Αλή αλ-Γιουνάνι

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Κατσε ρε Γιατρε μισο.... Εδώ είναι φορουμ Άθεων σωστά; Επάνω γράφει αθεΐα σωστά; Εδώ λοιπόν είναι η δικιά μας αυλή ναι; Ερχεται λοιπόν ενα εικοσάχρονο που ακουσε πεντε τραγουδακια και νομίζει ότι έπιασε τον πάπα από τα αρχίδια και μας λέει, όχι ότι κάνουμε λάθος. όχι ότι είμαστε πλανημενοι και πρέπει να ανοιξουμε τις καρδιες μας και να δουμε την αλήθεια. Αλλα ότι πολυ θα γούσταρε να μας δει στα 4 να προσκυναμε τον αλλαχουλη στην κλασσική σταση Doggy ή αν δεν έχουμε καμμία διάθεση να το κάνουμε θα προτιμουσε να μας δει στα φερετρα.

Το επεκτείνει δε με αισχρα μειωτικούς χαρακτηρισμούς απέναντι στις γυναικες (ε ναι εγω έχω ενα θεματακι σαν γυναικα να μου λεει ενα πιτσιρικι που θα μπορούσε να είναι γιος μου οτι πρέπει να "συνοδευομαι" γιατί χρειάζομαι "προστασία" από " "άντρες" που ο "θεός" τους έκανε "καλύτερους"). Οτι τα παιδιά γίνονται "ανεξάρτητα" στα εφτα και άρα δεν χρειαζονται πια τη μανα τους. Και ότι ως άτομο έχω υπόσταση μονο αν έχω αρσενικό "προστατη".

Εσύ ό ίδιος λες
Ήδη έχει παραδεχτεί ότι θεωρεί σωστό να θανατώνονται οι άθεοι, οι gay, οι βλάσφημοι, οι αποστάτες, οι πόρνοι (δηλαδή όσοι γαμάνε εκτός γάμου). Δε νομίζετε ότι αυτά μιλάνε από μόνα τους; Γιατί του χαρίζετε άλλοθι με αναρτήσεις τέτοιου ύφους;
Και ερωτω, γιατί όχι; Μας εχει ζαλίσει τα ουμπαλα με copy paste απο "σοφους" και καλα μουσουλμανους και τι αγαπησιαρικα και γουτσου γουτσου που περνανε (οι αντρες) στο Ισλαμ και τι ομορφα που τα λένε (οι άντρες) στας γραφας του και ενα σωρο "τζαμπαραχαλαμ ντουχλουμπου αλ μαλακακλι" και πρέπει να τον έχουμε με το σεις και με το σας; Γιατί; Δεν είμαι υποχρεωμενη να σεβαστω τις πιπες που πιστευει και δεν είμαι υποχρεωμενη να μην του κάνω πλάκα που πιστευει τέτοιες πίπες όπως δεν είμαι υποχρεωμενη σεβαστω την πίστη αυτού που πιστευει στα ζωδια, στη θεραπευτική δύναμη των κρυσταλλων Τη Σαϊεντολογία τους Μορμόνους κλπ κλπ κλπ. Για να είμαι ειλικρινης δυσκολεύομαι να σεβαστω και ως άτομο εναν ανθρωπο που κυκλοφορει με νυχτικό μέρα μεσημερι (ειδα τις φωτογραφίες στο blog του). Επίσης δεν είμαι υποχρεωμενη να μην τα παρω στο κρανίο με τις πίπες που τσαμπουναει. Ωραια καταλαβαμε, αντικατεστησε μια προβατοθρησκεία (Χριστιανισμός) στην οποία δεν ηταν γαματος απλα και μονο επειδη γεννηθηκε άντρας, με μια άλλη στην οποία είναι γαματος απλα και μόνο επειδή γεννηθηκε άντρας και δεν χρειαζεται και να ανησυχει που δεν του καθεται καμμία γιατί η προβατοθρησκεια του απαγορευει να γαμησει. Επίσης αντικατέστησε ενα συστημα αρχων που του επετρεπει να σκεφτεται (ε οσο γινεται) με ενα που δεν χρειαζεται να σκέφτεται. Δηλαδη είναι γαματος και δεν σκεφτεται και θελει να μας κανει κι εμας ετσι, thanks but no thanks και δεν νομιζω ότι χρειαζεται να κάνουμε και κουτσι κουτσι το γλυκο μου, Μην νομιζει οτι μας έκανε και ομολογία πίστεως και είδαμε το φως το αληθινο και σπεύσαμε να στησουμε κωλο στα 4.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

την αποψη του λεει νομιζω ισως

και γιατι τοσα νευρα για τους μουσουλμανους?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Scifimom έγραψε:...Δεν είμαι υποχρεωμενη να σεβαστω τις πιπες που πιστευει και δεν είμαι υποχρεωμενη να μην του κάνω πλάκα που πιστευει τέτοιες πίπες όπως δεν είμαι υποχρεωμενη σεβαστω την πίστη αυτού που πιστευει στα ζωδια, στη θεραπευτική δύναμη των κρυσταλλων Τη Σαϊεντολογία τους Μορμόνους κλπ κλπ κλπ...
Μαζί σου Scifi...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Δεν θυμάμαι να σας ζήτησε κανείς να σεβαστείτε τις ιδέες του.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Αλλά; Να σεβασθούμε τι; ΤΟ ΑΤΟΜΟ; Δεν χλευάζω τον Αλή (πού τον ξέρω άλλωστε;)... αλλά αυτά που λέει.
Ο σεβασμός δεν επιβάλλεται, φίλε μου... αλλά εμπνέεται... εμπνέεται από τον λόγο και την πράξι.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Off Topic
Απελευθερε αν ο Αναρχος ελθει και μου πει ότι πιστευει στη θεραπευτική δυναμη των κρυσταλλων. Η απάντησή μου θα είναι
"Τι μαλακιες πιστευεις ρε Αναρχε, ολες αυτες οι πίπες εχουν καταρριφθει από καιρό" Αν ο Αναρχος ακούσει "Αναρχε είσαι μαλακας που πιστευεις αυτές τις πίπες" Και αν ο Απελευθερος ελθει και ακούσει το ίδιο, τότε

α)Ο Αναρχος εχει τη μυγα και παρακαλω οταν τελειώσει να την επιστρεψει
β)Ο απελευθερος προσπαθωντας να διατηρησει την ισορροπία νομίζει οτι εγω λέω τον Αναρχο μαλακα δεν μπορω να κανω κατι για αυτο
γ)Δεν είναι δικό μου το πρόβλημα ούτε είναι ελειψη σεβασμου αλλα βασικά είναι πρόβλημα του Αναρχου και της μυγας του.

Αναρχε εννοειται ότι είναι παραδειγμα, φιλάκια.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Τι μπορεις να πεις,ιερα βιβλια ειναι αυτα.Αλλα παρολα αυτα πιστευω οτι μπορουν να χρησιμοποιηθουν και για καλο σκοπο.Αν παρεις ας πουμε για παραδειγμα ενα "ιερο βιβλιο" με χοντρο δερματοδετο εξωφυλλο μαζι με τον αντιστοιχο θρησκοληπτο φανατικο του αναγνωστη που παιρνει οτι διαβαζει ολα κατα γραμμα και δεν μπορει να ζησει ουτε στιγμη χωρις αυτο και του το τοποθετησεις καταληλλως εκει οπου θα του ταιριαζει και χτυπωντας το με μια βαριοπουλα μεχρι να του σφηνωθει ωραια και σφιχτα,αυτη ακριβως πιστευω οτι ειναι μια καλη χρηση ολων αυτων των ιερων βιβλιων απο πολλες μεριες.Απο την μια ο φανατικος πιστος θα εχει μονιμως επανω του το πολυαγαπημενο του βιβλιο ωστε να μην το αποχωριζεται ποτε,κι απο την αλλη να ησυχασουν κι ολοι υπολοιποι απο δαυτον.

Βεβαια δεν ειμαι κι ο πλεον ειδικος επι του θεματος,αλλα ειλικρινα πιστευω οτι κατι τετοιο θα τους εκανε μεγαλο καλο.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Επίγειος
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 08 Ιουν 2014 21:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ πάλι νομίζω ότι του Αλή του φερόμαστε πολύ ευγενικά σε σχέση με αυτά που λέει. Εδώ μέσα έχω δει να φεύγουν ρουκέτες σε Χριστιανούς για πολύ λιγότερα πράγματα. Ο Αλη προτάσσει την θρησκεία του και τις διδαχές της σαν θέσφατο, που για όλους εμάς εδώ μέσα και τις ιδέες μας σημαίνει από βασανισμό ως θάνατο αν ζούσαμε σε μια χώρα όπως αυτός την ονειρεύεται, και παρόλα αυτά συνεχίσουμε και συνομιλούμε.
Off Topic
Μας έχει φάει το politically correct...
Συμφωνώ και με Άναρχο και με Scifimom και το πάω και ένα βήμα παραπέρα. Άλλοι με ιδέες φασίζουσες, οι οποίες έχουν πολλά κοινά με θρησκείες φασίζουσες μια και απλά η πολιτική αντικαθιστά την θρησκεία, έχουν φάει γερές σφαλιάρες όταν προσπάθησαν να προωθήσουν ιδέες που πηγαίνουν κόντρα στον ανθρωπισμό και τις ελευθερίες.

Δεν καταλαβαίνω για ποιον λόγο να μην αντιδράσουμε εξίσου, όχι σε πολιτικές ιδέες, αλλά θρησκευτικές, που όμως έχουν κοινό παρονομαστή. Την καταπίεση των ελευθεριών του ατόμου.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Δε σας είπε κανείς να μην αντιδράσετε. Είπα ότι δεν ωφελεί τον διάλογο, και κατ επέκταση τη διεύρυνση της δικής μας γνώσης (ή όποιων μελών του φόρουμ θέλουν) για το ισλάμ. Κάποιοι μπορεί να θεωρείτε ότι τα ξέρετε όλα για το ισλάμ, η ότι η επιχειρηματολογική σας ικανότητα είναι στο τέρμα του σύμπαντος.
Το να φωνάζεις επανειλημμένα δολοφόνε σφαγέα σε κάποιον που γράφει σε ήρεμο τόνο για τις διάφορες σέκτες του ισλάμ, δεν δείχνει αυτό πάντως.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Δεν τον αποκάλεσα σφαγεα και δολοφονο. Εδώ μια ερωτηση του έκανα για τη Μαλαλα και την αναδιατύπωσα κιολας μην τον θίξω. Οτι οι μπουρδες που μας αραδιασε είναι απαραδεκτες και μειωτικές για τις γυναικες δεν τον κανει σφαγεα αλλα παραμενουν μπουρδες.

Οσο για τα όσα μαθαμε για το Ισλαμ εμενα μου αρκει ενα, το Ισλαμ μας θέλει νεκρούς (όχι ο Αλή το Ισλάμ). Μερσί δεν θα πάρω. Δεν περιμενα τον Αλή για να το μάθω αλλά οκ επιβεβαιωθηκα και διαβασα και μπολικα ντουχλουμπου.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε:...οι μπουρδες που μας αραδιασε είναι απαραδεκτες και μειωτικές για τις γυναικες...
Μπούρδες είναι λοιπόν για 'σένα που ο Προφήτης είπε ότι:

«
Ο καλύτερος από εσάς είναι αυτός που είναι καλύτερος προς τη σύζυγο του» (Sahih Muslim, Birr 149;),

«
Ο καλύτερος από σας, είναι αυτός που συμπεριφέρεται με τον καλύτερο τρόπο στην οικογένεια του. Εγώ είμαι ο καλύτερος από σας στην οικογένεια μου» (Kutubu’l-Sitta, vol. 17, p. 214),

«
Μόνο οι άξιοι άντρες είναι γενναιόδωροι προς τις γυναίκες. Ανάξιοι είναι αυτοί που τις συμπεριφέρονται με άσχημο τρόπο» (İbn Majah, Adab 3; Abu Dawood, Adab 6, Rikak 22, İ’tisam 3; & Sahih Muslim, Akdiya 11;),

Άρα λοιπόν αφού αυτά είναι μπούρδες, εσύ θα ήθελες οι άντρες να μη συμπεριφέρονται με τον καλύτερο τρόπο στις συζύγους τους και στην οικογένεια τους. Θα ήθελες να τις συμπεριφέρονται άσχημα και να μην είναι ευγενικοί και γενναιόδωροι απέναντι τους


Είναι "μπούρδες" που ο Προφήτης είπε:
«
Ο καλύτερος από τους πιστούς είναι αυτός που έχει όμορφη ηθική και είναι τρυφερός με την οικογένεια του» (Nasai, Ishratu’n-Nisa, 229; Tirmidhi, İman, no: 2612;),

για 'σένα είναι μπούρδες που ο Προφήτης χαρακτήρισε τις γυναίκες ως αδερφές των ανδρών:
«
Οι γυναίκες, είναι οι αδερφές των ανδρών» (Jamiu’s-Saghir, no: 2329;),

είναι μπούρδες λοιπόν ότι στο Ισλάμ ένα από τα μεγαλύτερα δώρα σε αυτόν τον κόσμο θεωρείται μία ευσεβής γυναίκα:
«
Το καλύτερο δώρο σε αυτόν τον κόσμο, το καλύτερο δώρο (από τον ΑΛΛΑΧ) που μπορεί να πάρει ένας άνθρωπος: μία γλώσσα με την οποία μνημονεύει (τον ΑΛΛΑΧ), μία καρδιά με την οποία ευχαριστεί (τον ΑΛΛΑΧ) και μία (ευσεβή) γυναίκα που τον βοηθάει να ζήσει ορθά την πίστη του» (Tirmidhi, Birr 13;),

«
Αυτός ο κόσμος είναι ένας θησαυρός. Το πιο ωφέλιμο αυτού, είναι μία ευσεβής γυναίκα» (Sahih Muslim, Rada 64, no: 1467; Nasai, Nikah 15;), (μπούρδα και αυτό;)

Ο Προφήτης είπε:
«
Ένας πιστός άντρας να μη μισεί μία πιστή. Αν δεν του αρέσει μία συνήθεια της (μειονέκτημα) μπορεί να του αρέσει κάποια άλλη (πλεονέκτημα)» (Sahih Muslim, Rada’ 61, no: 1469;), (άρα λοιπόν τα να σκέφτεται ένας άντρας θετικά και όχι αρνητικά απέναντι σε μία γυναίκα είναι για 'σένα μπούρδα)

Ο Προφήτης, στο τελευταίο κήρυγμα του (γνωστό και ως: ‘Χούτμπατου’λ-Ουαντά’) είπε: «Φοβηθείτε τον ΑΛΛΑΧ όσον αφορά τα δικαιώματα των γυναικών. Επειδή, είναι για σας ενέχυρο από τον ΑΛΛΑΧ. Η τιμή τους είναι για σας επιτρεπτή σύμφωνα με τον λόγο του ΑΛΛΑΧ. Έχετε πάνω τους το δικαίωμα να μην βάζουν κάποιον άλλον άντρα στο κρεβάτι σας και να προστατεύουν την τιμή τους. Αν κάνουν κάτι τέτοιο, χτυπήστε τις ελαφριά. Και εκείνες έχουν πάνω σας το δικαίωμα να τις ντύνετε και να τις τρέφετε» (Sahih Muslim, Hajj 147, 194; & Tirmidhi, Fitan 2, Tafsir 2;), (ΦΟΒΗΘΕΙΤΕ ΤΟΝ ΑΛΛΑΧ ΌΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ!!! - μπούρδα και αυτό;)

«Ποιός από σας θα μπορούσε να χτυπάει τη σύζυγο του σαν να είναι μία σκλάβα; Το βράδυ δεν θα ξαπλώσουν μαζί;» (Sahih Bukhari, Tafsir Shams 1, Anbiya 17, Nikah 93, Adab 43; Sahih Muslim, Jannat 49, no: 2855; İbn Majah, Nikah 512; Tirmidhi, Tafsir 3340;), (άρα λοιπόν αφού αυτό είναι "μπούρδα, εσύ θα ήθελες έναν άντρα να σε χτυπάει, να σε βρίζει, να σε κακοποιεί και γενικά να σου συμπεριφέρεται σαν ζώο)


«Να μην παντρεύεται η χήρα γυναίκα (με το ζόρι) χωρίς να έχει προηγηθεί διάλογος μαζί της, να μην παντρεύεται το παρθένο κορίτσι (με το ζόρι) χωρίς την άδεια της» (Sahih Bukhari, İkrah 3; & Sahih Muslim, Nikah 64;), (ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ Η ΧΗΡΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΡΘΕΝΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝ.... Μπούρδα; Άρα κατ' εσέ καλά κάνουν σε ορισμένες μουσουλμανικές χώρες που παντρεύουν με το ζόρι οκτάχρονες με ογδοντάχρονους, έ; Για 'μένα πάντως ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΑ)

«Ο Προφήτης ακύρωσε μερικούς γάμους που είχαν πραγματοποιηθεί από τους πατέρες κάποιων γυναικών ενάντια στη θέληση τους, όταν (εκείνες) εξέφρασαν παράπονο» (Sahih Bukharî, İkrah 4;), Μπούρδα; Άρα ο Προφήτης θα έπρεπε να τις αφήσει να ζήσουν σε γάμους που δεν επιθυμούσαν (κατά την λογική σου πάντα)

Ο Προφήτης είπε:
«
Να είστε καλοσυνάτοι προς τις γυναίκες, σας συμβουλεύω την καλοσύνη όσον αφορά της συμπεριφορά σας προς αυτές… Να τις συμπεριφέρεστε με καλό τρόπο» (Sahih Bukhari, Nikah 79, Anbiya 1, Adab 31, 85, Rikak 23; Sahih Muslim, Rada 65, no: 1468; & Tirmidhi, Talak 12;), Άρα αφού αυτό είναι μπούρδα, οι σωστοί κατ' εσέ άντρες θα πρέπει να κάνουν ακριβώς το αντίθετο.

«Σας συμβουλεύω να συμπεριφέρεστε με καλοσύνη στις γυναίκες. Επειδή αυτές είναι βοηθοί σας (σ’ αυτή τη ζωή). Δεν έχετε άλλο δικαίωμα παρά να τις συμπεριφέρεστε καλά, φτάνει και αυτές ξεκάθαρα να μην έχουν κάνει κάποια προστυχιά…» (Tirmidhi, Tafsir Tawbah, 3087;). Και αυτό μπούρδα;

Όταν κάποιος ρώτησε τον Προφήτη τι δικαιώματα είχαν οι γυναίκες πάνω στους συζύγους τους, ο Προφήτης είπε: «Όταν τρως, να την θρέφεις και εκείνη, όπως εσύ ντύνεσαι να τη ντύνεις και εκείνη, να μην τη χτυπάς στο πρόσωπο, να μην την εξευτελίζεις (να μην την προσβάλεις), να μην την αφήνεις μόνη (να μην την παραμελείς)…» (Abu Dawood, Nikah 42, no: 2142-2144; & İbn Majah, Nikah 3;), ... αφού αυτό είναι μπούρδα, άρα ο σωστός κατ' εσέ άντρας θα πρέπει να μην παρέχει φαγητό και ρουχισμό στη σύζυγο του, θα πρέπει να την μελανοιάζει από τις μπουνιές και το ξύλο, θα πρέπει να την παραμελεί, να την εξευτελίζει, θα πρέπει να μην τη σέβεται κ.α.

«Σε όποιον τους δοθούν κόρες και τις αναθρέψει με καλό τρόπο, θα γίνουν γι’ αυτόν εμπόδιο που θα τον προστατέψει από τη φωτιά της Κόλασης» (Feyzu’l-Kadir, II/97;), ... Μπούρδα; Άρα όποιος έχεις κόρες, θα πρέπει να τις θεωρεί κορίτσια και όχι παιδιά; Άρα όποιος έχει κόρες, θα πρέπει κατ' εσέ να μην τις αγαπάει, να τις κακοποιεί κ.τ.λ.

Αχχχ.... μάλλον σου αξίζει να έχεις έναν άντρα ή σύντροφο που θα σε εξευτελίζει και θα σε μαυρίζει στο ξύλο... (αφού η καλή συμπεριφορά, η τρυφερότητα και ο σεβασμός προς τις γυναίκες είναι για 'σένα μπούρδες...)
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Αναρχος έγραψε:Αλλά; Να σεβασθούμε τι; ΤΟ ΑΤΟΜΟ; Δεν χλευάζω τον Αλή (πού τον ξέρω άλλωστε;)... αλλά αυτά που λέει.
Ο σεβασμός δεν επιβάλλεται, φίλε μου... αλλά εμπνέεται... εμπνέεται από τον λόγο και την πράξι.
Άρα ομολογείς ότι δεν μπορείς να κάνεις μία συζήτηση μαζί μου σε κόσμιο επίπεδο και με ευγένεια, εφόσον δεν συμφωνείς με τα πιστεύω μου. Μπράβο....
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Αλή, είναι προφανές ότι στα αποσπάσματα παραπάνω το κοράνι η ο προφήτης απευθύνεται μόνο σε άνδρες. Οι γυναίκες δεν υπάρχουν καν σε αυτό, ως αναγνώστριες/ακροατήριο, και ότι αφορά αυτές ορίζεται μέσω των ανδρών η απολύτως σε σχέση με αυτούς. Αυτό είναι εντελώς υποτιμητικό για τις γυναίκες, το ότι δηλαδή δεν αναγνωρίζεται η ύπαρξη τους, ώστε να τους απευθυνθεί.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Έχω να παρατηρήσω επίσης ότι μου κάνει εντύπωση η αγωνία σου να μην φανεί ότι αμφισβητείς το κοράνι με κάποιο τρόπο. Έχει να κάνει με την πίστη σου, κάποια συγκεκριμένη θρησκευτική οδηγία, η παρακολουθούν τη συζήτηση και άλλα άτομα τα οποία σε αστυνομεύουν τρόπον τινα;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Μπούρδες είναι λοιπόν για 'σένα που ο Προφήτης είπε ότι:
Με μία λέξη ναι

Ο άντρας μου είναι άθεος, όπως και εγώ. Δεν με εξευτελίζει και δεν με μαυρίζει στο ξύλο. Επίσης δεν μπορεί να μου απαγορεύσει τίποτε γιατί δεν είμαι υποταγμένη σε αυτόν. Η ύπαρξη και η υπόστασή μου ως άτομο δεν περνάει μεσα από το συζυγό μου, οποιαδήποτε στιγμή μπορώ να ταξιδεψω να βγω να πιω να μιλησω και να συναντησω οποιον θέλω μονη. Ξαναλεω δεν χρειαζομαι προστασία πο κανεναν.

Στις μπουρδες που έγραψες δεν αναφερεται πουθενα ότι οι γυναίκες είναι ανεξάρτητες αλλα ότι είναι ενα βάρος στους αντρες και ο αλαχουλης τους χρυσωνει λίγο το χαπακι για να μην γκρινιαζουν και να κάτσουν φρόνιμα.

Οσο για το γουτσου γουτσου Ισλαμ Αλη, Ισλάμ είναι και το "Persepolis" Της Μαριτζαν Σατραπι, Ισλάμ Είναι και η Μπέτι Μαχμούντι, Ισλάμ είναι και οι Ζάνα και Ναντια Μοχσεν, Τα ίδια διαβαζανε και οι αντρες τους αλλα δεν τους βγηκαν σε καλό.

Οσο για το "Μενω σε μουσουλμανικη χώρα" Ε όχι και μουσουλμανική χωρα η Αλβανία, μένεις σε μια οριακα δυτική χωρα, χωρίς επίσημη θρησκεία με μακρια περίοδο πληρους αθειας στην ιστορία της η οποία ακολουθεί τα δυτικά πρότυπα ζωής και είναι ιδιαιτερα ανεκτική σε όλες τις θρησκείες. Προτεινω να δοκιμασεις το Ριαντ, ή το Πακισταν, για μια πραγματικά μουσουλμανικη χωρα.

ΥΓ Φυσικα και δεν θεωρω καλό να παντρευονται οκταχρονα κοριτσακια (εν αντιθεσει με τον Μωαμεθ που δεν ειχε προβλημα να παντρευτει το εννιαχρονο) Αλλα δεν χρειαζομαι το Κορανι για να μου το πει. Ουτε ο συζυγος μου χρειαζεται Κορανι για να μην με χτυπαει, γιατί βασικά δεν χρειαζομαστε μισογυνιστικες μπουρδες για να είμαστε καλοι ανθρωποι.

Στο άλλο νημα είπες στο Τασο πως δεν θα καταφερει να σε εκνευρισει για να αποδειξει οτι το Ισλαμ ειναι κακό, δεν χρειαζεται να σε εκνευρισει καλέ μου, ειναι κακό το Ισλαμ, όπως και ο Χριστιανισμός, Ο Βαχαβισμός, ο Ινδουισμός και όλες οι προβατοθρησκείες του κόσμου.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Να σε καλοσωρισω κι εγω Αλη

Μονο το οτι εδω σε καλοσωριζουν, εχεις φωνη, εχεις λογο, αλλα σε οποιαδηποτε ισλαμικη χωρα θα μας ειχαν φαει λαχανο για αποστασια δειχνει οτι κατι ειναι σαπιο στο Βασιλειο της Δανιμαρκιας (η εν προκειμενω της Σ. Αραβιας)

Αυτη την αγαπη για την ελευθερια και την ανεκτικοτητα δε θα μπορεσει ποτε κανεις μπαρμπας με γενειαδα στον ουρανο και με μαγικο βιβλιο ασορτι να την πλησιασει. Οσο και να φασκει και να αντιφασκει το Κορανι και η Βιβλος με καλες κουβεντουλες, στο κατω κατω της γραφης αποζητα το θανατο μου γιατι ειμαι αθεος/ετεροδοξος η εστω δεν επιθυμω να με διαφεντευει ενας θεος.

Δε μπορεις να προσεγγισεις τη καλοσυνη με τετοιες διδαχες, δε θα αγαπησεις ποτε τον διπλανο σου οσο εγω θα αγαπησω τον γειτονα μου που ειναι γκει η τον αλλο μου γειτονα που ειναι ετεροδοξος (και δεχομαι οτι του αξιζει η κολαση αν δε μετανοησει/αλλαξοπιστησει). Και αν η πιστη σε ενα τετοιο θεο σε οδηγει σε λιγοτερη αγαπη και εκτιμηση τοτε, υπαρχει δεν υπαρχει ο θεος αυτος, δεν υπαρχει λογος λατρειας του.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
Ali al-Yunani
Δημοσιεύσεις: 270
Εγγραφή: 11 Οκτ 2014 18:58
Όνομα Ιστότοπου: Αλή αλ-Γιουνάνι
Επικοινωνία:

Scifimom έγραψε:
Μπούρδες είναι λοιπόν για 'σένα που ο Προφήτης είπε ότι:
Με μία λέξη ναι

....
Αχχχ.... Αφού η καλή συμπεριφορά, η τρυφερότητα και ο σεβασμός προς τις γυναίκες (σε αυτά καλεί το Κοράνι... ΚΑΛΕΙ, δεν προτρέπει απλώς) είναι για 'σένα μπούρδες...σου αξίζει να έχεις έναν άντρα ή σύντροφο που θα σε εξευτελίζει και θα σε μαυρίζει στο ξύλο... Έχω διαβάσει τα βιβλία της Μπέτυ Μαχμούντι και της Ζάνα Μόχσεν (και τα βιβλία της μητέρας της Ζάνας..). Απλώς οι σύζυγοι και οι συγγενείς των συζύγων τους δεν ήταν σωστοί μουσουλμάνοι και δεν εφάρμοζαν τα διδάγματα του Ισλάμ και αυτό δεν είναι ισχυρισμός δικός μου και προπαγάνδα, εφόσον παραθέτω τις Ισλαμικές διδασκαλίες μέσα ΠΑΝΤΑ από τις ισλαμικές πηγές και με στοιχεία και δεν προπαγανδίζω..
Scifimom
Δημοσιεύσεις: 807
Εγγραφή: 27 Μάιος 2009 09:21
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Σάϊρ Μέση Γη

Δεν καταλαβαινεις, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ να με υποχρεώσει κανενα βιβλίο να είμαι καλός ανθρωπος. ΚΑΝΕΝΑ-ΒΙΒΛΙΟ-ΔΕΝ-ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ-ΝΑ-ΜΕ-ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ.

Ο Συζυγος μου ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να τον υποχρεώσει κανενα βιβλίο να μην δέρνει. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ να τον ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ κανενας "θεος" να μην θεωρει τις κόρες μας βάρος, τις αγαπαει και δεν τις βαραει γιατι είναι ο πατερας τους οχι γιατι του το λέει ο ουρανιος μπαμπακας.

Πριν σε υποχρεωσει το κορανι σου να μην δερνεις βαρουσες τη γυναικα σου; Αν χρειαζεται να σε ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ καποιος να μην την βαρας γιατι θα πας στην κόλαση τοτε δεν είσαι μονο κακός ανθρωπος είσαι και φοβιτσιαρης.
Praise his noodliness
AAAAARGHHHHHH!
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ο σεβασμός και η τρυφερότητα όταν δεν συνοδεύονται από το αυτονόητο της ισοτιμίας δεν είναι η οφειλόμενη καλοσύνη από έναν άνθρωπο σε έναν άλλο είναι αντίστοιχο της ζωοφιλίας.

Οι γυναίκες Αλί δεν θέλουν τρυφερότητα, καλή συμπεριφορά ή σεβασμό με τη μορφή της παραχώρησης του δήθεν ανώτερου προς τον κατώτερο, αλλά απαιτούν ισοτιμία, ισότητα, ισονομία.

Αυτά φτάνουν και εξασφαλίζουν και τα υπόλοιπα όχι ως ευγενική παραχώρηση αλλά ως ηθική και νομική υποχρέωση ενός ανθρώπου σε έναν άλλο.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

Κάτσε καλά θα μπω και τρολλάρο σαν αγιατολάχ Αλί Χαμενεΐ :lol:
État de siège
Απάντηση