ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΓΝΗΣΙΟΙ ΑΘΕΟΙ

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Στέλιος έγραψε:Να σου θυμίσω πως για καμιά δεκαπενταριά αιώνες δε με σεβόταν, μετά άλλαξε γνώμη.
Ο Θεός πάντοτε σέβεται, μην Τον κατηγορείς για τα εγκλήματα που έκαναν στο όνομά Του οι υποτιθέμενοι "πιστοί" Του.
Διάβασε σχετικά τον Μέγα Ιεροεξεταστή του Ντοστογιέφσκι (περιλαμβάνεται μέσα στο "Αδελφοί Καραμαζώφ").
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Nikolaos έγραψε:
Στέλιος έγραψε:Να σου θυμίσω πως για καμιά δεκαπενταριά αιώνες δε με σεβόταν, μετά άλλαξε γνώμη.
Ο Θεός πάντοτε σέβεται, μην Τον κατηγορείς για τα εγκλήματα που έκαναν στο όνομά Του οι υποτιθέμενοι "πιστοί" Του...
Τώρα, γιατί να πιστεύσουμε εσένα και όχι του «υποτιθεμένους πιστούς» του;
Να σε διαβεβαιώσω ότι υπάρχουν πιστοί όοοολων των θρησκειών με την δική σου αγαθότητα (με την καλή έννοια...) οι οποίοι με την ίδια ζέσι υπερασπίζονται την πίστι τους. Πίστευσαν τον θεό τους διότι αυτόν είχε η περιοχή, η οικογένεια. Εγώ ποίον απ' όλους αυτούς τους θεούς να προσπαθήσω να εύρω; Ή μάλλον, γιατί ο δικός σου θεός είναι καλλίτερος από τον δικό τους;
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Νικόλαε καλώς όρισες και από μένα. Θίγεις πολλά θέματα μαζεμένα (άργησα να δω και την ανάρτησή σου) και αναρωτιέμαι από που να αρχίσω. Βέβαια κάποιοι σου απάντησαν ικανοποιητικά και έπαιξα λίγο με την ιδέα να μη σχολιάσω για να μην λέω και εγώ τα ίδια αλλά ας τελικά είπα να πω κι εγώ το δικό μου σύντομα για να σου επιτρέψω αν θες να σχολιάσεις.

α) Η άποψή σου (και η άποψη του Αριστοτέλη, που φευ!αν και είναι πολύ καιρό εδώ μέσα και θα έπρεπε να ξέρει τις απαντήσεις αλλά δυστυχώς...) ότι ο άθεος οφείλει να αδιαφορεί για την θρησκεία.
Αναρωτιέμαι από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα.
Εσύ αν ακούσεις κάτι με το οποίο διαφωνείς, που το θεωρείς παράλογο σιωπάς ή λες τη γνώμη σου; Τι σημαίνει το ότι διαφωνείς; Ότι στην πραγματικότητα συμφωνείς; Ότι είσαι πληγωμένος από αυτό με το οποίο διαφωνείς; Ή απλά ότι ασκείς το δικαίωμά σου να λες δημόσια τη γνώμη σου και να επισημαίνεις ότι κάτι σου φαίνεται λάθος και παράλογο;

β) Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το θέμα ότι είναι εύκολο να είσαι άθεος σε μια χώρα με θρησκευτική ανεκτικότητα. Τι θα έπρεπε να είναι δηλαδή δύσκολο; Αν εννοείς ότι στα δύσκολα δοκιμάζεται η πίστη θα σου πω δυό πράγματα: 1ον Σαφώς υπάρχουν παραδείγματα από την ιστορία που άθεοι θανατώθηκαν από χριστιανούς διάφορων ομολογιών και άλλωστε είναι κάτι που το παραδέχεσαι και εσύ λέγοντας ότι αν ζούσαμε στο Ιράν θα μας λιθοβολούσαν. Δεν είναι παράλογο από τη μια να λες αυτό και από την άλλη να λες "δείξε μου έναν άθεο που μαρτύρησε για τη μη πίστη του"; Σου επισημαίνω εδώ ότι άν επιμείνεις θα σου δείξω και έναν και δύο και τρεις.

2ον Η αθεΐα δεν είναι η θρησκεία μας, δεν παίζει στη ζωή μας το ίδιο ρόλο που παίζει σε σας η πίστη στο χριστό την παναγία κλπ. Η αθεΐα είναι απλά ένα συμπέρασμα: "Δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός". Δεν θεωρούμε ότι από αυτό εξαρτάται η μοίρα της αιώνιας ψυχής μας,η σωτηρία η δική μας και του κόσμου. Επόμενο λοιπόν δεν είναι να μην είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε θυσίες γι'αυτήν;

Και εφόσον το πόσο "μάγκας" είναι κάποιος φαίνεται σαφώς στην πράξη σε προτρέπω πριν μας κάνεις κήρυγμα για την δήθεν ψευτομαγκιά μας να πας στη Σαουδική Αραβία και να κάνεις σε μια πλατεία ορθόδοξο χριστιανικό κήρυγμα. Αν εσύ μπορείς να μαρτυρήσεις για την πίστη σου υπάρχουν και σήμερα ευκαιρίες μην τις αφήνεις να πάνε χαμένες...

γ) Λες ότι είμαστε κατά κάποιον τρόπο θυμωμένοι (αν κατάλαβα καλά) με την λάθος εικόνα ενός κακού και εκδικητικού θεού. Δεν ξέρω για τους άλλους αλλά για μένα αυτό δεν ισχύει. Ακόμη και αν ο θεός είναι η επιτομή της καθαρής, αμόλυντης και απόλυτης αγάπης δεν μπορώ να δεχτώ την ύπαρξή του εφόσον απουσιάζουν πλήρως και παντελώς όχι απλά αποδείξεις και στοιχεία αλλά ακόμη και αχνές ενδείξεις για την ύπαρξή του.

δ) Γιατί ασχολούμαστε με τον χριστιανικό θεό; Μα απλά, όπως ήδη σου είπαν οι άλλοι, η ορθοδοξία είναι η κυρίαρχη μορφή θρησκείας στη χώρα μας, οι πιστοί του...Μανιτού δεν είναι εδώ, δεν επιβάλλουν τη θεολογία τους στα σχολεία που ανήκουν σε όλους μας, δεν κρεμάνε τα τοτέμ του Μανιτού στα δικαστήρια και στα σχολεία μας, οι μάγοι-γιατροί του Μανιτού δεν χρηματοδοτούνται από το κράτος που πληρώνουμε όλοι φόρους.

ε) Απόδειξη λες ύπαρξης του θεού είναι οι άθεοι γιατί για τον Μανιτού που κατά τη γνώμη σου δεν υπάρχει δεν υπάρχουν αρνητές της ύπαρξής του....Αυτό και μόνο δείχνει πόσο λίγο μας έχεις καταλάβει. Οι άθεοι αρνούμαστε την ύπαρξη όλων των θεοτήτων, όλων των θρησκειών. Άρα λοιπόν αν ψάχνεις για "α-μανιτού ή αντι-μανιτού" τύπους όπως τους λες, μην ψάχνεις μακρυά, εμείς οι ίδιοι είμαστε.

στ) Γιατί συγχέεις την αποκάλυψη του θεού με τη λατρεία; Λες ότι έτσι ο θεός μας δίνει ελευθερία επιλογής γιατί αν αποκάλυπτε την ύπαρξή του δεν θα είχαμε άλλη επιλογή από το να τον λατρέψουμε. ΛΑΘΟΣ! Εγώ τουλάχιστον και να αποκαλυπτόταν ξεκάθαρα ο θεός ναι μεν θα δεχόμουν την ύπαρξή του αλλά να τον λατρέψω; Γιατί; Εσύ λατρεύεις και προσκυνάς κάθε έναν που είναι δυνατότερος και εξυπνότερος από σένα; Λατρεία σημαίνει αγάπη, αφοσίωση υποταγή και για να τα πάρει αυτά κάποιος από μένα πρέπει να κάνει πολύ περισσότερα πράγματα από το να υπάρχει.

Ζ) "Χωρίς θεό όλα επιτρέπονται";!;!;! Καλά, το ξέρουμε, το είπε ο Ντοστογιέφσκι αλλά πέραν τούτου εγώ έχω μια απορία: Εσύ, σαν άνθρωπος, δεν βρίσκεις κανένα λόγο για να μη σκοτώνεις, να μη βιάζεις, να μην κλέβεις παρά μόνο επειδή ο θεός σου λέει ότι αυτό είναι κακό; Εσύ δεν βρίσκεις κανένα κακό σ'αυτές τις πράξεις ανεξάρτητα με το αν υπάρχει θεός ή όχι;

H) A...και κάτι που το ξέχασα. Θες να μας πεις τους λόγους για τους οποίους δεν πιστεύεις στο Μανιτού;

Πωπω....σεντόνι βγήκε...τι σύντομα...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γιατρος Του Ικα την 07 Ιουν 2014 21:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Ατίθασος Γιός
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 4689
Εγγραφή: 03 Ιαν 2010 09:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
βλέπω έγραψαν κι άλλοι ενδιάμεσα αλλά παρ᾽όλα αυτά:
Αναρχος έγραψε:Ωραία λογική βρε... Το ότι αρνούμαι ότι υπάρχει σημαίνει ότι υπάρχει. :lol:
βρήκαμε τον νέο Ντεκάρτ :laughing-rolling:

Νικόλαε εσύ που άνοιξες το παράθυρο στον ήλιο μπορείς να διαφωτίσεις λίγο και εμάς;

Βλέπω να υποστηρίζεις μια άποψη που θα μπορούσε να είναι ισοδύναμη με την παρακάτω:
"Ο ναζισμός είναι μια από όλες τις απόψεις θετική, ειρηνική, προοδευτική, καλωσυνάτη, σωτήρια για τον άνθρωπο κλπ κλπ στάση ζωής αλλά αυτά τα παλιο SS αμαυρώνουν την εικόνα του (και η Gestapo, και τα SA κλπ αλλά ας μην το κάνουμε θέμα)."

Καταλαβαίνεις το συσχετισμό έτσι; Δεν έχουμε δει και τίποτα άλλο από αυτήν την “διαστρεβλωμένη” εικόνα όπως λες, δεν υπάρχει κάποια άλλη ένδειξη (για απόδειξη άστο) ύπαρξης κάποιου μπάρμπα στον ουρανό. Έχεις δει εσύ μήπως κάτι παραπάνω (που να μην είναι παρενέργεια ηλίασης όμως);
Don't need no time for prayer, don't save no knee-pads for me up there
If your head's alright, you don't need binoculars to see the light
You don't need no miracle vision, Bet your life you don't need religion
"Lemmy"
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

θα απαντησω στον κοινωνικο γιατρο ικα μονο σε αυτο που με ρωτησε στα αλλα δεν εχω γνωμη ειναι μεγαλη συζιτηση

ότι ο άθεος οφείλει να αδιαφορεί για την θρησκεία.
Αναρωτιέμαι από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα.

απαντηση δε με λες ρε κοινωνικε γιατρε την στιγμη που εισαι αθεος γιατι τοσος νταλκας για τα δικαιωματα τον αλοθρησκων?
την μια στιγμη με λες διαχωρισμο κρατους εκκλησιας και την αλλη να φτιαχτει τζαμι για τους μουσουλμανους?

ε ο τροπος που το λες αυτο [και μαλιστα καποιοι βγηκαν και στους δρομους με τους μουσουλμανους] σε κανει κακο στον απλο χριστιανο και σκεφτεται για εσενα πολλα και διαφωρα

οταν εισαι αθεος αδιαφωρεις για καθε τι θρησκευτικο και κρεατικα θα φας μεγαλη παρασκευη και θα σουρωσεις του αγιου πνευματος και αλλα πολλα εισαι αθεος για τους λογους που εισαι και δεν ασχολισαι με τα θρησκευτικα
αλλα ταυτοχρονα μην κανεις τον δικηγορο αλλον θρησκειων

τωρα με την σειρα σου θα βγεις και θα πεις οτι υπερασπιζεσαι τα δικαιωματα τον πολιτων που θελουν να προσευχονται και αυτοι καπου και νιωθουν ασχημα οταν γραφεται σε δημοσιο εγραφο το θρησκευμα τους
θα πεις το δηθεν ανθρωπιστικο στοιχιο και εγω θα συμφωνισω οτι πραγματι καποιες αδικιες ισως να γινονται σε αλοθρησκους συμπολιτες μας τους μουσουλμανους

αυτα και χειροτερα γινονται σε ελληνες χριστιανους στις μουσουλμανικες χωρες εκει γιατι δεν βγαζεις μια ανακοινοση?

εγω ειμαι ΑΡΗΣ οταν θα αδικηθουνε παοκτσιδες θα διαμαρτιρηθω κοσμια και σωστα οπως θα κανω για καθε αδικια
και το καταλαβαινω απο την μια κοινωνικε γιατρε οταν αδικηθει ενας ανθρωπος πρεπει να αντιδρασουμε αλλα να το κανουμε σωστα και για ολους τους ανθρωπους καταλαβες?

οταν ομως θα αρχιζω να φωναζω για αδικια του παοκ συνεχεια λογικο δεν ειναι να με πουνε εσυ παοκτσης εισαι και φωναζεις?
εφερα ενα παραδειγμα για να σε δειξω τι θα πει ο καθε απλος ανθρωπος οταν δει τους αγωνες σου

οταν φωναζεις για τα δικαιωματα τον αλλον θρησκειων και κραζεις μονο τον χριστιανισμο μονο θετικα δε θα σε κοιταξει ποτε η πλειοψηφια και αν δεν σε νοιαζει ισως θα επρεπε γιατι αν θελεις να πετυχεις τους αγωνες σου πρεπει να συμβιβαστεις

τελειωνω με αυτο που παντα νομιζα οτι αθεος σημαινει απλα δεν πιστευω στις θρησκειες και με εποιχηριματα προσπαθω να πω τους λογους

τωρα αν οι περισσοτεροι της παρεας σας το συνδιασανε με να αγωνιζομαι εναντια στις αδικιες που δεχονται οι μειωνοτητες επειδη και εμεις ειμαστε μειωνοτητες δικαιωμα σας
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

απαντηση δε με λες ρε κοινωνικε γιατρε την στιγμη που εισαι αθεος γιατι τοσος νταλκας για τα δικαιωματα τον αλοθρησκων?
Γιατί πάνω από άθεος είμαι οπαδός των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ένα από τα οποία είναι και το δικαίωμα όλων των ανθρώπων να πιστεύουν ότι θέλουν και να ασκούν τα λατρευτικά τους καθήκοντα. Όταν αυτά τα δικαιώματα παραβιάζονται τότε σαν άνθρωπος και σαν πολίτης αντιδρώ και συμπαραστέκομαι σε όποιον στερείται τα δικαιώματά του ακόμη και αν διαφωνώ με τις ιδέες του.
την μια στιγμη με λες διαχωρισμο κρατους εκκλησιας και την αλλη να φτιαχτει τζαμι για τους μουσουλμανους?
Λέω ότι αν οι μουσουλμάνοι πληρώσουν οι ίδιοι για το τζαμί τους τότε σαφώς και είναι δικαίωμά τους να το έχουν, όπως άλλωστε είναι και δικαίωμα των χριστιανών να έχουν τις δικές τους εκκλησίες. Ο διαχωρισμός εκκλησίας-κράτους λέει να μην πληρώνει το κράτος για τις εκκλησίες των χριστιανών, των μουσουλμάνων κλπ. όχι να μην τους επιτρέπεται να έχουν εκκλησία επειδή εγώ διαφωνώ μαζί τους.
οταν εισαι αθεος αδιαφωρεις για καθε τι θρησκευτικο
Μπούρδες! Εσύ είσαι κομμουνιστής; Όχι! Τότε γιατί κάνεις κριτική στον κομμουνισμό; Με βάση τις βλακείες που λες θα έπρεπε απλά να είσαι αδιάφορος.
αυτα και χειροτερα γινονται σε ελληνες χριστιανους στις μουσουλμανικες χωρες εκει γιατι δεν βγαζεις μια ανακοινοση?
Πραγματικά είσαι η χειρότερη μορφή άσχετου που έχω συναντήσει... Εννοείται πως οι άθεοι παγκόσμια καταγγέλλουν κάθε περίπτωση καταπίεσης λόγω θρησκευτικού φανατισμού. Εσύ όμως περιμένεις να σου φέρουμε τις ανακοινώσεις στο σπίτι σου.
οταν φωναζεις για τα δικαιωματα τον αλλον θρησκειων και κραζεις μονο τον χριστιανισμο
Ακόμη μια φορά μπας και το χωνέψεις; ΔΕΝ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΣΤΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΩΝ ΘΡΗΣΚΕΙΩΝ ΑΛΛΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΘΡΗΣΚΕΥΟΥΝ.ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΠΙΕΖΟΝΤΑΙ.ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΚΥΡΙΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ!

Επιπλέον είσαι και υποκριτής και ψεύτης. Είσαι τόσο καιρό εδώ μέσα, έχεις δει ένα σκασμό post με τα οποία κράζουμε τον μουσουλμανικό φανατισμό και μετά έρχεσαι και λες "κραζεις μονο τον χριστιανισμο".

Ρε δε μας παρατάς ρε φίλε;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλά κοινωνικέ Γιατρέ, σε καταλάβαμε... Αλλά γιατί από τη μια φωνάζεις για τον διαχωρισμό κράτους εκκλησίας και από την άλλη θέλεις να γίνει τζαμί για τους μουσουλμάνους; Τι εποιχηρίματα έχεις;
Σε τάπωσα Γιατρέ... :lol:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Αναρχος έγραψε:
Nikolaos έγραψε:
Στέλιος έγραψε:Να σου θυμίσω πως για καμιά δεκαπενταριά αιώνες δε με σεβόταν, μετά άλλαξε γνώμη.
Ο Θεός πάντοτε σέβεται, μην Τον κατηγορείς για τα εγκλήματα που έκαναν στο όνομά Του οι υποτιθέμενοι "πιστοί" Του...
Τώρα, γιατί να πιστεύσουμε εσένα και όχι του «υποτιθεμένους πιστούς» του;
Να σε διαβεβαιώσω ότι υπάρχουν πιστοί όοοολων των θρησκειών με την δική σου αγαθότητα (με την καλή έννοια...) οι οποίοι με την ίδια ζέσι υπερασπίζονται την πίστι τους. Πίστευσαν τον θεό τους διότι αυτόν είχε η περιοχή, η οικογένεια. Εγώ ποίον απ' όλους αυτούς τους θεούς να προσπαθήσω να εύρω; Ή μάλλον, γιατί ο δικός σου θεός είναι καλλίτερος από τον δικό τους;
Δεν σου ζητώ να με πιστέψεις, σου ζητώ να ερευνήσεις. Αν το κάνεις με ειλικρίνεια και καλή προαίρεση θα δεις!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ρε κοινωνικε γιατρε αντε παμε στο τοπικ της χ,α, να κοντραριστουμε ποιο καλα τα λες εκει τα ανθρωπιστικα σου

δεν ειδα καμια διαμαρτιρια παντος απο οσες ειπες

αντιθετα την μια λες εξω οι σταυροι απ τα δημωσια κτιρια αφθερετες οι εκκλησιες με πειραζει που φερνουν το αγιο φως με πειραζει που καταπατουνται τα θρησκευτικα δικαιωματα τον μειωνοτητων

και απο την αλλη λες ναι στο τζαμι ναι οκ λες να το πληρωσουν οι ιδιοι περιμενε να γινει αυτο οταν θα γινει το τζαμι θα το πληρωσει το ελληνικο κρατος και ενας απο τους λογους θα ειναι τα ναι τα δικα σου

εμενα ξερεις ποσο θα με νοιαξει αν γινει τζαμι η οχι αλλα μην γινεσαι αυτο που κατηγωρεις υποκριτης

και ξερεις τι ειναι αληθινα κακο στα ανθρωπινα δικαιωματα? οχι αν δεν πιστευεις και δεις θρησκευτικα συμβολα αλλα οταν κανεις βαρια και ανθυγεινη δουλεια αλλα εκει κανενας απο τους ανθρωπιστες δεν φωναζει

αλλα ξερω αυτο ειναι εκτος θεματος η καραμελα που δε λιωνει
θελησα απλα να σε πω την βασικη ετοια που δεν θα εχεις καλη εντιποση στην πλειοψηφια με τους αγωνες που κανεις
αλλα επισης κριτικη δεν δεχεται κανεις η μονες κοντρες ειναι αν ειναι μερα η μεσημερι ολα τα αλλα ολοι συμφωνειται
αλλα γιατι να σας παω κοντρα

τελος απο εμενα συνεχισται εσεις την αγαπη μου σε ολους
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aristotelis_1 την 07 Ιουν 2014 23:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Ατίθασος Γιός έγραψε:
Off Topic
βλέπω έγραψαν κι άλλοι ενδιάμεσα αλλά παρ᾽όλα αυτά:
Αναρχος έγραψε:Ωραία λογική βρε... Το ότι αρνούμαι ότι υπάρχει σημαίνει ότι υπάρχει. :lol:
βρήκαμε τον νέο Ντεκάρτ :laughing-rolling:

Νικόλαε εσύ που άνοιξες το παράθυρο στον ήλιο μπορείς να διαφωτίσεις λίγο και εμάς;

Βλέπω να υποστηρίζεις μια άποψη που θα μπορούσε να είναι ισοδύναμη με την παρακάτω:
"Ο ναζισμός είναι μια από όλες τις απόψεις θετική, ειρηνική, προοδευτική, καλωσυνάτη, σωτήρια για τον άνθρωπο κλπ κλπ στάση ζωής αλλά αυτά τα παλιο SS αμαυρώνουν την εικόνα του (και η Gestapo, και τα SA κλπ αλλά ας μην το κάνουμε θέμα)."

Καταλαβαίνεις το συσχετισμό έτσι; Δεν έχουμε δει και τίποτα άλλο από αυτήν την “διαστρεβλωμένη” εικόνα όπως λες, δεν υπάρχει κάποια άλλη ένδειξη (για απόδειξη άστο) ύπαρξης κάποιου μπάρμπα στον ουρανό. Έχεις δει εσύ μήπως κάτι παραπάνω (που να μην είναι παρενέργεια ηλίασης όμως);
Δεν επιτρέπει ο Θεός να σου ανοίξω εγώ το παράθυρο, γιατί είναι παραβίαση της ελευθερίας σου. Μόνος σου πρέπει να το κάνεις.
Περί ναζισμού είναι άσχετα με τις απόψεις μου. Η στάση των ναζί, ss κλπ είναι συνεπής με την ιδεολογία του ναζισμού. Δεν αμαυρώνουν την εικόνα του, είναι η εικόνα του. Αντιθέτως, η συντριπτική πλειοψηφία των υποτιθέμενων χριστιανών διαστρεβλώνουν την διδασκαλία του Χριστού είτε λόγω άγνοιας, είτε λόγω παρερμηνείας (εσκεμμένης ή όχι).
Κρατώ αυτό που μου λες: "Δεν έχουμε δει και τίποτα άλλο από αυτήν την “διαστρεβλωμένη” εικόνα όπως λες, δεν υπάρχει κάποια άλλη ένδειξη (για απόδειξη άστο) ύπαρξης κάποιου μπάρμπα στον ουρανό".
Ναι, αγαπητέ! Αυτό σου λέω. Δεν σε κατηγορώ, δεν ρίχνω ευθύνες σε σένα, αφού κανείς δε νοιάστηκε να σου δείξει την αληθινή εικόνα. Κι εμένα αν μου μαθαίναν έναν Θεό τιμωρό που όλο λέει μη το ένα, μη το άλλο, και με απειλούσε με αιώνια κόλαση, άθεος θα ήμουν ή μάλλον αντίθεος.
Δεν είναι όμως έτσι τα πράγματα.
Ο Χριστός λέει: Αἰτεῖτε, καὶ δοθήσεται ὑμῖν· ζητεῖτε, καὶ εὑρήσετε· κρούετε, καὶ ἀνοιγήσεται ὑμῖν. πᾶς γὰρ ὁ αἰτῶν λαμβάνει καὶ ὁ ζητῶν εὑρίσκει καὶ τῷ κρούοντι ἀνοιγήσεται.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Η μεγάλη διαφορά στα γραφόμενά μας είναι ότι εσύ μιλάς υποθετικά. Δεν μπορείς να γνωρίζεις τι θα έκανα εγώ αν ήμουν στην Αλβανία του Χότζα. Όμως, επειδή μίλησες συγκεκριμένα για την Αλβανία και επειδή έχω συγγενείς και φίλους που έζησαν εκείνη την περίοδο εκεί σε πληροφορώ ότι υπήρξαν πολλοί που υπέφεραν τα μύρια όσα για την θρησκεία τους. Μάλιστα ένας γνωστός μου έκανε 12 χρόνια φυλακή, μόνο και μόνο γιατί έκανε δημόσια το σταυρό του. Δεν αναφέρω καν τους χιλιάδες μαρτύρων στη Σοβιετική Ένωση και σε άλλα αθεϊστικά καθεστώτα. Δείξε μου όμως εσύ έναν άθεο, που μαρτύρησε για την μη πίστη του...
Και εσύ υποθετικά μιλάς, δεν μπορείς να ξέρεις τι θα έκανα εγώ στο Ιραν, κρίνεις το τι κάνω εγώ εδώ βάση του τι κάνουν οι Άθεοι στο Ιραν, έτσι λοιπόν και εγώ μπορώ να κρίνω, σύμφωνα με την λογική σου, το τι κανεις εσύ εδώ βάση με το τι κάνανε η Χριστιανοί στην Αλβανία και να καταλήξω για εσένα στα ίδια συμπεράσματα που καταλήγεις εσύ για εμενα. Προφανώς δεν το λέω αυτό επειδή κρίνω σωστή αυτή την κίνηση, αλλα για να σου δείξω το παράλογο τις πράξις αυτής.

Ξέρω πολύ καλά τι συνέβαινε στην Αλβανία, δεν χρειάζομαι πληροφόρηση περί αυτού

PS: Όλα αυτά που λες Αριστοτέλη έχουν λάβει απάντηση, χωρίς να την εχής αντίκρουση κάπως, 1000 φορες μέχρι τώρα, εσύ όμως εκεί τον χαλβά σου σαν να μην είδες και να μην άκουσες τίποτα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος svoin την 07 Ιουν 2014 23:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nikolaos
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 21 Μάιος 2014 21:02
Όνομα Ιστότοπου: -

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Νικόλαε καλώς όρισες και από μένα.
Καλώς σε βρήκα!
Γιατρος Του Ικα έγραψε:α) Η άποψή σου (και η άποψη του Αριστοτέλη, που φευ!αν και είναι πολύ καιρό εδώ μέσα και θα έπρεπε να ξέρει τις απαντήσεις αλλά δυστυχώς...) ότι ο άθεος οφείλει να αδιαφορεί για την θρησκεία.
Ναι, αν θέλει να λέγεται άθεος. Ειδάλλως πρέπει να χαρακτηρισθεί αλλιώς.


Γιατρος Του Ικα έγραψε:β) Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω το θέμα ότι είναι εύκολο να είσαι άθεος σε μια χώρα με θρησκευτική ανεκτικότητα. Τι θα έπρεπε να είναι δηλαδή δύσκολο; Αν εννοείς ότι στα δύσκολα δοκιμάζεται η πίστη θα σου πω δυό πράγματα: 1ον Σαφώς υπάρχουν παραδείγματα από την ιστορία που άθεοι θανατώθηκαν από χριστιανούς διάφορων ομολογιών και άλλωστε είναι κάτι που το παραδέχεσαι και εσύ λέγοντας ότι αν ζούσαμε στο Ιράν θα μας λιθοβολούσαν. Δεν είναι παράλογο από τη μια να λες αυτό και από την άλλη να λες "δείξε μου έναν άθεο που μαρτύρησε για τη μη πίστη του"; Σου επισημαίνω εδώ ότι άν επιμείνεις θα σου δείξω και έναν και δύο και τρεις.
ΑΝ ζούσαν στο Ιράν, ένας άθεος κι ένας χριστιανός δεν θα κάναν αυτήν την κουβέντα δημοσίως. Το πιο πιθανό είναι να τους πηγαίναν για λιθοβολισμό και τους δύο. Εκεί θα έμπαινε το δίλημμα: "Δέχεσαι την αλήθεια του Αλλάχ, και του προφήτου αυτού Μωάμεθ για να ζήσεις και να τρως πιλάφι και να θωπεύεις χανουμάκια εις αιώνας αιώνων ή να σε αποκεφαλίσω;". Ο άθεος, ως μη αποδεχόμενος μετά θάνατον ζωή, το πιθανότερο θα ήταν να δεχόταν (99,9%). Ο χριστιανός, αν ήταν πραγματικά χριστιανός και όχι τύποις, εφόσον προσδοκά ανάσταση νεκρών και ζωήν του μέλλοντος αιώνος θα δεχόταν το μαρτύριο, όπως άλλοι εκατοντάδες χιλιάδων πριν από αυτών (και βρες μου εσύ μετά δύο ή τρεις άθεους μάρτυρες...)
Γιατρος Του Ικα έγραψε:2ον Η αθεΐα δεν είναι η θρησκεία μας, δεν παίζει στη ζωή μας το ίδιο ρόλο που παίζει σε σας η πίστη στο χριστό την παναγία κλπ. Η αθεΐα είναι απλά ένα συμπέρασμα: "Δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός". Δεν θεωρούμε ότι από αυτό εξαρτάται η μοίρα της αιώνιας ψυχής μας,η σωτηρία η δική μας και του κόσμου. Επόμενο λοιπόν δεν είναι να μην είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε θυσίες γι'αυτήν;
Ειλικρινή σκέψη και σε συγχαίρω.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:Και εφόσον το πόσο "μάγκας" είναι κάποιος φαίνεται σαφώς στην πράξη σε προτρέπω πριν μας κάνεις κήρυγμα για την δήθεν ψευτομαγκιά μας να πας στη Σαουδική Αραβία και να κάνεις σε μια πλατεία ορθόδοξο χριστιανικό κήρυγμα. Αν εσύ μπορείς να μαρτυρήσεις για την πίστη σου υπάρχουν και σήμερα ευκαιρίες μην τις αφήνεις να πάνε χαμένες...
Σωστός. Όταν τελειώσω με το χρέος μου απέναντι στα παιδιά μου, μπορεί και να το κάνω αν είναι το θέλημά Του.
Γιατρος Του Ικα έγραψε:γ) Λες ότι είμαστε κατά κάποιον τρόπο θυμωμένοι (αν κατάλαβα καλά) με την λάθος εικόνα ενός κακού και εκδικητικού θεού. Δεν ξέρω για τους άλλους αλλά για μένα αυτό δεν ισχύει. Ακόμη και αν ο θεός είναι η επιτομή της καθαρής, αμόλυντης και απόλυτης αγάπης δεν μπορώ να δεχτώ την ύπαρξή του εφόσον απουσιάζουν πλήρως και παντελώς όχι απλά αποδείξεις και στοιχεία αλλά ακόμη και αχνές ενδείξεις για την ύπαρξή του.
Άσε το Θεό στην άκρη να κάνουμε μια άλλη κουβέντα λίγο. Πιστεύεις στην αγάπη;
Γιατρος Του Ικα έγραψε:δ) Γιατί ασχολούμαστε με τον χριστιανικό θεό; Μα απλά, όπως ήδη σου είπαν οι άλλοι, η ορθοδοξία είναι η κυρίαρχη μορφή θρησκείας στη χώρα μας, οι πιστοί του...Μανιτού δεν είναι εδώ, δεν επιβάλλουν τη θεολογία τους στα σχολεία που ανήκουν σε όλους μας, δεν κρεμάνε τα τοτέμ του Μανιτού στα δικαστήρια και στα σχολεία μας, οι μάγοι-γιατροί του Μανιτού δεν χρηματοδοτούνται από το κράτος που πληρώνουμε όλοι φόρους.
Εδώ κατανοώ τον αντιχριστιανισμό σου. Παρεπιπτόντως είμαι κι εγώ της άποψης διαχωρισμού κράτους-εκκλησίας.


Γιατρος Του Ικα έγραψε:στ) Γιατί συγχέεις την αποκάλυψη του θεού με τη λατρεία; Λες ότι έτσι ο θεός μας δίνει ελευθερία επιλογής γιατί αν αποκάλυπτε την ύπαρξή του δεν θα είχαμε άλλη επιλογή από το να τον λατρέψουμε. ΛΑΘΟΣ! Εγώ τουλάχιστον και να αποκαλυπτόταν ξεκάθαρα ο θεός ναι μεν θα δεχόμουν την ύπαρξή του αλλά να τον λατρέψω; Γιατί; Εσύ λατρεύεις και προσκυνάς κάθε έναν που είναι δυνατότερος και εξυπνότερος από σένα; Λατρεία σημαίνει αγάπη, αφοσίωση υποταγή και για να τα πάρει αυτά κάποιος από μένα πρέπει να κάνει πολύ περισσότερα πράγματα από το να υπάρχει.
Λάθος κατάλαβες. Δεν μίλησα για λατρεία, αλλά για πίστη. Το ομολόγησες. Αν μου αποκαλυπτόταν θα δεχόμουν (δηλαδή θα πίστευα) ότι υπάρχει. Τα περί λατρείας είναι άλλο θέμα.

Γιατρος Του Ικα έγραψε:Ζ) "Χωρίς θεό όλα επιτρέπονται";!;!;! Καλά, το ξέρουμε, το είπε ο Ντοστογιέφσκι αλλά πέραν τούτου εγώ έχω μια απορία: Εσύ, σαν άνθρωπος, δεν βρίσκεις κανένα λόγο για να μη σκοτώνεις, να μη βιάζεις, να μην κλέβεις παρά μόνο επειδή ο θεός σου λέει ότι αυτό είναι κακό; Εσύ δεν βρίσκεις κανένα κακό σ'αυτές τις πράξεις ανεξάρτητα με το αν υπάρχει θεός ή όχι;
Υπάρχουν, κατά τη λογική σας, αποδείξεις ή έστω αμυδρές ενδείξεις ότι υπάρχει καλό και κακό;

Ευχαριστώ για την κουβέντα και τον κόπο σου να μου απαντήσεις.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Αρίστο, είσαι Α_ΠΑ_ΡΑ_ΔΕ_ΚΤΟΣ! Τέλος._ Απαράδεκτος.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αν θελεις να τονισεις το γιατι πες αλλιως παμε να μαλωσουμε για τον βελουχιοτη και τον ζερβα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Ναι, αν θέλει να λέγεται άθεος. Ειδάλλως πρέπει να χαρακτηρισθεί αλλιώς.
Δε μου απαντάς όμως σ'αυτό που σε ρωτάω στη συνέχεια. Εσύ αν διαφωνείς με κάτι δεν εκφράζεις τη διαφωνία σου; Εδώ που ήρθες τι κάνεις; Σύμφωνα με τη λογική σου, αφού θεωρείς ότι η αθεΐα είναι εσφαλμένη προσέγγιση θα έπρεπε να αδιαφορείς για τους άθεους και τις απόψεις τους, έτσι δεν είναι; Δεν είναι έτσι και το ξέρεις. Όλοι οι άνθρωποι αρεσκόμαστε στη συζήτηση και στο να κριτικάρουμε τις απόψεις με τις οποίες διαφωνούμε.
Ο χριστιανός, αν ήταν πραγματικά χριστιανός και όχι τύποις, εφόσον προσδοκά ανάσταση νεκρών και ζωήν του μέλλοντος αιώνος θα δεχόταν το μαρτύριο, όπως άλλοι εκατοντάδες χιλιάδων πριν από αυτών (και βρες μου εσύ μετά δύο ή τρεις άθεους μάρτυρες...)
Πρώτον κράτα μικρό καλάθι για τους εκατοντάδες χιλιάδων. Ήδη τα υποτιθέμενα εκατομμύρια μαρτύρων των ρωμαϊκών διωγμών έχουν περιοριστεί από τους ιστορικούς σε 2000-3000 σε 300 χρόνια. Αλλά ας είναι, δε θα πάρουμε και τη μεζούρα. Εγώ απλά δεν καταλαβαίνω γιατί το επικαλείσαι αυτό. Μην πας μακρυά, στην Ελλάδα ζούμε. Εδώ, πριν από λίγες δεκαετίες δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι, υπέφεραν και πλήρωσαν ακόμη και με τη ζωή τους την άρνησή τους να προδώσουν τις ιδέες τους. Και μάλιστα χωρίς να προσδοκούν ανάσταση νεκρών και αιώνια ζωή. Μιλάω για τους κομμουνιστές.Τι σημαίνει αυτό; Ότι είχαν δίκιο;
Πιστεύεις στην αγάπη;
Τι εννοείς με αυτό; Αν πιστεύω ότι υπάρχει αγάπη; Προφανώς. Αν πιστεύω ότι η αγάπη είναι καλό πράγμα; Επίσης προφανώς. Αν πιστεύω ότι πρέπει να αγαπάμε τους πάντες όπως υποτίθεται ότι δίδασκε ο Χριστός; Προφανώς όχι και μάλιστα θεωρώ αυτού του είδους την απαίτηση από ανεδαφική ως και ανήθικη.
Εδώ κατανοώ τον αντιχριστιανισμό σου.
Δεν είμαι αντιχριστιανός. Απλά δεν πιστεύω ότι υπάρχει θεός. Αυτά που αναφέρω είναι ας πούμε αντικληρικαλισμός.
Αν μου αποκαλυπτόταν θα δεχόμουν (δηλαδή θα πίστευα) ότι υπάρχει.
Ίσως να μην το εξέφρασα σωστά. Όχι αν μου αποκαλυπτόταν, αν αποκαλυπτόταν γενικότερα στην ανθρωπότητα και με αδιαμφισβήτητο τρόπο. Αν και οφείλω να σου ομολογήσω ότι δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον αδιαμφισβήτητο τρόπο. Σ'αυτή την περίπτωση όμως δεν θα πίστευα, θα ήξερα ότι υπάρχει θεός. Το πρόβλημά μας δεν είναι ο θεός είναι η πίστη, δηλαδή η ακράδαντη πεποίθηση για κάτι χωρίς στοιχεία και αποδείξεις.
Υπάρχουν, κατά τη λογική σας, αποδείξεις ή έστω αμυδρές ενδείξεις ότι υπάρχει καλό και κακό;
Μεγάλη κουβέντα ανοίγεις. Εν συντομία, κάθε κοινωνία έχει κάποιες κυρίαρχες ιδέες για το καλό και το κακό. Κάποιες μάλιστα είναι και κοινοί τόποι μάλλον γιατί είναι αυτονόητες. Δε νομίζω ας πούμε καμιά κοινωνία να μακροημέρευσε θεωρώντας καλό πράγμα τον φόνο, είτε πίστευε στον χριστιανικό θεό είτε στο Μανιτού. Το καλό και το κακό λοιπόν υπάρχουν ως κοινωνικές αξίες που τις προβάλλουμε από τους ιδεολογικούς μας μηχανισμούς (σχολείο, οικογένεια, εκκλησία, ΜΜΕ, τα ηθικά πρότυπα που προβάλλονται από την τέχνη) και προσπαθούμε να τις ενσταλάξουμε εξ απαλών ονύχων στα νέα μέλη της κοινωνίας μας.

Και εγώ σ'ευχαριστώ. Πες μου όμως, σοβαρά, γιατί δεν πιστεύεις στον Μανιτού, δεν είναι καθόλου ειρωνική ή προβοκατόρικη ερώτηση.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

aristotelis_1 έγραψε:αν θελεις να τονισεις το γιατι πες αλλιως παμε να μαλωσουμε για τον βελουχιοτη και τον ζερβα
Δε νομίζω ότι έχει κανένα νόημα να μιλάει κανείς μαζί σου. Είτε μιλάω με άνθρωπο, είτε με τοίχο το ένα και ταυτό.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Claire
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 29 Μάιος 2013 20:20
Όνομα Ιστότοπου: -

Νικόλαε γράφεις και στη σελίδα μας στο facebook?

Είσαι ο πλέον γνωστός φοιτητής ή απόφοιτος θεολογικής που ενίοτε γράφεις εριστικά σχόλια, ενίοτε κρύβεσαι πίσω από μισές και ακατάληπτες αναρτήσεις?

Είσαι δεν είσαι, θα μας εξηγήσεις γιατί κάποιες λέξεις τις γράφεις με κεφαλαίο, ειδικά όταν η γραμματική δεν προστάζει κάτι τέτοιο?
kapages έγραψε:

Δεν εχεις δικαιωμα να σε σιτισω αχρηστε ή ατυχε διπλανε μου.
Το κανω επειδη με συμφερει.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Nikolaos έγραψε:Συνάνθρωποι, γεια σας.
Μπαίνοντας σε αυτό το φόρουμ νόμιζα ότι θα βρω αθέους. Δυστυχώς, έπεσα έξω. Οι περισσότεροι από εσάς, για να μην πω όλοι, δεν είστε άθεοι, αλλά αντίχριστοι.
Ο γνήσιος άθεος, είναι τόσο αντίχαντιχριστιανός, όσο ακριβώς είναι και αντιιουδαίος, αντιπαγανιστής, αντιβουδιστής, αντιμωαμεθανός και γενικώς αντιθρησκευτικός.
Ο κάλπικος άθεος, ο μαϊμού δηλαδή, είναι αντιχριστιανός σε σημείο γελοιότητας.
Άλλος ένας χριστιανός με χαμηλό IQ .

Πάμε λοιπόν ,

Ο όρος άθεος δηλώνει αυτόν που "δεν πιστεύει στην ύπαρξη θεού" . Εξ αυτού έπεται ότι η αθεία και ο αντιχριστιανισμός δεν αποκλείουν το ένα το άλλο και μπορεί κάλλιστα κάποιος να χαρακτηρίζεται και από τα δύο ταυτόχρονα .

Ήδη ξεκινάς με παπάρες . Συγκεντρώσου .

Παρακάτω ,
Ο γνήσιος άθεος, είναι τόσο αντίχαντιχριστιανός, όσο ακριβώς είναι και αντιιουδαίος, αντιπαγανιστής, αντιβουδιστής, αντιμωαμεθανός και γενικώς αντιθρησκευτικός.
Στον έδειξα τον ορισμό του γνήσιου άθεου σύμφωνα με την ελληνική και δεν συνεπάγεται το παραπάνω . Μπορεί κάποιος να είναι άθεος και να κρίνει πως μία θρησκεία είναι καλύτερη από κάποια άλλη . (χώρια που μία εκ των θρησκειών που περέθεσες δεν έχει καν πίστη σε θεό)
Βρίζετε κάτι που υποτίθεται πως δεν υπάρχει.
Εννοείς τα γαμωσταυρίδια ? Που το περίεργο , μπορείς πολύ απλά να βρίσεις κάτι που δεν υπάρχει .
Αν εννοείς τώρα τον χριστιανικό θεό , ποιος τον "βρίζει" ? Οι προβληματικοί πιστοί του είναι το πρόβλημα . Ο θεός για τον άθεο είναι κάτι αδιάφορο .


Παρακάτω συνεχίζεις στο ίδιο επίπεδο αλλά μου έφυγε η όρεξη και δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω :)


Υ. γ . Μην μας ζαλίζεις τα παπάρια με τον καλό θεό που δεν μας τον γνώρισαν και άλλα τέτοια κλαψομούνικα . Πριν ενσαρκωθεί σε αμόρφωτο ξυλουργό ασχολούνταν με γενοκτονίες και σαδιστικά θεάματα πατέρων που ετοιμάζονταν να θυσιάζουν τα παιδιά τους έπειτα από δική του εντολή . Come on ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stratos την 08 Ιουν 2014 01:39, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Ήρθε, έβαλε το φυτίλι του και έφυγε. Δε νομίζω ότι πρόκειται να τον ξαναδούμε.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Είναι πολύ άτιμη ράτσα οι θεολόγοι : αμαθείς χαζοείρωνες σκατόψυχοι που αγαπάνε τον Χριστό :D
Απάντηση