Καλώς βρεθήκαμε...(janagn)

Αμέσως μετά την εγγραφή σας περάστε από εδώ να πείτε ένα «χαίρετε» μαζί με δυό λόγια για τον εαυτό σας, και να λάβετε το «αντιχαίρετε» από τους άλλους.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
janagn
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 01 Φεβ 2013 11:47
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Aberdeen
Επικοινωνία:

Καλή μέρα και καλώς βρεθήκαμε,

Λοιπόν... με λένε Γιάννη είμαι 40, μένω και εργάζομαι στην Σκωτία, έκανα ένα πέρασμα από την ταλομπανικί Μάλτα αλλά δεν έκατσε για προφανείς λόγους και έτσι συνεχίζω την ήρεμη ζωή μου σε ένα μέρος που to 90% των εκκλησιών έχει μετατραπεί σε night club. Έχω δύο παιδιά (και μια γυναίκα φυσικά) τα οποία φυσικά και δεν βάφτισα, η πρώτη μου συνειδητή πράξη αντίδρασης όχι μόνο ως "μη ελαφρώς σχιζοφρενής" (το προτιμώ από το άθεος) αλλά και ως αρνητικά διακείμενος σε όλο αυτό το Ελληναράδικο θρησκο-βλαχομπαροκ που έχει μετατρέψει ακόμα και την υποτιθέμενη (ας κάνουμε τον δικηγόρο του σατανά για ένα λεπτό) πίστη, σε πασαρέλα επίδειξης μικροαστικής γκλαμουριάς. Τέλος πάντων, το αρνητικό με το τελευταίο θεματάκι είναι πως ενώ η "κρίση" έχει αναλάβει να το εξαλείψει (καλώς μεν), θα μας μείνει η ταλιμπανκική συνιστώσα του (κακώς δε). Και κάπου εδώ λοιπόν βρίσκετε ο λόγος που αποφάσισα να γραφτώ τώρα. Δηλαδή σε καιρούς κρίσης και όταν βαίνουμε προς κάποια "κάθαρση" (κάποια είπα) πρέπει ο καθένας να παίρνει μια θέση με την ελπίδα για την επόμενη μέρα. Η δικιά μου ελπίδα είναι μια Ελλάδα με περισσότερο ορθολογισμό αφού κατά την άποψή μου το Ελληνοιρανικό σύνδρομο έχει ίσως την μεγαλύτερη ευθύνη για την κοινωνική μας (και όχι οικονομική μας) παρακμή... ουφφ τα είπα όλα για αρχή....

Φιλιά, πάνω να κάνω και καμιά δουλειά
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Καλώς μας ήλθες Γιάννη!

Κι εγώ έχω μια κόρη (και έναν άντρα, αν και θα μπορούσα και να μην είχα :P ) την οποία δεν έχω βαφτίσει (χάρη στην παρέμβαση του άντρα μου - να που σε κάτι χρησίμευσε κι αυτός! :D ). Δεν με πειράζει καθόλου ο όρος "άθεη", όπως δεν με πειράζει το αντικαπνίστρια και αντιρατσίστρια, και είμαι και τα τρία.

Χαίρομαι που αποφάσισες να γραφτείς μέλος, είναι σημαντικό για μας να ξέρουμε ότι υπάρχουν άνθρωποι που μας στηρίζουν και μας εμπιστεύονται να δρούμε εξ ονόματός τους. Να προσθέσω ότι είμαι και υπεύθυνη μελών και μόλις σου έστειλα το μήνυμα αποδοχής της εγγραφής σου.

Καλή συνέχεια!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
apeleytheros
Δημοσιεύσεις: 10181
Εγγραφή: 09 Δεκ 2010 18:12
Όνομα Ιστότοπου: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Επικοινωνία:

Γιάννη καλώς ήρθες, καλές συζητήσεις να έχουμε.
Επιστήμη: Συστηματική μελέτη των δεδομένων προς εξαγωγή συμπερασμάτων. ( δεδομένα --> συμπεράσματα )
      • ΟΧΙ ΤΟ ΑΝΑΠΟΔΟ.
_______________________________
Blog: Απελευθέρωση από τα δεσμά!
Άβαταρ μέλους
spylab
Δημοσιεύσεις: 1600
Εγγραφή: 26 Φεβ 2011 13:14
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Γλυφαδα

