Χριστιανικές υπογραφές εναντίον Gay Pride και Μπουτάρη

Συζητήσεις σχετικά με τις διάφορες θρησκείες και τις εκκλησίες τους
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ "GAY-PRIDE" ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Ἀγαπητοί μας συμπολίτες καί ἐν Χριστῷ ἀδελφοί,

τόν περασμένο Ἰούνιο (22 καί 23 τοῦ 2012), διεξήχθη διήμερο gay-pride festival στή Θεσσαλονίκη. Τό festival διοργάνωσε καί ἐγκαινίασε ὁ Δήμαρχος Θεσσαλονίκης κ. Γιάννης Μπουτάρης.

Ὁ Δήμαρχος:

* ἔχοντας ἀπαγορεύσει μόλις λίγο καιρό πρίν τό gay-pride στούς Ποντίους συμπολίτες μας (πού ἀριθμοῦν ἑκατομμύρια στή χώρα μας), νά συγκεντρωθοῦν στό ἴδιο σημεῖο (πλατεία Ἁγίας Σοφίας) εἰς ἱστορικήν μνήμην τῆς γενοκτονίας τους ἀπό τούς Τούρκους,
* ἔχοντας ἀγνοήσει τήν οἰκονομική καταστροφή στήν ὁποία βουλιάζουμε ἐθνικῶς καί πού δέν ἐπιτρέπει ἄλογες σπατάλες τοῦ δημοσίου χρήματος,
* ἔχοντας ἀγνοήσει ἀντιδημοκρατικά τή γνώμη τῶν δημοτῶν του γιά τέτοιου περιεχομένου «ἐκδηλώσεις»,
* ἔχοντας ἀδιαφορήσει γιά τήν διάβρωση τῶν χρηστῶν ἠθῶν τόσο τῶν ἐνηλίκων, ὅσο κυρίως τῶν ἀνηλίκων συμπολιτῶν του,
* ἔχοντας διασαλεύσει τήν ἰσορροπία τῆς πατροπαράδοτης Ἑλληνικῆς κοινωνίας,
* μά προπαντός, καταβλασφημώντας μέ αὐτή του τήν ἐνέργεια τό Συνταγματικά Κατοχυρωμένο Ἐπίσημο Θρήσκευμα τῆς χώρας μας, τῆς Ὀρθόδοξης Χριστιανικῆς Πίστεως, πού καταδικάζει τήν ὁμοφυλοφιλία,

ἐπέτρεψε τή διοργάνωση παρέλασης "ὑπερηφάνειας" (gay pride) ὁμοφυλόφιλων, τοῦ μόλις περίπου 3% τοῦ παγκόσμιου πληθυσμοῦ. Συνέβαλε ὡς διοργανωτής καί ὑπέρμαχος μίας τέτοιας ἐνέργειας, στή μόλυνση τῶν χριστιανικῶν αἰθέρων τῆς πόλης μας, μέ τίς σεξουαλικά παραφύσιν κι ἀντορθόδοξες (καί ὄχι μόνο), προκλητικές συμπεριφορές (λεκτικές καί μή) τῶν ὁμοφυλόφιλων, σά νά εἶναι κάτι «καλόν κἀγαθόν».

Ὡς ἐκ τούτου, ἀπό ἀγάπη πρός τόν Θεό κι ἀπό ἀγάπη πρός τήν σωτηρία τῶν συνανθρώπων μας καί εἰδικά τῶν ὁμοφυλόφιλων, δέν μείναμε ἀδιάφοροι καί ἀδρανεῖς στήν δυσωδία αὐτῆς τῆς κοινωνικῆς σήψης πού σπέρνεται. Χωρίς ἐμπάθεια πρός τά πρόσωπα πού εἶναι εἰκόνες Θεοῦ, ἀλλά μέ ὑγιῆ ἀντανακλαστικά ἀπέναντι στίς ἁμαρτωλές-ψυχολέθριες στάσεις ζωῆς, προβήκαμε σέ συλλογή ὑπογραφῶν διαμαρτυρίας. Τόσο γιά τήν ἐν λόγῳ ἐκδήλωση καί τά καταστροφικά κοινωνικά μηνύματα πού συνεπάγεται, ὅσο καί γιά κάθε ἐκδήλωση παρόμοιου περιεχομένου, πού μᾶς μετατρέπει σέ νέα Σόδομα καί Γόμορρα.

Μέχρι στιγμῆς, ἔχουμε συλλέξει 18.720 ὑπογραφές διαμαρτυρίας συμπολιτῶν μας (ἕνα μικρό δεῖγμα μόνο ὀλιγόχρονης ἐξόρμησης), οἱ ὁποῖες μέ ἐνημερωτική ἐπιστολή ἐπιδόθηκαν στόν Δήμαρχο κ. Γιάννη Μπουτάρη καί κοινοποιήθηκαν σέ ὅλες τίς Μητροπόλεις τῆς Ἑλλάδος καί σέ ἄλλους ἐπίσημους φορεῖς καί πρόσωπα τῆς πολιτικῆς καί κοινωνικῆς σκηνῆς, προκειμένου νά ἀναλάβει ἕκαστος τίς εὐθύνες του, γιά τήν κάθαρση καί ὁμαλή λειτουργία τῆς Πολιτείας καί τοῦ βίου μας.

Ὅποτε ὑπάρχουν νέες ἐξελίξεις στό θέμα, θά ἐνημερώνουμε μέ ἀνάλογο Δελτίο Τύπου, πρός ἀφύπνιση καί εὐαισθητοποίηση ὅλων.

Μέ σεβασμό,
ΟΡΘΟΔΟΞΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
4/4/2013
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Το δελτίο τύπου έχει πολύ μα πολύ ζουμί. Εκείνο στο οποίο πρώτα θέλω να σταθώ είναι η συνταγματική αναφορά. Παρ' ότι η ομοφυλοφιλία (μεταξύ συναινούντων ενηλίκων, εννοείται) είναι νόμιμη στην Ελλάδα από το σωτήριον έτος 1951 (τυπικά από την 1η Ιανουαρίου 1952 όταν τέθηκαν σε ισχύ νέο Σύνταγμα και Ποινικός Κώδικας), τίθεται θέμα αντισυνταγματικότητας, με το σκεπτικό ότι η ομοφυλοφιλία καταδικάζεται από το συνταγματικά κατοχυρωμένο επίσημο θρήσκευμα της χώρας, σύνταγμα το οποίο είναι γραμμένο στο όνομα του θρησκεύματος αυτού. Και δεν βρισκόμαστε στο 1951, αλλά στο 2013...
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

μαλιστα εγω θα σταθω μονο σε κατι το απλο

αν πει καποιος το κλασσικο Ε ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟΣ ΜΕ ΤΗΣ ΓΚΕΙ ΠΑΡΕΛΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ ΕΧΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΗΣ ΥΠΕΡΑΣΠΙΖΟΜΑΙ ΤΗΝ ΜΕΙΩΝΟΤΗΤΑ

γιατι αυτο θα σημαινει οτι ειναι υποκριτης

αυτα για την ωρα
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Χμμμ δεν νομίζω ότι είναι υποκριτικό αυτό Αριστοτέλη. Κι εγώ δεν θα πήγαινα ποτέ π.χ. σε μία heavy metal συναυλία, όμως έχουν δικαίωμα να την κάνουν όσοι αγαπούν αυτή τη μουσική και δεν μπορεί να τους τη στερήσει κανείς.

Μία πρώτη απάντηση στο δελτίο τύπου, από την οργάνωση Good As You(th)*:

«Μια τέτοια κίνηση από τη φύση της δείχνει μια απελπισμένη προσπάθεια ανασύνταξης των σκοταδιστικών και συντηρητικών δυνάμεων στη Θεσσαλονίκη, οι οποίες έχουν υποχωρήσει τα τελευταία χρόνια μπροστά στη δυναμική ενεργοποίηση της κοινωνίας των πολιτών στην πόλη. Αυτό σημαίνει ότι δεν πρέπει να εφησυχάζουμε, ώστε και φέτος, όπως και πέρυσι, το Thessaloniki Pride να είναι μια απόδειξη ότι οι υπερασπιστές των ανθρώπινων δικαιωμάτων είναι συντριπτικά περισσότεροι από τους αρνητές τους. Είμαστε ιδιαίτερα περήφανοι που το Thessaloniki Pride πέτυχε να είναι μια πλατφόρμα έκφρασης όχι μόνο των LGBT, αλλά και γενικά όσων αντιτίθενται με τις διακρίσεις, ανεξαρτήτως σεξουαλικού προσανατολισμού και κοινωνικού φύλου».

Εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση τους θα ξεκίναγα την απάντηση με τη φράση «Ἀγαπητοί μας συμπολίτες καί ἐν Χριστῷ ἀδελφές» και θα τους καλούσα στο pride!

*Good As You(th): Το ακρωνύμιο βγάζει τη γνωστή λέξη, ενώ το (th) μετά το you, υπονοεί τη Θεσσαλονίκη.
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

παρα πολυ υποκριτικο δηλαδη σου λεει οτι δεν σε παω αλλα επειδη εισαι μεινωτητα και ειμαι και εγω μια αλλη μειωνοτητα σε υπερασπιζομαι αλλα αν σε συναντησω στο δρομο με την παρεα μου μαλλον δε θα σε μιλησω για σκεψουτο

στο θεμα μας εγω ειμαι υπερ στο φεστιβαλ που θα γινει για καλλητεχνικους λογους
οπως και υπερ σε ολες της εθνικες ιστορικες εκδιλοσεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

truleysi έγραψε: με το σκεπτικό ότι η ομοφυλοφιλία καταδικάζεται από το συνταγματικά κατοχυρωμένο επίσημο θρήσκευμα της χώρας, σύνταγμα το οποίο είναι γραμμένο στο όνομα του θρησκεύματος αυτού.
Ω ναι, είναι ένα πολύ μα πολύ ενδιαφέρον σκεπτικό. Αν το τραβήξεις ως εκεί που πάει, πάρα πολλά πράγματα βγαίνουν αντισυνταγματικά.

Μα πόσο κότες πια μπορεί να είναι οι κυβερνώντες, που δεν τολμούν να κουνήσουν τη θρησκεία από το σύνταγμα, και πόσο πάπιες οι μετριοπαθείς "χριστιανοί ορθόδοξοι" όλης της χώρας, που νίπτουν τας χείρας τους για τις ακρότητες των ιεραρχών τους;
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

You can run but you can't hide. Άστους να σκούζουν. Οι μετριοπαθείς είναι το θέμα, όχι οι λίγοι, γραφικοί φανατικοί.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
kapages
Δημοσιεύσεις: 2911
Εγγραφή: 23 Δεκ 2010 05:10
Όνομα Ιστότοπου: -

βεβαιως να γινει το gay pride (εχω παει κιολας με τη γυναικα μου, παροτι ειμαστε straight μεχρι να αποδειχθει το αντιθετο :),
αλλα γιατι απαγορευτηκε η ποντιακη εκδηλωση στον ιδιο χωρο;
Παραδεισος ειναι η ικανοποιηση καθε ατομικης επιθυμιας. Κολαση, ειναι η συγκεντρωση αυτων των ατομικων παραδεισων...
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Δυστυχως καποιοι θα προτιμουν παντα Παπαγεωργοπουλους και Ψωμιαδηδες και εκμεταλευονται το θρησκευτικο αισθημα για να διαδωσουν τις θεσεις τους...
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

kapages έγραψε:αλλα γιατι απαγορευτηκε η ποντιακη εκδηλωση στον ιδιο χωρο;
http://www.agelioforos.gr/default.asp?p ... tid=138597

Ο δήμαρχος έχει καλέσει όλα τα ποντιακά σωματεία να συμμετάσχουν υπό το δήμο Θεσσαλονίκης στην εκδήλωση, προειδοποιώντας ότι δε θα επέτρεπε τη χρήση της πλατείας Αγίας Σοφίας για ξεχωριστές εκδηλώσεις των ποντιακών ομοσπονδιών (ΠΟΠΣ και ΠΟΕ) ή μεμονωμένων σωματείων. Ωστόσο, η ΠΟΕ διοργανώνει στις 7 το απόγευμα της ίδιας μέρας επετειακές εκδηλώσεις στην πλατεία Αγίας Σοφίας, με ομιλητές τον πρόεδρό της, Γιώργο Παρχαρίδη, και τον βουλευτή Νιου Χάμσαϊρ των ΗΠΑ, Τομ Κατσιαντώνη.

---

Δε νομίζω ότι ο δήμος Θεσσαλονίκης έδειξε πρόθεση να πατρονάρει το gay pride.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Leo21
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2198
Εγγραφή: 25 Απρ 2011 18:53
Όνομα Ιστότοπου: -

ανεβασμένο τον βλέπω τον αριστείδη ή μου φαίνεται? να γίνεται ελέυθερα λοιπόν το gay pride φίλε, δεν έχεις κανένα ενδοιασμό; εεε όπου να'ναι τότε θα σε πείσουμε και για τους γάμους ομοφυλοφίλων, που επιτράπηκαν πρόσφατα και στη γαλλία.

φιλούμπες απελευθερωτικές

ΓΛΥΚΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΠΟΡΟΥΣ

που κάνουν ακτιβισμό σε αυτή τη χώρα που ειναι τόσο πίσω σε όλα
"Θρησκεία είναι να μην λυπάσαι που δεν καταλαβαίνεις." ~ egore
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

φυσικα και να γινει η παρελαση τον γκει και ο γαμος τους κανενα προβλημα θελει ο κυριακος να παντρευτει τον μητσο δικαιωμα του

απλα ο δημος να μην ειναι χορηγος ολων αυτων τον παρτυ αυτοι που τα διοργανονουν να τα πληρωνουν

οσο για τους ποντιους ναι τους εστειλε στα δικαστηρια επειδη κανανε την πορεια που ο ιδιος απαγορεψε
βεβαια ο δημαρχος ειχε απαγορεψει και πολιτικες συγκεντροσεις στην αριστοτελους αλλα συριζα και κκε κανανε κανωνικα και εκει δεν ειπε κατι ο δημαρχος

ξανα ρωταω οποιος πει οτι ειμαι αντιθετος η δε με αρεσουν οι γκει παρελασεις αλλα υπερασπιζομαι τους αγωνες τον γκει επειδη ειναι μειωνωτητα ειναι η οχι υποκριτης?
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Οχι.

Βλέπεις, θετής ένα θέμα που έχει χιλιό ειπωθεί και χιλιό απαντηθεί, είναι αντίστοιχο του "Πως μπορείς να υπερασπίζεσαι την θρησκευτική ελευθερια τον μουσουλμάνων εάν είσαι άθεος ;"

Μπορείς να διαβάσεις τις απάντησης που πήρες τότε.

Βασικά το ερώτημα σου έτσι όπως έχει γραφή υποθέτει πράματα που μπορεί να μην ισχύουν. Δεν είναι δεδομένο ότι κάποιος "υπερασπίζεται" τους gay επειδή είναι μειονότητα, οι υπεράσπιση του δικαιου δεν έχει καμια σχέση με το εάν οι αδικούμενοι είναι λιγότερη από την πλειοψηφία.

Και εμενα δεν μου αρέσουν τα μπρόκολα και τα βρίσκω εξαιρετιά αηδιαστικά, αυτό δεν σημαίνει ότι εάν κάποιος θέλει να απαγόρευση σε κάποιον να τρώει μπρόκολα θα συμφωνήσω στην απαγόρευση

Το gay pride το πλήρωσε ο δήμος ; Μιλάω για την ίδια την διοργάνωση, όχι για παρεμφερή έξοδα του δήμου λόγο του gay pride
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

ενταξει ο σβοιν συνεχιζει το ιδιο εργο θεατες

αν δεν σε αρεσουν τα μπροκολα μην τα παρεις αλλα η γκει παρελαση ειναι διαφωρετικη δε μπορει να λες μεσα σου
ελα ρε με της αδελφαρες που θα κανουνε πορεια και το καθηεροσανε καθε χρονο αλλα να μην εχεις το θαρος να το δηλωσεις δημωσιος επειδη και εσυ σαν μειωνοτητα διεκδικεις καποια αλλα ετοιματα και για αυτο πρεπει να δειχνεις συμπαρασταση στην αλλη μειωνοτητα

εισαι υπερ πες το εισαι κατα πες το τοσο δυσκολο ειναι?

ναι ο δημος ηταν χορηγος περσυ
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγώ προσωπικά τα gay pride όπως τα έχω δει στο εξωτερικό από την τηλεόραση τα βρίσκω αντιαισθητικά, από εκεί και πέρα οι προσωπική μου αισθητική δεν έχει καμια απόλυτος σχέση με το εάν αυτός έχει δικαίωμα να κάνει παρέλαση/διαδήλωση οπίου δήποτε τύπου.
ελα ρε με της αδελφαρες που θα κανουνε πορεια και το καθηεροσανε καθε χρονο αλλα να μην εχεις το θαρος να το δηλωσεις δημωσιος επειδη και εσυ σαν μειωνοτητα διεκδικεις καποια αλλα ετοιματα και για αυτο πρεπει να δειχνεις συμπαρασταση στην αλλη μειωνοτητα
Αυτή εδώ η δήλωση σου δείχνει ότι δεν έχεις κατανόηση αυτό που ειπώθηκε στις προηγούμενες συζήτησις περί μουσουλμάνων και θρησκευτικής ελευθερίας.

Δεν καταλαβαίνω που ακριβώς προκύπτει ότι οι μια μειονότητα υποστηρίζει την άλλη επειδή και οι 2 είναι μειονότητες η ότι υπάρχει κάποια εθελοτυφλία επειδή ίππαρχοι κάποια αλληλοσυμπαράσταση (?) μεταξύ μειονοτήτων και δεν έχω αντιληφθεί κάπου εδώ μέσα να υποστηρίζεται κάποιος απλά επειδή είναι μειονότητα.

Το παράδειγμα μου με τα μπρόκολα πιστεύω ότι είναι μια καλή αναλογια. Βρίσκω τα μπρόκολα αηδιαστικά, εάν με ρωτήσει κάποιος πιο φαΐ σιχαίνομαι περισσότερο θα πω τα μπρόκολα εάν όμως μου ζήτηση να απαγορεύσουμε σε όλους να τρώνε μπρόκολα επειδή εμενα μου μυρίζουν δεν θα έχει την υποστήριξη μου. Δεν έχω κανένα δικαίωμα να επιβάλω την προσωπική μου αισθητική στους άλλους.

Να σου γράψω πάλι το παράδειγμα με τον ΠΑΟΚ τον Αρη και το γήπεδο η το θυμάσαι ;

Όταν πάντως είχες ξανά φέρι ανάλογο θέμα και είχες πάρει απάντησης με επιχειρήματα δεν θυμάμαι να αντέτεινες κάτι εκτος από "Εγώ απλά λέω", το τι "απλά λες" ως αθώος καταθέτης ερωτήσεων το ξέρουμε, μπορούμε να τα διαβάσουμε, να αντιτείνεις κάτι στις απάντησης και τα επιχειρήματα που σου δίνονται έχεις ;

Εάν δεν έχεις θα πρέπει η να αποδεχτείς ότι έχεις άδικο και να σταματήσεις να επαναλαμβάνεις τα ίδια (μέχρι να έχεις να αντιτείνεις κάτι τουλάχιστον) η να συνέχισης να γραφής τα ίδια αγνοώντας όσα σου γράφουνε και να υποθέσουμε ότι βρίσκεσαι εδώ απλά για να επαναλαμβάνεις καθιερωμένες άποψης σου χωρίς καμια επιθυμία να προβείς σε διάλογο και συζήτηση. Στην οποια δευτερη περίπτωση δεν υπαρχη και κανένα νόημα να προβούμε σε κάποιον διάλογο με νόημα πέρα από την ανταλλαγή τσιτάτων
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

εαν και ναι και μηπως και λοιπα κουραζουμε σβοιν και ξερεις δε μπορω εγω σοβαροτερες συζιτησεις

μια συγκεκριμενη ερωτιση εισαι υπερ τον γκει παρελασεων επειδη συμφωνεις με τα ετοιματα που ζητανε και σε αρεσει να γινονται γκει παρελασεις ναι η οχι?

εγω σου ειπα απο την αρχη ναι την στιγμη που δεν ντρεπεται και πηγαινει μαγκια του και καλα κανει

εκραξα οσους δεν γουσταρουνε τους γκει οσους λενε οτι λες εσυ πως τους βρισκεις αντιαισθητικους ομως τους υποστηριζεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είπα ποτε ότι βρίσκω τους ιδιους τους ομοφυλόφιλους γενικά και αόριστα αντιαισθητικούς. Είπα ότι βρίσκω τις συγκεκριμένες παρέλασης όπως τις έχω δει στο εξωτερικό (δεν ξέρω τι έγινε στην ελλάδα) με τις στολές τα φτερά και τα πούπουλα αντιαισθητικές. Επίσης δεν νομίζω να είπα ποτε ότι δεν γουστάρω τους ομοφυλόφιλους η ότι τους γουστάρω. Μου είναι αδιάφορο το τι αρέσει στον καθένα να βάζει στον ποπό του

Και εγώ σου είπα τον λόγο γιατί το "κράξιμο" σου δεν στηρίζεται πουθενά και ότι διατυπώνεις μια λανθασμένη υπόθεση στο "κράξιμο" σου. Εσύ βεβαια δεν έχεις να πεις τίποτα πέρα από το "Εγώ απλά λέω".

Το αστείο βεβαια είναι ότι ακόμα και σε αυτό το ειδιό το thread εχής λάβει απάντηση γιατί το "κράξιμο" σου είναι αστήρικτο και θα έπρεπε τώρα να διαβάζουμε τα αντιεπιχειρήματα σου. Οποτε ξανά ρωτάω, πιο είναι το νόημα του διαλογου μαζη σου (Από ότι θυμάμαι έχεις παραπονεθεί και όλας ότι έχουν αρχίσει να αγνοούν ότι γραφής) όταν εσύ ο ίδιος επαναλαμβάνεις τα ίδια πράματα συνεχεια και αγνοείς τα οποια δήποτε επιχειρήματα για το γιατί αυτό που λες είναι αστήρικτα.


Aμα δεν μπορείς "σοβαρότερες" συζήτησις γιατί τις αρχίζεις ; Πιο το νόημα να ζητάς απάντησης σε ερωτήματα που οι απάντησης τους είναι πολύ "σοβαρές" για σένα ;
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Επανερχόμενος στο αντικείμενο του thread, θέλω να πω ότι από αυτή την Ομάδα Ορθοδόξων, έχει ήδη σταλεί (πριν τη συλλογή υπογραφών) επιστολή στον ίδιο τον πρωθυπουργό, διαμαρτυρόμενοι για το pride. Η επιστολή κοινοποιήθηκε και σε 5 υπουργεία, κι ακόμα δήμους, περιφέρειες και μητροπόλεις.

Επιμένω να σταθώ στις συνταγματικές αναφορές στην επιστολή αυτή και να καταδείξω τη νοοτροπία που τους διακατέχει, δεδομένου ότι θεωρούν το Σύνταγμα περίπου ως ιδιοκτησία τους, εφόσον είναι αφιερωμένο σ' αυτούς.

1) Η κίνηση τοῦ δημάρχου κ. Μπουτάρη, προσβάλλει τή δημόσια αἰδῶ.

Αιτιολογία: Προσβάλλεται τὸ ἄρθρο 14, πάρ. 2, στοιχείο δ’ τοῦ Συντάγματος, περί ασέμνων δημοσιευμάτων που προσβάλλουν τη δημόσια αιδώ (τα δημοσιεύματα εδώ δεν είναι με τη στενή έννοια, των γραπτών μόνο δημοσιευμάτων, αλλά κάθε δημόσιας δραστηριότητας).

2) Η κίνηση τοῦ δημάρχου κ. Μπουτάρη, εἶναι ἀντισυνταγματική.

Αιτιολογία: Προσβάλλεται τὸ ἄρθρο 3, πάρ. 1 τοῦ Συντάγματος, ὅπου προστατεύονται οἱ ἱεροὶ ἀποστολικοὶ καὶ συνοδικοὶ Κανόνες καὶ ἡ Ἱερὰ Παράδοση τῆς Ὀρθόδοξης Ἀνατολικῆς τοῦ Χριστοῦ Ἐκκλησίας, ἡ διδασκαλία τῆς ὁποίας εἶναι ἐνάντια στὶς κάθε εἴδους παρὰ φύσει σεξουαλικὲς σχέσεις.

3) Τό νά γίνεται προσπάθεια, καί μάλιστα σέ θεσμικό ἐπίπεδο, νά ἐπιβληθεῖ, σύμφωνα μέ τά λεγόμενα τοῦ κ. Μπουτάρη, ὡς «διαφορετικότητα» ἡ διαστροφή, μέ κίνδυνο ἐπηρεασμοῦ εὐαίσθητων καί ἀδιαμόρφωτων παιδικῶν καί ἐφηβικῶν ψυχῶν καί χαλάρωσης τοῦ δημόσιου πνευματικοῦ αἰσθητηρίου, εἶναι ἀντισυνταγματικό καί ἀπαράδεκτο.

Αιτιολογία: Προσβάλλεται τὸ ἄρθρο 5, πάρ. 1 τοῦ Συντάγματος, σχετικὰ μὲ τὴν ἐλεύθερη ἀνάπτυξη τῆς προσωπικότητος τοῦ καθενός, χωρὶς ὅμως νὰ προσβάλλονται τὰ δικαιώματα τῶν ἄλλων, τὸ Σύνταγμα ἢ τὰ χρηστὰ ἤθη. Γιὰ τὸν μέσο ἕλληνα οἰκογενειάρχη προσβάλλονται τὰ χρηστὰ ἤθη μὲ τέτοιες ἔκφυλες διοργανώσεις (βλ. καὶ ὑπ΄ἀρ. 2422/85 (Τμ. Δ) Ἀπόφαση τοῦ Συμβουλίου τῆς Ἐπικρατείας, ὅπου ἀναφέρεται ὅτι οἱ γυμνιστὲς ἔχουν δικαίωμα νὰ ἐνεργοῦν ἐλεύθερα, ἀλλὰ σὲ ἰδιωτικὸ ἢ περιορισμένο καὶ ἀπομονωμένο χῶρο καὶ ὄχι σὲ δημόσιο, διότι στὴν ἀντίθετη περίπτωση προσβάλλουν τὸ κοινὸ περὶ ἠθικῆς αἴσθημα καὶ κατὰ συνέπεια προσβάλλουν τὰ χρηστὰ ἤθη).

Ο πρωθυπουργός απάντησε! (συγκεκριμένα η Γενική Γραμματεία Πρωθυπουργού, Γραφεῖο Διοίκησης & Ὀργάνωσης - Γενικό Πρωτόκολλο Πρωθυπουργού). Δυστυχώς δεν κατάφερα να ανοίξω το συνημμένο, ωστόσο από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι η απάντηση του γραφείου του δεν τους άφησε καθόλου ικανοποιημένους.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Εγω διαφωνω οχι με τους συμμετεχοντες αλλα με την ολη επιδειξη του life style.Ο καθενας ειναι ελευθερος να ζησει οπως του κανει κεφι,αλλα εαν ποτε γινει παρελαση και για τιποτε μορτηδες βαρυμαγκες με τις μουστακλες και τα μπεγλερια τους εμενα θα μου φανει εξισου κακογουστο.

Τα ιδια νομιζω ειχα πει και περισυ σε αντιστοιχη αναρτηση πραγμα που σημαινει οτι εφοσον επαναλαμβανω τα ιδια κι εφετος δεν γινομαι διολου βαρετος,αλλα αντιθετως διατηρω σταθερες τις αποψεις μου.
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
truleysi
Δημοσιεύσεις: 1367
Εγγραφή: 14 Απρ 2012 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν είναι ζήτημα αισθητικής πάντως.
Απάντηση