ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΓΝΗΣΙΟΙ ΑΘΕΟΙ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Σίμων Resurrected
Δημοσιεύσεις: 3230
Εγγραφή: 17 Νοέμ 2010 09:49
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Λυκαβηττός

aristotelis_1 έγραψε:
και ξερεις τι ειναι αληθινα κακο στα ανθρωπινα δικαιωματα? οχι αν δεν πιστευεις και δεις θρησκευτικα συμβολα αλλα οταν κανεις βαρια και ανθυγεινη δουλεια αλλα εκει κανενας απο τους ανθρωπιστες δεν φωναζει

Άνοιξε ένα τοπικ "Ζητούνται Γνήσιοι Ανθρωπιστές" :mrgreen:
État de siège
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Πιστεύεις στην αγάπη;
Ειναι μια συνηθισμενη καραμελα των θειστων ανα τον κοσμο ,με την εννοια οτι οταν πεις ναι ,θα πουν οτι πιστευεις σε μια ιδεα κλπ
Οι ιδιες και οι ιδιες παπαριες παλι και παλι που εχουν απαντηθει ξανα και ξανα .......
Minds are like para-chutes. They only function when open.
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Νικόλαε δεν κατάλαβες ή κάνεις πως δεν κατάλαβες: αν οι ναζί είναι η εικόνα του ναζισμού γιατί να μην είναι και οι χριστιανοί; Δεν μου φαίνονται και τόσο ασυνεπείς :
κατά Λουκάν (19.27): έγραψε:«πλήν τους εχθρούς μου εκείνους τους μη θελήσαντές με βασιλεύσαι επ’ αυτούς, αγάγετε ώδε και κατασφάξατε αυτούς έμπροσθέν μου».
Δευτερονόμιο (20.10-16) έγραψε:᾿Εὰν δὲ προσέλθῃς πρὸς πόλιν ἐκπολεμῆσαι αὐτούς, καὶ ἐκκαλέσαι αὐτοὺς μετ᾿ εἰρήνης· 11 ἐὰν μὲν εἰρηνικὰ ἀποκριθῶσί σοι καὶ ἀνοίξωσί σοι, ἔσται πᾶς ὁ λαὸς οἱ εὑρεθέντες ἐν αὐτῇ ἔσονταί σοι φορολόγητοι καὶ ὑπήκοοί σου· 12 ἐὰν δὲ μὴ ὑπακούσωσί σοι καὶ ποιῶσι πρὸς σὲ πόλεμον, περικαθαριεῖς αὐτήν, 13 ἕως ἂν παραδῷ σοι αὐτὴν Κύριος ὁ Θεός σου εἰς τὰς χεῖράς σου, καὶ πατάξεις πᾶν ἀρσενικὸν αὐτῆς ἐν φόνῳ μαχαίρας, 14 πλὴν τῶν γυναικῶν καὶ τῆς ἀποσκευῆς καὶ πάντα τὰ κτήνη καὶ πάντα, ὅσα ἂν ὑπάρχῃ ἐν τῇ πόλει, καὶ πᾶσαν τὴν ἀπαρτίαν προνομεύσεις σεαυτῷ καὶ φαγῇ πᾶσαν τὴν προνομὴν τῶν ἐχθρῶν σου, ὧν Κύριος ὁ Θεός σου δίδωσί σοι. 15 οὕτω ποιήσεις πάσας τὰς πόλεις τὰς μακρὰν οὔσας σου σφόδρα, αἱ οὐχὶ ἐκ τῶν πόλεων τῶν ἐθνῶν τούτων, ὧν Κύριος ὁ Θεός σου δίδωσί σοι κληρονομεῖν τὴν γῆν αὐτῶν. 16 ἰδοὺ δὲ ἀπὸ τῶν πόλεων τῶν ἐθνῶν τούτων, ὧν ὁ Κύριος ὁ Θεός σου δίδωσί σοι κληρονομεῖν τὴν γῆν αὐτῶν, οὐ ζωγρήσετε ἀπ᾿ αὐτῶν πᾶν ἐμπνέον,
Τα παραπάνω είναι δύο μόνο παραδείγματα από τον λόγο του θεού σου (ή κάνω λάθος;).

Αυτά μαζί με άλλα βλέπω εγώ όταν ανοίγω το παράθυρο, δεν σου ζήτησα λοιπόν να το ανοίξεις, μπορώ και μόνος μου, εκείνο που ζήτησα είναι να μας πεις τι είδες εσύ και να μας το δείξεις.

Δεν έχω και το τηλέφωνο του θεού σου, αλλά και να το είχα σιγά μην του ζητούσα να μου επιτρέψει να σου δείξω κάποια πράγματα, από ό,τι βλέπω μια χαρά επιτρέπει να γίνονται χειρότερα συμβάντα στις ζωές αθώων ανθρώπων, μα που έχει ξεχαστεί αυτό το παιδί;

Βρε μπας και δεν υπάρχει θεός παρά μόνο βάρβαροι απολίτιστοι που τα έγραψαν αυτά κάποτε και σήμερα αφελείς που νομίζουν διαφορετικά εξαπατημένοι από τους συνεχιστές των βαρβάρων;

Μήπως να ξανασκεφθείς την δήλωσή σου “και εγώ άθεος θα ήμουν” και καθώς είσαι υπέρ του διαχωρισμού κράτους-εκκλησίας να γίνεις και μέλος μας;

Αν θες είσαι καλοδεχούμενος να το συζητήσουμε πίνοντας το μόνο υπαρκτό πνεύμα, το Άγιο Οινόπνευμα.
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Claire έγραψε:Νικόλαε γράφεις και στη σελίδα μας στο facebook?

Είσαι ο πλέον γνωστός φοιτητής ή απόφοιτος θεολογικής που ενίοτε γράφεις εριστικά σχόλια, ενίοτε κρύβεσαι πίσω από μισές και ακατάληπτες αναρτήσεις?

Είσαι δεν είσαι, θα μας εξηγήσεις γιατί κάποιες λέξεις τις γράφεις με κεφαλαίο, ειδικά όταν η γραμματική δεν προστάζει κάτι τέτοιο?
Όχι δεν γράφω στο Facebook και όσο και να σου φανεί παράξενο δεν έχω καν λογαριασμό.
Δεν είμαι ούτε φοιτητής, ούτε απόφοιτος θεολογικός, είμαι εκπαιδευτικός.
Αν εξαρτιόμουν από το τι επιτάσσει η γραμματική θα ήμουν πολύ δυστυχισμένος (το ίδιο λέω και στα παιδιά).
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

οπως ειχε πει και ενας μεγαλος ανθρωπος "απο τοτε που καθιερωθηκε η γραμματικη, πεθανε η γλωσσα" (ή καπως έτσι)
αλλα ηταν αθεος ο ατιμος :D
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε:Άλλος ένας χριστιανός με χαμηλό IQ .

Ήδη ξεκινάς με παπάρες . Συγκεντρώσου .

Υ. γ . Μην μας ζαλίζεις τα παπάρια με τον καλό θεό που δεν μας τον γνώρισαν και άλλα τέτοια κλαψομούνικα . Πριν ενσαρκωθεί σε αμόρφωτο ξυλουργό ασχολούνταν με γενοκτονίες και σαδιστικά θεάματα πατέρων που ετοιμάζονταν να θυσιάζουν τα παιδιά τους έπειτα από δική του εντολή . Come on ...
Οι ειρωνείες και οι ύβρεις στον συνάνθρωπο φανερώνουν φανατισμό, ο οποίος είτε προέρχεται από θρησκευόμενους, είτε από άθρησκους, έχουν το ίδιο αποτέλεσμα: στέκονται εμπόδιο στην ανθρώπινη επικοινωνία.
Οι ύβρεις στον Θεό, έχουν άλλο αποτέλεσμα. Είναι σαν να σηκώνεις το πρόσωπό σου και να φτύνεις τον ουρανό. Δεν χρειάζεται να σου πω που θα πάει η χλέπα...
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Nikolaos έγραψε:Οι ειρωνείες και οι ύβρεις στον συνάνθρωπο φανερώνουν φανατισμό, ο οποίος είτε προέρχεται από θρησκευόμενους, είτε από άθρησκους, έχουν το ίδιο αποτέλεσμα: στέκονται εμπόδιο στην ανθρώπινη επικοινωνία.
Συμφωνώ, διάβασε τώρα τον τίτλο που έδωσες "ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΓΝΗΣΙΟΙ ΑΘΕΟΙ" και πες μου πώς η δική σου ειρωνεία, με την οποία εκκινείς, μπορεί να προάγει την ανθρώπινη επικοινωνία.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Ατίθασος Γιός έγραψε:Νικόλαε δεν κατάλαβες ή κάνεις πως δεν κατάλαβες: αν οι ναζί είναι η εικόνα του ναζισμού γιατί να μην είναι και οι χριστιανοί; Δεν μου φαίνονται και τόσο ασυνεπείς :
κατά Λουκάν (19.27): έγραψε:«πλήν τους εχθρούς μου εκείνους τους μη θελήσαντές με βασιλεύσαι επ’ αυτούς, αγάγετε ώδε και κατασφάξατε αυτούς έμπροσθέν μου».
Δευτερονόμιο (20.10-16) έγραψε:᾿Εὰν δὲ προσέλθῃς πρὸς πόλιν ἐκπολεμῆσαι αὐτούς, καὶ ἐκκαλέσαι αὐτοὺς μετ᾿ εἰρήνης· 11 ἐὰν μὲν εἰρηνικὰ ἀποκριθῶσί σοι καὶ ἀνοίξωσί σοι, ἔσται πᾶς ὁ λαὸς οἱ εὑρεθέντες ἐν αὐτῇ ἔσονταί σοι φορολόγητοι καὶ ὑπήκοοί σου· 12 ἐὰν δὲ μὴ ὑπακούσωσί σοι καὶ ποιῶσι πρὸς σὲ πόλεμον, περικαθαριεῖς αὐτήν, 13 ἕως ἂν παραδῷ σοι αὐτὴν Κύριος ὁ Θεός σου εἰς τὰς χεῖράς σου, καὶ πατάξεις πᾶν ἀρσενικὸν αὐτῆς ἐν φόνῳ μαχαίρας, 14 πλὴν τῶν γυναικῶν καὶ τῆς ἀποσκευῆς καὶ πάντα τὰ κτήνη καὶ πάντα, ὅσα ἂν ὑπάρχῃ ἐν τῇ πόλει, καὶ πᾶσαν τὴν ἀπαρτίαν προνομεύσεις σεαυτῷ καὶ φαγῇ πᾶσαν τὴν προνομὴν τῶν ἐχθρῶν σου, ὧν Κύριος ὁ Θεός σου δίδωσί σοι. 15 οὕτω ποιήσεις πάσας τὰς πόλεις τὰς μακρὰν οὔσας σου σφόδρα, αἱ οὐχὶ ἐκ τῶν πόλεων τῶν ἐθνῶν τούτων, ὧν Κύριος ὁ Θεός σου δίδωσί σοι κληρονομεῖν τὴν γῆν αὐτῶν. 16 ἰδοὺ δὲ ἀπὸ τῶν πόλεων τῶν ἐθνῶν τούτων, ὧν ὁ Κύριος ὁ Θεός σου δίδωσί σοι κληρονομεῖν τὴν γῆν αὐτῶν, οὐ ζωγρήσετε ἀπ᾿ αὐτῶν πᾶν ἐμπνέον,
Τα παραπάνω είναι δύο μόνο παραδείγματα από τον λόγο του θεού σου (ή κάνω λάθος;).
Τα λόγια της Εκκλησίας ερμηνεύονται μόνο από συγκεκριμένους ανθρώπους της Εκκλησίας. Αν πας με τη λογική σου (ο καθένας, όχι μόνο εσύ) να ερμηνεύσεις κάτι θα πέσεις σε εντελώς λάθος συμπεράσματα. Κλασσικό παράδειγμα οι ιεχωβάδες που ερμηνεύουν κατά το δοκούν την Γραφή, αγνοώντας τα πνευματικά της νοήματα, των οποίων την ορθή σημασία έχουν δώσει οι θεοφόροι Άγιοι Πατέρες. Διάβασε λοιπόν πως ερμηνεύουν τα συγκεκριμένα χωρία (και τα άλλα που σε προβληματίζουν) και μετά ίσως να σταματήσεις να διαβάσεις τη ιερά κείμενα ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ με σκοπό να αποδείξεις αυτό που θες.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Nikolaos έγραψε:...Οι ειρωνείες και οι ύβρεις στον συνάνθρωπο φανερώνουν φανατισμό, ο οποίος είτε προέρχεται από θρησκευόμενους, είτε από άθρησκους, έχουν το ίδιο αποτέλεσμα: στέκονται εμπόδιο στην ανθρώπινη επικοινωνία...
Νικόλαε, άσε το αγαθό παπαδίστικο πρόσωπο γι' αυτούς που σε παίρνουν στα σοβαρά.
Εσύ ήλθες εδώ να μας πης ότι είμεθα παραπλανημένοι, δεν είμεθα άθεοι αλλά αντίχριστοι, στην πραγματικότητα πιστεύουμε σε θεό αλλά δεν το παραδεχόμεθα, ανίκανοι να εννοήσουμε το πνεύμα του, και άλλες τέτοιες μαλακίες. Εάν όλα αυτά δεν είναι υβριστική και απαξιωτική συμπεριφορά κατά των συνανθρώπων σου τότε τι είναι;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Στέλιος έγραψε:
Nikolaos έγραψε:Οι ειρωνείες και οι ύβρεις στον συνάνθρωπο φανερώνουν φανατισμό, ο οποίος είτε προέρχεται από θρησκευόμενους, είτε από άθρησκους, έχουν το ίδιο αποτέλεσμα: στέκονται εμπόδιο στην ανθρώπινη επικοινωνία.
Συμφωνώ, διάβασε τώρα τον τίτλο που έδωσες "ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΓΝΗΣΙΟΙ ΑΘΕΟΙ" και πες μου πώς η δική σου ειρωνεία, με την οποία εκκινείς, μπορεί να προάγει την ανθρώπινη επικοινωνία.
Όχι, αγαπητέ με τον τίτλο αυτό δεν είχα σκοπό να ειρωνευτώ, αλλά τόσο να εκφράσω την αντίθεσή μου στο κατά πόσον η λέξη "άθεος" εκφράζει απόλυτα, αυτόν που την χρησιμοποιεί για να χαρακτηρίσει τον εαυτό του, όσο και να δώσω ένα έναυσμα για να ξεκινήσει μία δυνατή συζήτηση. Ας μην την υποβαθμίσουμε, απαξιώνοντας το πρόσωπο των συνομιλητών μας. Πόλεμων ιδεών είναι όχι προσώπων, δεν γνωρίζω κανέναν σας προσωπικά και δεν τρέφω έχθρα και εμπάθεια για κανέναν σας, επειδή τυχαίνει να διαφωνούμε.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Nikolaos έγραψε:...Οι ειρωνείες και οι ύβρεις στον συνάνθρωπο φανερώνουν φανατισμό, ο οποίος είτε προέρχεται από θρησκευόμενους, είτε από άθρησκους, έχουν το ίδιο αποτέλεσμα: στέκονται εμπόδιο στην ανθρώπινη επικοινωνία...
Νικόλαε, άσε το αγαθό παπαδίστικο πρόσωπο γι' αυτούς που σε παίρνουν στα σοβαρά.
Εσύ ήλθες εδώ να μας πης ότι είμεθα παραπλανημένοι, δεν είμεθα άθεοι αλλά αντίχριστοι, στην πραγματικότητα πιστεύουμε σε θεό αλλά δεν το παραδεχόμεθα, ανίκανοι να εννοήσουμε το πνεύμα του, και άλλες τέτοιες μαλακίες. Εάν όλα αυτά δεν είναι υβριστική και απαξιωτική συμπεριφορά κατά των συνανθρώπων σου τότε τι είναι;
Ξαναλέω, κρίνω συμπεριφορές και ιδέες, όχι πρόσωπα. Δεν είπα ο Γιώργος ή ο Μήτσος είναι έτσι και αλλιώς. Μίλησα γενικά, όχι προσωπικά.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Nikolaos έγραψε:Οι ειρωνείες και οι ύβρεις στον συνάνθρωπο φανερώνουν φανατισμό, ο οποίος είτε προέρχεται από θρησκευόμενους, είτε από άθρησκους, έχουν το ίδιο αποτέλεσμα: στέκονται εμπόδιο στην ανθρώπινη επικοινωνία.
Οι ύβρεις στον Θεό, έχουν άλλο αποτέλεσμα. Είναι σαν να σηκώνεις το πρόσωπό σου και να φτύνεις τον ουρανό. Δεν χρειάζεται να σου πω που θα πάει η χλέπα...
Nikolaos έγραψε:Πιστεύω πως έχετε πολλά ψυχολογικά προβλήματα (αν το παραδεχτεί κάποιος δεν είναι κακό)
Ντάξει αφήνοντας τις ύβρεις και τα υπόλοιπα ... απάντησε σοβαρά σε καμιά θέση . Όλα αυτά που αράδιασες είναι πολύ χαμηλού επιπέδου επιχειρηματολογία : δεν γνωρίσατε τον Ιησού και την Παναγία πραγματικά και τρέχα γύρευε . Με αυτά έχεις σκοπό να στηρίξεις το ειρωνικό σου στυλάκι ?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stratos την 08 Ιουν 2014 12:13, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Νικόλαε... Πέρασαν πολλοί σαν εσένα από εδώ. Δεν στέριωσε κανείς. Ξέρεις γιατί; Διότι είχαν ακριβώς την ίδια με εσένα απόλυτη πίστι στον θεό τους και την ίδια απαξιωτική συμπεριφορά προς τους συνομιλητές τους.
stratos έγραψε:
Nikolaos έγραψε:Οι ειρωνείες και οι ύβρεις στον συνάνθρωπο φανερώνουν φανατισμό, ο οποίος είτε προέρχεται από θρησκευόμενους, είτε από άθρησκους, έχουν το ίδιο αποτέλεσμα: στέκονται εμπόδιο στην ανθρώπινη επικοινωνία.
Nikolaos έγραψε:Πιστεύω πως έχετε πολλά ψυχολογικά προβλήματα (αν το παραδεχτεί κάποιος δεν είναι κακό)
Δεν σε βρίζω εφ' όσον δεν με βρίζεις... Μουρλός είσαι και φαίνεσαι...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Δε μου απαντάς όμως σ'αυτό που σε ρωτάω στη συνέχεια. Εσύ αν διαφωνείς με κάτι δεν εκφράζεις τη διαφωνία σου; Εδώ που ήρθες τι κάνεις; Σύμφωνα με τη λογική σου, αφού θεωρείς ότι η αθεΐα είναι εσφαλμένη προσέγγιση θα έπρεπε να αδιαφορείς για τους άθεους και τις απόψεις τους, έτσι δεν είναι; Δεν είναι έτσι και το ξέρεις. Όλοι οι άνθρωποι αρεσκόμαστε στη συζήτηση και στο να κριτικάρουμε τις απόψεις με τις οποίες διαφωνούμε.
Δεν με κατάλαβες. Σύμφωνα με τη λογική μου, αδιαφορούμε για ότι δεν υπάρχει. Η αθεΐα (ή τέλος πάντων η αθρησκεία ή αντι-θεΐα) υπάρχει, γι' αυτό και δεν αδιαφορώ. Και σίγουρα οι περισσότεροι αρεσκόμαστε στην συζήτηση.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Πρώτον κράτα μικρό καλάθι για τους εκατοντάδες χιλιάδων. Ήδη τα υποτιθέμενα εκατομμύρια μαρτύρων των ρωμαϊκών διωγμών έχουν περιοριστεί από τους ιστορικούς σε 2000-3000 σε 300 χρόνια. Αλλά ας είναι, δε θα πάρουμε και τη μεζούρα. Εγώ απλά δεν καταλαβαίνω γιατί το επικαλείσαι αυτό. Μην πας μακρυά, στην Ελλάδα ζούμε. Εδώ, πριν από λίγες δεκαετίες δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι, υπέφεραν και πλήρωσαν ακόμη και με τη ζωή τους την άρνησή τους να προδώσουν τις ιδέες τους. Και μάλιστα χωρίς να προσδοκούν ανάσταση νεκρών και αιώνια ζωή. Μιλάω για τους κομμουνιστές.Τι σημαίνει αυτό; Ότι είχαν δίκιο;
Υπάρχει μια μεγάλη διαφορά. Στους χριστιανούς μάρτυρες και νεομάρτυρες δόθηκε η επιλογή να ζήσουν, αρκεί να θυσίαζαν στους θεούς (επί ρωμαϊκής αυτοκρατορίας), ή να γινόντουσαν μουσουλμάνοι (επί τουρκοκρατίας). Στους κακόμοιρους τους κομμουνιστές δεν δόθηκε καμία επιλογή. Στρατόπεδο συγκέντρωσης ή εκτέλεση.

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Πιστεύεις στην αγάπη;
Τι εννοείς με αυτό; Αν πιστεύω ότι υπάρχει αγάπη; Προφανώς. Αν πιστεύω ότι η αγάπη είναι καλό πράγμα; Επίσης προφανώς. Αν πιστεύω ότι πρέπει να αγαπάμε τους πάντες όπως υποτίθεται ότι δίδασκε ο Χριστός; Προφανώς όχι και μάλιστα θεωρώ αυτού του είδους την απαίτηση από ανεδαφική ως και ανήθικη.
Ένα ένα. Αφού λοιπόν πιστεύεις στην αγάπη (πρόσεξε τώρα spylab γιατί βιάστηκες να μιλήσεις για καραμέλα), απόδειξέ μου ότι υπάρχει. Αν μου αποδείξεις ότι υπάρχει αγάπη, θα σου αποδείξω ότι υπάρχει Θεός. Αναμένω.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Το πρόβλημά μας δεν είναι ο θεός είναι η πίστη, δηλαδή η ακράδαντη πεποίθηση για κάτι χωρίς στοιχεία και αποδείξεις.
Πολύ ωραία. Να κάτι που βγήκε σε σχέση με το αρχικό ερώτημα. Το άπιστος είναι πολύ πιο ειλικρινές από το άθεος.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:
Υπάρχουν, κατά τη λογική σας, αποδείξεις ή έστω αμυδρές ενδείξεις ότι υπάρχει καλό και κακό;
Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις. Εν συντομία, κάθε κοινωνία έχει κάποιες κυρίαρχες ιδέες για το καλό και το κακό. Κάποιες μάλιστα είναι και κοινοί τόποι μάλλον γιατί είναι αυτονόητες. Δε νομίζω ας πούμε καμιά κοινωνία να μακροημέρευσε θεωρώντας καλό πράγμα τον φόνο, είτε πίστευε στον χριστιανικό θεό είτε στο Μανιτού. Το καλό και το κακό λοιπόν υπάρχουν ως κοινωνικές αξίες που τις προβάλλουμε από τους ιδεολογικούς μας μηχανισμούς (σχολείο, οικογένεια, εκκλησία, ΜΜΕ, τα ηθικά πρότυπα που προβάλλονται από την τέχνη) και προσπαθούμε να τις ενσταλάξουμε εξ απαλών ονύχων στα νέα μέλη της κοινωνίας μας.
Σε συνάρτηση με τα περί αγάπης, μπορείς να μου αποδείξεις ότι υπάρχει καλό; Τι είναι καλό; Από τη στιγμή που δεν το πιάνω, δεν το τρώω, δεν το μυρίζομαι, δεν το ακούω, δεν το βλέπω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ;
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Και εγώ σ'ευχαριστώ. Πες μου όμως, σοβαρά, γιατί δεν πιστεύεις στον Μανιτού, δεν είναι καθόλου ειρωνική ή προβοκατόρικη ερώτηση.
Δεν με απασχόλησε αυτή η ερώτηση, γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκα με κάτι που δεν υπάρχει, είτε λέγεται μανιτού, είτε υπερατού...
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:Νικόλαε... Πέρασαν πολλοί σαν εσένα από εδώ. Δεν στέριωσε κανείς. Ξέρεις γιατί; Διότι είχαν ακριβώς την ίδια με εσένα απόλυτη πίστι στον θεό τους και την ίδια απαξιωτική συμπεριφορά προς τους συνομιλητές τους.
stratos έγραψε:
Nikolaos έγραψε:Οι ειρωνείες και οι ύβρεις στον συνάνθρωπο φανερώνουν φανατισμό, ο οποίος είτε προέρχεται από θρησκευόμενους, είτε από άθρησκους, έχουν το ίδιο αποτέλεσμα: στέκονται εμπόδιο στην ανθρώπινη επικοινωνία.
Nikolaos έγραψε:Πιστεύω πως έχετε πολλά ψυχολογικά προβλήματα (αν το παραδεχτεί κάποιος δεν είναι κακό)
Δεν σε βρίζω εφ' όσον δεν με βρίζεις... Μουρλός είσαι και φαίνεσαι...
Βεβαίως κι εγώ είμαι μουρλός. Δεν είναι βρισιά η παρατήρηση ότι έχετε ψυχολογικά προβλήματα, όλοι έχουμε τέτοια άλλος πολλά, άλλος λίγα, και ο καθένας διαφορετικού είδους. Εδώ δεν θίγω προσωπικά τα προβλήματα κάποιου συγκεκριμένα, μιλάω για "ψυχολογικά προβλήματα" που αποτελούν συνέπεια (ή και αιτία) της υποτιθέμενης αθεΐας σας.
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Δύο είναι τα τινά:

1. Άμα κάποια μέρα είχα "θεια επιφώτηση" και με επισκεπτόταν ο "Θεός", ποιο πιθανό θα ήταν να συμπεράνω ότι πάσχω από κάποια διανοητική ασθένεια.

2. Στην περίπτωση που αποδεχόμουν ότι υπάρχει "θεός", με μία απλή ανάγνωση των Αγίων Γραφών, οποιοσδήποτε φτάνει στο συμπέρασμα ότι δεν πρόκειται για ένα θεϊκό ον που αξίζει την πίστη και την αγάπη που απαιτεί. Και αυτό μάλλον με κάνει Αντίχριστο, και όχι απλά άθεο, και το οποίο είναι καμάρι μου και τιμή μου και σε όποιον αρέσει.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Nikolaos έγραψε:Δεν με κατάλαβες. Σύμφωνα με τη λογική μου, αδιαφορούμε για ότι δεν υπάρχει.
Ο άθεος επηρεάζεται πάρα πολύ όταν όλοι γύρω του πιστεύουν. Πρώτο και καλύτερο οι φόροι που του επιβάλλονται για να στηρίζονται οι λειτουργοί διαφόρων δογμάτων, δεύτερον οι περιορισμοί που του ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ με βάση τα πιστεύω των πιστών, βλέπε την παντελή έλλειψη δυνατότητας ισότιμης αναγνώρισης των ζευγαριών ιδίου φύλου, στην ελλάδα.
Η, την καταδίκη επιστημονικών κεκτημένων, όπως της θεωρίας της εξέλιξης, και την πάλη της εκκλησίας να παραγκωνιστεί η διδασκαλία της στα σχολεία, που στο παρελθόν κατέληξε μέχρι και στην ολοκληρωτική απόσυρση βιβλίων βιολογίας.

Η θρησκεία καλλιεργεί την έλλειψη ορθολογισμού στην πολιτική ζωή που επηρεάζει άμεσα τον άθεο: βλέπε διάφορα φυντάνια πολιτικούς που το μόνο που προμοτάρουν είναι την πίστη τους, όχι τη δυνατότητα τους να λύσουν προβλήματα.

Η θρησκεία καλλιεργεί τη δεισιδαιμονία και έχει προεκτάσεις εν δυνάμει καταστροφικές. Το χειρότερο πράγμα για ένα πρόβλημα είναι να πιστεύεις ότι θα σου το διορθώσει κάποιος άλλος: από την πείνα στον τρίτο κόσμο που οι ιεραποστολές μοιράζουν αγίες γραφές σε σκελετωμένα παιδάκια αντί ψωμί, μέχρι την πλήρη αδιαφορία που δείχνει μερίδα του πληθυσμού στην καταστροφή του περιβάλλοντος (θα μας σώσει ο θεός κλπ).. Η ιστορία είναι γεμάτη παραδείγματα όπου η πίστη στην ανώτερη δύναμη δεν έσωσε κανέναν.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Nikolaos έγραψε:...Αν μου αποδείξεις ότι υπάρχει αγάπη, θα σου αποδείξω ότι υπάρχει Θεός. Αναμένω.
Συναίσθημα είναι ο θεός σου;
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Το πρόβλημά μας δεν είναι ο θεός είναι η πίστη, δηλαδή η ακράδαντη πεποίθηση για κάτι χωρίς στοιχεία και αποδείξεις.
Πολύ ωραία. Να κάτι που βγήκε σε σχέση με το αρχικό ερώτημα. Το άπιστος είναι πολύ πιο ειλικρινές από το άθεος.
Είσαι και σοφιστής μπαγασάκο. Όταν λέμε ότι το πρόβλημα δεν είναι ο θεός εννοούμε ότι αυτός δεν μας απασχολεί... Το έχουμε λύσει το θέμα του... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Και εγώ σ'ευχαριστώ. Πες μου όμως, σοβαρά, γιατί δεν πιστεύεις στον Μανιτού, δεν είναι καθόλου ειρωνική ή προβοκατόρικη ερώτηση.
Δεν με απασχόλησε αυτή η ερώτηση, γιατί ποτέ δεν ασχολήθηκα με κάτι που δεν υπάρχει, είτε λέγεται μανιτού, είτε υπερατού...
Πώς ξέρεις ότι δεν υπάρχει ο Μανιτού (με κεφαλαίο... Όνομα είναι δάσκαλε). Επειδή δεν σου απεκαλύφθη;
Nikolaos έγραψε:Βεβαίως κι εγώ είμαι μουρλός. Δεν είναι βρισιά η παρατήρηση ότι έχετε ψυχολογικά προβλήματα...
Δεν είναι βρισιά εάν το λέει, ως διάγνωσι, ένας ψυχίατρος ή ψυχολόγος... Όταν το λέει ένας άσχετος, και μάλιστα γενικεύοντας (είστε ΟΛΟΙ...) είναι βρισιά... και ρατσισμός.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Nikolaos έγραψε: Τα λόγια της Εκκλησίας ερμηνεύονται μόνο από συγκεκριμένους ανθρώπους της Εκκλησίας. Αν πας με τη λογική σου (ο καθένας, όχι μόνο εσύ) να ερμηνεύσεις κάτι θα πέσεις σε εντελώς λάθος συμπεράσματα. Κλασσικό παράδειγμα οι ιεχωβάδες που ερμηνεύουν κατά το δοκούν την Γραφή, αγνοώντας τα πνευματικά της νοήματα, των οποίων την ορθή σημασία έχουν δώσει οι θεοφόροι Άγιοι Πατέρες. Διάβασε λοιπόν πως ερμηνεύουν τα συγκεκριμένα χωρία (και τα άλλα που σε προβληματίζουν) και μετά ίσως να σταματήσεις να διαβάσεις τη ιερά κείμενα ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΑ με σκοπό να αποδείξεις αυτό που θες.
Από που να αρχίσει κανείς; Από το ό,τι η λογική οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα; :angry-banghead:

Από το γεγονός ό,τι ο λόγος του θεού χρειάζεται ειδική επεξεργασία από πιστοποιημένους “άγιους πατέρες” ;
Ας το δεχθούμε, γιατί δεν μας βοηθάς λίγο; Πες μας τι λένε (τρομάρα τους) για το μίσος, την εκδικητικότητα, την βαρβαρότητα, την τυραννία και εκμετάλλευση, τον σεξισμό, τον παραλογισμό που είναι γεμάτος με δαύτα ο λόγος του πανάγαθου κατά τα άλλα πατέρα;

Ακόμα περιμένω να μας πεις τι είδες έξω από το παράθυρο που δεν συμπεριλαμβάνει την παραπάνω φρίκη και είμαι εγώ αυτός που διαβάζει επιλεκτικά;

Σε βεβαιώνω πως δεν με προβληματίζει τίποτα από αυτό το συνονθύλευμα από αρλούμπες.
Ξέρεις τι με προβληματίζει όμως;
Πως καθυστέρησε η εξέλιξη του πολιτισμού μας γιατί οι “άγιοι πατέρες” σου απέκτησαν και κράτησαν την εξουσία για μια χιλιετία και βάλε.
Πως ένα χρεωκοπημένο κράτος σαν το δικό μας συνεχίζει σήμερα να πετάει με τελείως αντιπαραγωγικό και παράλογο τρόπο σε μισθούς παπάδων/δεσποτάδων, μεταφορές “αγίου φωτός”, επιχορηγήσεις πατριαρχείων κλπ τα χρήματα που ληστεύει από τους απλούς πολίτες.
Πως κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν να ζήσουν όπως θέλουν με τον/την σύντροφό τους επειδή δεν αρέσει στον θεό σου.
Πως τα παιδιά στα σχολεία αντί να αποκτούν πραγματική γνώση και να μαθαίνουν πως να χρησιμοποιούν την λογική και κριτική τους σκέψη (αυτή που οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα) είναι υποχρεωμένα να παπαγαλίζουν και να χασμουριούνται με τις ανοησίες των ξεμωραμένων “αγίων πατέρων”.

Και πως όλα αυτά συμβαίνουν και διαιωνίζονται επειδή τα υποστηρίζουν και τα θύματα της εκμετάλλευσης των “αγίων πατέρων” κάποιοι από αυτούς μάλιστα είναι τραγικό πως είναι και εκπαιδευτικοί και έχουν και το περίσσιο θράσσος να μιλούν για ψυχολογικά προβλήματα.
Off Topic
Απελεύθερε τα μεγάλα πνεύματα συναντώνται.
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Stan έγραψε:Δύο είναι τα τινά:

1. Άμα κάποια μέρα είχα "θεια επιφώτηση" και με επισκεπτόταν ο "Θεός", ποιο πιθανό θα ήταν να συμπεράνω ότι πάσχω από κάποια διανοητική ασθένεια.

2. Στην περίπτωση που αποδεχόμουν ότι υπάρχει "θεός", με μία απλή ανάγνωση των Αγίων Γραφών, οποιοσδήποτε φτάνει στο συμπέρασμα ότι δεν πρόκειται για ένα θεϊκό ον που αξίζει την πίστη και την αγάπη που απαιτεί. Και αυτό μάλλον με κάνει Αντίχριστο, και όχι απλά άθεο, και το οποίο είναι καμάρι μου και τιμή μου και σε όποιον αρέσει.
Για το 1 έτσι όπως το εννοείς δεν θα είχες και άδικο. Όταν όμως μιλάμε για "επίσκεψη Θεού" δεν εννοούμε ότι θα σου εμφανισθεί σωματικά, αλλά εννοούμε για εσωτερική καρδιακή πληροφορία, που δεν εξηγείται παραπάνω επί του παρόντος.
Για το 2 θα σου πω το εξής. Πρώτον, η φράση "με μία απλή ανάγνωση των Αγίων Γραφών", φαντάζει τρομερά αστεία, για όποιον γνωρίζει τον όγκο των Γραφών. Μία απλή ανάγνωση φίλε θα σου έπαιρνε πάρα πολύ χρόνο που αμφιβάλλω αν έχεις διαθέσει, αλλά παρόλα αυτά σε ερωτώ και σε παρακαλώ να είσαι ειλικρινής: Διάβασες ΟΛΟΚΛΗΡΗ την Αγία Γραφή; Πέρα από αυτό, επιμένω και λέω πως ακόμη και μια απλή ανάγνωση δεν αρκεί αν δεν βασιστείς στις ερμηνείες των Πατέρων, δηλαδή των φωτισμένων εκείνων ανθρώπων που ερμήνευσαν με τη χάρη του θεού, το μυστικό νόημα που περικλείουν οι Γραφές.
Δεύτερον, σχετικά με την δήλωσή σου "Και αυτό μάλλον με κάνει Αντίχριστο, και όχι απλά άθεο, και το οποίο είναι καμάρι μου και τιμή μου και σε όποιον αρέσει", σου λέω μπράβο που είσαι ειλικρινής.
Απάντηση