God in your Brain

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Γκρινιάρης

cyberdust έγραψε:Αυτό κάνετε εδώ. Επειδή δεν είχατε ποτέ μυστικιστικές εμπειρίες όποιας μορφής και να ‘ναι, λέτε ότι δεν υπάρχουν. Άσε τον καθένα να κρίνει για τον εαυτό του, και οι στατιστικές να αποφανθούν για το σύνολο. Αυτές οι στατιστικές λένε ότι υπάρχει ο μυστικισμός και τον συναντάς στον σαμάνο της Σιβηρίας, της Νότιας Αμερικής και στο μοναστήρι του Άθως.
Δείξε μας τις λοιπόν αυτές τις στατιστικές!
Γιατί μας κρατάς στη πλάνη μας!

Στο μοναστήρι του Άθως (τουλάχιστον σε 3 από αυτά) έχω πάει, αλλά δεν είχα καμιά μυστικιστική εμπειρία (δεν ήμουν πάντα άθεος).
Το πιο κοντινό που έχω σε μυστικιστική εμπειρία, ήταν όταν κάποτε είδα έναν «φίλο» μου να μαλώνει με τις καρέκλες.
Δεν ήταν μυστικιστική εμπειρία όμως, χαπάκια με βότκα ήταν. :?

:hand: :hand: :hand: :hand: :hand: :hand: :hand: :hand: :hand: :hand: :hand:
Υ.Γ. - Δήλωση Αποποίησης Ευθύνης
Εκπροσωπώ μόνο τον εαυτό μου. Όποιος επιθυμεί να τον εκπροσωπήσω, χρεώνω 0,05€ τη λέξη.
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

Και εγώ για τον εαυτό μου θα μιλήσω. Χωρίς να είμαι ινδουιστής ή βουδιστής και ιδέα δεν έχω τι πρεσβεύουν (πέρα από αυτά που βρίσκεις στις εγκυκλοπαίδειες, δηλαδή απολύτως τίποτα), όταν επισκέφτηκα την Σρι Λάνκα και τους ναούς της δεν μπόρεσα να αποφύγω το ρίγος. Τότε ήμουνα και μαχητικός αθεϊστής, τρομάρα μου.
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

Αγαπητή / αγαπητέ Andrameleh, η μυστικιστική εμπειρία είναι απλώς μία εμπειρία. Δεν λέει αν η Παναγιά υπάρχει, αλλά όχι ο χορός στο βουντού. Είναι όμως αναπόσπαστο κομμάτι της ανθρώπινης φύσης, και όπως δεν εννοείτε να του αφαιρέσεις ένα πόδι ή το δεξί του μάτι, έτσι και να μην του στερήσεις αυτές της βαθύτατες εμπειρίες. Αν και μερικοί φτάνουν στα άκρα και τρυπάνε το κρανίο τους στο μέτωπο, για να έχουν τέτοιες εμπειρίες.
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

Εσάς που σας αδίκησε η φύση και πιθανόν ποτέ δεν θα χαρείτε μία μυστικιστική εμπειρία, να έχετε να λέτε ιστορίες στα εγγόνια σας, υπάρχει λύση: ως Ayahuasca τουρίστες (Ayahuasca tourism) στην Βραζιλία.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ayahuasca

Άθεοι ξεάθεοι, θα δείτε τον Χριστό σας αυτοπροσώπως. Έτσι θα σας φύγουν όλες οι υπαρξιακές σας αγωνίες.

http://en.wikipedia.org/wiki/Dimethyltryptamine

Πάντως, μη λησμονείτε ότι όλα τα παραισθησιογόνα ναρκωτικά μιμούνται χημικές ουσίες που είδη υπάρχουν στον εγκέφαλο μας και κατά περιστάσεις τις παράγει και χρησιμοποιεί, αν και όχι σε αυτή την ένταση.
Γκρινιάρης

