Παΐσιος και θαύματα

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν πιστεύω εις την ύπαρξιν Θεού, αλλά γνωρίζω ότι υπάρχειν και τον αγαπώ. Ιστορικώς ο Ιησούς είναι ένα υπαρκτόν πρόσωπον και το αμφισβητούν μόνον οι ανιστόρητοι.. Οι ερωτήσεις σας έχουν πολλάκις απαντηθεί από εμέ, απλώς εσείς δεν εδέχεστε τις απαντήσεις, διότι θέλετε ινά απαντώ όπως εσείς αγαπάτε. Όμως εγώ απαντώ διά της αληθείας, και όχι διά της πλάνης της αιρέσεως της αθεΐας! Yòko
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Μάλλον δεν έχεις πείσει ούτε τον εαυτό σου...
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
KostasRds
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 24 Απρ 2018 00:58
Όνομα Ιστότοπου: -

YokoChoco έγραψε:Δεν πιστεύω εις την ύπαρξιν Θεού, αλλά γνωρίζω ότι υπάρχειν και τον αγαπώ. Ιστορικώς ο Ιησούς είναι ένα υπαρκτόν πρόσωπον και το αμφισβητούν μόνον οι ανιστόρητοι.. Οι ερωτήσεις σας έχουν πολλάκις απαντηθεί από εμέ, απλώς εσείς δεν εδέχεστε τις απαντήσεις, διότι θέλετε ινά απαντώ όπως εσείς αγαπάτε. Όμως εγώ απαντώ διά της αληθείας, και όχι διά της πλάνης της αιρέσεως της αθεΐας! Yòko
Λες " δεν πιστευω στην υπαρξη του θεου και καταληγεις οτι γνωριζεις. Αυτο ειναι λογικη πλανη. Δεν στεκει. Δεν εχεις κανενα μα κανενα αποδεικτικο στοιχειο για την υπαρξη του Ιησου. Επισης κανενας απο τους ευαγγελιστες δεν ισχυριζεται οτι τον γνωριζει η τον εχει δει. Και μην πεις για τον απ Παυλο διοτι αυτος μιλαει μεσω οραματων. Στην ουσια τα ευαγγελια δεν ειναι 4, αλλα μονο 1. Οι υπολοιποι απλα κλεβουν απο τον Μαρκο.
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

YokoChoco έγραψε: http://www.theol.uoa.gr/
1837-2017 Εθνικόν και Καποδιστριακόν ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΝ Αθηνών, όλως τυχαίως Πανεπιστήμιον και όλα με ''ν'' στο τέλος! Δεν ηξεύρουν εκεί, εσείς ηξεύρετεν καλύτεραν!
Αν οι παπάδες δεν ήταν δημόσιοι υπάλληλοι δεν θα υπήρχε κάτι τέτοιο.
YokoChoco έγραψε:Δεν πιστεύω εις την ύπαρξιν Θεού, αλλά γνωρίζω ότι υπάρχειν και τον αγαπώ. Ιστορικώς ο Ιησούς είναι ένα υπαρκτόν πρόσωπον και το αμφισβητούν μόνον οι ανιστόρητοι.. Οι ερωτήσεις σας έχουν πολλάκις απαντηθεί από εμέ, απλώς εσείς δεν εδέχεστε τις απαντήσεις, διότι θέλετε ινά απαντώ όπως εσείς αγαπάτε. Όμως εγώ απαντώ διά της αληθείας, και όχι διά της πλάνης της αιρέσεως της αθεΐας! Yòko
1) Με ποιον τρόπο γνωρίζεις ότι υπάρχει ο θεός?
2) Τι σημαίνει η λέξη αλήθεια για σένα?
3) Για να πεις ότι κάποιος ήταν ιστορικό πρόσωπο θα πρέπει να υπάρχει κάποιος τον καιρό που ζούσε και να γράψει για αυτόν. Ποιος έγραψε για τον χριστό όσο ζούσε?
4) Τι σημαίνει η λέξη πλάνη για σένα?
Απάντησε μου σε παρακαλώ τις ερωτήσεις.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:
YokoChoco έγραψε: http://www.theol.uoa.gr/
1837-2017 Εθνικόν και Καποδιστριακόν ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΝ Αθηνών, όλως τυχαίως Πανεπιστήμιον και όλα με ''ν'' στο τέλος! Δεν ηξεύρουν εκεί, εσείς ηξεύρετεν καλύτεραν!
Αν οι παπάδες δεν ήταν δημόσιοι υπάλληλοι δεν θα υπήρχε κάτι τέτοιο.
YokoChoco έγραψε:Δεν πιστεύω εις την ύπαρξιν Θεού, αλλά γνωρίζω ότι υπάρχειν και τον αγαπώ. Ιστορικώς ο Ιησούς είναι ένα υπαρκτόν πρόσωπον και το αμφισβητούν μόνον οι ανιστόρητοι.. Οι ερωτήσεις σας έχουν πολλάκις απαντηθεί από εμέ, απλώς εσείς δεν εδέχεστε τις απαντήσεις, διότι θέλετε ινά απαντώ όπως εσείς αγαπάτε. Όμως εγώ απαντώ διά της αληθείας, και όχι διά της πλάνης της αιρέσεως της αθεΐας! Yòko
1) Με ποιον τρόπο γνωρίζεις ότι υπάρχει ο θεός?
2) Τι σημαίνει η λέξη αλήθεια για σένα?
3) Για να πεις ότι κάποιος ήταν ιστορικό πρόσωπο θα πρέπει να υπάρχει κάποιος τον καιρό που ζούσε και να γράψει για αυτόν. Ποιος έγραψε για τον χριστό όσο ζούσε?
4) Τι σημαίνει η λέξη πλάνη για σένα?
Απάντησε μου σε παρακαλώ τις ερωτήσεις.
1) Βιωματικά!
2) Ο Χριστός ειν' η αλήθεια!(το έχω απαντήσει πολλάκις)
3) Αι Ευαγγελισταί έζησαν τον Ιησούν και κατέγραψαν διά Αυτόν!
4) Αυτό το οποίον εσύ πιστεύεις που είναι έξω από την Εκκλησίαν!
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

YokoChoco έγραψε: 1) Βιωματικά!
2) Ο Χριστός ειν' η αλήθεια!(το έχω απαντήσει πολλάκις)
3) Αι Ευαγγελισταί έζησαν τον Ιησούν και κατέγραψαν διά Αυτόν!
4) Αυτό το οποίον εσύ πιστεύεις που είναι έξω από την Εκκλησίαν!
1) Βιωματική εννοείς ότι τον έχεις γνωρίσει προσωπικά?
Γιατί όταν πίστευα δεν βρήκα ότι υπάρχει κάτι.
Υπάρχει κάπου να τον γνωρίσω κι εγώ?
2) Εννοώ αλήθεια με την πραγματική έννοια. Δηλαδή ... αλήθεια είναι ότι ένα και ένα κανει δύο (1+1=2) ή αλήθεια είναι ότι η γη είναι στρογγυλή.
Αυτό εννοώ.
Σε αυτά τα θέματα ... τι είναι αλήθεια?
3) οι ευαγγελιστές ξεκίνησαν να γράφουν για τον χριστό μετά από 40 χρόνια αφού πέθανε μέχρι και 250 χρόνια μετά.. Δεν τον είδαν ποτέ! Άρα δεν μπορεί να είναι ιστορικό πρόσωπο.
4) πλάνη είναι να προσπαθείς να πλανεψεις τον άλλον. Πλάνη είναι να κάνεις κάποιον να νομίζει ότι υπάρχει κάτι ή έχει γίνει κάτι ενώ αυτό δεν έγινε ποτέ ή δεν αληθεύει.
Συμφωνούμε κάπου?
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:
YokoChoco έγραψε: 1) Βιωματικά!
2) Ο Χριστός ειν' η αλήθεια!(το έχω απαντήσει πολλάκις)
3) Αι Ευαγγελισταί έζησαν τον Ιησούν και κατέγραψαν διά Αυτόν!
4) Αυτό το οποίον εσύ πιστεύεις που είναι έξω από την Εκκλησίαν!
1) Βιωματική εννοείς ότι τον έχεις γνωρίσει προσωπικά?
Γιατί όταν πίστευα δεν βρήκα ότι υπάρχει κάτι.
Υπάρχει κάπου να τον γνωρίσω κι εγώ?
2) Εννοώ αλήθεια με την πραγματική έννοια. Δηλαδή ... αλήθεια είναι ότι ένα και ένα κανει δύο (1+1=2) ή αλήθεια είναι ότι η γη είναι στρογγυλή.
Αυτό εννοώ.
Σε αυτά τα θέματα ... τι είναι αλήθεια?
3) οι ευαγγελιστές ξεκίνησαν να γράφουν για τον χριστό μετά από 40 χρόνια αφού πέθανε μέχρι και 250 χρόνια μετά.. Δεν τον είδαν ποτέ! Άρα δεν μπορεί να είναι ιστορικό πρόσωπο.
4) πλάνη είναι να προσπαθείς να πλανεψεις τον άλλον. Πλάνη είναι να κάνεις κάποιον να νομίζει ότι υπάρχει κάτι ή έχει γίνει κάτι ενώ αυτό δεν έγινε ποτέ ή δεν αληθεύει.
Συμφωνούμε κάπου?
Δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει η συζήτηση με κάποιον που ορίζει την "αλήθεια" ως "Χριστό" και την "πλάνη" ως "οτιδήποτε έξω από την εκκλησία". Προσπαθείς να μιλήσεις ελληνικά με κάποιον που μιλάει δική του γλώσσα. Καλή τύχη.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:
YokoChoco έγραψε: 1) Βιωματικά!
2) Ο Χριστός ειν' η αλήθεια!(το έχω απαντήσει πολλάκις)
3) Αι Ευαγγελισταί έζησαν τον Ιησούν και κατέγραψαν διά Αυτόν!
4) Αυτό το οποίον εσύ πιστεύεις που είναι έξω από την Εκκλησίαν!
1) Βιωματική εννοείς ότι τον έχεις γνωρίσει προσωπικά?
Γιατί όταν πίστευα δεν βρήκα ότι υπάρχει κάτι.
Υπάρχει κάπου να τον γνωρίσω κι εγώ?
2) Εννοώ αλήθεια με την πραγματική έννοια. Δηλαδή ... αλήθεια είναι ότι ένα και ένα κανει δύο (1+1=2) ή αλήθεια είναι ότι η γη είναι στρογγυλή.
Αυτό εννοώ.
Σε αυτά τα θέματα ... τι είναι αλήθεια?
3) οι ευαγγελιστές ξεκίνησαν να γράφουν για τον χριστό μετά από 40 χρόνια αφού πέθανε μέχρι και 250 χρόνια μετά.. Δεν τον είδαν ποτέ! Άρα δεν μπορεί να είναι ιστορικό πρόσωπο.
4) πλάνη είναι να προσπαθείς να πλανεψεις τον άλλον. Πλάνη είναι να κάνεις κάποιον να νομίζει ότι υπάρχει κάτι ή έχει γίνει κάτι ενώ αυτό δεν έγινε ποτέ ή δεν αληθεύει.
Συμφωνούμε κάπου?
1) Όχι δεν τον εγνώρισα προσωπικώς, βιωματικά εννοώ ''σημείαν'' που συμβαίνουν πχ κάποτεν εγνώρισα μίαν καλόγριαν η οποία εχτύπησεν είς το χέριν από ένα μεγάλον ξύλον(κορμός ξύλου), το χέρι εμελάνιασεν πολύ, έβαλεν τότες λάδι από τα Ιεροσόλυμαν και έως το απόγευμα είχεν εξαφανιστείν η μελανιάν! Εγώ ο ίδιος σε σημείαν που πονούσα έβαζα λάδι του Αγίου Ιωάννου του Ρώσου και ο πόνος εξαφανιζόταν! Λάδι ευχελαίου, και το περίεργον είναι ενώ είμι αλλεργικός εις το ελαιολαδον(έχω μίαν σπάνιαν αλλεργίαν) το λάδι δεν με επείραζεν!!!
Αυτό απαντάει και στο 2) τι είναι αλήθειαν δηλαδήν, ο Χριστός είναι η αλήθειαν και την δίδει μέσω της αγάπης του και των ''σημείων'' που επιτελεί.
Διά τι δεν επιτέλεσεν σε σέναν; Δεν γνωρίζω, ο Θεός επιλέγει ο ίδιος πότε θα επέμβει, γι'αυτο ονομάζεται ''σημείον'' η επέμβασην του και όχι ''φυσικόν φαινόμενον'' διατί γίνεται σπανίως και όχι καθημερινώς.
3) Αι Ευαγγελισταί είναι άνθρωποι που έζησαν τον Ιησούν, δεν ήτω απατεώνες. Κάποιοι ήτω μαθηταί του Ιησού, ενώ στον Παύλο εμφανίσθη διά ''σημείου'' και υπερφυσικόν τρόπον! Μία φίλη ότε ήτω μικρή-αν και τώρα δεν πολυπιστεύει-είδε την Παναγία μπροστά της. Συνήθως την πιάνει ένας πόνος σαν κωλικός, από μικρή ηλικίαν, όταν λοιπόν την έπιασεν σε ηλικία 16-17 ετών εκεί που καθόταν είπεν ''Παναγίαν μου Παναγίαν μου'' και είδεν μπροστάν της μία μαυροφορεμένην γυναίκαν η οποία μετά εξαφανίσθη, βγήκε η φίλην μου έξων να την ψάξειν αλλά ήτω άφαντη. Είναι η ίδια που είδεν ο Χαρδαβέλλας!!! και χιλιάδες ακόμα άνθρωποι όπως ο παππούς μου εις τα Αλβανικάν σύνοραν είς τον πόλεμον του '40. Ητω εις τον πόλεμον, εμφανίζεται μίαν γυναικαν μαυροφορεμένην και του λέγει ''παιδί μου μπες εις το χαράκωμαν'' και μπαίνει και σκάει πίσω του η οβίδαν!! Το έλεγεν και έκλαιεν, ήτω ψεύτης;; Ο ήρωας παππούς μου; Που επολέμησεν διά την ελευθερίαν μας;; το λέγω τώρα και δακρύζων από την συγκίνησην, γιατί ο παππούς μου ουδέποτεν θα έλεγεν τέτοιον ψέμαν.
Δεν επροσπάθησα να σε πλανέψω, την αλήθειαν είπα, και κατέθεσα μαρτυρίες ανθρώπων που έζησαν τα γεγονότα!
Yoko

(ΑΚΑΪΑ ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ)
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

YokoChoco έγραψε:
Tolis369 έγραψε:
YokoChoco έγραψε: 1) Βιωματικά!
2) Ο Χριστός ειν' η αλήθεια!(το έχω απαντήσει πολλάκις)
3) Αι Ευαγγελισταί έζησαν τον Ιησούν και κατέγραψαν διά Αυτόν!
4) Αυτό το οποίον εσύ πιστεύεις που είναι έξω από την Εκκλησίαν!
1) Βιωματική εννοείς ότι τον έχεις γνωρίσει προσωπικά?
Γιατί όταν πίστευα δεν βρήκα ότι υπάρχει κάτι.
Υπάρχει κάπου να τον γνωρίσω κι εγώ?
2) Εννοώ αλήθεια με την πραγματική έννοια. Δηλαδή ... αλήθεια είναι ότι ένα και ένα κανει δύο (1+1=2) ή αλήθεια είναι ότι η γη είναι στρογγυλή.
Αυτό εννοώ.
Σε αυτά τα θέματα ... τι είναι αλήθεια?
3) οι ευαγγελιστές ξεκίνησαν να γράφουν για τον χριστό μετά από 40 χρόνια αφού πέθανε μέχρι και 250 χρόνια μετά.. Δεν τον είδαν ποτέ! Άρα δεν μπορεί να είναι ιστορικό πρόσωπο.
4) πλάνη είναι να προσπαθείς να πλανεψεις τον άλλον. Πλάνη είναι να κάνεις κάποιον να νομίζει ότι υπάρχει κάτι ή έχει γίνει κάτι ενώ αυτό δεν έγινε ποτέ ή δεν αληθεύει.
Συμφωνούμε κάπου?
1) Όχι δεν τον εγνώρισα προσωπικώς, βιωματικά εννοώ ''σημείαν'' που συμβαίνουν πχ κάποτεν εγνώρισα μίαν καλόγριαν η οποία εχτύπησεν είς το χέριν από ένα μεγάλον ξύλον(κορμός ξύλου), το χέρι εμελάνιασεν πολύ, έβαλεν τότες λάδι από τα Ιεροσόλυμαν και έως το απόγευμα είχεν εξαφανιστείν η μελανιάν! Εγώ ο ίδιος σε σημείαν που πονούσα έβαζα λάδι του Αγίου Ιωάννου του Ρώσου και ο πόνος εξαφανιζόταν! Λάδι ευχελαίου, και το περίεργον είναι ενώ είμι αλλεργικός εις το ελαιολαδον(έχω μίαν σπάνιαν αλλεργίαν) το λάδι δεν με επείραζεν!!!
Αυτό απαντάει και στο 2) τι είναι αλήθειαν δηλαδήν, ο Χριστός είναι η αλήθειαν και την δίδει μέσω της αγάπης του και των ''σημείων'' που επιτελεί.
Διά τι δεν επιτέλεσεν σε σέναν; Δεν γνωρίζω, ο Θεός επιλέγει ο ίδιος πότε θα επέμβει, γι'αυτο ονομάζεται ''σημείον'' η επέμβασην του και όχι ''φυσικόν φαινόμενον'' διατί γίνεται σπανίως και όχι καθημερινώς.
3) Αι Ευαγγελισταί είναι άνθρωποι που έζησαν τον Ιησούν, δεν ήτω απατεώνες. Κάποιοι ήτω μαθηταί του Ιησού, ενώ στον Παύλο εμφανίσθη διά ''σημείου'' και υπερφυσικόν τρόπον! Μία φίλη ότε ήτω μικρή-αν και τώρα δεν πολυπιστεύει-είδε την Παναγία μπροστά της. Συνήθως την πιάνει ένας πόνος σαν κωλικός, από μικρή ηλικίαν, όταν λοιπόν την έπιασεν σε ηλικία 16-17 ετών εκεί που καθόταν είπεν ''Παναγίαν μου Παναγίαν μου'' και είδεν μπροστάν της μία μαυροφορεμένην γυναίκαν η οποία μετά εξαφανίσθη, βγήκε η φίλην μου έξων να την ψάξειν αλλά ήτω άφαντη. Είναι η ίδια που είδεν ο Χαρδαβέλλας!!! και χιλιάδες ακόμα άνθρωποι όπως ο παππούς μου εις τα Αλβανικάν σύνοραν είς τον πόλεμον του '40. Ητω εις τον πόλεμον, εμφανίζεται μίαν γυναικαν μαυροφορεμένην και του λέγει ''παιδί μου μπες εις το χαράκωμαν'' και μπαίνει και σκάει πίσω του η οβίδαν!! Το έλεγεν και έκλαιεν, ήτω ψεύτης;; Ο ήρωας παππούς μου; Που επολέμησεν διά την ελευθερίαν μας;; το λέγω τώρα και δακρύζων από την συγκίνησην, γιατί ο παππούς μου ουδέποτεν θα έλεγεν τέτοιον ψέμαν.
Δεν επροσπάθησα να σε πλανέψω, την αλήθειαν είπα, και κατέθεσα μαρτυρίες ανθρώπων που έζησαν τα γεγονότα!
Yoko

(ΑΚΑΪΑ ΑΓΙΟΥ ΦΩΤΟΣ)
1) Αν πάμε μαζί μπορείς να επαναλάβει το πείραμα αυτό με το λάδι και να εξετάσουμε αν είσαι εξ αρχής αλεργικος στο λάδι με χαρτί ιατρού που θα το εξακριβωσει? Μπορεί αυτή η καλόγρια να επαναλάβει το πείραμα αυτό? Να το βιντεοσκοπισω? Αν μπορείς να το κάνεις είτε εσύ είτε η καλόγρια ετοιμάσου για βραβείο Νόμπελ. Αν δεν μπορείς πάει να πει ότι είσαι ένας ακόμη τσαρλατανος.
2) Η αλήθεια είναι αποδειξημη με επιστημονικό τρόπο.
Ο Χριστός είναι αποδειξημος επιστημονικά? Παράδειγμα.
Αν σε ένα ποτήρι νερό ανακατεψω μια κουταλιά αλάτι.
Σε φυσιολογικές συνθήκες ανεβάζω την θερμοκρασία μέχρι το σημείο βρασμού του μείγματος. Όταν εξατμιστεί όλο το νερό, στο σκεύος που είχα το μείγμα αυτό θα μείνει, το αλάτι. Στις ίδια ποσότητα που έβαλα στην αρχή. Δηλαδή μια κουταλιά. Αυτό είναι αλήθεια όχι γιατί το λέω εγώ ή γιατί το λένε 50 άνθρωποι ή το γράφει κάποιο ιερό επιστημονικό βιβλίο. Είναι αλήθεια γιατί μπορεί να το επαναλάβει ο κάθε ένας. Και όσες φορές και να το επαναλάβει το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Αυτό σημαίνει ότι είναι ΑΛΉΘΕΙΑ. Ο χριστος μπορεί να κάνει το ίδιο? Υποτίθεται ότι είναι παντοδύναμος. Γιατί δεν μπορεί να επαναλάβει κάτι και γιατί δεν φέρνει πότε αποδείξεις για τα λεγόμενά του?
3) Ποιος σου είπε ότι οι ευαγγελιστές έζησαν στα χρόνια του χριστού? Ακόμα και οι πιο φανατικοί χριστιανοί σε όλο τον κόσμο παραδέχονται ότι οι ευαγγελιστες έζησαν τουλάχιστον 40 χρόνια μετά τον θάνατο του χριστού και ότι δεν τον είδαν ποτέ ζωντανό. Ακόμα και η Ορθόδοξη χριστιανικη εκκλησία παραδέχθηκε το ίδιο πράγμα. Εσύ γιατί διαφερεις καϊ λες κάτι άλλο? Μήπως δεν είσαι ορθόδοξος και είσαι από καμιά νέα αίρεση που δεν γνωρίζω ακόμα?
Η φίλη σου τι αποδείξεις έχει για το γεγονός ότι είδε την Παναγία? (Και μην μου πεις ότι σταμάτησαν οι κολικοι πόνοι γιατί αυτό συμβαίνει σε εκατομμύρια κόσμο παντου). Έχει αποδείξεις? Όχι. Ο παππούς σου έχει φέρει αποδείξεις για την μαυροφορεμένη? Όχι. Γνωρίζω ότι είναι ευαίσθητα θέματα και εκτιμώ ότι τα μοιράζεσαι μαζί μου αλλά αυτά είναι θαύματα που δεν είναι θαύματα. Είναι παρανόηση που παίρνει την μορφή θαύματος σιγά σιγά. Σου το λέω γιατί έχω ζήσει κι εγώ ενα τέτοιο θαύμα που θα το μοιραστώ μαζί σου όταν μου απαντήσεις σε αυτά που σου είπα κάθε ένα ξεχωριστά.
Τέλος ... ή ακαια του αγίου φωτός. Μπορείς να επαναλάβεις αυτό το περιστατικό? Μπορούμε να πάμε μαζί να το κάνουμε? Μπορούμε ακόμα να βάλουμε στοίχημα. Να πάμε μαζί στα Ιεροσόλυμα και να κάνουνε αυτό το πείραμα. Αν δεν κάψεις το χέρι σου θα πληρώσω όλα τα έξοδα. Αν το κάψεις και πάμε σε γιατρό και επιβεβαιώσει ότι έχεις έγκαυμα θα πληρώσεις όλα τα έξοδα εσύ. Τι λες?
Και δεν είναι μόνο το άγιο φως αλλά και το νερό. Το άγιο νερό που λένε ότι δεν χαλάει και δεν εξατμίζεται.
Όταν ειμουν μικρός ειμουν παπαδάκη στην εκκλησία με χριστιανούς γονείς και πιστή οικογένεια με ψάλτες όπως ο πατέρας μου και ιερείς οπως ο θείος μου.
Γνωρίζωλοιπόν ακριβώς τι κάνει ο ιερέας κατά τα θεοφανεια και έκανα το εξής πείραμα. Πήρα λάδι από το σπίτι μου, νερό από την ίδια βρύση και βασιλικό από τον κήπο της μητέρας μου και ακολούθησα τα ίδια βήματα με τον ιερέα (θείο μου). Έβαλα τον αγιασμό σε δύο γυάλινα μπουκάλια και σε δύο ίδια μπουκάλια αυτό που έφτιαξα. Σφραγισα το ένα μπουκάλι αγιασμό και το ένα μπουκάλι με το δικό μου νερό. Άφησα ανοιχτά τα άλλα δύο. Άφησα τα μπουκάλια σε ένα ντουλάπι και κοιτούσα αυτά τα μπουκάλια κάθε μέρα. Μάντεψε ποιο ήταν το αποτέλεσμα. Τα ίδια ακριβώς. Τα μπουκάλια με ανοιχτά καπάκια εξατμιστηκαν με τον ίδιο ρυθμο και με τα κλειστά καπάκια είχαν το ίδιο χρώμα και την ίδια μυρωδιά με την ίδια υγροποιηση και καμιά διαφορά μεταξύ τους. Αυτό είναι πείραμα. Ξέρεις τι κατάλαβα? Ότι αυτά που λένε όλοι για τον αγιασμό είναι μπούρδες. Εσύ έχεις κάνει κάτι τέτοιο πότε?
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Off Topic
"Αι Ευαγγελισταί (sic)";
"Ιεροσόλυμαν";
"η επέμβασην";

YokoChoko, υπάρχει κάποιος λόγος που μιλάς επιτηδευμένα με αυτή την "πειραγμένη" ψευτοκαθαρεύουσα;
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Marvin έγραψε: Δεν μπορώ να καταλάβω τι νόημα έχει η συζήτηση με κάποιον που ορίζει την "αλήθεια" ως "Χριστό" και την "πλάνη" ως "οτιδήποτε έξω από την εκκλησία". Προσπαθείς να μιλήσεις ελληνικά με κάποιον που μιλάει δική του γλώσσα. Καλή τύχη.
Έχεις δίκιο ... κάποιες φορές δεν αξίζει να ασχοληθείς με τέτοιους ανθρώπους. Αλλά το γεγονός ότι εμείς προσφέρουμε απαντήσεις και αυτός προσφέρει κενό λόγο τον κάνει να σκεφτεί αυτά που λέει.
Το έχω δει πολλές φορές σε ανθρώπους με κάθε είδους γνωστικες προκαταληψεις. Θα υπερασπιστουν αυτό που πιστεύουν μέχρις εσχάτων αλλά ... όταν δώσεις αρκετά επιχειρήματα και αλήθειες επί του θέματος, χωρίς να το δείχνουν και χωρίς να το παραδεχτούν μπαίνουν σε διαδικασία ορθής σκεψης.
Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν απορίες. Ακούν μια ιστορία ή μια άποψη και την υοθετουν. Κάνουν την δική τους ερμηνεία και στο παρουσιάζουν σαν δεδομένο.
Αντί να πουν ότι, αυτή είναι η γνώμη τους αλλά δεν έχουν αποδείξεις και θα ήθελαν να μάθουν αν υπάρχει κάτι νέο, λένε ότι, ξέρουν και είναι σίγουροι για αυτό που ξέρουν, γιατί τους αρέσει αυτή η άποψη και θέλουν να πείσουν τους πάντες πως έτσι είναι, ανεξάρτητα αν είναι ορθή η άποψη αυτή.
Το θέμα όμως δεν είναι να κάνεις τον άλλο να παραδεχθεί ότι έκανε λάθος.
Στόχος είναι οι άνθρωποι να μάθουν μόνοι τους, να σκέφτονται ορθολογικά.
Κάποιος που θα του παρουσιαστουν δεδομένα που διαψεύδουν την άποψη του, δημόσια θα υπερασπιστεί την άποψή του. Και καλά θα κάνει. Όλοι πρέπει να μαχόμαστε για την άποψη μας. Αυτό ονομάζεται ελευθερία λόγου και έκφρασης.
Τι θα κάνει αυτός ο άνθρωπος όταν πάει σπίτι του και μείνει μόνος να σκεφτεί? Θα αναλογιστεί αυτά τα νεα δεδομένα που του παρουσιαστηκαν και θα τα εισάγει στην δική του άποψη. Από εκεί και πέρα μιλάει η εξέλιξη. Το ξυράφι του οκραμ θα σβήσει την μπερδεμένη άποψη και οποία σιμιουλάκρουμ υπάρχουν θα αρχίσουν να δυσλειτουργούν.
Εκεί είναι λοιπόν που ο άνθρωπος αυτός θα αρχίσει να σκέφτεται ορθολογικά. Μπορεί να μην το παραδεχθεί πότε ότι έκανε λάθος. Μπορεί να μην ξαναμιλήσει για το θέμα για πολύ καιρό. Όταν όμως περάσουν μερικοί μηνες, σε μια συζήτηση που θα πει κάποιος μια άποψη σαν την πρώτη του αποψη... δεν θα το αφήσει να περάσει έτσι. Έχει επενδύσει για την απόκτηση αυτής της γνώσης. Και θα πάρει αυτός την σκυτάλη να δώσει τα φώτα του σε κάποιον άλλο.
Ναι ... Ξέρω ότι, το να γράψεις ένα κείμενο 30-40 γραμμών για μια προκατάληψη κάποιου ώστε να τον κάνεις να σκεφτεί αυτά που λέει, μοιάζει χάσιμο χρόνου.
Για μένα αυτό μεταφράζεται σαν ...
Κάνουμε τον κόσμο μας καλύτερο ... ένα κομματάκι την φορά.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
Άβαταρ μέλους
Marvin
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2018 07:57
Όνομα Ιστότοπου: -

Μα δεν αναφέρομαι στον άνθρωπο αλλά στους ορισμούς του. Έχει επιλέξει οι λέξεις που χρησιμοποιεί να έχουν άλλο νόημα από αυτό που τους αποδίδουμε οι υπόλοιποι. Μιλάτε άλλη γλώσσα και προσπαθείς να επικοινωνήσεις.
"It's part of the shape of the Universe. I only have to talk to somebody and they begin to hate me."
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Δεν νομίζω ότι φταίει ο ίδιος γι αυτό. Προσπαθεί να βοηθήσει το ανώτερο ιδεώδες βγάζοντας πράγματα από το κεφάλι του. Παλιότερα κι εγώ έκανα το ίδιο χωρίς να το καταλαβαίνω. Φοβόμουν ότι αν δείξω αδυναμία στην πίστη μου θα με στείλει ο θεός στην κόλαση. Και αν έκανα κάποιον να πιστέψει θα πήγαινα στον παράδεισο.
Έτσι του έμαθαν να κάνει και αυτό κάνει.
Ακόμα και αν οι ορισμοί του είναι λάθος είναι γιατί πιστεύει τυφλά.
Εγώ ακόμα περιμένω να μου απαντήσει ειλικρινά σε αυτά που τον ρώτησα.
Ακόμα κι αν πάρει 20 σελίδες το όλο ποστ. Όχι γιατί θέλω να μην πιστεύει. Ας πιστεύει όπου θέλει. Αρκεί να ξέρει τι είναι αυτό που πιστεύει.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Marvin έγραψε:Μα δεν αναφέρομαι στον άνθρωπο αλλά στους ορισμούς του. Έχει επιλέξει οι λέξεις που χρησιμοποιεί να έχουν άλλο νόημα από αυτό που τους αποδίδουμε οι υπόλοιποι. Μιλάτε άλλη γλώσσα και προσπαθείς να επικοινωνήσεις.
:lol:
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -


ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!!
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

Καλή χρονιά και περαστικά
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Tolis369 έγραψε:Καλή χρονιά και περαστικά
Άβαταρ μέλους
Tolis369
Δημοσιεύσεις: 517
Εγγραφή: 20 Μάιος 2013 02:48

YokoChoco έγραψε:
Tolis369 έγραψε:Καλή χρονιά και περαστικά
Αν νομίζεις ότι θα μας κάνεις χριστιανούς με μεθυσμενες μελωδίες ή θα σώσεις κάποιον για να πας στον παράδεισο.
Λάθος πόρτα χτύπησες.
"In a time of industrial levels
of censorship and outrage,
this small house needs
to roar like a lion, and roar we will"
*Katie Hopkins
KostasRds
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: 24 Απρ 2018 00:58
Όνομα Ιστότοπου: -

3) Αι Ευαγγελισταί είναι άνθρωποι που έζησαν τον Ιησούν, δεν ήτω απατεώνες. Κάποιοι ήτω μαθηταί του Ιησού, ενώ στον Παύλο εμφανίσθη διά ''σημείου'' και υπερφυσικόν τρόπον!


Κανενας δεν ισχυριζεται οτι εχει γνωρισει, δει η περπατησει με τον Ιησου. Οι ευαγγελιστες γραφουν 70 με 110 χρονια μετα τον θανατο το. Το πρωτο ευαγγελιο ειναι του Μαρκου που γραφει 70 χρονια μετα τον θανατο του Ιησου. Οι πρωτες γραφες που λαμβανουμε στα χερια μας ειναι απο τον Απ. Παυλο δηλαδη 20-30 χρονια μετα τον θανατο του Ιησου. Καθε φορα που ο Παυλος μιλαει για το ευαγγελιο, μιλαει μεσα απο οραμα. Δεν αναφερει τον Χριστο να εμφανιζεται σε κανεναν πριν τον θανατο του δηλαδη "ο Χριστος πεθανε για τις αμαρτιες μας, θαφτηκε και συμφωνα με τις γραφες αναστηθηκε την τριτη μερα " και μετα εμφανιζεται σε ανθρωπους. Δεν αναφερει ποτε οτι εμφανιστηκε πριν τον θανατο του αλλα μετα. Ο Παυλος μιλαει για τον Χριστο ειτε σε οραμα ειτε "according to the scriptures".

Επισης οι ευαγγελιστες ειναι ανωνυμοι συγγραφεις, μπορει και πανω απο εναν πολλες φορες, οπως βλεπουμε στον Ιωαννη που δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι ο Ιωαννης. Αργοτερα οι εκκλησιαστες εδωσαν τα παρακατω ονοματα στα ευαγγελια Μαρκος, Matthew, Λουκας, Ιωαννης. Το "κατα" σημαινει "according to" .

Εχεις 0 αποδειξεις για την υπαρξη του Ιησου. Δεν ξερω αν υπηρχε, ουτε εσυ ξερεις. Το ποιο σιγουρο ομως ειναι πως οχι γιατι ο Ιησους δεν ηταν ο μονος Ιησους εκεινη την εποχη. Υπηρχαν παρα πολλοι μεσσιες, εκπληρωτες θαυματων.
YokoChoco
Δημοσιεύσεις: 86
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018 18:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Απάντηση