Θρησκεία και Αστυνομία

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Παιδιά σας χαιρετώ όλους. Θα ήθελα να μάθω τι γίνεται σε σχεση με την αστυνομία και το θρήσκευμα,αν κάποιος γνωρίζει.Όπως και ο στρατός ,η αστυνομία είναι είναι ένα σώμα με αρκετά θρησκόληπτα άτομα,το οποίο μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα σε κάποιον αθεϊστή αστυνομικό .Αν κάποιος γνωρίζει τι ισχύει,θα ήθελα να γνωρίζω.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

φίλε καλώς ήρθες στο φόρουμ. ψάξε αν θέλεις για «αθεΐα και στρατός» υπάρχει μια σχετική συζήτηση.
Off Topic
Αν και κάποια μέλη που είναι άθεοι σε σώματα ασφαλείας θα έρθουν υποψιάζομαι να σου πουν.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Πόσο υποχρεωμένοι είναι οι Ένστολοι σε θρησκευτικές τελετές;
Κράνη ελληνικής αστυνομίας με σταυρούς.?!
Άθεος στις Ειδικές Δυνάμεις
ΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΡΑΤΟΣ
Δες αυτά κι έπειτα πες μας πού ακριβώς αναφέρεσαι, ποια ακριβώς σ' ενοχλούν και σε πειράζουν. Ομοιοπαθής είμαι.

Καλώς ήρθες, παρεμπιπτόντως. Αν θες πες ένα γεια και στις αυτοσυστάσεις.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Αναφέρεσαι στο τι ισχύει νομικά, στο τι κλίμα επικρατεί κοινωνικά, ή και στα δύο;

Μπορώ να πω σε κάποια μέλη μας που είναι αστυνομικοί να δουν το νήμα, και αν θέλουν να απαντήσουν.
Γενικά πάντως δεν πολυγράφουν στο φόρουμ οπότε δεν ξέρω τι ανταπόκριση θα έχουμε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ευχαριστω για την ανταποκριση παιδια,αυτό που θέλω να γνωρίζω είναι νομικά τι ισχύει,ποιό συγκεκριμένα επειδή ανήκω στην ΔΙ.ΑΣ, οπότε κάθε μέρα είμαι με πολλά άτομα,και αρκετές φορές δουλεύω με διαφορετικά άτομα,θέλω να γνωρίζω εώς που μπορώ να φτάσω μια συζήτηση,δηλαδή επειδή συνήθως τα θρησκόληπτα άτομα φτάνουν σε σημείο να μην μπορούν να συνεχίσουν την συζήτηση,υπεκφεύγουν σε τύπου "ορκίστηκες στη βίβλο"(κάτι που δεν θυμάμαι καν αν έχω όντως κάνει,έστω ότι ισχύει όμως).Επίσης κάποιοι ποιό φανατικοί μπορεί να με απειλήσουν οτι θα ενημερώσουν ανωτέρους,οπότε θέλω να γνωρίζω τι ισχύει και νομικά.Μπορεί αστυνομικός να δηλώσει δηλαδή Άθεος?επίσημα και ανεπίσημα, και αν ναι ή όχι,τι επιπτώσεις μπορεί να έχει?
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μη στενοχωριέσαι για τέτοια θέματα, εγώ π.χ. δεν το κρύβω εξ αρχής. Κανείς δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα, δεν υπάρχει η παραμικρή υποχρέωση να είσαι ΧΟ, απεναντίας σε διαγωνισμούς πρόσληψης στο δημόσιο, όπως σε δικούς μας, το μόνο που δηλώνει κάποιος έγγραφα και υπεύθυνα είναι "ότι δεν πρεσβεύει θρησκευτικές δοξασίες που εμποδίζουν την εκτέλεση των καθηκόντων του", ήτοι, μεθερμηνευόμενο, δεν μπορείς π.χ. να είσαι αστυνομικός και το θρησκευτικό σου Πιστεύω να σου επιβάλλει να μην κρατάς όπλα και να μη σκοτώνεις κανέναν.

Ορκωμοσία έκανα κι εγώ κανονικά (μαλακία μου), αυτό όμως δεν σημαίνει επίσης απολύτως τίποτα. Μπορεί να πεις ότι άλλαξες στο ενδιάμεσο, ότι δεν ήθελες να προκαλέσεις ή να σε ξεχωρίσουν κ.λπ.

Χαλάρωσε. Απλά δεν χρειάζεται ν' ανοίγεις μόνο σου θέματα, όταν δεν υπάρχει λόγος. Σε οποιαδήποτε συζήτηση ή ερώτηση μπορείς (και θα πρέπει) να λες ξεκάθαρα τις θέσεις σου. Το μόνο πρόβλημα θα ήταν να πέσεις σε κάνα ανώτερο φανατικό που θα προσπαθήσει να σε τιμωρήσει εμμέσως, εξ ου και η συμβουλή μου να μην ανοίγεσαι χωρίς λόγο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Κάπως έτσι κάνω ήδη φιλε Τάσο.
Ούτως η άλλως με υψηλόβαθμους δεν εχουμε σχέση,παρα μόνο μερικές φορές το χρόνο.
Είναι αλλιώς εδω σε σχέση με τον στρατό (καταδρομέας ήμουν, Ε'ΜΚ το 2003) και σε σάς το συγκεκριμένο (θρησκευτικό)είναι χειρότερα.
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ένστολος σημαίνει πολλά πράγματα. ;)
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

'Οντως,αλλά ζω για την μέρα που θα σημαίνει συν των άλλων και ελευθερία στην εμφάνιση! ΔΙΑΣ με μακρυ μαλλί και μούσια.Και Rotting Christ στο mp3 , χαχα!
Σεβασμός!
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν μ' έπιασες, αλλά συμμερίζομαι 100 % τον καημό σου.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Μάλλον δεν τόπιασα τότε :P
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Εννοώ ότι υπάρχουν διάφορων ειδών ένστολοι. ;) Στρατός (συν αεροπορία-ναυτικό- στρ. γιατρούς και δεν ξέρω τι άλλο), αστυνομία, πυροσβεστική, λιμενικό...
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

χαχα, το πήγα λίγο ποιο βαθειά μάλλον !Υπάρχουν, όπως και σε καθε σώμα απο αυτά που ανέφερες, υπάρχουν και πάλι "διάφοροι" (άλλοι καλοί και άλλοι... για τον ******)!!!
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

[youtube]_61s62WKVio[/youtube]
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

[youtube]VqcI2g2bbkc[/youtube]

Αληθινά γεγονότα!Μα την Παναγιά την Μπαφομέτισσα!
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Όντως, ειναι ηθοποιος, το βρηκα πριν λιγο. :oops:
Και παλι, και να ηταν μπατσος, τι το παρανομο εκανε;
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Off Topic
Παράνομο τίποτα, κουλό ναι. Εξορισμού οι μπάτσοι δε χορεύουν. :geek:
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 31
Εγγραφή: 22 Σεπ 2013 16:59
Όνομα Ιστότοπου: -

[youtube]1tLOb8puQHg[/youtube]


ή μήπως....... ^^
Ανέγνων, Έγνων, Κατέγνων!
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωραίος...! αλλά πολύ μακριά πήγες

[youtube]2-ILr5emb8k[/youtube]

Τον έχω γνωρίσει, είναι απίθανος τύπος.
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Απάντηση