ISIS - ελληνικό Κράτος

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Arkana1900 έγραψε: Οι 4 πρώτες εντολές είναι καθαρά πνευματικού χαρακτήρα.Οι επόμενες 6 είναι είτε γραμμένοι είτε άγραφοι κανόνες.Οι περιπτώσεις που αναφέρεις σχετικά με τον σεβασμό στους γονείς είναι ένα ακραίο σενάριο και θέλω να ελπίζω ότι ελάγχιστοι γονείς κάνουν αυτά που αναφέρεις.Όμως οι γονείς είναι αυτοί που σε φέρνουν σε αυτόν τον κόσμο,σε μεγαλώνουν.σου δίνουν αρχές και αξίες και σε κάποιον βαθμό οφείλεις να τους ακούς και να τους σέβεσαι.Το περιστατικό που αναφέρεις με την πυρκαγιά νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι δεν αποτελεί κλοπή.Το ''ου κλεψεις'' δεν απευθύνεται σε άτομα που στην ανάγκη όπως λες στην πυρκαγιά σπάνε ένα ψυγείο να πάρουν νερό.Αυτό δεν είναι κλεψιά και ούτε το κράτος θα σε τιμωρήσει ούτε κανένας.Αυτή η εντολή απευθύνεται σε άτομα που κλέβουν κακόβουλα,ληστεύουν και γενικά διαπράτουν παρανομία σε βάρος συμπολιτών τους.Το ''όυ φονεύσεις΄' απεθύνεται σε άτομα τα οποία σκοτώνουν ένα άνθρωπο είτε πάνω στον θυμό,είτε εσκεμμένα.Θα επιμένω όμως και θα ρωτήσω..Θεωρείς ότι ο κόμσος έγινε καλύτερος,πιο ειρηνικός,πιο φιλάνθρωπος μετά την Γαλλική επανάσταση και τον κοσμικό ανθρωπισμό;
Πρώτον συμφωνήσαμε ότι είναι καλές οδηγίες γενικά, αλλά έχουν εξαιρέσεις που δεν αναφέρονται άρα είναι άχρηστες σαν ηθικοί νόμοι.
Δεύτερον, ναι αποτελεί κλοπή. Κλοπή σε πολλές χώες είναι να πάρεις κάτι που δεν σου ανήκει χωρίς η συναίνεση του ιδιοκτήτη. Στην Ελλάδα ο νόμος προβλέπει δόλο, οπότε ίσως δεν τιμωρηθούν.
Τρίτον, εξακολουθείς να ερμηνεύεις πράγματα κατά το δοκούν. Ου φονευσεις σημαίνει μην σκοτώσεις. Όχι μην δολοφονήσεις. Αν σήμαινε "μην σκοτώσεις εσκεμένα πάνω στο θυμό" θα το διευκρίνιζε. Σταμάτα να αλλάζεις τα γκολποστς και να εφευρίσκεις δικαιολογίες!

Επιμένεις να ρωτάς και επιμένω να απαντάω: ΝΑΙ ο κόσμος έγινε καλύτερος με τον κοσμικό ανθρπισμό (δεν ξέρω γιατί επιμένεις να αναφέρεις τη γαλλική επανάσταση)! Τι δεν καταλαβαίνεις; Σε πόσες γλώσσες να το γράψω;
Τα ανθρώπινα δικαιώματα έχουν άμεση σχέση με τον ανθρωπισμό που προβλέπει τα πλαίσια της ελευθερίας του ανθρώπου και όχι με τις 10 εντολές που προβλέπουν κοινότυπους κανόνες και άχρηστους "πνευματικούς νόμους". Σταματήσαμε πλέον να καίμε ανθρώπους στην πυρά με βάση το "ηθικό άγιο βιβλίο" σου και όσο και αν δεν σου αρέσει αναγνωρίζουμε τα δικαιώματα των συνανθρώπων μας ομοφιλοφίλων.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:
Arkana1900 έγραψε: Οι 4 πρώτες εντολές είναι καθαρά πνευματικού χαρακτήρα.Οι επόμενες 6 είναι είτε γραμμένοι είτε άγραφοι κανόνες.Οι περιπτώσεις που αναφέρεις σχετικά με τον σεβασμό στους γονείς είναι ένα ακραίο σενάριο και θέλω να ελπίζω ότι ελάγχιστοι γονείς κάνουν αυτά που αναφέρεις.Όμως οι γονείς είναι αυτοί που σε φέρνουν σε αυτόν τον κόσμο,σε μεγαλώνουν.σου δίνουν αρχές και αξίες και σε κάποιον βαθμό οφείλεις να τους ακούς και να τους σέβεσαι.Το περιστατικό που αναφέρεις με την πυρκαγιά νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι δεν αποτελεί κλοπή.Το ''ου κλεψεις'' δεν απευθύνεται σε άτομα που στην ανάγκη όπως λες στην πυρκαγιά σπάνε ένα ψυγείο να πάρουν νερό.Αυτό δεν είναι κλεψιά και ούτε το κράτος θα σε τιμωρήσει ούτε κανένας.Αυτή η εντολή απευθύνεται σε άτομα που κλέβουν κακόβουλα,ληστεύουν και γενικά διαπράτουν παρανομία σε βάρος συμπολιτών τους.Το ''όυ φονεύσεις΄' απεθύνεται σε άτομα τα οποία σκοτώνουν ένα άνθρωπο είτε πάνω στον θυμό,είτε εσκεμμένα.Θα επιμένω όμως και θα ρωτήσω..Θεωρείς ότι ο κόμσος έγινε καλύτερος,πιο ειρηνικός,πιο φιλάνθρωπος μετά την Γαλλική επανάσταση και τον κοσμικό ανθρωπισμό;
Πρώτον συμφωνήσαμε ότι είναι καλές οδηγίες γενικά, αλλά έχουν εξαιρέσεις που δεν αναφέρονται άρα είναι άχρηστες σαν ηθικοί νόμοι.
Δεύτερον, ναι αποτελεί κλοπή. Κλοπή σε πολλές χώες είναι να πάρεις κάτι που δεν σου ανήκει χωρίς η συναίνεση του ιδιοκτήτη. Στην Ελλάδα ο νόμος προβλέπει δόλο, οπότε ίσως δεν τιμωρηθούν.
Τρίτον, εξακολουθείς να ερμηνεύεις πράγματα κατά το δοκούν. Ου φονευσεις σημαίνει μην σκοτώσεις. Όχι μην δολοφονήσεις. Αν σήμαινε "μην σκοτώσεις εσκεμένα πάνω στο θυμό" θα το διευκρίνιζε. Σταμάτα να αλλάζεις τα γκολποστς και να εφευρίσκεις δικαιολογίες!

Επιμένεις να ρωτάς και επιμένω να απαντάω: ΝΑΙ ο κόσμος έγινε καλύτερος με τον κοσμικό ανθρπισμό (δεν ξέρω γιατί επιμένεις να αναφέρεις τη γαλλική επανάσταση)! Τι δεν καταλαβαίνεις; Σε πόσες γλώσσες να το γράψω;
Τα ανθρώπινα δικαιώματα έχουν άμεση σχέση με τον ανθρωπισμό που προβλέπει τα πλαίσια της ελευθερίας του ανθρώπου και όχι με τις 10 εντολές που προβλέπουν κοινότυπους κανόνες και άχρηστους "πνευματικούς νόμους". Σταματήσαμε πλέον να καίμε ανθρώπους στην πυρά με βάση το "ηθικό άγιο βιβλίο" σου και όσο και αν δεν σου αρέσει αναγνωρίζουμε τα δικαιώματα των συνανθρώπων μας ομοφιλοφίλων.
Εγώ δεν έκαψα κανέναν ομοφυλόφιλο και να θυμίσουμε εδώ ότι η εκκλησία που έκαψε στην πυρά ήταν η Καθολική εκκλησία όχι η Ορθόδοξη. Τα δικαιώματα ομοφυλόφιλων δεν αναγνωρίζονται από όλα τα κράτη αν κοιτάξεις τον παγκόσμιο χάρτη σχετικά με αυτό οξ χώρες που αναγνωρίζουν αυτά ππυ λες δικαιώματα ομοφυλόφιλων είναι μειοψηφία. Το "ηθικό άγιο βιβλίο" μου δεν αναφέρει πουθενά να και με ανθρώπους στην πυρά. Αυτό το έκανε η Καθολική εκκλησία. Αν όμως θέλουμε να περάσουμε στη συλλογική ευθύνη περισσότεροι άνθρωποι σκοτώθηκαν από άθεους (Γαλλία,ΕΣΣΔ,πρώην αθειστικά κομμουνιστικά κράτη) παρά από χριστιανούς, εβραίους ή μουσουλμάνους.Αρα με αυτή τη λογική ο αθεϊσμός είναι ο πλέον αιματοβαμενος.Οσο για το αν ο κόσμος έγινε καλύτερος με τον ανθρωπισμό επέτρεψε μου να διαφωνησω.Επί 20ου αιώνα είχαμε τα περισσότερα αριθμητική θύματα στην παγκόσμια ιστορία, είχαμε δύο παγκόσμιους πολέμους, είχαμε το Ναγκασάκι,την Χιροσίμα,τον ψυχρό πόλεμο, τον πόλεμο του Βιετνάμ, του Ιράκ, τπυ Αφγανιστάν κτλ.Αρα με βάση αυτα μήπως εμείς ζούμε στον Μεσαίωνα; Το συμπέρασμα: ο κόσμος δεν έγινε καλύτερος με την εμφάνιση του κοσμικού ανθρωπισμου αντίθετα έγινε ακόμα χειρότερος από ότι ήταν πριν.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Η καθολική εκκλησία έκαιγε "μάγισσες" βασισμένη στο βιβλίο της εξόδου που δέχεται και η ορθόδοξη
(Εξοδος 22:18 φαρμακοὺς οὐ περιποιήσετε). Η μηπως δεν δέχεσαι την παλαιά διαθήκη;

