Μπουτάρης: Διαχωρισμός εδώ και τώρα.

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μαλιστα δεν ειπε κανεις οτι ο μπουταρης δεν ειναι απλος και λαικος ανθρωπος και οτι δεν εχει προσφερει και τιποτα αν δεν ηταν αυτος που ηταν ουτε εγω θα τον ψηφιζα την πρωηγουμενη φορα

αλλα την στιγμη που κανει δηλωσεις του στυλ ΕΓΩ ΔΕΝ ΚΑΙΩ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΘΟΜΑΙ ΜΕ ΚΟΥΒΕΡΤΕΣ η την πρωηγουμενη φορα που εστειλε στα δικαστηρια τους ποντιους για την συγκεντροση τους την στιγμη που δεν εκανε το ιδιο για το κκε
ε καταλαβαινεις οτι ο κοσμος διχαζεται

οσο για την δημοτικη τωρα που κανεις απο εσας δεν λεει τιποτα ενω τους απλους αστυνομους τους κραζεται
σας θυμιζω οτι 5 λεπτα ΟΛΟΙ οι ανθρωποι της γης θα παρκαρουν διπλα η στο κεντρο της εκαστοτε πολης αν η συμπεριφορα τους ειναι σε παιρνω το διπλομα και της πινακιδες και εσεις το βλεπεται λογικο τοτε τζαμπα μιλαμε

ο κυρ γιαννης αν θελει να ξανα βγει δημαρχος πρεπει να ειναι λιγο ποιο προσεκτικος σε καποια πραματα θεσσαλονικη εισαι τελος
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε:σε αυτήν την κατηγορία ανήκω και εγώ με δυο εγχειρήσεις και μια φλεγμονώδη νόσο , ολική ρήξη τένοντα ώμου ...
Από που το'παθες αυτό πάντως , κάπου πάει το μυαλό μου
Tο μυαλό του καθενός πάει εκεί όπου έχει κλίση.το άτομο. π.χ. αυτό που σκέφτηκες για μένα σε οδηγεί ασυναίσθητα σε μια κακή σου συνήθεια. λέω εγώ τώρα.που νομίζεις πως έχουν απαραίτητα όλοι οι άνθρωποι επειδή την έχεις εσύ υπερβολικά έντονη σαν κύρια δραστηριότητα.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε::lol: ναι οk πλάκα έκανες :liar:
Θεόφιλος έγραψε: καταλαβαίνεις λοιπόν για που το πήγαινες εξαρχής ήθελες να χύσεις λίγο απο το δηλητήριο που σε πνίγει για ανθρώπους με αντίθετη άποψη και κυρίως διανοητικά και μορφωτικά κατώτερους όπως ΑΜΕΑ τσομπάνηδες πάντα κατά την δική σου αντίληψη. ο παππούς η προπάππος σου ίσως να ήταν τσομπάνηδες η ακόμη και κάποιο παιδί σου μελλοντικά να γεννηθεί με ειδικές ανάγκες. τότε τι θα έλεγες ρε μεγάλε;
Θα έλεγα ότι έχεις μεγάλες ελπίδες να το πείσεις με τα επιχειρήματά σου (όπως και τους τσομπάνηδες παππούδες μου). Το δηλητήριο προς αυτούς, που το βλέπεις;
Θεόφιλος έγραψε:επίσης για τις αναπηρίες μου που λές, έχω ακόμη μία είμαι ανήμπορος να κατανοήσω,πόσο χαμηλά μπορεί να πέσει ένας άνθρωπος όταν πάει να συγκρίνει χωρίς να υπάρχει αιτία τον εαυτό του με τον συνομιλητή του, άραγε εσύ καταλαβαίνεις;
Εγώ καταλαβαίνω ότι υπάρχει αιτία να συγκρίνω τον εαυτό μου και τους υπόλοιπους με σένα, αφού νομίζεις (και το νομίζεις ακόμη!) ότι μπορείς να μας κοροϊδέψεις με τέτοιες γελοιότητες...
τελικά, ντεν καταλαβαίνει, η κάνει το χαζό; ΑΣΤΕΙΕΥΤΗΚΑ άλλωστε η μελάνη ήδη το έχει καταλάβει

(( Α.Μ. Good point! Μη βαράς θεόφιλε, μια κουβέντα είπα κι εγώ μέσα στον ενθουσιασμό μου... ))

εσυ γιατί ντεν καταλαβαίνει;
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

Tι δουλειά εγώ με το σταυροκόπιασμα ρε Θεόφιλε ?
Θεόφιλος έγραψε:Tο μυαλό του καθενός πάει εκεί όπου έχει κλίση.το άτομο. π.χ. αυτό που σκέφτηκες για μένα σε οδηγεί ασυναίσθητα σε μια κακή σου συνήθεια. λέω εγώ τώρα.που νομίζεις πως έχουν απαραίτητα όλοι οι άνθρωποι επειδή την έχεις εσύ υπερβολικά έντονη σαν κύρια δραστηριότητα.
Αλήθεια , που πήγε το μυαλό σου ?
Off Topic
Έλα βρε Θεόφιλε , αστειευόμουν , δεν το είπα με κακία ;-)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stratos την 19 Ιουν 2013 17:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
stratos
Δημοσιεύσεις: 1563
Εγγραφή: 14 Αύγ 2010 19:58
Όνομα Ιστότοπου: -

.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Θεόφιλος έγραψε: τελικά, ντεν καταλαβαίνει, η κάνει το χαζό; ΑΣΤΕΙΕΥΤΗΚΑ άλλωστε η μελάνη ήδη το έχει καταλάβει

(( Α.Μ. Good point! Μη βαράς θεόφιλε, μια κουβέντα είπα κι εγώ μέσα στον ενθουσιασμό μου... ))

εσυ γιατί ντεν καταλαβαίνει;
Θεόφιλε σε ειρωνέυτηκε, είδες εσύ τα γελάκια και αποφάσισες να πεις ότι έκανες πλάκα, και ότι η μελάνη το κατάλαβε και γέλασε. Ίντες τι καταλαβαίνει;
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

vesid έγραψε:
Θεόφιλος έγραψε: τελικά, ντεν καταλαβαίνει, η κάνει το χαζό; ΑΣΤΕΙΕΥΤΗΚΑ άλλωστε η μελάνη ήδη το έχει καταλάβει

(( Α.Μ. Good point! Μη βαράς θεόφιλε, μια κουβέντα είπα κι εγώ μέσα στον ενθουσιασμό μου... ))

εσυ γιατί ντεν καταλαβαίνει;
Θεόφιλε σε ειρωνέυτηκε, είδες εσύ τα γελάκια και αποφάσισες να πεις ότι έκανες πλάκα, και ότι η μελάνη το κατάλαβε και γέλασε. Ίντες τι καταλαβαίνει;
γιατί δεν ρωτάς την ίδια αν πούλησε ειρωνία; δεν με έχει συνηθίσει σε τέτοιες νοοτροπίες. ενώ εσύ...άσε καλύτερα λές τους άλλους τι εννοούν για να δικαιολογήσεις τα δικά σου αυθαίρετα και κάκιστα συμπεράσματα.
ας το κλείσουμε εδώ βαρέθηκα. πάντως πιστεύω πως ο διαχωρισμός με το κράτος θα ωφελήσει την εκκλησία.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

stratos έγραψε:Tι δουλειά εγώ με το σταυροκόπιασμα ρε Θεόφιλε ?

αυτό είναι το κακό με σένα . καμία.
Θεόφιλος έγραψε:Tο μυαλό του καθενός πάει εκεί όπου έχει κλίση.το άτομο. π.χ. αυτό που σκέφτηκες για μένα σε οδηγεί ασυναίσθητα σε μια κακή σου συνήθεια. λέω εγώ τώρα.που νομίζεις πως έχουν απαραίτητα όλοι οι άνθρωποι επειδή την έχεις εσύ υπερβολικά έντονη σαν κύρια δραστηριότητα.
Αλήθεια , που πήγε το μυαλό σου ?
πάντως όχι στο σταυροκόπημα, που γυμνάζει το ήθος και το πνεύμα.


Off Topic
Έλα βρε Θεόφιλε , αστειευόμουν , δεν το είπα με κακία ;-)
[/quote]

και εγώ στην πλάκα σε έχω πάρει μην τα παίρνεις στα σοβαρά, όσα σοβαρά λέω.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μηπως να αλλαζαμε τον τιτλο του τοπικ σε κατι αλλο γιατι μονο για το θεμα μπουταρης δεν ειπαμε στην σελιδα 2 απελευθερε?

