προτάσεις για το Σύνταγμα (του Νάσου Θεοδωρίδη)

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ριζοσπαστικές προτάσεις για το Σύνταγμα
Spoiler: Εμφάνιση
Του Νάσου Θεοδωρίδη*

Εν όψει της έναρξης των διαδικασιών για τη συνταγματική αναθεώρηση, θα ήταν χρήσιμο να τεθούν σε δημόσιο διάλογο οι τρεις ακόλουθες προτάσεις:

1. Διαχωρισμός Εκκλησίας και Κράτους: Μια συνταγματική αναθεώρηση αποτελεί τον πιο ενδεδειγμένο τρόπο επίτευξης του διαχωρισμού της Εκκλησίας από το Κράτος, προκειμένου το τελευταίο να μπορέσει έμπρακτα να υιοθετήσει την αρχή της πλήρους θρησκευτικής ουδετερότητας έναντι όλων των θρησκειών, γεγονός που θα έχει θετική επίδραση ως προς την απόλαυση του θεμελιώδους δικαιώματος στην ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης. Με βάση τα ανωτέρω, προτείνεται η κατάργηση του άρθρου 3 του Συντάγματος περί κρατούσας θρησκείας, η απάλειψη του επιθέτου «γνωστή» («θρησκεία») και της φράσης «ο προσηλυτισμός απαγορεύεται» από το άρθρο 13 και η αντικατάσταση του όρκου του Προέδρου της Δημοκρατίας και των βουλευτών από διαβεβαίωση με επίκληση της τιμής και της συνείδησής τους. Η Εκκλησία της Ελλάδος, όπως άλλωστε και όλες οι άλλες θρησκευτικές κοινότητες, μπορεί να μετατραπεί σε ιδιότυπο (sui generis) νομικό πρόσωπο ιδιωτικού δικαίου, με πλήρη διοικητική αυτοτέλεια, και να αναλάβει τη διαχείριση της περιουσίας που της ανήκει ώστε να είναι σε θέση να μισθοδοτεί απρόσκοπτα τον κλήρο. Η ύλη του μαθήματος των Θρησκευτικών, με τη μετατροπή του σε Θρησκειολογία, δεν θα έχει ομολογιακό χαρακτήρα και θα περιλαμβάνει ισότιμη εισαγωγή στην ιστορία, την κοινωνιολογία και τη δογματική όλων των θρησκειών.

2. Δικαίωμα στη στέγη: Στην Ελλάδα οι επιπτώσεις της οικονομικής κρίσης, της ύφεσης, της ανεργίας και της χωρίς τέλος λιτότητας πλήττουν ευθέως το δικαίωμα στη στέγη και επιτάσσουν την όσο το δυνατόν πληρέστερη συνταγματική κατοχύρωσή του. Αρα, απαιτείται μια εξειδικευμένη συνταγματική διάταξη που να προβλέπει την επαρκή χρηματοδότηση στεγαστικών προγραμμάτων υψηλών ποιοτικών προδιαγραφών. Το Σύνταγμα θα πρέπει να εξουσιοδοτεί τον νομοθέτη να ορίζει το ύψος του εισοδήματος κάτω από το οποίο καθένας έχει δικαίωμα απόκτησης εντελώς δωρεάν πρώτης κατοικίας χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση. Η παραβίαση του δικαιώματος πρόσβασης σε απολύτως δωρεάν πρώτη κατοικία πρέπει να υπόκειται σε δικαστικό έλεγχο κατόπιν ειδικού ενδίκου μέσου στρεφόμενου κατά του κράτους. Διεξαγωγή πλειστηριασμού πρώτης κατοικίας πρέπει να απαγορεύεται όταν ο ιδιοκτήτης της δεν διαθέτει άλλη που να καλύπτει τις ανάγκες της οικογένειάς του. Η κληρονομική μεταβίβαση ή η γονική παροχή πρώτης κατοικίας σε τέκνα και σύζυγο δεν πρέπει να φορολογείται εφόσον από το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα δεν προκύπτει πραγματική φοροδοτική ικανότητα. Για ενοίκιο πρώτης κατοικίας θα πρέπει να υπάρχει στοιχειώδης αναλογικότητα μεταξύ οικογενειακού ή ατομικού εισοδήματος, αφενός, και ποσού ενοικίου, αφετέρου.

