Atumrakis: Χαιρετίζω τα μέλη

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
atumrakis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 10 Οκτ 2009 09:23
Όνομα Ιστότοπου: Mushroom Faith
Επικοινωνία:

Γεια σας και από εμένα. Γενικά είμαι διστακτικός στο να συμμετάσχω σε φορα. Όπως είμαι και διστακτικός στο να ταμπελοποιώ πράγματα και καταστάσεις. Είμαι τριαντάρης, μου αρέσει η μουσική :band-singer: , το σκάκι, τα πισι, και άλλα πραματάκια. Διατηρώ ένα ταπεινό καμμένο ιστολόγιο - mushroom faith - στο οποίο προσπαθώ να παραθέτω ότι θεωρώ πως αντιτίθεται στη λογική, με κύριο μέλημα τη θρησκεία. Είμαι ΧΟ (ακόμα), αφού δεν έχω αλλάξει ακόμα ταυτότητα. Μέχρι τα 15-16 μου ήμουν πιστό παιδάκι και έπειτα αρχίζοντας να διαβάζω μερικά πραματάκια μου μπήκαν ψύλλοι στα αυτιά, ιδέες, γενικά ο σατανάς μπήκε μέσα μου και μάλλον τώρα με έχει κατακυριέυσει. Έχω μελετήσει αρκετά τας γραφάς, αλλά όχι τόσο αρκετά όσο θα ήθελα. Μου αρέσει η φιλοσοφία, και τα τελευταία χρόνια προσπαθώ να ξεστραβωθώ και διαβάζω λίγο ιστορία. Πολιτικά ανήκω στο χώρο της ευρύτερης (αναρχο) αριστεράς, και αυτό έγινε τα τελευταία χρόνια βέβαια, διαβαζοντας ιστορία. Παλιότερα ήμουν αρκετά απολιτίκ. Ανάμεσα σε άλλους, θαυμάζω τον Τσόμσκι, αγαπάω τον Σωκράτη και προσκυνώ τον Ανατολάκη. Αλήθεια ο τελευταίος νέος βουλευτής μας γνωρίζει να γράφει το όνομα του; Πάντως αμυντικός καλός ήταν.

Καλησπέρα σας λοιπόν και από εμένα, και έυχομαι ο καλός και Πανάγαθος Θεός στον οποίο έχουμε κλείσει όλοι τα μάτια της ψυχής μας να μας τα ανοίξει ώστε να τον δούμε και να σωθεί το τομαράκι μας από την αιώνια κόλαση.

* Σημείωσις: Διαβάζω αριστερά: 'Γράψτε το μύνημα σας. Δεν πρέπει να ξεπερνά τους 66000 χαρακτήρες.' Αδελφοί... Άλλα 600 και θα ανατρίχιαζα... : brrr :
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καλώς ήρθες φίλε.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήλθες! Κι εγώ κάπως έτσι καταλήφθηκα από το σατανά της αμφισβήτησης, σε κείνη περίπου την ηλικία. Αλλά μου πήρε κάτι χρόνια για να συνειδητοποιήσω πλήρως τις συνέπειες της κατάληψης. Ακόμα τις συνειδητοποιώ, εδώ που τα λέμε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλωσόρισες!
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

atumrakis έγραψε:* Σημείωσις: Διαβάζω αριστερά: 'Γράψτε το μύνημα σας. Δεν πρέπει να ξεπερνά τους 66000 χαρακτήρες.' Αδελφοί... Άλλα 600 και θα ανατρίχιαζα... : brrr :
Καλώς ήρθες, παρατηρητικέ!
Αλήθεια, υπάρχει κάποια δόση χιούμορ σε αυτή την σημείωση; Διότι αν ναι, τότε γιατί να μην γίνει 66600 το νούμερο;
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες λοιπόν!

Πολύ χαίρομαι που διαβάζεις :D

Δεν έχουμε άλλη διέξοδο.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
atumrakis
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 10 Οκτ 2009 09:23
Όνομα Ιστότοπου: Mushroom Faith
Επικοινωνία:

Σας ευχαριστώ όλους :)

Αγαπητέ dtango, έχεις δίκιο! Αν ήταν ο αριθμός του θηρίου επί εκατονταπλασίας, θα ήτω ακόμα πιο αστείο!
Άβαταρ μέλους
psyche
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: αθήνα

καλώς ήρθες!!!
The finality of death is the coldest truth one must face. Religion makes the perfect distraction.
Άβαταρ μέλους
Λουκρητία
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 21:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλωσήρθες! ;)

Περνάω κι απ'το ιστολόγιό σου, ωράιος :)
The world holds two classes of men,intelligent men without religion, and religious men without intelligence--Abu Ala Al-Ma'arri
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

καλος ηρθες και θα χαρουμε να συζηταμε γενικα και μεσα απο τον διαλογο να βοηθαμε της ανθρωπινες σχεσεις που εχουνε χαθει
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Κώστας
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 09:26
Όνομα Ιστότοπου: τι εστιν αλήθεια;
Επικοινωνία:

Καλωσόρισες!
Γκρινιάρης

Καλώς όρισες!

Αλήθεια αυτά που λες στο blogσου:
Το όνομα Ατούμ, Τουμ, Ατούμου και Τούμου, (Neb-er-djer), σύμφωνα με τους θεολόγους της Ηλιόπολης σημαίνει «ο πλήρης».
τα έχει ελέγξει ο φίλτατος Dtango; :music-guitarred:
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ο Θεόδωρος να τα ελέγξει, για να δούμε την αληθινή σημασία τους βάσει των γραμμάτων! ;)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση