ΕΡΩΤΗΣΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΕΝΘΕΟ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Απάντηση
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

http://forum.hyeclub.com/showthread.php ... -in-Turkey
Και εδώ μια ιστορία από έναν Αρμένιο κρυπτοχριστιανο στην Τουρκια!Συνολικά οι Αρμένιοι κρυπτοχριστιανοί υπολογίζονται σε περιπου 3.000.000 στην Τουρκία! Οι εξισλαμισμένοι Αρμένιοι που έχουν Αρμενικές ρίζες αλλά το αγνοούν είναι περίπου 8.000.000!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτή την ιστορία νομίζω πρέπει να την δουν όλοι! Και οποιος θέλει κι αλλες πληροφορίες ας πατήσει hiden larmenians wikipedia!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

επικουρειος έγραψε:Το θρησκευμα καθοριζε την καταγωγη μεσα σε μεγαλες πολυεθνικες αυτοκρατοριες οπου δεν υπηρχε η εννοια του εθνικου κρατος.Ολα αυτα τοτε.Τωρα οσοι τα πιστευουν αυτα ζουνε μεσα σε δικο τους κοσμο και δεν εχουν καμμια απολυτως επαφη και συναφεια ουτε με τον πολιτισμο,ουτε με το μερος οπου ζουν.

Προφανως και οι συγκεκριμενοι Αρμενιοι θα περιμενουν εναν πολυ μεγαλο βασιλια που θα δοξασει το ηδη ενδοξο εθνος τους και θα τους κανει κι ολα τους τα υπολοιπα χατηρια.Ακριβως οπως ολοι οι γραφικοι θρησκοπληκτοι σε καθε γωνια του πλανητη.

Η Κιμ Καρντασιαν παντως εχει παθος σε τροπαιοφορους με μεγαλη ρομφαια.
--------------------------------------------ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΣΙΣ-----------------------------------------------
Το αρμενικο εθνος ειναι το πρωτο που εκχριστιανιστηκε,πας μη χριστιανος δεν ειναι αρμενιος οπως ουτε και πας μη χριστιανος ορθοδοξος,οι αρμενιοι πληρωνουν λεφτα για να παιρνουν πρωτοι το αγιο φως στα ιεροσολυμα,το σολαριουμ ειναι αντιχριστιανικο γιατι αλλοιωνει την αποχρωση του δερματος κι ετσι δεν ξεχωριζει ενας αρμενιος οπως η Κιμ Καρντασιαν κι αυτο ειναι πληγμα στην θρησκεια,δεν υπαρχει ουτε ενας αθεος αρμενιος,οι αρμενιοι δεν κανουν προγαμιαιο σεξ αλλα θελουν να εχουν κοπελες και τελος δεν υπαρχει η εννοια του κερατωματος γιατι το σεξ ειναι χυδαιο και προστυχο και δεν ταιριαζει διολου με την λεπτοτητα κι ευγενεια των αρμενιων.Ομως ολα αυτα τα λες εσυ που ισως να μην εκπροσωπεις καν ουτε τον εαυτο σου,οχι ενα ολακερο εθνος.

Συγχαρητηρια και μπραβο σας,αλλα βασικα ποτε δεν ενδιεφερε κανενα απολυτως εαν ενας λαος δεν εχει μπορεσει να αφησει τα ιχνη του στην ιστορια κι ακομα εξακολουθει να παιδευεται μεσα απο την θρησκεια και τον εθνικισμο μηπως τυχον κι ακουστει λιγο.Σαν τα μικρα παιδακια που κοκορευονται με τα ψεμματα και λενε εμενα ο θειος μου ειναι πυροσβεστης κι εμενα ο θειος μου ειναι αστυνομος,δηλαδη ανοητα παιδιαρισματα.
Για κάτσε ρε θύμα εσύ θα μας πεις πως θα είμαστε σαν έθνος; Εσύ δεν είσαι καν Αρμένιος αλλά Ελληνας!
Τεμπελοσκυλο εσύ τώρα: ΜΑΖΕΨΟΥ!ΞΕΡΕΙΣ ΕΣΥ!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Τεμπελόσκυλο έγραψε:... ούτε την γκόμενά σου....
Δείξε λίγο σεβασμό... Τι λεξιλόγιο είναι αυτό. Εδώ πρόκειται για αγνή σχέση... Άκου γκόμενα!!!
Δε μου λες αναρχε εχεις πρόβλημα;Είναι δικαίωμα μου να θέλω να φερομαι στην κοπέλα μου σαν να είναι κοπέλα και όχι πόρνη ακόμα κι αν είναι Αθεη γιατί την αγαπώ πραγματικά! Και φιλια στο στόμα μαζί της και αγκαλιες δημοσίευε στο instagram αλλά μέχρι εκεί!
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Απλώς θέλω κι εγώ να βοηθήσω ώστε οι Αρμένιοι της διασποράς να αρχίσουν σιγά-σιγά να αποδέχονται αυτή την ομάδα συμπατριωτών μας, κάτι που δεν μπορεί να κάνει η επίσημη αρμενική εκκλησία, αφού τεχνικά είναι αλλόθρησκοι.
Ευκαιρία λοιπον να πάρουν πρέφα οι απανταχού Αρμένιοι ότι η λέξη Αρμένιος αναφέρεται σε εθνοτική καταγωγή και όχι σε θρήσκευμα. ;)

