Μπράβο στον Καφετζόπουλο!!!

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Αναφέρομαι στην εκπομπή Έρευνα του Παύλου Τσίμα στις 06/10/2009 (εχτές) όπου βγήκε με t-shirt με το γνωστό μας Α:
Scarlet Letter T-Shirt

Δείτε τον και στο βιντεάκι εδώ:
[youtube]ePeCPF9wMAk[/youtube]

Θεωρώ ότι είναι πολύ σημαντικό να βγαίνουν άνθρωποι, που ανακατεύονται με την πολιτική, και να μην φοβούνται να προβάλλουν την αθεΐα τους σαν να είναι κάποιο κοινωνικό μίασμα.
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Σαφέστατα και μαγκιά του! Το εργασιακό του στάτους (οπότε και το οικονομικό) δεν έχει εμπόδια όπως αυτά που συναντάμε εμείς. Οι οποίοι είμαστε αναγκασμένοι να το κάνουμε γαργάρα. Είναι κάτι που ζηλεύω στους καλλιτέχνες.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Εγώ δεν το κάνω γαργάρα πάντως. Αν κάποιος με ρωτήσει το λέω ξεκάθαρα.
Αλλά βέβαια δεν έχω εργοδότες. Είμαι εργοδότρια. : brrr :
Οπότε αν κάποιος κάνει καλά την δουλειά του, δεν πα να πιστεύει και στον Αϊ Βασίλη. Αρκεί να μην κάνει προσυλητισμό κλπ.

Α, και όσον αφορά τον Καφετζόπουλο, έχει φορέσει την συγκεκριμένη μπλούζα και άλλες φορές που βγήκε στην τηλεόραση.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο Καφετζόπουλος είναι εδώ και αρκετά χρόνια γνωστός για τις ιδέες του, τις οποίες πράγματι και δεν κρύβει.

Από την άλλη πλευρά φίλτατε Κόμη, το να είσαι δημόσιο πρόσωπο και να εκφραστείς ενάντια στην θρησκεία, μπορεί να σου καταστρέψει το image. Και αυτό είναι κάτι που πάρα πολύ δύσκολα θα τ' αποφασίσει ένας καλλιτέχνης. Πρέπει να είσαι αντι-σταρ για κάτι τέτοιο.

Θυμόμαστε όλοι τί τράβηξε ο επίτιμος αρχηγός ΓΕΝ, Αντώνης Αντωνιάδης, που δεν ήταν και γνωστό δημόσιο πρόσωπο.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Καλά δεν υπάρχει και λόγος να δηλώνεις τι πιστεύεις και τι όχι στον καθένα με το καλημέρα σας.. Αν έρθει στην κουβέντα οκ, δεν θα έμπαινα όμως μέσα σ’ένα γραφείο με μια ντουντούκα δηλώνοντας πως δεν πιστεύω στο ξεκάρφωτο. Δεν τους αφορά άλλωστε. Θα πήγαινα βέβαια με καμιά πεντάλφα κρεμασμένη από δω κι από κει αλλά δεν θα τους παρέπεμπε στην αθεΐα αυτό μάλλον..

Μπράβο στον Καφετζόπουλο όντως. Ξέρει άραγε όμως κανείς (εκτός από εμάς) τι συμβόλιζε το μπλουζάκι; Τον ρώτησαν; (δεν είδα την εκπομπή...)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

Ιδέα δεν έχω τι συμβολίζει. Καμιά μπιχτή μήπως? Ας το πάρει το ποτάμι (κι αυτό).
Άβαταρ μέλους
batcic
Δημοσιεύσεις: 629
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 10:50
Όνομα Ιστότοπου: Τhe Schrodinger's Dragon
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη, GREECE
Επικοινωνία:

Ιοκάστη έγραψε:Μπράβο στον Καφετζόπουλο όντως. Ξέρει άραγε όμως κανείς (εκτός από εμάς) τι συμβόλιζε το μπλουζάκι; Τον ρώτησαν; (δεν είδα την εκπομπή...)
Η εκπομπή δεν είχε τέτοιο θέμα Ιοκάστη. Το θέμα ήταν καθαρά η επόμενη μέρα των εκλογών.
--
Ορθολογισμός και Φιλοσοφία
The Schrodinger's Dragon: exists in both states although dragons do not exist!
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

cyberdust έγραψε:Ιδέα δεν έχω τι συμβολίζει. Καμιά μπιχτή μήπως? Ας το πάρει το ποτάμι (κι αυτό).
Είναι το σύμβολο του Out Campaign, για την Αθεϊα. Δηλαδή να μην κρυβόμαστε ως άθεοι.

http://outcampaign.org/promotions
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Εγω δεν θα δωσω συγχαριτιρια στο καφετζοπουλο για το μπλουζακι αλλα στον χρυσογελο που γειωσε τον παπανδρεου.
οπως ειπε και χρυσογελος οι οικολογοι δεν εχουν εμονη με την εξουσια αλλα με τις πολιτικες.

Βεβαια μονο εγω ψηφισα οικολογους κοντρα στους συριζιοτες που μου κανανε πολεμο (οχι εδω μεσα) για αυτο και δεν βγηκαν
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

Μπορεί και να μην συμαίνει απολύτως τίποτα. Να είναι το αρχικό του Αντώνη.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

cyberdust έγραψε:Μπορεί και να μην συμαίνει απολύτως τίποτα. Να είναι το αρχικό του Αντώνη.
μην κρινεις εξ ιδιων τα αλλοτρεια
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

cyberdust έγραψε:Μπορεί και να μην συμαίνει απολύτως τίποτα. Να είναι το αρχικό του Αντώνη.
Συγκεντρώσου...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

Όταν το είδα εγώ, αυτό κατάλαβα. Εσείς; οι δογματικοί, βεβαίως βεβαίως, έχετε περισσότερα στοιχεία να τυρβανίζετε.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

cyberdust, σου δόθηκε ήδη ένας σύνδεσμος στο σχόλιο της Darkchilde παραπάνω όπου φαίνεται ότι το κεφαλαίο κόκκινο Α με το συγκεκριμένο format σε μαύρο φόντο είναι το σύμβολο της εν λόγω εκστρατείας. Και φυσικά τα περισσότερα άτομα εδώ το ξέρουν, γιατί ασχολούνται με την αθεΐα και ενημερώνονται (υπάρχει σχετική ανάρτηση και στο δικό μας φόρουμ).

Άσε λοιπόν τις εξυπνάδες, δεν έχω καμμιά όρεξη να κάνω τον διαιτητή.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

Αν λεγόμονν Αντώνης, ακριβώς ένα τέτοια θα μου 'κανε. Και θα διάλεγα αυτό με το πιο φανταζί φορμάτ. Υπάρχουν και σε άλλα σχέδια?
Άβαταρ μέλους
Astron
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: 10 Μαρ 2009 15:18
Όνομα Ιστότοπου: Σπίθες
Επικοινωνία:

Πολλοί Αντώνηδες κυκλοφορούν στην Αθήνα απ' ότι φαίνεται!
Συνημμένα
Antonis.jpg
Antonis.jpg (4.22 KiB) Προβλήθηκε 1369 φορές
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

Πέρα από το μπλουζάκι με το Α, υπάρχουν έταιρες δηλώσεις αθεικής φύσεως και πεπιθέσεως?

Δεν νωμίζω, όλες και όλοι που φορούν σταυρουδάκια να είναι και φανατικοί χριστιανοί. Μερικοί το θεωρούν και κόσμημα. Κάποια εποχή, στην Ιαπωνία ήταν της μόδας αυτό.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Astron έγραψε:Πολλοί Αντώνηδες κυκλοφορούν στην Αθήνα απ' ότι φαίνεται!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
ntoreMy
Δημοσιεύσεις: 235
Εγγραφή: 26 Απρ 2009 12:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Astron έγραψε:Πολλοί Αντώνηδες κυκλοφορούν στην Αθήνα απ' ότι φαίνεται!
:D :D :D :D

Μερικές φορές αναρωτιέμαι αν γίνεται κάτι εξ επι τούτου για να τραβήξει προσοχή, ή για να τραβήξει την συμπάθεια μιας συγκεκριμένης ομάδας ανθρώπων. Όπως και να έχει πάντως ήταν μεγάλο ρίσκο γιατί άφησε τον πισινούλη του (το λέω ευγενικά) εντελώς ακάλυπτο στην κάθε κατίνα που μπορεί και έχει τα μέσα, πιστοποιημένα από σχολές δημοσιογραφίας και ξεκατινιάσματος, να κάνουν την κίνηση του να φανεί ως πολύ άσχημη. Το σίγουρο είναι ότι το ποιόν του εν λόγω κυρίου είναι σίγουρα αξιοσέβαστο ακόμα και από τις λειράτες που τον περιβάλλουν. Δεν έχει δώσει δικαιώματα, ποτέ δεν προκάλεσε και έχει γενικώς την εικόνα του ειλικρινή ντόμπρου άντρα. Αν ο καθένας είχε τα μισά αρχ...ια να βγει και να πει τη άποψή του όπως ακριβώς την καθορίζει η συνείδηση του, χωρίς επεξεργασία και image makers πιστεύω ότι θα ήταν πολύ πιο εύκολο για όλους. Το παληκάρι είναι παληκάρι σίγουρα. Άντε που ξέρετε, μπορεί το άλλο σκ να σκάσει έτσι και ο Αγιωργάκης... και ο νοών, νοήτο... 8-)
Και ες αύριον τα σπουδαία...
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

cyberdust έγραψε:Όταν το είδα εγώ, αυτό κατάλαβα. Εσείς; οι δογματικοί, βεβαίως βεβαίως, έχετε περισσότερα στοιχεία να τυρβανίζετε.
Σιγά μην τηγανίζουμε κι όλας... :lol:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Απάντηση