Cyberdust, με τα εισιτήρια για τη Βραζιλία ξέρεις τι παραισθησιογόνα μπορώ να ψωνίσω στην εγχώρια αγορά;

Θα δω τον Χριστό φαντάρο!!!!! (λόγω επαγγέλματος ίσως)
Άλλωστε επιμένω ελληνικά!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Γκρινιάρης την 14 Σεπ 2009 18:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Έχουμε παραισθήσεις, έχουμε και όνειρα. Γιατί να συνδέεται απαραίτητα με τη θρησκεία αυτό; Κάποιος που δεν μεγάλωσε σε μια κοινωνία που πιστεύει σε κάτι υπερφυσικό όπως ο θεός, θα μπορούσε να βλέπει δεινόσαυρους; Θα ήταν σωστό να λέγαμε τότε ότι έχουμε στο DNA μας τους δεινόσαυρους; Όταν έχεις παραισθήσεις, είναι λογικότατο να βλέπεις υπερφυσικά πράγματα. Και το πρώτο πράγμα που έρχεται αυθόρμητα στο μυαλό μας όταν μιλάμε για υπερφυσικό είναι ο θεός. Όχι γιατί έχουμε την γεννητική προδιάθεση, αλλά γιατί από μικροί μάθαμε να το θεωρούμε υπαρκτό, έστω και υπό αμφισβήτηση.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

τα μεταφυσικά φαινόμενα και τις μυστικιστικές εμπειρίες, μπορεί εμείς να είμαστε προκατηλειμένοι και να τα αποδίδουμε στον θεό της φαντασίαας μας,
και εσείς όμως είσται τόσο φανατισμένοι που αρνείσται το προφανές. οτι δηλαδή υπάρχουν.

οσοι θέλετε δείτε αυτό http://www.newbrain.gr/psyho.html
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Από την στιγμή που κάτι συμβαίνει δεν είναι υπερφυσικό ούτε μεταφυσικό. Είναι φυσικότατο και απλά δεν έχουμε κατανόηση ακόμα τον τρόπο λειτουργίας του. Και για τους ανθρώπους τον σπηλαίων η κεραυνοί ήταν κάτι το υπερφυσικό, αλλα όπως γνωρίζουμε τώρα είναι ένα φυσικότατο εξηγήσιμο φαινόμενο. Με το ίδιο δέος που αυτή κοιτάγανε τους κεραυνούς κοιτάμε και εμείς τώρα τα υποτιθέμενα μεταφυσικά φαινόμενα (αν είναι αληθινό και κανένα από αυτά)
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

ανοιξατε συζητηση για τα ναρκωτικα και δεν με πηρατε τηλ? εεεε οχι!!!
Εγω μονο σαταναδες βλεπω οταν πινω :obscene-smokingpimp: , γιατρε ειμαι δαιμονισμενος???? :angry-devil: :angry-devil: :character-count: :character-count:
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Andrameleh
Δημοσιεύσεις: 333
Εγγραφή: 10 Ιούλ 2009 23:45
Όνομα Ιστότοπου: -

Αχ ρε sinner αχ ρε sinner στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα! Και βέβαια δεν αρνούμαστε την ύπαρξη "μεταφυσικών" εμπειριών, απλά δεν δεχόμαστε την ερμηνεία την οποία δείνετε εσείς οι πιστοί στα φαινόμενα αυτά (γιατί δεν υπάρχει κανείς απολύτως λογος να κανουμε κατι τετοιο).
Πάντως ο πανικός των σύγχρονων απολογητών της χριστιανικής πίστης είναι τετοιος που είναι ικανοί να ενστερνιστούν οποιαδήποτε εξωτική παράξενη έκφανση της συγχρονης επιστημονικής έρευνας (βλέπε κβαντομηχανική, κοσμολογία με έξτρα διαστάσεις, μαύρες τρύπες κλπ κλπ ) αρκεί να (νομίζουν) ότι έστω και από χιλιόμετρα συνάδει με την φανταστική πεποίθηση τους. Σε αυτό το πλαίσιο χαίρονται και τώρα με τις εν λόγω έρευνες χωρίς να είναι σε θέση να κατανοήσουν ότι ακόμη και να υπάρχει ένα κέντρο "μεταφυσικής" εμπειρίας στον ανθρώπινο εγκέφαλο επ' πουδενί δεν σημαίνει και ότι οι ατεκμηρίωτες φαντασιακές παραδοχές τους είναι αληθινές
When one person suffers from a delusion, it is called insanity. When many people suffer from a delusion it is called religion. – Robert Pirsig

What can be asserted without proof can be dismissed without proof. - Christopher Hitchens

Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful. - Seneca the Younger

A casual stroll through the lunatic asylum shows that faith does not prove anything. F.Nietzsche
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Με αμύγδαλα ή χωρίς αυτά, η συζήτηση συγκλίνει, νομίζω, στο ότι η θρησκευτική εμπειρία είναι μια καλή φτιάξη!

Νομίζω κι εγώ ότι οι θρησκευτικές/πνευματικές/μυστικιστικές/εσωτεριστικές/οπωσθέτεπεστετις εμπειρίες υπάρχουν, για τον πολύ απλό λόγο ότι πολλοί και αξιόπιστοι άνθρωποι βεβαιώνουν ότι είχαν τέτοιες εμπειρίες. Νομίζω όμως επίσης ότι οι εμπειρίες αυτές λαμβάνουν χώρα εξ ολοκλήρου μέσα στο μυαλό μας, όπως τα όνειρα, οι παραισθήσεις, οι ψευδαισθήσεις. Δεν θεωρώ ότι μπορούν να μας δώσουν πληροφορία για οτιδήποτε έξω από το μυαλό του έχοντος την εμπειρία (το να δει κανείς την παναγία ενώ βρίσκεται σε έκσταση δεν συνιστά απόδειξη ότι η παναγία υπάρχει, να το πω απλά).

Δεν βλέπω το λόγο να αρνηθώ ότι πολλοί άνθρωποι βιώνουν εκστατικές εμπειρίες. Δεν ξέρω αν έχουν όλοι οι άνθρωποι την δυνατότητα να τις βιώσουν (με διαλογισμό, με ναρκωτικά, με σεξ, με νηστεία, με βότκα και αμύγδαλα ή με οτιδήποτε άλλο), δεν το αποκλείω πάντως. Απλώς δεν θεωρώ ότι αποδεικνύουν τίποτα σε σχέση με τον έξω κόσμο - δεν αποδεικνύουν π.χ. την ύπαρξη θεού ή ψυχής. Το πολύ-πολύ να αντικατοπτρίζουν τις πεποιθήσεις που κουβαλάει ο άνθρωπος που έχει την εμπειρία.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

Να θυμίσω, θέμα αυτού είναι αν μπορεί να υπάρξει κοινωνία ανθρώπων χωρίς θρησκεία, και όχι αν υπάρχουν θεοί ή όχι. Η ακλόνητη θέση μου είναι, ότι αυτό είναι αδύνατον. Με τα ναρκωτικά απέδειξα κιόλας, ότι σαν άνθρωποι (ίσως και τα ζώα, αν μπορούσαν να μας πληροφορήσουν) βρισκόμαστε σε μία διαρκεί μέθη. Συνεχώς παράγει ο εγκέφαλος μας ντομανίνες και όπως αυτές λέγονται (Dimethyltryptamine), το «θείο» είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ζωής μας. Ένας φιλόσοφος θα έλεγε, είμαστε το μόνο είδος στο ζωικό βασίλειο που μπορεί με μία ματιά να δει όλη την ζωή του, και αυτή η ενόραση έχει ως αποτέλεσμα να είμαστε καταδικασμένοι να παράγουμε συνεχώς αυτά τα ενδογενή ναρκωτικά να μας απαλύνουν από αυτόν το πόνο και μαρτύριο. Η θρησκεία με τις πρακτικές της απλώς βοηθά να παράγουμε αυτά τα ναρκωτικά πιο έντομα και στοχευόμενα.
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Εφόσον είναι δυνατό να υπάρχουν άνθρωποι χωρίς θρησκεία σίγουρα είναι δυνατό να υπάρχουν και κοινωνίες χωρίς θρησκεία.Να θυμίσω ότι υπάρχουν ήδη χώρες με άθρησκη πλειοψηφία (δες Γαλλία,Σουηδία,Ιαπωνία) και δεν τα πάνε και άσχημα.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

cyberdust έγραψε:Συνεχώς παράγει ο εγκέφαλος μας ντομανίνες
Εννοείς ντοπαμίνες, υποθέτω.

Οι ουσίες αυτές έχουν σκοπό να απαλύνουν τον σωματικό πόνο όταν αυτό χρειάζεται (π.χ. στον τοκετό), όχι να απαλύνουν την υπαρξιακή αγωνία. Υποθέτω ωστόσο ότι η δράση τους απαλύνει και αυτήν, με αποτέλεσμα να πολλοί άνθρωποι να επιδιώκουν με διάφορες πρακτικές να προκαλέσουν την έκλυση τέτοιων ουσιών από τον οργανισμό τους. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είναι κι απαραίτητο.

Το γεγονός ότι ο εγκέφαλος διαθέτει φυσικά ναρκωτικά τα οποία προκαλούν εκστατικές ή υπερβατικές εμπειρίες, δεν συνεπάγεται ότι ο μόνος τρόπος να κωδικοποιηθούν συμβολικά οι εμπειρίες αυτές είναι μέσω της θρησκείας. Μπορεί κανείς να διεγείρει την ικανότητα αυτήν του εγκεφάλου γνωρίζοντας ταυτόχρονα ότι βιώνει μια υποκειμενική εμπειρία.

Όπως είπε κι ο Γιατρός του ΙΚΑ, υπάρχουν ήδη άθρησκοι άνθρωποι. Οπότε η διαβεβαίωση ότι είναι αδύνατον να υπάρξει άνθρωπος χωρίς θρησκεία είναι εμφανώς εσφαλμένη. Αν πεις "νομίζω πως είναι αδύνατον να υπάρξει ανθρώπινη κοινωνία χωρίς κάποιας μορφής υπερβατικές εμπειρίες" τότε θα σου πω "ίσως να έχεις δίκιο", έστω και με επιφυλάξεις. Έτσι όπως το διατυπώνεις, όμως, είμαι αναγκασμένη να διαφωνήσω.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Παρεμπιπτόντως, οι εν λόγω δομές λέγονται αμυγδαλές και όχι αμύγδαλα. Sorry που δεν το ανέφερα πιο πριν, με παρέσυρε η πλάκα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

Η Άγγλοι τα λένε αμύγδαλα, και έγραφα αμύγδαλα να μη γίνει μπέρδεμα με αμυγδαλιές και αμυγδαλές. Κατά τα άλλα, ω ναι, είχε πολύ πλάκα.
cyberdust
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 18:58

Επίσης, υποθάλαμο, και όχι ιππόκαμπο. Αλλά στη βιασύνη μου να κρατώ ρυθμό με τις εμπνεύσεις μου, καλά να πάθω.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Νομίζω πως αν ένα παιδί δεν ακούσει ποτέ του για θρησκείες και όσο μεγαλώνει του εξηγούν τα πάντα από θέμα φυσικής και βιολογίας δεν θα αναζητήσει την θρησκεία από μόνο του. Βέβαια αυτό είναι μια υπόθεση και τίποτα παραπάνω.

Επί του θέματος, 1ον cyberdust είναι ναι μεν λογικό ως ένα σημείο να συμπεραίνεις πως δεν είχαμε "μεταφυσικές" εμπειρίες, όμως εγώ είχα (και χωρίς ναρκωτικά :p). Δεν με εμπόδισε να γίνω άθεη και απλά να αναζητήσω κάποια λογική εξήγηση. Επίσης το ότι δεν μπορούμε να εξηγήσουμε κάποια πράγματα σήμερα δεν πάει να πει πως δεν θα μπορούν να τα εξηγήσουν αύριο, βρίσκουμε συνεχώς απαντήσεις...

Δεν καταλαβαίνω προς τι η "αναστάτωση". Είμαστε κάμποσα άτομα που δεν πιστεύουμε, προφανώς δεν νιώθουμε την ανάγκη της πίστης και απλά το συζητάμε. Κακό είναι; Γιατί πρέπει να μας επιβάλει κάποιος την δική του γνώμη και γιατί πρέπει να είμαστε λάθος; Και γιατί πρέπει να ζούμε σε μια κοινωνία όπου η πίστη είναι ο κανόνας; Σε τέτοια θέματα δεν θα έπρεπε να υπάρχουν κανόνες, ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει με τον εαυτό του. Επίσης αν ισχύει αυτό που λες πως εξηγείται ο συνεχώς αυξανόμενος αριθμός των άθεων/άθρησκων;
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
DrR
Δημοσιεύσεις: 141
Εγγραφή: 18 Ιούλ 2009 21:42
Όνομα Ιστότοπου: Doctor Reason
Επικοινωνία:

Μια μελέτη για την θρησκεία και το μυαλό, με primary author έναν Έλληνα :clap:

Για να μην το χαλάσω στην μετάφραση, η ουσία είναι ότι "Our results are unique in demonstrating that specific components of religious belief are mediated by well-known brain networks, and support contemporary psychological theories that ground religious belief within evolutionary adaptive cognitive functions."

Δηλαδή, η πίστη δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο όσο αφορά τις λειτουργείες του μυαλού (σημαντικό συμπέρασμα αν ευσταθεί).

Ολόκληρο το άρθρο εδώ:
http://www.clarin.com/diario/2009/03/10 ... igiosa.pdf

Συνέντευξη του Έλληνα ερευνητή εδώ:
http://www.sciencenewspaper.eu/open-art ... /dmtr.aspx
dtango
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 2117
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:56
Όνομα Ιστότοπου: Dispute of a man with his Ba
Τοποθεσία: Καλύβια (7ος όροφος!)
Επικοινωνία:

Τα αποτελέσματα της έρευνας δεν μοιάζουν και τόσο δυσνόητα, αλλά δεν είμαι εγώ ο κατάλληλος να κάνω την μετάφραση.
Κάποιος με γνώσεις και διάθεση, παρακαλώ;

The findings support the view that religiosity is integrated in cognitive processes and brain networks used in social cognition, rather than being sui generis. The evolution of these networks was likely driven by their primary roles in social cognition, language, and logical reasoning.

Religious cognition likely emerged as a unique combination of these several evolutionarily important cognitive processes.
Measurable individual differences in these core competencies may predict specific patterns of brain activation in response to religious stimuli. The framework identified in this study reflects the religiosity (or lack of) of members of a modern Western society.
Tribal and non-Western religions may differentially engage the cognitive processes and networks identified here or engage novel ones. This conjecture is readily testable in a larger and more religious diverse group of participants under varying ecological conditions.
Regardless of whether God exists or not, religious beliefs do exist and can be experimentally studied, as shown in this study.

Εμένα μου είναι αρκετή η διαπίστωση ότι religiosity is integrated
in cognitive processes and brain networks used in social cognition,
rather than being sui generis.
"Culture is memory", Yuri Lotman, 1922 - 1993, Ρώσος Σημειολόγος και Κουλτουρολόγος
Απάντηση