Παΐσιος και θαύματα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

YokoChoco έγραψε:Λοιπόν, υπάρχει ένας ιερέας ο π.Λεωνίδας στις Καλύβες Χανίων στο Μοναστήρι του Αγίου Ραφαήλ που άκουσα ότι έχει κάτι σαν τίμιο ξύλο
ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων, που ''κολλάει'' επάνω σου και σου ''βρίσκει'' τι έχεις... Λοιπόν αποφάσισα να πάω να τον βρώ να δώ τι θα
μου πει, μιας και σύντομα θα κάνω επέμβαση δισκοκήλης στην μέση, να δώ καταρχήν αν θα κολλήσει το ξύλο στην μέση κτλ.
Έχω έτσι μια περιέργεια.
Παλιότερα πάντως είχα πάει στον παπα Σταύρο(όταν ζούσε) που έμενε στο Ρέθυμνο, και στην μέση είχε ''κολλήσει'' το δικό του τίμιο ξύλο ή ότι
ήταν αυτό που είχε. Το θέμα είναι βέβαια ότι μου είχε βρεί άγχος(κόλλησε το ξύλο στο στήθος) αλλά και αυχενικό(που δεν έχω) και αρρυθμίες
(που επίσης δεν έχω), ''βρήκε'' όμως προβλήματα στην σπονδυλική στήλη, που μετά μου τα έδειξε η μαγνητική.
Τώρα τι σοΐ ''τεχνική'' είναι αυτή που βρίσκει τι έχεις πάνω κάτω, δεν την ξέρω.
Είναι ''Θεία Φώτιση''; Κάτι το ''ταχυδακτυλουργικό''; ''Δαίμονες''; ''Μάγοι και Δράκοι''; Ειλικρινά δεν ξέρω...

Για κάποιον που δεν γνωρίζει τέτοιες τακτικές είναι εύκολο να πιαστεί κορόιδο.

Μπορείς να δεις χαρακτηριστικα τι είναι το Φαινόμενο Φόρερ (Forer Effect) ή Φαινόμενο Μπάρνουμ (Barnum Effect)
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Φαινόμενο_Φόρερ
Και επίσης μπορείς να δεις και τον Νόμο του Λίτλγουντ ( Littlewood's Law)
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Νόμος_του_Λίτλγουντ

Οι καφετζούδες και τα ταρω κάνουν αυτό ακριβώς το πράγμα.
Η αστρολογία ασχολείται καθαρά με το φαινόμενο Barnum-Forer.

Ο Derren Brown έχει κάνει καριέρα με αυτές τις τεχνικές και μάλιστα έχει το θάρρος να παραδέχεται ότι αυτό είναι κάτι που με λίγη τεχνική κατάρτιση στο αντικείμενο της μπουρδολογιας μπορείς να βρίσκεις τι έχει ο κάθε ένας.

Σε αρκετά του βίντεο εξηγεί πως γίνεται αυτό το τρικ του cold reading

Για να σε βοηθήσω σου παραθέτω ένα βίντεο playlist στο YouTube παρακάτω.


Με λίγη εξάσκηση θα μπορείς κι εσύ να το κάνεις
:dance:
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:
YokoChoco έγραψε:Λοιπόν, υπάρχει ένας ιερέας ο π.Λεωνίδας στις Καλύβες Χανίων στο Μοναστήρι του Αγίου Ραφαήλ που άκουσα ότι έχει κάτι σαν τίμιο ξύλο
ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων, που ''κολλάει'' επάνω σου και σου ''βρίσκει'' τι έχεις... Λοιπόν αποφάσισα να πάω να τον βρώ να δώ τι θα
μου πει, μιας και σύντομα θα κάνω επέμβαση δισκοκήλης στην μέση, να δώ καταρχήν αν θα κολλήσει το ξύλο στην μέση κτλ.
Έχω έτσι μια περιέργεια.
Παλιότερα πάντως είχα πάει στον παπα Σταύρο(όταν ζούσε) που έμενε στο Ρέθυμνο, και στην μέση είχε ''κολλήσει'' το δικό του τίμιο ξύλο ή ότι
ήταν αυτό που είχε. Το θέμα είναι βέβαια ότι μου είχε βρεί άγχος(κόλλησε το ξύλο στο στήθος) αλλά και αυχενικό(που δεν έχω) και αρρυθμίες
(που επίσης δεν έχω), ''βρήκε'' όμως προβλήματα στην σπονδυλική στήλη, που μετά μου τα έδειξε η μαγνητική.
Τώρα τι σοΐ ''τεχνική'' είναι αυτή που βρίσκει τι έχεις πάνω κάτω, δεν την ξέρω.
Είναι ''Θεία Φώτιση''; Κάτι το ''ταχυδακτυλουργικό''; ''Δαίμονες''; ''Μάγοι και Δράκοι''; Ειλικρινά δεν ξέρω...

Για κάποιον που δεν γνωρίζει τέτοιες τακτικές είναι εύκολο να πιαστεί κορόιδο.

Μπορείς να δεις χαρακτηριστικα τι είναι το Φαινόμενο Φόρερ (Forer Effect) ή Φαινόμενο Μπάρνουμ (Barnum Effect)
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Φαινόμενο_Φόρερ
Και επίσης μπορείς να δεις και τον Νόμο του Λίτλγουντ ( Littlewood's Law)
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Νόμος_του_Λίτλγουντ

Οι καφετζούδες και τα ταρω κάνουν αυτό ακριβώς το πράγμα.
Η αστρολογία ασχολείται καθαρά με το φαινόμενο Barnum-Forer.

Ο Derren Brown έχει κάνει καριέρα με αυτές τις τεχνικές και μάλιστα έχει το θάρρος να παραδέχεται ότι αυτό είναι κάτι που με λίγη τεχνική κατάρτιση στο αντικείμενο της μπουρδολογιας μπορείς να βρίσκεις τι έχει ο κάθε ένας.

Σε αρκετά του βίντεο εξηγεί πως γίνεται αυτό το τρικ του cold reading

Για να σε βοηθήσω σου παραθέτω ένα βίντεο playlist στο YouTube παρακάτω.


Με λίγη εξάσκηση θα μπορείς κι εσύ να το κάνεις
:dance:
Ένας θεολόγος μου μίλησε περί ''θαύματος''. Οι γονείς του δεν είχαν παιδιά, πήγαν στον Άγιο Νεκτάριο Αιγίνης και έκαναν τάμα,
μετά πήγαν έκαναν εξωσωματική και έκαναν αυτόν. Είπαν να τον βγάλουν Νεκτάριο αλλά τελικά τον έβγαλαν με άλλο όνομα.
Όταν αυτός παντρεύτηκε δεν μπορούσε η γυναίκα του να κάνει παιδιά, έκαναν κι αυτοί τάμα στον Άγιο Νεκτάριο Αιγίνης και με
εξωσωματική(προσπάθησαν δύο φορές) έκαναν μία κόρη και την έβγαλαν Νεκταρία είς μνήμην του αγίου.
Το θέμα είναι ότι πολλά άτομα τον θεολόγο των φωνάζουν ''Νεκτάριο'' αντί για το πραγματικό του όνομα.
Αυτό τον έκανε να πιστεύει ότι ο Άγιος Νεκτάριος Αιγίνης έχει επέμβει στην ζωή του. Αυτά μου είπε ο ίδιος έτσι; Από'κει και πέρα ότι θέλει πιστεύει
ο καθένας, εγώ δεν ξέρω αν είναι ''θαύμα'' κάτι απ'όλα αυτά αλλά σιγουρα εξηγούνται και επιστημονικά(ειδικά αφού έχουν γίνει οι εξωσωματικές).
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Off Topic
Κι εγώ που νόμιζα ότι η Αίγινα βγάζει μόνο φιστίκια
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Αν εξηγούνται επιστημονικά, πως μπορουν να είναι "θαύματα";
Τι θεωρείς οτι αποτελεί θαύμα;
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:
YokoChoco έγραψε:Λοιπόν, υπάρχει ένας ιερέας ο π.Λεωνίδας στις Καλύβες Χανίων στο Μοναστήρι του Αγίου Ραφαήλ που άκουσα ότι έχει κάτι σαν τίμιο ξύλο
ή κάτι παρόμοιο τέλος πάντων, που ''κολλάει'' επάνω σου και σου ''βρίσκει'' τι έχεις... Λοιπόν αποφάσισα να πάω να τον βρώ να δώ τι θα
μου πει, μιας και σύντομα θα κάνω επέμβαση δισκοκήλης στην μέση, να δώ καταρχήν αν θα κολλήσει το ξύλο στην μέση κτλ.
Έχω έτσι μια περιέργεια.
Παλιότερα πάντως είχα πάει στον παπα Σταύρο(όταν ζούσε) που έμενε στο Ρέθυμνο, και στην μέση είχε ''κολλήσει'' το δικό του τίμιο ξύλο ή ότι
ήταν αυτό που είχε. Το θέμα είναι βέβαια ότι μου είχε βρεί άγχος(κόλλησε το ξύλο στο στήθος) αλλά και αυχενικό(που δεν έχω) και αρρυθμίες
(που επίσης δεν έχω), ''βρήκε'' όμως προβλήματα στην σπονδυλική στήλη, που μετά μου τα έδειξε η μαγνητική.
Τώρα τι σοΐ ''τεχνική'' είναι αυτή που βρίσκει τι έχεις πάνω κάτω, δεν την ξέρω.
Είναι ''Θεία Φώτιση''; Κάτι το ''ταχυδακτυλουργικό''; ''Δαίμονες''; ''Μάγοι και Δράκοι''; Ειλικρινά δεν ξέρω...

Για κάποιον που δεν γνωρίζει τέτοιες τακτικές είναι εύκολο να πιαστεί κορόιδο.

Μπορείς να δεις χαρακτηριστικα τι είναι το Φαινόμενο Φόρερ (Forer Effect) ή Φαινόμενο Μπάρνουμ (Barnum Effect)
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Φαινόμενο_Φόρερ
Και επίσης μπορείς να δεις και τον Νόμο του Λίτλγουντ ( Littlewood's Law)
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Νόμος_του_Λίτλγουντ

Οι καφετζούδες και τα ταρω κάνουν αυτό ακριβώς το πράγμα.
Η αστρολογία ασχολείται καθαρά με το φαινόμενο Barnum-Forer.

Ο Derren Brown έχει κάνει καριέρα με αυτές τις τεχνικές και μάλιστα έχει το θάρρος να παραδέχεται ότι αυτό είναι κάτι που με λίγη τεχνική κατάρτιση στο αντικείμενο της μπουρδολογιας μπορείς να βρίσκεις τι έχει ο κάθε ένας.

Σε αρκετά του βίντεο εξηγεί πως γίνεται αυτό το τρικ του cold reading

Για να σε βοηθήσω σου παραθέτω ένα βίντεο playlist στο YouTube παρακάτω.


Με λίγη εξάσκηση θα μπορείς κι εσύ να το κάνεις
:dance:
Πήγα σήμερα κάναμε μία ωραία κουβέντα. Δεν είδα κάτι το ''ξεχωριστό'', ένας συμπαθητικός άνθρωπος, με αγάπη προς τον συνάνθρωπο.
Μου έβαλε το ''ξύλο'' στο κεφάλι κ μου είπε απλά να πάω να εξομολογηθώ και να εκκλησιάζομαι, τίποτα περισσότερο.
Στον θεολόγο που το έβαλε του είπε ότι έχει πρόβλημα στα νεφρά και τον ρώτησε αν πίνει αρκετό νερό και ότι έχει μαζέψει λίπος στο συκώτι.
Εγώ έχω ένα σοβαρό πρόβλημα στην μέση που θέλει εγχείρηση κ μου είπε ''δεν είναι κάτι''.
Το μέλλον θα δείξει αν επιβεβαιωθεί σ'αυτά τα λίγα που είπε.
Πάντως σχημάτισα θετική άποψη για τον π.Λεωνίδα, καλός άνθρωπος.

Μάρβιν με ρωτάς τι θεωρώ ''θαύμα''... μάλλον κάτι που θα παραβίαζε τους φυσικούς νόμους. Πχ ο ήλιος κάθε πρωί θα βγεί, ο ήλιος κάθε απόγευμα
θα δύσει, κάθε άνοιξη τα λουλούδια θα ανθίσουν, αυτός που είναι τυφλός θα είναι για πάντα τυφλός, αυτός που θα πεθάνει δεν μπορεί να επανέλθει
στην ζωή κτλ κτλ, αυτά θεωρούνται ''φυσικά φαινόμενα'' και διέπονται από φυσικούς νόμους.
Αν πχ ένας τυφλός πάει σε έναν ιερέα και του δώσει το φώς του χωρίς ιατρική παρέμβαση αυτό θεωρείται θαύμα. Δεν ξέρω αν έχει γίνει ποτέ κάτι τέτοιο.
Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιον τυφλό που να βρήκε το φώς του, έτσι?... κάποιους με πρόβλημα στα μάτια να έκαναν επέμβαση σε νοσοκομείο και να
βελτιώθηκαν, ναι ξέρω.
Γι'αυτό παραμένω προβληματισμένος... το θέμα δεν το έχω με τον Θεό ή τον παπά, το έχω με τα ''υπερφυσικά'' γεγονότα που δεν αποδεικνύονται.
Ή τουλάχιστον που εγώ δεν τα έχω βιώσει σε περίπτωση που γίνονται(αν υποθέσουμε ότι γίνονται).
Εκεί νομίζω είναι το πρόβλημα όλων εμάς που δείχνουμε αμφισβήτηση. Δεν νομίζω ότι ''κολλάμε'' στον παπά σαν άνθρωπο ή στα ευαγγέλια κτλ
αλλά στο ''υπερφυσικό'' δηλαδή ρε παιδί μου, φέρε μου αποδείξεις ότι έγινε το τάδε θαύμα και αν δώ ότι έγινε οκ να πιστέψω δεν έχω θέμα.
Το πρόβλημα είναι η ανεπάρκεια των αποδείξεων.

Πρέπει να πώ όμως ότι η Αθεΐα μου φαίνεται σαν να βρίσκομαι σε ένα δωμάτιο χωρίς διέξοδο. Ή σαν να βαδίζω ένα μονοπάτι και να βρίσκω συνεχώς
τοίχο και να μην μπορώ να προχωρήσω. Κάπου δεν έχει και νόημα η Αθεΐα.. αλήθεια ποιο το νόημα της; Ποιο το μονοπάτι της; Τι δίνει; Τι υπόσχεται;
Βαδίζοντας την που σε οδηγεί; Νομίζω κι αυτά προβληματίζουν...
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:[Κάπου δεν έχει και νόημα η Αθεΐα.. αλήθεια ποιο το νόημα της; Ποιο το μονοπάτι της; Τι δίνει; Τι υπόσχεται;
Βαδίζοντας την που σε οδηγεί; Νομίζω κι αυτά προβληματίζουν...
Κανένα μονοπάτι, κανένα νόημα. Το να είσαι άθεος σημαίνει απλώς ότι δεν εχεις πειστεί οτι υπαρχει κάποιος θεός.
Αν ψάχνεις το νόημα της ζωής, μαλλον δεν υπάρχει ενα αντικειμενικό. Αλλά πριν απελπιστείς, αυτο δεν σημαινει οτι η ζωή δεν εχει νόημα. Αυτο απλώς σημαίνει οτι ο καθένας δίνει το δικό του νόημα στη ζωή του.
Εγώ για παράδειγμα θεωρώ ότι ειμαι ένα κύτταρο στον οργανισμό της ανθρωπότητα και προσπαθώ να συμβάλλω τα μέγιστα στην βελτίωση της ζωής αυτου του οργανισμού ζώντας με ανθρωπιστικές αρχές. Ταυτόχρονα εχω επιλέξει επάγγελμα (δασλαλος) που μου επιτρέπει να συμβάλλω στη βελτίωση του τρόπου σκέψης των επόμενων γενεών και δίνω τον αγωνα μου για να μπει μεθοδολογία επιχειρήματος στο δημοτικό. Κάπως καλύτεροι στόχοι απο το να ακολουθώ αμφίβολες ή ανήθικες αξίες με απώτερο στόχο μια μεταθανάτια ζωή στην οποία θα δοξαζω ενα ον που ποτέ δεν γνώρισα ή ακομα περισσότερο δεν έχω λόγο να πιστέψω οτι υπάρχει, δεν νομίζεις;
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Α, και αν θεωρείς θαυμα κατι που παραβιάζει τους φυσικούς νόμους, εξ ορισμού, ο, τι εξηγείται επιστημονικά δεν είναι θαύμα. Σωστά;
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Πρέπει να πώ όμως ότι η Αθεΐα μου φαίνεται σαν να βρίσκομαι σε ένα δωμάτιο χωρίς διέξοδο. Ή σαν να βαδίζω ένα μονοπάτι και να βρίσκω συνεχώς
τοίχο και να μην μπορώ να προχωρήσω. Κάπου δεν έχει και νόημα η Αθεΐα.. αλήθεια ποιο το νόημα της; Ποιο το μονοπάτι της; Τι δίνει; Τι υπόσχεται;
Βαδίζοντας την που σε οδηγεί; Νομίζω κι αυτά προβληματίζουν...
Πολύ ενδιαφέρον ο προβληματισμος σου.
Off Topic
Θα σου πω την δική μου ταπεινή άποψη λοιπον για το θέμα της δεύτερης παραγράφου αφού στην πρώτη ρωτάς τον Μαρβιν
Σύμφωνα με μια συνέντευξη που έδωσε πρόσφατα ο Douglas Murray ερωτήθηκε αν υπάρχουν θέματα που πρέπει να συζητήσουμε και δεν το κάνουμε σαν κοινωνία.
Έδωσε μια απάντηση καταπληκτική.
"Douglas : Δεν έχουμε καμία βάση για την ηθική μας, πως σου φαίνεται αυτό?
Αυτό είναι μεγάλο θέμα.
Όλη η μεταφυσική μας αντίληψη έχει σοβαρά προβλήματα και προσποιουμαστε ότι δεν έχει.
Δημοσιογραφος: Γιατί δεν έχουμε πια θεό?
Douglas : Προχωρώντας από την πίστη στο θεό στην μη πιστη σαν κοινωνία είναι από τις μεγαλύτερες αλλαγές που μπορούν να γίνουν.
Δεν είμαι πιστός προσωπικά, αλλά νομίζω ότι δεν είναι καθόλου έξυπνο, αυτοί που δεν πιστεύουν, να υποκρινονται ότι όλα είναι "business as usual"
Μπορεις ομως να υποκριθεις ότι, δουλεύεις σε αυτό το θέμα ζητώντας δικαιώματα από εδώ κι από εκεί!
Εγώ έχω δικαιώματα κοίτα με!
Και αυτός έχει δικαιώματα και εκείνος θα έπρεπε να έχει περισσότερα δικαιώματα ενώ οι άλλοι εκεί πέρα θα έπρεπε να έχουν ακόμα περισσότερα!
Από που έρχονται αυτά τα δικαιώματα όμως?
Που βασίζονται αυτά τα δικαιώματα?
Ποιος είναι αυτός που σου τα δίνει που ίσως να μπορεί να σου τα πάρει πίσω!
Ποια είναι η έννοια των δικαιωμάτων και της ισότητας?
Δουλεύει κάτι τέτοιο άραγε?
Νομίζω ότι προσπαθούμε να περάσουμε μια διαφορετική μεταφυσική στην κοινωνία για να εξαπατησουμε τον εαυτό μας ότι όλα είναι "business as usual"
Ενώ δεν είναι.
Κατά την γνώμη μου, και εφόσον δεν υπάρχει μια βάση ηθικής στην κοινωνία μας, θα πρέπει πρώτα να κάνουμε διαλογισμό. Όχι για να βρούμε το μεταφυσικό αλλά για να ορίσουμε εμείς οι ίδιοι τι είναι ηθικό και τι ανήθικο για τον εαυτό μας. Να συζητήσουμε με ανθρώπους γύρο μας και να βάλουμε σε δοκιμασία αυτό που θεωρούμε ηθικό, ώστε να θέσουμε στο μυαλό μας, μια ηθική βάση, για να μπορέσουμε να πορευτουμε σε αυτή την ζωή. Τότε θα έχει νόημα η ζωή χωρίς θεό. Γιατί θα γνωρίζεις πώς ότι θα κάνεις από τώρα και έπειτα θα είναι σωστό. Και να έχεις θέληση, να αλλάξεις αυτούς τους κανόνες μέσα σου, όταν δεχτούν πλήγμα από κάτι πιο ηθικό από αυτό που νόμιζες. Τέλος να μεταβάσεις αυτές τις αξίες ηθικής σε όποιον αγαπάς και θεωρείς ικανο για να τις χρησιμοποιησει.
Έτσι θα έχεις έναν πραγματικό λόγο για να ζήσεις χωρίς θεό.
Και θα ξέρεις ότι παλεύεις για ένα καλύτερο αύριο για εσένα, αυτούς που αγαπάς και την κοινωνία ολόκληρη.

