Παΐσιος και θαύματα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:Εάν κύριε Μarvin δεν υπήρξεν ο Χριστός όπως θέλεις ίνα λές, ποίος υπήρξεν δηλαδήν; Ποίος είναι ο Μόνος Αληθινός Θεός; Ποίος εδημιούργησεν τον άνθρωπον και ποίος τον Σύμπαν ολόκληρον; Η τύχη; Μόνα τους εγίνηκαν όλα;
Μαλλον αναφέρεσαι στη δημιουργία του σύμπαντος και στην αβιογενεση.
Η ειλικρινής απάντηση είναι: δεν γνωρίζω πως δημιουργήθηκε το σύμπαν (αν και η θεωρία του big bang είναι ο,τι πιο πιθανό έχουμε). Και δεν γνωρίζω πως δημιουργήθηκε ζωή (αν και η θεωρία της αβιογενεσης μέσα στην "αρχέγονη σούπα" ελέγχεται πλέον πειραματικά και έχουμε φτασει στο σχηματισμό αμινοξέων).

Μπορεί να εχουν γίνει με παμπολλους τρόπους που κανείς τους, εκτός απο εναν, δεν προϋποθέτει την ύπαρξη του Χριστού ή αλλου θεού.

Αν με τον όρο "αιρετικός" εννοείς εκείνον που είναι ικανός να επιλέγει, που δεν υιοθετεί τις παραδεδομένες αντιλήψεις και ιδέες, θα το θεωρήσω κοπλιμέντο. Σε ευχαριστώ, είμαι αιρετικότατος!
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Off Topic
Θαυμάζω το κουράγιο σου. Εγώ θα απαντούσα "Αυτός, 1-0" και τέρμα. :mrgreen:
It is by will alone I set my mind in motion.
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Τεμπελόσκυλο έγραψε:
Off Topic
Θαυμάζω το κουράγιο σου. Εγώ θα απαντούσα "Αυτός, 1-0" και τέρμα. :mrgreen:
Αυτός 1-0; Σωστός 1-1!!! :dance:
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

YokoChoco έγραψε:
Αυτός 1-0; Σωστός 1-1!!! :dance:
Πάρα το χιουμορακι θα ήθελα να μου απαντησεις στην ερώτηση που σου έκανα και δεν απάντησες στα 3 προηγούμενα μηνύματα σου.
Καταλαβαινοντας ότι η αλήθεια και η πίστη είναι δύο ανόμοια πράγματα, τι προτιμάς να ακολουθείς?
Την αλήθεια ή την πίστη?
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:
YokoChoco έγραψε:
Αυτός 1-0; Σωστός 1-1!!! :dance:
Πάρα το χιουμορακι θα ήθελα να μου απαντησεις στην ερώτηση που σου έκανα και δεν απάντησες στα 3 προηγούμενα μηνύματα σου.
Καταλαβαινοντας ότι η αλήθεια και η πίστη είναι δύο ανόμοια πράγματα, τι προτιμάς να ακολουθείς?
Την αλήθεια ή την πίστη?
“Γνώσεσθε τήν ἀλήθειαν, καί ἡ ἀλήθεια ἐλευθερώσει ὑμᾶς” (Ἰω. η΄ 32)
Τότε του λέει ο Θωμάς; «Κύριε, δεν ξέρουμε πού πηγαίνεις και πώς μπορούμε να ξέρουμε το δρόμο;»· λέει ο' αυτόν ο Χριστός: «Εγώ είμαι η οδός και η αλήθεια και η ζωή, κανείς δεν έρχεται προς τον Πατέρα παρά δι' εμού. Εάν με γνωρίζατε, θα γνωρίζατε και τον Πατέρα μου. Από τώρα τον γνωρίζετε και τον έχετε δει» (Ιωαν. ιδ' 4-8).

