συγκεκριμένο έτσι;) τι θα την αντικαταστήσει;
2. Αν ο κόσμος δεν γίνει καλύτερος (σύμφωνα με το συγκεκριμένο σχέδιο), τι θα θέλουμε μετά να καταργήσουμε; ποιός θα έχει σειρά; (μάλλον μαλακία λέω, το θέμα είναι να φύγει ο κακός λύκος μετά έχει ο θεός)
Γιατρος Του Ικα έγραψε: Ξέρω ότι ματαιοπονώ αλλά μιά απάντηση που δεν θα περιλαμβάνει φράσεις του τύπου "για να πάμε από το Ψ στο Λ" και "ας πούμε ότι έχουμε να λύσουμε το πρόβλημα της ψωρίασης" και "για ποιόν τίθεται το ερώτημα σε σχέση με την διατύπωση της απάντησης που αναζητά ο Α πάνω στην οποία πρέπει να συμφωνήσουμε χωρίς να θέτουμε το ερώτημα" θα ήταν ότι καλύτερο.
Όταν παίρνουμε αποφάσεις για κάτι που δε γνωρίζουμε τότε το μονο κριτήριο είναι το "γιατί έτσι γουστάρουμε"

Όποτε ψωριάρικα απαντώ: Για κυνήγι ερχόμαστε στο δάσος με τις αρκούδες;
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Sinner, δεν έχεις καταλάβει κάτι: στα σχολεία δεν υπάρχουν μόνο χριστιανοί. Υπάρχουν παιδιά μουσουλμάνων, παιδιά ινδουϊστών, παιδιά βουδδιστών, παιδιά άθεων και άθρησκεων, παιδιά πολλών θρησκειών. Το ίδιο και το κράτος πρέπει να αντιπροσωπεύει τους πάντες με λογική και ευαισθησία. Στο σχολείο τα παιδιά πρέπει να μαθαίνουν, και όχι να παραμυθιάζονται.

Πες μου βρε Sinner, ποιά απ'όλες τις θρησκείες έχει δίκιο; Γιατί έχει δίκιο ο χριστιανισμός και όχι ο βουδδισμός; Γιατί έχει δίκιο η ορθοδοξία και όχι ο καθολικισμός π.χ.; Ποιά είναι τα στοιχεία σου ότι υπάρχει θεός;

Η θρησκεία είναι ένα σετ απόψεων και μύθων και αυτή την στιγμή στα σχολεία μέσω των θρησκευτικών γίνεται προσυλητισμός. Θα έπρεπε να απαγορευτούν στα σχολεία οποιαδήποτε θρησκευτική εκδήλωση όπως προσευχή, εκκλησιασμός κλπ.

Δεν μπορεί όμως να επιβάλλει κάποιος άλλος στο παιδί μου, αν θα ακολουθήσει κάποια θρησκεία ή όχι, και ποιά θα είναι αυτή. Αυτό είναι προσυλητισμός.

Από εκεί και πέρα, δεν είπε ποτέ κανένας ούτε για κάψιμο εκκλησιών ούτε τίποτα τέτοιο. Αυτό θα ήταν τρομοκρατία. Ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει χωρίς όμως να προσπαθεί να επιβληθεί στον άλλον, ή να προσπαθεί να επιβάλλει την θρησκεία του για να μας σώσει δήθεν ή κάτι παρόμοιο.

Απλά θέλουμε ένα κοσμικό κράτος, κοσμικά σχολεία, λογική και ευαισθησία, αναγνώριση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων (που αυτή την στιγμή καταπατούνται από την θρησκεία και στην Ελλάδα, βλέπε ομοφυλόφιλους και σύμφωνο συμβίωσης, πολιτικό γάμο).
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

το παιδί απο μόνο του δέν έχει άποψη περι θρησκείας, και για το άν πρέπει να υπάρχει να υπάρχει σταυρός ή όχι.
επομένως ο γονιός είναι αυτός που καθορίζει για το άν θα υπάρχει σταυρός ή όχι στο μάθημα.

οι περισότεροι γονείς θέλουν τον σταυρό, επομένως δέν γίνετε προς το παρόν να φύγει.
πχ άν μια τάξη είναι βαμμένη κίτρινη, και μαζευτούν 3 γονείς και πούνε οτι θέλουν η τάξη να γίνει άσπρη, αυτό δέν σημαίνει οτι θα επιβάλουν την γνώμη τους.

τα παιδιά μεταναστών δέν είναι υποχρεωμένα απο κανέναν ούτε να προσκυνάνε τον σταυρό που είναι στον πίνακα ούτε να κάνουν προσευχή.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:το παιδί απο μόνο του δέν έχει άποψη περι θρησκείας, και για το άν πρέπει να υπάρχει να υπάρχει σταυρός ή όχι.
επομένως ο γονιός είναι αυτός που καθορίζει για το άν θα υπάρχει σταυρός ή όχι στο μάθημα.
Ακριβώς. Το παιδί προσυλητίζεται όταν όμως βλέπει σταυρό στην τάξη. Είναι ένα είδος προσυλητισμού.
SinneR έγραψε: οι περισότεροι γονείς θέλουν τον σταυρό, επομένως δέν γίνετε προς το παρόν να φύγει.
πχ άν μια τάξη είναι βαμμένη κίτρινη, και μαζευτούν 3 γονείς και πούνε οτι θέλουν η τάξη να γίνει άσπρη, αυτό δέν σημαίνει οτι θα επιβάλουν την γνώμη τους.
Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Τι θα έλεγες εαν υπήρχε αντί για σταυρό ένα είδωλο της θεάς Κάλι των ινδουιστών στην τάξη;
SinneR έγραψε: τα παιδιά μεταναστών δέν είναι υποχρεωμένα απο κανέναν ούτε να προσκυνάνε τον σταυρό που είναι στον πίνακα ούτε να κάνουν προσευχή.
Όχι, δεν είναι. Αλλά όταν γίνονται όμως αυτά και τα παιδιά διαφορετικών θρησκειών (και δεν μιλάμε μόνο για μετανάστες, υπάρχουν και έλληνες άλλων θρησκειών ή άθρησκοι), μένουν στην άκρη, νοιώθουν άσχημα επειδή νοιώθουν διαφορετικά. Είναι ένα είδος ρατσισμού.

Sinner, βλέπεις μονόπλευρα τα πράγματα. Μόνο από την σκοπιά της δικής σου θρησκείας. Αυτό είναι το άσχημο με τους περισσότερους θρήσκους. Ότι δεν δέχονται τις άλλες απόψεις ακόμα και αν αυτές είναι πιο λογικές και σωστές, επειδή δεν συμφωνούν με την δική τους κοσμοθεωρία.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε: Nομιζω οτι οι γερμανοι λατρευουν τους μαυρους και τους αμερικανους ξεκινησαν με τα σολαριουμ αρχισαν να ακουνε RnB και τωρα το ριξαν Gospell.
ειμαι σιγουρος οτι σε κάποια ευαγγελικη εκλησια της ελλαδος κατι θα τραγουδανε για να υμνισουν το κυριο.

Εγω που ειμαι ψυχοπονιαρης θα προτιμησω κλασικο βυζαντινο κλάμααααααααααααααα
πνιξε κυριε τον λαον σουυυυυ και ευλογησον την κληρονομια σουυυυυυυ
H δε αρχηγός της χορωδίας ήταν ένα όνειρο... ειδικά στην φάση που προσπαθούσε να μιμηθεί την βραχνάδα τύπου Λούις Άρμστρονγκ ήταν μια αποκάλυψη...
Θα τους προτείνω να κάνουν περιοδία στην Ελλάδα και θα σε ειδοποιήσω έτσι για να σπάσεις την μονοτονία του κλάμματος... πνίξε;!... :D :D
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:τα παιδιά μεταναστών δέν είναι υποχρεωμένα απο κανέναν ούτε να προσκυνάνε τον σταυρό που είναι στον πίνακα ούτε να κάνουν προσευχή.
Όχι βέβαια.

Αλλά το δικό μου παιδί, μεγαλωμένο χωρίς ιδέα περί θρησκείας, κάνει το σταυρό του το πρωί στο προαύλιο. Κι ας μην το το έμαθα εγώ ποτέ, κι ας μην του το "επέβαλε" κανείς δια της βίας, κι ας του εξήγησα μετά την πρώτη μέρα (αφού είδα την αμηχανία του, καθώς κοίταζε τα άλλα παιδάκια να κουνάνε το χέρι τους πάνω κάτω δεξιά αριστερά) ότι είναι ένα έθιμο των χριστιανών που κάνουνε το πρωί με την προσευχή τους (και ξέρει ότι εμείς δεν είμαστε χριστιανοί), κι ας του είπα ότι δεν χρειάζεται να το κάνει, υπάρχουν κι άλλα παιδάκια που δεν το κάνουνε. Αλλά η ανάγκη κοινωνικής ένταξης είναι ισχυρή.

Το παιδί μου δεν θα "πάθει" κάτι, ω όχι, αλίμονο! Όπως δεν θα πάθαινε και το δικό σου, Σίννερ, αν πήγαινε σ' ένα σχολείο όπου κάθε πρωί γονάτιζαν όλοι σε ένα χαλάκι και κοιτώντας προς την ανατολή δόξαζαν τον Αλλάχ και τον μοναδικό προφήτη του. Πώς θα σου φαινόταν άραγε κάτι τέτοιο;

θα ήθελα όλα τα παιδιά να μεγαλώνουν σε έναν κόσμο που να μην νιώθουν την ανάγκη να σταυροκοπιούνται για να είναι ενταγμένα στο κοινωνικό σύνολο. Μόνον έτσι θα ήταν ελεύθερα να επιλέξουν αργότερα αν θα ανήκουν σε θρήσκευμα, και αν ναι ποιο θα είναι αυτό.

Σίννερ, είμαι σίγουρη πως καταλαβαίνεις καλά περί τίνος πρόκειται. Καταλαβαίνεις ότι η ανάρτηση του σταυρού είναι μια δήλωση υπέρ του χριστιανισμού, ενώ η απουσία σταυρού θα ήταν μια δήλωση αμεροληψίας ως προς τις θρησκευτικές πεποιθήσεις, και όχι μια δήλωση αθεϊσμού.

Είμαι σίγουρη επίσης πως ξέρεις ότι η αποκαθήλωση των θρησκευτικών συμβόλων είναι ελευθερία, ενώ η επίδειξή τους σε έναν δημόσιο χώρο όπου προσέρχονται υποχρεωτικά όλοι οι πολίτες ασχέτως θρησκεύματος (σχολείο, δικαστήριο) συνιστά μεροληψία υπέρ ενός θρησκεύματος.

Εννοείται ότι οι συγκρίσεις με το χρώμα της αίθουσας είναι άστοχες. Τα θρησκευτικά σύμβολα δεν είναι διακοσμητικά στοιχεία. Εξάλλου η διαμόρφωση της αίθουσας δεν ανατίθεται ούτως ή άλλως στους γονείς, αλλά αποφασίζεται από τους ιθύνοντες τνω σχολείων.

Ξέρεις ακόμη ότι η αφαίρεση των σταυρών (και η κατάργηση της προσευχής, και η κατάργηση του μαθήματος θρησκευτικών) δεν θα εμποδίσει τους θρήσκους να ασκούν τα θρησκευτικά τους καθήκοντα, ούτε στο ελάχιστο. Θα τους εμποδίσει μονάχα να επιβάλουν τα μηνύματα της θρησκείας τους στους άλλους.

Και αυτό είναι προς όφελος όλων μας.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

SinneR η νοοτροπία και ο τρόπος σκέψης που επιδεικνύεις σ'αυτό το θέμα είναι ο βασικός λόγος για τον οποίο αισθάνομαι την ανάγκη να διακηρύττω δημόσια την αθεΐα μου.
Λοιπόν άκου γιατί έχω βαρεθεί ν'ακούω τα ίδια και τα ίδια έωλα επιχειρήματα:
1ον:τα σχολεία ανήκουν σε όλους και δεν επιτρέπεται να μεροληπτούν υπέρ ενός θρησκεύματος ακόμη και του κυρίαρχου.Το ζήτημα αυτό δεν είναι ζήτημα δημοκρατίας και μην ξανακούσω περί πλειοψηφίας γιατί σ'αυτή την περίπτωση δεν εφαρμόζεται η αρχή της πλειοψηφίας.Είναι ζήτημα ανθρώπινων δικαιωμάτων και τα ανθρώπινα δικαιώματα δεν γίνονται σεβαστά ανάλογα με το αν τα εγκρίνει η πλειοψηφία αλλά θέλει δεν θέλει η πλειοψηφία.Αν δηλαδή ψηφίσετε δημοκρατικά οι χριστιανοί να κάνετε το σπίτι μου κατηχητικό τι προέχει η αρχή της πλειοψηφίας ή το οικογενειακό άσυλο;
2ον:Το ότι δεν υποχρεώνονται τυπικά τα παιδάκια (μιλάω κυρίως για τις μικρές τάξεις του δημοτικού) να ακολουθούν τις θρησκευτικές διαδικαδίες δεν σημαίνει τίποτα διότι α)δεν τηρούνται παράλληλα και οι θρησκευτικές τελετές των άλλων θρησκειών αλλά η επιλογή είναι ορθοδοξία ή κάτσε στη μπάντα και β) όποιος πιστεύει κάτι τέτοιο ξέρει από παιδιά όσο ξέρει και κάποιος που νομίζει ότι οι πιστιρικάδες είναι σαν τον Χιούι,τον Λιούι και τον Ντιούι.Τα παιδάκια σ'αυτή την ηλικία χεστήκανε για τον Χριστούλη,τον Μωάμεθ,τον Αβραάμ και τον Κρίσνα.Όταν είσαι 7 το μόνο που σε νοιάζει είναι αν σε παίζουν τα άλλα παιδάκια.Και ένας βασικός τρόπος για να μη σε παίζουν τα άλλα παιδάκια είναι να διαφέρεις.
3ον:Εσείς οι χριστιανοί (και μη μου πεί κανείς ότι μιλάω διχαστικά με το εμείς και το εσείς!Την επιλογή βλέπετε ποιός την κάνει στην πράξη) θα νοιώθατε πολύ καλά τι λέμε αν τα παιδιά σας τρώγανε κάθε μέρα στη μάπα το πορτρέτο του Νίτσε,και αν διδάσκονταν στα σχολεία "Η περί θεού αυταπάτη".Μα τι λέω ο χαζός...εδώ κοντάψανε να μας κάψουνε μέσα στο Ετουάλ επειδή πηγαμε να δούμε τον "Τελευταίο Πειρασμό"...

Ρε ΟΞΩ ο σταυρός από τα σχολεία!Κάτω τα χέρια απ'τα μυαλά των παιδιών μας.(Γιαυτό είναι φρίκη ο σταυρός στα σχολεία λαλίστατε Diabolicus.Γιατί αυτό που γίνεται στα σχολεία είναι γενιτσαρισμός).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Απάντηση μιας νηπιαγωγού πάνω στο ίδιο θέμα που αναρτήθηκε σε άλλο φόρουμ:
Καιρός να συμβεί κάτι παρόμοιο και στα ελληνικά σχολεία...Με τις ψυχές και τα μυαλουδάκια των παιδιών δεν παίζουν ....Ποτέ δεν ξέρεις, όντως, τι κρύβεται πίσω από το παιδί, τι πρεσβεύει η κάθε οικογένεια και τι μηνύματα έχουν περαστεί στο παιδί . Καταλαβαίνω απόλυτα το πώς ένα παιδί , μπορεί να νιώσει, σύγχυση, ή ακόμη και προσβολή έστω και με της παρουσίας μιας εικόνας.

Θυμάμαι πρόπερσι, στο σχολείο, είχα ενα κοριτσάκι, ινδικης καταγωγής, το οποίο ποτέ δε σηκώθηκε την ώρα της προσευχής και ποτέ δεν έκανε το σταυρό του. Στα νηπιαγωγεία όλα αυτά συμβαίνουν μέσα στις τάξεις κι όχι στα προαυλια όπως στα δημοτικά, γυμνάσια, λύκεια. Θυμάμαι, πόσο άβολα ένιωθε, όταν τα άλλα παιδάκια το ζόριζαν στην ουσία να σηκωθεί να κάνει το σταυρό του, τραβώντας ακόμη και από τα ρούχα του μερικές φορές. Τα παιδιά σε αυτή την ηλικία , δεν μπορούν να κατανοήσουν το διαφορετικό.

Ποτέ δεν την πίεσα, ποτέ δεν την έβαλα να κάνει κάτι με το ζόρι. Ακόμη και στις χριστουγεννιάτικες , πασχαλινές εορτές, ρωτούσα τους γονείς αν θα την άφηναν να λάβει μέρος. Και πάντα, με την πρώτη ευκαιρία, το κάθε μάθημα είχε (συνειδητά εκ μέρους μου) και διαπολιτισμικές προεκτάσεις και για να κατανοήσουν τα υπόλοιπα μικρά το κάθε τι διαφορετικό που συμβαίνει ανα τον κόσμο, αλλά και για να νιώσει ευχάριστα η μικρή.

Καιρός λοιπόν στα σχολεία, οι θρησκευτικοί ορίζοντες και οι αντίστοιχες πεποιθήσεις να διευρυνθούν και να ξεφύγουν από τα όρια του πρέπει -πίεσης -καταπίεσης.
Σημειωτέον πως η νηπιαγωγός αυτή είναι ένθεη.
Μήπως σου λέει κάτι αυτό Αμαρτωλέ;
μπα ε;
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

πολυ κακο για το τιποτα βασικα γινετε και με συγχωρειτε αλλα θεορω το λιγοτερο αστειο για καποιον να πει εποιδη εγω πιστευω στον δια στον αλαχ η πουθενα ζητω να βγει ο σταυρος απ της αιθουσες, μηπως σε λιγο ζητησετε να αλλαξουμε και σημαια? και τι εγινε αν υπαρχει σταυρος η ημισελινο η οτιδιποτε αλλο αλλεργικοι ειμαστε στα συμβολα? ζουμε στην ποιο ελευθερη χωρα του κοσμου και πρεπει να χερομαστε που μας δινετε η ευκαιρια να πουμε της αποψεις μας οποιες και αν ειναι αυτες [αναρχικοι βγαινουν στης ειδησεις φαντασου] δημωσιος
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Θα διαφωνήσω, Αριστοτέλη. Κακό για το τίποτα ΔΕΝ είναι. Συχνά-πυκνά το βλέπω αυτό (όχι από σένα, γενικά). Το άλφα είναι πολύ κακό για το τίποτα, το βήτα πολύ κακό για το τίποτα, το γάμμα πολύ κακό για το τίποτα και στο τέλος τι; Πάμε κατ'ευθείαν να καταργήσουμε την εκκλησία; Όχι. Βήμα-βήμα... τη μία κάποιος δείχνει ότι είναι απαράδεκτο να του ζητάτε να ορκιστεί στο δικαστήριο ή να αποκαλύψει το θρήσκευμά τους... την άλλη ότι δεν έχει κανείς υποχρέωση να παρακολουθήσει θρησκευτικά... την άλλη όξου οι εικόνες απ'τις τάξεις κ.ο.κ.
aristotelis_1 έγραψε:αλλεργικοι ειμαστε στα συμβολα?
Τα σύμβολα είναι ΠΑΝΙΣΧΥΡΑ!!! Είναι τόσο ισχυρά που ούτε καν μπορούμε να το διανοηθούμε. Για παράδειγμα, βλέπω το logo του Starcraft και, μα το Γιαραμπή, νομίζω ότι μυρίζω το αποσμητικό χώρου του ίντερνετ καφέ στο οποία πηγαίναμε σχεδόν κάθε μέρα για να το παίξουμε όταν είχε πρωτοβγεί το 1998!!

Καλά κάνουμε κι είμαστε αλλεργικοί στα σύμβολα όταν χρησιμοποιούνται με τέτοιο τρόπο. Μια και ανέφερες τη σημαία, θα αναφέρω κάτι που έχω παρατηρήσει κι εγώ παλιότερα και μου έχουν αναφέρει και άλλοι. Ελληνική σημαία σε κοντάρι χωρίς σταυρό στην κορυφή μοιάζει ξένη στον πολύ κόσμο και δεν προκαλεί ιδιαίτερο πατριωτικό "φούσκωμα υπερηφάνιας" στον τυπικό Έλληνα. Σταυρός ο ένας, σταυρός κι άλλος, αλλά δυο σταυροί μαζί λειτουργούν αθροιστικά στην παραγωγή εθνοκαυ**κής ευφορίας. Ή ένας σταυρός, αλλά αγκυλωτός, μπορεί να σου ανεβάσει το αίμα στο κεφάλι, μόνο με τη θέασή του.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ωραιες οι ερωτισεις φιλε μου και να μερικες απαντησεις, 1, αλλο να κατηγορεις και να κανεις επανασταση εναντιον της εκκλησιας για την εκκλησιαστικη περιουσια,και αλλο εποιδη εχει μερικα συμβολα της σε κοινους χωρους τι ειναι ποιο χειροτερο απ αυτα? 2, αλεργια στα συμβολα? χμ το να καταργηθει το συμβολο απο μια σημαια μιαζει απιθανο, βουλγαρια ρουμανια αλλαξανε τα συμβολα τους γιατι κυβερνουσαν δικτακτορες εδω υπαρχει ακομα δημοκρατια, 3,το ειπα ξανα το λεω και τωρα στην χωρα μας υπαρχει το ελευθερο του καθενος να πιστευει η να μην πιστευει οπουδιποτε και οτιδιποτε και να το διαφιμησει ειτε με μπλουζακια ειτε με το να βγαινει στα καναλια ελευθερα, αυτο ειναι υγεια ειμαστε απ της ποιο υγειες χωρες και δε πρεπει να στεκομαστε σε λεπτομεριες, φιλικα χωρις καμια διαθεση για κοντρες αλλωστε ειμαστε μια ωραια παρεα και εχουμε μια κοινη γραμμη απλα οταν απ τα 100 συμφωνεις και στα 100 κατανταει βαρετο, για αυτο ειμαι εδω να διαφωνο σε μερικα :D
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Κάτι αντίστοιχο δεν είχε γίνει και στην Ισπανία; Ο κόσμος κάνει βήματα προς τα μπροστά.

