Δωδεκαθεϊστές!

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλησπέρα,

Θα ήθελα να σας ρωτήσω κάποια πράματα για τους δωδεκαθεϊστές.

Μέχρι πρότινος είχα την εντύπωση ότι οι "δωδεκαθεϊστές" ήταν απλά μία ομάδα ανθρώπων για την προάσπιση των αρχαιοελληνικών αξιών και της ελληνικής παράδοσης ενώ παράλληλα αντίθετοι στις πρακτικές της εκκλησίας. Κάνου αναπαραστάσεις ύμνησης των δωδεκάθεων αλλά νόμιζα το έκαναν για ιστορικούς λόγους.

Τελευταία, είχα την ευκαρία να συζητήσω με μερικούς από αυτούς, και κατάλαβα ότι πρόκειται για τρελούς που όντως πιστεύουν στην ύπαρξη του Δία! Ορισμένοι από δαύτους δεν σηκώνουν ούτε μύγα στο σπαθί τους ως προς την ύπαρξη των Δώδεκα Θεών, πολλοί δε, έχουν την αυταπάτη ότι προφητικά κείμενα των αρχαίων ελλήνων προβλέπουν την επιστροφή του Δία ο θα διώξει τον Εβραιοχριστιανικό Μασωνικό (όπως αποκαλούν) Θεό. Το ύφος της έκφρασης τους θυμίζει παπάδες που αποζητούν την εξουσία.

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι παίζει με αυτούς; Έχουν πάμπολλες ιστοσελίδες στο διαδύκτιο, ενώσεις, κλπ.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Εγώ γνωρίζω τρεις ομάδες τουλάχιστον:

Ύπατο Συμβούλιο Ελλήνων Εθνικών
Ίσως η πιο οργανωμένη και συγκροτημένη ομάδα, με επικεφαλής τον Βλάσση Ρασσιά. Δεν τον γνωρίζω προσωπικά, αλλά η εικόνα που δίνει είναι ψαγμένου και διαβασμένου ανθρώπου, δεν μου κάνει για τρελός.

Εκατηβόλος
Δεν έχω καλοκαταλάβει αν είναι κομμάτι της ΥΣΕΕ ή κάτι ξεχωριστό. Δυο τρία άτομα που γνώρισα από εδώ ήταν αρκετά λογικά.

12830[Δωδεκάθεο]
Πιο χαλαρή και ανοιχτή ομάδα, με φόρουμ, ειδήσεις και άρθρα. Ίσως εδώ είναι πιο πιθανό να βρεις κάθε λογής λογικό ή τρελό.

Απ' όσο ξέρω στους περισσότερους (ιδίως αυτούς του ΥΣΕΕ και της Εκατηβόλου) δεν αρέσει να τους λένε "δωδεκαθεϊστές", προτιμούν το "έλληνες εθνικοί" ή "οπαδοί της [αρχαίας] ελληνικής θρησκείας".
Όλοι όσους έχω γνωρίσει εγώ, ανήκουν στην πρώτη κατηγορία που λες, δηλαδή δεν πιστεύουν ότι υπάρχει "στ' αλήθεια" ο Δίας.

Ένα τουλάχιστον μέλος της ΥΣΕΕ είναι υποστηρικτής της Ένωσης Αθέων και είμαι σίγουρη ότι είναι άθεος, έχουμε κουβεντιάσει πολλές φορές.
Ένα τουλάχιστον μέλος της Εκατηβόλου είναι και μέλος της ΕνΑ και είναι επίσης άθεος και απόλυτα λογικός.
Από το 12830 γνωρίζω προσωπικά έναν διαχειριστή και μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι είναι άθεος και τα έχει τετρακόσια.

Βέβαια προφανώς δεν τους ξέρω όλους, δεν μπορώ πάντως να επιβεβαιώσω ότι στην πλειοψηφία τους πιστεύουν όντως στους αρχαίους θεούς (αλλά ούτε και το αντίθετο, το δείγμα μου είναι μάλλον μικρό).
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν έχω μιλήσει με τους οργανωτές και μέλη συμβουλίων, πιο πολύ με διάφορους οπαδούς αυτών. Δεν είναι λίγες οι φορές που όταν τους ανέφερα ότι είμαι άθεος με αποκάλεσαν εβραίο και οτι δεν είμαι Έλληνας.

Παρεπτιπόντως, π.χ. στον πρώτο σύνδεσμο που μου έδωσες, της ΕΚΑΤΥΒΟΛΟΣ ΥΣΕΕ, φαίνεται ως μεγάλο τους αίτημα κατευθείαν πρώτο πρώτο η "αναγνώριση της Ελληνικής Εθνικής Θρησκείας". Είναι το πρώτο πράγμα που όλοι τους απαιτούν και επί χρόνια προσπαθούν. Δεν το βρίσκω πολύ υγιές.
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Stan έγραψε:Δεν είναι λίγες οι φορές που όταν τους ανέφερα ότι είμαι άθεος με αποκάλεσαν εβραίο και οτι δεν είμαι Έλληνας.
Κοίτα να δεις τι μαθαίνει κανείς? και κάπου εκεί τελειώνει η συζήτηση...
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Υπάρχουν και οι γραφικοί και οι κολλημένοι και οι «κρυολογημένοι» και οι λογικοί... όπως, μάλλον, παντού...
Γνώρισα απ' όλα τα είδη. Και «ιερείς» και «ιέρειες» και πιστούς και υποστηρικτές και φίλους.
Μπορώ να διαβεβαιώσω ότι για τους περισσοτέρους εξ' αυτών (που είναι οι λογικοί της παρέας) η εθνική «θρησκεία» έχει συμβολική και σημειολογική σημασία. Το «θρησκεία» σε εισαγωγικά διότι σαφέστατα δεν πρόκειται περί θρησκείας. Η θρησκεία απαιτεί ιερά βιβλία, ιερατείο, συγκεκριμένο τελετουργικό, πράγματα που δεν τα έχει η εθνική «θρησκεία».
Stan έγραψε:Δεν έχω μιλήσει με τους οργανωτές και μέλη συμβουλίων, πιο πολύ με διάφορους οπαδούς αυτών. Δεν είναι λίγες οι φορές που όταν τους ανέφερα ότι είμαι άθεος με αποκάλεσαν εβραίο και οτι δεν είμαι Έλληνας....
Έπεσες σε κρυολογημένους... :lol:
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Έχω παρατηρήσει ότι σε αυτό μοιάζουν με τους σατανιστές (κάποιος θρήσκος εκεί έξω νιώθει δικαιωμένος χεχε): κάποιοι από αυτούς βλέπουν το πράγμα εντελώς συμβολικά και κάποιοι άλλοι όντως πιστεύουν στην ύπαρξη του όντος ή των όντων προς τα οποία αποδίδουν τιμή. Συνάντησα άτομο της δεύτερης κατηγορίας στο στρατό, σειρά μου. Ήταν καρούμπαλο.

Δεν είμαστε πεντάχρονα για να πρέπει να προσωποποιούμε τις αξίες που θεωρούμε σωστές.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Stan έγραψε:Παρεπτιπόντως, π.χ. στον πρώτο σύνδεσμο που μου έδωσες, της ΕΚΑΤΥΒΟΛΟΣ ΥΣΕΕ, φαίνεται ως μεγάλο τους αίτημα κατευθείαν πρώτο πρώτο η "αναγνώριση της Ελληνικής Εθνικής Θρησκείας". Είναι το πρώτο πράγμα που όλοι τους απαιτούν και επί χρόνια προσπαθούν. Δεν το βρίσκω πολύ υγιές.
Να σου πω, δεδομένου ότι αυτή η θρησκεία είναι σημαντική για εκείνους, εγώ το βρίσκω λογικό.

Προφανώς και δεν υποστηρίζω οποιαδήποτε θρησκεία αυτή καθαυτή, αλλά εξίσου προφανώς στηρίζω το δικαίωμα του καθενός να πιστεύει ό,τι μπαλαφάρα συμβολική κοσμοθεώρηση θέλει και αυτή να αναγνωρίζεται και θεσμικά ως ισότιμη με κάθε άλλη.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
csar
Δημοσιεύσεις: 1695
Εγγραφή: 23 Σεπ 2012 08:00
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Wien (Osterreich)

Ακριβώς το ίδιο ήθελα να σχολιάσω και εγώ
Off Topic
αλλά δεν το έκανα διότι τον έχω πιάσει μονότερμα το Stan ακόμα δεν ήρθε στην παρέα μας
.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι υγιές να θέλουν να αναγνωριστεί η θρησκεία τους. Στο κάτω-κάτω υπάρχει εδώ και χιλιάδες χρόνια. Αυτό που για μένα δεν είναι υγιές είναι να εγκαταλείπει κάποιος μία θρησκεία για χάρη μίας άλλης :mrgreen:
"Atheism: A non-prophet organization." (George Carlin)
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν ειμαι σιγουρος για το κατα ποσο λατρευονταν το αμιγες αρχαιοελληνικο δωδεκαθεο κατα την περιοδο των αλεξανδρινων,ελληνορωμαικων και υστερης αρχαιοτητας χρονων,μιας και ειχαν δημιουργηθει λογω των πολιτισμικων ανταλλαγων νεες θεοτητες και δοξασιες και οι νεοπλατωνικοι ηταν η περιτρανη αποδειξη για να τραβαει κανεις τα μαλλια του.Το παλιο δωδεκαθεο μαλλον ειχε σβησει για τα καλα μαζι με την πολη-κρατος και τη Σπαρτιατικη πατρωα μεγαλομανια για κυριαρχια επι των παντων.

Αυτοι θυμουνται το δωδεκαθεο,οι χρυσαγιτες τους λακεδαιμονιους και γενικα οτι θυμουνται ολοι οι οπισθοδρομικοι χαιρονται.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Το σύνηθες πρόβλημα, κατ' εμέ, έγκειται στο ότι πολλοί εξ αυτών έχουν θρησκειοποιήσει την (αρχαία) Ελλάδα, θεωρούν εαυτούς άμεσους απογόνους εκείνων των αρχαίων Ελλήνων και νομίζουν ότι αποτελούν μέλη κάποιας ανώτερης φυλής, καταντώντας έτσι χειρότερα ναζιστές και ρατσιστές κι από τους ΧΟ.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πολλοί, ίσως, αλλά σίγουρα όχι όλοι, νομίζω ούτε καν οι περισσότεροι. Απλώς οι λίγοι παλαβοί κάνουν πολλή φασαρία.
Ας μην είμαστε προκατειλημμένοι και ας μην τσουβαλιάζουμε τους ανθρώπους.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Σε κάθε ομάδα υπάρχουν φανατισμένοι, ακραίοι, η κακόηχη μειοψηφία.

Ομολογώ ότι το γεγονός ότι ως ομάδα προσπαθούν για να αναγνωριστεί ως κάτι περισσότερο από μια θεατρική παράσταση όπως διατείνονται ότι είναι, οι άθεοι που λες Μελάνη, με βάζει σε αμφιβολίες για το αν όντως ως σύνολο το θεωρούν θεατρική παράσταση (έστω και με ισχυρούς συμβολισμούς). Φυσικά είναι δικαίωμα τους να αναγνωριστούν ως θρησκεία.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

tasos_didymoteicho έγραψε:Το σύνηθες πρόβλημα, κατ' εμέ, έγκειται στο ότι πολλοί εξ αυτών έχουν θρησκειοποιήσει την (αρχαία) Ελλάδα, θεωρούν εαυτούς άμεσους απογόνους εκείνων των αρχαίων Ελλήνων και νομίζουν ότι αποτελούν μέλη κάποιας ανώτερης φυλής, καταντώντας έτσι χειρότερα ναζιστές και ρατσιστές κι από τους ΧΟ.
AoratiMelani έγραψε:Πολλοί, ίσως, αλλά σίγουρα όχι όλοι, νομίζω ούτε καν οι περισσότεροι. Απλώς οι λίγοι παλαβοί κάνουν πολλή φασαρία.
Ας μην είμαστε προκατειλημμένοι και ας μην τσουβαλιάζουμε τους ανθρώπους.
Θα συμφωνήσω με την Μελάνη. Όπως είπα και πριν, είχα σχέσεις για μεγάλο διάστημα με αυτές τις ομάδες και μπορώ να έχω, θεωρώ, καλή άποψι. Η πλειονότης των είναι λογικότατοι, συνηθισμένοι άνθρωποι. Και μη τους υποτιμάτε ως προς τον αριθμό τους... Είναι πολλοί.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Off Topic
Αναρχος έγραψε:Η πλειονότης των είναι λογικότατοι, συνηθισμένοι άνθρωποι. Και μη τους υποτιμάτε ως προς τον αριθμό τους... Είναι πολλοί.
Spoiler: Εμφάνιση
και οι χριστιανοί το ίδιο.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Δεν αντέχουν οι χριστιανοί την σύγκρισι με τους εθνικούς. Υπάρχει τεράστια ποιοτική διαφορά μεταξύ τους
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

^^
συμφωνώ με Μελάνη, Άναρχο, csar

όπως και συμφωνώ με το δικαίωμά τους - φυσικά - να επισημοποιήσουν τη θρησκεία τους. Αλλιώς δεν ειμαστε άθρησκοι, αλλα αντίθεοι, αντιθρήσκοι.

άσε που, σε σχέση με άλλες θρησκείες , η θρησκεία τους ειναι γαμάτη!! Ίσως η πιο γαμάτη θρησκεία μετά τον σαμανιστικό παγανισμό

και ο πιο γαμάτος θεός ο ΓΑΜΙΑΣ Πάνας.

Πρωταγωνιστεί (Ο Πάνας) και στο ίσως καλύτερο βιβλίο του Τομ Ρόμπινς, το άρωμα του ονείρου, αποδεικνύοντας περίφημα οτι όντως αυτοί οι παλιοί θεοί παίρνουν συχνά συμβολική ή/και σημειολογική σημασία, και οτι υατή η θρησκεία έχει ευρύτερη συμβολική σημασία , πέραν απο τα ελληνικά σύνορα.

Επίσης, να σημειώσω οτι ο Άναρχος φαίνεται να ξέρει τα περισσότερα για αυτούς και προτείνω να τον ακούσουμε.
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Stan
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: 13 Ιούλ 2013 04:18
Όνομα Ιστότοπου: -

csar έγραψε:Ακριβώς το ίδιο ήθελα να σχολιάσω και εγώ
Off Topic
αλλά δεν το έκανα διότι τον έχω πιάσει μονότερμα το Stan ακόμα δεν ήρθε στην παρέα μας
.

Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν είναι υγιές να θέλουν να αναγνωριστεί η θρησκεία τους. Στο κάτω-κάτω υπάρχει εδώ και χιλιάδες χρόνια. Αυτό που για μένα δεν είναι υγιές είναι να εγκαταλείπει κάποιος μία θρησκεία για χάρη μίας άλλης :mrgreen:
Για το λόγο ότι ο δωδεκαθεϊσμός, με την ωρίμανση του, δεν ήταν ακριβώς θρησκεία με την ευρεία έννοια της λέξης, αλλά μία φιλοσοφική μορφή προσωποποίησης της δημοκρατίας που προασπούσε τις δημοκρατικές αντιλήψεις και αξίες τους.

Πως γίνεται να το εκλάβω ως υγιές όταν αντί να προβάλλουν τις αξίες και ιδανικά των Αρχαίων μας προγόνων, προβάλλουν ύμνους και ιέριες και παρουσιάζουν τους Θεούς αυτούς ως τους μόνους αληθινούς θεούς και τη μόνη αλήθεια; (βλέπε Χριστιανισμός)
"Εκείνοι που μπορούν να σας κάνουν να πιστεύετε σε παραλογισμούς, μπορούν να σας κάνουν να διαπράξετε ακρότητες" - Βολταίρος
"Για να γνωρίσεις ποιος σε κυβερνάει, απλά μάθε ποιον δεν επιτρέπεται να επικρίνεις" - Βολταίρος
"Η βία είναι το τελευταίο καταφύγιο των ανίκανων" -Ισαάκ Ασίμωφ
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Stan έγραψε:Για το λόγο ότι ο δωδεκαθεϊσμός, με την ωρίμανση του, δεν ήταν ακριβώς θρησκεία με την ευρεία έννοια της λέξης, αλλά μία φιλοσοφική μορφή προσωποποίησης της δημοκρατίας που προασπούσε τις δημοκρατικές αντιλήψεις και αξίες τους.
Φυσικά στον δωδεκαθεϊσμό ΔΕΝ προσωποποιούνταν η δημοκρατία... Οι θεοί των εθνικών ετιμώντο όπου υπήρχαν Έλληνες (και όχι μόνον) ασχέτως του πολιτεύματος. Αντιθέτως στην περίοδο της δημοκρατίας ανεδείχθησαν αρκετοί οι οποίοι λίγο έως πολύ αμφισβήτησαν πολλές «αλήθειες» του δωδεκαθέου.
Stan έγραψε:Πως γίνεται να το εκλάβω ως υγιές όταν αντί να προβάλλουν τις αξίες και ιδανικά των Αρχαίων μας προγόνων, προβάλλουν ύμνους και ιέριες και παρουσιάζουν τους Θεούς αυτούς ως τους μόνους αληθινούς θεούς και τη μόνη αλήθεια; (βλέπε Χριστιανισμός)
Είπαμε... έπεσες σε κρυολογημένους... Δεν έχει η Λουκά την αποκλειστικότητα στην θρησκευτική βλακεία... :lol:
Οι περισσότεροι, που δηλώνουν εθνικοί ή δωδεκαθεϊστές, κινούνται ακριβώς από αυτές τις αξίες που ανεδείχθησαν μέσα από τον πολιτισμό των τότε Ελλήνων.
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

:D

γιατι τους λες κρυολογημένους? υπάρχει καποια ιστοριούλα γιαυτό?
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Off Topic
Όχι... Απλώς στην περιοχή μου έτσι λέμε τους βλαμμένους...
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
Απάντηση