Wellcome ;)
Minds are like para-chutes. They only function when open.
επικουρειος
Δημοσιεύσεις: 1309
Εγγραφή: 02 Οκτ 2011 01:21
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου Γιαννη.Ισως να ειναι καιρος να εξορθολογισουμε καπως την κοινωνικη συμπεριφορα μας,ειδικα οι νεοι ανθρωποι που στο ξεκινημα της κοινης τους ζωης αντι να φροντιζουν να φτιαχνουν κατι στερεο για να μπορουνε να αντιμετωπιζουνε τις ενδεχομενες δυσκολιες μιας ολοκληρης ζωης που ερχεται απο πισω και της ανατροφης των τεκνων τους κανουν ακριβως το αντιθετο.Κατασπαταλουν ολακερες περιουσιες σε γλεντια με φαγοποτια για να εορταζουν το καθε ευτυχες γεγονος,λες κι αυτο ειναι μονο.
Ισως η επιρροη του οικογενειακου και φιλικου περιβαλλοντος να ειναι τοσο εντονη που οποιαδηποτε αποκλιση απο το καθιερωμενο προτυπο να ειναι σχεδον αδυνατη που δεν λαμβανει υποψιν ουτε την τρεχουσα οικονομικη κατασταση,ουτε φυσικα και τις προσωπικες πεποιθησεις νεων ανθρωπων.Και καταληγει τελικα ολες οι φιεστες να γινονται αποκλειστικα και μονο για τους συγγενεις και τους καλεσμενους,χαριν εθιμων επειδη ετσι εκαναν οι γονεις μας,οι παππουδες κι οι αντιπαραπροππαποι...
Ειμαι ενας πιστος απολυτα πεπεισμενος μοναχα ως προς την ανυπαρξια μεταφυσικων μυστηριων.Το μοναδικο μυστηριο που υπαρχει ειναι μοναχα κατι ξεχασμενες αραχνοφωλιες μες το ανθρωπινο μυαλο.
Άβαταρ μέλους
tasos_didymoteicho
Δημοσιεύσεις: 9010
Εγγραφή: 30 Δεκ 2010 15:59
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλώς το Γιάννη. Ωραία εισαγωγή.
"Του είχαν δείξει την ασημαντότητα και τη φτηνή κενότητα των μικρών θεών της γης, με τα κακομοίρικα ανθρώπινα ενδιαφέροντά τους και τις διασυνδέσεις τους –τα μίση, τους θυμούς, τις αγάπες και τις ματαιοδοξίες τους– τη λαχτάρα τους να τους υμνούν και να θυσιάζουν σ' αυτούς, και την απαίτησή τους να τους πιστεύουν, κάτι άκρως αντίθετο με τη λογική και τη Φύση."
"Through the Gates of the Silver Key" By H. P. Lovecraft (with E. Hoffmann Price)
Άβαταρ μέλους
janagn
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 01 Φεβ 2013 11:47
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Aberdeen
Επικοινωνία:

Λοιπόν καλημέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Γενικά (κατόπιν κακών εμπειριών με forums) δεν είμαι λαλίστατος οπότε θα μου επιτρέψετε μια περίοδο ανάγνωσης. Το λέω γιατί είναι εύκολο να παρεξηγηθείς που "μπήκες και δεν μιλάς/συμμετέχεις κτλ κτλ". Εξάλλου έχουμε και μια απόσταση γεωγραφική που δυσκολεύει την ενεργότερη συμμετοχή.

Anyway και πάλι καλώς βρεθήκαμε
Γιάννης
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Διάβασε όσο θέλεις. Έχε μονάχα υπ' όψη σου καθώς διαβάζεις, ότι ορισμένες ενότητες είναι δημόσιες και ανοιχτές σε όλους, κι εκεί γίνεται πιο πολύ ψιλοκουβέντα με το μακρύ και το κοντό του καθενός, ενώ άλλες απευθύνονται μόνο στα μέλη της Έν.Α. κι εκεί μιλάμε λίγο πιο σοβαρά και συμμαζεμένα για θέματα που μας αφορούν (εκεί θα βρεις και τις Ομάδες Εργασίας, καθώς και τη Μόνιμη Ηλεκτρονική Συνέλευση).

Η δεύτερη αυτή κατηγορία συζητήσεων έχει ως διακριτικό ένα μπλε πεζό α στα αριστερά του τίτλου κάθε νήματος, για να τα ξεχωρίζουμε.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Language_of_Reality
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: 18 Οκτ 2012 10:17
Όνομα Ιστότοπου: -

Γεια σου Γιάννη! Μου άρεσε αυτό το "ταλιμπανκικό" που έγραψες. ;)
Do you want to know to what an extend we love the beautiful things that you revere?
Know then that we love them so much that we are both angry and tired at seeing them hanging,
out of reach, from your idealistic sky.
Mikhail Bakunin
Απάντηση