Πολίτης έκανε άνω-κάτω το δήμο για το «Μακαρονοτέρας»

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Τεμπελόσκυλο
Δημοσιεύσεις: 9867
Εγγραφή: 03 Μαρ 2009 21:27
Όνομα Ιστότοπου: Τεμπέλικες Σκέψεις...
Τοποθεσία: Sun City
Επικοινωνία:

@Επιχειρηματόληπτος
Με νόμο που κρατούσε από την εποχή του Μεταξά, για να ιδρύσει οποιαδήποτε θρησκεία ναό έπρεπε να πάρει το οκέι από την ΧΟ Εκκλησία. Αυτό καταργήθηκε το 2006, και πλέον υπεύθυνο είναι μόνο το ΥΠΕΠΘ (ή όπως διάολο λέγεται τώρα).
Spoiler: Εμφάνιση
Νόμος 3467/2006, Άρθρο 27 έγραψε:Για την ίδρυση, ανέγερση ή λειτουργία ναού ή ευκτήριου οίκου οποιουδήποτε δόγματος ή θρησκείας, πλην της Ορθοδόξου Εκκλησίας της Ελλάδος, δεν απαιτείται άδεια ή γνώμη της οικείας εκκλησιαστικής αρχής της Ορθοδόξου Εκκλησίας της Ελλάδος. Κάθε άλλη διάταξη που ρυθμίζει με τρόπο διαφορετικό το ίδιο θέμα, καταργείται. [...]
Η αίτηση για τη χορήγηση άδειας ιδρύσεως, ανεγέρσεως ή λειτουργίας ναού οποιουδήποτε δόγματος ή θρησκείας, πλην της Ορθοδόξου Εκκλησίας της Ελλάδος, υποβάλλεται απευθείας στο Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και όχι προς την οικεία εκκλησιαστική αρχή. Κάθε διάταξη που ρυθμίζει με τρόπο διαφορετικό το ίδιο θέμα καταργείται. [...]
Έχω την εντύπωση όμως, ότι αυτό που αναφέρει το αρχικό άρθρο δεν είναι σωστό, δηλαδή δεν εξαρτάται το αν μια θρησκεία είναι "γνωστή" από το αν της έχει δοθεί άδεια να ανοίξει ναό ή ευκτήριο οίκο. Μάλλον το ανάποδο συμβαίνει, δηλαδή το υπουργείο κοιτάει αν μια θρησκεία θεωρείται "γνωστή" πριν της παραχωρήσει την άδεια για ναό. Γενικότερα το πότε γίνεται "γνωστή" μια θρησκεία είναι απίστευτα ασαφές.


@csar
Μην το παίρνεις τόσο πατριωτικά, δεν είπε κανείς να κάνει η Ένωση κάτι για αυτό. Εξάλλου τις κινήσεις της Ένωσης δεν τις συζητάμε στο ανοιχτό φόρουμ, αλλά στον χώρο της Ένωσης.
It is by will alone I set my mind in motion.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ως Ένωση ούτε κι εγώ θα ήθελα να κάνουμε κάτι, αλλά όπως σωστά είπε το Τεμπελόσκυλο, εδώ δεν είναι χώρος της Ένωσης, γενικά συζητάμε.

Νομίζω ότι θα ήταν πολύ καλό αν μια ομάδα πολιτών αποφάσιζε να κάνει μια τέτοια κίνηση, πάντως, και να ιδρύσει Εκκλησία της Μπουγάτσας ή κάτι άλλο παρόμοιο. Στη Σουηδία αναγνωρίστηκε η θρησκεία του Κοπιμισμού, γιατί όχι κι εδώ; Αρκεί κάποιος να έχει όρεξη να το παλέψει γραφειοκρατικά, να ικανοποιήσει ολα τα προαπαιτούμενα, και μπορεί να γίνει.

Προσωπικά, αν κάποιος το αποφάσιζε, θα μου άρεσε πάρα πολύ η θρησκεία της Έριδος. Όσοι δεν έχετε διαβάσει τη Βίβλο του Χάουςνα το κάνετε πάραυτα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
HELLADISTAN
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: 14 Οκτ 2012 10:55
Όνομα Ιστότοπου: atheismingreece.tumblr.com
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:
Νομίζω ότι θα ήταν πολύ καλό αν μια ομάδα πολιτών αποφάσιζε να κάνει μια τέτοια κίνηση, πάντως, και να ιδρύσει Εκκλησία της Μπουγάτσας ή κάτι άλλο παρόμοιο.
H οποια ομως θα πρεπει να δεθεται μονο τους Τυρορθοδοξους και οχι αυτους του αιρετικους τους Κρεμαθολικους και τους Κιμαδισταντες.
Την εν πολλαις αμαρτιαιας περιπεσουσα βουλη γεροντα Εφραιμ ευλογησον...
Απάντηση