Καλωσόρισα! (alexrebel)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
alexrebel
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 17 Ιουν 2013 22:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Με λένε Αλέξανδρο,είμαι φοιτητής στην Αθήνα,είμαι άθεος από αρχές της εφηβείας μου και απορώ με τον εαυτό μου πώς και δεν γράφτηκα νωρίτερα!

Χαιρετώ!
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Αλέξανδρε καλώς ήρθες!

από που μας έρχεσαι;
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς όρισες.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Αναρχος
Δημοσιεύσεις: 4450
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 10:45
Όνομα Ιστότοπου: www.dalani.blogspot.com

Καλώς τονα κι ας άργησε... :)
No gods, no masters
Είμαστε εμείς που ζυμώνουμε και δεν έχουμε ψωμί Εμείς που βγάζουμε το κάρβουνο και κρυώνουμε Είμαστε εμείς που δεν έχουμε τίποτα κι ερχόμαστε να πάρουμε τον κόσμο. Τάσος Λειβαδίτης
Ἄφοβον ὁ θεός, ἀνύποπτον ὁ θάνατος· καὶ τ’ ἀγαθὸν μὲν εὔκτητον, τὸ δὲ δεινὸν εὐκαρτέρητον.
alexrebel
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 17 Ιουν 2013 22:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Από ένα χωριό κοντά στην εξωτική Λαμία..;p
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Lamia volo, ala me caro! :D Καλώς τον Αλέξανδρο!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Γεια σου Άλεξ, ποτέ δεν είναι αργά.
Αν επιτρέπεται τί σπουδάζεις και πώς είναι το κλίμα στο χώρο σου, εννοώ από τη θρησκευτική/αθεϊστική σκοπιά.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Wellcome ;)
Minds are like para-chutes. They only function when open.
alexrebel
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 17 Ιουν 2013 22:16
Όνομα Ιστότοπου: -

Στέλιο αν και είμαι γραμμένος και στο Πανεπιστήμιο Πειραιώς, δεν έχω πατήσει και πολύ για να βγάλω κάποιο συμπέρασμα,αλλά επειδή ταυτόχρονα σπουδάζω και σε ΙΕΚ μουσική τεχνολογία,εκεί μπορώ να πώ πως είναι αρκετά normal τα πράγματα,δηλ. έχουμε κάποιους άθεους καθηγητές που σε συζητήσεις μας στις αίθουσες κάνουν αναφορές επί του θέματος.Χριστιανοταλιμπάν καθηγητές ευτυχώς δεν έχουμε.Ίσως βέβαια οφείλεται στον κλάδο και ότι είναι όλοι πορωμένοι με τη μουσική και μόνο. :P Στους άλλους τομείς του ΙΕΚ δεν ξέρω τι συμβαίνει.
Στα θετικά επίσης είναι ότι στις αίθουσες δεν έχουμε είκόνες!:P
(Αν και στη γραμματεία δυστυχώς έχει!)
Άβαταρ μέλους
Στέλιος
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: 16 Δεκ 2011 14:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Ευχαριστώ για την απάντηση, είναι κάπως αισιόδοξη τουλάχιστον.
Ποιο από τα δύο: Είναι ο άνθρωπος μια από τις γκάφες του θεού ή ο θεός μια από τις γκάφες του ανθρώπου;
Φρήντριχ Νίτσε
Απάντηση