Μπράβο στον Καφετζόπουλο!!!

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σιγά τους πολλούς αποκλεισμούς! Μας δουλεύεις; Δύο αποκλείστηκαν όλοι κι όλοι, κι αυτοί μόνο αφού μας έφεραν στο μη περαιτέρω!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

νομίζω ότι δύο είναι πάρα πολλοί.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η ευθύνη για τις αποφάσεις των αποκλεισμών βαρύνει αποκλειστικά τους συντονιστές του forum. Το αν είναι πολλοί ή λίγοι προφανώς είναι σχετικό και δεν μπορεί να αποτελεί θέμα συζήτησης. Κακώς έδωσα συνέχεια προηγουμένως στο θέμα.

Kmellos, ανοίχτηκε νέο θέμα για τον αποκλεισμό του cyberdust, μπορείς να ενημερωθείς εκεί.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

προχτές ποου έβλεπα το ραδιο άρβυλα, ένας απο τους παρουσιαστές (δεν θυμάμε ονόματα guys) φορούσε το γνωστο tshirt http://www.abc-shirts.com/product_thumb ... =150&h=150
if jesus comes back, we kill him again
αρκετά αθειστικό κατα τη γνώμη μου
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
onou12345
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 26 Αύγ 2009 14:43
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κόρινθος

Πάντως ναι, στο ράδιο αρβύλα τα βάζουν μερικές φορές με την εκκλησία, αλλά σαν θεσμό. Πρώτη φορά βλέπω να περνάνε αθεϊστικό μήνυμα, έστω και με έμμεσο τρόπο.
''Extraordinary claims require extraordinary evidence''
Carl Sagan
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Η ατάκα "if jesus comes back we'll kill him again" κάθε άλλο παρά αθεϊστική μου φαίνεται.
Εγώ την βρίσκω κάργα θεϊστική και μισαλλόδοξη. Αντεκκλησιαστική και αντιχριστιανική θα την έλεγα μάλλον. Προϋποθέτει ότι ο ιησούς υπήρξε και σκοτώθηκε, και έτσι και ξαναφανεί θα τον σκοτώσουμε ξανά, να μην μας κάνετε τα ίδια, καθίκια χριστιανοί. Θυμίζει την χειρότερη εικόνα του (ψευδο)αθεϊσμού που στηλιτεύουν (και δικαίως) πολλοί θρήσκοι: τους "άθεους" που απλώς μισούν την εκκλησία και τον χριστιανισμό για την καταπίεση που έφαγαν και τρώνε, αλλά δεν έχουν άποψη για τη μεταφυσική της θρησκείας.

Δεν βλέπω πώς μπορείς να το εκλάβεις ως αθεϊστικό.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

όπα ήρεμα μια κουβέντα είπα. Εμενα πάλυ, αθειστική μου φένεται. Μην πω και λίγο χιουμορίστικη
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
Σίσυφος
Δημοσιεύσεις: 1027
Εγγραφή: 18 Απρ 2009 18:35
Όνομα Ιστότοπου: Youtube Channel
Επικοινωνία:

Έχοντας κατά νου τόσο τις φρικαλεότητες που είπε και "δίδαξε" ο Χριστός (έστω και αν ήταν φανταστικό πρόσωπο), όσο και τα εγκλήματα που έγιναν στο όνομα του, hell, if he comes back we'll kill him again. Πρώτο πράμα μη σου πω! Εμένα μια χαρά πετυχημένη και αστεία μου ακούγεται :P .
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Το σλόγκαν έχει διττή ερμηνεία.
Η πρώτη είναι η θεούσια. Δείτε το και μελοποιημένο:

[youtube]Vwmtdnfwg8I[/youtube]

Η δεύτερη είναι η σατιρική αθεϊστική. Kill the s.o.b.
Για ράδιο αρβύλα, τείνω να το αποδώσω την δεύτερη εκδοχή.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

MariaEvri έγραψε:όπα ήρεμα μια κουβέντα είπα.
νο πρόβλεμ, κι εγώ τη γνώμη μου είπα. :)
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
MariaEvri
Δημοσιεύσεις: 763
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 13:36
Όνομα Ιστότοπου: Dragon island-characters and species
Τοποθεσία: Limassol CY
Επικοινωνία:

δεκτόν :P
God made me an atheist. Who are you to question his wisdom!
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

αλλο να εισαι αθεος-αθρησκος για καθαρα δικη σου επιλογη, και αλλο απλα να βριζεις της θρησκιες τους θεους για να γελασει η παρεα η να φανεις καπως,,,, γενικα το λεω ε μη με παρετε με της πετρες,,,,
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
onou12345
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 26 Αύγ 2009 14:43
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κόρινθος

Εμένα πάντως δεν μου φαίνεται θεϊστική η φράση: if jesus comes back we will kill him again. Έχει και μια δόση χιούμορ. Πιστεύω ότι εννοεί πως τα έχει κάνει τόσο σκατά από τότε (που υποτίθεται το ήρθε) που αν ξαναέρθει θα τον ξανασκοτώσουμε.
''Extraordinary claims require extraordinary evidence''
Carl Sagan
pahar
Δημοσιεύσεις: 91
Εγγραφή: 23 Νοέμ 2009 11:37
Όνομα Ιστότοπου: -

Λοξίας έγραψε:Θυμόμαστε όλοι τί τράβηξε ο επίτιμος αρχηγός ΓΕΝ, Αντώνης Αντωνιάδης, που δεν ήταν και γνωστό δημόσιο πρόσωπο.
τι επιπτωσεις ειχε;
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

pahar έγραψε:
Λοξίας έγραψε:Θυμόμαστε όλοι τί τράβηξε ο επίτιμος αρχηγός ΓΕΝ, Αντώνης Αντωνιάδης, που δεν ήταν και γνωστό δημόσιο πρόσωπο.
τι επιπτωσεις ειχε;
Νομική καμμία.
Αλλά επί εβδομάδες το όνομά του το διέσυραν ένα σωρό τηλεοπτικοί μαϊντανοί με προεξάρχοντες κάποιους υστερικούς χριστιανοταλιμπάν, που ζητούσαν την αφαίρεση του βαθμού του και την προσαγωγή του σε ναυτοδικείο για προσβολή της θρησκείας.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Γκρινιάρης

Για την ιστορία:
Ο ναύαρχος δήλωσε την αθεΐα του, αφού αποστρατεύθηκε. Οπότε μη τρελαίνεστε!
Σε όλες τις εκδηλώσεις που οργάνωνε η εκκλησία των ΧΟ™ ήταν παρόν και (χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά) σταυροκοπιόταν (ίσως για ξεκάρφωμα).
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Γκρινιάρης έγραψε:Για την ιστορία:
Ο ναύαρχος δήλωσε την αθεΐα του, αφού αποστρατεύθηκε. Οπότε μη τρελαίνεστε!
Σε όλες τις εκδηλώσεις που οργάνωνε η εκκλησία των ΧΟ™ ήταν παρόν και (χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά) σταυροκοπιόταν (ίσως για ξεκάρφωμα).
Ναι Γκρινιάρη, όταν αποστρατεύτηκε την δήλωσε. Άλλωστε θα ήταν σχεδόν αυτοκτονία να την δηλώσει όσο ήταν εντός στρατεύματος. Και δεν νομίζω πως μπορούμε να τον μεμφθούμε γιατί δεν το έκανε τότε. Ποιός άλλος είχε τα κότσια να κάνει επωνύμως μια τέτοια δήλωση, έστω και μετά την αποστρατεία;
Και πράγματι, όπως το δήλωσε και ο ίδιος, στις όποιες θρησκευτικές εκδηλώσεις του ναυτικού έπρεπε να παρευρίσκεται και δεν μπορούσε να τις αποφύγει, πήγαινε.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Γκρινιάρης

Λοξία, όπως το πάρει κανείς.
Εσύ το βλέπεις αυτοκτονία, αν το λεγε, εγώ το βλέπω υποκρισία, που δε το 'πε.
Η εκδήλωση του «ηρωισμού», αφού έχει τελειώσει η μάχη, είναι κατ΄ ελάχιστον λυπηρή...
Ας το κράταγε για τον εαυτό και σαν απόστρατος.
Τι άλλαξε στο μεταξύ;
Ποια ανάγκη τον έσπρωξε να εκδηλωθεί;
Απλά, αποφάσισε ξαφνικά να γίνει γλάστρα...

Μου θυμίζει κάτι «αντιδικτακτορικούς αγωνιστές», που κατά τη διάρκεια της χούντας, ήταν (υψηλώς) μισθοσυντήρητοι από το καθεστώς, αλλά μέσα τους ήταν βαθιά «αντιστασιακοί».

Σε όλους αυτούς, τους κατόπιν εορτής ήρωες, κλίνω ευλαβικά το γόνυ και τους μουτζώνω με μανία.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Όχι βρε συ Γκρινιάρη, δεν ηρωποιούμε τον Αντωνιάδη, τουλάχιστον όχι εγώ. Αλλά του λέω ένα μπράβο που έκανε τέτοιες δηλώσεις, έστω και "κατόπιν εορτής".
Και γιατί να το κράταγε για τον εαυτό του; εδώ κάνουμε αμάν για μια τέτοια δήλωση από επώνυμα χείλη και "γκρινιάζουμε" γιατί έγινε; μην φτάνουμε στο σημείο να αυτοσυγχαιρόμεθα επειδή εσύ και εγώ δηλώνουμε δημόσια την αθεϊα μας, αλλά να μας στραβοκάθετε όταν το κάνει ένας επώνυμος ζητώντας του περισσότερο θάρρος. Εμάς ποιός θα μας λογαριάσει; με τον Αντωνιάδη όμως έγινε χαμός. Μέχρι και την αφαίρεση του βαθμού του ζήταγαν από την πολιτεία εκκλησιαστικοί κύκλοι.
Και στο κάτω κάτω γιατί να το έκανε ενώ ήταν ακόμη ένστολος; μήπως θα του συμπαραστεκόμεθα αν, λέμε αν, αντιμετώπιζε προβλήματα από την πολιτεία; θα κατεβαίναμε σε διαδήλωση για να υπερασπιστούμε το δικαίωμά του στην αθεϊα; κάθε άλλο! έχω την εντύπωση πως θα εξαντλούμεθα στις ιντερνετικές κορώνες και καταδίκη του θρησκευτικού κατεστημένου. Θα οργίαζαν ορισμένα μπλογκς, θα τσίριζαν κάποια σαϊτς, θα στέλναμε κάποια emails, και σε λίγες ημέρες θα ασχολούμεθα και πάλι με το αν πρέπει να αναγράφετε το θρήσκευμα στις ταυτότητες.
Η συντριπτική πλειοψηφία των συμπατριωτών μας ζητάει από τους άλλους να γίνουν μπροστάρηδες και να καθαρίσουν την μάχη, ενώ αυτή θα την απολαμβάνει από την άνεση του καναπέ της.

Για εμένα καλά έκανε ο άνθρωπος και μακάρι να τον μιμηθούν και άλλοι, έστω και στην αποστρατεία τους.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

+1 στον Λοξία
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Απάντηση