Ο είς και μόνος αληθινός Θεός είν η αλήθεια, η μόνην αλήθεια. Ευχαριστώ :clap:
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε: Ο είς και μόνος αληθινός Θεός είν η αλήθεια, η μόνην αλήθεια. Ευχαριστώ :clap:
Αρα δεν σε ενδιαφέρει η αλήθεια αν ειναι διαφορετική απο την αντίληψή σου.
Τότε γιατί βρίσκεσαι εδώ;
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:
YokoChoco έγραψε: Ο είς και μόνος αληθινός Θεός είν η αλήθεια, η μόνην αλήθεια. Ευχαριστώ :clap:
Αρα δεν σε ενδιαφέρει η αλήθεια αν ειναι διαφορετική απο την αντίληψή σου.
Τότε γιατί βρίσκεσαι εδώ;
λέει ο' αυτόν ο Χριστός: «Εγώ είμαι η οδός και η αλήθεια και η ζωή''
αγαπητέ, η αλήθειαν δεν ενδιαφέρει εσέναν όχι εμέναν, εγώ την ψάχνω από μικρόν παιδίον, εσύ δεν την αναζήτησες ποτέ ούτε σε ενδιέφερεν ποτέ, ψάχνοντας την έβρηκα, εσύ δεν την έβρηκες καθότιν δεν έψαξες ή έψαξες σε λάθος μέρη, οι βάλτοι αγαπητέ, δεν έχουν γάργαρον νερόν, ψάχνεις σε λάθος μέρη.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:λέει ο' αυτόν ο Χριστός: «Εγώ είμαι η οδός και η αλήθεια και η ζωή''
αγαπητέ, η αλήθειαν δεν ενδιαφέρει εσέναν όχι εμέναν, εγώ την ψάχνω από μικρόν παιδίον, εσύ δεν την αναζήτησες ποτέ ούτε σε ενδιέφερεν ποτέ, ψάχνοντας την έβρηκα, εσύ δεν την έβρηκες καθότιν δεν έψαξες ή έψαξες σε λάθος μέρη, οι βάλτοι αγαπητέ, δεν έχουν γάργαρον νερόν, ψάχνεις σε λάθος μέρη.
Υποθέτεις πολλά, γνωρίζεις λίγα. Ως χριστιανός μεγάλωσα. Τον ίδιο προσηλυτισμό δέχτηκα στο σχολείο με κάθε ελληνόπουλο. Και πλέον έχω καλύτερη τεχνοτροπία στο να διακρίνω την αλήθεια από το μύθο. Εσύ πίστεψες χωρίς κανένα λόγο ένα βιβλίο που κατα το μεγαλύτερο μέρος του είναι συλλογή μυθολογίας αρχαίων βοσκών και προσπαθείς να προσαρμόσεις όλα τα δεδομένα των μοντέρνων καιρών σε αυτό.
Η απάντησή σου αφού έχασες κάθε επιχείρημα είναι "ο Χριστός είναι η αλήθεια γιατί το είπε". Ε και αφού είναι η αλήθεια, λέει αλήθεια φαντάζομαι. Αυτού του είδους οι κυκλικοί συλλογισμοί είναι το ίδιο άχρηστοι με την πίστη σου και δεν ενδαφέρομαι να μιλήσω με κάποιον που δεν θέλει να κάνει διάλογο.
Αφού τη βρίσκεις έτσι, πορεύσου έτσι. Αν θες όμως να σταθείς διανοητικά και διαλεκτικά και να δικαιολογήσεις την πίστη σου χρειάζεσαι καλύτερα επιχειρηματα.
Μέχρι τότε δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:
YokoChoco έγραψε:λέει ο' αυτόν ο Χριστός: «Εγώ είμαι η οδός και η αλήθεια και η ζωή''
αγαπητέ, η αλήθειαν δεν ενδιαφέρει εσέναν όχι εμέναν, εγώ την ψάχνω από μικρόν παιδίον, εσύ δεν την αναζήτησες ποτέ ούτε σε ενδιέφερεν ποτέ, ψάχνοντας την έβρηκα, εσύ δεν την έβρηκες καθότιν δεν έψαξες ή έψαξες σε λάθος μέρη, οι βάλτοι αγαπητέ, δεν έχουν γάργαρον νερόν, ψάχνεις σε λάθος μέρη.
Υποθέτεις πολλά, γνωρίζεις λίγα. Ως χριστιανός μεγάλωσα. Τον ίδιο προσηλυτισμό δέχτηκα στο σχολείο με κάθε ελληνόπουλο. Και πλέον έχω καλύτερη τεχνοτροπία στο να διακρίνω την αλήθεια από το μύθο. Εσύ πίστεψες χωρίς κανένα λόγο ένα βιβλίο που κατα το μεγαλύτερο μέρος του είναι συλλογή μυθολογίας αρχαίων βοσκών και προσπαθείς να προσαρμόσεις όλα τα δεδομένα των μοντέρνων καιρών σε αυτό.
Η απάντησή σου αφού έχασες κάθε επιχείρημα είναι "ο Χριστός είναι η αλήθεια γιατί το είπε". Ε και αφού είναι η αλήθεια, λέει αλήθεια φαντάζομαι. Αυτού του είδους οι κυκλικοί συλλογισμοί είναι το ίδιο άχρηστοι με την πίστη σου και δεν ενδαφέρομαι να μιλήσω με κάποιον που δεν θέλει να κάνει διάλογο.
Αφού τη βρίσκεις έτσι, πορεύσου έτσι. Αν θες όμως να σταθείς διανοητικά και διαλεκτικά και να δικαιολογήσεις την πίστη σου χρειάζεσαι καλύτερα επιχειρηματα.
Μέχρι τότε δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε.
Κανείς δεν σου έκαμεν κανέναν προσυλιτισμό, το φαντάζεσαι. Εδώ χρήζεις ψυχιατρικής εξετάσεως.. δλδ αν μεγάλωνες είς αθειστικόν περιβάλλον θα έλεγες ότι δέχθηκες αθειστικόν προσυλιτισμόν, βρίσκεσαι σε τρικυμμία εν κρανίων και ενομίζεις ότι είπες κάτι το ''σπουδαίον'', και ότι τόσες μέρες λές ''μεγάλαν και σπουδαίαν'' και ότι δεν σου απαντώ, όταν σου απαντώ, δεν δέχεσαι την απάντησην και λές οτι δεν σου απαντώ, μάλλον είσαι τρελός δεν εξηγείται λογικώς, αυτά τα οποία λέγεις τα οποίαν είναι εις παραλλήρημαν. Ποίος πίστεψεν χωρίς κανέναν λόγον; Με ξέρεις και το λές; Άνθρωπε μου είσαι άσχετος τρελός και επικύνδυνος, φαντάζεσαι πράγματα που δεν έχουν γίνει. Αυτά, όντως τι να κουβεντιάσω με έναν που πρέπει να νοσηλευτεί εις τον ψυχιατρείον;
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Το ότι είσαι ΚΑΙ ρατσιστής φαίνεται. Συνεχώς λές οι ''βοσκοί'', οι ''γιδοβοσκοί'' της Βίβλου κτλ δείχνεις μίαν απέχθειαν διά ανθρώπους που μοχθούν κάμοντας ένα συγκεκριμένον επάγγελμαν. Τι να κάμωμεν κ. ''Εκπαιδευτικέ'' δεν υπήρχαν τότες πανεπιστήμιαν ινά πάνε οι ''βοσκοί'', δείξτε μας εσείς τα ''φώτα'' σας κ. ''Εκπαιδευτικέ'' μιας και ξέρετε ''καλύτερα'' από τους ''γιδοβοσκούς'' όπως του ονομάζετε. Όντως εγώ δεν συνεχίζω διάλογον με ρατσιστήν.. νομίζω η Ένωσις Άθεων αν είναι δημοκρατικήν θα πρέπει να σας αποβάλλειν από μέλος της, την προσβάλλετε. Και προσβάλλετε και τους βοσκούς.. ΡΑΤΣΙΣΤΗ.
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Οταν σε ρωτάει κάποιος "αν η πίστη σου αποδειχθεί λάθος προτιμάς την αλήθεια ή την πίστη;" και απαντας "ο Χριστός ειναι η αλήθεια" αποφεύγεις το ερώτημα.

