Θρησκεία και Ελληνικό Κράτος

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Demitrios έγραψε: Και για να μην φαντασιώνεστε διάφορα ζώντας σ'ένα εχθρικό κράτος για την πίστη σας ορίστε και ότι πιο σοβαρό σε έρευνα με επιστημονικά κριτήρια που δείχνει τη συνολική εικόνα που σας περιβάλλει τώρα και θα σας περιβάλλει το 2050.
http://www.pewforum.org/2015/04/02/reli ... 2010-2050/

Προσωπική μου άποψη, με δεδομένο ότι μου είναι εντελώς αδιάφορα τα ποσοστά άθρησκων και θρησκευόμενων, είναι ότι σε κάθε στιγμή της Ιστορίας οι Χριστιανοί είναι ακριβώς όσοι επέπρωτο να είναι. Ούτε ένας λιγότερος, ούτε ένας περισσότερος.
Επέτρεψε μου να διαφωνήσω με την έρευνα αυτή σε ότι αφορά εμάς τους αθεους.
Στην έρευνα αυτή παρουσιάζουν, κατά την γνώμη σου, τους αθεους σαν "unaffiliated religion" που σημαίνει "ανεξάρτητοι από θρησκεία".
Παρατήρησα ότι πουθενά στην έρευνα δεν μίλησε για άθεους με τον όρο "atheist" ή τον όρο "non religious" ή ακόμα τον όρο "not believing in a theistic been"
Μετά διάβασα ότι έκανε πρόβλεψη για το 2010 άρα αυτή η έρευνα είναι παλαιότερη του 2010.
Όπως όλες οι προβλέψεις έτσι και τούτη δεν ξέρουμε από που έλαβε τα της. Δηλαδή με που παράγοντες προέβλεψε ότι οι "unaffiliated" θα αυξανωνται μέχρι το 2040 και μετά θα πέσουν σε αριθμούς? Εδώ έχουμε στατιστικά σε εκλογές που βγάζουν αποτελέσματα με exit polls και πετούν έξω με τεράστιες αποκλησεις γιατί δεν θα λάβουν ένα από τους χιλιάδες παράγοντες υπ όψιν τους, πόσο μάλλον μία πρόβλεψη που έχει τόσο γνωστούς όσο και αγνώστους στις μέρες μας παράγοντες.
Καταλαβαίνω ότι θα σου άρεσε να εξαφανιστεί και ο τελευταίος άθεος από την γη αλλά δεν θα γίνει.
Για να το κάνετε αυτό θα πρέπει έστω ένας να μας αποδείξει την ύπαρξή του μεταφυσικού με την επιστημονική μέθοδο. 2000 χρόνια δεν το έχετε κάνει και οπότε το καταφέρατε αυτό έγινε με γενοκτονίες και κατάργηση ελευθεριών.
Αυτά πέρασαν όμως και πλέον μιλάμε λογικά.
Για να γίνεις πιστευτος ή να πείσεις κάποιον, θα πρέπει να φέρεις αποδείξεις. Αν δεν έχεις αποδείξεις για τα λεγόμενά σου σε πετάμε στο καλάθι των αχρήστων μαζί με τις ιδέες σου.
Φιλικά
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
KostasRds
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 24 Απρ 2018 00:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Μεχρι τωρα οι θρησκοι ειναι πρωτοι στους ισχυρισμους. Οταν ερχονται ομως αντιμετωποι με αποδειξεις, σοβαρο λογο και κριτικη σκεψη, τα βρισκουν σκουρα. Επειτα, ως απαντηση θα σου δωσουν τη βιβλο. Και καπως ετσι αρχιζει το stand up comedy / horror.
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

KostasRds έγραψε:Μεχρι τωρα οι θρησκοι ειναι πρωτοι στους ισχυρισμους. Οταν ερχονται ομως αντιμετωποι με αποδειξεις, σοβαρο λογο και κριτικη σκεψη, τα βρισκουν σκουρα. Επειτα, ως απαντηση θα σου δωσουν τη βιβλο. Και καπως ετσι αρχιζει το stand up comedy / horror.
Δεν μπορούν να εξηγηθούν όλα με την λογική:
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Arkana1900 έγραψε: Δεν μπορούν να εξηγηθούν όλα με την λογική:
Αν θες να μας υποδείξεις κάτι σε παρακαλώ κάνε το σωστά. Μια ιστορία μπορεί να βγει από τον κάθε ένα μας. Όλοι ξέρουμε να φτιάχνουμε ιστορίες. Αυτό που δεν μπορει να κάνει κανείς είναι να φτιάξει μια ιστορία και να την αποδείξει. Πως λοιπόν αποδεικνύει ο μητροπολίτης αυτή την ιστορία? Δεν μπορεί. Απλά πρέπει να βασιστουμε στα λόγια του. Κι εγώ μπορώ να πω ότι είδα εξωγήινους. Αντε εσύ να αποδείξεις ότι δεν τους είδα. Δεν δουλεύουν έτσι αυτά. Αν μπορεί ο μητροπολίτης να μας φέρει αποδείξεις για τα λεγόμενά του ευχαρίστως να τον πιστέψουμε. Αλλά δεν πρόκειται να βρει αποδείξεις. Ξέρεις γιατί? Γιατί αν είχε αποδείξεις ότι υπάρχει θεϊκή δύναμη θα είχε πάρει Νόμπελ και όλοι οι άθεοι θα πίστευαν. Έχεις λοιπόν κάτι καλύτερο να προσφέρεις? Κάτι αποδειξημο. Κάτι που ο οποιοσδήποτε θεός θα έκανε.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:
Arkana1900 έγραψε: Δεν μπορούν να εξηγηθούν όλα με την λογική:
Αν θες να μας υποδείξεις κάτι σε παρακαλώ κάνε το σωστά. Μια ιστορία μπορεί να βγει από τον κάθε ένα μας. Όλοι ξέρουμε να φτιάχνουμε ιστορίες. Αυτό που δεν μπορει να κάνει κανείς είναι να φτιάξει μια ιστορία και να την αποδείξει. Πως λοιπόν αποδεικνύει ο μητροπολίτης αυτή την ιστορία? Δεν μπορεί. Απλά πρέπει να βασιστουμε στα λόγια του. Κι εγώ μπορώ να πω ότι είδα εξωγήινους. Αντε εσύ να αποδείξεις ότι δεν τους είδα. Δεν δουλεύουν έτσι αυτά. Αν μπορεί ο μητροπολίτης να μας φέρει αποδείξεις για τα λεγόμενά του ευχαρίστως να τον πιστέψουμε. Αλλά δεν πρόκειται να βρει αποδείξεις. Ξέρεις γιατί? Γιατί αν είχε αποδείξεις ότι υπάρχει θεϊκή δύναμη θα είχε πάρει Νόμπελ και όλοι οι άθεοι θα πίστευαν. Έχεις λοιπόν κάτι καλύτερο να προσφέρεις? Κάτι αποδειξημο. Κάτι που ο οποιοσδήποτε θεός θα έκανε.
Πρώτον δεν είναι μητροπολίτης απλώς ιερέας και ιεραπόστολος είναι πιο πριν ήταν κτηνίατρος δες σωστά το βίντεο. Δεύτερον το θαύμα αυτό δεν συνέβη μόνο σε αυτόν αλλά και στην οικογένεια του.Μετά το θαύμα μάλιστα άλλαξε ζωή και από κτηνίατρος έγινε ιεραπόστολος.Τέλος μιλά επώνυμα όχι μόνο για τον εαυτό του αλλά και για την οικογένεια του.Οποιαδήποτε μπορεί να ψάξει αν πραγματικά καίγεται να το επαληθεύσει να ρωτήσει τους γείτονες, τους συγγενείς κτλ για όσα λέει δημόσια και με ονοματεπώνυμο.
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Και εδώ μία συνέντευξη του:
https://m.lifo.gr/articles/people_artic ... erei-agapi
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Arkana1900 έγραψε: Πρώτον δεν είναι μητροπολίτης απλώς ιερέας και ιεραπόστολος είναι πιο πριν ήταν κτηνίατρος δες σωστά το βίντεο. Δεύτερον το θαύμα αυτό δεν συνέβη μόνο σε αυτόν αλλά και στην οικογένεια του.Μετά το θαύμα μάλιστα άλλαξε ζωή και από κτηνίατρος έγινε ιεραπόστολος.Τέλος μιλά επώνυμα όχι μόνο για τον εαυτό του αλλά και για την οικογένεια του.Οποιαδήποτε μπορεί να ψάξει αν πραγματικά καίγεται να το επαληθεύσει να ρωτήσει τους γείτονες, τους συγγενείς κτλ για όσα λέει δημόσια και με ονοματεπώνυμο.
Και ποιος σου είπε ότι μια ιστορία κάποιου δεν μπορεί να επηρεάσει την άποψη ολόκληρης της οικογενείας?
Η δική μου οικογένεια έχει επηρεαστεί με τον ίδιο τρόπο από μια ιστορία της μητέρας μου.
Είναι μια ιστορία που μάθαμε από μικροί και μέχρι σήμερα είναι ένα θαύμα για όλη την οικογένεια.
Αυτή η ιστορία αφορούσε και εμένα προσωπικά.
Υπάρχουν χιλιάδες τέτοιες ιστορίες.
Ανάλογα το πόσο, οι άνθρωποι σε μια οικογένεια επηρεάζονται από μια ηγετική φιγούρα, τόσο πιο πιστευτή είναι η ιστορία.
Μπορείς να δεις πως επηρεάζονται τα πλήθη όχι μόνο σε οικογένειες αλλά και σε ολόκληρα κρατη.
Μια προπαγάνδα δουλεύει με τον ίδιο τρόπο.
Η επανάληψη και η υποστήριξη της προπαγάνδας από ηγετικές φιγούρες και τα μέσα ενημέρωσης δίνει ισχύ σε κάθε λογής ιστορίες.
Πόσο πιο ομορφος θα ήταν ο κόσμος μας αν για κάθε ισχυρισμό που έκανε ο κάθε ένας, οι υπόλοιποι ζητούσαμε αποδείξεις και μελετούσαμε τι έλεγε και τι πραγματικά γίνεται.
Πραγματικά, γιατί σου είναι τόσο δύσκολο να σκεφτείς ότι ίσως κάποιος σε κοροϊδεύει.
Γιατί απλα πρεπει να το πιστεψεις, πρέπει να το πιστέψεις γιατί το μυαλό σου δεν μπορεί να καταλάβει, πως γίνεται να υπάρχουν τόσο θαυμαστά πράγματα που ισχυρίζεται η εκκλησια και εσύ δεν βλέπεις κάτι θαυμαστό γύρο σου.
Κι έτσι το μυαλό σου επιστρατεύει την αναζήτηση μοτίβων και σε κάνει πιο δεκτικο στις γνωστικες προκαταληψεις.
Όλο αυτό για να υποστηρίξεις μια πίστη χωρίς αποδείξεις.
Και σε ξαναρωτω. Τι αποδείξεις έχει αυτός ο άνθρωπος για τα λεγόμενά του? Μπορεί να επαναλάβει αυτό που έγινε? Και στις δύο μου ερωτήσεις ή απαντήσεις είναι ΚΑΜΙΆ ΚΑΙ ΟΧΙ.
Έχεις το τσαγανο να διερωτιθείς αν αυτό που πιστεύεις είναι αληθινό ή σε βολεύει η άγνοια?
Εμείς κάναμε αυτή την ερώτηση στον εαυτό μας.
Βρήκαμε ότι δεν υπάρχει κάτι εκεί έξω.
Παλιότερα ο άνθρωπος έκρυψε τους θεούς του σε σπηλιές και δεν άφηναν κανένα να μπει στις σπηλιές αυτές.
Όταν ο κόσμος ανακάλυψε ότι δεν υπάρχουν θεοί στις σπηλιές κυνήγησε τους ανθρώπους που έλεγαν ότι είχε θεούς εκεί μέσα, τους ιερείς.
