Diabolicus: Καλώς σας βρήκα!!

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Χαιρετώ ενθέρμως!
Είμαι 40 και είμαι πωλητής. Απο μικρή ηλικία ταλανιζόμουν ανάμεσα στο να βρώ και γω το "νοημά μου", να ενταχθώ δλδ και της άσβεστης (είναι πλέον ανεξέλεγκτη) περιέργειας για τα πάντα γύρω μου (να "ρουφήξω" τον κόσμο). Η πρώτη μου "σοβαρή διανοητική επαφή" ήταν στα 14 μου όταν διάβασα όλα του Castaneda. Εκεί ελκύθηκα απο την έννοια του "πολεμιστή" που ανέπτυσσε.

Απο τότε πολύ νερό κύλησε στο αυλάκι ώσπου συνάντησα την παρακάτω παράγραφο:

"...Ωστόσο και η δυσφορία απέναντι σε έναν κόσμο δίχως αξία και νόημα παραμένει ζήτημα γούστου. Στα δικά μου τα μάτια και για τις δικές μου θεωρητικές περιέργειες ο κόσμος έτσι όπως είναι παρουσιάζει άπειρο ενδιαφέρον. Βρίσκω συγκλονιστικό και συναρπαστικό το οτι πάνω σε αυτόν τον πλανήτη η ύλη ή η ενέργεια-όπως θέλει κανείς-απόκτησε συνείδηση του εαυτού της, οτι υπάρχουν όντα που επιδιώκωντας να διευρύνουν την ισχύ τους παράγουν το "πνεύμα" σε όλη την ποικιλία των μορφών και των εκπληκτικών παιχνιδιών του και που αλληλοεξοντώνονται επικαλούμενα κατα προτίμηση άρθρα πίστεως και θεωρίες. Ωστόσο τέτοιες παρατηρήσεις και σκέψεις μπορούν να χαρίσουν απολαύσεις μονάχα σε λεπτογεύστες και επαϊοντες του περιθωρίου. Και εν πάση περιπτώσει δεν αποτελούν πειθαναγκαστικά επιχειρήματα εναντίον της αυτοκτονίας απο πλήξη".

Έτσι λοιπόν δεν είμαι άθεος μόνο απέναντι στους θρησκευτικούς θεούς αλλά και όλων των "θεών" γενικότερα (π.χ. αταξική κοινωνία, Αγορά κλπ) και όχι με την έννοια του "αφεντικού" αλλά εκείνη του φαντάσματος . Πηγή ενέργειας όλων των προσπαθειών μου είναι η ακατάπαυστη πάλη με το να αποφεύγω να συγχέω τις επιθυμίες μου με την πραγματικότητα. Γνωρίζω πάντως οτι οι ψευδαισθήσεις οχι μόνο δε διαλύονται αλλά είναι και απαραίτητες. Χόμπυ μου το "Ghostbusting" και η συνεχή μελέτη των δυνάμεων που διαμορφώνουν τη δυναμική του ανθρώπινου πολιτισμού.

Ευελπιστώ στην δυναμική κριτική των απόψεων μου και υπόσχομαι το ίδιο.
:clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap: :clap:
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Καλώς ήρθες φίλε.Να πώ μόνο ότι δεν είναι σωστό κατά τη γνώμη μου να ταυτίζουμε τα όνειρα των ανθρώπων για ένα καλύτερο κόσμο με τις φαντασιώσεις των θρησκειών αν και αναντίρρητα σε πολλές πολιτικές ιδεολογίες υπάρχει έντονα και μεσσιανικό στοιχείο και εσχατολογία και δογματισμός.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Ενδιαφέρουσα παρουσίαση. Καλώς μας ήλθες.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
bozonio
Δημοσιεύσεις: 303
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 17:42
Όνομα Ιστότοπου: black hole
Επικοινωνία:

Καλώς ήρθες! Ωραίο το απόσπασμα που παρέθεσες... Πραγματικά πολλές φορές ξεχνάμε πόσο ενδιαφέρον έχει ο κόσμος που ζούμε και αρχίζουμε να επινοούμε φανταστικά όντα μέσα σ'αυτόν..
«Όσο οι άνθρωποι πιστεύουν σε Θεούς, τόσο θα βασιλεύουν οι δαίμονες...»
http://www.blackhole-bozonio.blogspot.com/
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Ευχαριστώ για τη υποδοχή.

Το οτι ο κόσμος είναι "ενδιαφέρον" δεν μπορεί παρα να αφορά ελάχιστους πειθωριακούς. Για τους περισσότερους δεν αρκεί. Πρέπει να είναι "όμορφος", "άδικος", "καταπιεστικός", "οργανωμένος", κλπ. Μόνο δημιουργώντας μια υπόθεση του τι είναι ο κόσμος μπορεί να μας δώσει ένα προσανατολισμό προς αναζήτηση βεβαιωτήτων, ικανών να μας εξασφαλίσουν την επιβίωση. Αυτή μας η αναζήτηση είναι που μας ωθεί και σε φιλοσόφους, προφήτες και λοιπούς πεφωτισμένους.

Αυτή η προσπάθεια τόσων ανθρώπων προς αναζήτηση βεβαιωτήτων δημιούργησε τον όποιο κόσμο βλέπουμε σήμερα, ενα κόσμο που επιτρέπει και νομιμοποιεί το ψέμμα επειδή ακριβώς η "αλήθεια" δεν εχει αποδειχτεί ακόμα.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
psyche
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: αθήνα

καλώς ήρθες!!!
The finality of death is the coldest truth one must face. Religion makes the perfect distraction.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς ήλθες :) καθυστερημένο βέβαια αλλά τώρα έκανα μια βόλτα από εδώ.
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Άβαταρ μέλους
stelios8
Δημοσιεύσεις: 396
Εγγραφή: 28 Απρ 2009 02:03
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κρητη

Καλως μας ηλθες λοιπον!
Για πες μου κατι...απο Castaneda τι να διαβασω πρωτο μιας κ τον ανεφερες??
Παντα ελεγα να τον αρχισω κ όλο το αμελουσα... :snooty:
I can't sleep so I take a breath and hide behind my bravest mask,
I admit I've lost control..
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Να πώ μόνο ότι δεν είναι σωστό κατά τη γνώμη μου
ωωωω ηθική ηθική ηθική

καλή φάση diabolicus, εγώ βέβαια είμαι συμπαθών της αριστεράς, αλλά φιλοσοφικά πολέμιος...

και γω νέος είμαι, καλωσήρθες, αν και ήρθα μετά απο σενα
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλωσήρθες Διαβολικέ. Λίιιιιιιιιιιιιιιγο αργά αλλά δεν πειράζει, ευχή σού δίνω :P
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 713
Εγγραφή: 22 Αύγ 2009 23:36
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς τον!
Χρόνους πολλούς μετά την Αμαρτία που την είπανε Αρετή μέσα στις εκκλησίες και την ευλόγησαν...
- Οδ. Ελύτης
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

Radical έγραψε:
Να πώ μόνο ότι δεν είναι σωστό κατά τη γνώμη μου
ωωωω ηθική ηθική ηθική

καλή φάση diabolicus, εγώ βέβαια είμαι συμπαθών της αριστεράς, αλλά φιλοσοφικά πολέμιος...

και γω νέος είμαι, καλωσήρθες, αν και ήρθα μετά απο σενα
:D Λάθος παράθεση Radical. Δεν ειναι απο μενα αυτο που παράθεσες. του Γιατρού ειναι
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

stelios8 έγραψε:Καλως μας ηλθες λοιπον!
Για πες μου κατι...απο Castaneda τι να διαβασω πρωτο μιας κ τον ανεφερες??
Παντα ελεγα να τον αρχισω κ όλο το αμελουσα... :snooty:
Ειναι σειρά βιβλίων. Ξεκίνησα απο τη Διδασκαλία του Δον Χουάν. Θα τον θυμάμαι με ευγνωμοσύνη
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Λάθος παράθεση Radical. Δεν ειναι απο μενα αυτο που παράθεσες. του Γιατρού ειναι
δεν είπα οτι είναι δική σου διαβολικέ. τσιγκλάω γιατρό για να τσεκάρω αντανακλαστικά ;)
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