3. Το αγώγιμο των κοινωνικών δικαιωμάτων: Τα κοινωνικά δικαιώματα θεσπίσθηκαν στις συνταγματικές έννομες τάξεις, όχι επειδή οι κρατούντες, συγκινημένοι από τις στερήσεις των οικονομικά ασθενέστερων τάξεων, έσπευσαν να τα καθιερώσουν για λόγους όψιμης φιλανθρωπίας, αλλά επειδή πιέστηκαν να το κάνουν μέσα από ισχυρούς ταξικούς και κοινωνικούς αγώνες, η δε προστασία που τους παρέχουν είναι συνάρτηση του εκάστοτε συσχετισμού κοινωνικο-πολιτικών δυνάμεων. Πιστεύω ότι σε αυτή τη φάση νομιμοποιείται ηθικά και πολιτικά να προταθεί το αγώγιμο των κοινωνικών δικαιωμάτων, ώστε οι συνταγματικές προβλέψεις για υγεία, παιδεία, στέγαση κ.λπ. να μην επαφίενται στην απόλυτη διακριτική ευχέρεια του νομοθέτη αλλά να καθίστανται αντικείμενο δικαστικής διεκδίκησης απευθείας από τους πολίτες εάν παραβιάζονται. Με τη θέσπιση του «αγώγιμου» δεν θα χρειάζεται η μεσολάβηση του κοινού νομοθέτη για να ενεργοποιηθεί και να συγκεκριμενοποιηθεί το κανονιστικό περιεχόμενο των συνταγματικών διατάξεων που εμπεριέχουν κοινωνικά δικαιώματα. Η κοινωνική δημοκρατία δεν είναι άρνηση, αλλά ανώτερης υφής σύνθεση, διαλεκτική «υπέρβαση», δηλαδή ολοκλήρωση της πολιτικής δημοκρατίας. Η δημοκρατία είναι ουσιαστικά αδιαίρετη, όπως και η αξία και η προσωπικότητα του ανθρώπου, που προστατεύονται από τη συνδυασμένη λειτουργία όλων των αδιαχώριστων αναμεταξύ τους θεμελιωδών δικαιωμάτων: των ατομικών, των πολιτικών και των κοινωνικών.

………………………………………………….

*Δικηγόρος και μέλος του Τμήματος Δικαιωμάτων του ΣΥΡΙΖΑ
Το σημείο 1, δεν σας θυμίζει πολύ, μα πάρα πολύ, την πρότασή μας για συνταγματική αναθεώρηση; Εντάξει έχει κάτι διαφορές (π.χ. ζητά αλλαγή του μαθήματος των θρησκευτικών από ομολογιακό σε γνωσιολογικό, αλλά δεν αναφέρει δραστική μείωση των ωρών και ετών διδασκαλίας, επίσης δεν κάνει κουβέντα για το Άγιον Όρος) αλλά μου δίνει αισιοδοξία να βλέπω να γίνονται τέτοιες προτάσεις.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Ισως αν τα ελεγε αλλος ναι. Ο συγκεκριμενος ανθρωπος εχει θεμα ανελληνισμου. Πριν λιγους μηνες βγηκε να δηλωσει οτι τα (sic) Καρντακ (Ιμια) ειναι τουρκικα. Καταλαβαινω και ειμαι μια χαρα οταν καποιος ειναι απατρις, δικαιωμα του. Ο συγκεκριμενος ομως ανθρωπος ειναι κομπλεξικα και παθολογικα ανθελληνας.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Ξεχνάει (ή αφήνει απ' έξω) το προοίμιο -στο όνομα της αγίας ομοουσίου κ.λπ.

