Παΐσιος και θαύματα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:
Μάλιστα. Και μας παρουσιάζεις ανθρώπους με ειδικές ανάγκες και στερεοτυπιες να τους διαβάζουν παπάδες για ποιόν ακριβως λόγο;
Μηπως θες να μας δείξεις πόσο απάνθρωπο είναι να "ξορκιζουμε" ατομα που πιθανότατα πάσχουν απο αυτισμό (ο ημίγυμνος τύπος που χτυπαει τον εαυτο του στερεοτυπικά στοιχηματίζω το πτυχίο μου οτι ειναι αυτιστικός) ;
Μηπως θες να μας δείξεις πως αμόρφωτοι άνθρωποι καταλήγουν να βασανίζουν (γιατι το να βάλει ενα πλήθος εναν αυτιστικό στη μέση και να τον διαβάζουν αποτελεί σίγουρα βασανιστήριο και παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων) αλλους συνανθρώπους λόγω της κτηνωδους άγνοιας και θρησκοληψίας που τους διακατέχει;
Το λέω και το εννοώ 100%: Η ηλιθιότητά σου και όσων πιστεύουν οτι στο συγκεκριμένο βίντεο βλέπουμε εξορκισμούς σας καθιστά επικίνδυνους για την κοινωνία.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

KostasRds έγραψε:3) Αι Ευαγγελισταί είναι άνθρωποι που έζησαν τον Ιησούν, δεν ήτω απατεώνες. Κάποιοι ήτω μαθηταί του Ιησού, ενώ στον Παύλο εμφανίσθη διά ''σημείου'' και υπερφυσικόν τρόπον!


Κανενας δεν ισχυριζεται οτι εχει γνωρισει, δει η περπατησει με τον Ιησου. Οι ευαγγελιστες γραφουν 70 με 110 χρονια μετα τον θανατο το. Το πρωτο ευαγγελιο ειναι του Μαρκου που γραφει 70 χρονια μετα τον θανατο του Ιησου. Οι πρωτες γραφες που λαμβανουμε στα χερια μας ειναι απο τον Απ. Παυλο δηλαδη 20-30 χρονια μετα τον θανατο του Ιησου. Καθε φορα που ο Παυλος μιλαει για το ευαγγελιο, μιλαει μεσα απο οραμα. Δεν αναφερει τον Χριστο να εμφανιζεται σε κανεναν πριν τον θανατο του δηλαδη "ο Χριστος πεθανε για τις αμαρτιες μας, θαφτηκε και συμφωνα με τις γραφες αναστηθηκε την τριτη μερα " και μετα εμφανιζεται σε ανθρωπους. Δεν αναφερει ποτε οτι εμφανιστηκε πριν τον θανατο του αλλα μετα. Ο Παυλος μιλαει για τον Χριστο ειτε σε οραμα ειτε "according to the scriptures".

Επισης οι ευαγγελιστες ειναι ανωνυμοι συγγραφεις, μπορει και πανω απο εναν πολλες φορες, οπως βλεπουμε στον Ιωαννη που δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι ο Ιωαννης. Αργοτερα οι εκκλησιαστες εδωσαν τα παρακατω ονοματα στα ευαγγελια Μαρκος, Matthew, Λουκας, Ιωαννης. Το "κατα" σημαινει "according to" .

Εχεις 0 αποδειξεις για την υπαρξη του Ιησου. Δεν ξερω αν υπηρχε, ουτε εσυ ξερεις. Το ποιο σιγουρο ομως ειναι πως οχι γιατι ο Ιησους δεν ηταν ο μονος Ιησους εκεινη την εποχη. Υπηρχαν παρα πολλοι μεσσιες, εκπληρωτες θαυματων.
Ο μαρβιν μου είπε αρχικά ότι χάνω τα λόγια μου γιατί μιλάμε διαφορετική γλώσσα.
Είπα να το προσπαθήσω αλλα κατάλαβα ότι είχε δίκιο.

Ο άνθρωπος αυτός πολύ απλά δεν έχει επιχειρήματα και μιλάει για την πίστη του.

Είναι σαν να καθόμαστε σε μια καφετέρια και να μου λες οτι:

Ο καφές που έχω μπροστά μου έχει νερό καφέ ζάχαρη και γάλα.
Μπορείς να πας να το δεις αν το ζητήσεις στον σερβιτόρο και όταν το πιεις θα καταλάβεις ότι έχει την γεύση του καφέ.