Radical έγραψε:τσιγκλάω γιατρό για να τσεκάρω αντανακλαστικά ;)
Εγώ είμαι φιλοσοφικά συμπαθών της αριστεράς και πολιτικά απατημένος πρώην σύντροφος.Μπορεί βέβαια η αγάπη μου να μού τα φόρεσε,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα το ρίξω στην κτηνοβασία.
:animals-chickencatch:
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Radical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 976
Εγγραφή: 21 Σεπ 2009 17:30
Όνομα Ιστότοπου: http://forum.atheia.gr/viewtopic.php?f=55&t=1508
Επικοινωνία:

Εγώ είμαι φιλοσοφικά συμπαθών της αριστεράς και πολιτικά απατημένος πρώην σύντροφος.Μπορεί βέβαια η αγάπη μου να μού τα φόρεσε,αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα το ρίξω στην κτηνοβασία.
σωστός , μπορώ να συσχετιστώ αρκετά με αυτό, και οικογενεικώς θα έλεγα, αλλά και προσωπικά, εννοώντας αριστερά βέβαια τον ευρύτερο χώρο [μάλλον μόνο εγώ τα βλέπω έτσι βέβαια] . Βέβαια ουδέποτε εγώ παντρεύτηκα ή αραβωνιάστηκα, απλά επέτρεψα στον εαυτό μου να ανήκει σε συλλογικότητες και να αισθάνεται συντροφικά με τους 'ομοιδεάτες'. Δε 'με πήγε' όμως πολύ η συλλογικότητα...
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Χαιρετώ κι εγώ καθυστερημένα τη διαβολικότητά σας.

(Παιδιά, ωραίο τόπικ έχετε ανοίξει στην ηθική, για την ώρα δεν μπαίνω γιατί έχουν απλωθεί πολλά σεντόνια και προσπαθώ να τα μαζέψω, στο κεφάλι μου κυρίως).

Γιατρέ, πολύ θα ήθελα να ακούσω ποια ακριβώς ήταν η προδοσία.

Radical, η σχέση του ατόμου με τη συλλογικότητα είναι σχέση δούναι και λαβείν.
Υποψιάζομαι ότι η συλλογικότητα σε πήγε ακριβώς όσο την πήγες.
Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπήρξε η αρχική "σφαλιάρα", και χωρίς να υπονοώ ότι δεν ήσουν εσύ αυτός που την έφαγε.
Παράδειγμα.
- Παιδιά, εγώ προτείνω να αυτοοργανωθούμε έτσι: (...)
- Ωραία όλα όσα λες, φίλε, αλλά άσε μας να αυτοοργανωθούμε μόνοι μας.
Ένας ατομικιστής που συμμετέχει σε μια συλλογικότητα, μπορεί να πει οποιαδήποτε από τις παραπάνω φράσεις... :)
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Diabolicus
Δημοσιεύσεις: 510
Εγγραφή: 11 Σεπ 2009 15:26
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο δεξί σου ώμο

@Breadfan, radical, Γιατρό

:D :D :lol:
Καλά δε μου λέτε όλοι σας, δικές σας αυλές δεν έχετε να πάτε να λύσετε τα "καυτα" θέματα του μαρξισμού;
Μου στρογγυλοκαθήσατε καλά καλά και θα χω μετα να μαζεύω και τα πούπουλα απο τις κότες του Γιατρού.
Αντε παραπέρα, άντε στα threads σας ο καθένας, γράψτε κανα ποστ.
“My legacy will be like cash, which is distributed to many heirs, each transforming his portion into a profit that conforms to his nature: this profit will no longer reveal its derivation from my legacy.” — Georg Simmel (1918)
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Αχ βρε διαβολάκο... Δίκιο έχεις, αλλά τα σεντόνια μου ποιος θα τα μαζεύει αν κάνω ότι κάνεις;
Εκεί που βολοδέρνεις έχουμε μαζευτεί πολλοί, και είμαι και χοντρός, και φοβάμαι μην πατήσω κανένα δαχτυλάκι.
(Και όπως καταλαβαίνεις, για να γίνεις χοντρός πρέπει να φας πολλά καρότα, τόσα που παίζει και να τα μπουχτίσεις...)
Άσε που ο χοντρός ανεβάζει και τη στάθμη της θάλασσας, και μπορεί να πνιγούμε.
Έτσι κι αλλιώς αυτά δεν γίνονται με το ζόρι.
Οπότε άσε με εδώ που είναι ρηχά, να χαριτολογώ...
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Απάντηση