Ενα θερμο χαιρετε!! :)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Καλημέρα σας. Ονομαζομαι Βασιλικη. Προερχομαι απο οικογενεια Μαρτυρων του Ιεχωβα, οσοι εκ των μελων γνωριζουν τα σχετικα με αυτη την θρησκεια κατανοουν απολυτα την κατασταση μεσα στην οποια γαλουχηθηκα απο 0 ετων. Χαιρομαι, παρολη την θρησκευτικη προπαγανδα που δεχθηκα παιδιωθεν που καταφερα να απαλαξω τον εαυτο μου απο την πιστη τοσο στον εν λογω θεο οσο και απο την πιστη εν γενει. Σημερα δηλωνω υπερηφανα αθεη και αντιθρησκη.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς την και μπράβο για την απόδραση από ένα από τα πιο δύσκολα προφανώς περιβάλλοντα.
Υποθέτω ότι θα έχεις ιστορίες (απείρου κάλλους;) να μας διηγηθείς.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Vasiliki Dove
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: 25 Ιούλ 2013 03:35
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

Η αληθεια ειναι οτι εχω να διηγηθω πολλες ιστοιες, κωμικοτραγικες οι οποιες δεν μου φερνουν παντα το χαμογελο στα χειλη.. Αν και σταδιακα με την παροδο των ετων το ξεπερναω.. :) Διαβασα με προσοχη τη λημμα σχετικα με τους μαρτυρες και μου ηρθαν πολυ οικειες εικονες στο μυαλο. Τωρα πια εκεινο που επιθυμω ως τπτ αλλο στον κοσμο ειναι να πεσει στα χερια μου ενας ανυποψιαστος μαρτυρας και να τον κατασπαραξω.. :lol:
Ο αγωνας μου εντοπιζεται κυριως στην απομακρυνση και αλλων ατομων που εχουν γεννηθει εκει μεσα και δεν καταφεραν ποτε να σκεφτουν κατι εναλλακτικο ή δεν καταφεραν ποτε να αποδρασουν. Η Γιαχωβαδικη προπαγανδα ειναι τοσο καλα κατασκευασμενη που ακομα και αν παψει να πιστεψεις (πραγμα εξαιρετικα δυσκολο) τελικα παραμενεις απο φοβο μιας και συνηθως η οικογενεια σου και ολος ο κοινωνικος σου περιγυρος σε αλλοτριωνει, η μαμα σου με το ζορι σου μιλαει (και αν)..
ΤΡΑΓΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ!!!..
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Βασιλική καλώς ήρθες!!

μπράβο για την έξοδο σου & το κουράγιο σου, αναμένω με ενδιαφέρον τις εμπειρίες σου.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου Βασιλική και καλώς ήρθες!

Είχα στο δημοτικό ένα φίλο εκ των μαρτύρων του Ιεχωβά και όταν τον θυμάμαι μόνο λύπη μου επαναφέρουν οι μνήμες μου. Το πως τον μεταχειρίζονταν οι συμμαθητές και οι δάσκαλοι μόνο εκφυλισμένο και παρακμιακό μπορείς να το χαρακτηρίσεις αν όχι απάνθρωπο.

Εύγε στην υπομονή σου αν είχες παρόμοιες εμπειρίες και εύγε για το μεγάλο βήμα της αποδέσμευσης από την κατήχηση των θρησκειών.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς ώρισες Βασιλική.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
FarEarth
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 18 Αύγ 2012 23:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γειά σου Βασιλική και Μπράβο σου που απεγκλωβίστηκες απο αυτό το βλαβερό υπόδειγμα, που έχει τυφλώσει και εγκλωβίσει εκατομμύρια μυαλά ...!

Well done !! :text-bravo:
Όποιος τύχει και κουβαλάει την Αλήθεια , θα υποφέρει από το φορτίο, ενώ οι άλλοι θα τον νομίσουν για κακόβουλο.Λίγοι θα καταλάβουν τι κουβαλάει αλλά θα φοβηθούν να πάνε δίπλα του, οι περισσότεροι θα προσπαθήσουν να τον διώξουν μακρυά γιατί ενοχλούνται από Αυτή ...
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου Βασιλικη,οπως και να το κανεις η οικογενεια και ο στενος κοινωνικος περιγυρος καλως η κακως ειναι που ασκει τη μεγαλυτερη επιρροη στη διαμορφωση των προσωπικων πεποιθησεων του ατομου.
Κι οσο πιο κλειστος ειναι αυτος ο κοινωνικος περιγυρος,δηλαδη χωρις την επαφη με αλλους ανθρωπους διαφορετικων πεποιθησεων και συνηθειων τοσο περισσοτερος ειναι ο δογματισμος,το αλαθητο και η ελλειψη ατομικης συναισθησης ευθυνης που επικρατει μεσα σε αυτες τις κοινωνιες.Διοτι ολοι τους ανεξαιρετως ειναι υποχρεωμενοι να λειτουργουν σαν ενα και μοναδικο ατομο χωρις δυνατοτητα διαφοροποιησης απο το γενικο κανονα αδυνατωντας να αντιληφθουν οτι υπαρχουν κι αλλοι ανθρωποι με διαφορετικες αντιληψεις απο τις δικες τους.

Η μοναδικη λυση ειναι να παρει ο ανθρωπος τη ζωη στα χερια του,να βρει μια δουλεια και να ανεξαρτητοποιηθει απο τις επιρροες του στενου περιβαλλοντος.Εκει τοτε θα καταλαβει οτι η υπαρξη του θα εξαρταται απο τις δικες του δυναμεις,απο τις σωστες η τις λαθος επιλογες που θα κανει κι οτι εαν θα καμει λαθη εκει δεν θα υπαρχει κανενας να του τα δικαιολογει και του τα συγχωρει,κι οτι τα δικαιωματα του θα προκυπτουν ως επιβραβευση για την τηρηση των υποχρεωσεων του απεναντι στην πολιτεια του.

Τοτε μονο θα μπορεσει να γινει ενας συνειδητοποιημενος υπευθυνος πολιτης.Μακρυγορησα παλι.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήρθες!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Βασιλική, καλώς ήρθες και μπράβο σου. Θέλει μεγάλη δύναμη αυτό που έκανες.
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
Απάντηση