Diabolicus: Καλώς σας βρήκα!!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Diabolicus έγραψε:Όπως ίσως έχεις προσέξει έχω σταματήσει να γράφω στο φόρουμ.
Το ότι δεν το είχα παρατηρήσει, συνιστά προσβολή;
Diabolicus έγραψε:Ο κύριος λόγος είναι οτι προσεγγίζω το «rock bottom» stage (στο real life μου) και απαιτεί την πλήρη συγκέντρωση μου για να μη σκάσω σα σκατό στον τοίχο.
Εγώ πιστεύω ότι ο πραγματικός λόγος είναι ότι ακόμα προσπαθείς να αναρρώσεις από την απάντησή σου στον Qatar, πρέπει να έκαψες φλάντζα για να βγάλεις τέτοιο αποτέλεσμα.
Diabolicus έγραψε:Άσε που πρέπει να σκεφτώ και product improvement για τη νεα κολεξιόν μου (αν υπάρξει).
I subscribe to this
Diabolicus έγραψε:Αυτό γιατί όταν γράφω στο φόρουμ, μου απαιτώ πλήρη συγκέντρωση κατι το οποίο δεν μπορώ να έχω για την ώρα όπως προείπα.
Εγώ φανταζόμουν ότι απαιτείται πλήρης αποκέντρωση, τι να πει κανείς...
Diabolicus έγραψε:Αν οχι, και δουλέψουν τα reverse full throttle on time, θα τα ξαναπούμε.
Αν δεν χαμογέλασες (έστω) με τα παραπάνω, it seems it it's really serious... I cross my fingers, pal...
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

ελα ρε παλίκαρε, κράτα γερά+ μη μασας, στην ανάγκη αμα πατώσει η κολλεξιον θα σε κάνω αρχιερέα στην καινούργια θρησκεία που ιδρύσαμε με την Μελάνη.

Ναι η αθεϊα είναι προσωπική υπόθεση, αλλά κάνοντας την ομαδική μπορούμε να γίνουμε περισσότερο άνθρωποι :)

ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΧΩΡΙΣ ΘΕΟ - ΨΑΡΙ ΧΩΡΙΣ ΠΟΔΗΛΑΤΟ
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Was mich nicht umbringt,macht mich stärker.
(Aλλά ακόμη κι έτσι,ελπίζω τόσο εσύ όσο και όλοι όσοι αγαπάς να έχουν την υγεία τους.Όλα τα άλλα παλεύονται).
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Όπως ίσως έχεις προσέξει έχω σταματήσει να γράφω στο φόρουμ.
Σε αντικαθιστά ο πυθέας επάξια.
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Χεχ, εγώ τον ψιλοκαταλαβαίνω τον Πυθέα - αν και όντως έχω την αίσθηση οτι μερικές φορές παίζει να είμαι και ο μονος...
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

[youtube]JXbLyi5wgeg[/youtube]
"What exactly do you do for an encore...cause this is Hardcore"

Τουλάχιστον δούλεψαν τα ignition (στην αρχή δε δούλεψαν). Μένει να δω αν θα δουλέψουν και οι μηχανές τώρα.

Σας ευχαριστώ πραγματικά για το ειλικρινές ενδιαφέρον σας. Δείχνει πως άθελα μου προσέδωσα «ύφος» τραγικότητας ενω δεν ήταν έτσι. Γιατί αυτό που δεν έγραψα, ήταν οτι εγώ και το “rock bottom” έχουμε μια μόνιμη φλογερή σχέση πάθους σαν τον «Πόλεμο των Ρόουζ» ενα πράγμα. Στην πραγματικότητα με θεωρώ world authority at redefining «πάτος» κάθε φορά εδω και 22 χρόνια.
Δεν είναι ούτε θέμα υγείας, ούτε υπαρξιακό, ούτε οικογενειακό, ούτε με τη σχέση μου. Πρόκειται για κατι πρακτικά συγκεκριμένο και απο πολλών ετών επιδιωκόμενο...My Day of Days, ενα απλό (αλλά...) biz deal.

In the final choice a soldier's pack is not as heavy as a prisoner's chains.
Dwight D. Eisenhower

-Αχ άνθρωπε! Αν μάθαινες (it doesn’t come cheap though. Oh no, no!! not at all!) να τρώς φακές, δε θα ήσουν αναγκασμένος να υπακούς στις διαταγές του άρχοντα.
Αντιλήφθηκα οτι η κατανόηση της παραπάνω παράθεσης μπορούσε κάλιστα να είναι πολυποίκιλη. Οπότε εξηγώ πως την καταλαβαίνω:
Θα μπορούσε κανείς να πεί είτε οτι ήταν θέμα γούστου του Διογένη να ζεί στην ένδεια, είτε οτι «τράβηξε» το λάθος χαρτί κάποτε και εκλογίκευσε κατόπιν-με κυνισμό, την κατάσταση που βίωνε. Έτσι, οποιαδήποτε φιλοσοφικά αποφθέγματα του να είναι χροιασμένα με ενα ιδιαίτερο τρόπο ζωής καθιστώντας την αποδοχή τους θέμα γούστου.

Ο όρος «καλύτερη ζωή»-και που συνδέεται αναπόφευκτα με το κατα πόσο ορίζει/ελέγχει κανείς το βιός του, κατα πόσο δλδ υπακούει ή οχι σε διαταγές- επειδή είναι ακριβώς υποκειμενικός δεν μπορεί ποτέ να γίνει αντικείμενο γενικότερης καθολικής κατανόησης του. Για αυτό το «αν μάθαινες...» έχει μια τελείως διαφορετική σημασία για μένα. "Υπακοή στον άρχοντα" δεν σημαίνει αναγκαστικά κάποια γραπτή ή προφορική διαταγή που υπακούς απο άλλο υπαρκτό πρόσωπο και στα μούτρα σου, αλλά τον ποιόν "άρχοντα" έχεις στο μυαλό σου όταν σκέφτεσαι, λές και πράττεις. Ακόμα και οι ζάμπλουτοι και "πανίσχυροι" υπακούουν σε διαταγές. Στην πραγματικότητα-αν και πρέπει θεωρητικά να υπάρχει κάπου χωμένος/η-δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο που να μην υπακούει σε λογιών λογιών διαταγές που δεν επιθυμεί.

Για αυτό η μάθηση έχει να κάνει με το πως να είσαι αντικειμενικός με σένα και τον κόσμο στον οποίο θα κινηθείς και να γνωρίζεις τον τρόπο που να διατηρείς αυτή την αντικειμενικότητα.

Ουδέποτε συνέδεσα (είμαι σφόδρα εναντίον τέτοιας απόπειρας ως μη ευσταθούς) την ταπεινοφροσύνη με την χλεμπουριά/χλιμιντζουριά, ή την έλλειψη Εγώ με πέδιλα, τσουβάλι και σχοινί για ζωνάρι.
Αλλά το ακριβώς αντίθετο: Καταλαβαίνω πλέον το οτι να βρίσκεται κανείς παντού και πάντα στην κατάσταση της απόλυτης διανοητικής αντικειμενικότητας είναι η μέγιστη τιμή ισχύος (καμιά σχέση φυσικά με την «ιδέα της αντικειμενικότητας» που αναζητούν οι ορθολογιστές για να τη χρησιμοποιούν ως βαθμίδα δικαιοδοσίας για τη δικαίωση των ιδεών τους-και των αξιώσεων εξουσίας- απέναντι στους «εχθρούς» τους. Όταν είσαι εξαρτημένος απο επιθυμία εξουσίας/επιβολής δεν μπορείς να λογίζεσαι αντικειμενικός).

Έτσι ανέτρεξα πάλι στον Simmel που αναζητούσε τον κοινωνιολογικό τύπο του αντικειμενικού και τον ονόμασε «Ο Ξένος».

"On one hand the Stranger’s opinion does not really matter because of his lack of connection to society, but on the other the Stranger’s opinion does matter because of his lack of connection to society. He holds a certain objectivity that allows him to be unbiased and decide freely without fear. He is simply able to see think, and decide without care of others."

Τη δε αντικειμενικότητα την ορίζει και ως ελευθερία:
"Objectivity may also be defined as freedom: the objective individual is bound by no commitments which could prejudice his perception, understanding, and evaluation of the given."
– Georg Simmel The Stranger 1908

Αυτός είναι ο στόχος και αν και δύσκολος, είναι πλέον ορατός...

Υ.Γ.1 Έβγαλα και υποκειμενικό ορισμό της Αγάπης:
Αγάπη είναι όταν το Εγώ και Είναι, αίσθηση και συναίσθηση, φαντασία και πραγματικότητα, ταυτίζονται.
Υ.Γ.2 Πυθέα αν διαβάζεις, είχα ξεχάσει να σε προειδοποιήσω οτι τα ροντβάιλερ δεν ήταν εμβολιασμένα για Αριστοτελύσσα.
Υ.Γ.3 Αν άθεος είναι κάποιος που δεν έχει τίποτα και κανέναν πάνω απο το κεφάλι του τότε ο μονος που δικαιούται να τον φέρει είναι αυτός που οι άνθρωποι αποκαλούν Θεό.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Χαίρομαι που επέστρεψες Diabo.Και μάλιστα με ένα πολύ ωραίο (και απόλυτα κατανοητό) post.
Δυό παρατηρήσεις:Πρώτα η καλή.Ωραίος και κατά τη γνώμη μου σωστός ορισμός της αγάπης.
Έπειτα η κριτική:όσο γοητευτική και να είναι η έννοια του Ξένου του Simmel είναι άτοπη.Δεν υπάρχουν πραγματικοί Ξένοι στον κόσμο των ανθρώπων.Έτσι (αφού είναι σαφές ότι ο τύπος του Υ.Γ.3. είναι απών) κανείς δεν είναι με αυτόν τον τρόπο ελεύθερος ούτε αντικειμενικός.Η μόνη εναλλακτική είναι η κατανόηση και στη συνέχεια ο μερικός έλεγχος και τελικά η κατάφαση ή (για να θυμηθούμε και τον Καμύ που μας θύμισε ο Πυθέας) η εξέγερση,έστω και μάταιη,εναντίον τους.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
egore
Δημοσιεύσεις: 1666
Εγγραφή: 11 Νοέμ 2009 04:24
Όνομα Ιστότοπου: -

Welcome back Διαβολικέ

Για το ΥΓ3, ο Αρκάς συμφωνεί μαζί σου, συγκεκριμένα λέει: "Δεν έχει τον θεό του" :D
έξυπνος αυτός που βρίσκει την χαρά και σοφός αυτός που γνωρίζει την αξία της σιωπής
Πυθέας
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 550
Εγγραφή: 24 Νοέμ 2009 15:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Ωραια, θα σε γνωρισω και γω!

οσο για τα σκυλακια,

μια χαρα ειναι και αριστοτελυσσασμενα

αρκει να μην παραμένουν ή γίνονται και τυφλά
γιατι τοτε
μιλαμε για κοινη λυσσα

η άλλη
"ανοιγει" ματια

...που τύχη για το "τρίτο"...
say "Hi!"
Απάντηση