Έτσι οι ιερείς έλεγαν ότι οι θεοί ζούσαν σε μέρη που δεν μπορούσε να πάει ο άνθρωπος. Στα βουνά. Στις θάλασσες.
Πάνω από τα σύννεφα. Κατω στα εγκατα της γης. Φτασαμε παντου και δεν βρήκαμε θεούς.
Κι έτσι οι ιερείς έβαλαν τον θεό στο διάστημα.
Πήγαμε στο διάστημα και δεν βρήκαμε θεούς ούτε εκεί.
Κι έτσι οι ιερείς έφτιαξαν τον θεό άϊλο. Οστε να μην τον βλέπουμε με τηλεσκόπιο.
Ακόμα και στην Αγία γραφή βλέπουμε αυτή την μετάβαση.
Από τις σπηλιές στον ουρανό.
Στον Αδάμ και την Εύα ο θεός περπατάει στον παράδεισο και μετά ανεβαίνει στα βουνά με τον Μωυσή και μετά στα σύννεφα.
Κάνε αυτή την ερώτηση στον εαυτό σου λοιπόν.
Τι αποδεικνύει την ύπαρξη του Θεού?
Όσο πιο ειλικρινά απαντήσεις τόσο πιο κοντά στην πραγματικότητα θα βρεθείς.
Νομίζεις ότι εγώ δεν θέλω να πιστέψω ότι κάτι εκεί πάνω με προστατεύει?
Νομίζεις ότι δεν θέλω να είμαι μέρος του συνόλου?
Νομίζεις ότι δεν θέλω να ζήσω για πάντα στον παράδεισο?
Νομίζεις ότι δεν θέλω την ηθική να είναι αντικειμενικη?
Νομίζεις ότι δεν θέλω να ζήσω ένα θαύμα?
Αν τα νομίζεις όλα αυτά είσαι λάθος.
Τα θέλω όλα τα παραπάνω και δεν τα έχω. Ξέρεις γιατί? Γιατί κατάλαβα το σημαντικότερο πράγμα στην ζωή μου.
Ότι αυτή η ζωή που ζω, θα τελειώσει και μετά ... τίποτα.
Τώρα αν θες να το δεις, δεν χρειάζεται κανένα δόγμα, κανένα μάθημα, καμιά ιεροτελεστια, κανένα δίδαγμα. Αυτό που θα πρέπει να κάνεις είναι το να σκεφτείς λογικά και ανθρώπινα. Και να είσαι ειλικρινής. Να κάνεις ερωτήσεις και όταν δεν δίνονται απαντήσεις να κάνεις μάχη για αυτές τις απαντήσεις.
Συγνώμη για το μεγάλο σχόλιο.
Ελπίζω να το διαβάσεις και να καταλάβεις.
Αν έχεις ερωτήσεις θα χαρώ να απαντήσω σε ότι θέλεις.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Αρα δεν δέχεσαι την ιστορία (μολονότι τα όσα είδε έγιναν όλα ακριβώς όπως του είχαν περιγράφει και επαληθεύτηκαν). Αυτό είναι ένα θαύμα που έλαβε δημοσιότητα. Θαύματα όμως υπάρχουν και άλλα που δεν γίνονται γνωστά.Για παράδειγμα εχεις ακούσει για το διορατικό χάρισμα; Υπάρχουν κάποιοι μοναχοι,πνευματικοί και ιερείς οι οποίοι σε όσους τους επισκέπτονται ξέρουν πριν προλάβουν καν να μιλήσουν προσωπικές λεπτομερειες και πληροφορίες γι αυτούς(έχω συναντήσει κι εγώ έναν τέτοιο).Είναι αδύνατον να ξέρει κάποιος προσωπικές πληροφορίες και λεπτομέριες για έναν άγνωστο που βλέπει πρώτη φορά στη ζωή του.Αυτό δεν εξηγείται. Δεν εξηγούνται όλα με βάση την απλή λογική. Ενας που πάντα ψάχνει στη λογική και μόνο στη λογική δεν γίνεται να δεχτεί κάτι τέτοιο γιατί θεωρεί ότι όλα μπορεί να τα ερμηνεύσει και να τα εξηγήσει αυτός. Κάτι που δεν μπορεί να εξηγήσει δε το δέχεται.
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Arkana1900 έγραψε:Αρα δεν δέχεσαι την ιστορία (μολονότι τα όσα είδε έγιναν όλα ακριβώς όπως του είχαν περιγράφει και επαληθεύτηκαν). Αυτό είναι ένα θαύμα που έλαβε δημοσιότητα. Θαύματα όμως υπάρχουν και άλλα που δεν γίνονται γνωστά.Για παράδειγμα εχεις ακούσει για το διορατικό χάρισμα; Υπάρχουν κάποιοι μοναχοι,πνευματικοί και ιερείς οι οποίοι σε όσους τους επισκέπτονται ξέρουν πριν προλάβουν καν να μιλήσουν προσωπικές λεπτομερειες και πληροφορίες γι αυτούς(έχω συναντήσει κι εγώ έναν τέτοιο).Είναι αδύνατον να ξέρει κάποιος προσωπικές πληροφορίες και λεπτομέριες για έναν άγνωστο που βλέπει πρώτη φορά στη ζωή του.Αυτό δεν εξηγείται. Δεν εξηγούνται όλα με βάση την απλή λογική. Ενας που πάντα ψάχνει στη λογική και μόνο στη λογική δεν γίνεται να δεχτεί κάτι τέτοιο γιατί θεωρεί ότι όλα μπορεί να τα ερμηνεύσει και να τα εξηγήσει αυτός. Κάτι που δεν μπορεί να εξηγήσει δε το δέχεται.
Αν και με απογοήτευσε το γεγονός ότι δεν ασχολήθηκες καθόλου με το μεγάλο μου σχόλιο θα το παραβλέψω.
Δυστυχώς απ ότι φαίνεται δεν επιθυμείς να μάθεις κάτι άλλα να κάνεις κήρυγμα.
Όσον αφορά αυτό που είπες όμως ...
Φυσικα και έχει εξηγηθεί και η διορατικοτητα
Είναι το λεγόμενο ψυχρό διάβασμα (ή cold reading) που μπορείς να βρεις εδώ:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cold_reading
που μπορεί εύκολα να διαβάσει έναν άνθρωπο. Κι εγώ είχα τέτοια τάση, αλλά δεν το εκμεταλευομαι, γιατί με ενδιαφέρει να είμαι αληθινός και όχι τσαρλατανος που παίζει με τα συναισθήματα των ανθρώπων. Με βοήθησε όμως στην εφηβεία μου με τα κορίτσια ... :roll:
Μπορείς να βρεις και εξήγηση του cold reading στο YouTube.
Ο Derren Brown που γνωρίζει πολύ καλά να το εφαρμόζει εξηγεί στον Richard Dawkins πώς γίνεται εδω:

αν ξέρεις αγγλικά μπορείς να το μάθεις κι εσύ!
Έχει έξι δεκάλεπτα επεισόδια και μάλιστα στην εκπομπή που έκανε που ονομάζεται "messiah" μπορείς να το δεις στην πράξη.
Και αυτό φυσικά μπορείς να το βρεις στο YouTube αν το θες.
Ελπίζω να κάνεις τον κόπο όμως να διαβάσεις το κείμενο που έγραψα πριν.
Το γεγονός ότι ασχολούμαι μαζί σου δεν είναι γιατί θέλω να σου κάνω κήρυγμα.
Θέλω να κάνω τον κόσμο καλύτερο με το να βάλω την διαδικασία της σκέψης ξανά στην ελληνική κοινωνία όπως το έκαναν οι αρχαίοι μας πρόγονοι και έφτιαξαν μια κοινωνια πρότυπο, που ακόμα ακολουθούμε.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:
Arkana1900 έγραψε:Αρα δεν δέχεσαι την ιστορία (μολονότι τα όσα είδε έγιναν όλα ακριβώς όπως του είχαν περιγράφει και επαληθεύτηκαν). Αυτό είναι ένα θαύμα που έλαβε δημοσιότητα. Θαύματα όμως υπάρχουν και άλλα που δεν γίνονται γνωστά.Για παράδειγμα εχεις ακούσει για το διορατικό χάρισμα; Υπάρχουν κάποιοι μοναχοι,πνευματικοί και ιερείς οι οποίοι σε όσους τους επισκέπτονται ξέρουν πριν προλάβουν καν να μιλήσουν προσωπικές λεπτομερειες και πληροφορίες γι αυτούς(έχω συναντήσει κι εγώ έναν τέτοιο).Είναι αδύνατον να ξέρει κάποιος προσωπικές πληροφορίες και λεπτομέριες για έναν άγνωστο που βλέπει πρώτη φορά στη ζωή του.Αυτό δεν εξηγείται. Δεν εξηγούνται όλα με βάση την απλή λογική. Ενας που πάντα ψάχνει στη λογική και μόνο στη λογική δεν γίνεται να δεχτεί κάτι τέτοιο γιατί θεωρεί ότι όλα μπορεί να τα ερμηνεύσει και να τα εξηγήσει αυτός. Κάτι που δεν μπορεί να εξηγήσει δε το δέχεται.
Αν και με απογοήτευσε το γεγονός ότι δεν ασχολήθηκες καθόλου με το μεγάλο μου σχόλιο θα το παραβλέψω.
Δυστυχώς απ ότι φαίνεται δεν επιθυμείς να μάθεις κάτι άλλα να κάνεις κήρυγμα.
Όσον αφορά αυτό που είπες όμως ...
Φυσικα και έχει εξηγηθεί και η διορατικοτητα
Είναι το λεγόμενο ψυχρό διάβασμα (ή cold reading) που μπορείς να βρεις εδώ:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cold_reading
που μπορεί εύκολα να διαβάσει έναν άνθρωπο. Κι εγώ είχα τέτοια τάση, αλλά δεν το εκμεταλευομαι, γιατί με ενδιαφέρει να είμαι αληθινός και όχι τσαρλατανος που παίζει με τα συναισθήματα των ανθρώπων. Με βοήθησε όμως στην εφηβεία μου με τα κορίτσια ... :roll:
Μπορείς να βρεις και εξήγηση του cold reading στο YouTube.
Ο Derren Brown που γνωρίζει πολύ καλά να το εφαρμόζει εξηγεί στον Richard Dawkins πώς γίνεται εδω:

αν ξέρεις αγγλικά μπορείς να το μάθεις κι εσύ!
Έχει έξι δεκάλεπτα επεισόδια και μάλιστα στην εκπομπή που έκανε που ονομάζεται "messiah" μπορείς να το δεις στην πράξη.
Και αυτό φυσικά μπορείς να το βρεις στο YouTube αν το θες.
Ελπίζω να κάνεις τον κόπο όμως να διαβάσεις το κείμενο που έγραψα πριν.
Το γεγονός ότι ασχολούμαι μαζί σου δεν είναι γιατί θέλω να σου κάνω κήρυγμα.
Θέλω να κάνω τον κόσμο καλύτερο με το να βάλω την διαδικασία της σκέψης ξανά στην ελληνική κοινωνία όπως το έκαναν οι αρχαίοι μας πρόγονοι και έφτιαξαν μια κοινωνια πρότυπο, που ακόμα ακολουθούμε.
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι καταλαβες λάθος και σε αυτό φταιω κι εγώ που δεν το ξεκαθάρισα από την αρχή προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Με τον όρο ότι κάποιοι ιερείς και μοναχοί έχουν προορατικο χάρισμα δεν εννοούμε να καταλαβαίνουν απλως τον χαρακτήρα του συνομιλητή τους.Αυτό ως ένα βαθμό και εγώ το καταλαβαίνω. Εννούμε να ξέρουν άκρως προσωπικές λεπτομέριες για το πρόσωπο που συναντούν και όχι μόνο για αυτό αλλά και για φίλους του,συγγενείς του και τον κοινωνικό του περίγυρο ενώ αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι καν παρόντες στην συνομιλία.Γνωρίζουν δηλαδή το όνομα του συνομιλητή τους πριν αυτός τους το πεί καθώς και προσωπικές πληροφορίες και λεπτομέριες γι αυτόν, τι έχει περάσει στη ζωή του και άλλες άκρως προσωπικές πληροφορίες για αυτό το πρόσωπο. Επίσης ξέρουν τα ονόματα τοων συγγενών, φίλων του και άλλων ανθρώπων του κοινωνικού του περίγυρου για άτομα που δεν είναι δηλαδή καν παρόντες καθώς και προσωπικές πληροφορίες γι αυτούς,τα ονόματα τους κτλ.Και όλα αυτά χωρίς καν να μιλήσει αυτός με τον οποίο συναντάται οι έχων προορατικο χάρισμα. Αυτό εννοούμε όταν λέμε προορατικο χάρισμα και όχι μόνο μία ικανοτητα να καταλάβει κάποιος τον χαρακτήρα αυτού που συναντά.
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Arkana1900 έγραψε: Αυτό που κατάλαβα είναι ότι καταλαβες λάθος και σε αυτό φταιω κι εγώ που δεν το ξεκαθάρισα από την αρχή προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Με τον όρο ότι κάποιοι ιερείς και μοναχοί έχουν προορατικο χάρισμα δεν εννοούμε να καταλαβαίνουν απλως τον χαρακτήρα του συνομιλητή τους.Αυτό ως ένα βαθμό και εγώ το καταλαβαίνω. Εννούμε να ξέρουν άκρως προσωπικές λεπτομέριες για το πρόσωπο που συναντούν και όχι μόνο για αυτό αλλά και για φίλους του,συγγενείς του και τον κοινωνικό του περίγυρο ενώ αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι καν παρόντες στην συνομιλία.Γνωρίζουν δηλαδή το όνομα του συνομιλητή τους πριν αυτός τους το πεί καθώς και προσωπικές πληροφορίες και λεπτομέριες γι αυτόν, τι έχει περάσει στη ζωή του και άλλες άκρως προσωπικές πληροφορίες για αυτό το πρόσωπο. Επίσης ξέρουν τα ονόματα τοων συγγενών, φίλων του και άλλων ανθρώπων του κοινωνικού του περίγυρου για άτομα που δεν είναι δηλαδή καν παρόντες καθώς και προσωπικές πληροφορίες γι αυτούς,τα ονόματα τους κτλ.Και όλα αυτά χωρίς καν να μιλήσει αυτός με τον οποίο συναντάται οι έχων προορατικο χάρισμα. Αυτό εννοούμε όταν λέμε προορατικο χάρισμα και όχι μόνο μία ικανοτητα να καταλάβει κάποιος τον χαρακτήρα αυτού που συναντά.
Βλέπω ότι παρά το γεγονός ότι αυτή τη φορά διάβασες το πρώτο κομμάτι από την απάντησή αυτή τη φορά δεν εστίασε στις παραθέσεις στο YouTube και το Wikipedia που έβαλα.
Αυτά μπήκαν για καποιο λόγο όμως. Μπήκαν για να ξεκαθαρίσω το γεγονός ότι "ΤΟ ΚΡΎΟ ΔΙΆΒΑΣΜΑ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΎΨΕΙ ΙΔΙΑΊΤΕΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΠΡΆΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΊΕΣ Ή ΛΕΠΤΟΜΈΡΕΙΕΣ"
Οι λεπτομέρειες παράδειγμα ... όνομα, επίθετο, αριθμός τηλεφώνου ή ακόμα και αριθμό pin στην Cash card σου.
Ένας ακόμα τρόπος εκτός του κρύου διαβάσματος είναι οι δηλώσεις Barnum.
Οι οποίες λειτουργούν πυροσβεστικά για το κρύο διάβασμα οστε να σε πείσει ότι κάποιος πραγματικά έχει επαφή με κάτι εκτός πραγματικότητας.
Όλα αυτά όμως είναι μελετημένα και θεσμοθετημενα από τις επιστήμες όπως ανθρωπολογία, ψυχολογία, νευρολογία, φιλοσοφία και αλλες σαν φυσικά φαινόμενα που επαναλαμβανονται σε επιστημονικά πλαίσια σε μεγάλο βαθμό. Υπάρχουν χιλιάδες τσαρλατάνοι που χρησιμοποιουν τις δηλώσεις Barnum (παραδειγμα αστρολογία ταρο κτλ).
Υπάρχουν επίσης χιλιάδες τσαρλατάνοι που χρησιμοποιουν το ψυχρό διάβασμα (καφετζούδες, κρυσταλομαντεια).
Φυσικά αν γνωρίζεις αγγλικά θα μπορούσες να δεις τι είναι το κάθε ένα στο Internet και να πάρεις θέση ανάλογα. Όμως αν δεν κάνεις τον κόπο να αποκτήσεις γνώση επί του θέματος δεν μπορεί να προχωρήσει ένας δημόσιος διάλογος έτσι.
Προσωπικά μπορώ να σου εξηγήσω ορισμένα πράγματα και να αφιερώσω χρόνο για σένα.
Αυτό όμως σημαίνει ότι και από την μεριά σου θα πρέπει τουλάχιστον να μην υπάρχει προκατάληψη. Αν κάτι θέλουμε όλοι αυτό είναι να βρούμε την αλήθεια γύρω μας. Αν εγώ σε κάθε σου λέξη λέω Ποσειδώνας δεν θα κάνουμε κουβέντα, θα χαλάμε τον χρόνο μας χωρίς νόημα. Έχεις την δυνατότητα λοιπόν να δούμε μαζί τι πραγματικά είναι αλήθεια? Ή δεν σε ενδιαφέρει η αλήθεια? Τι είναι δυνατό και τι αδύνατο?
Εάν δεν μπορείς να δεις τον εαυτό σου να προσπαθεί να βρει τι είναι αλήθεια και τι ψέμα και νιώθεις όμορφα και άνετα στην παρηγορη αγάλια της πίστης χωρίς αποδείξεις υπαρξης τότε σου προτείνω να μην το ψάξεις καθόλου. Ζήσε την ζωή σου όσο πιο όμορφα νομίζεις για εσένα την οικογένεια σου και τους ανθρώπους της κοινωνίας που ζεις.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:
Arkana1900 έγραψε: Αυτό που κατάλαβα είναι ότι καταλαβες λάθος και σε αυτό φταιω κι εγώ που δεν το ξεκαθάρισα από την αρχή προς αποφυγή παρεξηγήσεων. Με τον όρο ότι κάποιοι ιερείς και μοναχοί έχουν προορατικο χάρισμα δεν εννοούμε να καταλαβαίνουν απλως τον χαρακτήρα του συνομιλητή τους.Αυτό ως ένα βαθμό και εγώ το καταλαβαίνω. Εννούμε να ξέρουν άκρως προσωπικές λεπτομέριες για το πρόσωπο που συναντούν και όχι μόνο για αυτό αλλά και για φίλους του,συγγενείς του και τον κοινωνικό του περίγυρο ενώ αυτοί οι άνθρωποι δεν είναι καν παρόντες στην συνομιλία.Γνωρίζουν δηλαδή το όνομα του συνομιλητή τους πριν αυτός τους το πεί καθώς και προσωπικές πληροφορίες και λεπτομέριες γι αυτόν, τι έχει περάσει στη ζωή του και άλλες άκρως προσωπικές πληροφορίες για αυτό το πρόσωπο. Επίσης ξέρουν τα ονόματα τοων συγγενών, φίλων του και άλλων ανθρώπων του κοινωνικού του περίγυρου για άτομα που δεν είναι δηλαδή καν παρόντες καθώς και προσωπικές πληροφορίες γι αυτούς,τα ονόματα τους κτλ.Και όλα αυτά χωρίς καν να μιλήσει αυτός με τον οποίο συναντάται οι έχων προορατικο χάρισμα. Αυτό εννοούμε όταν λέμε προορατικο χάρισμα και όχι μόνο μία ικανοτητα να καταλάβει κάποιος τον χαρακτήρα αυτού που συναντά.
Βλέπω ότι παρά το γεγονός ότι αυτή τη φορά διάβασες το πρώτο κομμάτι από την απάντησή αυτή τη φορά δεν εστίασε στις παραθέσεις στο YouTube και το Wikipedia που έβαλα.
Αυτά μπήκαν για καποιο λόγο όμως. Μπήκαν για να ξεκαθαρίσω το γεγονός ότι "ΤΟ ΚΡΎΟ ΔΙΆΒΑΣΜΑ ΜΠΟΡΕΊ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΎΨΕΙ ΙΔΙΑΊΤΕΡΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΆ ΠΡΆΓΜΑΤΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΊΕΣ Ή ΛΕΠΤΟΜΈΡΕΙΕΣ"
Οι λεπτομέρειες παράδειγμα ... όνομα, επίθετο, αριθμός τηλεφώνου ή ακόμα και αριθμό pin στην Cash card σου.
Ένας ακόμα τρόπος εκτός του κρύου διαβάσματος είναι οι δηλώσεις Barnum.
Οι οποίες λειτουργούν πυροσβεστικά για το κρύο διάβασμα οστε να σε πείσει ότι κάποιος πραγματικά έχει επαφή με κάτι εκτός πραγματικότητας.
Όλα αυτά όμως είναι μελετημένα και θεσμοθετημενα από τις επιστήμες όπως ανθρωπολογία, ψυχολογία, νευρολογία, φιλοσοφία και αλλες σαν φυσικά φαινόμενα που επαναλαμβανονται σε επιστημονικά πλαίσια σε μεγάλο βαθμό. Υπάρχουν χιλιάδες τσαρλατάνοι που χρησιμοποιουν τις δηλώσεις Barnum (παραδειγμα αστρολογία ταρο κτλ).
Υπάρχουν επίσης χιλιάδες τσαρλατάνοι που χρησιμοποιουν το ψυχρό διάβασμα (καφετζούδες, κρυσταλομαντεια).
Φυσικά αν γνωρίζεις αγγλικά θα μπορούσες να δεις τι είναι το κάθε ένα στο Internet και να πάρεις θέση ανάλογα. Όμως αν δεν κάνεις τον κόπο να αποκτήσεις γνώση επί του θέματος δεν μπορεί να προχωρήσει ένας δημόσιος διάλογος έτσι.
Προσωπικά μπορώ να σου εξηγήσω ορισμένα πράγματα και να αφιερώσω χρόνο για σένα.
Αυτό όμως σημαίνει ότι και από την μεριά σου θα πρέπει τουλάχιστον να μην υπάρχει προκατάληψη. Αν κάτι θέλουμε όλοι αυτό είναι να βρούμε την αλήθεια γύρω μας. Αν εγώ σε κάθε σου λέξη λέω Ποσειδώνας δεν θα κάνουμε κουβέντα, θα χαλάμε τον χρόνο μας χωρίς νόημα. Έχεις την δυνατότητα λοιπόν να δούμε μαζί τι πραγματικά είναι αλήθεια? Ή δεν σε ενδιαφέρει η αλήθεια? Τι είναι δυνατό και τι αδύνατο?
Εάν δεν μπορείς να δεις τον εαυτό σου να προσπαθεί να βρει τι είναι αλήθεια και τι ψέμα και νιώθεις όμορφα και άνετα στην παρηγορη αγάλια της πίστης χωρίς αποδείξεις υπαρξης τότε σου προτείνω να μην το ψάξεις καθόλου. Ζήσε την ζωή σου όσο πιο όμορφα νομίζεις για εσένα την οικογένεια σου και τους ανθρώπους της κοινωνίας που ζεις.
Δηλαδή λες ότι εξηγείται με την λογική το γεγονός ότι κάποιοι μοναχοί και πνευματικοί ξέρουν από έξω ανακατωτα άκρως προσωπικές πληροφορίες για το πρόσωπο στο οποίο απευθύνονται και για φίλους, συγγενείς και κοινωνικό του περίγυρο;
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Arkana1900 έγραψε: Δηλαδή λες ότι εξηγείται με την λογική το γεγονός ότι κάποιοι μοναχοί και πνευματικοί ξέρουν από έξω ανακατωτα άκρως προσωπικές πληροφορίες για το πρόσωπο στο οποίο απευθύνονται και για φίλους, συγγενείς και κοινωνικό του περίγυρο;
Ακριβώς.
Και όχι απλά εξηγείται με την λογική αλλά δυστυχώς μπορεί κάποιος να το μάθει εύκολα.
Αυτό γίνεται αντικείμενο εκμετάλλευσης από χιλιάδες ανθρώπους με σκοπό να πετύχουν διάφορους στόχους.
Χιλιάδες παραδείγματα γύρο μας .. Όπως καφετζούδες, ταρο, αστρολογία, πάστορες που κάνουν υποτιθέμενα θαύματα, μένταλιστ, άνθρωποι που μιλούν με πνεύματα ή καλούν πνεύματα, ακόμα και ιερείς ή μονάχους που βρησκουν λεπτομέρειες για την ζωή σου.
Όπως σου είχα πει προηγουμένος έχω ένα απώτερο σκοπό στην ζωή μου. Να ζω αναζητώντας την αλήθεια. Φοβάμαι όμως ότι οι άνθρωποι νιώθουν όμορφα με την εξαπάτηση και το χαϊδεμα αυτιών που κάνουν ορισμένοι.
Δεν τους αδικώ αφού είναι εύκολο και ακούγεται ωραία.
Βλέπεις ... υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σε αιτία και αποτέλεσμα.
Παράδειγμα:
Οταν απολαμβανουμε ενα πιατο φαΐ αυτό είναι το αποτέλεσμα.
Η αιτία όμως είναι η φωτιά που ψήνει το φαγητό και ζεσταίνει την κατσαρόλα και δένει όλα τα υλικά μαζι.
Ένα πιάτο φαΐ σαν αποτέλεσμα είναι υπέροχο και εύκολα κατανοητό.
Το να καταλάβεις όμως τι είναι η φωτιά και ποιος είναι ο τρόπος που μεταμορφώνει τα υλικά σε φαγητό αυτό είναι δύσκολο κομμάτι.
Για τους περισσοτερους λοιπόν η παρήγορη αγάλια ενός αποτελεσματος είναι ότι χρειάζονται.
Για σένα βλέπω ότι είσαι πιστός και νιώθεις όμορφα εκεί που είσαι γι αυτο πραγματικά δεν χρειάζεται να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία να μάθεις τι υπάρχει πίσω από αυτό. Όταν μάθεις τι υπάρχει πίσω από όλα αυτά που ισχυρίζεται η εκκλησία θα νιώσεις εξαπατημενος. Εξαπατημενος από το κάθε μέρος της οικογενείας σου που σου έλεγε να πιστέψεις, τον κάθε δάσκαλο που σου έκανε θρησκευτικά, τον κάθε μοναχό που σου έλεγε για θαύματα και τον κάθε ιερέα που σου έλεγε να μετανοησεις για οτιδήποτε.
Αν δεν μπορείς να συμβιβαστείς με μια τέτοια πιθανότητα τότε δεν υπάρχει ηθικός λόγος για να σου εξηγήσω τι ακριβώς κάνουν οι ιερείς και οι μοναχοί προκειμένου να σε πείσουν.
Έχει τεράστια διαφορά το να πεις ...
-Ααα τι υπέροχο φαγητό ...
Από το να πεις ...
-Ααα έτσι γίνεται....
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:
Arkana1900 έγραψε: Δηλαδή λες ότι εξηγείται με την λογική το γεγονός ότι κάποιοι μοναχοί και πνευματικοί ξέρουν από έξω ανακατωτα άκρως προσωπικές πληροφορίες για το πρόσωπο στο οποίο απευθύνονται και για φίλους, συγγενείς και κοινωνικό του περίγυρο;
Ακριβώς.
Και όχι απλά εξηγείται με την λογική αλλά δυστυχώς μπορεί κάποιος να το μάθει εύκολα.
Αυτό γίνεται αντικείμενο εκμετάλλευσης από χιλιάδες ανθρώπους με σκοπό να πετύχουν διάφορους στόχους.
Χιλιάδες παραδείγματα γύρο μας .. Όπως καφετζούδες, ταρο, αστρολογία, πάστορες που κάνουν υποτιθέμενα θαύματα, μένταλιστ, άνθρωποι που μιλούν με πνεύματα ή καλούν πνεύματα, ακόμα και ιερείς ή μονάχους που βρησκουν λεπτομέρειες για την ζωή σου.
Όπως σου είχα πει προηγουμένος έχω ένα απώτερο σκοπό στην ζωή μου. Να ζω αναζητώντας την αλήθεια. Φοβάμαι όμως ότι οι άνθρωποι νιώθουν όμορφα με την εξαπάτηση και το χαϊδεμα αυτιών που κάνουν ορισμένοι.
Δεν τους αδικώ αφού είναι εύκολο και ακούγεται ωραία.
Βλέπεις ... υπάρχει τεράστια διαφορά ανάμεσα σε αιτία και αποτέλεσμα.
Παράδειγμα:
Οταν απολαμβανουμε ενα πιατο φαΐ αυτό είναι το αποτέλεσμα.
Η αιτία όμως είναι η φωτιά που ψήνει το φαγητό και ζεσταίνει την κατσαρόλα και δένει όλα τα υλικά μαζι.
Ένα πιάτο φαΐ σαν αποτέλεσμα είναι υπέροχο και εύκολα κατανοητό.
Το να καταλάβεις όμως τι είναι η φωτιά και ποιος είναι ο τρόπος που μεταμορφώνει τα υλικά σε φαγητό αυτό είναι δύσκολο κομμάτι.
Για τους περισσοτερους λοιπόν η παρήγορη αγάλια ενός αποτελεσματος είναι ότι χρειάζονται.
Για σένα βλέπω ότι είσαι πιστός και νιώθεις όμορφα εκεί που είσαι γι αυτο πραγματικά δεν χρειάζεται να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία να μάθεις τι υπάρχει πίσω από αυτό. Όταν μάθεις τι υπάρχει πίσω από όλα αυτά που ισχυρίζεται η εκκλησία θα νιώσεις εξαπατημενος. Εξαπατημενος από το κάθε μέρος της οικογενείας σου που σου έλεγε να πιστέψεις, τον κάθε δάσκαλο που σου έκανε θρησκευτικά, τον κάθε μοναχό που σου έλεγε για θαύματα και τον κάθε ιερέα που σου έλεγε να μετανοησεις για οτιδήποτε.
Αν δεν μπορείς να συμβιβαστείς με μια τέτοια πιθανότητα τότε δεν υπάρχει ηθικός λόγος για να σου εξηγήσω τι ακριβώς κάνουν οι ιερείς και οι μοναχοί προκειμένου να σε πείσουν.
Έχει τεράστια διαφορά το να πεις ...
-Ααα τι υπέροχο φαγητό ...
Από το να πεις ...
-Ααα έτσι γίνεται....
Πως μπορεί κάποιος να ξέρει από έξω ανακατωτα άκρως προσωπικές πληροφορίες για το πρόσωπο στο οποίο απευθύνεται καθώς και για φίλους, συγγενείς και κοινωνικό του περίγυρο χωρίς καν να είναι παρόντες(τα ονόματα τους,ακρως προσωπικές πληροφορίες γι αυτούς κτλ) και όλα αυτά χωρίς καν να μιλήσει το άτομο στο οποίο απευθύνεται;Είναι φυσιολογικό π.χ να ξέρεις τα ονόματα όλων των φίλων και συγγενών και κοινωνικού περίγυρου μαζί με προσωπικές πληροφορίες γι αυτούς χωρίς να μιλήσει αυτός στον οποίο απευθύνεται και χωρίς να είναι παρόντες αυτά τα άτομα;
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Arkana1900 έγραψε: Πως μπορεί κάποιος να ξέρει από έξω ανακατωτα άκρως προσωπικές πληροφορίες για το πρόσωπο στο οποίο απευθύνεται καθώς και για φίλους, συγγενείς και κοινωνικό του περίγυρο χωρίς καν να είναι παρόντες(τα ονόματα τους,ακρως προσωπικές πληροφορίες γι αυτούς κτλ) και όλα αυτά χωρίς καν να μιλήσει το άτομο στο οποίο απευθύνεται;Είναι φυσιολογικό π.χ να ξέρεις τα ονόματα όλων των φίλων και συγγενών και κοινωνικού περίγυρου μαζί με προσωπικές πληροφορίες γι αυτούς χωρίς να μιλήσει αυτός στον οποίο απευθύνεται και χωρίς να είναι παρόντες αυτά τα άτομα;
Είναι πολύ εύκολο να το καταφέρει κάποιος.
Το μόνο που χρειάζεται είναι 1 βιβλίο, υλικό να δοκιμάσει τις ικανότητες του (ανθρώπους προθυμους να τους μιλήσουν δλδ.) και τρεις μήνες ελεύθερο χρόνο για να τελειοποιησει τις τεχνικές του.
Οι μοναχοί ή οι παπαδες είναι ιδανικοί υποψήφιοι για κάτι τέτοιο.
Θα σου δώσω υλικό που βρήκα δωρεάν στο διαδίκτυο, αλλά σίγουρα αν ψάξω καλύτερα θα βρω πολλά ακόμα και πιο κατατοπιστικα, για να καταλάβεις τι είναι και το πως δουλεύει το cold reading καθε αυτό.
Σου δίνω πρόχειρα ορισμενα για να πάρεις μια πρώτη ιδέα, αφού ξέρω τι να ψάξω ακριβώς.
Το να αποσπάς όμως πληροφορίες από κάποιον δεν έχει να κάνει μόνο με το cold reading.
Μπορείς να το κάνεις και με υπνωτισμό, που δίνεις τις πληροφορίες αυτές και μετά δεν θυμάσαι ότι το έκανες.
Ή που κάνεις ότι σου λένε και μετά δεν θυμάσαι ότι έκανες κάτι.

Εδώ είναι ένα playlist στο YouTube (αν γνωρίζεις αγγλικά)
Για το πως γίνεται το cold reading.

----------------------------------------------------
Εδώ ένα ακόμη σεμινάριο για cold reading

----------------------------------------------------
Ορισμός του cold reading στο Wikipedia
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Cold_reading
----------------------------------------------------
Κανόνες για σωστό cold reading (στο συγκεκριμένο site μπορείς να βρεις δεκάδες confirmation biases και πως γίνονται)
https://www.skeptics.com.au/resources/a ... ray-hyman/
----------------------------------------------------
Η στρατηγική που ακολουθείτε για σωστό cold reading
(Αρχείο 26 σελιδων)
http://taupe.free.fr/book/psycho/Cold%2 ... (Good).doc
----------------------------------------------------
Εδώ ο Derren Brown χρησιμοποιεί ύπνωση ώστε ένας άνθρωπος να λέει ότι του ζητηθεί χώρος να το θυμάται ο ίδιος (παράδειγμα το pin της κάρτας τραπέζης του)

----------------------------------------------------
Εδώ πάλι ο Derren Brown κάνει έναν καθημερινό άνθρωπο σε άγιο άνθρωπο που κάνει θαύματα


Αυτά για την ώρα.
Μελέτησε τα και αν σου δημιουργηθουν απορίες θα χαρώ να βοηθήσω
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Arkana1900 έγραψε:Δηλαδή λες ότι εξηγείται με την λογική το γεγονός ότι κάποιοι μοναχοί και πνευματικοί ξέρουν από έξω ανακατωτα άκρως προσωπικές πληροφορίες για το πρόσωπο στο οποίο απευθύνονται και για φίλους, συγγενείς και κοινωνικό του περίγυρο;
μιας και σε συγκινεί η ιδέα, πάρε ένα βίντεο για το πως το κάνουν οι επαγγελματίες.
[youtube][/youtube]
Οι "καλόγεροι" του αγ. όρους είναι ψιλικατζήδες.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Απάντηση