CommiS

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
CommiS
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 23 Σεπ 2009 23:41
Όνομα Ιστότοπου: CommiBlog
Επικοινωνία:

Γεια σε ολους!
Με λένε Χρήστο :character-afro: , είμαι 18 χρονων και μόλις πέρασα στη σχολή Ηλεκτρονικών και Υπολογιστικών Συστηματων του ΤΕΙ Πειραιά. Προφανως για να βρισκομαι σε αυτο το forum δεν πιστευω σε κανενα θεο ("θεους και μαλακιες" οπως λεει ο πατερας μου). Αθεος εγινα μιας και οι γονεις μου ειναι αθεοι οπως και ο αδερφος μου. Εχω ενα blog το commiblog.blogspot.com (εξου και το CommiS) οπου γραφω διαφορα. Στις πολιτικες αποψεις ειμαι ☭κομμουνιστης☭ (δυσκολο να το λες). Για οποιες αλλες πληροφοριες θελετε απλως ρωτηστε.
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Αλλο κομουνισμός άλλο σταλινισμός, κνιτη..

Ειναι κατι σαν την αθεία σκετη και την αθεία σαν θρησκεία.. κάπως έτσι..

Δεν συχνάζω στο φορουμ οποτε δεν ειμαι ο καταλήλος για τα καλωσορίσματα :P
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Καλωσήρθες, CommiS-monte-Χρήστο.
Και καλές σπουδές.
Αλλά μη νομίζεις ότι δεν έχουμε και κάποιους που πιστεύουν εδώ στο φόρουμ. Απ' όλα έχουμε.
Μπορείς να μας εξηγήσεις τι εννοείς με το "δύσκολο να το λες";

Ενδιαφέρουσα η τοποθέτηση σου, Kmellos, αν και φαίνεται σαν να έχεις συμπεράνει ότι όλοι οι κνίτες έχουν την αθεϊα ως θρησκεία (εκ του Κόμματος εκπορευόμενη), που δεν νομίζω να ισχύει. Αν δεν κατάλαβα καλά, συγνώμη.

Το αν μια ιδεολογία ορίζεται απ' τους θεωρητικούς ή τους πρακτικούς της είναι ένα ζήτημα δύσκολο για μένα. Παρ' όλο που έχω άποψη στο θέμα για τον κομμουνισμό, τον καπιταλισμό, τον αναρχισμό, τον εθνικισμό, το χριστιανισμό κλπ, η άποψη αυτή δεν είναι η ίδια. Φαίνεται ότι κρατάω δύο μέτρα και δύο σταθμά, οπότε προσπαθώ να αξιολογήσω τον κάθε -ισμό με βάση τη θεωρία του, για να μην αδικήσω κανένα. :) Και βέβαια, έχω μια φυσική αποστροφή προς τη λέξη ιδεολογία ως σύνολο ιδεών, αφού θεωρώ ότι πρέπει να σπάμε τις ιδεολογίες και να τις αναλύουμε στις επιμέρους ιδέες τους, αποφασίζοντας αν συμφωνούμε ή διαφωνούμε με την καθεμία.

Δέχομαι και τη βοήθεια του κοινού (nudge, nudge).
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

Οχι δεν εννοούσα αυτό. Ήταν ένα ανάλογο.

Σταλινισμός = Δικτατορία του προλεταριάτου.
Στον κομμουνισμό ποε δεν ειναι ιδεολογία αλλα Ιδεα δεν υπάρχει κεντρική εξουσία. Ενώ στον Σταλινσμο (εννοώντας τον "κομμουνισμο" της Σωβιετική Ενωσης αλλα και του Φιντέλ απ όσο ξέρω) υπάρχει και την ασκεί το Κόμμα.

ουσιαστικά ο σύνδεσμος σε αυτά τα 2 ειναι ο Μάρξ και ο Ένγκελς μιας και ο Σταλινισμός προσπάθησε να φτάσει στον κομουνισμό μέσω του δρόμου που δείξανε αυτοι.
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
Άβαταρ μέλους
psyche
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: αθήνα

καλώς ήρθες CommiS!!!

(@breadfan Το γράφει στο blog του για το κκε)
The finality of death is the coldest truth one must face. Religion makes the perfect distraction.
CommiS
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 23 Σεπ 2009 23:41
Όνομα Ιστότοπου: CommiBlog
Επικοινωνία:

Καλως σας βρηκα ολους!

Οταν λεω "δυσκολο να το λες" εννοω οτι το να λεγεσε κομμουνιστης εχει και πολλες υποχρεωσεις. Αλλωστε ειναι ενας τιμιτικος χαρακτηρισμος. Ενας παππους που εκανε ανταρτης , ΔΣΕ, εξοριες να λεγετε κομμουνιστης. Ο Σταλιν να θεωρηθει κομμουνιστης. Εγω εχω ακομα καιρο και αγωνες.

Και στον κομμουνισμο οπως στον σοσιαλισμο kmello, υπαρχει κεντρικη εξουσια και κεντρικος σχεδιασμος. Κομμουνισμος δεν υπηρξε, παρα μονο σοσιαλισμος. Επι Σταλιν μαλιστα φτασαμε ακομα πιο κοντα. Ο Σταλιν ειναι αυτος που εφαρμοσε πιο πιστα τον Μαρξισμο-Λενινισμο και σε συνδιασμο με τη νικη επι του φασισμου , πεφτει πανω του το περισσοτερο μισος της αστικης ταξης.

Τον στηριζω γιατι οπως και με τις θρησκειες πρεπει να προβαλεται η λογικη και η ιστορικη αληθεια.
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

CommiS έγραψε: Αθεος εγινα μιας και οι γονεις μου ειναι αθεοι οπως και ο αδερφος μου.
Αν έγινες άθεος επειδή ήταν οι γονείς σου άθεοι και κομμουνιστής επειδή ήταν ο παππούς σου, μάλλον θα πρέπει να αρχίσεις από την αρχή και να εξετάσεις τα πράγματα για τον εαυτό σου.
Αν παραδεχτείς ότι θα γινόσουν καλός χριστιανός αν οι γονείς σου ήταν καλοί χριστιανοί, τότε θα αντιληφτείς το πρόβλημα (δεν λέω ότι θα μπορούσες να γίνεις και φασίστας γιατί τότε θα θυμώσεις και πρόθεσή μου δεν είναι να σε κάνω να θυμώσεις).
Καλώς ήρθες!
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
CommiS
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 23 Σεπ 2009 23:41
Όνομα Ιστότοπου: CommiBlog
Επικοινωνία:

Αυτο θα ηθελα να το πω αργοτερα σε ενα θεμα που γραφει ο καθενας πως εγινε αθεος αλλα θα το πω εδω.
Ζω σε μια οικογενεια αθεων και κομμουνιστων και οπως σε ολες τις οικογενειες η επιδραση στα μελη της δηλαδη σε μενα ειναι σημαντικη.
Εννοειται οτι οταν ημουν μικρος δεν ηξερα απο ιδεολογιες και θρησκειες και οπως συμβαινει σε ολα τα παιδια οτι ελεγε η οικογενεια μου θα ελεγα κι εγω.
Αργοτερα βεβαια απο το γυμνασιο και μετα αρχισα να σκευτομαι για ολα αυτα και πλεον ξερω γιατι δε πιστευω στο θεο οπως ξερω και γιατι ειμαι κομμουνιστης.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

τώρα αυτό με τον stalin τι το ήθελες :P
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Το καλως ήλθες στο Commi από ένα συνονόματο Κόμη !!!!
Ελπίζω το φόρουμ να σε βοηθήσει να εκτιμήσεις και το σκεπτικό του αθέου, που είναι άθεος λόγω προσωπικών διεργασιών και όχι λόγω γραμμής του κόμματος : brrr : : brrr :
Το παραπάνω είναι πείραγμα, αλλά η άποψή μου ότι η ηγεσία (οπότε και) οι οπαδοί του ΚΚΕ έχουν ένα δικό τους τρόπο σκέψης, όντως υπάρχει.
Καλά γραπτά!
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
kmellos
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 337
Εγγραφή: 10 Ιουν 2009 15:46
Όνομα Ιστότοπου: -

CommiS έγραψε:Κομμουνισμος δεν υπηρξε, παρα μονο σοσιαλισμος.
Παρισινή Κομμούνα

Ζαπατίστας

εκτός αν μιλούσες μόνο για Ρωσσία..
"Και τι γίνεται με τους επίγειους θεούς-άρχοντες; Αυτοί βλέπεις δεν είνα απλά μια ιδέα, έχουν ύλη και είναι μπροστά σου,
δεν μπορείς να πεις απλά οτι δεν πιστεύεις."
-Kαταναλώστε έξυπνα, αν δεν γίνεται καθόλου
-Razastarr.. τι να λεμε..
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