Το 2ο μου φαίνεται εξαιρετικά λαΐκίστικο για να μπει στο σύνταγμα, ενώ το 3ο ελάχιστα το καταλαβαίνω μ' αυτή τη νομικίστικη γλώσσα που χρησιμοποιεί.

Εκτός φυσικά αν θεωρείτε ότι δεν μας αφορούν, οπότε μιλάμε μόνο για το πρώτο.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Ο συγκεκριμενος ομως ανθρωπος ειναι κομπλεξικα και παθολογικα ανθελληνας.
τι σημαίνει ανθέλληνας?

το ρωτώ γιατι παλιά δήλωνα τέτοιος. οχι πλέον.

και Btw, ποιος τη γαμεί τη βατραχονησίδα?
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Leo21 έγραψε:
Ο συγκεκριμενος ομως ανθρωπος ειναι κομπλεξικα και παθολογικα ανθελληνας.
τι σημαίνει ανθέλληνας?

το ρωτώ γιατι παλιά δήλωνα τέτοιος. οχι πλέον.

και Btw, ποιος τη γαμεί τη βατραχονησίδα?
Σημαινει 'τα Καρντακ (ιμια) ειναι τουρκικα' ανθελληνας...

(αληθινη δηλωση του συγκεκριμενου)

Για να μη μπερδευομαστε, δεν εχω κανενα προβλημα με εναν ανθρωπο απατρι, με εναν ανθρωπο επικριτικο στο τι σημαινει πατριδα (οπως ειμαι και εγω) η με εναν ανθρωπο τελειως εναντιον των ιδεωδων της χωρας που γεννηθηκε, αλλα η τουρκολαγνεια του συγκεκριμενου ειναι αχαρακτηριστη.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

δλδ αν κατάλαβα καλά

ανθέλληνας ειναι ο έλληνας τουρκεθνικιστής ?
Off Topic
και που ξέρουμε αν τα Ίμια ειναι ελληνικά ή τούρκικα? μπορει να ειναι τουρκικα. απο οτι φαίνεται ειναι όντως τουρκικά

Νασος the ανθέλλην-man
Με αφορμή την επέτειο των "Ιμίων" (κατ’ εμέ "Καρντάκ", διότι η παραχώρηση Δωδεκανήσων από Ιταλία προς Ελλάδα περιελάμβανε ΜΟΝΟ τις ΠΑΡΑΚΕΙΜΕΝΕΣ προς αυτά βραχονησίδες, ενώ οι συγκεκριμένες είναι ΣΑΦΩΣ πιο κοντά στην Τουρκία παρά στην Κάλυμνο),
anywayz το πάω αλλού για να μη βγώ οφφ τοπικ

εμένα πάντως οι ανθελληνικές του απόψεις μου φαίνονται ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ απολαυστικές.

φαντάσου ποσο γαμάτος ειναι, αφού αναγκάστηκε ο μαλακαλέξης να τον παυσει.
σε τι κόσμο φερατε τα παιδιά σας αθεοι!!!
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Leo δεν εχω ορεξη για ερειστικη συζητηση οποτε το σταματαω εδω. Καλο θα ηταν να σταματησεις να ψαχνεις διενεξεις προς χαριν διενεξης γενικως, αν θες τη γνωμη μου.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
εσύ απάντησες

οτι όποιος λέει Ίμια = Καρντάκ ειναι ανθέλληνας

εγώ απο αυτόν τον τύπο διάβασα επιχειρήματα και εν πάσει περιθπτώσει μια άποψη.

απο την άλλη πλευρά μόνο εθνικιστικές κορώνες διάβασα που το έψαξα λίγο

τι περίμενες δλδ, να σου χαϊδεψω τα αυτιά?

πετάς την αποψή σου και λες δεν ασχολείσαι γιατι ο Θοδωρίδης ειναι το Χ

ΟΚ μην ασχολείσαι , τι μας λες τώτα οτι είμαστε εριστικοί?
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Leo δεν απαντησα σε εσενα αρχικα οπως βλεπεις.

Σε αυτα που γραφεις...αγγλιστι whatever... Δε θα αρχισω διενεξη.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

αυτό να κάνεις. μην την αρχίσεις ;)
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
arpcnet
Δημοσιεύσεις: 214
Εγγραφή: 12 Δεκ 2010 21:52
Όνομα Ιστότοπου: -

Τελικά άγγιζε προβολή και σχολιασμό μια παράγραφος, ενός άρθρου, ενός βουλευτή και μάλιστα τόσο γενική και αόριστη;

Ας κάνει ο καθένας μας την αυτοκριτική του. Πάντως μην καταντήσουμε σαν τον πνιγμένο που πιάνεται απο τα μυαλά του, λίγη εγκράτεια παρακαλώ.
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

Μην υπερβάλλουμε, ένα ποστ έγινε στον χώρο του φόρουμ που προορίζεται για ειδήσεις αθεϊστικού ενδιαφέροντος. Έλαβε 9 απαντήσεις, από τις οποίες οι 8 ασχολούνται με την "ανθελληνικότητα" του συγκεκριμένου βουλευτή και όχι με το άρθρο αυτό καθαυτό (μόνο ο Τάσος είπε κάτι για την ουσία). Αν αυτό το θεωρείς εσύ "προβολή και σχολιασμό", πάω πάσο.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Μόνο το 1 αφορά άμεσα τη θεματολογία αυτής της ενότητας, προτείνω να επικεντρωθούμε σε αυτό. Πέρα από το προοίμιο που ειπώθηκε ήδη ότι μένει ανέγγιχτο, δε βλέπω κάποια πρόβλεψη για την κατάργηση του προκλητικού καθεστώτος της χερσονήσου του Άθω. Σίγουρα θα ήταν ένα καλό πρώτο βήμα οι αλλαγές που προτείνει αλλά θα ήταν καλό η αρχική πρόταση να είναι μαξιμαλιστική για λόγους διαπραγμάτευσης. Οι λοιπές απόψεις του συγκεκριμένου κυρίου μού φαίνονται εντελώς λάθος (τι "ποσά βίας" χρειάζεται να θεωρεί αποδεκτά η αριστερά στις δράσεις της, λαϊκίστικη άποψη περί "κατάκτησης" των "κοινωνικών δικαιωμάτων" σε ιστορικό και κοινωνικό κενό κτλ.) , αυτό δε σημαίνει ότι δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί του στο θέμα αυτό. Ο αποπροσανατολισμός δε βοηθά.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

ρε παιδιά ποιος αποπροσανατολισμός, δεν είμαστε βουλή, συζητάμε

εμένα πάντα με ενδιαφέρει ποιος ειναι αυτός που λέει αυτό που λέει (προτείνει)
και με αυτή την έννοια δε θεωρώ την συζήτηση περι ανθελληνικότητας εντελώς off topic.

τσιερζ
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
viki94
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 έγραψε:
Ο συγκεκριμενος ομως ανθρωπος ειναι κομπλεξικα και παθολογικα ανθελληνας.
τι σημαίνει ανθέλληνας?

το ρωτώ γιατι παλιά δήλωνα τέτοιος. οχι πλέον.

και Btw, ποιος τη γαμεί τη βατραχονησίδα?

Ποιος τα γαμει τα Ιμια αγαπητε Λεο;

Εχουμε ξεχασει την πατριδα μας; Αφηνω στην ακρη τις αποψεις του καθενα, αλλα γιατι τετοιο μισος; Νομιζω πως απλα εισαι ανθελληνας και ντρεπεσαι να το πεις. Με συγχωρεις πραγματικα. Δε σε ξερω αλλα τα λογια σου ειλικρινα με απογοητευουν..
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

Off Topic
Μίσος για ποιόν?

Μα το περιστατικό στα Ίμια χρησιμοποιείται τεχνηέντως για πολιτικές σκοπιμότητας και ενίοτε για καλλιέργεια μίσους.

η φράση "ποιος το γαμεί το τάδε" δείχνει αδιαφορία για το τάδε, οχι μισος...

Και ασφαλώς οι πιο κατάλληλοι να μιλήσουν για τα Ίμια ειναι οι Καλυμνιώτες και όσοι ειναι κοντα εκεί.

Η πατρίδα για μένα ειναι το χώμα, τα ζώα τα φυτά, οχι οι σημαίες.

Δεν ξέρω τι εννοείς πατρίδα και δεν ξέρω τι εννοείς ανθέλληνας.
εν πάσει περιπτώσει, μήπως να ανοίγαμε ένα θέμα

Αιρετικές απόψεις που χαρακτιρίζονται "ανθελληνικές"

??
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

It is by will alone I set my mind in motion.
viki94
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: 10 Μαρ 2011 13:25
Όνομα Ιστότοπου: -

Leo21 έγραψε:
Off Topic
Μίσος για ποιόν?

Μα το περιστατικό στα Ίμια χρησιμοποιείται τεχνηέντως για πολιτικές σκοπιμότητας και ενίοτε για καλλιέργεια μίσους.

η φράση "ποιος το γαμεί το τάδε" δείχνει αδιαφορία για το τάδε, οχι μισος...

Και ασφαλώς οι πιο κατάλληλοι να μιλήσουν για τα Ίμια ειναι οι Καλυμνιώτες και όσοι ειναι κοντα εκεί.

Η πατρίδα για μένα ειναι το χώμα, τα ζώα τα φυτά, οχι οι σημαίες.

Δεν ξέρω τι εννοείς πατρίδα και δεν ξέρω τι εννοείς ανθέλληνας.
εν πάσει περιπτώσει, μήπως να ανοίγαμε ένα θέμα

Αιρετικές απόψεις που χαρακτιρίζονται "ανθελληνικές"

??
Ζεις σε εναν τοπο, μεγαλωνεις ανασαινεις υπαρχεις.
Η πατριδα σου ειναι ολα εκεινα που εσυ θες και αλλα πολλα ακομη. Απλα δεν αντιλαμβανομαι το λογο του να χαρακτηριζω την καθε ελληνικη γωνια της ''γαμιστρωνα'' , η αναξιο λογου, εμμεσως πλην σαφως.
Πες μου τι εννοεις εσυ πατριδα για να σου απαντησω ποιον εννοω εγω ανθελληνα.
Άβαταρ μέλους
xarxar
Δημοσιεύσεις: 2034
Εγγραφή: 14 Δεκ 2009 02:53
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Υάδες

Για να δούμε...
http://www.lifo.gr/mag/columns/5732
Θέλει αρετή και τόλμη η ...αθεΐα.
vesid
Δημοσιεύσεις: 2797
Εγγραφή: 06 Σεπ 2010 13:50
Όνομα Ιστότοπου: -

Συμφωνώ σε όλα με τον Δήμου με εξαίρεση όμως κάτι πολύ σημαντικό. Το μπράβο στην Ρεπούση.

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο της, αλλά έχω την εντύπωση ότι προσπαθεί να μην αναφέρει τις θυριωδίες που έγιναν και από τις δυο πλευρές (αν κάνω λάθος τότε άκυρη η ένστασή μου).

Μέχρι τώρα δεν αναφέρονταν μόνο οι δικές μας και αυτό φυσικά καλλιεργούσε τον εθνικισμό (και πολλά άλλα). Η λύση όμως δεν είναι να κρύψουμε και τις θυριωδίες των γειτόνων μας, αλλά να αναφέρουμε τα πάντα.

Ζούμε στην εποχή της πληροφορίας οπότε το μόνο που μπορεί να πετύχει μια τέτοια τακτική, είναι να μεγαλώσει την αμφισβήτηση των πολιτών απέναντι στο κράτος, αλλά ενδεχομένως και τον εθνικισμό (αφού για παράδειγμα οι εθνικιστές στο internet θα μπορούν εύκολα να παρουσιάζουν στους πολίτες το "τι μας κρύβει το ανθελληνικό κράτος", φυσικά αναφέροντας μόνο ότι τους συμφέρει).
Απάντηση