Εχω κατι φιλαράκια βοσκούς στα Ανώγεια της Κρήτης που δεν έβγαλαν δημοτικό κι αν τους ρωτήσεις "πως δημιουργήθηκε το σύμπαν; " έχουν τη διανοητική ειλικρίνεια να σου απαντήσουν "δεν ξέρω". Δεν γράφουν βιβλία με μυθοπλασιες και απαιτούν να βασιστεί σε αυτά η νομοθεσία και τα ήθη μίας κοινωνίας.

Αν θέλω να μάθω τον καλύτερο τρόπο να βοσκησω τα πρόβατα θα ρωτήσω βοσκό. Αν θελω να μάθω πως δημιουργήθηκε το σύμπαν θα ρωτήσω αστροφυσικό. Κι αν θέλω να μάθω πως δημιουργήθηκε η ζωή θα ρωτήσω βιολόγο. Εσύ που δεν είσαι "ρατσιστής" οπως εγώ, πήγαινε να σου κάνει εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς βοσκός αντί για χειρούργο. Θα σε βοηθήσει κι ο θεός σου και ο κόσμος θα κάνει ενα μικρό βήμα μπροστά.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:Οταν σε ρωτάει κάποιος "αν η πίστη σου αποδειχθεί λάθος προτιμάς την αλήθεια ή την πίστη;" και απαντας "ο Χριστός ειναι η αλήθεια" αποφεύγεις το ερώτημα.

Εχω κατι φιλαράκια βοσκούς στα Ανώγεια της Κρήτης που δεν έβγαλαν δημοτικό κι αν τους ρωτήσεις "πως δημιουργήθηκε το σύμπαν; " έχουν τη διανοητική ειλικρίνεια να σου απαντήσουν "δεν ξέρω". Δεν γράφουν βιβλία με μυθοπλασιες και απαιτούν να βασιστεί σε αυτά η νομοθεσία και τα ήθη μίας κοινωνίας.

Αν θέλω να μάθω τον καλύτερο τρόπο να βοσκησω τα πρόβατα θα ρωτήσω βοσκό. Αν θελω να μάθω πως δημιουργήθηκε το σύμπαν θα ρωτήσω αστροφυσικό. Κι αν θέλω να μάθω πως δημιουργήθηκε η ζωή θα ρωτήσω βιολόγο. Εσύ που δεν είσαι "ρατσιστής" οπως εγώ, πήγαινε να σου κάνει εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς βοσκός αντί για χειρούργο. Θα σε βοηθήσει κι ο θεός σου και ο κόσμος θα κάνει ενα μικρό βήμα μπροστά.
Η ερώτησις ήτω αυτή: Καταλαβαινοντας ότι η αλήθεια και η πίστη είναι δύο ανόμοια πράγματα, τι προτιμάς να ακολουθείς? Την αλήθεια ή την πίστη?
εσύ έκαμες άλλο ερώτημαν, διαστρέφοντας το ερώτημα του άλλου, δείγμα ότι είσαι σε ψύχωσην και δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις. Η απάντησις μου τι προτιμώ να ακολουθώ είναι ο Χριστός που είναι η αλήθεια και η πίστις μαζί, ανόμοια δεν είν εσείς ενομίζετε ότι είν λόγω της ψυχώσεως που έχετε. Εσύ έχεις φίλους είς τα Ανώγειαν; Και ομιλείς προσβλητικώς περί των βοσκών, είσαι και ψεύτης και ρατσιστής. Φαντάζεσαι πράγματαν που δεν συμβαίνουν λόγω της σοβαρής σου παθήσεως, δυστυχώς δεν εμπορώ να σε βοηθήσω. Τώρα για τις ''μυθοπλασίες'' της βίβλου... υπάρχουν μαρτυρίες περί της αναστάσεως του πατρός Σταύρου που εσύ αμφισβητείς, εσύν και άλλοι 5-10, υπάρχουν χιλιάδας μαρτυρίας περί θαυμάτων, πάλι αμφισβητείς.. αυτοί είν λάθος, εκατομμύρια άνθρωποιν και εσύ ο ένας ο σωστός, όλαν αυτάν που ειπώθησαν περί Παΐσιου ολα ψέμματα; και εσύ ο αληθινός; τι λές καλέ σοβαράν; εσύ είσαι ο γκουρού της γνώσεως και όλοι εμείς οι χαζοί; εγωκεντρικός είσι και θαρρείς ότι τα εγνωρίζεις όλαν, αλλά δεν εγνωρίζεις τίποταν, δεν έχεις κανέναν θεολογικόν υπόβαθρον διά να κάνεις κρίση περί της Βίβλου, εκτός αν είσαι θεολόγος.
Αφού για το σύμπαν ομιλείν η Αστροφυσικήν διά την Βίβλον ομιλείν η Θεολογίαν όχι εσύ
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Οι μαρτυρίες της ανάστασης αναφέρονται μονο στο ευαγγέλιο που δεν εχουμε κανένα λογο να παρουμε σοβαρά. Το πλήθος των ανθρώπων που πιστευουν κάτι δεν ειναι απόδειξη οτι εχουν δίκιο. Κι αν ηταν, παλι θα βρισκόσουν στη μειοψηφία. Οι χριστιανοί ειναι 2,4 εκατομμύρια απο τα 7,5 εκατομμύρια του πλανήτη. Η πλειοψηφία δεν πιστεύει οτι ο Χριστός ήταν θεός. Τα 5 εκατομμύρια ειναι χαζοί κι εσύ εισαι ο έξυπνος;

Κανενας βοσκός δεν προσβάλλεται που δεν τον θεωρώ αρμόδιο να εξηγήσει τη δημιουργία του σύμπαντος. Μονο εσύ θιγεσαι για να βρεις ευκαιρία να επιτεθείς κατά προσώπου για ακόμα μια φορά.

Η θεολογία δεν αποτελεί επιστήμη. Και δεν θα μου απαγορεύσει κανένας να μιλάω για ο,τι γουστάρω. Αμα δεν σου αρέσει δεν σε αναγκάζει κανείς να βρίσκεσαι εδώ. Απάντησα μόνο γιατί ξεκίνησες μια απρόκλητη προσωπική επίθεση στο άτομό μου. Ολοι έχουμε χάσει επιχειρήματα. Μπορεις να το δεχτείς αξιοπρεπώς ή να ξεκατινιαστεις χωρις ίχνος αξιοπρέπειας. Αλλά το δεύτερο θα το κάνεις μόνος σου, χωρις τη δικη μου προσοχή.
ΑΝΤΕ
ΓΕΙΑ!
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:Οι μαρτυρίες της ανάστασης αναφέρονται μονο στο ευαγγέλιο που δεν εχουμε κανένα λογο να παρουμε σοβαρά. Το πλήθος των ανθρώπων που πιστευουν κάτι δεν ειναι απόδειξη οτι εχουν δίκιο. Κι αν ηταν, παλι θα βρισκόσουν στη μειοψηφία. Οι χριστιανοί ειναι 2,4 εκατομμύρια απο τα 7,5 εκατομμύρια του πλανήτη. Η πλειοψηφία δεν πιστεύει οτι ο Χριστός ήταν θεός. Τα 5 εκατομμύρια ειναι χαζοί κι εσύ εισαι ο έξυπνος;

Κανενας βοσκός δεν προσβάλλεται που δεν τον θεωρώ αρμόδιο να εξηγήσει τη δημιουργία του σύμπαντος. Μονο εσύ θιγεσαι για να βρεις ευκαιρία να επιτεθείς κατά προσώπου για ακόμα μια φορά.

Η θεολογία δεν αποτελεί επιστήμη. Και δεν θα μου απαγορεύσει κανένας να μιλάω για ο,τι γουστάρω. Αμα δεν σου αρέσει δεν σε αναγκάζει κανείς να βρίσκεσαι εδώ. Απάντησα μόνο γιατί ξεκίνησες μια απρόκλητη προσωπική επίθεση στο άτομό μου. Ολοι έχουμε χάσει επιχειρήματα. Μπορεις να το δεχτείς αξιοπρεπώς ή να ξεκατινιαστεις χωρις ίχνος αξιοπρέπειας. Αλλά το δεύτερο θα το κάνεις μόνος σου, χωρις τη δικη μου προσοχή.
ΑΝΤΕ
ΓΕΙΑ!
Η Θεολογίαν είναι επιστήμην διότι ΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΝ μαθαίνεται όπως η ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗΝ. Είτε σου αρέσει είτε όχι, είτε σε πονάει είτε όχιν! Και πονάς!!! Πολύ μάλισταν, πονάς!!! Επιχειρήματα έχεις μηδέν, συνεχίζεις ινά παραλληρείς. Ακούς εκεί δεν είναι επιστήμην η θεολογίαν, το ακούσαμεν κ αυτόν. Βρε τι άσχετα τα κράτη να έχουν την θεολογίαν στα πανεπιστήμιαν. Ο Marvin εξεύρει καλύτερα, ο γκουρούν της αθεΐας.
Πόσοι απ'τα 7,5 δις(όχι εκατομμύρια που ανέφερες) απορρίπτουν την ύπαρξη του Ιησού; ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ.. χαζοί είναι όλοι αυτοί που τον θεωρούν ιστορικόν πρόσωπον;; και εσύ ο έξυπνος;; Το ότι οι περισσότεροι δεν τον εθεωρούν Θεόν είναι σεβαστήν η άποψην των..
Πλήθος ανθρώπων πιστεύουν στον πυρήνα του ατόμου, δεν έχουν δίκιον; Ότι να'ναι..
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Marvin έγραψε:Οι μαρτυρίες της ανάστασης αναφέρονται μονο στο ευαγγέλιο που δεν εχουμε κανένα λογο να παρουμε σοβαρά. Το πλήθος των ανθρώπων που πιστευουν κάτι δεν ειναι απόδειξη οτι εχουν δίκιο. Κι αν ηταν, παλι θα βρισκόσουν στη μειοψηφία. Οι χριστιανοί ειναι 2,4 εκατομμύρια απο τα 7,5 εκατομμύρια του πλανήτη. Η πλειοψηφία δεν πιστεύει οτι ο Χριστός ήταν θεός. Τα 5 εκατομμύρια ειναι χαζοί κι εσύ εισαι ο έξυπνος;

Κανενας βοσκός δεν προσβάλλεται που δεν τον θεωρώ αρμόδιο να εξηγήσει τη δημιουργία του σύμπαντος. Μονο εσύ θιγεσαι για να βρεις ευκαιρία να επιτεθείς κατά προσώπου για ακόμα μια φορά.

Η θεολογία δεν αποτελεί επιστήμη. Και δεν θα μου απαγορεύσει κανένας να μιλάω για ο,τι γουστάρω. Αμα δεν σου αρέσει δεν σε αναγκάζει κανείς να βρίσκεσαι εδώ. Απάντησα μόνο γιατί ξεκίνησες μια απρόκλητη προσωπική επίθεση στο άτομό μου. Ολοι έχουμε χάσει επιχειρήματα. Μπορεις να το δεχτείς αξιοπρεπώς ή να ξεκατινιαστεις χωρις ίχνος αξιοπρέπειας. Αλλά το δεύτερο θα το κάνεις μόνος σου, χωρις τη δικη μου προσοχή.
ΑΝΤΕ
ΓΕΙΑ!
Σεβαστές και οι δύο απόψεις.
Θα μείνω στο γεγονός ότι τοσο οι χριστιανοί όσο και οι μουσουλμανοι πιστεύουν στον χριστό. Όχι σαν θεό αλλά σαν άνθρωπο σοφό και προφήτη του θεου. Αυτό κάνει τους πιστούς στον χριστό
2.4 + 1.8 = 4.2 δις ανθρώπους.
Δεν έχω βρει το εδάφιο στο Κοράνι που τον αναφέρει αλλά μου το είπαν μουσουλμανοι και δεν έχω κάνει σοβαρη έρευνα για το θεμα πέραν από δύο sites ...
εδω
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Jesus_in_Islam
Και εδω
https://m.clearquran.com που είναι το Κοράνι στα αγγλικά και έχει search που αν γράψεις jesus θα σου γράψει όλα τα εδάφια που αναφέρει τον χριστό.

Ναι λοιπόν οι περισσότεροι πιστεύουν στον χριστό.
Η ένσταση μου είναι ίδια με την δική σου Marvin αλλά δεν μένω μόνο εκεί.
1ον ότι η Βίβλος είναι ένα βιβλίο γραμμένο από ανθρώπους και όχι θεοπνευστο και αυτό εξηγείται από τις διαφορετικές ερμηνείες που έχουν για τον θεό ή τον χριστο οι συγγραφείςτης Βίβλου.
Αν η Βίβλος ήταν βιβλίο θεοπνευστο δεν θα υπήρχε διαφορετική παρουσίαση του θεού σαν βασιλιά, βοσκού ή απατημενου συζύγου όπως παρουσιάζετε στην παλαιά διαθήκη από 3 τουλάχιστον συγγραφείς ή οι ίδιες ιστορίες με τα γεγονότα αλλαγμένα από διαφορετικους συγγραφείς στην καινη διαθήκη όπως ο Ιούδας, που μετά που πρόδωσε τον χριστο έχουμε εντελώς διαφορετική ιστορία από το κατά Ματθαίον και διαφορετική ιστορία στις πράξεις των αποστόλων του Ιωάννη. Ή μετά την ανάσταση έχουμε 3 διαφορετικές ιστορίες από Ματθαίο, Μάρκο και Ιωάννη με το τι έγινε όταν αναστήθηκε ο χριστος. Αλλά και για τις αντιγραμμενες από άλλες θρησκείες ιστορίες που έχτισαν έναν μύθο γύρο από τον Χριστό που όπως συνήθως γινόταν τότε, όταν ήθελαν να εξιστορησουν ένα πρόσωπο σε κάθε νέα έκδοση γινόταν προσθήκες για να γίνουν οι ιστορίες όλο και πιο ελκυστικές όπως για παράδειγμα ... ή ιστορία του Χριστού με τον λιθοβολισμό της πορνης που σε αντίγραφα πριν το 300 μ.χ. δεν υπάρχει πουθενά.
2 ον η θεολογία είναι η πρώιμη επιστήμη της ψυχολογίας όπως η αλχημείας για την χημεία και η αστρολογία γία την αστρονομία.
Η αλχημεία χρησιμοποιεί την πίστη ότι κοινά υλικά μπορούν να παράγουν κάποιο φίλτρο που θα μας κάνει να ζήσουμε για πάντα ή να είμαστε νέοι για πάντα.
Η αστρολογία χρησιμοποιεί την πίστη ότι τα άστρα και οι πλανήτες επιδρούν πάνω μας μυστηριωδώς από μια δύναμη που κάνεις δεν γνωρίζει.
Έτσι και η θρησκεία χρησιμοποιεί την πίστη ότι υπάρχει μια ανώτερη δύναμη που μας δημιουργισε, μας επιβλεπει και κρίνει τις πράξεις μας.
Αν παρατηρείς ένα μοτίβο παραπάνω είναι ότι η πίστη δεν είναι επιστήμη. Είναι όμως η παλιά εντύπωση του ανθρώπου να κατανοήσει τον κόσμο που ζει.
Τι είναι όμως πίστη?
Πίστη είναι η υοθετηση διαφόρων ιδεών και αντιληψεων χωρίς ύπαρξη αποδείξεων.
Τι είναι επιστήμη?
Επιστήμη είναι η υοθετηση διαφόρων ιδεών και αντίλήψεων που βασίζονται στην επιστημονική μέθοδο και αποδείξεων.
Εδώ βλέπουμε ότι η πίστη σε κάτι δεν έχει καμία σχέση με αποδείξεις.
Άρα η πίστη δεν είναι επιστήμη.
Μετά έχουμε τον όρο αλήθεια που τόσο η πίστη όσο και η επιστήμη διεκδικούν.
Τι είναι η αλήθεια?
Αλήθεια είναι, η υπαρκτότητα μιας κατάστασης ή η πραγματικότητα ενός γεγονότος.
Πως μπορούμε να γνωρίζουμε την υπαρκτοτητα μιας καταστασης ή την πραγματικότητα ενός γεγονότος?
Δεν μπορούμε. Ναι το ξέρω ότι ακούγεται περίεργο αλλά τίποτα δεν είναι αξιωματικά αληθές.
Ακόμα και το "σκέφτομαι άρα υπάρχω" που όρισε σαν την αρχή της πρώτης αλήθειας ο μεγάλος αμφισβητίας Ρενέ Νταγκάρντ (ή Καρτέσιος ελληνιστί) σήμερα μοιάζει αδύναμο.
Τι μπορούμε όμως να κάνουμε για να προσεγγίσουμε την αλήθεια?
Ο μόνος τρόπος που γνωρίζουμε σήμερα για να προσεγγίσουμε την αλήθεια είναι η επιστημονική μέθοδος.
Τι είναι η επιστημονική μέθοδος?
Η επιστημονική μέθοδος περιλαμβάνει
1ον Παρατηρήσεις πάνω σε ένα φυσικό φαινόμενο ή ομάδα φυσικών φαινομένων.
Τόσο η πίστη όσο και η επιστήμη παρατηρούν τα ίδια φαινόμενα.
2 ον Σχηματισμός μιας γενικής υπόθεσης(μοντέλου) η οποία είναι συνεπής με τις παρατηρήσεις που έγιναν (μπορεί να τις εξηγήσει).
Τόσο η πίστη όσο και η επιστήμη σχηματίζουν υποθέσεις πάνω σε αυτό τα φαινόμενα.
3 ον Χρησιμοποίηση της υπόθεσης για να γίνουν προβλέψεις για την ύπαρξη άλλων φυσικών φαινομένων ή για τα ποσοτικά αποτελέσματα νέων παρατηρήσεων σε ότι αφορά το ίδιο φαινόμενο.
Τόσο η πίστη όσο και η επιστήμη χρησιμοποιεί αυτές τις προβλέψεις για την ύπαρξη άλλων φυσικών φαινομένων.
4 ον Εξέταση των προβλέψεων που έγιναν με επιπρόσθετες παρατηρήσεις και διεξαγωγή πειραμάτων και αναθεώρηση της υπόθεσης ανάλογα, έτσι ώστε να είναι συνεπής και με τα νέα δεδομένα.
Και εδώ βρίσκουμε την διαφορά της επιστήμης με την πίστη.
Μόνο η επιστήμη εξετάζει τις προβλέψεις που έγιναν με τις επιπρόσθετες παρατηρήσεις και την διαξαγωγή πειραμάτων και αναθεώρηση της υπόθεσης σύμφωνα με τα νέα δεδομένα.
Η πίστη δεν εξετάζει τις προβλέψεις αλλά τις υπερασπιζει και τις αναπαράγει χωρίς να έχει ανάγκη από αποδείξεις.
Η πίστη δεν κάνει πειράματα για να δει αν αυτό που συμβαίνει ισχύει.
Η πίστη δεν είναι ανάγκη να συμφωνεί με τα δεδομένα της.
Η πίστη δεν αναθεωρεί τις απόψεις της όταν τα νέα δεδομένα έρθουν στην επιφάνεια.
Η επιστήμη. ...
Μπορεί να πει ότι το big bang είναι λανθασμένη υπόθεση όταν την εξετάσουμε και δεν είναι συμφωνεί με τα δεδομένα.
Μπορεί να πει ότι η μοντέρνα έκδοση της φυσικής επιλογής είναι λάθος όταν νέα δεδομένα έρθουν στην επιφάνεια και δεν συμφωνουν με την θεωρία.
Μπορεί να πει ότι η γη είναι επίπεδη όταν έρθουν φωτογραφίες ή αποδείξεις ότι η γη είναι επίπεδη.
Μπορεί να αποδεχθεί την ύπαρξη ανώτερης δύναμης όταν έχουμε αποδείξεις της δύναμης αυτής.

Όπως καταλαβαινουμε λοιπόν, από τον καλύτερο τρόπο για να βρούμε την αλήθεια μόνο η επιστήμη είναι πιο κοντά στην αλήθεια.
Η πίστη δεν είναι σωστή μέθοδος για την αναζήτηση της αλήθειας.
Αν η πίστη έχει κάποιον πιο σωστό τρόπο να δούμε τι είναι αλήθεια ας τον προτείνει. Η πίστη όμως όπως έχουμε ζήσει και καταλάβει από καιρό δεν την ενδιαφέρει η αλήθεια. Το μόνο που την ενδιαφέρει είναι η συνέχιση των ίδιων πιστεύω για πάντα.
Όλα αυτά μόνο για να καθορίσουμε αν η πίστη είναι τρόπος αναζήτησης της αλήθειας ή όχι και ποιος είναι ο σωστός τρόπος αναζήτησης της αλήθειας.
Η πίστη είναι ο κορμός της θρησκείας.
Αν δεν υπήρχε λοιπόν πίστη στον θεό θα υπήρχε θεός?
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

YokoChoco έγραψε:]

Η Θεολογίαν είναι επιστήμην διότι ΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΝ μαθαίνεται όπως η ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗΝ. Είτε σου αρέσει είτε όχι, είτε σε πονάει είτε όχιν! Και πονάς!!! Πολύ μάλισταν, πονάς!!! Επιχειρήματα έχεις μηδέν, συνεχίζεις ινά παραλληρείς. Ακούς εκεί δεν είναι επιστήμην η θεολογίαν, το ακούσαμεν κ αυτόν. Βρε τι άσχετα τα κράτη να έχουν την θεολογίαν στα πανεπιστήμιαν. Ο Marvin εξεύρει καλύτερα, ο γκουρούν της αθεΐας.
Πόσοι απ'τα 7,5 δις(όχι εκατομμύρια που ανέφερες) απορρίπτουν την ύπαρξη του Ιησού; ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ.. χαζοί είναι όλοι αυτοί που τον θεωρούν ιστορικόν πρόσωπον;; και εσύ ο έξυπνος;; Το ότι οι περισσότεροι δεν τον εθεωρούν Θεόν είναι σεβαστήν η άποψην των..
Πλήθος ανθρώπων πιστεύουν στον πυρήνα του ατόμου, δεν έχουν δίκιον; Ότι να'ναι..
Τώρα βλέποντας τα παραπάνω και για να κρίνω το σχόλιο του θεολόγου με την καθαρεύουσα ότι η
Θεολογία είναι επιστήμην διότι εις τα πανεπιστημιαν μαθαίνεται όπως η αστροφυσικην
Θα βάλω ένα τεράστιο αστερίσκο για τον όρο πανεπιστημια(ν).
Άλλο πανεπιστήμια(ν) και άλλο οι θεολογικη(ν) σχολή(ν).
Εκεί μόνο η θεολογία διδάσκεται σαν επιστήμη.
Όπως και οι σχολές αστρολογιας διδάσκουν την αστρολογία σαν επιστήμη.
Όπως η μαγεία διδάσκετε σαν επιστήμη σε σχολές μαγείας.
Η μαγεία, η αστρολογία και η Θεολογία διδάσκεται και σε πανεπιστήμια για ιστορικούς λόγους και όχι για να γίνουν θεολογοι μάγοι και να λένε τα ταρο.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 το οτι κατι είναι πιστευτό από την πλειοψηφία δεν αποτελεί απόδειξη για την αλήθεια του. Αλλιώς υποπεφτουμε σε μια ad popolum πλάνη.

Η πλειοψηφία των ανθρώπων δεν είναι χριστιανοί. Τι σημασία εχει αυτό; καμία! Αλλά όταν χρησιμοποιείς ενα ad populum για να δικαιολογήσεις την πίστη σου απέναντι σε κατι αντίθετο που το πιστεύει λιγότερος κόσμος γιατί δεν το κάνεις και εκεί που δεν σε συμφέρει; Μονο αυτό ηθελα να δείξω. Αυτός ο τυπάκος με τον οποίο δεν ασχολούμαι πλέον λέει οτι η πλειοψηφία πιστεύει οτι ο Χριστός υπήρξε και αφήνει απ έξω, προφανώς γιατι δεν τον συμφέρει, οτι πλειοψηφία ΔΕΝ τον θεωρεί θεό. Αρα ακομα και με τη δικιά του εσφαλμένη λογική, εχει άδικο να πιστεύει οτι ο Χριστός είναι θεός.

Η θεολογία δεν είναι επιστήμη,εξ ορισμού της επιστήμης, γιατι στερείται επιστημονικής μεθόδου. Μια επιστήμη σχετική ειναι η θρησκειολογια. Την οποία διαχωρίζει ο ιδιος ο μητροπολίτης Πειραιώς π.χ. και θεωρεί οτι πρεπει να είναι ξεχωριστή σχολή απο τη θεολογία που ειναι ουσιαστικά ελληνορθόδοξη απολογητική.
Το που διδάσκεται κάτι δεν αποτελεί φυσικά κριτήριο για το αν ειναι επιστήμη ή όχι. Και η καλών τεχνών ΑΕΙ θεωρείται. Αλλά ο ζωγράφος δεν ειναι επιστήμονας.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:Tolis369 το οτι κατι είναι πιστευτό από την πλειοψηφία δεν αποτελεί απόδειξη για την αλήθεια του. Αλλιώς υποπεφτουμε σε μια ad popolum πλάνη.

Η πλειοψηφία των ανθρώπων δεν είναι χριστιανοί. Τι σημασία εχει αυτό; καμία! Αλλά όταν χρησιμοποιείς ενα ad populum για να δικαιολογήσεις την πίστη σου απέναντι σε κατι αντίθετο που το πιστεύει λιγότερος κόσμος γιατί δεν το κάνεις και εκεί που δεν σε συμφέρει; Μονο αυτό ηθελα να δείξω. Αυτός ο τυπάκος με τον οποίο δεν ασχολούμαι πλέον λέει οτι η πλειοψηφία πιστεύει οτι ο Χριστός υπήρξε και αφήνει απ έξω, προφανώς γιατι δεν τον συμφέρει, οτι πλειοψηφία ΔΕΝ τον θεωρεί θεό. Αρα ακομα και με τη δικιά του εσφαλμένη λογική, εχει άδικο να πιστεύει οτι ο Χριστός είναι θεός.

Η θεολογία δεν είναι επιστήμη,εξ ορισμού της επιστήμης, γιατι στερείται επιστημονικής μεθόδου. Μια επιστήμη σχετική ειναι η θρησκειολογια. Την οποία διαχωρίζει ο ιδιος ο μητροπολίτης Πειραιώς π.χ. και θεωρεί οτι πρεπει να είναι ξεχωριστή σχολή απο τη θεολογία που ειναι ουσιαστικά ελληνορθόδοξη απολογητική.
Το που διδάσκεται κάτι δεν αποτελεί φυσικά κριτήριο για το αν ειναι επιστήμη ή όχι. Και η καλών τεχνών ΑΕΙ θεωρείται. Αλλά ο ζωγράφος δεν ειναι επιστήμονας.
Έχεις δίκαιο Marvin σε αυτό που λές.. όντως η πλειοψηφία δεν τον εθεωρεί Θεόν όμως όλοι αυτοί δεν αμφισβητούν ότι υπήρξεν ως ιστορικόν πρόσωπον! Και ο Κέλσος αλλά και ο Πορφύριος ενώ αμφισβητούν την θεότηταν και τα θαύματαν του Ιησούν δεν αμφισβητούν την ύπαρξην του. Θέλεις και εσύ ινά αμφισβητείς την θεότηταν του; Δικαίωμαν σου,όμως ιστορικώς υπήρξεν. Έχω κάμειν διάλογον πολλάκις εις το παρελθόν με διαφόρους άθεους, αγνωστικισταί, βουδδισταί κτλ δεν είσαι ο πρώτος! ;)
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

YokoChoco έγραψε: Έχεις δίκαιο Marvin σε αυτό που λές.. όντως η πλειοψηφία δεν τον εθεωρεί Θεόν όμως όλοι αυτοί δεν αμφισβητούν ότι υπήρξεν ως ιστορικόν πρόσωπον! Και ο Κέλσος αλλά και ο Πορφύριος ενώ αμφισβητούν την θεότηταν και τα θαύματαν του Ιησούν δεν αμφισβητούν την ύπαρξην του. Θέλεις και εσύ ινά αμφισβητείς την θεότηταν του; Δικαίωμαν σου,όμως ιστορικώς υπήρξεν. Έχω κάμειν διάλογον πολλάκις εις το παρελθόν με διαφόρους άθεους, αγνωστικισταί, βουδδισταί κτλ δεν είσαι ο πρώτος! ;)
Έχω την εντύπωση ότι δεν διαβάζεις τίποτα από αυτά που γραφω άρα δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσω την κουβέντα μαζί σου. Έκανα όμως μια προσπαθεια (ν)
Όσο για τον Πορφύριο που ήταν ένας διωκτης των χριστιανών και γνωστής των γράφων δεν έχει σωθεί το έργο του για να δούμε αν πίστευε στον χριστό. Υπήρχε μια απέχθεια προς τους πρώτους ευαγγελιστές και τους ονόμαζε τσαρλατανους και ψεύτες.
Ότι ακριβώς λέμε σήμερα για τους ανθρώπους που φτιάχνουν ιστορίες από το κεφάλι τους.
Ο Κέλσος στο έργο του αληθής λογος πίστευε στην ύπαρξη του Χριστού σαν πρόσωπο αλλά δεν τον είδε ποτέ αφού έζησε περίπου 2 αιώνες μετά τον υποτιθέμενο θάνατό του.
Προφανώς λοιπόν ο Κέλσος να είχε πειστεί από τα λεγόμενα των πρώτων χριστιανών αλλά αυτό δεν αποδεικνύει την ύπαρξη του Χριστού.
Για να αποδειχθεί η ύπαρξη του χριστου θέλουμε έναν άνθρωπο που έζησε στην εποχή του, αν δεν αφήσει έργο ο ίδιος να αφήσει κάποιος που έζησε στην εποχή του.
Όπως στον Σωκράτη που έγραψε ο μαθητής του και άλλοι για αυτόν.
Στην περίπτωση του Χριστού δεν υπήρχε κάνεις να γράψει κάτι όσο ζούσε.
ΚΑΝΈΝΑΣ
Βλέπουμε λοιπόν ένα κατάπιεσμένο λαο του Ισραήλ από την ρωμαϊκή αυτοκρατορία να προσπαθεί να αλλάξει την θρησκεία του.
Το έκαναν και παλιότερα φυσικά, όταν οι Πέρσες κατέλαβαν το Ισραήλ, άλλαξαν την θρησκεία τους από πολύθεϊκή σε μονοθεϊκη.
Δεν ήταν κάτι νέο γι αυτούς λοιπόν να αλλάξουν τα πιστεύω τους σε καιρό καταπιεσης.
Το έκαναν για να σώσουν την θρησκεία τους από τους κατακτητές τους.
Αν αμφιβάλλεις υπάρχει βιβλιογραφία να σου προτείνω αν και αμφιβάλλω αν θα μπεις στον κόπο να το διαβάσεις γιατί για σένα οι αποδείξεις και οι μελέτες δεν έχουν σημασία.
Υπάρχει κάτι άλλο που σε κρατάει στην θέση αυτή.
Αν και γνωρίζω τι ειναι γιατί τα έζησα θα ήθελα να μου πεις εσύ ... τι είναι αυτό που σε κρατάει σε αυτά τα πιστεύω και μένεις κλειστός στις αποδείξεις και τα γεγονότα?
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:
YokoChoco έγραψε:]

Η Θεολογίαν είναι επιστήμην διότι ΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΝ μαθαίνεται όπως η ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΗΝ. Είτε σου αρέσει είτε όχι, είτε σε πονάει είτε όχιν! Και πονάς!!! Πολύ μάλισταν, πονάς!!! Επιχειρήματα έχεις μηδέν, συνεχίζεις ινά παραλληρείς. Ακούς εκεί δεν είναι επιστήμην η θεολογίαν, το ακούσαμεν κ αυτόν. Βρε τι άσχετα τα κράτη να έχουν την θεολογίαν στα πανεπιστήμιαν. Ο Marvin εξεύρει καλύτερα, ο γκουρούν της αθεΐας.
Πόσοι απ'τα 7,5 δις(όχι εκατομμύρια που ανέφερες) απορρίπτουν την ύπαρξη του Ιησού; ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ.. χαζοί είναι όλοι αυτοί που τον θεωρούν ιστορικόν πρόσωπον;; και εσύ ο έξυπνος;; Το ότι οι περισσότεροι δεν τον εθεωρούν Θεόν είναι σεβαστήν η άποψην των..
Πλήθος ανθρώπων πιστεύουν στον πυρήνα του ατόμου, δεν έχουν δίκιον; Ότι να'ναι..
Τώρα βλέποντας τα παραπάνω και για να κρίνω το σχόλιο του θεολόγου με την καθαρεύουσα ότι η
Θεολογία είναι επιστήμην διότι εις τα πανεπιστημιαν μαθαίνεται όπως η αστροφυσικην
Θα βάλω ένα τεράστιο αστερίσκο για τον όρο πανεπιστημια(ν).
Άλλο πανεπιστήμια(ν) και άλλο οι θεολογικη(ν) σχολή(ν).
Εκεί μόνο η θεολογία διδάσκεται σαν επιστήμη.
Όπως και οι σχολές αστρολογιας διδάσκουν την αστρολογία σαν επιστήμη.
Όπως η μαγεία διδάσκετε σαν επιστήμη σε σχολές μαγείας.
Η μαγεία, η αστρολογία και η Θεολογία διδάσκεται και σε πανεπιστήμια για ιστορικούς λόγους και όχι για να γίνουν θεολογοι μάγοι και να λένε τα ταρο.
http://www.theol.uoa.gr/
1837-2017 Εθνικόν και Καποδιστριακόν ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΝ Αθηνών, όλως τυχαίως Πανεπιστήμιον και όλα με ''ν'' στο τέλος! Δεν ηξεύρουν εκεί, εσείς ηξεύρετεν καλύτεραν!
Απάντηση