@Sinner

Με κάλυψαν οι άλλοι, το μόνο που θέλω να προσθέσω είναι πως όποιος θέλει σταυρούς ας κρεμάσει 1000 στο σπίτι του ή πάνω του. Πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ η πίστη να αρχίσει να αντιμετωπίζεται σαν προσωπικό θέμα κι όχι κρατικό. Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια καούρα οι χριστιανοί με τα σύμβολά τους, μην βγει μια εικόνα από ένα δημόσιο κτίριο γιατί θα καταστραφεί το σύμπαν!!

@aristotelis_1

Συμφωνώ με τον EvanT. Φυσικά κι έχω αλλεργία στα σύμβολα όταν χρησιμοποιούνται για να δημιουργήσουν φανατισμό. Φυσικά κι είναι κακό να υπάρχουν σταυροί στις τάξεις, είναι προσηλυτισμός, ασέβεια προς τους αλλόθρησκους και γενικότερα φανερώνει μια νοοτροπία πολύ άσχημη. Γιατί κατά βάθος βασίζεται στην ιδέα πως όλοι είναι χριστιανοί ή ακόμα χειρότερα πως θα έπρεπε να είναι και ουσιαστικά αυτό που λέει είναι: «χέστηκα για τον συνάνθρωπο μου». Είναι ένα από τα πολλά πράγματα που αδυνατούν να κατανοήσουν οι πιστοί και που επιβεβαιώνει έτσι πως η θρησκεία είναι πληγή σήμερα.
ο ειπα ξανα το λεω και τωρα στην χωρα μας υπαρχει το ελευθερο του καθενος να πιστευει η να μην πιστευει οπουδιποτε και οτιδιποτε και να το διαφιμησει ειτε με μπλουζακια ειτε με το να βγαινει στα καναλια ελευθερα, αυτο ειναι υγεια ειμαστε απ της ποιο υγειες χωρες και δε πρεπει να στεκομαστε σε λεπτομεριες
Δεν ισχύει αυτό. Ίσως ακούγεται περίεργο αλλά στην Ουαλία ένιωθα πολύ πιο άνετα στο να εκφράσω κάποιες απόψεις μου γιατί ήξερα πως δεν θα ακούσω κράξιμο κι ούτε θα μου κολλούσαν ταμπέλες - και έβλεπα πως όλοι ήταν έτσι, ο καθένας έκανε ό,τι ένιωθε. Η Ελλάδα είναι υποανάπτυκτη χώρα ακόμα και υπάρχει φαινομενική αίσθηση ελευθερίας που μας ξεγελάει. Μας πουλάνε παραμύθια υπεροχής ακριβώς για να μην κοιτάμε τις λεπτομέρειες - και τα χάβουμε!!! Βρίσκουν τρόπους να επιβάλουν αυτό που θέλουν, γιατί και οι σταυροί στην τάξη αυτό είναι, και δεν το παίρνουμε χαμπάρι.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιοκάστη έγραψε: Δεν καταλαβαίνω γιατί τέτοια καούρα οι χριστιανοί με τα σύμβολά τους, μην βγει μια εικόνα από ένα δημόσιο κτίριο γιατί θα καταστραφεί το σύμπαν!!
και εγώ με την σειρά μου δέν καταλαβαίνω την καούρα των αθέων να βγούν οι σταυροί.

πρωσωπικά δέν νομίζω οτι ένας σταυρος κρεμασμένος κάπου ενησχύει ή βοηθάει καθόλου την προσέγγηση με τον θεό, αλλα επειδή η πλεοψηφία των ελλήνων θέλει τους σταυρούς είμαι υποχρεωμένος να το ανεχτώ.

με το να θέλετε οποσδήποτε να βγούν οι σταυροί (με το επειχήρημα οτι έχετε εσείς δήκιο)
επιβάλοντας ουσιαστικά την άποψη σας στους άλλους, γίνεστε αυτόματα δικτάτορες.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

και εγώ με την σειρά μου δέν καταλαβαίνω την καούρα των αθέων να βγούν οι σταυροί.
Σου εξηγήσαμε γιατί τόσα άτομα, οπότε πλέον θεωρώ πως είναι επιλογή σου να μην καταλαβαίνεις...
πρωσωπικά δέν νομίζω οτι ένας σταυρος κρεμασμένος κάπου ενησχύει ή βοηθάει καθόλου την προσέγγηση με τον θεό,


Συμφωνώ πως ουσιαστικά δεν βοηθάει. Όμως είναι λάθος να περνιούνται τέτοια μηνύματα (=είμαστε χριστιανοί πάει και τέλειωσε) στα μυαλά των παιδιών.
αλλα επειδή η πλεοψηφία των ελλήνων θέλει τους σταυρούς είμαι υποχρεωμένος να το ανεχτώ.
Καταρχάς που το ξέρουμε; Ρωτήσαμε όλους τους έλληνες και μας είπαν πως το θέλουν; Επίσης όσοι το θέλουν ξέρουν γιατί το θέλουν; Ή μήπως απλά το έχουν συνηθίσει αφενός κι αφετέρου πέφτουν στην παγίδα της προπαγάνδας της εκκλησίας; Θα ήταν καλό και θα είχε ενδιαφέρον να δούμε τα αποτελέσματα αν μπορούσε η πλειοψηφία να κρίνει αντικειμενικά έχοντας μπροστά της όλα τα δεδομένα, δηλαδή τα επιχειρήματα και των δύο πλευρών. Και να πω εδώ πω όσοι χριστιανοί ξέρω δεν έχουν κανένα πρόβλημα με το να αφαιρεθούν οι εικόνες από τις τάξεις. Δηλαδή η πλειοψηφία των ατόμων που γνωρίζω εγώ είναι υπέρ της αφαίρεσης….
με το να θέλετε οποσδήποτε να βγούν οι σταυροί (με το επειχήρημα οτι έχετε εσείς δήκιο)
Εδώ κάνεις λάθος. Το επιχείρημά μας δεν είναι πως έχουμε δίκιο. Αυτό κατάλαβες από όλα όσα ειπώθηκαν παραπάνω; Κι εδώ είναι το λάθος που κάνουν πολύ συχνά οι πιστοί γενικότερα. Νομίζετε πως θέλουμε να επιβάλουμε την γνώμη μας με το έτσι θέλω κι ό,τι επιχείρημα κι αν σας δώσουμε το αγνοείτε. Ναι θα θέλαμε να απομακρυνθούν οι σταυροί και οι εικόνες από τις αίθουσες και εξηγούμε το γιατί. Αν δεν μπορεί κανείς να αντικρούσει τα επιχειρήματά μας με λογικά αντεπιχειρήματα τότε τι μένει; Να δεχτεί πως έτσι είναι τα πράγματα και να αφαιρεθούν οι εικόνες. Όπως έγινε στην Ιταλία για παράδειγμα.
επιβάλοντας ουσιαστικά την άποψη σας, στους άλλους γίνεστε αυτόματα δικτάτορες.
Μα δεν επιβάλουμε τίποτα σε κανέναν! Εξηγούμε γιατί κάτι είναι λάθος και ζητάμε να αλλάξει. Απλά ζητάμε, δεν βάλαμε το μαχαίρι στον λαιμό σε κανέναν. Και ως τώρα δεν υπάρχει αντίλογος, δεν έχει βρεθεί ούτε ένα σοβαρό επιχείρημα ως προς το γιατί δεν είναι λάθος - γιατί το «ε δεν τρέχει και τίποτα αν μείνουν οι εικόνες» ή το «έτσι θέλουμε και γι’αυτό θα μείνουν» δεν αποτελούν σοβαρά επιχειρήματα.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

σορρυ δεν είχα δει ότι είχε ξαναμπεί
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Γιατρος Του Ικα έγραψε: Όταν είσαι 7 το μόνο που σε νοιάζει είναι αν σε παίζουν τα άλλα παιδάκια.Και ένας βασικός τρόπος για να μη σε παίζουν τα άλλα παιδάκια είναι να διαφέρεις.
Απο τη μεριά μου θα έλεγα να μην τον καταλαβαίνουν και να μην τους καταλαβαίνει.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ρε ΟΞΩ ο σταυρός από τα σχολεία!Κάτω τα χέρια απ'τα μυαλά των παιδιών μας.(Γιαυτό είναι φρίκη ο σταυρός στα σχολεία λαλίστατε Diabolicus.Γιατί αυτό που γίνεται στα σχολεία είναι γενιτσαρισμός).
Απο τη στιγμή λοιπόν που συνεχίζεις να διαβάζεις το αντίθετο αυτών που γουστάρεις στα γραπτά μου να ενημερώσω για τελευταία φορά οτι πρότεινα πριν κάνουμε οτιδήποτε να ξέρουμε γιατί το κάνουμε. ΑΝ δούμε κακό, όλοι τα κατεβάζουμε αύριο ΟΛΑ. Μέχρι στιγμής όμως κανείς δε μας λέει, κανείς ΔΕΝ ξέρει. Χορεύοντας με τα παγόνια είναι η κατάσταση (στα μάτια μου φυσικά). Τα ίδια μάτια όμως βλέπουν οτι είσαι προετοιμασμένος να κάνεις συμβιβασμούς για το μεγάλωμα των παιδιών σου (αφου δεν ξέρεις όλη την αλήθεια τότε πράττεις πιστεύοντας στη μισή αλήθεια). Όποιον λοιπόν δεν τον ενδιαφέρεί το μέτριο, συμβιβαστικό, ισορροπημένο και αντιγενιτσαρικό για το πως να μεγαλώσει τα παιδιά του, αλλά αναζητεί τη λύση για το πως να χαρεί τη ζωή μαζί τους, αλλά και γιατί αναζητά να βλέπει με τα ίδια του τα μάτια και τα μάτια των γύρων του τη ζωή, τότε δεν βλέπω πως χωράει στο φόρουμ.

Ακολουθώ λοιπόν την προτροπή σου να ηρεμήσεις και συ απο τη λαλιά μου.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δηλαδή όλα τα παραπάνω κατεβατά δεν σου αρκούν σαν εξηγήσεις ως πρός το γιατί λέμε έξω τα θρησκευτικά σύμβολα από τα σχολεία (τουλάχιστον με αυτόν τον τρόπο,ως σύμβολα της "αληθινής" και αποδεκτής πίστης);Ποία μυστήρια ανάγκη εξυπηρετούν στην τελική ανάλυση Diabo τα θρησκευτικά σύμβολα και θα πρέπει να σπάσουμε το κεφάλι μας για το αν είναι καλώς εκεί πάνω ο Jesus;Kαι στην τελική όταν αυτοί που βάλανε τον χριστούλη πάνω από τον πίνακα του σχολείου κάνουνε το ψείριασμα (ας δούμε τι εξυπηρετεί,με τι θα τον αντικαταστήσουμε;Θα γίνει καλύτερος ο κόσμος;Θα πάρει κάνα πρωτάθλημα η ΑΕΚ επιτέλους;Kαι μήπως πάει καλύτερα σε μπεζάκι;) που προτείνεις εσύ -για κάθε θέμα οφείλω να ομολογήσω-τότε θα απαντήσω κι εγώ στα συγκλονιστικά αυτά ερωτήματα.Tι ακριβώς δεν γνωρίζουμε δηλαδή πάνω σ'αυτό το πραγματικά γόρδιο πρόβλημα,μπροστά στο οποίο θα ήταν ανήμπορα ακόμη και τα μεγαλύτερα πνεύματα της ανθρώπινης ιστορίας;
ΥΓ:
Diabolicus έγραψε:Απο τη μεριά μου θα έλεγα να μην τον καταλαβαίνουν και να μην τους καταλαβαίνει.
Συγγνώμη,δεν το πιασα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

στης ερωτισεις μου ομως δεν απαντησε καποιος, τι ειναι συμαντικοτερο ο διαχορισμος κρατους εκκλησιας η τα συμβολα της σε δημοσιους χωρους? αν εχεις αλεργεια στο συμβολο που εκφραζει την σημαια της χωρας μας τι να πω, τα συμβολα βγαινουν οταν πεφτει η δικτακτορια τωρα εχουμε δημοκρατια,
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση