ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΓΝΗΣΙΟΙ ΑΘΕΟΙ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

aristotelis_1 έγραψε:...δεν ειναι μονο για λαικ το φορουμ
Ούτε οι αναρτήσεις του καθενός αλεξιπτωτιστή, Τέλη...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:ο αντιστιχος αθεος στο δημοκρατικο ιραν τον καιρο του ραμαζανιου θα ετρωγε γυροπιτα
Αγαπητέ Αριστοτέλη, τον αντίστοιχο άθεο στο Ιράν αμέσως μετά τη γυρόπιτα, θα τον έθαβαν σε ένα λάκκο μέχρι το λαιμό και θα τον λιθοβολούσαν μέχρι θανάτου, διότι έτσι επιτάσσει ο ισλαμικός νόμος. Εκεί να δω αν τα μαγκάκια θα έκαναν γιορτή του Ραμα-ουζανίου για να πιούνε ουζάκια...
Πάντως κανείς στην πραγματικότητα δεν είναι γνήσιος άθεος, αφού στη θέση του Θεού, ο καθένας έχει βάλει κάτι άλλο. Άλλος το εγώ του, άλλος την ιδεολογία του, άλλος την ομάδα του, άλλος κάποιο άλλο ον, υπαρκτό ή ανύπαρκτο (π.χ. σατανάς). Επομένως στο ρητορικό ερώτημα "ζητούνται γνήσιοι άθεοι", η απάντηση είναι προφανέστατη. Τέτοιοι δεν υπάρχουν. Άρα θα ήσασταν πιο ειλικρινείς οι περισσότεροι από εσάς (όπως ένας ωραίος τύπος που μου έστειλε προσωπικό μήνυμα) να δηλώνατε άθρησκοι ή αντιχριστιανοί.
Προς τον αγαπητό απελεύθερο που μου υπενθυμίζει τι απαγορεύουν οι κανόνες του φόρουμ, του απαντώ: Χωρίς Θεό, όλα επιτρέπονται. Στους κανόνες θα κολλήσουμε;
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Nikolaos βλέπω νοσταλγείς τις εποχές που μπορούσατε με τη βοήθεια του θεού να κάψετε στη μέση της πλατείας όποιον διαφωνούσε.

Πάντως στην πραγματικότητα κανείς δεν πιστεύει στο θεό. Αν πίστευε στη θεία τιμωρία δεν θα γύριζε στα φόρουμ να μιλά με τόσο φθόνο για ανθρώπους που δε γνωρίζει, θα άφηνε το θεό να αποφασίσει για τις τύχες τους.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Nikolaos έγραψε:...Πάντως κανείς στην πραγματικότητα δεν είναι γνήσιος άθεος, αφού στη θέση του Θεού, ο καθένας έχει βάλει κάτι άλλο. Άλλος το εγώ του, άλλος την ιδεολογία του, άλλος την ομάδα του, άλλος κάποιο άλλο ον, υπαρκτό ή ανύπαρκτο (π.χ. σατανάς). ...
Εγώ που στην θέσι του έχω βάλει τις πεντ' έξι γυναίκες μου είμαι πολυθεΐστής;...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

apeleytheros έγραψε:Nikolaos βλέπω νοσταλγείς τις εποχές που μπορούσατε με τη βοήθεια του θεού να κάψετε στη μέση της πλατείας όποιον διαφωνούσε.