Και να σου πω εγω:

Η φίλη μου η Μαρία που είναι αόρατη και έχει πάντα δίκιο μου λέει ότι έχεις άδικο.
Και αφού το λέει η Μαρία ότι κι αν κάνεις και ότι κι αν μου αποδείξεις θα ξέρω ότι αυτή έχει δίκιο κι εσύ άδικο.

Ναι όσο λογική είχε η παραπάνω συζήτηση θα έχει και η συζήτηση με έναν κλειστό χριστιανο σαν αυτόν εδώ.
Και είναι περήφανος μάλιστα γιατί νομίζει ότι είμαστε ο σατανας (ναι αυτό νομίζει) που προσπαθεί να τον κάνει να ζήσει τις 40 μέρες που έζησε ο Χριστός στην έρημο με τον σατανά να τον πειράζει.
Όλο αυτό είναι μια προσπάθεια να θρέψει τον ναρκισσισμο του.
Τρέμω στην ιδέα ότι υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι στην κατάστασή του.
Ευχαριστώ την περιέργειά μου που με οδήγησε στην Αθεΐα και δεν είμαι έρμαιο των επιλογών των γονιών μου.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:
YokoChoco έγραψε:
Μάλιστα. Και μας παρουσιάζεις ανθρώπους με ειδικές ανάγκες και στερεοτυπιες να τους διαβάζουν παπάδες για ποιόν ακριβως λόγο;
Μηπως θες να μας δείξεις πόσο απάνθρωπο είναι να "ξορκιζουμε" ατομα που πιθανότατα πάσχουν απο αυτισμό (ο ημίγυμνος τύπος που χτυπαει τον εαυτο του στερεοτυπικά στοιχηματίζω το πτυχίο μου οτι ειναι αυτιστικός) ;
Μηπως θες να μας δείξεις πως αμόρφωτοι άνθρωποι καταλήγουν να βασανίζουν (γιατι το να βάλει ενα πλήθος εναν αυτιστικό στη μέση και να τον διαβάζουν αποτελεί σίγουρα βασανιστήριο και παραβίαση των ανθρωπίνων δικαιωμάτων) αλλους συνανθρώπους λόγω της κτηνωδους άγνοιας και θρησκοληψίας που τους διακατέχει;
Το λέω και το εννοώ 100%: Η ηλιθιότητά σου και όσων πιστεύουν οτι στο συγκεκριμένο βίντεο βλέπουμε εξορκισμούς σας καθιστά επικίνδυνους για την κοινωνία.
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

ΕΙΠΕΝ ἄφρων ἐν καρδίᾳ αὐτοῦ· Οὐκ ἔστι Θεός. διεφθάρησαν καὶ ἐβδελύχθησαν ἐν ἀνομίαις, οὐκ ἔστι ποιῶν ἀγαθόν. 3 ὁ Θεὸς ἐκ τοῦ οὐρανοῦ διέκυψεν ἐπὶ τοὺς υἱοὺς τῶν ἀνθρώπων τοῦ ἰδεῖν εἰ ἔστι συνιὼν ἢ ἐκζητῶν τὸν Θεόν. 4 πάντες ἐξέκλιναν, ἅμα ἠχρειώθησαν, οὐκ ἔστι ποιῶν ἀγαθόν, οὐκ ἔστιν ἕως ἑνός. 5 οὐχί γνώσονται πάντες οἱ ἐργαζόμενοι τὴν ἀνομίαν; οἱ κατεσθίοντες τὸν λαόν μου ἐν βρώσει ἄρτου τὸν Κύριον οὐκ ἐπεκαλέσαντο. 6 ἐκεῖ ἐφοβήθησαν φόβον, οὗ οὐκ ἦν φόβος, ὅτι ὁ Θεὸς διεσπόρπισεν ὀστᾶ ἀνθρωπαρέσκων· κατῃσχύνθησαν, ὅτι ὁ Θεὸς ἐξουδένωσεν αὐτούς. 7 τίς δώσει ἐκ Σιὼν τὸ σωτήριον τοῦ ᾿Ισραήλ; ἐν τῷ ἀποστρέψαι τὸν Θεὸν τὴν αἰχμαλωσίαν τοῦ λαοῦ αὐτοῦ ἀγαλλιάσεται ᾿Ιακὼβ καὶ εὐφρανθήσεται ᾿Ισραήλ.

YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ἀδελφοί, τοῦτο φρονείσθω ἐν ὑμῖν ὃ καὶ ἐν Χριστῷ Ἰησοῦ, ὃς ἐν μορφῇ Θεοῦ ὑπάρχων οὐχ ἁρπαγμὸν ἡγήσατο τὸ εἶναι ἴσα Θεῷ, ἀλλ' ἑαυτὸν ἐκένωσε μορφὴν δούλου λαβών, ἐν ὁμοιώματι ἀνθρώπων γενόμενος, καὶ σχήματι εὑρεθεὶς ὡς ἄνθρωπος ἐταπείνωσεν ἑαυτὸν γενόμενος ὑπήκοος μέχρι θανάτου, θανάτου δὲ σταυροῦ.
Διὸ καὶ ὁ Θεὸς αὐτὸν ὑπερύψωσε καὶ ἐχαρίσατο αὐτῷ ὄνομα τὸ ὑπὲρ πᾶν ὄνομα, ἵνα ἐν τῷ ὀνόματι Ἰησοῦ πᾶν γόνυ κάμψῃ ἐπουρανίων καὶ ἐπιγείων καὶ καταχθονίων, καὶ πᾶσα γλῶσσα ἐξομολογήσηται ὅτι Κύριος ᾿Ιησοῦς Χριστὸς εἰς δόξαν Θεοῦ πατρός.
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλήν Καθαράν Δευτέραν σε όλους και να νηστεύετεν διότιν κάνειν καλόν.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:Καλήν Καθαράν Δευτέραν σε όλους και να νηστεύετεν διότιν κάνειν καλόν.
Ματθ. 15,11 οὐ τὸ εἰσερχόμενον εἰς τὸ στόμα κοινοῖ τὸν ἄνθρωπον, ἀλλὰ τὸ ἐκπορευόμενον ἐκ τοῦ στόματος τοῦτο κοινοῖ τὸν ἄνθρωπον.
Ματθ. 15,17 οὔπω νοεῖτε ὅτι πᾶν τὸ εἰσπορευόμενον εἰς τὸ στόμα εἰς τὴν κοιλίαν χωρεῖ καὶ εἰς ἀφεδρῶνα ἐκβάλλεται;
Ματθ. 15,18 τὰ δὲ ἐκπορευόμενα ἐκ τοῦ στόματος ἐκ τῆς καρδίας ἐξέρχεται, κἀκεῖνα κοινοῖ τὸν ἄνθρωπον.

Just saying...
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:
YokoChoco έγραψε:Καλήν Καθαράν Δευτέραν σε όλους και να νηστεύετεν διότιν κάνειν καλόν.
Ματθ. 15,11 οὐ τὸ εἰσερχόμενον εἰς τὸ στόμα κοινοῖ τὸν ἄνθρωπον, ἀλλὰ τὸ ἐκπορευόμενον ἐκ τοῦ στόματος τοῦτο κοινοῖ τὸν ἄνθρωπον.
Ματθ. 15,17 οὔπω νοεῖτε ὅτι πᾶν τὸ εἰσπορευόμενον εἰς τὸ στόμα εἰς τὴν κοιλίαν χωρεῖ καὶ εἰς ἀφεδρῶνα ἐκβάλλεται;
Ματθ. 15,18 τὰ δὲ ἐκπορευόμενα ἐκ τοῦ στόματος ἐκ τῆς καρδίας ἐξέρχεται, κἀκεῖνα κοινοῖ τὸν ἄνθρωπον.

Just saying...
Ωωωω εδιάβασες τας γραφάς, μπράβο μπράβο..
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Λευ. 11,10        
... καὶ πάντα ὅσα οὐκ ἔστιν αὐτοῖς πτερύγια, οὐδὲ λεπίδες ἐν τῷ ὕδατι, ἢ ἐν ταῖς θαλάσσαις καὶ ἐν τοῖς χειμάῤῥοις, ἀπὸ πάντων, ὧν ἐρεύγεται τὰ ὕδατα, καὶ ἀπὸ πάσης ψυχῆς τῆς ζώσης ἐν τῷ ὕδατι, βδέλυγμά ἐστι...
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:
Ωωωω εδιάβασες τας γραφάς, μπράβο μπράβο..
Ο λόγος που είμαι άθεος είναι ότι εδιάβασα τας γραφάς.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -



Προ ημερών ένας αγαπητός φίλος ο οποίος είν' Άθεος μου έστειλεν τούτον το βίντεον ίνα προσπαθήσιν να μου αποδείξειν
ότι το Φώς δεν είναι Άγιον και μου λέγειν: «Να το Φώς ανάβειν εκ του αναπτήρος» αλλά εγώ του απάντησα:
«Πάντα εκ του αναπτήρος άναβεν αλλά μετά καθαγιάζετο και δεν έκαιεν, εκεί είναι το σημείον!».
Ο Θεός μας ειν' Θεός Ταπεινός όχι αστήρ του «Ελλάς έχει ταλέντον» ινά ανάβη θαυματουργικώς λαμπάδες και καντήλες,
το Φως ανάβη εκ της Ακοίμητης Κανδήλας παλαιότερα εκ σπίρτων σήμερον εξ αναπτήρος αλλά ύστερον καθαγιάζεταιν
και έχειν την λεγομένην ακαΐαν, εκεί είναι το θαύμαν, αλλά αι γραφαί ομιλούν περί ''ΣΗΜΕΙΩΝ και ΤΕΡΑΤΩΝ'' όχι "θαυμάτων''
και ημίς αι χριστιανοί είμεθα πιστοί προς τας γραφάς.
Εσείς βέβαιαν οι Άθεοι εκμεταλλεύεσθαι το παραμικρόν ίνα αμφισβητήσετεν την Ορθοδοξίαν..
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:

Προ ημερών ένας αγαπητός φίλος ο οποίος είν' Άθεος μου έστειλεν τούτον το βίντεον ίνα προσπαθήσιν να μου αποδείξειν
ότι το Φώς δεν είναι Άγιον και μου λέγειν: «Να το Φώς ανάβειν εκ του αναπτήρος» αλλά εγώ του απάντησα:
«Πάντα εκ του αναπτήρος άναβεν αλλά μετά καθαγιάζετο και δεν έκαιεν, εκεί είναι το σημείον!».
Ο Θεός μας ειν' Θεός Ταπεινός όχι αστήρ του «Ελλάς έχει ταλέντον» ινά ανάβη θαυματουργικώς λαμπάδες και καντήλες,
το Φως ανάβη εκ της Ακοίμητης Κανδήλας παλαιότερα εκ σπίρτων σήμερον εξ αναπτήρος αλλά ύστερον καθαγιάζεταιν
και έχειν την λεγομένην ακαΐαν, εκεί είναι το θαύμαν, αλλά αι γραφαί ομιλούν περί ''ΣΗΜΕΙΩΝ και ΤΕΡΑΤΩΝ'' όχι "θαυμάτων''
και ημίς αι χριστιανοί είμεθα πιστοί προς τας γραφάς.
Εσείς βέβαιαν οι Άθεοι εκμεταλλεύεσθαι το παραμικρόν ίνα αμφισβητήσετεν την Ορθοδοξίαν..
Εσύ μπορεί να δέχεσαι ότι ανάβει με αναπτήρα, όπως γνωρίζουμε άλλωστε πολλοί, αλλά αν πας στο αναλογο θέμα εδώ στο forum θα δεις πόσοι άλλοι χριστιανοί πιστεύαν ότι ανάβει ως εκ θαυματος. Ας τελειώνουμε με αυτόν το μύθο για αρχη.
Η "ακαϊα" τεστάρεται εύκολα, αλλά είναι άλλο θέμα.
Εσείς βέβαια οι χριστιανοί προσαρμόζετε τα "θαύματά σας" όταν εκτίθενται στην αλήθεια
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
KostasRds
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 24 Απρ 2018 00:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:
KostasRds έγραψε:3) Αι Ευαγγελισταί είναι άνθρωποι που έζησαν τον Ιησούν, δεν ήτω απατεώνες. Κάποιοι ήτω μαθηταί του Ιησού, ενώ στον Παύλο εμφανίσθη διά ''σημείου'' και υπερφυσικόν τρόπον!


Κανενας δεν ισχυριζεται οτι εχει γνωρισει, δει η περπατησει με τον Ιησου. Οι ευαγγελιστες γραφουν 70 με 110 χρονια μετα τον θανατο το. Το πρωτο ευαγγελιο ειναι του Μαρκου που γραφει 70 χρονια μετα τον θανατο του Ιησου. Οι πρωτες γραφες που λαμβανουμε στα χερια μας ειναι απο τον Απ. Παυλο δηλαδη 20-30 χρονια μετα τον θανατο του Ιησου. Καθε φορα που ο Παυλος μιλαει για το ευαγγελιο, μιλαει μεσα απο οραμα. Δεν αναφερει τον Χριστο να εμφανιζεται σε κανεναν πριν τον θανατο του δηλαδη "ο Χριστος πεθανε για τις αμαρτιες μας, θαφτηκε και συμφωνα με τις γραφες αναστηθηκε την τριτη μερα " και μετα εμφανιζεται σε ανθρωπους. Δεν αναφερει ποτε οτι εμφανιστηκε πριν τον θανατο του αλλα μετα. Ο Παυλος μιλαει για τον Χριστο ειτε σε οραμα ειτε "according to the scriptures".