CommiS έγραψε: Εννοειται οτι οταν ημουν μικρος δεν ηξερα απο ιδεολογιες και θρησκειες και οπως συμβαινει σε ολα τα παιδια οτι ελεγε η οικογενεια μου θα ελεγα κι εγω.
Αργοτερα βεβαια απο το γυμνασιο και μετα αρχισα να σκευτομαι για ολα αυτα και πλεον ξερω γιατι δε πιστευω στο θεο οπως ξερω και γιατι ειμαι κομμουνιστης.
Αν είναι έτσι χαίρομαι. Απλά συσχέτισα την αναφορά σου στον Στάλιν με την αναφορά που κάνουν τα φανατικά ελληνόπουλα στον Αλέξανδρο τον Μακεδόνα, ο οποίος έκανε δυστυχισμένους μερικά εκατομμύρια ανθρώπων προσπαθώντας να εκπολιτίσει εκείνους που προηγήθηκαν σε πολιτισμό.
Υπάρχει κάποιος στο φόρουμ που θα μπορούσε να σου παρουσιάσει το πραγματικό πρόσωπο του Στάλιν, αλλά δεν μπορώ να τον κατονομάσω και να του φορτώσω μια υποχρέωση. Ίσως όταν βρει τον χρόνο να το κάνει μόνος του.
Συγνώμη για το «εκτός θέματος».
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες!

Τώρα έχουμε δύο γαλαζοαίματους :mrgreen: κόμητες μάλιστα!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Λοξίας έγραψε:Καλώς ήρθες!

Τώρα έχουμε δύο γαλαζοαίματους :mrgreen: κόμητες μάλιστα!
:hand: :hand: :hand:
Εκουσίως ή ακουσίως παραβλέπεις ότι οι ομοιότητες σταματούν στο ομόηχο των ονομάτων.
Νομίζω ότι ο Commy πριν 90 χρόνια ευχαρίστως θα έσφαζε έναν γαλαζοαίματο Κόμη.

link The Commies Are Coming, the Commies Are Coming
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Το ερώτημα είναι αν θα τον έσφαζε δικαίως, αγαπητέ Κόμη.
Και το θέμα είναι τι θα του έκανε σήμερα, δοθείσης της ευκαιρίας.
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Υπάρχουν επίσης το κόμμι και η κόμη (και η Κώμη).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Εκουσίως, εκουσίως αγαπητέ Κόμητα (της Τουλούζης) :lol:
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Σταλινικός λοιπόν,ε?Χουμ...ως νιχιλιστής,έχω πολλές ενστάσεις,αλλά επιφυλάσσομαι για την ώρα.Welcome btw.
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
CommiS
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: 23 Σεπ 2009 23:41
Όνομα Ιστότοπου: CommiBlog
Επικοινωνία:

Ας πω πρωτα το πως αποφασισα να εχω αυτο το ψευδωνυμο. Πριν δυο χρονια και κατι αρχισε η ενασχοληση μου με το internet. Τοτε ανοιξα κι ενα blog. Μετα απο περιπου ενα χρονο ομως το βαρεθηκα και αποφασισα να δημιουργησω ενα καινουριο blog πιο ωραιο. Σκευτομουν πολυ καιρο να βρω ενα ωραιο ονομα για το blog και μου ηρθε ξαφνικα το Commiblog, το οποιο προερχεται απο το επιθετο commy που χρησιμοποιουν οι αμερικανοι για τους Ρωσσους τους κομμουνιστες και δε ξερω εγω τι ακομα. Βεβαια αυτοι απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να το λενε ως βρισια. Αλλα δε πειραζει. Οταν ειπα να γινω μελος σ΄αυτο το forum παλι αναρωτιωμουν πιο ψευδωνυμο να βαλω και παλι εντελως ξαφνικα μου ηρθε το CommiS απο το blog μου.

Συνονοματε, ευτυχως που καταλαβες οτι το οτι δε πιστευω στο θεο δεν προερχεται απο το Κομμα, αν και πιστευω βοηθησε κι αυτο. Φυσιολογικα ετσι ειναι - τα μελη του ΚΚΕ εχουν ενα ξεχωριστο τροπο σκεψης, αλλωστε υπαρχει μια ολοκληρη φιλοσοφια ο μαρξισμος-λενινισμος (διαλεκτικος υλισμος) πισω απο το ΚΚΕ.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καλωσήρθες πρώην σύντροφε.(Αν και όταν απόρριψα το ΚΚΕ δεν είχες γεννηθεί ακόμη-αυτό δεν το λέω υποτιμητικά it's a fact.Οπότε technically δεν υπήρξαμε ποτέ σύντροφοι).Σε ένα έχεις δίκιο όμως,ο τίτλος του μαχητή του Δημοκρατικού Στρατού είναι όντως τιμητικός (για τον παππού σου).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Απάντηση