Εγώ έτσι βρίσκω νόημα σαν μη πιστός σε κάποια θεότητα.
Προσπαθώ να θέσω ηθικούς κανόνες και προσπαθώ να μάθω διαβάζοντας και μελετώντας απόψεις. Κριτικαρω τις ηθικές αξίες των γύρο μου, με απώτερο σκοπό να τελειοποιησω τις δικές μου ηθικές αξίες. Έρχομαι σε αντιπαράθεση με αρκετούς γύρο μου ακόμα και με τον Marvin : brrr : για τέτοια θέματα.
Αφού οι αξίες του θεού δεν είναι ηθικές και κάνεις δεν ορίζει τι είναι ηθικό γύρο μου, έχω αποφασίσει να βρω τις αξίες αυτές και να τις φτιάξω όσο καλύτερα μπορώ.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 εγώ δεν έχω πρόβλημα με την ύπαρξη του χριστιανικού Θεού, το λέω επειδή λές ότι βρίσκεις νόημα σαν μην πιστός σε κάποια θεότητα.
Μ'αρέσει να πηγαίνω πότε πότε στην Εκκλησία και να ακούω βυζαντινές μελωδίες όπως μου άρεσε παλαιότερα να κάνω Γιόγκα και να ακούω ινδοιστικό meditation αφού η Γιόγκα=Ένωση, είναι κομμάτι του Ινδουισμού(είτε μας αρέσει είτε όχι). Εγώ δεν έχω θέμα με τις θρησκείες δλδ, μ'αρέσει που υπάρχουν ίσως να με ενοχλεί όταν γίνονται καταπιεστικές όπως πχ οι «Μάρτυρες του Ιεχωβά» που απειλούν τα μέλη τους με ''αποκοπή''.
Και με το Κούνγκ Φού έχω ασχοληθεί και Βίγκαν προσπάθησα να γίνω κάποιο διάστημα και τον Κομφούκιο να ακολουθήσω κ.α. πολλά... δεν ξέρω εμένα η Ορθοδοξία μ'αρέσει έχει πορευθεί με τον ελληνισμό επί 1700 χρόνια και σε δύσκολες στιγμές τον στήριξε, βέβαια κάποιοι ''αναθεωρητές'' ιστορικοί παρουσιάζουν αλλιώς τα γεγονότα, όμως σημασία έχει τι λένε τα πραγματικά ιστορικά στοιχεία, όχι ο Παπαγεωργίου σε κάποιο βιβλίο του(ο οποίος μου είναι συμπαθής).

Marvin Αν ένα θαύμα εξηγείται επιστημονικά παύει να θεωρείται θαύμα όπως λες. Άλλο να το ''εξηγήσουμε'' επιστημονικά και άλλο να το ΑΠΟΔΕΙΞΟΥΜΕ με επιστημονικά πειράματα. Αν κάποιο θαύμα ή σημείο κτλ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΤΑΙ ότι γίνεται με την ιατρική ή την χημεία τότε ναι δεν είναι θαύμα, αλλά αν όχι τότε ποια η εξήγηση;
Δεν θα αναφέρω ορθόδοξα παραδείγματα, αλλά μίας δασκάλας γιόγκα που κάνει Reiki, λέει λοιπόν ότι επικοινωνεί με το σύμπαν με την ενέργεια του και σε ακουμπάει και μέσω αυτής θεραπεύεται η ασθένεια ή τουλάχιστον βελτιώνεται. Ξέρω περίπτωση κοπέλας που με Reiki ΧΩΡΙΣ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ έγινε καλά. Πως εξηγείται αυτό; Ο Ιερέας θα πεί ''δαιμονική ενέργεια'', ο Γιόγκι απλά ότι ''διαχέεται μέσω αυτού το τσί'', ο άθεος τι; Ποια η άποψη του; Νομίζω δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα πολλά δεν έχουν απαντηθεί και ίσως ποτέ να μην απαντηθούν.
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

YokoChoco έγραψε:Tolis369 εγώ δεν έχω πρόβλημα με την ύπαρξη του χριστιανικού Θεού, το λέω επειδή λές ότι βρίσκεις νόημα σαν μην πιστός σε κάποια θεότητα.
Μ'αρέσει να πηγαίνω πότε πότε στην Εκκλησία και να ακούω βυζαντινές μελωδίες όπως μου άρεσε παλαιότερα να κάνω Γιόγκα και να ακούω ινδοιστικό meditation αφού η Γιόγκα=Ένωση, είναι κομμάτι του Ινδουισμού(είτε μας αρέσει είτε όχι). Εγώ δεν έχω θέμα με τις θρησκείες δλδ, μ'αρέσει που υπάρχουν ίσως να με ενοχλεί όταν γίνονται καταπιεστικές όπως πχ οι «Μάρτυρες του Ιεχωβά» που απειλούν τα μέλη τους με ''αποκοπή''.
Και με το Κούνγκ Φού έχω ασχοληθεί και Βίγκαν προσπάθησα να γίνω κάποιο διάστημα και τον Κομφούκιο να ακολουθήσω κ.α. πολλά... δεν ξέρω εμένα η Ορθοδοξία μ'αρέσει έχει πορευθεί με τον ελληνισμό επί 1700 χρόνια και σε δύσκολες στιγμές τον στήριξε, βέβαια κάποιοι ''αναθεωρητές'' ιστορικοί παρουσιάζουν αλλιώς τα γεγονότα, όμως σημασία έχει τι λένε τα πραγματικά ιστορικά στοιχεία, όχι ο Παπαγεωργίου σε κάποιο βιβλίο του(ο οποίος μου είναι συμπαθής).

Αυτή μου η αναφορά έγινε γιατί είπες ότι δεν βρίσκεις εσύ νόημα και σου είπα τι κάνω εγώ για να δεις αν μπορέσεις κι εσύ έτσι να βρεις κάποιο νόημα στην μη πιστη.

Για μένα δεν έχει νόημα η πίστη σε κάτι ανύπαρκτο. Αλλά αυτό δεν με αποτρέπει να πηγαίνω κι εγώ στην εκκλησία.
Φυσικά και πηγαίνω σε κηδείες βαφτίσια μνημόσυνα γάμους και μεγάλες εορτές που έχει σερσελε ή κάποιο κοινωνικό όφελος.
Αλλά πάω εκεί γιατί θέλω να τιμήσω κάποιους με την παρουσία μου, είτε για να ακούσω την μελωδία από τα εγκομια που για κάποιο λόγο μου αρέσουν.
Όταν όμως πάω εκεί, ξέρω ότι οι γύρο μου πιστεύουν σε κάτι, ανάλογο αν θα πίστευα εγώ στην ύπαρξη του spiderman.
Φυσικά και δεν είναι αναγκαίο να πιστεύεις σε φανταστικούς φίλους για να απολαύσεις μια συγκέντρωση ονειροπόλων.
Αρκεί να έχεις στο μυαλό σου ένα πράγμα.

Πρέπει να έχεις την αλήθεια σαν εξουσία
Όχι την εξουσία σαν αλήθεια.

Όσον αφορά τα χρόνια που ο χριστιανισμος κράτησε συντροφιά στον ελληνισμό θέλω να σου θύμησω ότι από τα 1700 χρόνια, τα 1000 από αυτά ήταν σε συνθήκες μεσαίωνα.
Όχι μεσαίωνα όπως λέμε αρχαία χρόνια αλλά μεσαίωνα που ολόκληρη σχεδόν η κληρονομιά μας από τους αρχαίους Έλληνες καταστραφηκε από φανατικούς χριστιανούς, με δολοφονίες μη πιστων, ομαδικές εκτελέσεις όπως των 5000 θεσσαλονικων, ιερά εξέταση και κάψιμο υποτιθέμενων μαγισσών, βασανιστήρια και επιβολή του δόγματος δια της βίας για να επέλθει στο DNA του Έλληνα ριζωμένος βαθιά ο "ΦΌΒΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ" που στην ουσία δεν ήταν τίποτε άλλο από τους χριστιανούς που πήγαιναν στα χωριά και αν σε ρωτούσαν και έλεγες ότι δεν πιστεύεις την επόμενη μέρα σε έβρισκαν νεκρό. Αρα αναγκαστικά από ΦΌΒΟ οι άνθρωποι έλεγαν ότι πιστεύουν και έλεγαν και στα παιδιά τους να λένε ότι πιστεύουν. Και εδώ και 1700 χρόνια από αυτό τον φόβο οι γονείς κάνουν το ίδιο στα παιδιά τους. Ο φόβος των που είχαν οι Έλληνες στους πιστους του Χριστού εγινε ο φόβος του θεού.

Για να σου δώσω ένα παράδειγμα της κουλτούρας που είχαν οι χριστιανοί τότε μπορείς να δεις το σημερινό Ισλάμ. Τολμάει κάνεις σε ένα ισλαμικό κράτος να πει ότι δεν πιστεύει στον αλάχ? Όχι. Γιατί αν το κάνει θα πεθάνει.
Ο τρόπος που εξαπλώνεται το Ισλάμ στην Ευρώπη σημερα είναι κάτι ανάλογο με τον τρόπο που εξαπλώθηκε ο χριστιανισμος στον τότε δυτικό πολιτισμό. Την ρωμαϊκή αυτοκρατορία.
Τα αποτελέσματα της ισλαμοποιησης των ευρωπαϊκών κρατών την βλέπουμε σήμερα.
Τότε ο δυτικός κόσμος είχε κορεστει από πολέμους και βαδιζαμε σε μια σχετικη ειρήνη
Όταν ήρθαν οι χριστιανοί διαίρεσαν την ρωμαικη αυτοκρατορία και εξασθενησε τόσο που ήρθε η παρακμή.
Αν εννοείς αυτή την συντροφιά των 1700 ετών φίλε μου ... εγώ δεν θα ειμουν τόσο χαρούμενος.

Συγγνώμηγια το μεγάλο μήνυμα.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Διάβασα το βιβλίο ''ΑΠΟ ΤΟ ΘΙΒΕΤ ΣΤΟ ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ ΣΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΪΣΙΟ'' όπου ο Γιάννης Κοτζάμπασης(συγγραφέας) αναφέρεται στον (γνωστό) Γιωργάκη Μ. ή αλλιώς ''Γιωργάκη Σαολίν'' που αντιπαρατέθηκε με τον Παϊσιο-κάποτε, μάλλον το 1976, απ'ότι λέει η ιστορία που παρουσιάζεται ως ΑΛΗΘΙΝΗ.

https://el-gr.facebook.com/giannis.kotzampassis
Λέει ο Κοτζάμπασης στον προσωπικό του λογαριασμό του φάτσαμπουκ:
ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΝΝΗΣ
ΕΙΜΑΙ Ο ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΜΕ ΤΙΤΛΟ " ΑΠΟ ΤΟ ΘΙΒΕΤ ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΣΤΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΙΣΙΟ".ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΙΣΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗ.ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΤΙΚΗ ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.Ο ΓΕΡΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΨΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΣΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΓΙΩΡΓΑΚΗ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΓΝΩΡΙΣΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ. Ο ΜΙΚΡΟΣ ΓΙΩΡΓΑΚΗΣ ΑΦΙΕΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΠΕΤΑΝΙΟ ΠΑΠΠΟΥ ΤΟΥ ΣΕ ΒΟΥΔΙΣΤΙΚΟ ΣΑΤΑΝΙΣΤΙΚΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ ΣΤΟ ΘΙΒΕΤ.ΓΙΑ ΔΕΚΑΤΕΣΣΕΡΑ ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΗΝ ΕΥΣΕΒΕΙΑ ΤΟΥ ΣΑΤΑΝΑ. ΣΤΑ ΔΕΚΑΕΞΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΓΚΥΡΙΕΣ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΟ ΑΓΙΟΝ ΟΡΟΣ ΣΤΟ ΓΕΡΟΝΤΑ ΠΑΙΣΙΟ. ΕΔΩ ΑΝΑΜΕΤΡΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΣΚΟΤΟΥΣ .ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ 5η ΕΚΔΟΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΙ ΣΤΑ ΡΩΣΙΚΑ, ΡΟΥΜΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΓΛΙΚΑ.ΔΙΑΤΙΘΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΑ ΜΕ ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.

Διαβάζοντας το βιβλίο παρατήρησα πολλά εξωφρενικά.. ότι πχ ο Γιωργάκης Σαολίν έπαιρνε ''φτερά'' από τις ''40 αποθήκες''(ότι κι'αν σημαίνει αυτό) μπορούσε πετώντας να μεταφέρεται όπου ήθελε στην γή, κάτι σαν τον Σούπερμαν, με την βοήθεια του σατανά! Βρέθηκε στο Σικάγο, μετά στην Σουηδία κτλ με τρόπο ''υπερφυσικό''. Ήδη έστειλα μνμ στον συγγραφέα για να επικοινωνήσει μαζί μου, έχω το τηλ του. Θέλω να μάθω αν υπάρχει όντως αυτός ο Σαολίν και που μένει, τι δουλειά κάνει τώρα(κάποιος μου είπε ότι έγινε ιερέας) κτλ
Ειλικρινά θέλω να δώ αν θα βγάλω άκρη με όλο αυτό...
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -


Ο Γιάννης Κοτζάμπασης
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε: Δεν θα αναφέρω ορθόδοξα παραδείγματα, αλλά μίας δασκάλας γιόγκα που κάνει Reiki, λέει λοιπόν ότι επικοινωνεί με το σύμπαν με την ενέργεια του και σε ακουμπάει και μέσω αυτής θεραπεύεται η ασθένεια ή τουλάχιστον βελτιώνεται. Ξέρω περίπτωση κοπέλας που με Reiki ΧΩΡΙΣ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ έγινε καλά. Πως εξηγείται αυτό; Ο Ιερέας θα πεί ''δαιμονική ενέργεια'', ο Γιόγκι απλά ότι ''διαχέεται μέσω αυτού το τσί'', ο άθεος τι; Ποια η άποψη του; Νομίζω δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα πολλά δεν έχουν απαντηθεί και ίσως ποτέ να μην απαντηθούν.
Κάθε άθεος δεν έχει την ίδια άποψη. Η αθεΐα δεν είναι δόγμα. Ωστόσο οι σκεπτικιστές (και πάλι οχι ολοι οσοι δηλώνουν σκεπτικιστές), ακολουθούμε τους επιστημολογικα αποδεκτούς τρόπους προσέγγισης της αλήθειας.
Ως εκ τούτου, ενας σκεπτικιστής (που αν εχει εφαρμόσει το σκεπτικισμό στα θρησκευτικά του πιστεύω, εχει πολυ καλές πιθανότητες να είναι άθεος), θα σου απαντήσει ότι 1) η πηγή μπορεί να ειναι αναξιόπιστη. Δηλαδη μπορεί ο καρκίνος να μην θεραπεύτηκε 2) Είναι γνωστό οτι ο καρκίνος μπορει να υποχωρήσει απο μόνος του. Εξηγείται επιστημονικά. 3)Για να αποδείξουμε οτι η γιόγκα ειναι αποτελεσματικη
απεναντι στον καρκίνο, θα επρεπε να συγκρίνουμε το ποσοστό των ανθρωπων με καρκίνο χωρίς χημειοθεραπεία που κανουν γιόγκα και υποχωρεί ο καρκίνος με το ποσοστό των ανθρώπων που δεν ουτε γιόγκα ούτε χημειοθεραπεία και υποχωρεί ο καρκίνος. Αν είναι μεγαλύτερο, η γιόγκα πιάνει. Αν είναι το ίδιο τότε ο καρκίνος θα υποχωρούσε ασχέτως γιογκας.
Επιπλέον αν θέλουμε να δούμε τι ειναι πιο αποτελεσματικο, η χημειοθεραπεία ή η γιόγκα, πρεπει να συγκρίνουμε ασθενείς που κανουν μονο το ενα με ασθενείς που κανουν μονο το άλλο. Μεχρι στιγμής η χειρουργική επέμβαση με τη χημειοθεραπεια στατιστικά έχουν επικρατήσει καθε άλλης μεθόδου και γι'αυτό είναι και οι κυρίαρχες αγωγές στην επιστημονική κοινότητα.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:
YokoChoco έγραψε: Δεν θα αναφέρω ορθόδοξα παραδείγματα, αλλά μίας δασκάλας γιόγκα που κάνει Reiki, λέει λοιπόν ότι επικοινωνεί με το σύμπαν με την ενέργεια του και σε ακουμπάει και μέσω αυτής θεραπεύεται η ασθένεια ή τουλάχιστον βελτιώνεται. Ξέρω περίπτωση κοπέλας που με Reiki ΧΩΡΙΣ ΧΗΜΕΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ έγινε καλά. Πως εξηγείται αυτό; Ο Ιερέας θα πεί ''δαιμονική ενέργεια'', ο Γιόγκι απλά ότι ''διαχέεται μέσω αυτού το τσί'', ο άθεος τι; Ποια η άποψη του; Νομίζω δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα πολλά δεν έχουν απαντηθεί και ίσως ποτέ να μην απαντηθούν.
Κάθε άθεος δεν έχει την ίδια άποψη. Η αθεΐα δεν είναι δόγμα. Ωστόσο οι σκεπτικιστές (και πάλι οχι ολοι οσοι δηλώνουν σκεπτικιστές), ακολουθούμε τους επιστημολογικα αποδεκτούς τρόπους προσέγγισης της αλήθειας.
Ως εκ τούτου, ενας σκεπτικιστής (που αν εχει εφαρμόσει το σκεπτικισμό στα θρησκευτικά του πιστεύω, εχει πολυ καλές πιθανότητες να είναι άθεος), θα σου απαντήσει ότι 1) η πηγή μπορεί να ειναι αναξιόπιστη. Δηλαδη μπορεί ο καρκίνος να μην θεραπεύτηκε 2) Είναι γνωστό οτι ο καρκίνος μπορει να υποχωρήσει απο μόνος του. Εξηγείται επιστημονικά. 3)Για να αποδείξουμε οτι η γιόγκα ειναι αποτελεσματικη
απεναντι στον καρκίνο, θα επρεπε να συγκρίνουμε το ποσοστό των ανθρωπων με καρκίνο χωρίς χημειοθεραπεία που κανουν γιόγκα και υποχωρεί ο καρκίνος με το ποσοστό των ανθρώπων που δεν ουτε γιόγκα ούτε χημειοθεραπεία και υποχωρεί ο καρκίνος. Αν είναι μεγαλύτερο, η γιόγκα πιάνει. Αν είναι το ίδιο τότε ο καρκίνος θα υποχωρούσε ασχέτως γιογκας.
Επιπλέον αν θέλουμε να δούμε τι ειναι πιο αποτελεσματικο, η χημειοθεραπεία ή η γιόγκα, πρεπει να συγκρίνουμε ασθενείς που κανουν μονο το ενα με ασθενείς που κανουν μονο το άλλο. Μεχρι στιγμής η χειρουργική επέμβαση με τη χημειοθεραπεια στατιστικά έχουν επικρατήσει καθε άλλης μεθόδου και γι'αυτό είναι και οι κυρίαρχες αγωγές στην επιστημονική κοινότητα.
Φιλε μου δεν είπα ότι θεραπεύτηκε με Γιόγκα αλλά με Reiki.
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Τηλεφώνησα σήμερα στον κ.Κοτζάμπαση και συζητήσαμε επί πολύ ώρα τα γραφόμενα του βιβλίου του. Μου είπε ότι είναι 100% αληθινή ιστορία, εχει γνωρίσει προσωπικά τον Γιωργάκη Μ.(σαολίν) ο οποίος είναι τώρα στις ΗΠΑ, Ιερέας... η κόρη του Γιωργάκη ζεί στην Αγγλία και έχει δύο παιδάκια. Μου είπε ότι η φράση ''έπαιρνε φτερά από τις 40 αποθήκες'' είναι τρόπος εκφρασης, στην πραγματικότητα τον Γιωργάκη τον κρατούσαν 4 δαίμονες. Ο καθένας μας σίγουρα μπορεί να πιστεύει ότι θέλει, αν κάποιος λέει πως είναι Χριστιανός Ορθόδοξος θα πρέπει να αποδεχθεί τους δαίμονες και ίσως και την ιστορία αυτή.

Toυ είπα ότι όλα αυτά φαίνονται εξωπραγματικά κ μου είπε ότι καταλαβαίνει, αλλά είναι η αλήθεια. Τον ρώτησα αν ο Παΐσιος είχε όντως ''χαρίσματα'' και ικανότητες και μάντευε τα ονόματα, μου είπε ''ναι και πολλά άλλα, έκανε και θαύματα''. Μάλιστα με παρέπεμψε στον ''σημερινό'' Παΐσιο, τον Γέροντα Ευθύμιο στο Ιερό Κελί Αναστάσεως Χριστού στα Κάψαλα, στις Καρυές Αγίου Όρους είναι είπε ''διορατικός'', ''χαρισματικός''. Δεν έχει τηλέφωνο αλλα να του γράψω γράμμα ή να πάω να τον δώ, έχει λέει μεγάλη φήμη.
Θα του στείλω γράμμα να δώ τι θα μου απαντήσει και αν απαντήσει, έχω πολλά ερωτήματα.

Ευχαριστώ
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

YokoChoco έγραψε:Τηλεφώνησα σήμερα στον κ.Κοτζάμπαση και συζητήσαμε επί πολύ ώρα τα γραφόμενα του βιβλίου του. Μου είπε ότι είναι 100% αληθινή ιστορία, εχει γνωρίσει προσωπικά τον Γιωργάκη Μ.(σαολίν) ο οποίος είναι τώρα στις ΗΠΑ, Ιερέας... η κόρη του Γιωργάκη ζεί στην Αγγλία και έχει δύο παιδάκια. Μου είπε ότι η φράση ''έπαιρνε φτερά από τις 40 αποθήκες'' είναι τρόπος εκφρασης, στην πραγματικότητα τον Γιωργάκη τον κρατούσαν 4 δαίμονες. Ο καθένας μας σίγουρα μπορεί να πιστεύει ότι θέλει, αν κάποιος λέει πως είναι Χριστιανός Ορθόδοξος θα πρέπει να αποδεχθεί τους δαίμονες και ίσως και την ιστορία αυτή.
Όταν μια αυταπάτη συμβάλει στην επιβεβαίωση των πιστεύω σου, όσο εξωπραγματική κι αν ειναι αυτή η αυταπάτη, θα θεωρήσεις την ιστορία αυτή πιθανή ή ακόμα και πραγματική.

Όσο σεβασμό έχεις σε έναν καλόγερο άλλο τόσο έχεις σεβασμό και σε αυτόν τον κοτζαμπαση.

Το να πιστεύεις μια ιστορία χωρίς αποδείξεις αλλά μόνο από τα λεγόμενα ενός σεβαστού σε σένα πρόσωπο είναι ο ορισμός της απάτης.

Αντί να ζητήσεις αποδείξεις βασίστηκες στα λεγόμενα του.

Αν σου παρουσιαστώ με γραβάτα και συστηθω σαν συγγραφέας 15 βιβλίων που αφορούν την ακαδημαϊκή μελέτη των θρησκειών θα με σεβαστεις.

Ότι και να σου πω θα υποθέσεις ότι είναι αληθές.

Αμφισβήτησες καθόλου τα λεγόμενα του?
Διάβασες τα βιβλία του?
Βρήκες κάτι λάθος στα λεγόμενα του?

Αν όχι τότε σου έκανε κήρυγμα, και όχι συζήτηση.

Πόσο μάλλον όταν ο ίδιος που γράφει τα βιβλία αυτά είναι και ό εκδότης των βιβλίων αυτών και θέλει να πουλήσει όσο περισσότερα βιβλία μπορεί!

Ένας άνθρωπος που η ακαδημαϊκή του καριέρα περιορίζεται στα εξης:
Σπούδασε Ανώτερα Θεωρητικά Ευρωπαϊκής και Βυζαντινής Μουσικής, στο Ορφείο Ωδείο της Αθήνας.
Coniec

Άιντε τώρα αυτός τι βιβλίο να έγραφε?
Για φιλοσοφία?
Για φυσική?
Για μαθηματικά?
Για αστροφυσική?
ΌΧΙ ΒΈΒΑΙΑ.
Γιατί οι απόψεις του για τον πλανήτη σίγουρα θα είναι ίδιες με τις απόψεις τις αγίας γραφής!
Ότι ο ήλιος γυρίζει γύρο από την γη και ότι η γη είναι επίπεδη, τετράγωνη, έχει θολό και έξω από τον θολό αυτόν έχει νερό.

Καλή τύχη με την ιδιοφυήα που σου φάνηκε ενδιαφέρουσα!

Άιντε και μην ξεχάσεις στα επόμενα σου μηνύματα να αρχίσεις να γράφεις ξανά στην καθαρεύουσα!
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:
Φιλε μου δεν είπα ότι θεραπεύτηκε με Γιόγκα αλλά με Reiki.
Λάθος μου, οπου γιόγκα, βαλε Reiki. Μην κολλάς σ'αυτό. Η μεθοδολογία για να πλησιάσουμε την αλήθεια μενει ίδια.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:
YokoChoco έγραψε:Τηλεφώνησα σήμερα στον κ.Κοτζάμπαση και συζητήσαμε επί πολύ ώρα τα γραφόμενα του βιβλίου του. Μου είπε ότι είναι 100% αληθινή ιστορία, εχει γνωρίσει προσωπικά τον Γιωργάκη Μ.(σαολίν) ο οποίος είναι τώρα στις ΗΠΑ, Ιερέας... η κόρη του Γιωργάκη ζεί στην Αγγλία και έχει δύο παιδάκια. Μου είπε ότι η φράση ''έπαιρνε φτερά από τις 40 αποθήκες'' είναι τρόπος εκφρασης, στην πραγματικότητα τον Γιωργάκη τον κρατούσαν 4 δαίμονες. Ο καθένας μας σίγουρα μπορεί να πιστεύει ότι θέλει, αν κάποιος λέει πως είναι Χριστιανός Ορθόδοξος θα πρέπει να αποδεχθεί τους δαίμονες και ίσως και την ιστορία αυτή.
Όταν μια αυταπάτη συμβάλει στην επιβεβαίωση των πιστεύω σου, όσο εξωπραγματική κι αν ειναι αυτή η αυταπάτη, θα θεωρήσεις την ιστορία αυτή πιθανή ή ακόμα και πραγματική.

Όσο σεβασμό έχεις σε έναν καλόγερο άλλο τόσο έχεις σεβασμό και σε αυτόν τον κοτζαμπαση.

Το να πιστεύεις μια ιστορία χωρίς αποδείξεις αλλά μόνο από τα λεγόμενα ενός σεβαστού σε σένα πρόσωπο είναι ο ορισμός της απάτης.

Αντί να ζητήσεις αποδείξεις βασίστηκες στα λεγόμενα του.

Αν σου παρουσιαστώ με γραβάτα και συστηθω σαν συγγραφέας 15 βιβλίων που αφορούν την ακαδημαϊκή μελέτη των θρησκειών θα με σεβαστεις.

Ότι και να σου πω θα υποθέσεις ότι είναι αληθές.

Αμφισβήτησες καθόλου τα λεγόμενα του?
Διάβασες τα βιβλία του?
Βρήκες κάτι λάθος στα λεγόμενα του?

Αν όχι τότε σου έκανε κήρυγμα, και όχι συζήτηση.

Πόσο μάλλον όταν ο ίδιος που γράφει τα βιβλία αυτά είναι και ό εκδότης των βιβλίων αυτών και θέλει να πουλήσει όσο περισσότερα βιβλία μπορεί!

Ένας άνθρωπος που η ακαδημαϊκή του καριέρα περιορίζεται στα εξης:
Σπούδασε Ανώτερα Θεωρητικά Ευρωπαϊκής και Βυζαντινής Μουσικής, στο Ορφείο Ωδείο της Αθήνας.
Coniec

Άιντε τώρα αυτός τι βιβλίο να έγραφε?
Για φιλοσοφία?
Για φυσική?
Για μαθηματικά?
Για αστροφυσική?
ΌΧΙ ΒΈΒΑΙΑ.
Γιατί οι απόψεις του για τον πλανήτη σίγουρα θα είναι ίδιες με τις απόψεις τις αγίας γραφής!
Ότι ο ήλιος γυρίζει γύρο από την γη και ότι η γη είναι επίπεδη, τετράγωνη, έχει θολό και έξω από τον θολό αυτόν έχει νερό.

Καλή τύχη με την ιδιοφυήα που σου φάνηκε ενδιαφέρουσα!

Άιντε και μην ξεχάσεις στα επόμενα σου μηνύματα να αρχίσεις να γράφεις ξανά στην καθαρεύουσα!
Ασφαλώς και αμφισβήτησα τα λεγόμενα του. Αποδείξεις θέλω για όλα αυτά που είπε, τις οποίες δεν μου έδωσε.
Μιλώντας με έναν ιερέα(με πανεπιστημιακό πτυχίο θεολογίας και μεταπτυχιακό στην ψυχολογία) μου είπε ότι
το ότι ο Κοτζάμπασης αρνήθηκε να μου δώσει το επώνυμο του Γιωργάκη(του σαολίν) είναι τουλάχιστον ύποπτο.
Όσο για το ότι ο Γιωργάκης πετούσε με την βοήθεια δαιμόνων, ο ιερέας το θεώρησε ''κάπως''.
Συμφωνώ ότι ο Κοτζάμπασης θέλει να πουλήσει όπως και ο Σκαρλακίδης με το βιβλίο περί ''Αγίου Φωτός''.
Συζητώντας με τον Κοτζάμπαση και για το βιβλίο ''Λύτρωση'' του Αλικάκου, μου είπε ότι πάντα είτε Χριστούγεννα
είτε Πασχα βγαίνουν τέτοια βιβλία με σκοπό να σκανδαλισουν τους πιστούς. Όταν του είπα ότι ο Γεράσων λέει
ότι ανάβη με αναπτήρα μου τον αποκάλεσε ''άπιστο ιερέα'' και ότι υπάρχουν πολλοί ''άθεοι ιερείς''.
Όλα αυτά βέβαια δεν είναι αποδείξεις αλλά εικασίες του κ.Κοτζάμπαση.
Για το θέμα της εξέλιξης μου είπε ότι είναι ''θεωρία'' και ''εικασία'' των επιστημόνων, του λέω ''δηλαδή κανει λάθος
όλη η επιστημονική κοινότητα;'' κ μου απάντησε ''ναι, υπάρχουν κ επιστήμονες κατά της εξέλιξης''.
Είναι αλήθεια ότι το αρχείο των απολιθωμάτων έχει ελλείψεις και πολλές φορές ένα απολίθωμα ίσως είναι ένα οστό
ή ένα δόντι μόνο, αλλά να είναι ''απατεώνες'' οι επιστήμονες μου φαίνεται υπερβολή. Εκτός αν κατά τον κ.Κοτζάμπαση
τους έχει πλανέψει ο Εωσφόρος και έχουν εξαπατηθεί. Ιστορίες για αγρίους μάλλον...

Θέλω όμως ο π.Ευθύμιος από το Άγιο Όρος να μου απαντήσει στο γράμμα μου για να δώ την ''διορατικότητα'' που
λενε πως έχει αφού τον αποκαλούν ''Νέο Παΐσιο''.... αν μου αποδείξει ότι η Ορθοδοξία έχει την αλήθεια και λέει αλήθεια
δεν έχω πρόβλημα να ενταχθώ εκεί, αλλά πρέπει ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ. Θέλω ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.

Είναι αλήθεια πάντως αυτά που εχω αναφέρει με τα λείψανα αλλά περισσότερο φαίνονται ως ενδείξεις, οχι αποδεικτικά στοιχεία
και είναι και αντιγραφικά δεν τα αναφέρει καθόλου η Βίβλος. Ένας Ιαχωβας μου είπε κάποτε ότι είναι δαιμονική ενέργεια.
Γενικά αυτοί πιστεύουν ότι όλοι εμείς είμαστε μέρος του συστήματος του σατανά.

Τα σέβην μου, αγαπητέν... :lol:
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:
YokoChoco έγραψε:
Φιλε μου δεν είπα ότι θεραπεύτηκε με Γιόγκα αλλά με Reiki.
Λάθος μου, οπου γιόγκα, βαλε Reiki. Μην κολλάς σ'αυτό. Η μεθοδολογία για να πλησιάσουμε την αλήθεια μενει ίδια.
Ω δεν είναι το ίδιο διότι ΓΙΟΓΚΑ=ΣΑΤΑΝΑΣ, ένω Reiki δεν είναι σατανικό. :dance: :lol:
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

YokoChoco έγραψε:
Θέλω όμως ο π.Ευθύμιος από το Άγιο Όρος να μου απαντήσει στο γράμμα μου για να δώ την ''διορατικότητα'' που
λενε πως έχει αφού τον αποκαλούν ''Νέο Παΐσιο''.... αν μου αποδείξει ότι η Ορθοδοξία έχει την αλήθεια και λέει αλήθεια
δεν έχω πρόβλημα να ενταχθώ εκεί, αλλά πρέπει ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙ. Θέλω ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ.

Είναι αλήθεια πάντως αυτά που εχω αναφέρει με τα λείψανα αλλά περισσότερο φαίνονται ως ενδείξεις, οχι αποδεικτικά στοιχεία
και είναι και αντιγραφικά δεν τα αναφέρει καθόλου η Βίβλος. Ένας Ιαχωβας μου είπε κάποτε ότι είναι δαιμονική ενέργεια.
Γενικά αυτοί πιστεύουν ότι όλοι εμείς είμαστε μέρος του συστήματος του σατανά.

Τα σέβην μου, αγαπητέν...
Τι έγραψες στο γράμμα που έστειλες σε αυτόν τον "Νέο παΐσιο"
Μπορεις να μου στείλεις κάπως το κείμενο να το διαΒάσω?

Αν πεις ότι από την απάντηση του θα βρεις την διορατικότητα του ίσως αυτό σε πλανέψει.

Αν το στείλεις και σε μένα και κάνω καλύτερες ή παρόμοιες προβλέψεις θα υποθέσεις ότι κι εγώ έχω το χάρισμα τις διορατικότητας ή θα καταλάβεις ότι είναι όλα είναι απλά μια μέθοδος cold reading ή barnum statements.

Τι λες?
Θες να κάνεις μια σύγκριση?

Μπορείς να μου το στείλεις σε pm η στο viber
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Απάντηση