Άθεοι! Γαμώ το Χριστό σας!

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 23:32
Όνομα Ιστότοπου: Λαπούτα
Επικοινωνία:

Ένα ενδιαφέρον, αλλά και επιθετικό, ποστ για την κόντρα μεταξύ θρήσκων και άθεων.

http://faeenamalaka.blogspot.com/2009/1 ... st_12.html

Θέλει ίσως και δεύτερη φορά ανάγνωση για να συλλάβετε τι θέλει να πει ο, ολίγον τι συγχυσμένος, ποιητής. Η αρκετά ασύδοτη κριτική του έχει ενδιαφέρον για το πως πολλοί άνθρωποι -όπως και οι σχολιαστές του- αντιλαμβάνονται απ' έξω την κατάσταση.

Μόνο σας συμβουλεύω να οπλιστείτε με καλή διάθεση του χιούμορ.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

JustAnotherGoneOff έγραψε:Ένα ενδιαφέρον, αλλά και επιθετικό, ποστ για την κόντρα μεταξύ θρήσκων και άθεων.
http://faeenamalaka.blogspot.com/2009/1 ... st_12.html
Μόνο σας συμβουλεύω να οπλιστείτε με καλή διάθεση του χιούμορ.
Συμφωνώ με τις παρατηρήσεις σου, JustAnotherGoneOff, αλλά και με τον αρθρογράφο για το ταμπελάκι «e-άθεος».
Από τα σχόλια (αθυρόστομα ως επί το πλείστον) μου άρεσε αυτό κάποιου ανώνυμου που επιτίθεται στους αγνωστικιστές και δεν μπορώ πράγματι να αντισταθώ στον πειρασμό να μεταφέρω την παρακάτω ατάκα του (αποτείνεται στους αγνωστικιστές):
Αν το επιστητο ηταν σχολικη ταξη κι η λογικη ο δασκαλος εσεις θα σηκωνατε χερι για να πειτε οτι δεν ξερετε την απαντηση!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

JustAnotherGoneOff έγραψε:Ένα ενδιαφέρον, αλλά και επιθετικό, ποστ για την κόντρα μεταξύ θρήσκων και άθεων.

http://faeenamalaka.blogspot.com/2009/1 ... st_12.html

Θέλει ίσως και δεύτερη φορά ανάγνωση για να συλλάβετε τι θέλει να πει ο, ολίγον τι συγχυσμένος, ποιητής. Η αρκετά ασύδοτη κριτική του έχει ενδιαφέρον για το πως πολλοί άνθρωποι -όπως και οι σχολιαστές του- αντιλαμβάνονται απ' έξω την κατάσταση.

Μόνο σας συμβουλεύω να οπλιστείτε με καλή διάθεση του χιούμορ.
LOL! Είναι φοβερό άρθρο... Πραγματικά γέλασα πολύ.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Ο τύπος είναι άπαιχτος και στα παρακάτω άρθρα. Γέλασα πολύ με το ύφος και το περιεχόμενο της γραφής.
ctrl+D να τα δω με την ησυχία μου.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

έχω λιώσει στο γέλιο με τον τύπο είναι πολύ καλός.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
DrR
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2009 21:42
Όνομα Ιστότοπου: Doctor Reason
Επικοινωνία:

Εγώ δεν μπορώ να πω πως συμφωνώ με όλα όσα λέει, αλλά έριξα τρελό γέλιο (και με τ' άλλα ποστ). Φοβερή ανακαλύψη JAGO! Κατ' ευθείαν στα favorites!

Συγκεκριμένα η ένστασή μου (το bold δικό μου):
Ω, ναι! Στα σχολικά μου χρόνια διδάχτηκα κινηματική, ηλεκτρομαγνιτισμό, μέχρι και στοιχειώδεις αρχές κβαντομηχανικής, αλλά εξέλιξη πουθενά! Γιατί; Διότι, ενώ ήταν υποχρεωτικό να υπάρχει σχετικό κεφάλαιο στη Βιολογία, ένας κύριος ονόματι Σεραφείμ έβαλε χέρι στον ΟΕΔΒ να μεταφέρουν το εν λόγω κεφάλαιο πάντα στο τέλος του βιβλίου. Έτσι, κάθε χρονιά η εξέλιξη κατέληγε να βγαίνει εκτός ύλης. Εντάξει, δε λέω πως είμαστε κι Αμερική. Εκεί κυβερνούν οι Χριστιανοί φονταμενταλιστές και το πάνε ντουγρού για θεοκρατία. Πού και πού όμως, όλο και κάποιο αντι-προοδευτικό μέτρο με χριστιανική υπογραφή θα ξεπηδήσει και στην Ελλαδίτσα.
Το γράφει αυτό στην ίδια παράγραφο όπου μιλάει για διδασκαλία της εξέλιξης; Η απόλυτη ειρωνία: Στην "ένα-βήμα-πριν-την-θεοκρατία" Αμερική διδάσκεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ η εξέλιξη και μάλιστα η μάχη κερδήθηκε ΚΑΙ στα δικαστήρια (ωραίο να έχεις διαχωρισμό κράτους-εκκλησίας, ε;). ΜΑΚΑΡΙ να είμασταν Αμερική σε (κάποια) θέματα παιδείας.

Συγνώμη για την μίνι-έκρηξη, αλλά έχω βαρεθεί αυτή την καραμέλα που ουσιαστικά είναι τυφλός αντιαμερικανισμός και κρυπτο-εθνικισμός: "Ναι, είμαστε μαλάκες, αλλά τουλάχιστον δεν είμαστε Αμερικάνοι και έχουμε ψηλότερα στάνταρντ για την φανταστική χώρα μας". Γιέα, ράιτ. Άντε μην τα πάρω και γράψω για τους e-αντιαμερικάνους και έχουμε θύματα :lol:

Κατά τ'αλλα, το παλικάρι χαραμίζεται σε πολυτεχνική σχολή. Για σταντ-απ είναι.
Κάπου στα μέσα του 2001 τα Goody's έκαναν μια μεγάλη καινοτομία: σέρβιραν ένα προϊόν που ΔΕΝ είχε γεύση κωλοτρυπίδας άρρωστου σκύλου


e-θεϊκό.
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

DrR έγραψε: Το γράφει αυτό στην ίδια παράγραφο όπου μιλάει για διδασκαλία της εξέλιξης; Η απόλυτη ειρωνία: Στην "ένα-βήμα-πριν-την-θεοκρατία" Αμερική διδάσκεται ΚΑΝΟΝΙΚΑ η εξέλιξη και μάλιστα η μάχη κερδήθηκε ΚΑΙ στα δικαστήρια (ωραίο να έχεις διαχωρισμό κράτους-εκκλησίας, ε;). ΜΑΚΑΡΙ να είμασταν Αμερική σε (κάποια) θέματα παιδείας.
Δες Louisianna, και τον νόμο που περάσανε και έχουν φρίξει όλοι οι επιστήμονες. Με λίγα λόγια η Louisiana πέρασε έναν νόμο όπου επιτρέπει να διδάσκεται στα σχολεία το Ευφυές Σχέδιο (δημιουργισμός καλυμμένος με επιστημονικούς όρους) του Discovery Institute, ως εναλλακτική της εξέλιξης στο μάθημα της Βιολογίας.

Όσο για το Dover trial, αυτό ήταν τεράστια καταδίκη για το Discovery Institute και τους δημιουργιστές, όχι μόνο επειδή η επιστήμη κέρδισε την μάχη, αλλά επειδή και ο δικαστής που έβγαλε την απόφαση είναι χριστιανός, αλλά και ο Kenneth Miller (εξελιγκτικός βιολόγος) που κατέθεσε ενάντια στο Ευφυές Σχέδιο, είναι Ρωμαιοκαθολικός!

Στην Ιταλία, η εξέλιξη διδάσκεται εδώ και πάρα πολλά χρόνια στο μάθημα της Βιολογίας. Εγώ, όντας σε ιταλικό σχολείο, και τέλειωσα το Λύκειο το 1987, διδάχτηκα τις βασικές αρχές. Και μάλιστα η καθηγήτριά μου ήταν άθεη! Κάποια στιγμή το είχε πεί, αλλά δεν το είχα τότε προσέξει. Αλλά τελευταία το θυμήθηκα.

Βέβαια η βλακεία των δημιουργιστών είναι τέτοια, που μερικοί μάλιστα κάνανε μήνυση (χωρίς πλάκα τώρα) στους αστρονόμους, επειδή λέει τα ονόματα των άστρων είναι αραβικής προέλευσης και με αυτόν τον τρόπο βοηθήσανε τα γεγονότα της 11ης Σεπτεμβρίου!!!!! Οι άνθρωποι δεν παίζονται σε βλακεία και ηλιθιότητα.

Αλλά πήγαινε δες και αρκετούς εδώ στην Ελλάδα. Είναι πολύ περισσότεροι απ'όσοι νομίζουμε, και καλό είναι να τους πολεμάμε ανοιχτά με την λογική.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 23:32
Όνομα Ιστότοπου: Λαπούτα
Επικοινωνία:

Το καλύτερο ποστ του είναι αυτό:
Νομιμοποιήστε το μπάφο, φυλακίστε τους μπαφιάρηδες!
http://faeenamalaka.blogspot.com/2009/10/blog-post.html

Εξαιρετικό.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ο τυπος πρεπει να χαζεψε θα με πεις τωρα με αυτα και με αυτα που γινονται ειναι κανενεας λογικος στης μερες μας?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

:o :o Best blog ever been written by a (greek) human being. (This guy is Master Dot reader. υποκλίνομαι ταπεινά)

Προσωπικά κόλλησα με κατι σχόλια όπως:
"Όλοι γελάτε μέχρι να πειράξει ο Μικές κάτι δικό σας... Τόσο ψαγμένοι-κουλ τύποι είστε..."
ή "ThEiTsA said...
... ο "αθεϊσμός" είναι ένα προσωπικό ταξίδι. Δε μπορείς να πείσεις κάποιον να πιστέψει στο να μην πιστεύει, γιατί τότε πολύ απλά προωθείς κι εσύ μια Θρησκεία (να και κάποιος άθεος που δε θεολογεί)
Χρειάζεται δύναμη και λογική για να μπορέσεις να φτάσεις στο σημείο να καταλάβεις ότι καμία ανώτερη δύναμη δεν ορίζει τη ζωή σου εκτός από εσένα. Κι αυτό είναι κάτι που πρέπει μόνος σου να ανακαλύψεις και φυσικά να μπορείς να το αντέξεις." (ααα! ολα και όλα! και αν είναι να πάθω καρκίνο στον εγκέφαλο πως να το αντέξω;)

Περισσότερο όμως απο ένα συνεπέστατο (στα μάτια μου) αγνωστικιστή όπως αυτοαποκαλείται...
"auto einai pio sxetiko me ti diamaxi gia tin Thewrias tis Ekseliksis, alla ena megalo merisma thriskwn pisteuei oti i epistimi, prospathontas na dwsei apantiseis, eksoudeterwnei to "thauma" apo ena systima, eite auto to systima einai biologiko, ypoatomiko, kosmologiko, ktl. Alla pisteuw oti symvainei akrivws to antitheto (και άλλος που προτιμά να σκέφτεται αντίθετα, καμια επιδημία καρκίνου θα ξέσπασε)- oi epistimi einai pou vazei to "thauma" mesa se auta ta systimata kathws ksediplwnei ta kommatia kai tis arxes me ta opoia auta synthetoun mia olotita. Dinei aksia stin periplokotita, alla kai kompsotita (τα κάνει "αισθητικά αποδεκτά" δλδ, για αυτό λέμε οτι οι επιστήμες είναι τέχνες) twn sistimatwn tin idia stigmi.
Thewrw ton eauto mou agnwstikisti (de pisteuw se opiodipote symvatiko theo, alla dexomai kai tin paramikri pithanotita gia to otidipote yparxei ekei eksw {και άλλος που ψάχνει το ντοτ του, να μαζευτούμε να παίξουμε καμιά μπαλίτσα}), alla meta apo auta pou exw paratirisei, an ithela na pisteuw se ena theo, tha ithela o theos mou na itan mia "idiofyia" aksia sylipsis autwn twn sistimatwn. (χμμμ! ιδιοφυία σε εισαγωγικά, τι δυσνόητα που τα λέει)
parapempw se auto to video gia na katalavete me ena paradeigma ti ennow: (DNA transcription - replication)

"

Έτρεξα καρφί να δω το κλίπ και :o :o :o :o
Μεταφέρω κανα δυο απο τα σχόλια αυτών που το είδαν..
"...amazingly simple and simply amazing...",

"...Because learning difficult concepts uses up energy resources that they would rather put to use in things like burning books and lawn crosses..."

"I'm puzzled how people can't see the incredible beauty of this animation...I don't believe in god, but when I watch this, I definitely have religious feelings."

"oh dear god, please be a troll,, please please please" (ακου τι βρήκε και αυτή να ζητήσει απο το θεό!!)

και φυσικά το πιο "ψαγμένο"
"So how come 99,999999% of biologists who actually have discovered and explained the workings of all these wonderful mechanisms subscribe to evolution as the best paradigm to explain how it was created?"

ΕΛΑ ΜΟΥ ΝΤΕ!! Εδω πιστεύουμε 39 κατασκευαστές πλυντηρίων δε θα πιστέψουμε το 99,999999% των βιολόγων επιστημόνων; Για τίποτα μαλάκες μας έχεις που δεν καταλαβαίνουμε;
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Τα σπάει ο τυπάς, πολύ πλάκα

Αλλά το καλύτερό του ποστ έβερ είναι το Έλληνες μεταλάδες σε κατηγορίες: http://faeenamalaka.blogspot.com/2009/04/blog-post.html

Δείτε και τα (213) σχόλια που τον βρίζουν οι θιγμένοι μεταλάδες, θα ψοφήσετε στο γέλιο.
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καλά,πλάκα μου κάνετε;Δηλαδή διαβάσατε κι αυτό εδώ και προτιμάτε τα άλλα;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Χαχαχα, γιατρέ δεν το είχα δει αυτό!! Καλόοοοο. Καλά έχει πολύ γέλιο γενικότερα και συμφωνώ με τον άνθρωπο, μερικοί e-άθεοι (και όχι μόνο e εδώ που τα λέμε) νομίζουν πως έκαναν κάτι τρομερά σπουδαίο με το να γίνουν άθεοι και τώρα κοιτάνε τον κόσμο από την κορφή του έβερεστ (στην ομόνοια)...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Tritonio
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: 13 Σεπ 2009 02:21

Καλά έχω πεθάνει στα γέλια! :lol: Είχα διαβάσει και άλλα δικά του παλιότερα αλλά αυτό είναι άλλο πράμα... :lol: Αν και διαφωνώ σε αρκετά σημεία της τελευταίας του παραγράφου. Για παράδειγμα το:
Αν γουστάρεις να το γιορτάσεις κάνοντας online κήρυγμα, υπάρχουν πολλές θρησκείες που ψάχνουν υπαλλήλους.
Δεν έχω δει άθεο να κηρύττει. Οι άθεοι απλά διατυπώνουν μια μη τελεσίδικη ιδέα και μέχρι κάποιο σημείο την τεκμηριώνουν. Υποθέτω ότι χρησιμοποιεί λοιπόν την λέξη κήρυγμα γιατί κάποιοι άθεοι προσπαθούν με πάθος να κάνουν τον κόσμο να σκεφτεί, κάτι που πιστεύω είναι λογικό αφού κοντεύουν να ξεράσουν από την βλακεία που βλέπουν τριγύρω τους.
Το ξέρω πως το θεωρείς κατόρθωμα που αποτίναξες τη θρησκεία από πάνω σου, αλλά δεν είναι.
Εγώ πιστεύω ότι είναι. Σε μια κοινωνία με >90% θειστές είναι κατόρθωμα να είσαι άθεος. Χωρίς βέβαια όπως λέει και τυπάς αυτό να δίνει στους αθέους δικαίωμα να...
Ιοκάστη έγραψε:κοιτάνε τον κόσμο από την κορφή του έβερεστ
;)
Άβαταρ μέλους
Zitanier
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2009 10:42
Όνομα Ιστότοπου: -

Το καλύτερο κόμμεντ. :lol:
Χχαχαχαχαχαχαχαχαχ γαμάτος!!!

Οι άθεοι είναι χειρότεροι μαλάκες κι απ τους φανατικούς θρήσκους-μη-χέσω.

Κι αυτό γιατί δεν είναι ότι δεν πιστεύουν, ουτε καν το έχουν ψάξει.
Το λένε έτσι για να φαίνονται επαναστάτες και κόντρα στο ρεύμα και βία στη βία της εξουσίας για να προκαλούν εντυπώσεις και να κάνουν καλό PR! Και δεν φτάνει που παριστάνουν τον ΤσεΓκεβάρατον έχουν και άποψη για όσους πιστεύουν....πουλόπουλους!
Από ότι φαίνεται,αυτός που δεν το έψαξε είναι αυτός που έγραψε αυτό το σχόλιο. :lol:
Άβαταρ μέλους
Cenobite
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2009 11:44
Όνομα Ιστότοπου: -

Χαχαχαχ xD Ωραίος ο τύπος.

Αν και είμαι σίγουρος πως πολλοί από σας διαφωνείτε....

...Βασικά αυτό πήγα να πω χτές στο "Υπάρχει Θεός;" όταν με πήρατε από τα μούτρα...
Η βάση του αθεϊσμού είναι η λογική σκέψη για την αντίληψη των πραγμάτων. Άν "εσύ" ως άθεος βγεις στο δρόμο (ή στο διαδίκτυο ή όπου κ αν είναι αυτό) κ αρχίζεις να "κηρύττεις" (έστω και με τη μορφή αφύπνισης της λογικής του άλλου) τον αθεϊσμό σαν να ήταν μια ακόμη θρησκεία, πάει το 'χασες το παιχνίδι. Και κατά συνέπεια και την ευκαιρία να πείσεις (αν θες) το συνομιλητή σου. Και το κακό είναι πως με τούτα και με τ'άλλα πολλοί άνθρωποι αντιλαμβάνονται τον αθεϊσμό σήμερα σαν "βλαβερή μόδα" που θα εκλείψει όπως το LSD.
Είναι ένα σημείο που συμφωνώ με τον τύπο. Ο αθεϊσμός δεν είναι θρησκεία και συ ο προφήτης της, είναι προσωπικός τρόπος ζωής και αντίληψης των πραγμάτων γύρω μας.
Walking upside down in the sky, between the satellites passing by, I'm looking...
I'm looking for my dreams.
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Φιλε Cenobite, δεν χρειαζεται να εισαι προφητης για να εκφραζεις δημοσιως της αποψεις σου, ουτε σημαινει οτι προσυλητιζεις.

Πιστευω σαν ανθρωποι πρεπει να συζηταμε και να ανταλλασουμε αποψεις, γιατι να κραταμε τις αποψεις μας κρυφες και κλειδααμπαρομενες στον εαυτο μας λες και ανακαλυψαμε την αμερικη? Τι τοσο 'σπουδαια μυστικα' εχουμε ανακαλυψει που δεν πρεπει και πολυ να τα συζηταμε αλλα να τα κραταμε για τον εαυτο μας λες και οι γυρω μας εχουν πεσει απο τον Αρη?
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Για μένα φίλε Cenobite ο αθεϊσμός εντάσσεται στο ευρύτερο πλαίσιο της εφαρμογής του ορθολογισμού σε κάθε έκφανση της ζωής μου. Μου είναι αδύνατον να λειτουργήσω αλλιώς. Δεν είναι κάτι προσωπικό απλώς όπως το θέτεις, έχει να κάνει με την συνολικότερη θέση μου στον κόσμο. Και βέβαια δεν πρέπει να το κρατάμε κρυφό και σε στενό ιδιωτικό χώρο. Ισα - ίσα στο ημιθεοκρατικό και βαθιά παραλογιζόμενο νεοελληνικό περιβάλλον στο οποίο αναγκαστικά επιβιώνουμε ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να κάνουμε αισθητή την παρουσία μας σε κάθε ευκαιρία.

Για να σου δώσω να καταλάβεις με τον ίδιο τρόπο που ορθολογιστικοί λόγοι με παρακινούν να δρω σε θέματα περιβαλλοντικά (διαβλέποντας ως λογικό ον την πιθανότατη δυσμενή εξέλιξη στο άμεσο μέλλον ) με ακριβώς τον ίδιο τρόπο επίσης ορθολογιστικοί καθαρά λόγοι με ωθούν να προσπαθώ να καταστήσω γνωστές τις αθεϊστικές και γενικότερα ορθολογικές θέσεις (σε θέματα όπως τις διάφορες "εναλλακτικές " θεραπείες, αστρολογίες, χαρτομαντείες κλπ) στην ελληνική κοινωνία (κατά τις δυνάμεις μου βέβαια) η οποία δεν διακρίνεται κιόλας για την ορθολογική της περιρρέουσα ατμόσφαιρα.
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Άβαταρ μέλους
Cenobite
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2009 11:44
Όνομα Ιστότοπου: -

Παιδιά αυτό που εννοώ είναι το έξης... (Πάσχω από "βαρεμάρα πληκτρολόγησης" και πολλές φορές δεν αναπτύσσω ένα θέμα όσο πρέπει οπότε....)
Κανείς δεν είπε ότι δεν πρέπει να λέμε τη γνώμη μας. Αυτό είναι κάτι που επιβαλλεται σε μια δημοκρατική κοινωνία.
Το θέμα είναι να μην την επιβάλουμε ή να μην ενοχλούμε αυτούς που δεν ενδοιαφέρονται. Και γιατί το λέω αυτο...

Ξέρω μια ομάδα από άθεους εδώ στην περιοχή που ζω, οι οποίοι την έχουν δει οι "Ιησού-δες του αθεϊσμού. Αυτό σαν αποτέλεσμα στον ένθεο ακορατή φέρνει ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα από το επιθυμητό. Εξ'ου και το παραλήρημα του συγγραφέα του "Αθεοι, γαμώ το Χριστό σας". Φτάνει ρε... μας τα κάνατε τσουρέκια λέει ο άνθρωπος και έχει κ ενα δίκιο από την πλευρά του!

Ότι επιβάλλεται είναι καταδικασμένο σε αποτυχία. Επειδή λοιπόν πολλοί άθεοι τείνουμε να γινόμαστε ώρες ώρες ενοχλητικοί, αυτό που λέω είναι ότι "έχει και ο καιρός γυρίσματα" και θα 'ρθει και η σειρά μας. Δε χρειάζεται να γινόμαστε χουντικοί... Και για να μην παρεξηγούμαι... τα λόγια μου δεν χαρακτηρίζουν κανένα από τα παιδιά στο forum που ίσα ίσα ακούγεστε όλοι λογικοί άνθρωποι. (ok... εκτός ίσως από κάποιους "special guests" στο "Υπάρχει θεός" xD ).

Απλά αναφέρω κάποια πράγματα, γιατί ο κόσμος έχει αρχίσει και μας βλέπει όπως βλέπει τους Ιεχωβάδες για παράδειγμα και πιστεύω πως, δεν φταίει μόνο το γεγονός ότι ο ένθεος δεν ξέρει τι είναι ο αθεϊσμός, αλλά και μεις από την πλευρά μας που πολλές φορές αντιλαμβανόμαστε τον αθεϊσμό ως άλλη μια θρησκεία. Σε αυτή την περίπτωση δε θα είναι πια αθεϊσμός αλλά δόγμα. Αυτό θα μας έκανε άλλη μία χούντα που πρέπει να φύγει από τη μέση.

Και ξαναλέω ότι τα λόγια μου δεν έχουν να κάνουν με τον αν πρέπει να λέμε τη γνώμη μας ή όχι. Bεβαίως να τη λέμε και να τη στηρίζουμε με νύχια και με δόντια, αλλά να μην γινόμαστε αυτό που λέμε σπασαρ....ες xD
Σε αντίθετη περίπτωση σε τι θα διαφέραμε από το επίπεδο των extreme - πιστών (οι γνωστοί "καμικάζι του Χριστού")...
Walking upside down in the sky, between the satellites passing by, I'm looking...
I'm looking for my dreams.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

η νεα μοδα ειναι ο καθε ενας να ανοιγει ενα σαιτ και να λεει οτι του ερθει, ο συγκεκριμενος πρεπει να ηπιε παρα πολλα οταν εγραφε τετια αρθα σαν αυτο και τον δινουμε αξια με το να ασχολιομαστε, μα πρωτα απο ολα μας βριζει και μας ειρωνευεται, οκ μαστορα αλλα πες μας τελικα τι πινεις και δε μας δινεις?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση