Παΐσιος και θαύματα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Απάντηση
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Το γράμμα σκέφτηκα να το γράψω σε word αλλά τελικά το έγραψα με στυλό-χειρόγραφα-σε σελίδες Α4.
Θα περιμένω πρώτα να δώ τι θα μου πει και μετά θα σου κάνω παρόμοια ερωτήματα άμα είναι.
Δεν ξέρω καν αν θα απαντήσει, λένε πως αποφεύγει τα εγκόσμια, θα δούμε, λίγο υπομονή.
Θεωρητικα το γράμμα θα το έχει εως την Δευτέρα οποτε αν ειναι να απαντήσει θα το κάνει έως μέσα Σεπτεμβρίου.

Μέχρι σήμερα εγώ προσωπικά δεν έχω δεί ''διορατικό'' χάρισμα σε κάποιον ή ''θαύματα'', ''σημεία και τέρατα''.
Όποιος αρρώστησε σοβαρά πέθανε, εγώ αυτό ξέρω. Πολλοί μιλάνε για θαύματα, περιμένω να δώ κάτι, αλλά δεν βλέπω.
Θαύμα εννοώ μία ολική θεραπεία χωρίς ιατρική παρέμβαση, δεν έχω δεί κάτι.
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Θα μπορούσες έστω να μου έδινες την διεύθυνσή του ώστε να του στείλω ένα παρόμοιο γράμμα?

Λέω να πω σε μια φίλη μου που πιστεύει ότι υπάρχει ένας αγιος άνθρωπος που βοηθάει ανθρώπους.

Έτσι θα ξέρω τι θα του γράψει.
Και θα καταλάβω αν απαντήσει ακριβώς τι κάνει.

Όταν θα δει ότι είναι από γυναίκα την οποία δεν μπορεί να προσκαλέσει στο άγιο όρος (έχω την εντύπωση ότι εκεί κατοικεί ) ίσως να προσπαθήσει να την πείσει με το γράμμα που θα τις στείλει.

Όταν πάρουμε απάντηση θα σου εξηγήσω ακριβώς τι κάνει.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ιερομόναχος
πατήρ Ευθύμιος
Ιερό Κελί Αναστάσεως του Χριστού
Κάψαλα, ΤΚ 63086
Καρυές Αγίου Όρους

Αν είναι διορατικός όντως θα καταλάβει ότι του στέλνεις απάτη γραμμα, για να δούμε, έχω περιέργεια και για την φίλη σου
αλλά και για μένα αν θα μου απαντήσει κ τι θα μου πεί.
Τηλέφωνο πάντως δεν έχει και γενικά αποφεύγει την πολυκοσμία μου είπαν... πιθανόν να είναι καλός άνθρωπος δεν ξέρω
όσον αφορά τα ''χαρίσματα'', θα το διαπιστώσουμε σύντομα πιστεύω.
Καλό βράδυ
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Προς το παρών δεν έχω λάβει καμία απάντηση στο γράμμα που έστειλα στον γέροντα.
Περιμένω μήπως μου στείλει κάποια στιγμή, αλλά χλωμό το βλέπω.
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Μέχρι στιγμής κάθε εβδομαδα ρωτάω αν η φίλη μου έγραψε εκείνο το γράμμα να του το στείλει και μου λέει ότι δεν νιώθει έτοιμη για κάτι τέτοιο.
Θα μπορούσα να στείλω κι εγώ αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα καταλάβει από αυτά που θα γράψω ότι δεν είμαι πιστός.
Έχω ρωτήσει κάνα δυο ακόμα αν θέλουν να στείλουν και πήρα αρνητική απάντηση.
Ας ελπίσουμε ότι θα βρει το κουράγιο η φίλη μου να στείλει το γράμμα ή τουλάχιστον να πάρεις εσύ μια απάντηση σύντομα.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:Μέχρι στιγμής κάθε εβδομαδα ρωτάω αν η φίλη μου έγραψε εκείνο το γράμμα να του το στείλει και μου λέει ότι δεν νιώθει έτοιμη για κάτι τέτοιο.
Θα μπορούσα να στείλω κι εγώ αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα καταλάβει από αυτά που θα γράψω ότι δεν είμαι πιστός.
Έχω ρωτήσει κάνα δυο ακόμα αν θέλουν να στείλουν και πήρα αρνητική απάντηση.
Ας ελπίσουμε ότι θα βρει το κουράγιο η φίλη μου να στείλει το γράμμα ή τουλάχιστον να πάρεις εσύ μια απάντηση σύντομα.
Έχουμε κάτι νεότερο; Προσωπικά δεν έλαβα κάποιο γράμμα από τον π.Ευθύμιο, μέχρι σήμερα.
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Τώρα είδα την απάντησή σου και την πήρα τηλέφωνο.
Την ξύπνησα :o .
Μου είπε ότι το έχει στείλει αλλά καμία απάντηση μέχρι τώρα δυστυχώς.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Είπα μετά από καιρό να μπώ στο forum.
Λοιπόν καμία απάντηση δεν έλαβα ποτέ από τον π.Ευθύμιο και σχεδόν είχα ξεχάσει ότι του έστειλα και γράμμα-πέρασα ένα πρόβλημα υγείας και πάω καλύτερα οπότε που μυαλό να θυμάμαι τον συγκεκριμένο ιερέα. Περίεργο όμως που δεν απάντησε..
Ξέρω ότι το έλαβε(ήταν συστημένο και μπήκα στο site των ΕΛΤΑ και είδα ότι το πήρε). Γιατί δεν έχει απαντήσει;
Λένε ότι είναι ''διορατικός'' μήπως ''είδε'' ότι γράφουμε εδώ στο forum γι'αυτόν;; :D
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

:lol: :text-goodpost:
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Πολύ καιρό μετά δεν μου δώθηκε καμία απάντηση, άγνωστο γιατί, αφού ο συγκεκριμένος γέροντας προ καιρού(στην καραντίνα) έκανε δήλωση περί του τσιπαρίσματος.

https://www.romfea.gr/agioritika-nea/36 ... egnosmenon

«.......Αὐτό φαινόταν παράξενο καί ἀπίθανο μέχρι πρότινος ἀλλά δέν εἶναι φαντασία, διότι οἱ ἄνθρωποι πλέον τό λένε δημόσια: «Ἡ πανδημία τοῦ κορονοϊοῦ ἀνέδειξε τήν ἀνάγκη μιᾶς παγκόσμιας δημοκρατικῆς διακυβέρνησης» (Γιώργος Παπανδρέου) καί προτείνουν «νά ἔχη ὁ κάθε ἄνθρωπος ἕνα μικροτσίπ γιά νά ἔχη βιομετρικά δεδομένα σέ σχέση μέ τόν ἰό ἤ μέ ἄλλες ἐπιδημικές μετρήσεις» (Εὐάγγελος Βενιζέλος).
Αὐτοί μιλοῦν ἀνοιχτά γιά σφράγισμα καί παγκόσμια δικτατορία, ἀλλά ἐμεῖς καταλαβαίνομε; Καί τί κάνομε; Ἄν καί τόσα εἶχε γράψει καί πῆ ὁ ὄσιος Παΐσιος γιʼ αὐτό τό θέμα.
Αὐτούς τούς ἀνθρώπους πού μᾶς ὑποδούλωσαν στούς ξένους δανειστές καί τώρα μᾶς ὁδηγοῦν στήν σκλαβιά τοῦ Ἀντιχρίστου, εἶναι δυνατόν νά τούς ἐμπιστευθοῦμε;....»

Το πήρα απόφαση ότι δεν θα μου απαντήσει, καλά να είναι του εύχομαι.
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Ούτε κι εγώ πήρα θετική απάντηση οπότε δεν εκφέρω γνώμη.

Όσον αφορά το μικροτσίπ. ..
Δεν σου φαίνεται παράξενο το γεγονός ότι σταμάτησε η συζήτηση για αυτό το θέμα από την εποχή των smartphones?

Είμαστε ήδη τσιπαρισμενοι ( σχετικά ) και ο οποιοσδήποτε στην εξουσία μπορεί να ξέρει ανά πάσα στιγμή που είσαι και τι κάνεις.
(Πόσο μάλλον με την νέα τεχνολογία κινητών που δεν σου επιτρέπει να αφαιρείς την μπαταρία από την συσκευή σου)

Όσον αφορά τους δανειστές ... γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να τους πούμε ένα ευχαριστώ και ένα συγνώμη (αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση )

Όσον αφορά την παγκόσμια δικτατορία. .. αυτό είναι εμφανές με την ευρωπαϊκή ένωση.
Ευτυχώς υπάρχουν κράτη που επιθυμούν να κρατήσουν τα έθνη τους όπως η μεγάλη Βρετανία και οι Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής. Όσο υπάρχουν τέτοιες δυνάμεις δεν δύναται η παγκόσμια διακυβέρνηση να γίνει πραγματικότητα.

Ευτυχώς!
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Άβαταρ μέλους
Κούρος
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2014 17:29
Όνομα Ιστότοπου: -

Απάντηση