θεοφιλε εισαι ο μοναδικος που κρατας μια λεξη και την αλλαζεις κανωντας διαφωρετικη ερωτιση απο αυτο που σε λενε εχεις χαρισμα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:
θεοφιλε εισαι ο μοναδικος που κρατας μια λεξη και την αλλαζεις κανωντας διαφωρετικη ερωτιση απο αυτο που σε λενε εχεις χαρισμα
δώσε ένα παράδειγμα η γίνε πιο συγκεκριμένος για να καταλάβω σε που ακριβώς αναφέρεσαι.
η διαφορετική ερώτηση που λές, από την πλευρά μου , ίσως γίνεται ως αντιπαράθεση στην υπάρχουσα ερώτηση αλλά ποτέ εκτός θέματος.άλλο ανάκριση και άλλο συζήτηση.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ε οταν λενε για τον δημαρχο και το τι ζηταει και εσυ κρατας την φραση που σε ειπε ο αλλος σαν ρατσιστικια εναντιων σου[που δεν ηταν αλλιως ηθελε να στο πει και εκεινος[ ε γινεται εκτος θεματος συζιτιση

και εγω το κανω δε λεω απλα εσυ ισως δινεις περισοτερη βαση σε αυτο που θα σε πει ο αλλος και το κρατας και το ξανα ρωτας
ε να μεινουμε στο θεμα για τον δημαρχο μας θα πει καποιος?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:ε οταν λενε για τον δημαρχο και το τι ζηταει και εσυ κρατας την φραση που σε ειπε ο αλλος σαν ρατσιστικια εναντιων σου[που δεν ηταν αλλιως ηθελε να στο πει και εκεινος[ ε γινεται εκτος θεματος συζιτιση
Έχω πρόβλημα μόνο όταν μου παριστάνουν τον ξύπνιο. και αυτό πάλι χωρίς σοβαρή αφορμή.
μιας και ανάφερες το πρόσωπο του μπουτάρη σαν προσωπικότητα δεν μου λέει κάτι, όσο αυτά που λέει. και λέει πολλά και υπέρ της εκκλησίας, αλλά για να τα καταλάβει κανείς, αρκεί να μην είναι προσκολημένος σε συμφέροντα και ξεπερασμένες νοοτροπίες ο διαχωρισμός εκκλησίας κράτους θα έπρεπε να ζητηθεί πρώτα από την εκκλησία γιατί είναι ώριμες οι συνθήκες για αυτήν την πράξη, στην ευρώπη έχουν πολλές δεκαετίες που διαχωρίστηκαν, δεν έπαψε όμως ο κόσμος να πιστεύει.το θέμα είναι κυρίως οικονομικό και αφορά την μισθοδοσία των κληρικών που είναι ένα κομμάτι από αυτό το αδηφάγο τέρας που λέγεται δημόσιο.
και εγω το κανω δε λεω απλα εσυ ισως δινεις περισοτερη βαση σε αυτο που θα σε πει ο αλλος και το κρατας και το ξανα ρωτας
ε να μεινουμε στο θεμα για τον δημαρχο μας θα πει καποιος?
δίνω βάση επειδή με προκαλούν χωρίς να παραδέχονται πώς το τι εννοώ αφορά πρώτα εμένα και το πρόσωπο που απάντησα και ύστερα αυτούς.
και πάλι τονίζω πως ο διαχωρισμός εκκλησίας κράτους δεν είναι κάτι καινούργιο το ΚΚΕ το πρότεινε από το 1918 αν δεν κάνω λάθος. απλά ο μπουτάρης ως σύγχρονος δήμαρχος και πολίτης παρά την ηλικία του το ξαναφέρνει στην επικαιρότητα.
αξίζει να διαβάσει κανείς το κείμενο του για τον ρόλο της εκκλησίας στον δυτικό κόσμο και συγκεκριμένα στην ευρώπη.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

το κκε λεει 100 πραματα απο το 1918 αλλα κανεις δεν τους παιρνει στα σοβαρα εκτος απο το 4% του ελληνικου λαου που τους ψηφιζουν οτι και αν γινει

ο δημαρχος μας κερδισε επειδη ειχε την γνωστη κοντρα με τον μητροπολητη μας σε αυτο πρεπει να σταθουμε αρχικα

σαν δημαρχο τωρα εχει καποιος να πει κατι καλο η ασχημο? αυτο νομιζω ειναι που πρεπει οι θεσσαλονικεις να απαντησουμε

στα θεματα που ενδιαφερουν το φορουμ οσα εχει πει ειναι νομιζω θετικα ετσι δεν ειναι?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Με ρωτούν συχνά, φίλοι μου από την Αθήνα, τι άλλαξε πραγματικά ο Μπουτάρης στην πόλη; Τους απαντώ, πως ο Μπουτάρης έδωσε νόημα στον θεσμό του δημάρχου. Και μόνο αυτό να έκανε, θα ήταν αρκετό για να τον ξαναψηφίσω. Όμως, όλοι ξέρουμε πως η παρουσία του σηματοδότησε ευρύτερες αλλαγές είτε αυτές αφορούν αντιλήψεις και νοοτροπίες για το πώς μπορεί να αναπτυχθεί η Θεσσαλονίκη είτε αφορούν πρακτικές και λειτουργίες του Δήμου. Η πόλη άλλαξε και, παρά τους καιρούς της κρίσης, είναι χαμογελαστή και ζωντανή.
Πολιτική ανάλυση, no shit. Σε επίπεδο διαχείρισης έχει καταφέρει από ελάχιστα έως τίποτα. Σε επίπεδο παρενόχλησης των "συντηρητικών" κάνει καλή δουλειά, εξού και η φήμη του. Άλλη μια απόδειξη ότι το πρόβλημα με τους Ψωμιάδηδες και τους Παπαγεωργόπουλους δεν ήταν ότι ήταν αναποτελεσματικοί ως απατεώνες αλλά ότι ήταν δεξιοί αναποτελεσματικοί ως απατεώνες. Ας είναι, έστω κι έτσι, είπε κάτι σωστό και μακάρι να υπάρξουν κάτι παραπάνω από ευχολόγια προς αυτή την κατεύθυνση. Όλα τα κόμματα του "συνταγματικού τόξου" πλην ΚΚΕ (γελάει ο κόσμος), μαζί και η ΧΑ, έχουν άλλη γνώμη αλλά όσο ζούμε, ελπίζουμε.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Θεόφιλος
Δημοσιεύσεις: 1177
Εγγραφή: 22 Αύγ 2011 17:14
Όνομα Ιστότοπου: -

aristotelis_1 έγραψε:το κκε λεει 100 πραματα απο το 1918 αλλα κανεις δεν τους παιρνει στα σοβαρα εκτος απο το 4% του ελληνικου λαου που τους ψηφιζουν οτι και αν γινει

ο δημαρχος μας κερδισε επειδη ειχε την γνωστη κοντρα με τον μητροπολητη μας σε αυτο πρεπει να σταθουμε αρχικα

σαν δημαρχο τωρα εχει καποιος να πει κατι καλο η ασχημο? αυτο νομιζω ειναι που πρεπει οι θεσσαλονικεις να απαντησουμε

στα θεματα που ενδιαφερουν το φορουμ οσα εχει πει ειναι νομιζω θετικα ετσι δεν ειναι?
αρίστο πολλές θέσεις δικαιώνουν το ΚΚΕ και άλλες το κάνουν να φαίνεται απαρχαιωμένο αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτό ούτε το πρόσωπο του μπουτάρη, αλλά ο διαχωρισμός εκκλησίας κράτους. σαν χριστιανός θέλω να ξεκαθαρίσει το οικονομικό τέλμα του δημοσίου το οποίο το επιβαρύνει κσαι ο κλήρος με υην μισθοδοσία και την απαγκίστρωση της εκκλησίας από πολιτικά παιχνίδια. όσο για τον μπουτάρη λυπάμαι αλλά δεν είμαι οπαδός της προσωπολατρείας είναι για μένα ακόμη ένας δήμαρχος που προσπαθεί.όπως ο δικός μας της νεάπολης η οποία δεν χρωστά ούτε ένα ευρώ.
αυτά.
Απάντηση