Δεν μπορεί να τους αποδεχτεί η αρμένικη εκκλησία, και χέστηκε η Φατμέ στο γενί τζαμί, με το συμπάθιο. Προφανώς και δεν τους αποδέχεται αφού δεν είναι χριστιανοί. Η εκκλησία είναι εκπρόσωπος μιας θρησκείας, όχι μιας εθνικότητας. Ως τι να τους αποδεχτεί λοιπόν αφού δεν ανήκουν στη θρησκεία που εκπροσωπεί; Και γιατί θέλουμε να τους αποδεχτεί; Ας μην τους αποδεχτεί, ας κρατήσει την αναπνή της, κι εγώ θα βάλω τη γάτα μου να κλαίει.

Όσο για την αρμενική κοινότητα, αν στην πλειοψηφία της τραβάει τόσο κόλλημα ώστε να μην θεωρεί Αρμένιο παρά μόνον όποιον εκτος από αρμενική καταγωγή είναι και χριστιανός ορθόδοξος, περαστικά της και καλά σαράντα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

οτι και να εισαι, οποιος και να εισαι, στα ανωνυμα φορουμ ειμαστε αυτο που δηλωνουμε.
Σε αυτο λοιπον απαντω και αντιο...

σου ευχομαι να ξεπερασεις γρήγορα την εθνικιστικη και εν πολλοίς ρατσιστική μορφή πιστης που έχεις, και αν τελικά παραμείνεις χριστιανός, ή και ορθόδοξος, να δώσεις ένα πιο ανθρώπινο και οικουμενικό νόημα στις ηθικές σου αξίες.

Πιστεύεις πραγματικά ότι ο χριστος που ζει σήμερα και σε παρακολουθει,
έχει ως κριτηριο ηθικής το σεξ ή τις λέξεις ή το σκουροχρωμο του δέρματος ή αν βαπτιστηκε καποιος καθολικος αντι ορθοδοξος χριστιανος; Και δεν πάει κατευθείαν στην ουσιαστικότητα των συναισθηματων και των εννοιών που κρύβονται πίσω; Πιστευεις οτι θα του αρεσε ο κοινωνικός αποκλεισμός όσων δεν ειναι ιδιοι; Ο στιγματισμός; Η υποκρισια που νομοτελειακα αναδυεται σε τετοιες "αναγκαστικου τυπου" εθνικοθρησκευτικές ομάδες;

Δεν λέω "αν ζουσε σημερα", αφου ζει πάντα συμφωνα με τη πιστη σου. Σε παρακολουθει αγαπητε, και μερικές φορές δυναται να χρησιμοποιεί ακόμα και άθεους για την υλοποίηση των άγνωστων βουλών του...

Καλα στέφανα και καλούς απογόνους...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Αόρατη Μελάνη γίνεσαι λίγο επιθετική αλλά σε σχέση με άλλους άθεους εξακολουθεί να είσαι πιο ευγενική για αυτό σου απαντώ: Αν διαβάσεις το ποστ που παραθέτω θα δεις την ιστορία ενός κρυπτοαρμενιου στην Τουρκία και θα δεις πόσο σημαντική είναι η χριστιανικη θρησκεία για τους Αρμένιους!Οπως εξηγησα όλες τις Αρμενικές οργανώσεις και τα Αρμένικα σχολεία τα λειτουργεί η Αρμενική εκκλησία και χάρη στην Εκκλησία αναγεννήθηκαμε από την γενπκτονια!Η εκκλησία μας είναι το Εθνος μας!Και οι εξισλαμισθέντες είναι κρυπτοχριστιανοί δηλ. Χριστιανοί στην ουσία αλλά για λόγους που θα διαβάσεις στην πανω ιστορία κρύβουν την χριστινικη θρησκεία! Η εκκλησία έκανε τα πάντα για το έθνος μας και τώρα αυτή τα κάνει όλα! Αλλωστε στις Αρμενικές μητροπόλεις της Διασποράς βρίσκεις πέρα από θρησκευτικά χειρόγραφα και ιστορία του Αρμενικού λαου!Αν δεν είχαμε την θρησκεία δεδομένου ότι πολλοί Αρμένιοι δεν Μίλαν την Αρμενική γλώσσα για χχχ λόγους θα είχαμε χάσει την Αρμενική ταυτότητα μας!Επιπλέον στις εκκλησίες συναντάμε άλλους Αρμένιους και διατηρούμε τους δεσμούς μας!Επιπλέον η Αρμενικη εκκλησία έχει αγιοποίησει τα θύματα της Αρμενική Γενοκτονίας!Δεχόμαστε και τους Καθολικού και Προτεστάντες Αρμένιους γιατί και αυτοί είναι Χριστιανοί έστω όχι Ορθόδοξοι όπως είναι η συντριπτική πλειοψηφία των Αρμενίων! Είναι όμως Χριστιανοί!Οι Αρμένιοι και οι Κόπτες(Αιγύπτιοι Χριστιανοί) είμαστε δύο λαοί που εθνική συνειδηση χωρίς χριστιανισμό δεν υφίσταται! Αυτοί είμαστε καλώς ή κακώς! Εσείς εδώ είστε Ελληνες και τι βλέπετε με Ελληνικα δεδομένα δεδομένου ότι Ελληνας μπορεί να είναι άθεος χριστιανός,μουσουλμάνος κτλ!Για τους Αρμένιους δεν ισχύει αυτό!Η Αρμένιο εκκλησία έχει προσφέρει τα πάντα στο έθνος μας από το αλφάβητο μέχρι την ύπαρξη μας!Στην Αρμενική γενοκτονία σκοτώθηκε το 86% των κληρικών! Αυτό κάτι λέει! Αυτοί είμαστε οι Αρμένιοι! Δεν αλλάζουμε! Η κοπέλα μου αν και είναι Αθεη αγαπιόμαστε και είμαστε μαζί! Αυτό όμως δεν αλλάζει την Αρμενική ταυτότητα μου!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

http://www.pontos-news.gr/article/15360 ... ntinoypoli
Δες αυτό:Γράφει "στα πλαίσια της επανάκτησης της εθνική ταυτότητας πραγματοποιήθηκε ομαδικό βάπτισμα 8 Αρμενίων στην Κων/πόλη!Στην Τουρκία είναι πολύ δύσκολο να είσαι Αρμένιος! Ζεις διαρκώς με τον φόβο! Μόνο ο Θεός ξέρει τι δυσκολίες περνα η Αρμένικη μειονότητα της Τουρκίας!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Rafael Atesyan έγραψε:Δε μου λες αναρχε εχεις πρόβλημα;Είναι δικαίωμα μου να θέλω να φερομαι στην κοπέλα μου σαν να είναι κοπέλα και όχι πόρνη ακόμα κι αν είναι Αθεη γιατί την αγαπώ πραγματικά! Και φιλια στο στόμα μαζί της και αγκαλιες δημοσίευε στο instagram αλλά μέχρι εκεί!
Τώρα θα γίνω χυδαίος (για τα δικά σου δεδομένα) διότι είσαι προκλητικότατος.
Δηλαδή εάν ένα ζευγάρι (μη ...ευλογημένο) πηδιέται, η γυναίκα είναι πουτάνα; Και παύει να είναι πουτάνα εάν ο παππάς πει το ok;
Το θέμα για εσένα είναι να μη μπει το λίνγκαμ στο γιόνι. Το ότι «δακρύζουν» και τα δύο από τις αγκαλιές και τα φιλιά δεν σε απασχολεί; Ή δεν σε απασχολεί το ότι μαλακίζεσαι για να ξεθυμάνεις; Την κοπέλα σου την ρώτησες αν χαϊδεύεται για να ικανοποιήσει τις ορμές της;
Μου θύμισες μία νεαρή μάρτυρα του Ιεχωβά που δεχόταν μόνο πρωκτικό για να μη χάσει την παρθενιά της... διότι η παρθενία είναι ιερή για την θρησκεία της...
Σ'τα λέω λίγο χοντρά... μπας και σκεφτείς λίγο... αλλά εσύ μάλλον θα θυμώσεις περισσότερο...
Θύμα ηλίθιων πεποιθήσεων είσαι φίλε... Σου εύχομαι ταχεία απεξάρτηση...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Rafael Atesyan έγραψε:Αόρατη Μελάνη γίνεσαι λίγο επιθετική...
Αν εγώ είμαι επιθετική, τι να πούμε για τους Αρμένιους που δεν δέχονται τους ομοεθνείς τους ως Αρμένιους αν δεν είναι χριστιανοί; Εγώ αν ήμουν Αρμένια θα ένιωθα βαθιά πληγωμένη και εξοργισμένη με όσους θα αρνούνταν να με αποδεχτούν ως Αρμένια με αιτιολογικό το ότι είμαι άθεη. Αναρωτιέμαι αν συνειδητοποιείς πόσο επιθετικός είσαι εσύ προς τους συμπατριώτες σου.
Rafael Atesyan έγραψε:Αν διαβάσεις το ποστ που παραθέτω...
Το διάβασα το ποστ πριν σχολιάσω.
Rafael Atesyan έγραψε:...θα δεις πόσο σημαντική είναι η χριστιανικη θρησκεία για τους Αρμένιους!
Ξέρω πόσο σημαντική είναι. Ξέρω τον ιστορικό ρόλο της. Ξέρω ότι οι περισσότεροι Αρμένοι είναι έστω τύποις Χριστιανοί και ότι στο παρελθόν ήταν όλοι τύποις Χριστιανοί (για την ουσία κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει). Αυτό δεν συνεπάγεται ότι όλοι οι Αρμένιοι είναι Χριστιανοί, ούτε ότι όλοι οφείλουν να είναι Χριστιανοί.

Τα ίδια έχουμε και με τον ελληνισμό και την ορθοδοξία. Ιστορικός ρόλος και παράδοση και ταύτιση και καλά επειδή ήταν όλοι χριστιανοί τότε πρέπει να είμαστε όλοι χριστιανοί και τώρα. Όχι, δεν πρέπει, και δεν είμαστε.
Rafael Atesyan έγραψε:Αυτοί είμαστε οι Αρμένιοι! Δεν αλλάζουμε!
Λάθος, αυτοί είσαστε ορισμένοι Αρμένιοι. Κι αν εσείς δεν αλλάζετε, δεν μπορείτε να στερήσετε από άλλους το δικαίωμα να αλλάξουν και να επαναπροσδιορίσουν το τι σημαίνει Αρμένιος.

Και όσα θαυμαστικά και να βάλεις δεν θα ενισχύσεις τα επιχειρήματά σου.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:οτι και να εισαι, οποιος και να εισαι, στα ανωνυμα φορουμ ειμαστε αυτο που δηλωνουμε.
Σε αυτο λοιπον απαντω και αντιο...

σου ευχομαι να ξεπερασεις γρήγορα την εθνικιστικη και εν πολλοίς ρατσιστική μορφή πιστης που έχεις, και αν τελικά παραμείνεις χριστιανός, ή και ορθόδοξος, να δώσεις ένα πιο ανθρώπινο και οικουμενικό νόημα στις ηθικές σου αξίες.

Πιστεύεις πραγματικά ότι ο χριστος που ζει σήμερα και σε παρακολουθει,
έχει ως κριτηριο ηθικής το σεξ ή τις λέξεις ή το σκουροχρωμο του δέρματος ή αν βαπτιστηκε καποιος καθολικος αντι ορθοδοξος χριστιανος; Και δεν πάει κατευθείαν στην ουσιαστικότητα των συναισθηματων και των εννοιών που κρύβονται πίσω; Πιστευεις οτι θα του αρεσε ο κοινωνικός αποκλεισμός όσων δεν ειναι ιδιοι; Ο στιγματισμός; Η υποκρισια που νομοτελειακα αναδυεται σε τετοιες "αναγκαστικου τυπου" εθνικοθρησκευτικές ομάδες;

Δεν λέω "αν ζουσε σημερα", αφου ζει πάντα συμφωνα με τη πιστη σου. Σε παρακολουθει αγαπητε, και μερικές φορές δυναται να χρησιμοποιεί ακόμα και άθεους για την υλοποίηση των άγνωστων βουλών του...

Καλα στέφανα και καλούς απογόνους...
Λοιπόν κοιτα στην Γαλλία οι Αρμενικές εκκλησίες και οι Ρωσικές γεμίζουν κόσμο και έχουν φτάσει στι σημείο να χτίζονται νέες! Φτιάχτηκε ήδη μια νέα Αρμένικη εκκλησία με έξοδα της Αρμενία ενώ μια νεα Ρωσική εκκλησία είναι υπό κατασκευή με έξοδα της Ρωσικής κυβέρνησης του Πούτιν Αντιλαμαβανεσαι;Οι Γάλλοι πουλάν τις εκκλησίες τους επειδή είναι άδειες και εμείς(Αρμένιοι και Ρώσοι) όχι μόνο τις γεμίζουμε αλλά φταχνουμε και νέες! Στην ΕΣΣΔ επίσης η πίστη όχι μόνο δεν εξαφανίστηκε αλλά ενισχύθηκε! Αντίθετα οι Ελληνες στη Γαλλία τείνουν να ακολουθούν το παράδειγμα των Γάλλων και να γίνονται όλο και πιο άθεοι; Γιατί αυτή η αντίφαση; Επειδή οι Ελληνες και όσοι Γάλλοι πιστεύουν (παλιότερα η Γαλλία θεωρούνταν από τα πιο θρησκευόμενα κράτη) χάνουν την πίστη τους(οι Γάλλοι σχεδόν τηνε έχασαν) γιατί έφτασαν στι σημείο να πιστεύουν μηχανικά χωρίς να γνωρίζουν τι πιστεύουν! Αντίθετα εμείς στι Αρμενική σχολείο κάναμε 8 ώρες θρησκευτικά σοβαρο μαθημα και οχι αυτο που κανουνοι Ελληνες που περιμενουν να περασουν την ωρα και αναλυαμε την Αγία Γραφή και όλες τις "αντιφάσεις"! Εται όταν πεφταμε σε μία " αντίφαση " ξέραμε να ανταπαντησουμε ή ρωτούσαμε κάποιον που ήξερε ενώ οι Γάλλοι και οι Ελληνες μόλις πεφτουνε σε.μια αντίφαση κατευθείαν γίνονταν άθεοι! Αυτή είναι η ενίσχυση της πίστης! Η προσεκτική μελέτη των Αγίας Γραφής! Τώρα η κοπελα μου με ξάφνιασε καθώς πριν τη γνωρίσω νόμισα ότι οι άθεοι δεν έχουν ηθική αλλά τώρα είδα υπάρχουν εξαιρέσεις!Βέβαια εξακολουθώ να πιστεύω ότι οι πιο πολλοί άθεοι έχουν θέματακι με την ηθική αλλά όχι όλοι! Το ότι είμαι μαζί της νομίζω δείχνει ότι έχω αγνή πίστη και ότι δεν είμαι φανατικός!Για γάμο ακόμα είμαστε νέοι μολις 20 ετων και οι δυο θέλουμε να χαρούμενη ο ένας τον άλλο!Εξάλλου σύντομα θα την πάω να γνωριστεί με τους γίνεις μου με τον πατέρα μου ελπίζω να πάνε Πρώτα ο Θεός όλα καλά!Ελπίζω να της αλλάξω γνώμη για την θρησκεία και να την κάνω να πιστέψει στον Παντοδύναμο!Αν όχι θα εξακολουθώ να ελπίζω πως ο Θεός θα την ανταμειψει έστω και αν δεν πίστεψε σε Αυτόν!Ολες οι πράξεις της είναι καλές είναι πολύ γλυκό άτομο! Μόνο με την Χριστιανική θρησκεία είναι επιθετική!Ελπίζω να την κάνω να το ξανασκεφτεί αν όχι να πιστέψει στον Θεό να δει ότι η Αρμενική εκκλησία δεν είναι η εκκλησία της Ιεράς Εξέτασης!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
Rafael Atesyan έγραψε:Αόρατη Μελάνη γίνεσαι λίγο επιθετική...
Αν εγώ είμαι επιθετική, τι να πούμε για τους Αρμένιους που δεν δέχονται τους ομοεθνείς τους ως Αρμένιους αν δεν είναι χριστιανοί; Εγώ αν ήμουν Αρμένια θα ένιωθα βαθιά πληγωμένη και εξοργισμένη με όσους θα αρνούνταν να με αποδεχτούν ως Αρμένια με αιτιολογικό το ότι είμαι άθεη. Αναρωτιέμαι αν συνειδητοποιείς πόσο επιθετικός είσαι εσύ προς τους συμπατριώτες σου.
Rafael Atesyan έγραψε:Αν διαβάσεις το ποστ που παραθέτω...
Το διάβασα το ποστ πριν σχολιάσω.
Rafael Atesyan έγραψε:...θα δεις πόσο σημαντική είναι η χριστιανικη θρησκεία για τους Αρμένιους!
Ξέρω πόσο σημαντική είναι. Ξέρω τον ιστορικό ρόλο της. Ξέρω ότι οι περισσότεροι Αρμένοι είναι έστω τύποις Χριστιανοί και ότι στο παρελθόν ήταν όλοι τύποις Χριστιανοί (για την ουσία κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει). Αυτό δεν συνεπάγεται ότι όλοι οι Αρμένιοι είναι Χριστιανοί, ούτε ότι όλοι οφείλουν να είναι Χριστιανοί.

Τα ίδια έχουμε και με τον ελληνισμό και την ορθοδοξία. Ιστορικός ρόλος και παράδοση και ταύτιση και καλά επειδή ήταν όλοι χριστιανοί τότε πρέπει να είμαστε όλοι χριστιανοί και τώρα. Όχι, δεν πρέπει, και δεν είμαστε.
Rafael Atesyan έγραψε:Αυτοί είμαστε οι Αρμένιοι! Δεν αλλάζουμε!
Λάθος, αυτοί είσαστε ορισμένοι Αρμένιοι. Κι αν εσείς δεν αλλάζετε, δεν μπορείτε να στερήσετε από άλλους το δικαίωμα να αλλάξουν και να επαναπροσδιορίσουν το τι σημαίνει Αρμένιος.

Και όσα θαυμαστικά και να βάλεις δεν θα ενισχύσεις τα επιχειρήματά σου.
Με τους Ελληνες ισχύει εντελώς άλλες συνθήκες! Για να είναι κάποιος Ελληνας δεν είναι ανάγκη να είναι Χριστιανός! Για να είναι Αρμένιος είναι! Πως θα σου φαινόταν αν ως Αρμενία πηγαίνες σε Αρμενικό σχολείο που τα λειτουργεί η Αρμενική εκκλησία και τα θρησκευτικά είναι υποχρεωτικά και μάλιστα 8 ώρες την εβδομάδα; Τα ελληνική σχολεία δε τα λειτουργεί η Ελληνική εκκλησία και μπορεις αν θέλεις να πάρεις απαλλαγή κάτι που δεν ισχύει για τα Αρμενικά! Δηλ.αν ένας Αρμένιος που οι πιο πολλοί στη διασπορά δε μιλάμε τα Αρμενικά ποιοί στοιχείο θα μας υπενθυμίζει ότι είμαστε Αρμένιοι; Μόνο το επίθετο; Οχι βέβαια! Η χριστιανική θρησκεία! Οι Ελληνικές οργανώσει δε λειτουργούνται από την Ελληνική εκκλησία! Οι Αρμενικές όμως λειτουργούνται!Οταν η συντριπτική πλειοψηφία των Αρμενίων θεωρεί τη θρησκεία πιο σημαντική ακόμα και από την πατρίδα νομίζω καταλαβαίνεις!Δεν είμαστε τύποις Χριστιανοί όπως οι Ελληνες που πάνε δυο τρεις φορές το χρόνο εκκλησία! Οι εκκλησίες μας είναι γεμάτες από νέο κόσμο! Στις ελληνικές πάνε μονο οι ηλικιωμένοι!Και κατά τις επετείους της Γενοκτονία συγκεντρωνομαστε στις εκκησιε να τιμήσουμε την μνηνη των νεκρών της γενοκτονίας!Και στις συζητήσεις για την αναγνώριση της γενοκτονία σχεδόν παντα πάει ένας κληρικός για να εκπροσώπησει τους Αρμένιους! Στους Ελληνες επίσης δεν ισχύει αυτό! Λυπάμαι που δε σου αρέσει! Στην προσευχή στεκόμαστε προσοχή ενώ οι Ελληνες μιλάνε! Στα θρησκευτικά στα Αρμενικά σχολεία τα μελετούμε σαν να είναι το πιο σημαντικό μάθημα ενώ οι Ελληνες απλά περνάνε την ώρα τους!Η Αρμένιο εκκλησία της διασποράς πληρώνεται από όσους δηλώνουν Αρμένιοι! Αν δηλώσεις Αρμένιος πληρώνει την.Εκκλησία!Οσοι δε θέλουν να πληρώνουν την εκκλησία δε δηλώνουν Αρμένιοι και λογικό ξι εμείς να μη τους δεχόμαστε στις Αρμένικες οργανώσεις! Οι Ελληνες με 74% θέλουν χωρισμό κράτους εκκλησίας εμεις δεν θέλουμε κάτι τέτοιο με ποσοστό 95% κατά τιυ διαχωρισμού!Λυπάμαι αν δεν σου αρέσει! Αλλά είμαστε το πρώτο Χριστιανικι έθνος όχι οποιο οποίο!Και είμαστε περήφανοι για αυτό! Δεν είμαστε Χριστιανό της καφετέριας όπως οι Ελληνες!Είμαστε κάθε Κυριακή στην εκκλησία νέοι, μεσήλικες και γέροι! Οχι σαν.τους Ελληνες!Αλλο οι Ελληνες άλλο οι Αρμένιοι!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
Rafael Atesyan έγραψε:Αόρατη Μελάνη γίνεσαι λίγο επιθετική...
Αν εγώ είμαι επιθετική, τι να πούμε για τους Αρμένιους που δεν δέχονται τους ομοεθνείς τους ως Αρμένιους αν δεν είναι χριστιανοί; Εγώ αν ήμουν Αρμένια θα ένιωθα βαθιά πληγωμένη και εξοργισμένη με όσους θα αρνούνταν να με αποδεχτούν ως Αρμένια με αιτιολογικό το ότι είμαι άθεη. Αναρωτιέμαι αν συνειδητοποιείς πόσο επιθετικός είσαι εσύ προς τους συμπατριώτες σου.
Rafael Atesyan έγραψε:Αν διαβάσεις το ποστ που παραθέτω...
Το διάβασα το ποστ πριν σχολιάσω.
Rafael Atesyan έγραψε:...θα δεις πόσο σημαντική είναι η χριστιανικη θρησκεία για τους Αρμένιους!
Ξέρω πόσο σημαντική είναι. Ξέρω τον ιστορικό ρόλο της. Ξέρω ότι οι περισσότεροι Αρμένοι είναι έστω τύποις Χριστιανοί και ότι στο παρελθόν ήταν όλοι τύποις Χριστιανοί (για την ουσία κανείς μας δεν μπορεί να ξέρει). Αυτό δεν συνεπάγεται ότι όλοι οι Αρμένιοι είναι Χριστιανοί, ούτε ότι όλοι οφείλουν να είναι Χριστιανοί.

Τα ίδια έχουμε και με τον ελληνισμό και την ορθοδοξία. Ιστορικός ρόλος και παράδοση και ταύτιση και καλά επειδή ήταν όλοι χριστιανοί τότε πρέπει να είμαστε όλοι χριστιανοί και τώρα. Όχι, δεν πρέπει, και δεν είμαστε.
Rafael Atesyan έγραψε:Αυτοί είμαστε οι Αρμένιοι! Δεν αλλάζουμε!
Λάθος, αυτοί είσαστε ορισμένοι Αρμένιοι. Κι αν εσείς δεν αλλάζετε, δεν μπορείτε να στερήσετε από άλλους το δικαίωμα να αλλάξουν και να επαναπροσδιορίσουν το τι σημαίνει Αρμένιος.

Και όσα θαυμαστικά και να βάλεις δεν θα ενισχύσεις τα επιχειρήματά σου.
Το τι είναι Αρμένιος ορίζεται απο τις Αρμενικες οργανώσεις οι οποίες λειτουργούνται από την Εκκλησία και τον Αρμενικό λαό! Τι σόι Αρμένιος είναι κάποιος που δεν έρχεται στην εκκλησία ούτε στην επέτειο της αρμενικής Γενοκτονίας και δε θεωρεί Αγίους τα θύματα της Αρμενικής γενοκτονίας;Δε τα λέω μονο εγώ αυτά αυτή είναι η άποψη του λαού μας και φαίνεται σε όλα τα ποστ που παρέθεσα!Αν αυτοί θέλουν να επαναπροσδιορίσουν τι σημαίνει Αρμένιος ας το κάνουν εμείς πάλι δε θα τους δεχόμαστε!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rafael Atesyan την 01 Οκτ 2016 16:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Με τους άλλους λαούς ξέρω ότι μπορεί να υπάρχουν άθεοι! Με εμάς όχι! Ομως δεν είμαι προκαυελειμενος όπως δεν είναι κανένας Αρμένιος! Επειδή συχνά κάνουμε σχέσεις με Ελληνες και Ελληνίδες ενδεχομένως και άλλοι να έχουν δεσμό με ένα Ελληνα/Ελληνίδα άθεο/η!Και αυτό δείχνει πόσο ανυχτομυαλοι είμαστε! Αλλά το τι είναι Αρμένιος και τα κριτήρια τιυ διαμορφώθηκαν με αίμα και Ίστρια και δεν αλλάζει!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Rafael Atesyan έγραψε:Δε μου λες αναρχε εχεις πρόβλημα;Είναι δικαίωμα μου να θέλω να φερομαι στην κοπέλα μου σαν να είναι κοπέλα και όχι πόρνη ακόμα κι αν είναι Αθεη γιατί την αγαπώ πραγματικά! Και φιλια στο στόμα μαζί της και αγκαλιες δημοσίευε στο instagram αλλά μέχρι εκεί!
Τώρα θα γίνω χυδαίος (για τα δικά σου δεδομένα) διότι είσαι προκλητικότατος.
Δηλαδή εάν ένα ζευγάρι (μη ...ευλογημένο) πηδιέται, η γυναίκα είναι πουτάνα; Και παύει να είναι πουτάνα εάν ο παππάς πει το ok;
Το θέμα για εσένα είναι να μη μπει το λίνγκαμ στο γιόνι. Το ότι «δακρύζουν» και τα δύο από τις αγκαλιές και τα φιλιά δεν σε απασχολεί; Ή δεν σε απασχολεί το ότι μαλακίζεσαι για να ξεθυμάνεις; Την κοπέλα σου την ρώτησες αν χαϊδεύεται για να ικανοποιήσει τις ορμές της;
Μου θύμισες μία νεαρή μάρτυρα του Ιεχωβά που δεχόταν μόνο πρωκτικό για να μη χάσει την παρθενιά της... διότι η παρθενία είναι ιερή για την θρησκεία της...
Σ'τα λέω λίγο χοντρά... μπας και σκεφτείς λίγο... αλλά εσύ μάλλον θα θυμώσεις περισσότερο...
Θύμα ηλίθιων πεποιθήσεων είσαι φίλε... Σου εύχομαι ταχεία απεξάρτηση...
Αν η εκκλησία δεν έχει αντίρρηση για πρωκτικό ίσως το δοκιμασω!Ομως επειδή ντρέπομαι να ρωτησω κληρικό θα ρωτησω κάποιους φίλους μου έτσι κι αλλιώς οι Αρμένιοι ξέρουμε οι πιο πόλοι τι πρεσβεύει η θρησκεία μας!Θαρρώ πως επιτρέπεται αλλά θέλω να σιγουρευτω!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Αόρατη Μελάνη μια από τις αγαπημένες συνήθεις των Τούρκων είναι να πειράζουν την Αρμενική μειονότητα της Τουρκίας γράφοντας με γκράφιτι βανδαλιστικα συνθήματα στους τοίχους των Αρμενικών εκκλησιών! Και αν δεις το βιντεο που παρεθεσα πανω για τους Αρμένιους κρυπτοχριστιανους θα δεις οτι για να συναντησουν Αρμενιους οανε στις Αρμενικες ρκκλησιες και οχι σε αλλα μερη!Αυτο κάτι λέει!Και μάλιστα στην ιστορία του Αρμένιου κρυοτιχριστιανου που παρέθεσαν πάνω αν δεις το διάλογο θα δεις ότι εύχεται συγκινημένος να πεθάνει ως Αρμένιος χριστιανός μολονότι είναι μόλις 24 ετών κσι έχει όλη τη ζωή μπροστά του!Μην λες λοιπόν ότι είμαστε τύποις Χριστιανοί!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:
Απλώς θέλω κι εγώ να βοηθήσω ώστε οι Αρμένιοι της διασποράς να αρχίσουν σιγά-σιγά να αποδέχονται αυτή την ομάδα συμπατριωτών μας, κάτι που δεν μπορεί να κάνει η επίσημη αρμενική εκκλησία, αφού τεχνικά είναι αλλόθρησκοι.
Ευκαιρία λοιπον να πάρουν πρέφα οι απανταχού Αρμένιοι ότι η λέξη Αρμένιος αναφέρεται σε εθνοτική καταγωγή και όχι σε θρήσκευμα. ;)

Δεν μπορεί να τους αποδεχτεί η αρμένικη εκκλησία, και χέστηκε η Φατμέ στο γενί τζαμί, με το συμπάθιο. Προφανώς και δεν τους αποδέχεται αφού δεν είναι χριστιανοί. Η εκκλησία είναι εκπρόσωπος μιας θρησκείας, όχι μιας εθνικότητας. Ως τι να τους αποδεχτεί λοιπόν αφού δεν ανήκουν στη θρησκεία που εκπροσωπεί; Και γιατί θέλουμε να τους αποδεχτεί; Ας μην τους αποδεχτεί, ας κρατήσει την αναπνή της, κι εγώ θα βάλω τη γάτα μου να κλαίει.

Όσο για την αρμενική κοινότητα, αν στην πλειοψηφία της τραβάει τόσο κόλλημα ώστε να μην θεωρεί Αρμένιο παρά μόνον όποιον εκτος από αρμενική καταγωγή είναι και χριστιανός ορθόδοξος, περαστικά της και καλά σαράντα.
Και αν διαβάσεις προσεκτικά θα δεις ότι αυτοί θέλουν να τους αποδεχτεί η Αρμενική εκκλησία γιατί έτσι μόνο ξέρουν ότι θα γίνουν δεκτοί στην Αρμενική κοινότητα! Οπότε ναι η εκκλησία για τους Αρμένιους είναι εθνική! Και όσοι είναι στο άρθρο είναι κρυπτοχριστιανοί Αρμένιοι αλλά για χχχ λόγους παριστάνουν τους Τούρκους μουσουλμάνους γιατο φοβούνται για την ζωή τους!Και μια κοπέλα στι άρθρο θέλησε να πάει να φοιτήσει σε Αρμενική σχολείο στη Γαλλία και δε τη δέχτηκαν στι Αρμενικό σχολειο γιατί δεν είχε πιστοποιητικό βάφτισης αφού υποκρινόταν την Τουρκάλα μουσουλμάνα ενώ ήταν Χριστιανή Αρμενισα!Διάβασε ξανά το άρθρο και αν έχεις αντιρρήσεις πες της μου!
Rafael Atesyan
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 24 Σεπ 2016 16:00
Όνομα Ιστότοπου: -

Rafael Atesyan έγραψε:http://www.pontos-news.gr/article/15360 ... ntinoypoli
Δες αυτό:Γράφει "στα πλαίσια της επανάκτησης της εθνική ταυτότητας πραγματοποιήθηκε ομαδικό βάπτισμα 8 Αρμενίων στην Κων/πόλη!Στην Τουρκία είναι πολύ δύσκολο να είσαι Αρμένιος! Ζεις διαρκώς με τον φόβο! Μόνο ο Θεός ξέρει τι δυσκολίες περνα η Αρμένικη μειονότητα της Τουρκίας!
Και μάλιστα αυτο το άρθρο που δινω πανω αναφέρει "τα τελευταία χρόνια όλο και περισσότεροι Αρμένιοι επιστρέφουν στον Χριστιανισμό και την εθνική τους ταυτότητα"!Αρα Χριστιανισμός=εθνική ταυτότητα για τους Αρμένιους!
Απάντηση