Γεια χαρά!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
AtheistMadafaka
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Αύγ 2013 14:40
Όνομα Ιστότοπου: -

Πρώτα απ' όλα πρέπει να δηλώσω την ευχαρίστηση μου που βρίσκομαι σε ένα forum σαν και αυτό! Το 96' γεννηθείς μαθητής 3ης Λυκείου (θα γίνω) και από μικρή ηλικία θα έλεγα είχα το μικρόβιο της αμφισβήτησης και της εμβάθυνσης σε θέματα όπως η θρησκεία! Έτσι λοιπόν από 1η γυμνάσιου άρχισα να μην ταυτίζομαι πλέον με θρησκείες και μετά από λίγο καιρό να τις αμφισβητώ κιόλας και επειδή μ'αρέσει να λογομαχώ / συζητώ περί αυτού αποφάσισα (αν και λίγο αργά) να ρίξω μια εγγραφή να δω τη ψάρια θα πιάσουμε! Ευελπιστώ σε ωραίες συζητήσεις , με επιχειρήματα προπάντων! Καλωσόρισα λοιπόν! :D :D
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Ποτέ δεν είναι αργά... έστω και στα 18 σου... :lol:
Καλώς ώρισες λοιπόν.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Sapemeg
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 24 Φεβ 2011 14:41
Όνομα Ιστότοπου: http://www.facebook.com/sam.megleman

AtheistMadafaka έγραψε:...επειδή μ'αρέσει να λογομχώ / συζητώ περί αυτού αποφάσισα ...
αν θες μια συμβουλή, να είσαι σεμνός είναι πιο cool 8-)
φανατισμένος θρήσκος=φανατισμένος άθεος

το ίδιο πράγμα
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες, καλές συζητήσεις να έχουμε.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

AtheistMadafaka έγραψε:Πρώτα απ' όλα πρέπει να δηλώσω την ευχαρίστηση μου που βρίσκομαι σε ένα forum σαν και αυτό! Το 96' γεννηθείς μαθητής 3ης Λυκείου (θα γίνω) και από μικρή ηλικία θα έλεγα είχα το μικρόβιο της αμφισβήτησης και της εμβάθυνσης σε θέματα όπως η θρησκεία! Έτσι λοιπόν από 1η γυμνάσιου άρχισα να μην ταυτίζομαι πλέον με θρησκείες και μετά από λίγο καιρό να τις αμφισβητώ κιόλας και επειδή μ'αρέσει να λογομαχώ / συζητώ περί αυτού αποφάσισα (αν και λίγο αργά) να ρίξω μια εγγραφή να δω τη ψάρια θα πιάσουμε! Ευελπιστώ σε ωραίες συζητήσεις , με επιχειρήματα προπάντων! Καλωσόρισα λοιπόν! :D :D
καλώς όρισες μανταφάκα. μια διευκρίνηση θα ήθελα για τον όρο ''εμβάθυνση σε θέματα θρησκείας.'' τι ακριβώς εννοείς; σε τι εμβαθύνεις και με τι τρόπο; συνήθως ο όρος εμβάθυνση αναφέρεται σε ζητήματα πέρα απο το ορατό που φαίνεται με την πρώτη ματιά, π.χ. εξηγούμε ένα θαύμα, η ένα μύθο με αλληγορική σημασία, και όχι ακριβώς ώς έχει.
η αμφισβήτηση είναι φώς φανάρι πως δεν αποδέχεσαι αυτά που σου διδάσκουν περί θρησκείας αλλά με τον όρο ''εμβάθυνση'' ήθελα να μάθω σε τι αναφέρεσαι. ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον. Πού μας ανακάλυψες;
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
AtheistMadafaka
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: 18 Αύγ 2013 14:40
Όνομα Ιστότοπου: -

@Θεόφιλος ίσως να μην χρησιμοποίησα το σωστό ρήμα, πάντως εννοώ ότι δεν πήρα αυτά που μου έδωσαν και τα αφομοίωσα, αντιθέτως κάθισα και τα σκέφτηκα μόνος μου, έψαξα, ρώτησα και κατέληξα στα συμπεράσματα μου! Για το που σας βρήκα τώρα! Είχα επισκεφτεί και παλαιότερα το forum χωρίς όμως να ασχοληθώ ιδιαίτερα και τώρα με αφορμή μία σελίδα στο facebook (Έλληνες Άθεοι και Αγνωστικιστές / Greek Atheists and Agnostics) είπα να ρίξω μια ματιά !
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

AtheistMadafaka έγραψε:@Θεόφιλος ίσως να μην χρησιμοποίησα το σωστό ρήμα, πάντως εννοώ ότι δεν πήρα αυτά που μου έδωσαν και τα αφομοίωσα, αντιθέτως κάθισα και τα σκέφτηκα μόνος μου, έψαξα, ρώτησα και κατέληξα στα συμπεράσματα μου!
Όλοι μας κάποια στιγμή, έχουμε κάτσει και σκεφθήκαμε όλα αυτά τα απίθανα πράγματα που μας έχουν δώσει γύρω από την θρησκεία, και έχουμε καταλήξει ο καθένας μας ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία του στα ανάλογα συμπεράσματα.
τα συμπεράσματα των περισσότερων εδώ χωρίζονται σε 2 βασικές κατηγορίες:η πιστεύεις στον Θεό η δεν πιστεύεις, για μένα όμως δεν είναι τόσο απλό όσον αφορά την θρησκεία, γιατί άντε και πούμε πως δεν υπάρχει Θεός. τι γίνεται τότε; έχουμε ικανοποιηθεί από αυτήν την διαπίστωση μας μιας και δεν βρέθηκε κανείς να μας τον παρουσιάσει; όχι δεν μας καλύπτει αυτήν η διαπίστωση γιατί πίσω από την λέξη Θεός υπάρχουν οι σημασιακές έννοιες που συνδέουν με αόρατες αλυσίδες τις κοινωνικές ομάδες το αίσθημα περί δικαίου, την τάση να αναλογιζόμαστε συχνά ποιός είναι τάχα ο σκοπός μας και ποιό το πεπρωμένο μας, τις ερινύες να μας ζώνουν για κάτι που καταλαβαίνουμε πως κάναμε λάθος, και τόσα άλλα που αν δεν επεκταθείς και δεν εμβαθύνεις ο Θεός θα φαντάζει απλά σαν μια εικόνα ενός αγιογράφου σε κάποια εκκλησία και όχι όλα όσα παραπάνω ανέφερα.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς ήλθες νέε μου! :D

Χαίρομαι όταν βλέπω νέους να ενδιαφέρονται για το θέμα του θεϊσμού/αθεϊσμού. Έχω την εντύπωση ότι οι περισσότεροι σημερινοί νέοι είναι ψιλοάθεοι αλλά όχι συνειδητοί, ενώ μια μεγάλη μερίδα είναι θρησκευτικά αδιάφοροι, με αποτέλεσμα να αφήνουν περιθώριο στη θρησκεία να αναπτύσσεται ελεύθερα ερήμην τους, παρόλο που δεν τη συμμερίζονται, και καταλήγουν όταν μεγαλώσουν να είναι θρήσκοι της συνήθειας και της παράδοσης, τρέφοντας και στηρίζοντας τελικά την εκκλησία.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

καλώς τον μαδαφάκα. Μια χαρά σε βλέπω!

Sapemeg>
η σεμνότητα δεν ειναι απαραίτητα cool.
cool ειναι να εισαι σεμνός επειδή γουστάρεις, κι όχι επειδή ειναι cool.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Απάντηση