Επισης οι ευαγγελιστες ειναι ανωνυμοι συγγραφεις, μπορει και πανω απο εναν πολλες φορες, οπως βλεπουμε στον Ιωαννη που δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι ο Ιωαννης. Αργοτερα οι εκκλησιαστες εδωσαν τα παρακατω ονοματα στα ευαγγελια Μαρκος, Matthew, Λουκας, Ιωαννης. Το "κατα" σημαινει "according to" .

Εχεις 0 αποδειξεις για την υπαρξη του Ιησου. Δεν ξερω αν υπηρχε, ουτε εσυ ξερεις. Το ποιο σιγουρο ομως ειναι πως οχι γιατι ο Ιησους δεν ηταν ο μονος Ιησους εκεινη την εποχη. Υπηρχαν παρα πολλοι μεσσιες, εκπληρωτες θαυματων.
Ο μαρβιν μου είπε αρχικά ότι χάνω τα λόγια μου γιατί μιλάμε διαφορετική γλώσσα.
Είπα να το προσπαθήσω αλλα κατάλαβα ότι είχε δίκιο.

Ο άνθρωπος αυτός πολύ απλά δεν έχει επιχειρήματα και μιλάει για την πίστη του.

Είναι σαν να καθόμαστε σε μια καφετέρια και να μου λες οτι:

Ο καφές που έχω μπροστά μου έχει νερό καφέ ζάχαρη και γάλα.
Μπορείς να πας να το δεις αν το ζητήσεις στον σερβιτόρο και όταν το πιεις θα καταλάβεις ότι έχει την γεύση του καφέ.

Και να σου πω εγω:

Η φίλη μου η Μαρία που είναι αόρατη και έχει πάντα δίκιο μου λέει ότι έχεις άδικο.
Και αφού το λέει η Μαρία ότι κι αν κάνεις και ότι κι αν μου αποδείξεις θα ξέρω ότι αυτή έχει δίκιο κι εσύ άδικο.

Ναι όσο λογική είχε η παραπάνω συζήτηση θα έχει και η συζήτηση με έναν κλειστό χριστιανο σαν αυτόν εδώ.
Και είναι περήφανος μάλιστα γιατί νομίζει ότι είμαστε ο σατανας (ναι αυτό νομίζει) που προσπαθεί να τον κάνει να ζήσει τις 40 μέρες που έζησε ο Χριστός στην έρημο με τον σατανά να τον πειράζει.
Όλο αυτό είναι μια προσπάθεια να θρέψει τον ναρκισσισμο του.
Τρέμω στην ιδέα ότι υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι στην κατάστασή του.
Ευχαριστώ την περιέργειά μου που με οδήγησε στην Αθεΐα και δεν είμαι έρμαιο των επιλογών των γονιών μου.


Θα συμφωνησω αγαπητε. Και γενικως εδω και παρα πολυ καιρο οι θρησκοι δεν πετανε κατι καινουριο στο τραπεζι με αποτελεσμα να μενουν εκει που ηταν παντα. Οσο περναει ο καιρος γνωριζουμε ολο και περισσοτερα πραγματα και ειναι εναντιον τους. Οσο για τις γραφες δεν βγαζεις ακρη. Ο καθε θρησκος για το δικο του ιερο βιβλιο κανει συνεχεια strawman με αποτελεσμα ολα τα βιβλια να βγαινουν τελεια και ηθικα.
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΠΟΤΕ <ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ> ΑΠΛΩΣ ΕΙΝΑΙ
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Η Εκκλησίαν επισήμως ομιλεί περί ''ΣΗΜΕΙΩΝ'' όχι θαυμάτων, πόσον άσχετοι είστε να επιμένετε πως εγνωρίζετεν την Εκκλησίαν αλλά δεν έχετεν ιδέαν, περί Εκκλησίας.Τελικώς το πώς ανάβει το Άγιον Φώς σίγουρα εσύ δεν το ''γνωρίζεις'' όπως ψευδώς λές, διότιν είσαι ΨΕΥΤΗΣ. Ούτε εγώ το γνωρίζω, υποθέτω ότι ανάβη από την Ακοίμητον Κανδήλαν. Όπως και εσύ ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ ή ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ δεν γνωρίζεις... αλλιώς αν γνωρίζεις φέρεν αποδείξεις να γνωρίσομεν και μείς. ΨΕΥΤΗ!

Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:Ούτε εγώ το γνωρίζω, υποθέτω ότι ανάβη από την Ακοίμητον Κανδήλαν. Όπως και εσύ ΥΠΟΘΕΤΕΙΣ ή ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ δεν γνωρίζεις.
Η διαφορά είναι οτι εμείς υποθέτουμε ότι οι λαμπάδες ανάβουν απο φυσικό φως οπως ξέρουμε μεχρι σήμερα οτι ανάβουν οι λαμπάδες. Το έχουμε δει, το έχουμε κανει και μπορω τώρα να σου ανάψω μια λαμπάδα με αναπτήρα αν χρειαστεί να σου το αποδείξω.
Εσύ πιστεύεις οτι την ανάβει ο αόρατος μαγικός μπαμπάκας σου στον ουρανό. Δεν τον εχουμε δει να το κάνει, δεν μπορούμε να το επαναλάβουμε για να αποδείξουμε οτι γίνεται και στην τελική δεν ξέρουμε καν οτι υπάρχει ο μπαμπάκας.
Μάντεψε τι είναι πιο πιθανό λοιπόν.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Το Φως της Ιερουσαλήμ είναι Φυσικό Φώς όχι Θαύμα.
Θέλω να πώ κάτι ακόμα. Οι Ιερείς της Εκκλησίας μας στην Ελλάδα, λένε ότι είναι «Διάδοχοι των Αποστόλων» και κάνουν ότι και οι Απόστολοι χωρίς καμία αλλαγή, αρα θεωρητικά θα κάνουν και «σημεία» όπως και αυτοί.
ΠΡΟΚΑΛΩ την Εκκλησία, στο όνομα του Ιησού Χριστού να κάνουν ότι είπε Εκείνος: « τὰ ἔργα ἃ ἐγὼ ποιῶ κακεῖνος ποιήσει καὶ μείζονα τούτων ποιήσει» (Ἰω. ιδ΄ 12). Αν δεν κάνουν τουλάχιστον τα ίδια (Αναστάσεις Νεκρών, Πολλαπλασιασμός Άρτου και Ιχθύων, Περπάτημα στα κύμματα, Μεταμόρφωση σε Βουνό κ.α. μην τα αναφέρω όλα) είναι απλά Ψεύτες και Απατεώνες ή το λιγότερο πλανημένοι και ψυχικά πάσχοντες(βλέπε θρησκεφτικό παραλλήρημα ως σύμπτωμα στην Σχιζοφρένεια).
Αυτά αγαπητοί φίλοι, είπα να κόψω την πλάκα και να τοποθετηθώ λίγο σοβαρά.

Η αίσθηση μου είναι ότι ο Ιησούς των Ευαγγελίων είναι ένας ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ Θεός. Ως Ιεχωβάς στην Π.Δ. σκοτώνει λαούς ολόκληρους για να δώσει την γή της επαγγελίας στους Εβραίους, και στην Κ.Δ. δείχνει οργή, θυμό και δίνει θάνατο σε εκατομμύρια στην Αποκάλυψη. Τα λόγια του δε σε κάποια σημεία μόνο θεό αγάπης δεν θυμίζουν ''φέρτε τους εχθρούς μου έμπροσθεν μου και κατασφάξετε αυτούς'' και ''κάντε φίλους εκ του μαμωνά της αδικίας'' κτλ κτλ.

Θυμάμαι ρώτησα αρκετούς θεολόγους γιατί ο Ιεχωβάς σκοτώνει τους Ναδάβ και Αβδιού γιούς του Ααρών που ανάβουν φωτιά στο θυσιαστήριο από άλλη πηγή που δεν εγκρίνει ο Θεός. Η απάντηση αφοπλιστική.. ''Θεός είναι κρίνει ότι πρέπει να τους εξοντώσει'' άλλωστε δεν πέθαναν αλλά πήγαν στον Άδη ως ψυχές και όταν έγινε η κάθοδος του Ιησού τους απελευθέρωσε και πήγαν στον Παράδεισο κ.α. τρελά ως δικαιολογία.

YokoChoco
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:Το Φως της Ιερουσαλήμ είναι Φυσικό Φώς όχι Θαύμα.
Θέλω να πώ κάτι ακόμα. Οι Ιερείς της Εκκλησίας μας στην Ελλάδα, λένε ότι είναι «Διάδοχοι των Αποστόλων» και κάνουν ότι και οι Απόστολοι χωρίς καμία αλλαγή, αρα θεωρητικά θα κάνουν και «σημεία» όπως και αυτοί.
ΠΡΟΚΑΛΩ την Εκκλησία, στο όνομα του Ιησού Χριστού να κάνουν ότι είπε Εκείνος: « τὰ ἔργα ἃ ἐγὼ ποιῶ κακεῖνος ποιήσει καὶ μείζονα τούτων ποιήσει» (Ἰω. ιδ΄ 12). Αν δεν κάνουν τουλάχιστον τα ίδια (Αναστάσεις Νεκρών, Πολλαπλασιασμός Άρτου και Ιχθύων, Περπάτημα στα κύμματα, Μεταμόρφωση σε Βουνό κ.α. μην τα αναφέρω όλα) είναι απλά Ψεύτες και Απατεώνες ή το λιγότερο πλανημένοι και ψυχικά πάσχοντες(βλέπε θρησκεφτικό παραλλήρημα ως σύμπτωμα στην Σχιζοφρένεια).
Αυτά αγαπητοί φίλοι, είπα να κόψω την πλάκα και να τοποθετηθώ λίγο σοβαρά.

Η αίσθηση μου είναι ότι ο Ιησούς των Ευαγγελίων είναι ένας ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ Θεός. Ως Ιεχωβάς στην Π.Δ. σκοτώνει λαούς ολόκληρους για να δώσει την γή της επαγγελίας στους Εβραίους, και στην Κ.Δ. δείχνει οργή, θυμό και δίνει θάνατο σε εκατομμύρια στην Αποκάλυψη. Τα λόγια του δε σε κάποια σημεία μόνο θεό αγάπης δεν θυμίζουν ''φέρτε τους εχθρούς μου έμπροσθεν μου και κατασφάξετε αυτούς'' και ''κάντε φίλους εκ του μαμωνά της αδικίας'' κτλ κτλ.

Θυμάμαι ρώτησα αρκετούς θεολόγους γιατί ο Ιεχωβάς σκοτώνει τους Ναδάβ και Αβδιού γιούς του Ααρών που ανάβουν φωτιά στο θυσιαστήριο από άλλη πηγή που δεν εγκρίνει ο Θεός. Η απάντηση αφοπλιστική.. ''Θεός είναι κρίνει ότι πρέπει να τους εξοντώσει'' άλλωστε δεν πέθαναν αλλά πήγαν στον Άδη ως ψυχές και όταν έγινε η κάθοδος του Ιησού τους απελευθέρωσε και πήγαν στον Παράδεισο κ.α. τρελά ως δικαιολογία.

YokoChoco
Δεν το περίμενα, αλλά συμφωνώ με ολόκληρο το μύνημά σου απόλυτα.
Με μία μόνο ενσταση: για πολλούς Ιησούς δεν είναι ο ίδιος με τον Γιαχβέ. Κι αυτό ακριβώς επειδή στα ευαγγέλια παρουσιάζεται εντελώς διαφορετικός από την Π.Δ. με κάποιες ανθρωπιστικές αρχές. Η Αποκάλυψη και κάποιες επιστολές του Παύλου που ξαναφέρνουν την Π.Δ. στο προσκήνιο δεν συνάδουν με το Χριστό των ευαγγελίων. Ξέρω τι λέει το δόγμα που πιστεύεις, (αν δεν κανω λάθος είσαι οθόδοξος, ναι;) αλλά δεν σε προβληματίζει αυτή η διαφορά;
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν το περίμενα, αλλά συμφωνώ με ολόκληρο το μύνημά σου απόλυτα.
Με μία μόνο ενσταση: για πολλούς Ιησούς δεν είναι ο ίδιος με τον Γιαχβέ. Κι αυτό ακριβώς επειδή στα ευαγγέλια παρουσιάζεται εντελώς διαφορετικός από την Π.Δ. με κάποιες ανθρωπιστικές αρχές. Η Αποκάλυψη και κάποιες επιστολές του Παύλου που ξαναφέρνουν την Π.Δ. στο προσκήνιο δεν συνάδουν με το Χριστό των ευαγγελίων. Ξέρω τι λέει το δόγμα που πιστεύεις, (αν δεν κανω λάθος είσαι οθόδοξος, ναι;) αλλά δεν σε προβληματίζει αυτή η διαφορά;[/quote]

Όχι δεν είμαι Χ.Ο. με την έννοια που κάποιος το εννοεί. Ας πω μερικά πράγματα:

1) Θεός δεν ξέρω αν υπάρχει. Αν υπάρχει είναι σίγουρα εξωβιβλικός. Η Βίβλος είναι ένα βιβλίο καλό για προσάναμα στο τζάκι. Το έχω διαβάσει σχεδόν όλο(χαράς στο κουράγιο μου ε;). 50.1>49.9 στο υπάρχει Θεός με το δεν υπάρχει. Μπορεί να υπάρχουν πολλοί Θεοί και όχι ένας κτλ. Ειλικρινά δεν ξέρω.

2) Δεν ξέρω τι γίνεται μετά θάνατον. Δεν θα το λύσω εγώ, το έχω ψάξει εξονυχιστικά δεν βρήκα την απάντηση.

3) Πάω εκκλησία κάποιες φορές, αν και δεν πήγαινα μικρός, αλλά το κάνω στα πλαίσια του meditation δλδ να ακούω κάτι να με ηρεμεί. Επίσης μου αρέσουν
αυτά που είπε ο γ.Πορφύριος-πρέπει να ήταν πολύ καλός άνθρωπος-και κάποιοι λογοι του Ιησού(όχι οι απειλές περι κολάσεως κτλ τα άλλα που είπε περί
συγχώρεσης και αγάπης).

4) Έχω φίλους παπάδες, θεολόγους, ψάλτες κτλ σέβομαι τα πιστεύω τους. Κάποιοι είναι σπουδαίοι άνθρωποι βοηθάνε πολύ κόσμο, κάποιοι είναι τελείως
ανάξιοι και άχρηστοι, με μια λέξη χαραμοφάηδες.

5) Είμαι «Χριστιανός» με την έννοια ότι δέχομαι τα διδάγματα για την αγάπη και την συγχώρεση(όπως προανέφερα) του ιεροκύρηκα Ιησού(όχι των Ευαγγελίων) που έδρασε τον 1ο αιώνα στην Γαλιλαία. Ιεροκύρηκας όχι Γιος του Γιαχβέ.
Έχω στο σπίτι μου εικόνες περισσότερο ως σουβενίρ, όπως έχω και πίνακα ή αφίσες της αγαπημένης μου Μίλαν. Κάποιες εικόνες είναι δώρο και
γι'αυτό τις έχω. Περισσότερο όμως είμαι Αγνωστικιστής... Χριστιανός είμαι σαν φιλοσοφία όχι σαν θρησκεία.

6) Έχω περάσει από πολλές χριστιανικές αιρέσεις.. έχω κάνει Γιόγκα, Κούνγκ Φου κτλ γενικά δεν έχω πρόβλημα με το τι πιστεύει ο καθένας.
Παίρνω όλα τα καλά που μπορεί να έχει μία φιλοσοφία ή μία θρησκεία και προσπαθώ να τα κάνω τρόπο ζωής, μ'αρέσει η αυτοβελτίωση.

Τώρα για την Εκκλησία ως Θρησκεία στην χώρα μας. Έχει βοηθήσει κόσμο με τα σισσύτια κτλ αλλά έχει κάνει και χοντρά λάθη και γενικά εμπλέκεται πολύ
με το κράτος(όπως το κάνει βέβαια και το Βατικανό στην Ιταλία).Γενικά η θρησκεία σε πολλά κράτη έχει ακόμα αρκετή εξουσία. Σε άλλα βλέπε πχ Σκανδιναβία
υπάρχει περισσότερη ελευθερία.

Για το Άγιο Φως δείτε το βίντεο εδώ στο 2:40:00 που ενώ πιο μπροστά δεν τις καίει υποτίθεται
τα μανίκια σε εκείνο το δευτερόλεπτο αρπάζουν φωτιά τα μαλλιά της. Επίσης τα μανίκια της έχουν λιγο μαυρίσει αν είστε παρατηρητικοί.

Καλή Ανάσταση διάνοιας(που υπάρχει εν εντιθέσει με τον Ιησού των Ευαγγελίων που δεν υπήρξε ως φαίνεται).
Απάντηση