Humanual

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
HUMANUAL
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Οκτ 2009 23:52
Όνομα Ιστότοπου: The Human Manual
Επικοινωνία:

HUMANUAL
http://thehumanual.wordpress.com/about/

Εικόνα

(επιτέλους οι πρώτες 80 σελίδες απο τις 320 της έκδοσης)
Πρώτη Έκδοση Ιούνιος 2009

ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΧΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΕΣ ΒΟΗΘΕΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΕΙΔΟΣ

ΕΚΕΙ ΠΟΥ Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΣΥΝΑΝΤΑΕΙ ΤΟΝ ΦΡΟΫΝΤ,
Ο ΝΙΤΣΕ ΤΟΝ ΣΩΚΡΑΤΗ,
ΟΓΟΥΝΤΙ ΑΛΛΕΝ ΤΟΝ ΡΑΣΣΕΛ,
Ο ΚΑΦΚΑ ΤΟΝ ΛΑΟ ΤΣΕ,
Ο ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ ΤΟΝ ΚΟΜΦΟΥΚΙΟ,
Ο ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ ΤΟΝ ΣΑΙΞΠΗΡ,
Ο ΓΚΑΝΤΙ ΤΟΝ ΜΕΓΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟ,
Ο ΑΙΝΣΤΑΙΝ ΤΟΝ ΤΟΛΣΤΟΪ,
Ο ΛΑ ΡΟ-ΣΦΟΥΚΟ ΤΟΝ ΜΑΡΚ ΤΟΥΕΪΝ,
Ο ΟΣΚΑΡ ΟΥΑΪΛΝΤ ΤΟΝ ΖΑΝ ΚΟΚΤΩ,
Ο ΚΑΜΥ ΤΟΝ ΕΥΡΙΠΙΔΗ,
Ο ΤΖΩΡΤΖ ΜΠΕΡΝΑΡΝΤ ΣΩ ΤΗΝ ΚΟΚΟ ΣΑΝΕΛ,
Ο ΚΑΜΥ ΤΟΝ ΒΟΥΔΑ,
Η ΑΝΑΪΣ ΝΗΝ ΤΟΝ ΑΜΒΡΟΣΙΟ ΜΠΗΡΣ,
Ο ΚΑΡΛ ΜΑΡΞ ΤΟΝ ΓΚΡΟΥΤΣΟ ΜΑΡΞ
ΚΑΙ
Ο ΑΔΟΛΦΟΣ ΧΙΤΛΕΡ ΤHΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣ…
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ!
theHUMANUAL.wordpress.com

CUCSUMUCSU.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Αν και μ'αρέσει το κίτρινο, τι θέλει να πει ο ποιητής; Μήπως θα ήταν καλύτερο αυτό το ποστ ως αυτοσύσταση; Πρώτο ποστ σου είναι ρε φιλαράκι. Πες ένα γεια. Κατ'ευθείαν, πλατς, πάρτε διαφήμιση για τη σελίδα μου! Ε...
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
HUMANUAL
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Οκτ 2009 23:52
Όνομα Ιστότοπου: The Human Manual
Επικοινωνία:

Σιγα ρε, που ειθελες να σου πουμε "γεια" πριν ποσταρουμε!
Μην το παιρνεις τοσο προσωπικά.

ΥΓ. Που την είδες την διαφήμιση? Με είδες να πουλάω τιποτα?
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ!
theHUMANUAL.wordpress.com

CUCSUMUCSU.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δεν σχολιάζω αυτό (και συγγνώμη αν σε πήρα απ'τα μούτρα) αλλά σε φόρουμ συζήτησης είμαστε. Όταν βάζεις ένα ξερό ποστ σαν το πρώτο, τι καλούμαι εγώ να συζητήσω; Γι'αυτό είπα μήπως ήταν καλύτερα να το έβαζες στις αυτοσυστάσεις.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
HUMANUAL
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Οκτ 2009 23:52
Όνομα Ιστότοπου: The Human Manual
Επικοινωνία:

Ειναι συνήθες φαινόμενο οταν καποιος δεν έχει να πει κατι επι της ουσιας, να μιλαει επι της διαδικασίας.
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ!
theHUMANUAL.wordpress.com

CUCSUMUCSU.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Και εν τη αύτη περιπτώσει η ουσία είναι; Έθεσες κάποιο φιλοσοφικό ζήτημα το οποίο καλούμαι να σχολιάσω "επι της ουσίας";
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Αγαπητέ Humanual, δε ξέρω αν έχεις πολλή εμπειρία από Forum αλλά συνήθως όταν κάποιος ανοίγει ένα θέμα οι άλλοι καλούνται να συζητήσουν πάνω σε αυτό. Ειδικά όταν ανοίγει στην κατηγορία "Φιλοσοφία".
Πρέπει να εξηγήσεις λοιπόν τί ακριβώς είναι αυτό που θες να μας πεις. Υποθέτω ότι ήθελες να μας δείξεις μια σελίδα με ρητά που έφτιαξες απ' ότι κατάλαβα. Πες μας όμως περισσότερα.

Το μπλογκ σου το ξέρω διότι αναδημοσιεύει μαζικά άρθρα από άλλα blogs μεταξύ των οποίων το δικό μου, της Ιοκάστης, της Αόρατης Μελάνης, του Διαγόρα και φαντάζομαι και αρκετών άλλων μελών του atheia.gr

Εάν επιθυμείς να αυτοσυσταθείς και να μας πεις ορισμένα πράγματα για σένα υπάρχει σχετικό υπο-θέμα στα "Εκτός Θέματος", και λέγεται "Αυτοσυστηθείτε"
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Διακρίνω μια επιθετικότητα;

Βρε human manual κι εμένα δεν μ'αρέσει η "γραφειοκρατία" ούτε τα "πρέπει" ούτε τα διαδικαστικά αλλά αντικειμενικά συνειδιτοποίησα πως είναι απαραίτητη κάποια οργάνωση σ'ενα forum που μπαίνουν τόσα άτομα γιατί αν ο καθένας γράφει ό,τι θέλει όπου θέλει είναι λίγο δύσκολο να παρακολουθήσει κανείς τι γίνεται!

Και επί του θέματος για εξήγησέ μου, πως κολλάει το παρόν σου πόστ στο θέμα της φιλοσοφίας; Αν υπάρχει κάποια σύνδεση και προοπτική κουβέντας θα χαρώ να συζητήσουμε, αν μπήκε εδώ κατά λάθος να κανονίσουμε να μεταφερθεί κάπου αλλού.
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
HUMANUAL
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Οκτ 2009 23:52
Όνομα Ιστότοπου: The Human Manual
Επικοινωνία:

Α. Έθεσα καποιο φιλοσοφικό ζήτημα αλλα χαρην στην εγκαιρη παρεμβαση σας ισως να μην προλάβω να το αναπτύξω. Αν δεν το κατάλαβες θα μπορουσες να με ρωτήσεις και όχι να μου πεις οτι επειδη εσυ δεν έχεις τιποτα να πεις μάλλον θα πρεπει να είμαι πλασιε!

Β. Το να συζητας δεν είναι αυτοσκοπός! Πρέπει πρωτα να έχεις να πεις κατι. Η εμπειρια μου στα φορουμ μου έχει δείξει αυτο που ανέφερα παραπάνω "Ειναι συνήθες φαινόμενο οταν καποιος δεν έχει να πει κατι επι της ουσιας, να μιλαει επι της διαδικασίας"

Γ. Ηθελα να δειξω μια σελίδα με ρητα που έφτιαξα όσο και εσυ ειθελες να μου δειξεις την Αθεια σου με το μπλογκ που εφτιαξες. Όπως επίσης ο λόγος που έκανες έντονη την λέξη ΜΑΖΙΚΑ για να τονίσεις κάτι (αν θες πες μας τι?).
Θα περίμενα να καταλάβεις οτι ως φόρο τιμης, απεναντι στα άρθρα που διάβασα στα μπλογκ που αναφέρεις, σας παρέδωσα την εργασία μηνων που περιλαμβάνει 2300 ρητα (επιλεγμένα απο 13000).

Δ. Δεν καταλαβα το οτι η Αυτοσύσταση είναι υποχρεωτική! Ετσι και αλλιως τα λεγόμενα μου είναι οι συστάσεις μου. (εγω προσωπικα δεν θέλω να διαβάσω τις αυτοσυστάσεις των άλλων μελων, δεν μου χρειαζεται, μου αρκει να διαβαζω αυτα που έχουν να πουν).

Οπως και να το πάρει όμως κανείς, δεν νομίζω πως μου άξιζε η υποδοχη! (Ειμαι ένας ασχετος απο φορουμ, λογοκλόπος που προσπαθει να πουλήσει τα προιοντα του σε αυτους απο τους οποιους τα έκλεψε (δλδ, ηληθιος), που μπαινει τσοντα σε μια συζητηση χωρις να συστηθει και που δεν έχει καταλάβει οτι ο,τι αναρτάται (ειδικα) στην σελιδα φιλοσοφία είναι προς συζητηση! ... και όλα αυτα στο πρωτο μου ποστ).

ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΗΓΑΜΕ!
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ!
theHUMANUAL.wordpress.com

CUCSUMUCSU.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
aeroxeimarros
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 18:51
Όνομα Ιστότοπου: Ο καιρός είναι εξίσωση
Επικοινωνία:

Αν και έγραψες σε λάθος «θέμα» ίσως από κεκτημένη ταχύτητα στις φιλοσοφικές σου ανησυχίες ,θεωρώ ενδιαφέρον το μπλογκ σου από μία ματιά που έριξα !

Σε καλωσορίζω εις στο φόρουμ, και καλά κάνεις και είσαι τσιγκούνης :mrgreen:
http://anatreptikos-analysis.blogspot.com/

Συμβαίνει πάντα το ίδιο πράγμα κάθε άνθρωπος δεν σκέφτεται παρά τον εαυτό του.(Σοφοκλής)
Άβαταρ μέλους
HUMANUAL
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Οκτ 2009 23:52
Όνομα Ιστότοπου: The Human Manual
Επικοινωνία:

@ΙΟΚΑΣΤΗ

Η φιλοσοφία δεν είναι το αντικειμενο των Φιλοσοφων αλλα όλων των ανθρώπων.

Θα σε βοηθουσε ίσως ο υποτιτλος: ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ!
theHUMANUAL.wordpress.com

CUCSUMUCSU.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
HUMANUAL
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Οκτ 2009 23:52
Όνομα Ιστότοπου: The Human Manual
Επικοινωνία:

@aeroxeimarros

Ξερω πολυ καλα που εβαλα το αρθρο, (μπειτε στον κοπο να διαβασετε το HUMANUAL), αν παλι δεν συμφωνείτε βαλτε το όπου θέλετε!

Παντος επιμένω οτι η φιλοσοφία δεν είναι το αντικειμενο των Φιλοσοφων. Ειναι τα ερωτηματα όλων των ανθρωπινων για την ζωη το συμπαν και τα παντα! (Δεν μπορουν όλοι να διαβασουν Καστοριάδη ή Pregozine)
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ!
theHUMANUAL.wordpress.com

CUCSUMUCSU.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
HUMANUAL
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Οκτ 2009 23:52
Όνομα Ιστότοπου: The Human Manual
Επικοινωνία:

Οι ανθρωποι διαβαζουν το ευαγγελιο απο την αναγκη τους να βρουν "ικανοποιητικές" απαντησεις στα προβληματα τους, με αυτο το σκεπτικό προσπαθω να φτιάξω την ΒΙΒΛΟ ΤΟΥ ΑΝΘΡΏΠΟΥ (φτιαγμενη απο ανθρώπους για ανθρώπους) (ή ΤΙ ΘΑΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ)
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ!
theHUMANUAL.wordpress.com

CUCSUMUCSU.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
aeroxeimarros
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 19 Μάιος 2009 18:51
Όνομα Ιστότοπου: Ο καιρός είναι εξίσωση
Επικοινωνία:

Προφανώς και ξέρεις που συνέγραψες το άρθρο, δεν το αμφισβήτησα. Ίσως μας ενόχλησε(που λέει ο λόγος) κάπως επειδή «διψούσαμε» για συζήτηση φιλοσοφικού περιεχομένου τη δεδομένη ώρα και παρασυρθήκαμε όταν απογοητευτήκαμε ομολογουμένως! 8-)

Πάντως εάν θέλεις θα μπορούσες να μας πεις στο σχετικό θέμα για το ποιος είσαι με 2 λόγια τα οποία όμως να βοηθούν στο να σε φακελώσουμε. :mrgreen:

Από το μπλογκ σου θα περάσω σίγουρα ξανά..είναι ενδιαφέρον…
http://anatreptikos-analysis.blogspot.com/

Συμβαίνει πάντα το ίδιο πράγμα κάθε άνθρωπος δεν σκέφτεται παρά τον εαυτό του.(Σοφοκλής)
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

εμενα παλι να με συμπαθας αλλα δεν μπορω να διαβασω ολα τα ρητα... και για αυτο θα ερωτησω τι ειπε "Ο ΑΔΟΛΦΟΣ ΧΙΤΛΕΡ οταν συναντισε ΤHΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΑ ΜΑΣ…"

τωρα οσον αφορα οτι σε πηραμε απο τα μουτρα ισως να εχεις δικιο αλλα και συ μελλοντικε μου φιλε μην εισαι τοσο αμυντικο-επιθετικος. Εγω τι να πω, για να με δεχτουνε στο φορουμ με περασανε φαλαγγα και μου ξυρισανε το κεφαλι και με βαλανε να πω χιλιες φορες συντασωμε το σατανα και αποτασομαι τον ιησου χριστο για να σιγουρευτουνε οτι ειμαι αθεος.

τελος θελω να σχολιασω οτι απο οτι καταλαβενω απο την σελιδα σου λειπουν φιλοσοφοι οπως ο τσακ νορις και ο Νικος καρβελας αντζελα δημητριου.
Καλη η σοβαροτητα αλλα και λιγο πλακα δεν βλαπτει. Παντως να με συμπαθας και παλι γιατι δεν εχω χρονο να την διαβασω με αποτελεσμα να βγαζω λαθος συμπερασματα. καλη συνεχεια στο φορουμ
τσακ νορις
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

1ον, η αυτοσύσταση δεν είναι υποχρεωτική αλλά δεν είναι και άσχημο να λέει ο καθένας 2 λόγια για τον εαυτό του.

2ον, συμφωνώ πως ο καθένας "συστήνεται" από τα λεγόμενά του στις συζητήσεις πολύ περισσότερο από ό,τι κάνει με ένα ποστ στην ενότητα αυτοσυστηθείτε απλά θεώρησα λίγο απότομο τον τρόπο με τον οποίο (δεν) συστήθηκες.

3ον, συμφωνώ πως η φιλοσοφία δεν είναι μόνο για τους φιλοσόφους, δεν είπα ποτέ κάτι τέτοιο. Σε ρώτησα που κολλάει το ποστ σου εδώ για να καταλάβω με ποια λογική το έβαλες. Δεν αγνοώ την πιθανότητα να κολλάει όντως κι απλά να μην κατάλαβα το πως κι αφού υποτίθεται πως ο καθένας βάζει κάτι στο φόρουμ για να συζητηθεί ήθελα να βρούμε τρόπο να συζητήσουμε αυτό που έβαλες εσύ.

4ον, χαλάρωσε λιγάκι βρε παιδί μου! Λες:
Οπως και να το πάρει όμως κανείς, δεν νομίζω πως μου άξιζε η υποδοχη! (Ειμαι ένας ασχετος απο φορουμ, λογοκλόπος που προσπαθει να πουλήσει τα προιοντα του σε αυτους απο τους οποιους τα έκλεψε (δλδ, ηληθιος), που μπαινει τσοντα σε μια συζητηση χωρις να συστηθει και που δεν έχει καταλάβει οτι ο,τι αναρτάται (ειδικα) στην σελιδα φιλοσοφία είναι προς συζητηση! ... και όλα αυτα στο πρωτο μου ποστ).
Θεωρώ τα παραπάνω λίγο υπερβολικά, κανείς δεν είπε πως έκλεψες κείμενα, ούτε πως είσαι άσχετος, ούτε τίποτα από όσα περιγράφεις. Ερωτήσεις σου κάναμε όλοι για να καταλάβουμε τι σκοπό είχε το 1ο σου ποστ, τόσο κακό είναι;; Κάντο απλά λίγο πιο λιανά και μην αρπάζεσαι, κουβέντα ερχόμαστε να κάνουμε εδώ.

5ον, ναι οι άνθρωποι πιστεύουν στα ευαγγέλια γιατί αναζητούν απαντήσεις, τώρα βέβαια το κατά πόσο τα διαβάζουν αυτά τα ευαγγέλια είναι άλλο θέμα. Οι περισσότεροι απλά αρκούνται στις ερμηνείες των παπάδων, δυστυχώς. Μ'άρεσε το "φτιαγμενη απο ανθρώπους για ανθρώπους", συνήθως - και χωρίς να το καταλαβαίνουν - οι άνθρωποι που θα απευθυνθούν στα θεία υποβιβάζουν την σημασία και την αξία του ίδιου του ανθρώπου… Ωραία, έγινε η αρχή μιας συζήτησης λοιπόν...
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
JustAnotherGoneOff
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: 17 Μαρ 2009 23:32
Όνομα Ιστότοπου: Λαπούτα
Επικοινωνία:

Πάντως έχει ενδιαφέρον το Human Manual, εσύ το έφτιαξες;
Άβαταρ μέλους
HUMANUAL
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: 12 Οκτ 2009 23:52
Όνομα Ιστότοπου: The Human Manual
Επικοινωνία:

Ελειψει Θεου, η μονη πιστη* που μας μένει είναι στους Ανθρώπους. Ακόμα και ο φανταστικός τους φίλος ο Ιησους αυτο διδασκε την πιστη στους ανθρώπους (ηταν ο υιος του ανθρώπου, διδασκε "αγαπα τον πλησιον σου" και οτι ο θεος είναι παντου και οτι δεν χρειάζεσαι διαμεσολαβητες για να μιλησεις μαζι του (δλδ. ο θεος εισαι εσυ))

* Βέβαια η λεξη "πίστη" εδώ αποκτα άλλο νόημα.

ΥΓ. Σε αυτο το σημειο είναι και η διαφωνια μου με τα ζώδια, οτι δηλαδη καποιοι εκμεταλεύονται την αναγκη των ανθρώπων για απαντησεις! Δεν σου κανει εντύπωση οτι τα ποσοστα των πιστων ταιριαζουν με αυτα των ανθρώπων που πιστευουν στα ζώδια. Υπαρχει ένα αρθρο στο ΒΗΜΑ (αλλα είναι πανω απο δεκα ετων, θα ψαξω όμως να το βρω) που αναλύει την κοινη πορεια των ζωδίων με τον χριστιανισμο αν και επισημα η εκκλησια πάντα τα απαιρειπτε.
ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΚΑΙΟΣ, ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΘΕΛΕΙ!
theHUMANUAL.wordpress.com

CUCSUMUCSU.wordpress.com
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

HUMANUAL έγραψε:Α. Έθεσα καποιο φιλοσοφικό ζήτημα αλλα χαρην στην εγκαιρη παρεμβαση σας ισως να μην προλάβω να το αναπτύξω. Αν δεν το κατάλαβες θα μπορουσες να με ρωτήσεις και όχι να μου πεις οτι επειδη εσυ δεν έχεις τιποτα να πεις μάλλον θα πρεπει να είμαι πλασιε!

Β. Το να συζητας δεν είναι αυτοσκοπός! Πρέπει πρωτα να έχεις να πεις κατι. Η εμπειρια μου στα φορουμ μου έχει δείξει αυτο που ανέφερα παραπάνω "Ειναι συνήθες φαινόμενο οταν καποιος δεν έχει να πει κατι επι της ουσιας, να μιλαει επι της διαδικασίας"

Γ. Ηθελα να δειξω μια σελίδα με ρητα που έφτιαξα όσο και εσυ ειθελες να μου δειξεις την Αθεια σου με το μπλογκ που εφτιαξες. Όπως επίσης ο λόγος που έκανες έντονη την λέξη ΜΑΖΙΚΑ για να τονίσεις κάτι (αν θες πες μας τι?).
Θα περίμενα να καταλάβεις οτι ως φόρο τιμης, απεναντι στα άρθρα που διάβασα στα μπλογκ που αναφέρεις, σας παρέδωσα την εργασία μηνων που περιλαμβάνει 2300 ρητα (επιλεγμένα απο 13000).

Δ. Δεν καταλαβα το οτι η Αυτοσύσταση είναι υποχρεωτική! Ετσι και αλλιως τα λεγόμενα μου είναι οι συστάσεις μου. (εγω προσωπικα δεν θέλω να διαβάσω τις αυτοσυστάσεις των άλλων μελων, δεν μου χρειαζεται, μου αρκει να διαβαζω αυτα που έχουν να πουν).

Οπως και να το πάρει όμως κανείς, δεν νομίζω πως μου άξιζε η υποδοχη! (Ειμαι ένας ασχετος απο φορουμ, λογοκλόπος που προσπαθει να πουλήσει τα προιοντα του σε αυτους απο τους οποιους τα έκλεψε (δλδ, ηληθιος), που μπαινει τσοντα σε μια συζητηση χωρις να συστηθει και που δεν έχει καταλάβει οτι ο,τι αναρτάται (ειδικα) στην σελιδα φιλοσοφία είναι προς συζητηση! ... και όλα αυτα στο πρωτο μου ποστ).

ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΗΓΑΜΕ!
Υποθέτω ότι τα Α και Β απευθύνονται στον EvanT και το Γ και Δ σε εμένα. Ας απαντήσω σε αυτά που με αφορούν:

Ο λόγος που χρησιμοποίησα τη λέξη "μαζικά" είναι επειδή αυτός είναι ο χαρακτήρας του blog σου, δηλαδή η αναδημοσίευση άρθρων που έχουν γραφτεί σε άλλα blogs. Προσωπικά έχω μια ευαισθησία στην αναδημοσίευση άρθρων χωρίς την άδεια του συγγραφέα. Θεωρώ ότι είναι πιο σωστό και πολύ εύκολο να ρωτήσεις πρώτα τους συγγραφείς εάν συμφωνούν με κάτι τέτοιο. Θα μου πεις υπάρχουν και χειρότερα, συμφωνώ.

Για το Δ, όπως λέει και η Ιοκάστη η αυτοσύσταση δεν είναι υποχρεωτική. Αλλά μπορεί να αφήσει άσχημη εικόνα εάν βάλει κάποιος ως πρώτο post ένα link προς το έργο του (ότι κι αν είναι αυτό) χωρίς να πει μια καλησπέρα ή μια άλλη κουβέντα βρε αδερφέ. Φαντάζομαι αυτό εννοούσε ο EvanT.

Θα σου πρότεινα να κάνουμε μια νέα αρχή, να μας πεις κάποια πράγματα για σένα και το blog σου καθώς και για το σκοπό αυτού του topic.

Υ.Γ. Και επειδή αναφέρεις τα ζώδια, αν διαβάσεις καλοπροαίρετα το σχετικό τόπικ θα δεις ότι προφανώς κάνουμε πλάκα και δε τα παίρνουμε σοβαρά...
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Τέσπα... δεν έχει νόημα να συνεχίσουμε να μαλώνουμε με μια αρχική παρεξήγηση. Συγγνώμη που σε πήρα από τα μούτρα σου ζήτησα ήδη (σε περίπτωση που δεν το πρόσεξες). Όσο για το "διαφήμιση" όλο ξέρουμε πως συχνά-πυκνά στα φόρα εμφανίζονται άτομα που πετάνε ποστ μόνο και μόνο γι'αυτό το λόγο. Όπως είπα, παραξήγησις. Σφάλματα είμαστε, ανθρώπους κάνουμε. Πάμε παρακάτω.

Αν θέλεις σχόλια επί του έργου σου θα πρέπει να αναμένεις γιατί έχεις πολλά. Σκέφτηκες πάντος να μορφοποιήσεις το υλικό ως ημερολόγιο (σαν αθεϊστικό Άγγελμα της Ημέρας) Έτσι θα ενσωματώσεις και την προτροπή σου να διαβάζεται ένα ρητό την ημέρα.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Απάντηση