Τι σημασία έχει πόσα κράτη συνολικά αναγνωρίζουν τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων; απο τις χώρες που υπέγραψαν τη διακυρηξη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων τι ποσοστό τα αναγνωρίζει; Σε άλλα κράτη εχουν και θεοκρατιες. Τωρα μιλάμε για τα κοσμικά κράτη που θεσπιζουν τους νομους τους ανθρωπιστικά.

Και τελος, για να καταλαβω, ισχυρίζεσαι οτι ο κοσμικός ανθρωπισμός εκανε τον κόσμο χειρότερο επειδή ειχαμε πολέμους τους τελευταίους αιώνες; πως συνδέεις τον ανθρωπισμό με τους πολέμους αυτούς; Δεν μπορείς να κατηγορείς τον ανθρωπισμό για οποιοδήποτε κακο σου κατεβάσει η κοιλιά σου. Μήπως φταίει και για το λιώσιμο των παγων και την παγκόσμια πείνα;

ΥΓ: μην προτρεχεις (θα σε βόλευε να μιλήσω για συλλογικές ευθύνες αλλά δεν πρόκειται να εμπλακώ σε παραλογισμους εν γνώση μου) και θέτε οσο το δυνατον λιγότερα θέματα ανα μήνυμα ωστε να κρατάμε τις απαντήσεις σύντομες οσο γίνεται.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:Η καθολική εκκλησία έκαιγε "μάγισσες" βασισμένη στο βιβλίο της εξόδου που δέχεται και η ορθόδοξη
(Εξοδος 22:18 φαρμακοὺς οὐ περιποιήσετε). Η μηπως δεν δέχεσαι την παλαιά διαθήκη;

Τι σημασία έχει πόσα κράτη συνολικά αναγνωρίζουν τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων; απο τις χώρες που υπέγραψαν τη διακυρηξη των ανθρωπίνων δικαιωμάτων τι ποσοστό τα αναγνωρίζει; Σε άλλα κράτη εχουν και θεοκρατιες. Τωρα μιλάμε για τα κοσμικά κράτη που θεσπιζουν τους νομους τους ανθρωπιστικά.

Και τελος, για να καταλαβω, ισχυρίζεσαι οτι ο κοσμικός ανθρωπισμός εκανε τον κόσμο χειρότερο επειδή ειχαμε πολέμους τους τελευταίους αιώνες; πως συνδέεις τον ανθρωπισμό με τους πολέμους αυτούς; Δεν μπορείς να κατηγορείς τον ανθρωπισμό για οποιοδήποτε κακο σου κατεβάσει η κοιλιά σου. Μήπως φταίει και για το λιώσιμο των παγων και την παγκόσμια πείνα;

ΥΓ: μην προτρεχεις (θα σε βόλευε να μιλήσω για συλλογικές ευθύνες αλλά δεν πρόκειται να εμπλακώ σε παραλογισμους εν γνώση μου) και θέτε οσο το δυνατον λιγότερα θέματα ανα μήνυμα ωστε να κρατάμε τις απαντήσεις σύντομες οσο γίνεται.
Για την καύση μαγισσών εδώ εξηγείται αναλυτικά για ποιόν λόγο η Καθολική εκκλησία έκανε λάθος με βάση την Παλαιά Διαθήκη: http://christiancadre.blogspot.com/2017 ... o.html?m=1 .Η Ορθόδοξη εκλλησια,οι Προτεστάντες,οι Εβραίοι (που δέχονται πλήρως την Παλαιά Διαθήκη οι μεν χριστιανοί ως αρχική συμφωνία που θέσπιζε κανόνες όπως η πολυγαμία κτλ που άλλαξαν με την Καινή Διαθήκη) και οι μουσουλμάνοι (που δέχονται σχεδόν όλη την Παλαιά Διαθήκη καθώς η ιστορία της Παλαιάς Διαθήκης και οι προφήτες της αναφέρονται ξεκάθαρα στο Κοράνι) ουδέποτε έκαψαν μάγισσες ή έκαναν ιερούς πολέμους. Με συγχωρείς αλλά για τους ομοφυλόφιλους τα πιο πολλά κράτη όπως είπα δεν τους αναγνωρίζουν και η πλειοψηφία όσων τους αναγνωρίζουν δεν είναι θεοκρατικα.Θεοκρατία όπως λες υπάρχει βασικά σε κάποιες ισλαμικές χώρες (αφού με βάση το Κοράνι ο κοσμικός αρχηγός είναι και θρησκευτικός ταυτόχρονα ενώ το ισλάμ έχει ένα θρησκευτικό δίκαιο που είναι ταυτόχρον και κοσμικό-νομος του κράτους).Στον χριστιανισμο δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο της Σαρία με εξαίρεση το Βατικανό που ο αρχηγός κράτους να είναι ταυτόχρονα αρχηγός θρησκευτικός.Τέλος ισχυρίζομαι ότι ο κοσμικός ανθρωπισμός δεν έκανε τον κόσμο καλύτερο όπως λες τουναντίον μετά την εμφάνιση του ο κόσμος έγινε ακόμα χειρότερος αν λάβουμε υπόψιν μας καταστροφές, θύματα, πολέμους κτλ.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Arkana1900 έγραψε: Η Ορθόδοξη εκλλησια,οι Προτεστάντες,οι Εβραίοι (που δέχονται πλήρως την Παλαιά Διαθήκη οι μεν χριστιανοί ως αρχική συμφωνία που θέσπιζε κανόνες όπως η πολυγαμία κτλ που άλλαξαν με την Καινή Διαθήκη) και οι μουσουλμάνοι (που δέχονται σχεδόν όλη την Παλαιά Διαθήκη καθώς η ιστορία της Παλαιάς Διαθήκης και οι προφήτες της αναφέρονται ξεκάθαρα στο Κοράνι) ουδέποτε έκαψαν μάγισσες ή έκαναν ιερούς πολέμους.
Οι μουσουλμάνοι ουδέποτε έκαναν ιερούς πολέμους; Μηπως ήθελες να γράψεις κάτι άλλο; Οι Εβραίοι που δεν έκαναν ιερούς πολέμους (όπως και οι μουσουλμάνοι) λιθοβολούσαν τους "πόρνους". Σοβαρά πας να υπερασπιστείς ηθικά την παλαιά διαθήκη; Πες το μου γιατί είναι τόσο ανήθικη πυ δεν ξέρω από που να αρχίσω...
Arkana1900 έγραψε: Με συγχωρείς αλλά για τους ομοφυλόφιλους τα πιο πολλά κράτη όπως είπα δεν τους αναγνωρίζουν και η πλειοψηφία όσων τους αναγνωρίζουν δεν είναι θεοκρατικα.Θεοκρατία όπως λες υπάρχει βασικά σε κάποιες ισλαμικές χώρες (αφού με βάση το Κοράνι ο κοσμικός αρχηγός είναι και θρησκευτικός ταυτόχρονα ενώ το ισλάμ έχει ένα θρησκευτικό δίκαιο που είναι ταυτόχρον και κοσμικό-νομος του κράτους).Στον χριστιανισμο δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο της Σαρία με εξαίρεση το Βατικανό που ο αρχηγός κράτους να είναι ταυτόχρονα αρχηγός θρησκευτικός.
Δεν κατάλαβες. Δεν είπα ότι όσα κρατη δεν αναγνωρίζουν τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων είναι θεοκρατίες. Είπα ότι δεν αφορά τη συζήτηση τι κάνουν τα κράτη που δεν θεσπίζουν νόμους κοσμικά και ανθρωπιστικά. Το τι κάνουν άλλου είδους κράτη π.χ. θεοκρατικά είναι άσχετο με το θέμα.
Arkana1900 έγραψε:Τέλος ισχυρίζομαι ότι ο κοσμικός ανθρωπισμός δεν έκανε τον κόσμο καλύτερο όπως λες τουναντίον μετά την εμφάνιση του ο κόσμος έγινε ακόμα χειρότερος αν λάβουμε υπόψιν μας καταστροφές, θύματα, πολέμους κτλ.
Όχι φίλε "κάνω τον κόσμο καλύτερο ως προς κάποια πράγματα" π.χ. τη διαβίωση στις κοινωνίες που ακολουθούν ανθωπιστικό τροπο ζωής, δεν σημαίνει κάνω κάθε τομέα του κόσμου καλύτερο.
Εδώ όπως είχα υποψιαστεί υποπέφτεις σε μία τεράστια σύγχιση συσχέτισης και σχέσης αιτίου-αιτιατού και συγκεκριμένα "post hoc ergo propter hoc".

Εξηγώ:
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ
Μετά την εμφάνιση του ανθρωπισμού στον κόσμο είχαμε καταστροφές, θύματα, πολέμους κτλ
Άρα ο ανθρωπισμός προκάλεσε αυτά τα κακά

Το ότι κάτι συνδέεται χρονικά (προηγείται) ενός φαινομένου δεν αποδεικνύει ότι το προκάλεσε.
Για να καταλάβεις το λογικό σφάλμα:
->
Με το που πήρε ο ΠΑΟΚ 2η φορά το κύπελλο είχαμε τη χειρότερη πυρκαγιά της Ελλάδας
Άρα η δεύτερη συνεχόμενη κατάκτηση του κυπέλλου από τον ΠΑΟΚ προκάλεσε τη χειρότερη πυρκαγιά της Ελλάδας
ή
Καθε πρωί ο πετεινός μου λαλεί και μετά ανατέλλει ο ήλιος
Άρα ο πετεινός μου κάνει τον ήλιο να ανατέλλει

Ο ανθρωπισμός βελτίωσε τη ζωή των ανθρώπων σε πολλά πράγματα και κυριώς στη θέσπιση και το σεβασμό των ανθρώπινων δικαιωμάτων ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΦΗΡΜΟΣΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΣΕ. Δεν μπορείς να κρίνεις ότι η συμβολή του ήταν αρνητική για πράγματα με τα οποία δεν σχετίζεται και δεν επηρεάστηκαν από αυτόν.
Με απλά λόγια: άμα οι ναζί και ταλιμπάν έκαναν και κάνουν τον κόσμο κόλαση δεν σου φταίει ο ανθρωπισμός! Αν ισχυριστείς ότι κάτι έκανε χειρότερο, πρέπει να αποδείξεις τη σύνδεσή του με αυτό, δηλαδή ότι το προκάλεσε.
Εγώ που ισχυρίζομαι ότι βελτίωσε τη ζωή μας εξήγησα και τον τρόπο.

Για να σε βοηθήσω έχεις δύο επιλογές:
α) να δεχτείς το επιχειρημά μου και ότι βελτίωσε τη ζωή μας.
β) να καταρρίψεις το επιχείρημά μου και να μην δεχτείς ότι βελτίωσε τη ζωή μας
όμως επέλεξες την
γ) Όχι μόνο δεν βελτίωσε τη ζωή μας αλλά τη χειροτέρεψε
και μαζί με αυτό τον ισχυρισμο υιοθέτησες και το βάρος της απόδειξής του.

Και αφού εξήγησα ότι το επιχείρημά σου αποτελεί λογική πλάνη επιστρέφουμε στα
1) δεν χεροτέρεψε τη ζωή μας
2) αν στέκουν όσα λέω τη βελτίωσε
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:
Arkana1900 έγραψε: Η Ορθόδοξη εκλλησια,οι Προτεστάντες,οι Εβραίοι (που δέχονται πλήρως την Παλαιά Διαθήκη οι μεν χριστιανοί ως αρχική συμφωνία που θέσπιζε κανόνες όπως η πολυγαμία κτλ που άλλαξαν με την Καινή Διαθήκη) και οι μουσουλμάνοι (που δέχονται σχεδόν όλη την Παλαιά Διαθήκη καθώς η ιστορία της Παλαιάς Διαθήκης και οι προφήτες της αναφέρονται ξεκάθαρα στο Κοράνι) ουδέποτε έκαψαν μάγισσες ή έκαναν ιερούς πολέμους.
Οι μουσουλμάνοι ουδέποτε έκαναν ιερούς πολέμους; Μηπως ήθελες να γράψεις κάτι άλλο; Οι Εβραίοι που δεν έκαναν ιερούς πολέμους (όπως και οι μουσουλμάνοι) λιθοβολούσαν τους "πόρνους". Σοβαρά πας να υπερασπιστείς ηθικά την παλαιά διαθήκη; Πες το μου γιατί είναι τόσο ανήθικη πυ δεν ξέρω από που να αρχίσω...
Arkana1900 έγραψε: Με συγχωρείς αλλά για τους ομοφυλόφιλους τα πιο πολλά κράτη όπως είπα δεν τους αναγνωρίζουν και η πλειοψηφία όσων τους αναγνωρίζουν δεν είναι θεοκρατικα.Θεοκρατία όπως λες υπάρχει βασικά σε κάποιες ισλαμικές χώρες (αφού με βάση το Κοράνι ο κοσμικός αρχηγός είναι και θρησκευτικός ταυτόχρονα ενώ το ισλάμ έχει ένα θρησκευτικό δίκαιο που είναι ταυτόχρον και κοσμικό-νομος του κράτους).Στον χριστιανισμο δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο της Σαρία με εξαίρεση το Βατικανό που ο αρχηγός κράτους να είναι ταυτόχρονα αρχηγός θρησκευτικός.
Δεν κατάλαβες. Δεν είπα ότι όσα κρατη δεν αναγνωρίζουν τα δικαιώματα των ομοφυλοφίλων είναι θεοκρατίες. Είπα ότι δεν αφορά τη συζήτηση τι κάνουν τα κράτη που δεν θεσπίζουν νόμους κοσμικά και ανθρωπιστικά. Το τι κάνουν άλλου είδους κράτη π.χ. θεοκρατικά είναι άσχετο με το θέμα.
Arkana1900 έγραψε:Τέλος ισχυρίζομαι ότι ο κοσμικός ανθρωπισμός δεν έκανε τον κόσμο καλύτερο όπως λες τουναντίον μετά την εμφάνιση του ο κόσμος έγινε ακόμα χειρότερος αν λάβουμε υπόψιν μας καταστροφές, θύματα, πολέμους κτλ.
Όχι φίλε "κάνω τον κόσμο καλύτερο ως προς κάποια πράγματα" π.χ. τη διαβίωση στις κοινωνίες που ακολουθούν ανθωπιστικό τροπο ζωής, δεν σημαίνει κάνω κάθε τομέα του κόσμου καλύτερο.
Εδώ όπως είχα υποψιαστεί υποπέφτεις σε μία τεράστια σύγχιση συσχέτισης και σχέσης αιτίου-αιτιατού και συγκεκριμένα "post hoc ergo propter hoc".

Εξηγώ:
ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ
Μετά την εμφάνιση του ανθρωπισμού στον κόσμο είχαμε καταστροφές, θύματα, πολέμους κτλ
Άρα ο ανθρωπισμός προκάλεσε αυτά τα κακά

Το ότι κάτι συνδέεται χρονικά (προηγείται) ενός φαινομένου δεν αποδεικνύει ότι το προκάλεσε.
Για να καταλάβεις το λογικό σφάλμα:
->
Με το που πήρε ο ΠΑΟΚ 2η φορά το κύπελλο είχαμε τη χειρότερη πυρκαγιά της Ελλάδας
Άρα η δεύτερη συνεχόμενη κατάκτηση του κυπέλλου από τον ΠΑΟΚ προκάλεσε τη χειρότερη πυρκαγιά της Ελλάδας
ή
Καθε πρωί ο πετεινός μου λαλεί και μετά ανατέλλει ο ήλιος
Άρα ο πετεινός μου κάνει τον ήλιο να ανατέλλει

Ο ανθρωπισμός βελτίωσε τη ζωή των ανθρώπων σε πολλά πράγματα και κυριώς στη θέσπιση και το σεβασμό των ανθρώπινων δικαιωμάτων ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΦΗΡΜΟΣΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΠΗΡΕΑΣΕ. Δεν μπορείς να κρίνεις ότι η συμβολή του ήταν αρνητική για πράγματα με τα οποία δεν σχετίζεται και δεν επηρεάστηκαν από αυτόν.
Με απλά λόγια: άμα οι ναζί και ταλιμπάν έκαναν και κάνουν τον κόσμο κόλαση δεν σου φταίει ο ανθρωπισμός! Αν ισχυριστείς ότι κάτι έκανε χειρότερο, πρέπει να αποδείξεις τη σύνδεσή του με αυτό, δηλαδή ότι το προκάλεσε.
Εγώ που ισχυρίζομαι ότι βελτίωσε τη ζωή μας εξήγησα και τον τρόπο.

Για να σε βοηθήσω έχεις δύο επιλογές:
α) να δεχτείς το επιχειρημά μου και ότι βελτίωσε τη ζωή μας.
β) να καταρρίψεις το επιχείρημά μου και να μην δεχτείς ότι βελτίωσε τη ζωή μας
όμως επέλεξες την
γ) Όχι μόνο δεν βελτίωσε τη ζωή μας αλλά τη χειροτέρεψε
και μαζί με αυτό τον ισχυρισμο υιοθέτησες και το βάρος της απόδειξής του.

Και αφού εξήγησα ότι το επιχείρημά σου αποτελεί λογική πλάνη επιστρέφουμε στα
1) δεν χεροτέρεψε τη ζωή μας
2) αν στέκουν όσα λέω τη βελτίωσε
Οι μουσουλμάνοι έκαναν πολέμους εναντίον των χριστιανών αλλά και μεταξύ τους(πόλεμοι διαφόρων Αραβικών βασιλείων μεταξύ τους,πόλεμοι Οθωμανών με Μαμελούκους και Πέρσες, εξέγερση των Αράβων εναντίον των Οθωμανών στον Α Παγκοσμιο Πόλεμο κτλ).Οι Εβραίοι δεν θυμάμαι να λιθοβόλησαν καμία γυναίκα είχαν πάει κάποιοι Φαρισαίοι υποκριτές να λιθοβολήσουν μία μπροστά στον Ιησού αλλά τους είπε ο αναμάρτητος πρώτος τω λιθω βαλετω.Κατά τα άλλα ούτε οι υπέρορθόδοξοι Εβραίοι δεν λιθοβολουν γυναίκες. Στο Ισραήλ ο νομικός του κώδικας είναι το Εβραϊκό δίκαιο (γι αυτό απαγορεύονται στη χώρα οι πολιτικοί γάμοι) με τις θρησκευτικές μειονότητες μουσουλμάνων, χριστιανών και Δρούζων που ζουν στην χώρα υπόκεινται σε νόμους των θρησκειών τους κάτι παρόμοιο με τη θρησκευτική νομοθεσία στο Λίβανο με τη διάφορα ότι στο Λίβανο οι χριστιανοι,οι μουσουλμάνοι και οι Δρούζοι μοιράζονται την εξουσία αντί των Εβραίων).Στο Ισραήλ λοιπόν όπου ισχύει ο Ορθόδοξος Εβραϊκός θρησκευτικός κώδικας για νομοθεσία δεν είδα να λιθοβολειται κανείς.Οσον αφορά την προηγούμενη απάντηση σου είπες ότι ο κόσμος έγινε καλύτερος μόλις εμφανίστηκε ο κοσμικός ανθρωπισμός κάτι που όπως έδειξε ο αιώνας που μας πέρασε δεν ισχύει και φυσικά πλέον οι άνθρωποι έχουν ακόμα πιο φονικά όπλα που μπορούν να κάνουν τεράστια ζημιά μη αναστρέψιμη(σε αντίθεση με το παρελθόν) και τώρα μεγαλύτερες καταστροφές (περιβαλλοντική καταστροφή,πόλεμοι κτλ). Αρα εγώ θεωρώ ότι εμείς ζούμε στον Μεσαίωνα και όχι οι παλιότερες γενιές που προηγήθηκαν.Μην το παίρνεις προσωπικά αλλά δεν βλέπω να έχει αλλάξει προς το καλύτερο ο κόσμος μάλλον προς το χειρότερο.
Υ.Γ: μου έκανε εντύπωση που δεν απαντήσες στη δημοσίευση μου στο θέμα για το Αγιο Φως.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Arkana1900 έγραψε:Οσον αφορά την προηγούμενη απάντηση σου είπες ότι ο κόσμος έγινε καλύτερος μόλις εμφανίστηκε ο κοσμικός ανθρωπισμός κάτι που όπως έδειξε ο αιώνας που μας πέρασε δεν ισχύει και φυσικά πλέον οι άνθρωποι έχουν ακόμα πιο φονικά όπλα που μπορούν να κάνουν τεράστια ζημιά μη αναστρέψιμη(σε αντίθεση με το παρελθόν) και τώρα μεγαλύτερες καταστροφές (περιβαλλοντική καταστροφή,πόλεμοι κτλ). Αρα εγώ θεωρώ ότι εμείς ζούμε στον Μεσαίωνα και όχι οι παλιότερες γενιές που προηγήθηκαν.Μην το παίρνεις προσωπικά αλλά δεν βλέπω να έχει αλλάξει προς το καλύτερο ο κόσμος μάλλον προς το χειρότερο.
Υ.Γ: μου έκανε εντύπωση που δεν απαντήσες στη δημοσίευση μου στο θέμα για το Αγιο Φως.
Συγνώμη, αλλά παίζεις με τις λέξεις. Και έχεις άδικο σε πολλά επίπεδα:

(Εδώ είναι τα δομικά σου λάθη)
Με ρώτησες αν ο ανθρωπισμός έκανε τον κόσμο καλύτερο και απάντησα "Ναι" εννοώντας πως όπου εφαρμόζεται οι συνθήκες ζωής που επηρεάζει βελτιώνονται. Εσύ όμως περίμενες να μου πεις ότι ο κόσμος είναι χειρότερος συνολικά, για πλόγους άσχετους με τον αθρωπισμό και κατέληξες μάλιστα στο συμπέρασμα ότι ο κοσμικός ανθρωπισμός τον έκανε χειρότερο. Ε εξήγησα ήδη τι δεν πάει καλά με αυτή τη συλλογιστική. Να μην τα ξαναπώ.

(Και εδώ η ψευδής προκείμενη)
Και ακόμα ο κόσμος σήμερα θεωρώ ότι ΕΙΝΑΙ καλύτερος. Παλαιότερα και πολέμους είχαμε, αλλά δεν είχαμε οριοθετήσει τα "εγκλήματα πολέμου". Ο πόλεμος ήταν χωρίς όρια. Και φυσικές καταστροφές είχαμε, αλλά όχι την τεχνοτροπία να πρστατευτούμε σε βαθμό που την έχουμε σήμερα. Και προηγμένα όπλα είχαμε για την κάθε εποχή (καταπέλτες, υγρό πυρ κλπ), αλλά όχι κανονισμούς για τη μη χρήση τους όπως σήμερα (πυρηνικά, χημικά όπλα). Για να μην αναφέρω τα ανύπαρκτα ανθρώπινα δικαιώματα κατά το μεσαίωνα, την απαξίωση της ανθρώπιης ζωής και αξιοπρέπειας και τις δημόσιες εκτελέσεις ανθρώπων με βασανιστήρια. Όταν μιλάς για μεσαίωνα μάλλον δεν έχεις ιδεα.

Υ.Γ. Δεν έχω χρόνο να διαβάζω και να απαντάω στα πάντα. Ίσως εν καιρώ το κάνω.
Για τον ίδιο λόγο δεν θα ψάξω αυτήν τη στιγμή να παραβάλλω τις πάμπολες περιπτώσεις που η παλαιά διαθηκη προβλέπει θάνατο για αυτόν που παραβαίνει το νόμο της. Μου έρχονται πολλές περιπτώσεις όπως της αποστασίας στο δευτερονόμιο που ο θεός προστάζει να καούν ολόκληρες πόλεις και να μην ανεγερθούν ποτέ ξανά, αλλά επειδή είμαι αρκετά κουρασμένος σήμερα δεν έχω το κουράγιο να παραθέσω το χωρίο. Αν δεν το κάνει κάποιος άλλος δεσμεύομαι και για αυτό στο άμεσο μέλλον.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:
Arkana1900 έγραψε:Οσον αφορά την προηγούμενη απάντηση σου είπες ότι ο κόσμος έγινε καλύτερος μόλις εμφανίστηκε ο κοσμικός ανθρωπισμός κάτι που όπως έδειξε ο αιώνας που μας πέρασε δεν ισχύει και φυσικά πλέον οι άνθρωποι έχουν ακόμα πιο φονικά όπλα που μπορούν να κάνουν τεράστια ζημιά μη αναστρέψιμη(σε αντίθεση με το παρελθόν) και τώρα μεγαλύτερες καταστροφές (περιβαλλοντική καταστροφή,πόλεμοι κτλ). Αρα εγώ θεωρώ ότι εμείς ζούμε στον Μεσαίωνα και όχι οι παλιότερες γενιές που προηγήθηκαν.Μην το παίρνεις προσωπικά αλλά δεν βλέπω να έχει αλλάξει προς το καλύτερο ο κόσμος μάλλον προς το χειρότερο.
Υ.Γ: μου έκανε εντύπωση που δεν απαντήσες στη δημοσίευση μου στο θέμα για το Αγιο Φως.
Συγνώμη, αλλά παίζεις με τις λέξεις. Και έχεις άδικο σε πολλά επίπεδα:

(Εδώ είναι τα δομικά σου λάθη)
Με ρώτησες αν ο ανθρωπισμός έκανε τον κόσμο καλύτερο και απάντησα "Ναι" εννοώντας πως όπου εφαρμόζεται οι συνθήκες ζωής που επηρεάζει βελτιώνονται. Εσύ όμως περίμενες να μου πεις ότι ο κόσμος είναι χειρότερος συνολικά, για πλόγους άσχετους με τον αθρωπισμό και κατέληξες μάλιστα στο συμπέρασμα ότι ο κοσμικός ανθρωπισμός τον έκανε χειρότερο. Ε εξήγησα ήδη τι δεν πάει καλά με αυτή τη συλλογιστική. Να μην τα ξαναπώ.

(Και εδώ η ψευδής προκείμενη)
Και ακόμα ο κόσμος σήμερα θεωρώ ότι ΕΙΝΑΙ καλύτερος. Παλαιότερα και πολέμους είχαμε, αλλά δεν είχαμε οριοθετήσει τα "εγκλήματα πολέμου". Ο πόλεμος ήταν χωρίς όρια. Και φυσικές καταστροφές είχαμε, αλλά όχι την τεχνοτροπία να πρστατευτούμε σε βαθμό που την έχουμε σήμερα. Και προηγμένα όπλα είχαμε για την κάθε εποχή (καταπέλτες, υγρό πυρ κλπ), αλλά όχι κανονισμούς για τη μη χρήση τους όπως σήμερα (πυρηνικά, χημικά όπλα). Για να μην αναφέρω τα ανύπαρκτα ανθρώπινα δικαιώματα κατά το μεσαίωνα, την απαξίωση της ανθρώπιης ζωής και αξιοπρέπειας και τις δημόσιες εκτελέσεις ανθρώπων με βασανιστήρια. Όταν μιλάς για μεσαίωνα μάλλον δεν έχεις ιδεα.

Υ.Γ. Δεν έχω χρόνο να διαβάζω και να απαντάω στα πάντα. Ίσως εν καιρώ το κάνω.
Για τον ίδιο λόγο δεν θα ψάξω αυτήν τη στιγμή να παραβάλλω τις πάμπολες περιπτώσεις που η παλαιά διαθηκη προβλέπει θάνατο για αυτόν που παραβαίνει το νόμο της. Μου έρχονται πολλές περιπτώσεις όπως της αποστασίας στο δευτερονόμιο που ο θεός προστάζει να καούν ολόκληρες πόλεις και να μην ανεγερθούν ποτέ ξανά, αλλά επειδή είμαι αρκετά κουρασμένος σήμερα δεν έχω το κουράγιο να παραθέσω το χωρίο. Αν δεν το κάνει κάποιος άλλος δεσμεύομαι και για αυτό στο άμεσο μέλλον.
Ο Μεσαίωνας είναι μια ιστορική περίοδος που ξεκινάει τον 5ο αιώνα μ.Χ με την πτωση της Ρωμης και τελειώνει τον 15ο αιώνα μ.Χ με την πτώση της Κων/πολης(κατ άλλους με την ανακάλυψη της Αμερικής από τον Κολόμβο).Μέσα σε αυτή την περίοδο υπήρξαν πολλά βασιλεια και αυτοκρατορίες, μέσα σε αυτή την περίοδο μεταφράστηκαν τα έργα των αρχαίων φιλοσόφων και ήρθε ο χρυσός αιώνας των Αράβων,εφευρέθηκαν διάφορα όργανα όπως η πυξίδα,ιδρύθηκαν τα πρώτα Πανεπιστήμια κτλ.Εγιναν εν ολίγοις σημαντικά βήματα για την ανθρωπότητα. Οσον αφορά την σημερινή εποχή πλέον ο υλισμός και η κυριαρχία του παγκοσμίως έχουν αλλάξει προς το χειρότερο τον κόσμο.Τη σημερον ημέρα ο κόσμος καταστρέφεται όλο και περισσότερο και οι ζημιές μπορεί να είναι μη αναστρέψιμες σε αντίθεση με το παρελθόν. Οταν λεω οτι ο κοσμικος ανθρωπισμος δεν άλλαξε τον κόσμο προς το καλύτερο καθότι δεν απέτρεψε τα μεγαλύτερα και πιο καταστροφικά γεγονότα της ανθρωποτητας. Μαθε να βλέπεις τα πράγματα σε βάθος.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Arkana1900 έγραψε: Ο Μεσαίωνας είναι μια ιστορική περίοδος που ξεκινάει τον 5ο αιώνα μ.Χ με την πτωση της Ρωμης και τελειώνει τον 15ο αιώνα μ.Χ με την πτώση της Κων/πολης(κατ άλλους με την ανακάλυψη της Αμερικής από τον Κολόμβο).Μέσα σε αυτή την περίοδο υπήρξαν πολλά βασιλεια και αυτοκρατορίες, μέσα σε αυτή την περίοδο μεταφράστηκαν τα έργα των αρχαίων φιλοσόφων και ήρθε ο χρυσός αιώνας των Αράβων,εφευρέθηκαν διάφορα όργανα όπως η πυξίδα,ιδρύθηκαν τα πρώτα Πανεπιστήμια κτλ.Εγιναν εν ολίγοις σημαντικά βήματα για την ανθρωπότητα.
Ναι, και στον προηγούμενο αιώνα πήγαμε στο φεγγάρι, στειλαμε ρομπότ στον Άρη και ανακαλύψαμε το διαδίκτυο και πλέον διακινούνται ελεύθερα όλες οι ιδέες και οι πληροφορίες! Ασήμαντα βήματα για την ανθρωπότητα...
Arkana1900 έγραψε: Οσον αφορά την σημερινή εποχή πλέον ο υλισμός και η κυριαρχία του παγκοσμίως έχουν αλλάξει προς το χειρότερο τον κόσμο.Τη σημερον ημέρα ο κόσμος καταστρέφεται όλο και περισσότερο και οι ζημιές μπορεί να είναι μη αναστρέψιμες σε αντίθεση με το παρελθόν.
Αοριστολογείς/κινδυνολογείς χωρίς αποδείξεις. Διάβασε πιο πάνω να δεις ΠΩΣ είμαστε καλύτεροι σήμερα από παλιά. Το γράφω ξεκάθαρα.
Arkana1900 έγραψε: Οταν λεω οτι ο κοσμικος ανθρωπισμος δεν άλλαξε τον κόσμο προς το καλύτερο καθότι δεν απέτρεψε τα μεγαλύτερα και πιο καταστροφικά γεγονότα της ανθρωποτητας. Μαθε να βλέπεις τα πράγματα σε βάθος.
Το ότι δεν άλλαξε τον κόσμο προς το καλύτερο δεν έχει να κάνει με το αν κατάφερε να αποτρέψει τα μεγαλύτερα κακά. Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Είναι σαν να λες ότι άμα σου χαρίσουν 1000 ευρώ δεν κέρδισες τίποτα γιατί δεν καταφερες να βρεις 10.000 να αγοράσεις το αυτοκίνητο που χρειαζόσουν. Κέρδισες κάτι, απλώς όχι το αυτοκίνητο.
Δεν απέτρεψε τους πολέμους λοιπόν αλλά έκανε την καθημερινή ζωή μας ποιοτικότερη (και μη σου πω και τους κανόνες του πολέμου ηθικότερους).
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:
Arkana1900 έγραψε: Ο Μεσαίωνας είναι μια ιστορική περίοδος που ξεκινάει τον 5ο αιώνα μ.Χ με την πτωση της Ρωμης και τελειώνει τον 15ο αιώνα μ.Χ με την πτώση της Κων/πολης(κατ άλλους με την ανακάλυψη της Αμερικής από τον Κολόμβο).Μέσα σε αυτή την περίοδο υπήρξαν πολλά βασιλεια και αυτοκρατορίες, μέσα σε αυτή την περίοδο μεταφράστηκαν τα έργα των αρχαίων φιλοσόφων και ήρθε ο χρυσός αιώνας των Αράβων,εφευρέθηκαν διάφορα όργανα όπως η πυξίδα,ιδρύθηκαν τα πρώτα Πανεπιστήμια κτλ.Εγιναν εν ολίγοις σημαντικά βήματα για την ανθρωπότητα.
Ναι, και στον προηγούμενο αιώνα πήγαμε στο φεγγάρι, στειλαμε ρομπότ στον Άρη και ανακαλύψαμε το διαδίκτυο και πλέον διακινούνται ελεύθερα όλες οι ιδέες και οι πληροφορίες! Ασήμαντα βήματα για την ανθρωπότητα...
Arkana1900 έγραψε: Οσον αφορά την σημερινή εποχή πλέον ο υλισμός και η κυριαρχία του παγκοσμίως έχουν αλλάξει προς το χειρότερο τον κόσμο.Τη σημερον ημέρα ο κόσμος καταστρέφεται όλο και περισσότερο και οι ζημιές μπορεί να είναι μη αναστρέψιμες σε αντίθεση με το παρελθόν.
Αοριστολογείς/κινδυνολογείς χωρίς αποδείξεις. Διάβασε πιο πάνω να δεις ΠΩΣ είμαστε καλύτεροι σήμερα από παλιά. Το γράφω ξεκάθαρα.
Arkana1900 έγραψε: Οταν λεω οτι ο κοσμικος ανθρωπισμος δεν άλλαξε τον κόσμο προς το καλύτερο καθότι δεν απέτρεψε τα μεγαλύτερα και πιο καταστροφικά γεγονότα της ανθρωποτητας. Μαθε να βλέπεις τα πράγματα σε βάθος.
Το ότι δεν άλλαξε τον κόσμο προς το καλύτερο δεν έχει να κάνει με το αν κατάφερε να αποτρέψει τα μεγαλύτερα κακά. Είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα.
Είναι σαν να λες ότι άμα σου χαρίσουν 1000 ευρώ δεν κέρδισες τίποτα γιατί δεν καταφερες να βρεις 10.000 να αγοράσεις το αυτοκίνητο που χρειαζόσουν. Κέρδισες κάτι, απλώς όχι το αυτοκίνητο.
Δεν απέτρεψε τους πολέμους λοιπόν αλλά έκανε την καθημερινή ζωή μας ποιοτικότερη (και μη σου πω και τους κανόνες του πολέμου ηθικότερους).
Τουναντίον οι πόλεμοι όχι μόνο δεν έγιναν ηθικότεροι αλλά απέκτησαν και σκληρότερους κανόνες. Πλέον με τα όπλα μαζικής καταστροφής μπορούν να εξαφανιστούν από τον χάρτη και τις μεγαλυτερες πολεις χωρίς κανένα πρόβλημα.Οσο για το τι ιδέες διακινούνται δεν είναι όλες αθώες για να μην αναφέρω ότι μερικές είναι πολύ επικίνδυνες. Τέλος για την ελευθερία διακινησης ιδεών μέσω ίντερνετ δεν ισχύει σε όλα τα κράτη διαφιρες κυβερνήσεις έθεσαν, θέτουν περιορισμούς σε αυτό ενώ απαγόρευσαν/απαγορεύουν ορισμένα μέσα κοινωνικης δικτύωσης.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Arkana1900 έγραψε: Τουναντίον οι πόλεμοι όχι μόνο δεν έγιναν ηθικότεροι αλλά απέκτησαν και σκληρότερους κανόνες. Πλέον με τα όπλα μαζικής καταστροφής μπορούν να εξαφανιστούν από τον χάρτη και τις μεγαλυτερες πολεις χωρίς κανένα πρόβλημα.
Ευχαριστώ που αποδεικνύεις όσα λέω! Πλέον μπορούμε να εξαφανίσουμε από το χάρτη τις μεγαλύτερες πόλεις. Ξέρεις γιατί δεν το κάνουμε ενώ υπάρχουν τόσοι πόλεμοι ανοιχτοί; ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΗΘΙΚΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ (που δεν μας το επιτρέπουν)! Δεν ακολουθούνται πάντα αλλά τουλάχιστον υπάρχουν.
Arkana1900 έγραψε:Οσο για το τι ιδέες διακινούνται δεν είναι όλες αθώες για να μην αναφέρω ότι μερικές είναι πολύ επικίνδυνες. Τέλος για την ελευθερία διακινησης ιδεών μέσω ίντερνετ δεν ισχύει σε όλα τα κράτη διαφιρες κυβερνήσεις έθεσαν, θέτουν περιορισμούς σε αυτό ενώ απαγόρευσαν/απαγορεύουν ορισμένα μέσα κοινωνικης δικτύωσης.
Οι ιδέες πρέπει να διακινούνται. Σήμερα οι ιδέες διακινούνται, κρίνονται και υπόκεινται στη φυσική επιλογή. Οι πιο χρήσιμες επικρατούν. Καταλαβαίνω ότι αυτό απειλεί απαρχαιωμένες και ξεπερασμένες θρησκοληψίες σαν τις δικίες σου με αποτέλεσμα να αναπολείς το μεσαίωνα, αλλά έτσι προοδεύουμε σαν είδος. Πως το είπες να δεις... "μάθε να βλέπεις τα πράγματα σε βάθος".
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Κούρος έγραψε:Όχι μόνο καραγκιόζηδες, αλλά και θρασύτατοι.
Είναι δυνατόν να προτείνεται η Μέρκελ για το Νόμπελ ειρήνης, εξαιτίας του μεταναστευτικού;
Δηλαδή ένα εξαθλιωμένο κράτος όπως η ελλάδα επί τόσους μήνες τραβά το κουπί με τους μετανάστες υπερβάλλοντας τις αντοχές του και προτείνεται η Μέρκελ;
(Όχι βέβαια πως θα περιμέναμε τίποτα καλύτερο από την αγέλη με τα τσακάλια. Εδώ είχαν προτείνει για Νόμπελ ειρήνης τον Κίσιγκερ..)

Όσον αφορά τον ιςις;
Γέννημα- θρέμα των αμερικάνων. Αυτοί τους εκπαίδευσαν, αυτοί τους εξοπλίζουν, αυτοί τους καθοδηγούν και τους χρηματοδοτούν. Τα καλύτερα αμερικάνικα όπλα διαθέτουν οι τζιχαντιστές.
Δεν είναι δυνατόν να προελαύνει ο ιςις προς τη Μοσούλη και δύο ημέρες πριν να εξαφανίζονται οι υπάλληλοι των τραπεζών και οι "μαχητές" να βρίσκουν σε ανοιχτά χρηματοκιβώτια 500 εκ. δολάρια σε ρευστό. Δεν υπάρχει περίπτωση να μη μας δουλεύουν.
Όλη η "αραβική άνοιξη" σχεδιάστηκε και στήθηκε για πάρουν τον έλεγχο των πετρελαίων οι δυτικοί.
Με μια κίνα και μια ινδία που αναπτύσσονται ραγδαία σε υπερδυνάμεις, όποιος έχει τις πρώτες ύλες ουσιαστικά τις ελέγχει.
Το είχε ήδη προαναγγείλει η Κοντολιζα Ραϊς όταν άρχισε η σύγκρουση Ισραήλ-Χεζμπολάχ το 2006. Την είχα ακούσει ο ίδιος να μιλά για τετελεσμένη απόφαση αλλαγής συνόρων σε όλη την μέση ανατολή.
Και τώρα που μπήκε ο Ρώσος στο παιχνίδι, άρχισαν τις γκρίνιες. Θέλουνε βλέπεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.

Κανένας πόλεμος δεν είναι θρησκευτικός. Αυτά είναι για τους αφελείς και τους βλάκες. Όλοι οι πόλεμοι γίνονται για το χρήμα και την εξουσία.
Το Ισραήλ για διάφορους λόγους(και για την σύγκρουση) γίνεται πιο θρησκευόμενο σαν κοινωνία και χώρα: https://www.ynetnews.com/articles/0,734 ... 21,00.html Φυσικά υπάρχουν διαφορές θρησκευτικότητας ανά περιοχή π.χ στο Τελ Αβίβ και στις πιο πολλές πόλεις στα παράλια είναι κυρίως κοσμικοί ενώ στην Ιερουσαλήμ(η Ιερουσαλήμ έχει 61% Εβραϊκό πληθυσμό και 38% Αραβικό: https://en.m.wikipedia.org/wiki/Jerusalem
ενώ στην Ανατολική Ιερουσαλήμ η πλειοψηφία των κατοικων είναι παλαιστίνιοι: https://en.m.wikipedia.org/wiki/East_Jerusalem
και στην δυτική Ιερουσαλήμ η πλειοψηφία είναι Εβραίοι ),στους Ισραηλινούς οικισμούς (οι πέντε μεγαλύτεροι οικισμοί έχουν πάνω από 40.000 κατοίκους και είναι πόλεις: https://en.m.wikipedia.org/wiki/List_of ... _West_Bank , https://en.m.wikipedia.org/wiki/Populat ... _West_Bank ) και στις πόλεις στο εσωτερικό του Ισραήλ και στην Μπνει Μπρακ η πλειοψηφία είναι Ορθόδοξοι Εβραίοι(στο Ισραήλ υπάρχουν πέντε κατηγορίες Εβραίων: 41% των Ισραηλινών εβραίων είναι κοσμικοί, 17% είναι παραδοσιακοί αλλά όχι πολύ θρησκευόμενοι, 15% παραδοσιακοί Ορθόδοξοι,15% μοντέρνοι Ορθόδοξοι και 12% υπερορθόδοξοι).
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Marvin έγραψε:...Οι Εβραίοι που δεν έκαναν ιερούς πολέμους...
Το Κοράνι και το Ισλάμ δεν είναι σαν την Χριστιανική Βίβλο που καλεί στην παιδοκτονία, στη γενοκτονία και την καταστροφή, παράδειγμα:

«και τώρα, θανατώστε από τα παιδιά όλα τα αρσενικά, θανατώστε ακόμα και όλες τις γυναίκες, όσες γνώρισαν άνδρα, που κοιμήθηκαν μαζί του όλα, όμως, τα μικρά κορίτσια, όσα δεν γνώρισαν κοίτη άνδρα, φυλάξτε τα για τον εαυτό σας ζωντανά» (Αριθμοί, 31:17-18)

Ας κάνω άλλη μία αναφορά στα Χριστιανικά διδάγματα της Βίβλου περί πολέμου, για παράδειγμα ο Ιησούς λέει (μιας και είναι ο θεός κατά τους Χριστιανούς):

«αν, όμως, δεν κάνει ειρήνη μαζί σου, αλλά σε πολεμήσει, τότε θα την πολιορκήσεις· και αφού ο Κύριος ο Θεός σου την παραδώσει στα χέρια σου, θα πατάξεις όλα τα αρσενικά της με μάχαιρα· και τις γυναίκες, και τα βρέφη, και τα κτήνη, και όλα όσα βρίσκονται στην πόλη, όλα τα λάφυρά της θα τα πάρεις για τον εαυτό σου· και θα τρως τα λάφυρα των εχθρών σου, όσα ο Κύριος ο Θεός σου έδωσε σε σένα. Έτσι θα κάνεις σε όλες τις πόλεις, που είναι πολύ μακριά από σένα, που δεν είναι από τις πόλεις των εθνών αυτών· από τις πόλεις, όμως, αυτών των λαών, που ο Κύριος ο Θεός σου δίνει σε σένα ως κληρονομιά, δεν θα αφήσεις ζωντανό κανένα από εκείνα που έχουν πνοή· αλλά, θα τους εξολοθρεύσεις κατακράτος, τους Χετταίους, και τους Αμορραίους, τους Χαναναίους, και τους Φερεζαίους, τους Ευαίους, και τους Ιεβουσαίους, καθώς σε πρόσταξε ο Κύριος ο Θεός σου» (Δευτερονόμιο, 20:10-17)

«Και ο Σαμουήλ είπε στον Σαούλ: Εμένα έστειλε ο Κύριος να σε χρίσω βασιλιά επάνω στον λαό του, στον Ισραήλ’ τώρα λοιπόν άκουσε τη φωνή των λόγων του Κυρίου. Έτσι λέει ο Κύριος των Δυνάμεων: Θα εκδικηθώ όσα έκανε ο Αμαλήκ στον Ισραήλ, ότι του αντιστάθηκε στον δρόμο όταν ανέβαιναν από την Αίγυπτο. Πήγαινε τώρα και πάταξε τον Αμαλήκ και εξολόθρευσε κάθε τι που έχει και μην τους λυπηθείς αλλά θανάτωσε και άντρα και γυναίκα και παιδί και βρέφος που θηλάζει και βόδι και πρόβατο και καμήλα και γαϊδούρι. Και ο Σαούλ κάλεσε τον λαό και τους απαρίθμησε στην Τελαίμ, 200.000 πεζοί και 10.000 άντρες του Ιούδα… Και ο Σαούλ πάταξε τους Αμαληκίτες από την Αβιλά μέχρι την είσοδο της Σουρ, που είναι απέναντι από την Αίγυπτο» (Α’ Σαμουήλ, 15:1-7)

«Και η Ιεριχώ ήταν κλεισμένη και οχυρωμένη, εξαιτίας των γιων Ισραήλ. Κανένας δεν έβγαινε έξω και κανένας δεν έμπαινε μέσα. Και ο Κύριος είπε στον Ιησού: Να, παρέδωσα στο χέρι σου την Ιεριχώ και τον βασιλιά της και τους δυνατούς πολεμιστές. Και όλοι οι άντρες του πολέμου βαδίστε γύρω από την πόλη…Και κατά την έβδομη φορά, ενώ οι ιερείς σάλπιζαν με τις σάλπιγγες, ο Ιησούς είπε στον λαό: Αλαλάξτε, επειδή ο Κύριος σας παρέδωσε την πόλη και η πόλη θα είναι ανάθεμα στον Κύριο, αυτή και όλα όσα είναι μέσα σ’ αυτή. Μόνο στην Ραάβ την πόρνη θα διαφυλαχθεί η ζωή, σ’ αυτήν και σε όλους εκείνους που είναι μέσα στο σπίτι της μαζί της, επειδή έκρυψε τους κατασκόπους που είχαμε στείλει…Και ο λαός αλάλαξε όταν σάλπισαν με τις σάλπιγγες και καθώς ο λαός άκουσε τη φωνή των σαλπίγγων, τότε ο λαός αλάλαξε με έναν μεγάλο αλαλαγμό και το τοίχος κατέπεσε από τη βάση του και ο λαός ανέβηκε στην πόλη, κάθε ένας κατευθείαν μπροστά του και κυρίευσαν την πόλη. Και εξολόθρευσαν με μάχαιρα όλους όσους ήταν μέσα στην πόλη, άνδρες και γυναίκες, νέους και γέροντας και βόδια και πρόβατα και γαϊδούρια…Και κατέκαψαν την πόλη με φωτιά και όλα όσα ήταν σ’ αυτήν» (Ιησούς του Ναυή, 6:1-24)

«H Σαμάρεια θα αφανιστεί επειδή αποστάτησε από τον Θεό της. Θα πέσουν με ρομφαία. Τα νήπια της που θηλάζουν, θα συντριβούν και όσες είναι έγκυοι θα διασχιστούν» (Ωσηέ, 13:16)

Και υπάρχουν και πολλά άλλα εδάφια όπως π.χ. Δευτερονόμιο, 2:31-35; Δευτερονόμιο, 3:2-6; Ιησούς του Ναυή, 8:24-26; κ.α. Οι Χριστιανοί θα πουν ότι τα παραπάνω εδάφια είναι από την Παλαιά Διαθήκη και άρα δεν τους αφορούν όμως ο Ιωάννης Χρυσόστομος που θεωρείται ως ένας από τους μεγαλύτερους διδασκάλους και θεολόγους του Χριστιανισμού είπε: «Η Παλαιά Διαθήκη προδήλωσε την Καινή και η Καινή ερμήνευσε την Παλαιά. Δεν είναι κάτι ξεχωριστό αλλά μοιάζουν με δύο υπηρέτριες που ακολουθούν τον Ένα Δεσπότη» (PG 50, 796;) και «Ο σκοπός λοιπόν και από τις δύο διαθήκες είναι ένας, η διόρθωση του ανθρώπου» (Σύνοψις της Παλαιάς τε και Καινής Διαθήκης). Αναρωτιέμαι, σε τί θα μπορούσε να ωφεληθεί ένας άνθρωπος διαβάζοντας τα παραπάνω; Και είναι πολύ σημαντικό επειδή εδώ δεν έχουμε απλώς την καταγραφή κάποιων φόνων και άσχημων γεγονότων αλλά παρουσιάζεται ο ίδιος ο Θεός να δίνει εντολές για γενοκτονίες και δολοφονίες γυναικών, παιδιών, ζώων κ.α. Ασφαλώς μπορώ να κατανοήσω ότι μία κοινωνία που ζούσε πριν 3.000 χρόνια θα είχε κάποιους νόμους διαφορετικούς και «σκληρούς» αλλά και πάλι όχι έναν άσπλαχνο και γεμάτο κακία θεό. Είτε δηλαδή αυτά βρίσκονται στην Παλαιά Διαθήκη είτε στην Καινή, αυτό δεν αλλάζει ότι -κατά τους Χριστιανούς- ο Θεός έδωσε σε κάποια στιγμή της ανθρώπινης ιστορίας τέτοιες εντολές.

Ας δούμε και άλλα 2 εδάφια όμως. Στο πρώτο φέρεται ο προφήτης Δαβίδ να δοξολογεί τον Θεό επειδή σκότωσε τα πρωτότοκα παιδιά των Αιγυπτίων, όταν ο λαός του Ισραήλ ήταν δούλοι στην Αίγυπτο: «Δοξολογείτε τον Κύριο επειδή είναι αγαθός, επειδή το έλεος του παραμένει στον αιώνα…..Αυτόν που πάταξε την Αίγυπτο στα πρωτότοκα της, επειδή το έλεος του παραμένει στον αιώνα» (Ψαλμοί, 136:1-10). Μάλιστα, η δολοφονία μικρών αθώων παιδιών είναι έλεος; Αίσχος. Ας δούμε όμως και ένα άλλο εδάφιο στο οποίο και πάλι ο προφήτης Δαβίδ φέρεται να παρακαλεί τον Θεό να καταστρέψει την αρχαία πόλη Βαβυλώνα και λέει: «Θυγατέρα της Βαβυλώνας που πρόκειται να ερημωθείς, μακάριος εκείνος που θα σου ανταποδώσει την ανταμοιβή των όσων έκανες σε ‘μας. Μακάριος εκείνος που θα πιάσει και θα ρίξει τα νήπια σου επάνω στην πέτρα!» (Ψαλμοί, 137:8-9)

Όποια λοιπόν ερμηνεία και αν δώσουν οι Χριστιανοί, οι περιγραφές των γεγονότων, οι εντολές για γενοκτονίες και οι «δοξολογίες» μιλούν από μόνες τους.
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Όποια λοιπόν ερμηνεία και αν δώσουν οι Χριστιανοί, οι περιγραφές των γεγονότων, οι εντολές για γενοκτονίες και οι «δοξολογίες» μιλούν από μόνες τους.
Και να μην ξεχνάμε φυσικά ότι τα ίδια και χειρότερα αναφέρονται και στο Ισλάμ.
Συνημμένα
Instagram_pixie_matt_59475456_2273843099610812_2419010775337840028_n.jpg
Instagram_pixie_matt_59475456_2273843099610812_2419010775337840028_n.jpg (34.88 KiB) Προβλήθηκε 5044 φορές
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Ali al-Yunani έγραψε: Το Κοράνι και το Ισλάμ δεν είναι σαν την Χριστιανική Βίβλο που καλεί στην παιδοκτονία, στη γενοκτονία και την καταστροφή
Εγώ δεν εχω διαβάσει το κοράνι. Θελω λοιπόν να ρωτήσω: ποια είναι η ποινή που προβλέπει για τους αποστάτες;
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Είσαι νέος ακόμα και δεν είδες ενδελεχώς τις απαντήσεις του σε άλλα νήματα. Απαυγάσματα σοφίας και αγάπης. Hint: Προς θεού μην τον ρωτήσεις τι θα κάνει αν τα παιδιά του προκύψουν ομοφυλόφιλοι. :whistle:
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Arkana1900
Δημοσιεύσεις: 121
Εγγραφή: 13 Δεκ 2017 01:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Stan έγραψε:
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Το ότι η ISIS ήταν κομμάτι της Aλ κάιντα για 10 χρόνια δε νομίζω ότι χρειάζεται να χρησιμοποιήσω πηγές για να το τεκμηριώσω.

Νομίζω λοιπόν πως αν και το τέρας του Φρανκενστάιν στράφηκε κατά του δημιουργού του, αυτό δεν απαλλάσσει τον ίδιο τον δόκτορα Φρανκενστάιν από την ευθύνη για τη δημιουργία του τέρατος.

Επίσης όποιος πιστεύει πως μια ακραία ισλαμιστική οργάνωση μπορεί να εξελιχθεί σε στρατό με πάνω από 100.000 μαχητές και εκατοντάδες άρματα μάχης και πυροβολικό (κάποιοι λένε και αεροπορία με ελικόπτερα προς το παρόν) χωρίς υποστήριξη και χρηματοδότηση από άλλες "οντότητες" είναι από επικίνδυνα αφελής ως αχρείος φιλισταίος υποκριτής.
Tο ISIS υπάρχει από το 1999 ξεκίνησε από το Ιράκ και μετά προσκόλλησε στην Αλ Κάιντα. Για ψάξτο καλύτερα. Το ότι υπήρχε στήριξη το 80 από τους Αμερικανούς χαίρω πολύ και καλά έκαναν. Η μήπως ξεχνάς ότι οι Σοβιετικοί είχαν εισβάλει πρώτοι και πήραν πόδι με τη βοήθεια των αμερικανών;

100.000 μαχητές; Εύκολο, φανατικοί ισλαμιστές είναι, τόσο δύσκολο σου φαίνεται;
Όπλα; Εγώ βλέπω χρησιμοποιούν ρώσικα όπλα και τανκ που κατάφεραν και πήραν από το συριακό στρατό. Εκατοντάδες άρματα μάχης δε βλέπω, εκτός αν εννοείς κάτι τζιπ που έχουν στα χωριά.

Αεροπορία και ελικόπτερα; Που είναι; Τα έχει δει κανείς;

Για την μαύρη αγορά του πετρελαίου μέχρι πρόσφατα από τα αραβικά εμιράτα δεν λέει κανείς τίποτα, δεν είδα κανένα να φωνάζει "Άραβες δολοφόνοι των λαών".

Και στην τελική, εγώ δεν βλέπω κανένα να κράζει και να κατηγορεί το λόγο που δημιουργήθηκε ο ναζισμός παρά μόνο τον ίδιο τον Χίτλερ και τον ίδιο τον ναζισμό. Ποιοι είναι οι υποκριτές στην τελική;
Το Ιράκ έχει πληθυσμό 60-65% Σιιτες(πλειοψηφούν στο δυτικό και νότιο Ιράκ),35-38% Σουνίτες (οι Σουνιτες Αραβες πλειοψηφούν στο Δυτικό Ιράκ και σε ένα τμήμα του Βόρειου Ιράκ ενώ οι Σουνίτες Κούρδοι πλειοψηφούν στο Βόρειο Ιράκ).
Απάντηση