Πάντως στην πραγματικότητα κανείς δεν πιστεύει στο θεό. Αν πίστευε στη θεία τιμωρία δεν θα γύριζε στα φόρουμ να μιλά με τόσο φθόνο για ανθρώπους που δε γνωρίζει, θα άφηνε το θεό να αποφασίσει για τις τύχες τους.
Δεν νοσταλγώ καμία τέτοια εποχή, ούτε πρακτική. Ο άνθρωπος που εξοντώνει τον συνάνθρωπό του είναι το ίδιο απάνθρωπος είτε χρησιμοποιεί τον Θεό για να δικαιολογήσει το έγκλημά του (π.χ. Ισλάμ, παπική εκκλησία), είτε όχι. Απλά παρατηρώ πόσο εύκολο είναι να το παίζεις άθεος σε μια χώρα με θρησκεία ανεκτική.
Όσο για τη δεύτερη παράγραφό σου, πιστεύω ότι με παρεξήγησες. Δεν υπάρχει κανένας φθόνος απέναντι στους ανθρώπους ως πρόσωπα, υπάρχει μόνο πολεμική απέναντι σε διαστρεβλωμένες αντιλήψεις και λάθος ιδέες.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Nikolaos έγραψε:...Πάντως κανείς στην πραγματικότητα δεν είναι γνήσιος άθεος, αφού στη θέση του Θεού, ο καθένας έχει βάλει κάτι άλλο. Άλλος το εγώ του, άλλος την ιδεολογία του, άλλος την ομάδα του, άλλος κάποιο άλλο ον, υπαρκτό ή ανύπαρκτο (π.χ. σατανάς). ...
Εγώ που στην θέσι του έχω βάλει τις πεντ' έξι γυναίκες μου είμαι πολυθεΐστής;...
Μο(υ)νοθεϊστής
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

προς αποφυγη παρεξυγισεων

σαφεστατα και μακρια απο εμενα τετοια δηλοση υποστηριξης λιθοβολισμου επειδη διαφωνει καποιος με την θρησκεια
αλλα πραγματι στο δημοκρατικο ιραν κατι τετοιο θα κανανε αν καταλαβαινανε οτι θα κανεις κατι κοντρα με την θρησκεια
οχι οτι θελω να δωσω παραδειγμα αυτο στην ελλαδα μας αλλα μην λετε και εσεις κατι θετικα για της μουσουλμανικες χωρες γιατι εχουν πολυ ποιο αλλα χειροτερα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Nikolaos έγραψε:
aristotelis_1 έγραψε:ο αντιστιχος αθεος στο δημοκρατικο ιραν τον καιρο του ραμαζανιου θα ετρωγε γυροπιτα
Αγαπητέ Αριστοτέλη, τον αντίστοιχο άθεο στο Ιράν αμέσως μετά τη γυρόπιτα, θα τον έθαβαν σε ένα λάκκο μέχρι το λαιμό και θα τον λιθοβολούσαν μέχρι θανάτου, διότι έτσι επιτάσσει ο ισλαμικός νόμος. Εκεί να δω αν τα μαγκάκια θα έκαναν γιορτή του Ραμα-ουζανίου για να πιούνε ουζάκια...
Πάντως κανείς στην πραγματικότητα δεν είναι γνήσιος άθεος, αφού στη θέση του Θεού, ο καθένας έχει βάλει κάτι άλλο. Άλλος το εγώ του, άλλος την ιδεολογία του, άλλος την ομάδα του, άλλος κάποιο άλλο ον, υπαρκτό ή ανύπαρκτο (π.χ. σατανάς). Επομένως στο ρητορικό ερώτημα "ζητούνται γνήσιοι άθεοι", η απάντηση είναι προφανέστατη. Τέτοιοι δεν υπάρχουν. Άρα θα ήσασταν πιο ειλικρινείς οι περισσότεροι από εσάς (όπως ένας ωραίος τύπος που μου έστειλε προσωπικό μήνυμα) να δηλώνατε άθρησκοι ή αντιχριστιανοί.
Προς τον αγαπητό απελεύθερο που μου υπενθυμίζει τι απαγορεύουν οι κανόνες του φόρουμ, του απαντώ: Χωρίς Θεό, όλα επιτρέπονται. Στους κανόνες θα κολλήσουμε;
Όντως, εάν κάνουμε την εννοια του θεού λάστιχο κατά το συμφέρον μας για να αποδείξουμε ότι θέλουμε δεν υπάρχουν άθεοι.

Πάντως αυτή σου η δημοσίευση δείχνει την ανειλικρίνεια τις πρώτης σου δημοσίευσης, αφού αρχικά μας κατηγόρησες ως υποκριτές αντιχριστιανούς που το παίζουν άθεοι για κάποιους σκοτεινούς σκοπούς τους ενώ τώρα διατύπωσες ότι δεν υπάρχουν άθεοι. Η δημοσίευσης σου είναι κακόβουλες εξ αρχής
Αγαπητέ Αριστοτέλη, τον αντίστοιχο άθεο στο Ιράν αμέσως μετά τη γυρόπιτα, θα τον έθαβαν σε ένα λάκκο μέχρι το λαιμό και θα τον λιθοβολούσαν μέχρι θανάτου, διότι έτσι επιτάσσει ο ισλαμικός νόμος. Εκεί να δω αν τα μαγκάκια θα έκαναν γιορτή του Ραμα-ουζανίου για να πιούνε ουζάκια..
Αυτό στερείται οποιας δήποτε λογικής.

Και εσύ (εάν υποθέσουμε ότι είσαι χριστιανός) στην άθεη Αλβανία του Χότζα δεν θα ευγενές να γιορτάσεις το Άγιο Πνεύμα. Πως ακριβώς σχετίζεται αυτό με την ειλικρίνεια τις πιστης σου η με το τι πράττεις και πος τορα στιν Ελλαδα ? Επειδή δηλαδή στην Αλβανία δεν θα μπορούσες να είσαι ελευθερα χριστιανός και πιθανότατα θα κριβοσουν για να μην βρεθείς σε κανένα στρατόπεδο συγκέντρωσης με άλλους ανεπιθύμητους, σημαίνει ότι στην ελλάδα που βγαίνεις φάτσα φορα και δεν κινδυνεύεις και λες ποσο υποκριτές και "μη υπαρκτή" είναι η άθεοι...τι ?

Γιατί μπορώ να σου αντιτείνω ακριβώς το ίδιο πράγμα που μου αντέτεινες και εσύ. Στην ελεύθερη Ελλάδα μια χαρά σε βλέπω να κανεις κριτική στους άθεους, για να σε δω στην Αλβανία του Χοτζα όμως τι θα έκανες. Άρα σύμφωνα με το σκεπτικό σου η πράξις και η κριτική σου είναι άτοπες η ανειλικρινής, η δεν ξέρω τι άλλο, και όλη η κριτική σου ειναι άκυρη και πρέπει να την αγνοήσω. Εάν λοιπόν δεχτώ την (παραλογη) λογική σου και πιστέψω τα όσα κηρύττεις οφείλω να αγνόησα ολλα όσα είπες και να τα κρίνω όπως κρίνεις εσύ εμενα.παρατηρώ πόσο εύκολο είναι να το παίζεις άθεος σε μια χώρα με θρησκεία ανεκτική.παρατηρώ πόσο εύκολο είναι να το παίζεις άθεος σε μια χώρα με θρησκεία ανεκτική.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε: Και εσύ (εάν υποθέσουμε ότι είσαι χριστιανός) στην άθεη Αλβανία του Χότζα δεν θα ευγενές να γιορτάσεις το Άγιο Πνεύμα. Πως ακριβώς σχετίζεται αυτό με την ειλικρίνεια τις πιστης σου η με το τι πράττεις και πος τορα στιν Ελλαδα ? Επειδή δηλαδή στην Αλβανία δεν θα μπορούσες να είσαι ελευθερα χριστιανός και πιθανότατα θα κριβοσουν για να μην βρεθείς σε κανένα στρατόπεδο συγκέντρωσης με άλλους ανεπιθύμητους, σημαίνει ότι στην ελλάδα που βγαίνεις φάτσα φορα και δεν κινδυνεύεις και λες ποσο υποκριτές και "μη υπαρκτή" είναι η άθεοι...τι ?

Γιατί μπορώ να σου αντιτείνω ακριβώς το ίδιο πράγμα που μου αντέτεινες και εσύ. Στην ελεύθερη Ελλάδα μια χαρά σε βλέπω να κανεις κριτική στους άθεους, για να σε δω στην Αλβανία του Χοτζα όμως τι θα έκανες. Άρα σύμφωνα με το σκεπτικό σου η πράξις και η κριτική σου είναι άτοπες η ανειλικρινής, η δεν ξέρω τι άλλο, και όλη η κριτική σου ειναι άκυρη και πρέπει να την αγνοήσω. Εάν λοιπόν δεχτώ την (παραλογη) λογική σου και πιστέψω τα όσα κηρύττεις οφείλω να αγνόησα ολλα όσα είπες και να τα κρίνω όπως κρίνεις εσύ εμενα.παρατηρώ πόσο εύκολο είναι να το παίζεις άθεος σε μια χώρα με θρησκεία ανεκτική.παρατηρώ πόσο εύκολο είναι να το παίζεις άθεος σε μια χώρα με θρησκεία ανεκτική.
Η μεγάλη διαφορά στα γραφόμενά μας είναι ότι εσύ μιλάς υποθετικά. Δεν μπορείς να γνωρίζεις τι θα έκανα εγώ αν ήμουν στην Αλβανία του Χότζα. Όμως, επειδή μίλησες συγκεκριμένα για την Αλβανία και επειδή έχω συγγενείς και φίλους που έζησαν εκείνη την περίοδο εκεί σε πληροφορώ ότι υπήρξαν πολλοί που υπέφεραν τα μύρια όσα για την θρησκεία τους. Μάλιστα ένας γνωστός μου έκανε 12 χρόνια φυλακή, μόνο και μόνο γιατί έκανε δημόσια το σταυρό του. Δεν αναφέρω καν τους χιλιάδες μαρτύρων στη Σοβιετική Ένωση και σε άλλα αθεϊστικά καθεστώτα. Δείξε μου όμως εσύ έναν άθεο, που μαρτύρησε για την μη πίστη του...
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Nikolaos έγραψε:...Μο(υ)νοθεϊστής
Νικόλαε!!!! Αμαρτάνεις... :naughty:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αναρχος έγραψε:
aristotelis_1 έγραψε:...δεν ειναι μονο για λαικ το φορουμ
Ούτε οι αναρτήσεις του καθενός αλεξιπτωτιστή, Τέλη...
Αρίστος λέμε. ;)
Και φυσικά είναι και για αλεξιπτωτιστές, και για κομάντο, και για αντίχριστους, και για αντιμουσουλμάνους, και για αντιθεϊστές, και για αθεϊστές, και για θεϊστές, και για όλους μα όλους όσους τηρούν τους κανόνες συζήτησης.

Καλώς ήλθες Νικόλαε. :)
Αναρχος έγραψε:Εγώ που στην θέσι του έχω βάλει τις πεντ' έξι γυναίκες μου είμαι πολυθεΐστής;...
Πού τις έχεις χωμένες μωρέ; Ούτε τη μία που έχεις δεν μας έχεις δείξει ποτέ... :lol: :lol:
Nikolaos έγραψε:Μο(υ)νοθεϊστής
:clap: :clap: :clap: :clap: τουλάχιστον ο θεός αυτός υπάρχει! :lol: :lol:

aristotelis_1 έγραψε:αν ειναι να βγουμε στους δρομους απο αντιδραση εναντια στην εκαστοτε θρησκεια οποτε εχει γιορτη η καθε θρησκεια
Εγώ τουλάχιστον δεν βγαίνω από αντίδραση, και έχω την εντύπωση ότι και οι περισσότεροι εκ των υπολοίπων επίσης δεν βγαίνουν από αντίδραση.

Κοίτα να δεις τι γίνεται: μεγαλώσαμε σε μια χώρα όπου η συντριπτική πλειοψηφία των πολιτών είναι (ή νομίζουν ότι είναι ή παριστάνουν ότι είναι) χριστιανοί ορθόδοξοι. Ανατραφήκαμε με τις παραδόσεις της ορθοδοξίας. Αυτά είναι η παιδική μας ηλικία, οι προσλαμβάνουσες που έχουμε, οι νοσταλγικές αναμνήσεις μας - κοντολογίς είναι και δική μας παράδοση, η μόνη παράδοση που έχουμε. Όπως κάθε νορμάλ άνθρωπος, αγαπάμε τις παραδόσεις μας και θέλουμε να τις κρατήσουμε. Έτσι νιώθουμε θαλπωρή, μοίρασμα, κοινωνία (ναι μάλιστα, δεν είναι πατέντα του χριστιανισμού η κοινωνία).

Ταυτόχρονα όμως έχουμε απορρίψει το δόγμα της θρησκείας που συνοδεύει αυτές τις παραδόσεις. Στο σημείο αυτό πολλοί γίνονται γιαλαντζί χριστιανοί, δηλαδή κρατάνε το πακέτο παράδοση χωρίς να πιστεύουν, και λένε "έλα μωρέ δεν έχει σημασία το κάνω για το έθιμο". Εμείς όμως τυχαίνει να μην νιώθουμε άνετα με αυτό. Τυχαίνει να προτιμάμε να ζούμε σε συνέπεια με τις πεποιθήσεις μας. Δεν θέλουμε να παρασταίνουμε τους πιστούς χωρίς να είμαστε

Μα τι να κάνουμε τώρα, που εμ θέλουμε την παράδοση (και έχουμε κάθε δικαίωμα να την θέλουμε) αλλά δεν θέλουμε το δόγμα που ήρθε και κόλλησε στανικά πακέτο μαζί της;
Off Topic
(και προσωπικά με εξοργίζει, γιατί μου στερεί έμμεσα τη δυνατότητα πλήρους μέθεξης στις παραδόσεις μου, γιατί τις έχει διαποτίσει τόσο ώστε να μην μπορώ να τις δεχτώ αυτούσιες χωρίς να αναγκαστώ να δεχτώ και το δόγμα)
Η απάντηση είναι απλή: κρατάμε τις παραδόσεις και τις αλλάζουμε.
Τις κάνουμε δικές μας, τις προσαρμόζουμε, τις ενστερνιζόμαστε.

Έχουμε συνηθίσει να κάνουμε μια τελετή τη μεγάλη παρασκευή.
Είναι πένθιμη και θλιβερή; Την κάνουμε χαρούμενη.
Είναι γεμάτη στέρηση και καταπίεση; Την κάνουμε γεμάτη απόλαυση και απελευθέρωση.
Και να πως ο επιτάφιος γίνεται "φανερός δείπνος".

Έχουμε συνηθίσει να έχουμε αργία του "αγίου πνεύματος", της "αναλήψεως", γιορτή που συμβολίζει την άνοδο του ανθρώπου σε μια πνευματική σφαίρα.
(Είναι και κρατική αργία συν τοις άλλοις, άρα κι εμείς ομού με τους άλλους θα αργήσουμε αυτή τη μέρα, θέλουμε δε θέλουμε.)
Την κάνουμε γιορτή διασκέδασης και γίνεται του "αγίου οινοπνεύματος".

Να θυμίσω ότι και οι χριστιανοί το ίδιο έκαναν - πάτησαν πάνω σε παλαιότερες γιορτές και παραδόσεις και τις υιοθέτησαν.
Τα χριστούγεννα π.χ. είναι τα αρχαία Κρόνια ή Σατουρνάλια, ακόμη πιο παλιά ήταν τα μικρά Διονύσια, και όλα αυτά φυσικά είναι απλώς η λατρεία του ήλιου (χειμερινό ηλιοστάσιο). Το Πάσχα είναι το εβραϊκό Πεσάχ (πέρασμα), κατά κάποιο τρόπο είναι και τα αρχαία ανθεστήρια, είναι η γιορτή της άνοιξης, το πέρασμα από το χειμώνα στην άνοιξη. Η κοίμηση της θεοτόκου (δεκαπενταύγουστο) είναι η γιορτή του μεσοκαλόκαιρου. Όλες οι γιορτές έχουν κάποιο προηγούμενο, είτε ακριβώς την ίδια ημερομηνία είτε λίγο πριν / λίγο μετά, όλες βασισμένες στη φύση, στις αγροτικές εργασίες, στα φυσικά φαινόμενα.

Όλοι οι λαοί αυτό κάνουν στην πορεία της ιστορίας τους.
Προσαρμόζουν παλιές γιορτές σε νέες πεποιθήσεις και πάνε παρακάτω.
Είναι απόλυτα φυσιολογικό και υγιές και δεν ενοχλεί κανέναν. Μη βγει κανείς να μου πει ότι έχουν κλείσει κατ' αποκλειστικότητα οι χριστιανοί την τάδε ημερομηνία ή το τάδε γεγονός για γιορτή, θα σκάσω στα γέλια - και φυσικά δεν προσβάλει κανέναν το γεγονός ότι εμείς γιορτάζουμε με τον τροπο μας, ούτε τον εμποδίζει να γιορτάσει κι αυτός με τον δικό του.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Nikolaos έγραψε:...Μο(υ)νοθεϊστής
Νικόλαε!!!! Αμαρτάνεις... :naughty:
Αγαπητέ, αν η εικόνα που έχεις για την αμαρτία, είναι παρόμοια με αυτήν που έχεις για τον Θεό, τότε σε δικαιολογώ απολύτως για τις απόψεις σου.
Από εκεί λοιπόν πηγάζει η αθεΐα, από την αντίδραση σε μία διαστρεβλωμένη εικόνα του Θεού που διδάσκει το κατεστημένο. Δεν είναι τυχαίο πως μεγάλοι άθεοι, όπως ο Σοπενχάουερ και ο Νίτσε, μεγάλωσαν μέσα σε ένα τέτοιο περιβάλλον όπου ο Θεός, η αμαρτία, η ουσία της ύπαρξης η ίδια είχαν παραμορφωθεί από τις απάνθρωπες θρησκείες του δυτικού "χριστιανισμού". Ο κάθε λογικός άνθρωπος μπρος σε έναν "θεό-τιμωρό" και ζώντας μονίμως με την τρομερή ενοχή της "αμαρτίας" θα έσπαγε τα δεσμά και θα "απελευθερωνόταν" από μια τέτοια θρησκεία.
Το μεγάλο ερώτημα όμως που τίθεται είναι το εξής: αν ο Θεός τελικά υπάρχει; Και αν είναι τελείως διαφορετικός από αυτό το "τέρας" που μας έμαθαν από μικρούς ότι τάχα είναι;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Έλα μου ντε; Και αν υπάρχει ο μεγάλος Μανιτού; :D

Εγώ Νικόλα μου δεν ζω με βάση το τι μπορεί να υπάρχει, αλλά με βάση το τι ξέρω ότι υπάρχει.

Μια που έθιξες το θέμα της ύπαρξης, εδώ έχει ανοίξει ένα νέο μέλος μας ένα νήμα συζήτησης για το αν υπάρχει θεός. Δεν περνάς κι εσύ να πεις τα επιχειρήματά σου υπέρ της ύπαρξης; ;)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Nikolaos έγραψε:...Το μεγάλο ερώτημα όμως που τίθεται είναι το εξής: αν ο Θεός τελικά υπάρχει; Και αν είναι τελείως διαφορετικός από αυτό το "τέρας" που μας έμαθαν από μικρούς ότι τάχα είναι;
Από την στιγμή που δεν μας έχει αποκαλυφθεί σημαίνει ότι δεν θέλει να ασχολούμεθα με αυτόν... όπως και εκείνος με εμάς. Καθείς εφ' ω ετάχθη...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

AoratiMelani έγραψε:Έλα μου ντε; Και αν υπάρχει ο μεγάλος Μανιτού; :D

Εγώ Νικόλα μου δεν ζω με βάση το τι μπορεί να υπάρχει, αλλά με βάση το τι ξέρω ότι υπάρχει.

Μια που έθιξες το θέμα της ύπαρξης, εδώ έχει ανοίξει ένα νέο μέλος μας ένα νήμα συζήτησης για το αν υπάρχει θεός. Δεν περνάς κι εσύ να πεις τα επιχειρήματά σου υπέρ της ύπαρξης; ;)
Καλώς σε βρήκα!
Λοιπόν για αρχή θα σου πω μια γνώμη εδώ.
Η μεγαλύτερη απόδειξη της ύπαρξης του Θεού είναι οι ίδιοι οι άθεοι. Ο Μανιτού, για παράδειγμα, δεν υπάρχει και για τον λόγο ότι δεν υπάρχουν α-μανιτού ή αντι-μανιτού τύποι, ούτε έχουν χυθεί τόνοι μελάνης (ορατής ή αόρατης) για να αμφισβητηθεί η ύπαρξή του. Πως μπορείς να αρνηθείς κάτι που δεν υπάρχει;
Η επίμονη όμως και συστηματική άρνηση είναι η μεγαλύτερη απόδειξη της ύπαρξης. Οι άθεοι είναι οι καλύτεροι συνήγοροι της ύπαρξης του Θεού! Είναι σαν εκείνους τους πληγωμένους έφηβους που βιώνουν την πρώτη τους ερωτική απογοήτευση και πάνω στην μαυρίλα τους συνεχώς λένε πως ο έρωτας δεν υπάρχει, πως τα συναισθήματα είναι μια απάτη και αυτό -προσέξτε- είναι τόσο βολικό, όσο βολικό είναι για ορισμένους να μην υπάρχει Θεός.
Όμως να μην μείνει κανείς εκεί. Το κυρίως ζήτημα είναι τι είδους είναι αυτός ο Θεός. Εκεί είναι η ουσία του θέματος...
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Nikolaos έγραψε:...Το μεγάλο ερώτημα όμως που τίθεται είναι το εξής: αν ο Θεός τελικά υπάρχει; Και αν είναι τελείως διαφορετικός από αυτό το "τέρας" που μας έμαθαν από μικρούς ότι τάχα είναι;
Από την στιγμή που δεν μας έχει αποκαλυφθεί σημαίνει ότι δεν θέλει να ασχολούμεθα με αυτόν... όπως και εκείνος με εμάς. Καθείς εφ' ω ετάχθη...
Γιατί μιλάς σε πρώτο πληθυντικό; Επειδή δεν έχει αποκαλυφθεί σε σένα δεν σημαίνει ότι δεν έχει αποκαλυφθεί γενικώς. Θα μου πεις "μα γιατί κάνει διακρίσεις και δεν αποκαλύφθηκε σε μένα αν υπάρχει;". Γιατί πολύ απλά δεν κάνεις τίποτα. Αυτό είναι το μεγάλο "λάθος" του Θεού. Έδωσε απόλυτη ελευθερία στον άνθρωπο, το λεγόμενο αυτεξούσιο. Αν δεν θέλεις, δεν θα σου αποκαλυφθεί ποτέ. Δεν θα σε κάνει να Τον πιστέψεις με το ζόρι. Αν σου εμφανιζόταν τι αξία θα είχε η πίστη σου, αφού θα τον πίστευες με το μυαλό, ενώ Εκείνος ζητά την καρδιά σου, το είναι σου;
Είσαι μέσα στο σκοτεινό δωμάτιο και μου λες ότι δεν υπάρχει ο ήλιος επειδή δεν σου έχει αποκαλυφθεί. Τράβα το παντζούρι και θα τον δεις, φίλε! Βέβαια, καταλαβαίνω τον φόβο σου, όταν οι υποτιθέμενοι πιστοί του (οι οποίοι είναι οι χειρότεροι εχθροί του Θεού) σου έχουν δείξει από μικρό παιδί μια εικόνα ενός ήλιου, αποκρουστικού, που θα σου επιφέρει πόνο, τιμωρία, ενοχή... Λογικό μου ακούγεται να τον αρνείσαι. Σκέψου όμως και νιώσε και η ώρα που θα σπάσεις τις αλυσίδες σου θα είναι κοντά αρκεί να το θες. Και τότε θα είσαι πραγματικά ανυπότακτος στις αρχές και τις εξουσίες του κόσμου τούτου, ως γνήσιο παιδί του Άναρχου Θεού.
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Nikolaos έγραψε:...Η μεγαλύτερη απόδειξη της ύπαρξης του Θεού είναι οι ίδιοι οι άθεοι... Ο Μανιτού, για παράδειγμα, δεν υπάρχει και για τον λόγο ότι δεν υπάρχουν α-μανιτού ή αντι-μανιτού τύποι, ούτε έχουν χυθεί τόνοι μελάνης (ορατής ή αόρατης) για να αμφισβητηθεί η ύπαρξή του. Πως μπορείς να αρνηθείς κάτι που δεν υπάρχει;
Η επίμονη όμως και συστηματική άρνηση είναι η μεγαλύτερη απόδειξη της ύπαρξης. Οι άθεοι είναι οι καλύτεροι συνήγοροι της ύπαρξης του Θεού!...
Ωραία λογική βρε... Το ότι αρνούμαι ότι υπάρχει σημαίνει ότι υπάρχει. :lol:
Ως άθεος δεν με απασχολεί η ύπαρξις κανενός όντος, φυσικού ή μη, το οποίο δεν αντιλαμβάνομαι. Ούτε θα σκάσω για να επιχειρηματολογήσω περί της αρνήσεως του αναποδείκτου.
Nikolaos έγραψε:Γιατί μιλάς σε πρώτο πληθυντικό; Επειδή δεν έχει αποκαλυφθεί σε σένα δεν σημαίνει ότι δεν έχει αποκαλυφθεί γενικώς...
Όταν μου αποκαλυφθεί θα το σκεφθώ...
Έδωσε απόλυτη ελευθερία στον άνθρωπο...
Να είναι καλά. Την δουλειά του λοιπόν κι εγώ την δική μου.
Αν σου εμφανιζόταν τι αξία θα είχε η πίστη σου, αφού θα τον πίστευες με το μυαλό, ενώ Εκείνος ζητά την καρδιά σου, το είναι σου;
Ώπα βρε!!! Ούτε η πιο γαμάτη γκόμενα δεν απαιτεί τόσα...
Και τότε θα είσαι πραγματικά ανυπότακτος στις αρχές και τις εξουσίες του κόσμου τούτου, ως γνήσιο παιδί του Άναρχου Θεού.
Άναρχος εγώ, άναρχος αυτός... Κοίτα, μπορεί και να τακιμιάσουμε... Πάρ' τον καμμιά φορά κι ελάτε στο ουζερί μου να πιούμε κανένα τσιπουράκι (πνεύμα)...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
nik_korosis
Δημοσιεύσεις: 395
Εγγραφή: 23 Απρ 2014 09:39
Όνομα Ιστότοπου: -

τελικα μπερδευτηκα. ειμαι αθεος επειδη επελεξα να ειμαι αθεος ή "επελεξα" να ειμαι αθεος επειδη μου επιτρεπει ο θεος να ειμαι αθεος?
αμφισβητηση των παντων, αμφιβολια για τιποτα
ο σωστος αθεος ειναι ανορθολογιστης
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

nik_korosis έγραψε:τελικα μπερδευτηκα. ειμαι αθεος επειδη επελεξα να ειμαι αθεος ή "επελεξα" να ειμαι αθεος επειδη μου επιτρεπει ο θεος να ειμαι αθεος?
Θίγεις εδώ ένα από τα πιο βασανιστικά ερωτήματα που απασχόλησαν τον άνθρωπο. Αυτό το της ελευθερίας της βούλησης.
Όμως δεν υπάρχει δίλημμα. Επέλεξες να είσαι "άθεος" και ο Θεός σε σέβεται. Αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα πίστεψε πως δεν υπάρχει.
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Να σου θυμίσω πως για καμιά δεκαπενταριά αιώνες δε με σεβόταν, μετά άλλαξε γνώμη.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Απάντηση