Πολιτική αποκλεισμών & τρόπος λειτουργίας του forum (2 σε 1)

Εδώ μπορείτε να γράψετε τη γνώμη σας για το φόρουμ καθώς και προτάσεις για τη δομή και τη λειτουργία του.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Βασικα Μελανι, με τη πολυτιμη συμβολη του Νοξ και των syntonistvn, η συζητηση εχει καταληξει σε μερικα ωραια συμπερασματα:

Αν καποιος εχει προειδοποιηθει επανηλλειμενα να προσεχει και εχει φαει και μπαν
Comte de Toulouse έγραψε: ο νόξ όποτε του κάναμε σύσταση να είναι πιό κόσμιος έχει απαντήσει "Οκ παιδιά, θα προσέχω".
noxteryn έγραψε: Anyway, δεν ξέρω γιατί υπάρχει όλό αυτό το notion περί μεροληψίας, τη στιγμή που ήδη έχω φάει ban στο παρελθόν.
εχει το δικαιωμα να αλλαξει γνωμη, να γραψει στα αγραφα του τις συστασεις να ειναι κοσμιος και να πει
noxteryn έγραψε:Δε σέβομαι ηλίθιες απόψεις ούτε αυτούς που τις φέρουν, και σίγουρα δε θα υποκριθώ για λόγους "ευγένειας".
να ορισει μονος του τι δεν σημαινει προσωπικη επιθεση
noxteryn έγραψε: Σχετικά με τις προσωπικές επιθέσεις, οι απλοί χαρακτηρισμοί (ΣτΜ του συνομιλητη) (ειδικά όταν ακολουθούνται από τεκμηρίωση της θέσης) δεν αποτελούν επιθέσεις.
να ερμηνευσει κατα το δοκουν τις συστασεις χωρις συνεπειες. Δηλαδη αν ειχε αποκαλεσει ρατσιστη το βλακεντιο θα ηταν οκ.
noxteryn έγραψε: Το πρόβλημα είναι ότι είπα "ηλίθιος" αντί για "ρατσιστής"? Για μένα, είναι μονόδρομα ταυτόσημες έννοιες, αλλά okay, δεκτό, και γι'αυτό μου έκανε παρατήρηση ο Comte de Toulouse.
και τελικα μετα απο μια επιχειρηματολογια του κωλου να καταληξει ...
noxteryn έγραψε:Vagelford, είναι πολύ δύσκολο να θέσουμε threshold ηλιθιότητας, γιατί, με αυτό το σκεπτικό, θα πρέπει να συμφωνήσουμε στο πόσες ηλίθιες απόψεις οφείλει να έχει κάποιος, μέχρι να τον κατηγοριοποιήσουμε στους ηλίθιους. Προσωπικά, προτιμώ την προσέγγιση 0/1. Besides, δεν πρόκειται καν για ισόβιο χαρακτηρισμό. Μπορείς να είσαι ηλίθιος μια μέρα, όπως μπορείς να είσαι κακόκεφος μια μέρα.
λες και το θεμα μας ειναι να βρουμε ποτε καποιος ειναι ηλιθιος ωστε να τον χαρακτηρισουμε δικαια, και οχι αν πρεπει να προσβαλλουμε το συνομιλητη με προσωπικο χαρακτηρισμο ανεξαρτητως του αν αυτος ειναι ακριβης η οχι.

και η ζωη αγαπητη Μελανι, συνεχιζεται μεχρι την επομενη φορα που θα κρινει καποιος οτι ο συνομιλητης του ειναι ηλιθιος, μαλακας, φασιστας, καριολης μια συγκεκριμενη μερα και ειναι πρεπον για αυτον να το επισημανει με τη καταλληλη επιχειρηματολογια απο κατω.
Προφανως ετσι, ο ρολος των συντονιστων δεν ειναι να αποτρεψουν τον υβριστη, αλλα να διαβαζουν την επιχειρηματολογια της βρισιας.

Εκει εχουμε καταληξει, αφου δεν βλεπω να συμμετεχουν στη συζητηση οι συντονιστες παρα τη σοβαροτητα των θεματων.

Αυτη ειναι λοιπον η πολiτικη του φορουμ atheia στη πραξη.

ενω παρακαλεσα για συγκεκριμενη απαντηση και δεσμευση απο συντονιστες,
για τα σχετικα ερωτηματα :

α) μετα απο ποσες επαναληψεις της ιδιας συστασης πρεπει να υπαρξει κατι πιο βαρυ; Ποτε δηλαδη αρχιζετε να κουραζεστε;
β) η δηλωση του παραβατη οτι θα συνεχισει να παραβιαζει το κανονισμο, οταν ερχεται αντιμετωπος με ηλιθιους σας απασχολει;
γ) Κομη, δεν αισθανεσαι θιγμενος οταν καποιος σου λεει επανειλλημενως "θα προσεχω" και τελικα σε γραφει στα παπαρια του, και οχι μονο δεν προσεχει, αλλα δηλωνει ευθαρσως οτι δεν προτιθεται να σεβαστει τους ηλιθιους, σε παραβιαση των κανονισμων;
ακομα περιμενω απαντηση...προφανως θα σταματησω να περιμενω και θα υιοθετησω τα παραπανω συμπερασματα...

αυτα για την απορια σου περι της πορειας της συζητησης ...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Θα σας παρακαλούσα να σταματήσετε να κάνετε σαν παιδάκια.

«μαμά ο Γιαννάκης με είπε την κακή λέξη από βλα- ουαααα»
«"βλάκα" παιδί μου;»
«μαμααα γιατί βρίζεις! τιμωρία γρήγορα! ουααα»

Στις λέξεις έχει σημασία και ο τρόπος που χρησιμοποιούνται. Υπάρχουν μέλη τα οποία συζητούν, και μέλη τα οποία γράφουν απλώς για να πούν την άποψη τους, και μειώνουν τους συνομιλητές τους επειδή διαφωνούν. Υπάρχουν μέλη τα οποία χρησιμοποιούν τους χαρακτηρισμούς προκειμένου να μειώσουν τον άλλον, και μέλη που χρησιμοποιούν χαρακτηρισμούς για να μειώσουν τα λεγόμενα του άλλου. Η γραμμή αυτή είναι λεπτή. Προφανώς είναι στο χέρι των διαχειριστών/συντονιστών να αποφασίσουν τι παίζει κάθε φορά. Ο noxteryn δεν θεωρήθηκε από κάποιον (της συντονιστικής ομάδας) ότι βρίζει, οπότε δεν τιμωρήθηκε. Τέλος. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι ο Nox (η οποιοσδήποτε άλλος) είναι σε κάποιο απυρόβλητο, αν σε μελλοντική του ανάρτηση με την ίδια φρασεολογία θεωρηθεί ότι βρίζει, προφανώς θα επιβληθεί τιμωρία.
Αν δεν καλύπτει κάποιον η απάντηση, λυπάμαι, δεν λέει κάπου ότι οι συντονιστές/διαχειριστές είναι υποχρεωμένοι να υποβάλλουν αναλυτικό σκεπτικό για τη δράση τους (δεν είμαστε δικαστήριο, και δεν πληρωνόμαστε για να γράφουμε κατεβατά για να δικαιολογήσουμε αυτά που μας φαίνονται αυτονόητα). Επίσης δεν λέει ότι οι συντονιστές έχουν την ίδια ακριβώς αντίληψη περί δικαιοσύνης με εσάς.

Ξεπεράστε το.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Απελευθερε καθε φορα που απαντας στο θεμα αυτο εκθετεις παραπανω το συντονιστικο τιμ.
ευχαριστω που με βοηθας στη τεκμηριωση των λεγομενων μου...

Αντε καλη βδομαδα να χουμε...
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

Μετακινήθηκαν αρκετές δημοσιεύσεις εδώ:
Περί προσωπικών χαρακτηρισμών.
viewtopic.php?f=50&t=3086
(Τελευταίο σημείο διάσπασης)


Kapages
Εκει εχουμε καταληξει, αφου δεν βλεπω να συμμετεχουν στη συζητηση οι συντονιστες παρα τη σοβαροτητα των θεματων.
Καμιά φορά οι συντονιστές έχουν και ζωή και μπορεί γι'αυτό να μην συμμετέχουν στην συζήτηση. Συγνώμη, αναγνωρίζω πως θα έπρεπε από την στιγμή που αναλαμβάνουμε το δύσκολο έργο του συντονισμού να κλεινόμαστε σε ένα δωμάτιο με προμήθειες για κάνα μήνα και να μην κάνουμε τίποτε άλλο αλλά καμιά φορά είναι δύσκολο : brrr :
ακομα περιμενω απαντηση...προφανως θα σταματησω να περιμενω και θα υιοθετησω τα παραπανω συμπερασματα...
Νομίζω πως σ'αυτά τα συμπεράσματα είχες καταλήξει έτσι κι αλλιώς και πως ό,τι και να πούμε το μεταφράζεις με τρόπο που θα συμφωνήσει με αυτά που έχεις στο μυαλό σου. Προσωπικά είπα ό,τι είχα να πω, αν δεν τα καταλαβαίνεις ή διαφωνείς δεν μπορώ να κάνω κάτι παραπάνω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος apeleytheros την 17 Απρ 2011 21:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Προσθήκη Σημείωσης Συντονιστή.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:Στις λέξεις έχει σημασία και ο τρόπος που χρησιμοποιούνται. Υπάρχουν μέλη τα οποία συζητούν, και μέλη τα οποία γράφουν απλώς για να πούν την άποψη τους, και μειώνουν τους συνομιλητές τους επειδή διαφωνούν. Υπάρχουν μέλη τα οποία χρησιμοποιούν τους χαρακτηρισμούς προκειμένου να μειώσουν τον άλλον, και μέλη που χρησιμοποιούν χαρακτηρισμούς για να μειώσουν τα λεγόμενα του άλλου. Η γραμμή αυτή είναι λεπτή. Προφανώς είναι στο χέρι των διαχειριστών/συντονιστών να αποφασίσουν τι παίζει κάθε φορά. Ο noxteryn δεν θεωρήθηκε από κάποιον (της συντονιστικής ομάδας) ότι βρίζει, οπότε δεν τιμωρήθηκε. Τέλος. Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι ο Nox (η οποιοσδήποτε άλλος) είναι σε κάποιο απυρόβλητο, αν σε μελλοντική του ανάρτηση με την ίδια φρασεολογία θεωρηθεί ότι βρίζει, προφανώς θα επιβληθεί τιμωρία.
:text-yeahthat:
apeleytheros έγραψε:Αν δεν καλύπτει κάποιον η απάντηση, λυπάμαι, δεν λέει κάπου ότι οι συντονιστές/διαχειριστές είναι υποχρεωμένοι να υποβάλλουν αναλυτικό σκεπτικό για τη δράση τους (δεν είμαστε δικαστήριο, και δεν πληρωνόμαστε για να γράφουμε κατεβατά για να δικαιολογήσουμε αυτά που μας φαίνονται αυτονόητα). Επίσης δεν λέει ότι οι συντονιστές έχουν την ίδια ακριβώς αντίληψη περί δικαιοσύνης με εσάς.

Ξεπεράστε το.
:text-+1: :text-+1:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
sfougarisb
Δημοσιεύσεις: 250
Εγγραφή: 05 Σεπ 2010 13:33
Όνομα Ιστότοπου: sfougaris babis
Επικοινωνία:

το συγκεκριμένο νήμα έχει ξεπεράσει τα (ομολογουμένως προσωπικά) όρια μου για ελαφρότητα (αδυνατώ να βρω λέξη που δεν θα χαρακτηριστεί υβριστική από μερίδα των συμμετεχόντων), και κουβέντα για το τίποτα.

kapages, υπάρχει μια βάση στα λεγόμενα σου για το ότι ο νοξ είναι ορισμένες φορές "noxious" χωρίς επαρκή λόγο ή αφορμή. Και εγώ είχα στην αρχή εκπλαγεί από τον απόλυτο και οριακά υβριστικό τρόπο με τον οποίο εκφράζει τις θέσεις του.

αλλά παρακολουθώντας τις περισσότερες από τις κουβέντες εδώ, τελικά περισσότερα θετικά έχω να του δώσω παρά αρνητικά. Παραμένει σταθερός και συνεπείς σε αυτά που πρεσβεύει και τα διατυπώνει με σαφήνεια. Πόσοι το κάνουν αυτό εδώ?

Η αντιπαράθεση σου με την διαχειριστική ομάδα καταντά γραφική, και παίρνει διαστάσεις προσωπικής βεντέτας. Δεν βλέπω κανέναν άλλο να είναι τόσο επικριτικός όσο εσύ στο έργο τους, λες κανένας άλλος να μη συμμερίζεται τις ανησυχίες σου? (προκαταβολικά ζητάω συγνώμη αν μου έχουν διαφύγει διαμαρτυρίες άλλων).

Προτείνω, με όση αξία έχει αυτό, να χαλαρώσουμε όλοι γιατί η αθεΐα είναι ωραίο πράγμα. Μη χαλιόμαστε μεταξύ μας.
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

@kapages

Βλέπεις την εφαρμογή της σχετικότητας στην διαχείριση. Αυτό που φαντάζει κακό σε εσένα, για έναν άλλο παρατηρητή είναι καλό.

Και αν ο άλλος παρατηρητής είναι και διαχειριστής άστο καλύτερα. :)

@Comte de Toulouse

Αγαπητέ στο συγκεκριμένο σε περίμενα διαφορετικό. Κρίμα.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Τέλος. Ευχαριστω για το βημα συζητησης περι αποκλεισμων. Συμφωνω οτι δεν εχει νοημα πλεον η συζητηση αφου δεν ειστε διατεθειμενοι να συζητησετε αλλα να οχυρωθειτε.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Πίσω από τις λέξεις κρύβονται οι προθέσεις.
Οι προθέσεις του Νόξ ίσως να κρίνονται αθωότερες από κάποιων άλλων.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Comte de Toulouse έγραψε:Πίσω από τις λέξεις κρύβονται οι προθέσεις.
Οι προθέσεις του Νόξ ίσως να κρίνονται αθωότερες από κάποιων άλλων.

Αυτό το ξέρετε εσείς.
Που είσαστε κριτές.
Των καλλιστείων.

Τι να πούμε και εμείς οι χορεύτριες?
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε:Πίσω από τις λέξεις κρύβονται οι προθέσεις.
Οι προθέσεις του Νόξ ίσως να κρίνονται αθωότερες από κάποιων άλλων.
Για μισό λεπτάκι γιατί νομίζω ότι παραλογιζόμαστε εδώ πέρα και αυτό που λες με προσβάλει και εμένα προσωπικά, και πρέπει να προσβάλει και τους πάντες, αγαπητέ Κόμη.

Ποιος είσαι εσύ ή ο καθένας που μπορεί να γνωρίζει τις δικές μου προθέσεις, ή του kapages, ή του noxteryn; Ποιες είναι αυτές δηλαδή;
Από τι ακριβώς τις κρίνεις και με βάση ποια δεδομένα και ποια κριτήρια;

Γενικά, πως κρίνεις τις προθέσεις κάποιου άλλου αντικειμενικά;

Πάτε καλά παιδιά ή είσαστε λίγο πειραγμένοι γενικότερα εδώ μέσα; Λέτε πράγματα που όχι απλά δεν στέκουν αλλά δεν συμβαδίζουν και με βασικούς κανόνες της λογικής.

Γιατί έχετε ανοιχτό φόρουμ αφού δεν σας αρέσει η ιδέα της ανοιχτής κουβέντας και δεν μπορείτε να τηρήσετε ούτε τους στοιχειώδεις κανόνες ενός τέτοιου φόρουμ;
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρέ βλέπω ότι όσο πάει δικαιώνεσαι και περισσότερο...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

vlakedios έγραψε:Για μισό λεπτάκι γιατί νομίζω ότι παραλογιζόμαστε εδώ πέρα και αυτό που λες με προσβάλει και εμένα προσωπικά, και πρέπει να προσβάλει και τους πάντες, αγαπητέ Κόμη.
Εικόνα
vlakedios έγραψε:Ποιος είσαι εσύ ή ο καθένας που μπορεί να γνωρίζει τις δικές μου προθέσεις, ή του kapages, ή του noxteryn; Ποιες είναι αυτές δηλαδή;
Δεν "ξέρω", "κρίνω". Ξαναδιάβασε το τι έγραψα και ξαναέλα πιο διαβασμένος.
vlakedios έγραψε:Από τι ακριβώς τις κρίνεις και με βάση ποια δεδομένα και ποια κριτήρια;
Αχα, έρχεσαι διαβασμένος στην επόμενη ερώτηση. ΟΚ, κρίνω διαισθητικά.
vlakedios έγραψε:Γενικά, πως κρίνεις τις προθέσεις κάποιου άλλου αντικειμενικά;
Ο νόξ έχει μια διαδρομή στο φόρουμ όπου από το σύνολο της παρουσίας του έχει αποδείξει ότι ενδιαφέρεται για σωστή κουβέντα και πάντα παραθέτει τεκμηριωμένο λόγο, δεν ζει για την αντίδραση, και οι όποιες ελάσσονες λεκτικές παρεκτροπές δεν το αναιρούν αυτό.
vlakedios έγραψε:Πάτε καλά παιδιά ή είσαστε λίγο πειραγμένοι γενικότερα εδώ μέσα; Λέτε πράγματα που όχι απλά δεν στέκουν αλλά δεν συμβαδίζουν και με βασικούς κανόνες της λογικής.
Να θεωρήσω ότι το "είσαστε πειραγμένοι" είναι βαρύτερο ή ελαφρύτερο από το "ήσουν ηλίθιος"; :think: Βοήθησέ με.
vlakedios έγραψε:Γιατί έχετε ανοιχτό φόρουμ αφού δεν σας αρέσει η ιδέα της ανοιχτής κουβέντας και δεν μπορείτε να τηρήσετε ούτε τους στοιχειώδεις κανόνες ενός τέτοιου φόρουμ;
Κάνε μια βόλτα από άλλα φόρουμ, με θεματογραφία από αυτοκίνητα, θρησκεία, φωτογραφία, αστροφυσική και δεν συμμαζεύεται, και ξαναέλα να απαντήσεις ο ίδιος στην ερώτησή σου.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

@Comte de Toulouse
Αχα, έρχεσαι διαβασμένος στην επόμενη ερώτηση. ΟΚ, κρίνω διαισθητικά.
Η διαίσθηση είναι σημαντικό εργαλείο αλλά όχι πάντα ασφαλές. Για αυτό και δεν ενδείκνυται για επιβολή κανόνων.
Και ο Ψωμιάδης διαισθητικά μείωσε το πρόστιμο στον άλλο αλλά όλοι απατεώνα τον λέμε και τον τρέχουμε στα δικαστήρια (και πολύ καλά του κάνουμε)
Ο νόξ έχει μια διαδρομή στο φόρουμ όπου από το σύνολο της παρουσίας του έχει αποδείξει ότι ενδιαφέρεται για σωστή κουβέντα και πάντα παραθέτει τεκμηριωμένο λόγο, δεν ζει για την αντίδραση, και οι όποιες ελάσσονες λεκτικές παρεκτροπές δεν το αναιρούν αυτό.
vlakedios έγραψε:
Δεν γνωρίζω την διαδρομή του noxteryn και μπορώ να πω ότι είμαι και προκατειλημμένος μαζί του γιατί όπως είπα πιο πριν είχα μια πληροφόρηση για αυτόν και γιατί από την αρχή η συμπεριφορά του ήταν αχαρακτήριστη.

