Αλή αλ-Γιουνάνι

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Οσο για το "Μενω σε μουσουλμανικη χώρα" Ε όχι και μουσουλμανική χωρα η Αλβανία, μένεις σε μια οριακα δυτική χωρα, χωρίς επίσημη θρησκεία με μακρια περίοδο πληρους αθειας στην ιστορία της η οποία ακολουθεί τα δυτικά πρότυπα ζωής και είναι ιδιαιτερα ανεκτική σε όλες τις θρησκείες. Προτεινω να δοκιμασεις το Ριαντ, ή το Πακισταν, για μια πραγματικά μουσουλμανικη χωρα.
Αυτό το έχασα. Η Αλβανία είναι η μουσουλμανική χωρα που ζεις ? Στην Αλβανία πηγες για να είσαι ανάμεσα σε μουσουλμάνους ?

Η πλειοψηφία τον Αλβανών είναι τόσο μουσουλμάνοι όσο ο μέσος χριστιανός Έλληνας είναι χριστιανός.

Έχω δει δεκάδες Αλβανούς να πάνε να σφάξουν το αρνί για την μουσουλμανική γιορτή και να στολίζουν δέντρα τα χριστούγεννα και να λένε Γκουζουαρ Κρισλιντιεν (Χαρούμενα Χριστούγεννα) ενώ ταυτόχρονα αναφωνούν Αλαχ να ρουαι (Ο Αλαχ να μας προστατεύει)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Η scifimom εγραψε.
Ο άντρας μου είναι άθεος, όπως και εγώ. Δεν με εξευτελίζει και δεν με μαυρίζει στο ξύλο. Επίσης δεν μπορεί να μου απαγορεύσει τίποτε γιατί δεν είμαι υποταγμένη σε αυτόν. Η ύπαρξη και η υπόστασή μου ως άτομο δεν περνάει μεσα από το συζυγό μου, οποιαδήποτε στιγμή μπορώ να ταξιδεψω να βγω να πιω να μιλησω και να συναντησω οποιον θέλω μονη. Ξαναλεω δεν χρειαζομαι προστασία πο κανεναν.
Ναι αλλα δεν ξερεις τι χανεις,γιαυτο κατσε κι ακου τουλαχιστον το τι λεει ο γιουναν για το τι γραφουν τα βιβλια περι του τι ειπε ο προφητης καποτε και το πως αυτα θα πρεπει να ερμηνευονται απο τον καθενα.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

apeleytheros έγραψε:Αλή, είναι προφανές ότι στα αποσπάσματα παραπάνω το κοράνι η ο προφήτης απευθύνεται μόνο σε άνδρες. ...
Ναι. Τί λέει όμως στους άντρες; Να σέβονται τις γυναίκες τους, να είναι μαζί τους τρυφεροί και καλοσυνάτοι, να τις αγαπούν και να το δείχνουν ότι τις αγαπούν, να εκτιμούν τα καλά τους χαρακτηρηστικά και να μη δίνουν βάση στα μειονεκτήματα τους. Να βοηθούν τις συζύγους τους, να τις θεωρούν ως αδερφές τους, να μην τις παραμελούν, να μην τις εξευτελίζουν, να δίνουν σημασία στα θέλω και στις επιθυμίες των συζύγων τους κ.α.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο λιθοβολισμος της μοιχαλιδας, αγαπη ειναι.
Θα πρεπει να χαιρεται η μοιχαλιδα που την επιασαν και την σταματησαν απο την αμαρτια. Δεν την παραμελησαν. Δεν την αφησαν να εξευτελιζεται αλλο στα ματια του Αλλαχ με το να την αφησουν να συνεχιζει να πηδιεται. Εκτιμησαν τα καλα της χαρακτηριστικα και παρενεβησαν απο ενδιαφερον. Θα μπορουσαν να δωσουν βαση στο γεγονος οτι ειναι πουτανα, και να την εγκαταλειψουν. Να μην της δωσουν σημασια. Ομως οχι. Τη βοηθησαν σαν αδελφη, να καταλαβει το λαθος και της εδωσαν τη δυνατοτητα να δοξασει τον Αλλαχ που βρεθηκε καποιος που τη σταματησε απο την αμαρτια.
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ηρθες στην καταληλη στιγμη σε αυτο το φορουμ αλη αυτο εχω να πω
παρακολουθω με ενδιαφερων της συζιτησεις σας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε:...Πριν σε υποχρεωσει το κορανι σου να μην δερνεις βαρουσες τη γυναικα σου;...
Όχι βέβαια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ali al-Yunani την 23 Οκτ 2014 00:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ο σεβασμός και η τρυφερότητα όταν δεν συνοδεύονται από το αυτονόητο της ισοτιμίας δεν είναι η οφειλόμενη καλοσύνη από έναν άνθρωπο σε έναν άλλο είναι αντίστοιχο της ζωοφιλίας..
Άλλο ισότητα άλλο ισοτιμία. Άλλο ισότητα και άλλο δικαιοσύνη. Δεν μπορεί να είναι ίσος ο κλέφτης με τον τίμιο, το μικρό παιδί με έναν σοφό γέροντα κ.α. Ας μη τα συγχέουμε. Και οι γυναίκες δεν είναι ζώα. Ο Προφήτης κάλεσε τους πιστούς να τις βλέπουν σαν τις αδερφές τους. Να τις αγαπούν και να τις σέβονται.
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

kapages έγραψε:...Θα πρεπει να χαιρεται η μοιχαλιδα που την επιασαν και την σταματησαν απο την αμαρτια...
Και ο μοιχός, όχι μόνο η μοιχαλίδα.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχουμε και τον ότι να ναι που νομίζει ότι ήρθε ο μουσουλμάνος και μας αποκαλύφθηκε η αλήθεια και το λάθος τον πράξεων μας τόσο καιρό που "υποστηρίζαμε" τους μουσουλμάνους

:roll:
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Ali al-Yunani έγραψε:
Scifimom έγραψε:...Πριν σε υποχρεωσει το κορανι σου να μην δερνεις βαρουσες τη γυναικα σου;...
Όχι βέβαια.
Αρα δεν σου χρειάστηκε το κοράνι για να μην βαρας τη γυναικα σου.

Ο γιατρός έχει δίκιο και το αποφευγεις διαρκώς. Το να φερεσαι στη συζυγο σου όπως φερεσαι στο σκύλο σου δεν είναι ισοτητα και ισοτιμία. Δεν αναγνωρίζεις οτι οι γυναικες είναι ΙΣΕΣ με τους ανδρες, ήδη είπες οτι χρειαζονται "προστασία" και ότι δεν πρέπει να ταξιδεύουν μόνες. Εξακολουθείς να τις ορίζεις μόνο μεσα από το πως τους φερονται οι άνδρες και όχιως αυτόνομα άτομα που λαμβάνουν μονα τους τις αποφάσεις τους για τη ζωή τους. Εαν ενα άτομο, (Ασχετως φύλου) θέλει να εργaστει/να κυκλοφορησει/να ταξιδεψει/να κανει σεξ/ να αποκτησει συζυγο ή να μην αποκτησει να αποκτησει παιδιά ή να μην αποκτήσει, πρεπει να είναι ελευθερο να το κάνει, χωρις δεσμευσεις απο κορανια και βλακειες.
Ali al-Yunani έγραψε:
apeleytheros έγραψε:Αλή, είναι προφανές ότι στα αποσπάσματα παραπάνω το κοράνι η ο προφήτης απευθύνεται μόνο σε άνδρες. ...
Ναι. Τί λέει όμως στους άντρες; Να σέβονται τις γυναίκες τους, να είναι μαζί τους τρυφεροί και καλοσυνάτοι, να τις αγαπούν και να το δείχνουν ότι τις αγαπούν, να εκτιμούν τα καλά τους χαρακτηρηστικά και να μη δίνουν βάση στα μειονεκτήματα τους. Να βοηθούν τις συζύγους τους, να τις θεωρούν ως αδερφές τους, να μην τις παραμελούν, να μην τις εξευτελίζουν, να δίνουν σημασία στα θέλω και στις επιθυμίες των συζύγων τους κ.α.
Αρα ο μόνος τροπος να δωσει κάποιος σημασία στα θέλω μιας γυναικας είναι να είναι συζυγος του, αδελφη του ή κόρη του, μονο μεσα από τον ανδρα αποκτά υπόσταση. πρεπει να τους φερονται οπως φερονται και στα σκυλιά τους δηλαδη. Εξακολουθω δε να βλέπω ότι τους χρυσωνει το χάπι για να μην γκρινιαζουν από το βάρος. Και γιατί τις γυναίκες "τους"; δεν είναι κτημα κανενός οι γυναικες.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Ali al-Yunani έγραψε:Ο Προφήτης κάλεσε τους πιστούς να τις βλέπουν σαν τις αδερφές τους.
Δηλ. πάλι ως γυναίκες. Μάλλον έπρεπε να πει σαν τον εαυτό τους, αλλιώς δε βλέπω καμία ισότητα.
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

δηλαδη μας βγηκε αιμομικτης ο προφητης?
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ali al-Yunani έγραψε:
Αναρχος έγραψε:Αλλά; Να σεβασθούμε τι; ΤΟ ΑΤΟΜΟ; Δεν χλευάζω τον Αλή (πού τον ξέρω άλλωστε;)... αλλά αυτά που λέει.
Ο σεβασμός δεν επιβάλλεται, φίλε μου... αλλά εμπνέεται... εμπνέεται από τον λόγο και την πράξι.
Άρα ομολογείς ότι δεν μπορείς να κάνεις μία συζήτηση μαζί μου σε κόσμιο επίπεδο και με ευγένεια, εφόσον δεν συμφωνείς με τα πιστεύω μου. Μπράβο....
...Μπορώ και εγώ, σε κόσμιο επίπεδο να σε υβρίσω, όπως κάνεις εσύ σε εμένα. Αλλά εγώ δεν είμαι, ούτε το παίζω, άγιος. Σου λέω αυτό ακριβώς που αισθάνομαι και όχι ότι μου επιτάσσουν τα τσιτάτα δήθεν προφητών.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Δεν μπορεί να είναι ίσος ο κλέφτης με τον τίμιο, το μικρό παιδί με έναν σοφό γέροντα κ.α.
Και οι γυναίκες που κολλάνε εδώ; Είναι εξορισμού διεφθαρμένες;Είναι εξορισμού και μόνιμα ανώριμες; Που κολλάει σε μια συζήτηση για την ισότητα και την ισοτιμία ανδρών και γυναικών το να βάζεις στην κουβέντα κλέφτες και ανήλικα; Είναι οι γυναίκες και οι άντρες το ανάλογο του τίμιου και του κλέφτη;Του ανήλικου παιδιού και του σοφού γέροντα; Πέραν του ότι εδώ μιλάμε για το πως αντιμετωπίζει κάθε κοσμοθεωρία τους ανθρώπους αρχικά, κατά βάση. Οι κλέφτες θεωρούνται τίμιοι μέχρι να αποδειχτεί το αντίθετο. Οι σοφοί καλούνται να αποδείξουν έμπρακτα τη σοφία τους και όχι με βάση την ημερομηνία στο πιστοποιητικό γεννήσεως.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχουμε και τον ότι να ναι που νομίζει ότι ήρθε ο μουσουλμάνος και μας αποκαλύφθηκε η αλήθεια και το λάθος τον πράξεων μας τόσο καιρό που "υποστηρίζαμε" τους μουσουλμάνους

νε :D

την στιγμη που υποστηριζεις τους αγωνες καποιον με την ταμπελα υποστηριζω τα ανθρωπινα δικαιωματα να καταλαβεις οτι αυτοι εσενα δεν θα σε βοηθησουνε

και οτι αν οι χριστιανοι ειναι μια φορα ακραιοι οι μουσουλμανοι ειναι περισσοτερο και αν αυτο το ηξερες δεν με λεει κατι γιατι ποτε δεν το ελεγες

την αποψη του λεει το παλικαρι μεσα απο τα πιστευω του συμφωνα με την θρησκεια του και καλα κανει εσεις κανετε λες και ηρθε εξογηινος
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Θα σου πω ένα μυστικό.

Το ήξερα από πριν ότι υπάρχουν φανατικοί ανάμεσα τους και δεν με εκπλήσσει ότι ο Ali είναι ένας. Τους έχω συνάντηση face το face και τους το έχω πει face το face

Εσύ δεν το άκουσες ποτε γιατί δεν ρώτησες ποτε να σου πούμε κάτι για τους μουσουλμάνους φονταμεταλιστές.

Αλλα και φανατικοί να είναι μου είναι παντελώς αδιάφορο για το πρακτικό του θέματος. Ας είναι όσο φανατικοί θέλουν στον εαυτό τους, εγώ τους απαγορεύω την εφαρμογή του φανατισμού τους σε άλλους ανθρώπους. Εάν το κάνουν και όσοι το κάνουν θα λάβουν τα δέοντα

Πήγαινε για ύπνο τώρα
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εξωγήινος είσαι εσύ Αριστοτέλη αν νομίζεις ότι ο Αλί είναι τυπικό δείγμα μουσουλμάνου. 1ον Τέτοιο τυπικό δείγμα δεν υπάρχει. 2ον Ο Αλί είναι ένας φανατικός νεοφώτιστος. Υπάρχουν εκατομμύρια μουσουλμάνοι που είναι πιο χαλαροί απ'αυτόν, υπάρχουν και εκατομμύρια άλλοι χειρότεροι. Όλοι τους αιρετικοί βέβαια. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

Άσε που κανείς εδώ μέσα δεν υποστήριξε τους "αγώνες" των μουσουλμάνων. Από το κεφάλι σου τα βγάζεις όλα αυτά. Και μάθε ότι από τις 48 χώρες που έχουν μουσουλμανική πλειονότητα στον πληθυσμό τους μόνο 4 δεν επιτρέπουν τη λατρεία άλλων θρησκειών: Το Αφγανιστάν, η Μαυριτανία, η Σαουδική Αραβία (βέβαια...!!!) και η Σομαλία. Σε όλες τις άλλες υπάρχουν και λειτουργούν εκκλησίες. Κανείς δεν λέει πως το κράτος πρέπει να φτιάξει στους μουσουλμάνους εδώ τζαμί με χρήματα των φορολογουμένων. Εκείνο που λέμε είναι ότι δεν πρέπει να τους το απαγορεύσουν αν θέλουν οι ίδιοι να φτιάξουν ένα, σε κατάλληλο χώρο και σύμφωνα με τους κανονισμούς και τους νόμους της ελληνικής κοινωνίας.

Αυτή είναι όλη η "υποστήριξη" στους "αγώνες" των μουσουλμάνων. Αλλά εσύ και οι ομοϊδεάτες σου θα θέλατε την Ελλάδα μια ορθόδοξη παραλλαγή της Σαουδικής Αραβίας.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ειναι νωρις ακομα για υπνο σβοιν αλλα ευχαριστω που με νοιαζεσαι

γιατρε γιατι παιζεις με την λεξης παλυ?

γνωριζω οτι υποστηριζεις ΜΟΝΟ τους αγωνες του αλη και του αλλων για να γινει ενας ναος να προσευχονται
πολυ ωραια και πολυ ανθρωπινο αυτο εγω λεω αλλο

την στιγμη που μετα εσυ λες ενα σωρο οχι αντιθετα αλλα βλασθημα στα αυτια του μεσου μουσουλμανου πανε χαμενοι οι αγωνες σου για αυτους
και ναι την στιγμη που θελεις απαλαγη απο καθε τι χριστιανικο στα αυτια του χριστιανου ακουγεσαι κακος οταν θα πεις οτι θα βγεις και στους δρομους για να γινει το τζαμι

και εγω ο λογος που ειμαι αντιθετος με το τζαμι στην ελλαδα ειναι καθαρα για λογους ασφαλειας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:
και οτι αν οι χριστιανοι ειναι μια φορα ακραιοι οι μουσουλμανοι ειναι περισσοτερο
Αριστοτελη θα στο εξηγησω εγω με πολυ απλα λογακια.

Αν μια κουραδα βρωμαει 1 και μια αλλη βρωμαει 5 (υπαρχει αραγε κλιμακα βρωμας;) εγω δε θελω καμμια απο τις δυο στο σαλονι μου. Δε θα πω 'αχ τι καλη που ειναι η πρωτη επειδη ειναι λιγοτερο σκατοειδης!'
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

εντιποσιακο το παραδειγμα : brrr :
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση