Γράφτηκα για το σήμα σας...

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
votsalo
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 20 Μαρ 2014 23:41
Όνομα Ιστότοπου: metakinisi.melato.org

Γειά σας,

Γράφτηκα στο φόρουμ για να απαντήσω σ' αυτό το θέμα για το σήμα σας:
viewtopic.php?f=79&t=6894

Δυστυχώς δεν μπορώ να σχολιάσω εκείνο το θέμα, γι' αυτό απαντάω εδώ. (γιατί βάζετε τέτοιους περιορισμούς;)
Το θέμα με αφορά γιατί είμαι ο δημιουργός του Επόμενου Λεωφορείου.
Το σήμα μου μοιάζει με το δικό σας γιατί προφανώς και τα δύο χρησιμοποίησαν το Ελληνικό γράμμα "α", πιθανότατα από την ίδια γραμματοσειρά. Πιστεύω (συγνώμη για τη θρησκευτική λέξη) οτι η γραμματοσειρά που χρησιμοποίησα είναι η FreeSerif. Αρχικά πήρα το γράμμα από το LibreOffice. Αργότερα έψαξα και βρήκα τη γραμματοσειρά εδώ:
http://www.fontspace.com/gnu-freefont/freeserif

Το FreeSerif είναι γραμματοσειρά ανοικτού κώδικα, με άδεια GPL (όπως και η εφαρμογή μου).
Μάλλον θα πρέπει να αναφέρω τη χρήση του FreeSerif κάπου στην ιστοσελίδα μου ή στην εφαρμογή μου.

Έπρεπε να βρω ένα εικονίδιο για την εφαρμογή μου, κι επειδή δεν είμαι γραφίστας, έφτιαξα κάτι απλό.
Επέλεξα το α, για πολλούς λόγους: είναι το αρχικό μου (όνομα και επίθετο), είναι γράμμα στο domain μου (melato.org), μοιάζει με μια καλλιτεχνική απεικόνιση διαδρομής λεωφορείου. Το ν στη μέση συμβολίζει τους δείκτες του ρολογιού.

Υποθέτω οτι κι εσείς πήρατε το σήμα σας από την ίδια γραμματοσειρά.
Παρόμοιο σήμα έχει και το "συνΑθηνά", http://www.synathina.gr/
Φαίνεται οτι αυτό το γράμμα αρέσει.

Υ.Γ. Αν κατεβάσετε τη γραμματοσειρά FreeSerif και διαβάσετε το αρχείο CREDITS, θα δείτε οτι ανάμεσα στους συνεισφέροντες για το GNU FreeFont project είναι οι δημιουργοί του Omega typesetting system. Ορίστε λοιπόν, το άλφα και το ωμέγα γι' αυτό το θέμα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλημέρα και ευχαριστούμε για το σχόλιο!

Η ενότητα που βρίσκεται η ανάρτηση σχετικά με το σήμα προορίζεται για συζητήσεις γύρω από θέματα της Ένωσης μεταξύ μελών και υποστηρικτών της Ένωσης, γι' αυτό και δεν μπορείς να σχολιάσεις εκεί, εκτός φυσικά και αν γίνεις μέλος ή υποστηρικτής. Το υπόλοιπο φόρουμ είναι ανοικτό σε όλους.

Είναι κατανοητό ότι από τη στιγμή που χρησιμοποιήσαμε μια δημόσια διαθέσιμη γραμματοσειρά μπορεί θαυμάσια να την χρησιμοποιήσει και κάποιος άλλος, όπως άλλωστε κάναμε και εμείς.

Απλώς μας προβλημάτισε η σύμπτωση. Εμένα προσωπικά μου δείχνει ότι καλό θα ήταν να έχουμε κάποια στιγμή ένα πιο "προσωπικό" σήμα, σχεδιασμένο ειδικά για εμάς, ώστε να μην προκύπτουν τέτοιες συμπτώσεις.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Απάντηση