Όπως και να έχει όμως το να παραβιάζει κάποιος τους κανόνες τόσο προκλητικά όσο ο noxteryn νομίζω ότι χρίζει περισσότερης προσοχής.
Να θεωρήσω ότι το "είσαστε πειραγμένοι" είναι βαρύτερο ή ελαφρύτερο από το "ήσουν ηλίθιος"; :think: Βοήθησέ με.
Αν η φράση μου ήταν "είσαστε πειραγμένοι.", δηλαδή δήλωση, τότε ναι θα ήταν ιδίας βαρύτητας με το "είσαι ηλίθιος".

Αλλά η φράση μου ήταν "ή είσαστε λίγο πειραγμένοι;", δηλαδή ερώτηση με δόση αμφιβολίας.

Το πρώτο είναι προσβολή και το δεύτερο οξύ σχόλιο με στόχο την καυτηρίαση και όχι την προσβολή. Νομίζω ότι είναι προφανές και δεν θα έπρεπε να με ρωτάς.

Να σε ρωτήσω και κάτι γιατί μου κίνησε την περιέργεια η απάντηση σου. Πριν απαντήσεις διαβάζεις όλο το ποστ του άλλου ή απαντάς ενώ το διαβάζεις;
Το λέω γιατί αρχικά μου λες τράβα διάβασε, και μετά μου λες εδώ είσαι διαβασμένος. Αν διαβάζεις τον άλλο τμηματικά τότε είναι λογικό να δημιουργούνται παρεξηγήσεις, δεν νομίζεις;
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

άραγε η φράση μήπως είσαι ψιλομαλάκας? να είναι προσβολή?

είναι ερώτηση άρα εκφράζει αμφιβολία, έχει και το πρόθεμα ψιλό μπροστά άρα δεν θα είναι.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

vlakedios έγραψε:Η διαίσθηση είναι σημαντικό εργαλείο αλλά όχι πάντα ασφαλές. Για αυτό και δεν ενδείκνυται για επιβολή κανόνων.
Αν κρίνω το:
vlakedios έγραψε:Πάτε καλά παιδιά ή είσαστε λίγο πειραγμένοι γενικότερα εδώ μέσα;
διαισθητικά, δεν έχεις επιπτώσεις. Αν κρίνω by the book, έχεις φάει κάρτα.
Και οι δυό μας το ξέρουμε ότι δεν πρέπει να φας την κάρτα. Διαισθητικά.
vlakedios έγραψε:Όπως και να έχει όμως το να παραβιάζει κάποιος τους κανόνες τόσο προκλητικά όσο ο noxteryn νομίζω ότι χρίζει περισσότερης προσοχής.
Το "χρήζει" παίρνει ήτα.
vlakedios έγραψε:Αν η φράση μου ήταν "είσαστε πειραγμένοι.", δηλαδή δήλωση, τότε ναι θα ήταν ιδίας βαρύτητας με το "είσαι ηλίθιος".
Αλλά η φράση μου ήταν "ή είσαστε λίγο πειραγμένοι;", δηλαδή ερώτηση με δόση αμφιβολίας.
Ελα... πες μου... μίλα μου ειλικρινά... δεν τα πιστεύεις αυτά που γράφεις, έτσι δεν είναι;
vlakedios έγραψε:Να σε ρωτήσω και κάτι γιατί μου κίνησε την περιέργεια η απάντηση σου. Πριν απαντήσεις διαβάζεις όλο το ποστ του άλλου ή απαντάς ενώ το διαβάζεις;
Το λέω γιατί αρχικά μου λες τράβα διάβασε, και μετά μου λες εδώ είσαι διαβασμένος.
Το διάβασα όλο το πόστ. Απλά έκανα μια απέλπιδα προσπάθεια να φανώ εξυπνάκιας και χαριτωμένος ταυτόχρονα. :roll:
vlakedios έγραψε:Αν διαβάζεις τον άλλο τμηματικά τότε είναι λογικό να δημιουργούνται παρεξηγήσεις, δεν νομίζεις;
Ναι
[youtube]_4f3gjulBwo[/youtube]
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κόμη :lol: :lol: :lol:

Κίτσο, χέσε ψηλά κι αγνάντευε το 'χουμε καταντήσει. : brrr :
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
vlakedios
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 465
Εγγραφή: 06 Φεβ 2011 17:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ αγαπητέ Κόμη ξέρω ότι βλέπω, και βλέπω μια πολύ επιθετική και σχεδόν ιεροεξεταστική στάση απέναντι σε κάποια μέλη και μια απόλυτη ελευθερία απέναντι σε άλλα.

Αυτό δίνει δικαιώματα και καθόλου άδικα μάλιστα.

Δεν ξέρω πως θα βολέψετε το θέμα, αλλά αν χαλαρώνετε τους κανόνες για ένα μέλος τότε θα πρέπει να το κάνετε και για άλλα και μοιραία το πράγμα θα οδηγήσει είτε σε χάος είτε σε μεροληπτική συμπεριφορά και διαμαρτυρίες.

Τα υπόλοιπα είναι σοφιστείες άνευ ουσίας δυστυχώς.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν επιτρέπεται επίσης η χρήση του forum για:
8. τη συστηματική προώθηση προσωπικών, συλλογικών ή ανεξάρτητων ιστοσελίδων, ανεξαρτήτως θέματος και ασχέτως εμπορικού ή όχι χαρακτήρα.
9. τη συστηματική προώθηση πολιτικών κομμάτων, οργανώσεων, κινημάτων, ανεξαρτήτως σκοπού.
10. την αποκλειστική συμμετοχή σε συζητήσεις που δεν προάγουν τους σκοπούς του forum.
Συστηματική προώθηση είναι η συνεχής αναφορά στις δημοσιεύσεις και όχι στην υπογραφή. Σε όλους σχεδόν τους χώρους συζήτησης η τακτική είναι να υπάρχει "ποσοτικό" όριο στην υπογραφή (χαρακτήρες, σειρές κειμένου, kB κτλ) + κάποιοι απλοί περιορισμοί για βρισιές και προσωπικές επιθέσεις. Αν ίσχυε κάτι άλλο, τότε βάσει του 8 θα έπρεπε να αποκλειστούν σχεδόν όλοι όσοι έχουν σύνδεσμο στην υπογραφή τους. Τέλος, βάσει του 10 θα έπρεπε να έχουν φύγει ήδη αρκετοί αν υποθέσουμε ότι η ενότητα "άλλα θέματα" (ή έστω η "εκτός θέματος") δεν προάγει τους σκοπούς του χώρου αλλά απ' ό,τι φαίνεται οι συντονιστές δεν έχουν διάθεση να μοιράζουν αποκλεισμούς από εδώ και από εκεί.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
epicourosan
Δημοσιεύσεις: 1315
Εγγραφή: 08 Δεκ 2010 21:50
Όνομα Ιστότοπου: -den exw
Τοποθεσία: ΓΛΥΦΑΔΑ

Εγώ κατάλαβα
Εσύ κατάλαβες
Αυτός κατάλαβε
Αυτή κατάλαβε
Αυτό κατάλαβε
Εμείς καταλάβαμε
Εσείς καταλάβατε
Αυτοί κατάλαβαν
Αυτές κατάλαβαν
Αυτά κατάλαβαν
Κατάλαβες?
Κατάλαβες
Δεν κατάλαβες?
Δεν κατάλαβες.
Πολλές φόρες γελώ με την ιδέα ότι το παίζουμε άθεοι και είμαστε πιο φανατικοί από τους θεϊστές.
Μερικές φόρες λέω, μερικές.
Αλλα οι άθεοι έχουν better sex life λέμεεεεεεέ.
Διχόνοια των πολιτών, ευημερία των πολιτικών!

http://www.videoman.gr/52856
Απάντηση