Αφοπλιστικά ερωτήματα προς τους άθεους;

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:-εσείς οι άθεοι, μπροστά στην ύπαρξη του μεγαλειώδους σύμπαντος έχεται νιώσει ποτέ μικροί και αδύναμοι στο να κατανοήσεται την ολότητα του?

-είναι δυνατών εμείς οι άνθρωποι που μόλις έχουμε ανακαλύψει ένα μικρό μέρος της αλήθειας της επηστήμης να μπορούμε να αρνηθούμε την υπέρτατη αλήθεια που είναι ο θεός?

-τόσα μεταφυσικά φαινόμενα που παρατηρούνται ανα τον κόσμο (όχι απαραίτητα θρησκευτικά), δέν σας έκαναν ποτέ να σκεφτήται οτι ίσως υπάρχει και κάτι άλλο που δέν βλέπουμε, και όμως υπάρχει?

-άν δέν υπάρχει άλλη ζωή, τότε πιό το νόημα, αυτής της ζωής για εσάς?
τί είναι αυτό που σας κρατάει ζωντανούς πάνω στον μίζερο τούτο κόσμο?
το φαή? η διασκέδαση?
μια προσπάθεια απάντησης :

1)κάθε μέρα! Μάλιστα αυτή η ολότητα και το μεγαλείο του σύμπαντος είναι που με κάνει να βρίσκω μια ιδέα όπως τον θεω μικρό προστά του.

2)Αυτός ο ισχυρισμός προϋποθέτει και απόδειξη ύπαρξης του θεού καθώς και αποδοχή από εμάς ότι αυτά που λέει ο θεός (ο χριστιανικός υποθέτουμε) αποτελούν αλήθεια και σωστό ηθικό κώδικα. Απότην στιγμή που εμείς θεωρούμε αυτή την αλήθεια όχι και τόσο "αληθινή" το να την επικαλείσαι δεν αποτελεί επιχείρημα. Επίσης το ποσο κατανοούμε το σύμπαν δεν έχει καμια σχέση με την αλήθεια του θεού. Μπορεί να κατανοήσουμε τα πάντα στο σύμπαν, αλλα ο ισχυρισμός ύπαρξης του θεού υπήρχε και θα υπάρχει πάντα, όσο υπάρχουν άνθρωποι τουλάχιστον

3)Από την στιγμή που κάτι συμβαίνει δεν μπορεί να είναι υπερφυσικό η μεταφυσικό. Είναι 100% φυσικό, απλά δεν το έχουμε κατανόηση ακόμα.

4)Το νόημα τις ζωής είναι να ζεις. Το να ζεις σημαίνει να κυνηγάς την χαρά και ότι σε κάνει χαρούμενο, καθώς και να ασπάζεσαι και να ζεις οποια δήποτε εμπειρία και συναίσθημα (χαρούμενο και μη) καθώς χωρίς το ένα το άλλο χάνι την αξια του. Γιατί πρέπει να υπάρχει κάποια άλλη ζωή για να είσαι χαρούμενος σε αυτή ?
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Black_cat έγραψε:Αυτό που μας κρατάει ζωντανούς είναι το ότι απολαμβάνουμε τη ζωή, ότι θέλουμε να τη ζήσουμε - γιατί πιστεύουμε ότι είναι μία, το ότι αγαπάμε και απολαμβάνουμε αυτά που μας προσφέρει ο ωραίος αυτός πλανήτης, το ότι προσπαθούμε το καλύτερο για εμάς και τους ανθρώπους που αγαπάμε, το ότι μας αρέσει ,βρε αδερφέ να ζούμε!!
Τι να κάνουμε δηλαδή? Επειδή δεν πιστεύουμε στη μετά θάνατον ζωή, να πέσουμε να πεθάνουμε? :roll:
οχι βέβαια, αλλα είναι δύσκολο να αποδέχεσαι οτι κάποτε θα πάψεις να υπάρχεις. Τότε πιό το νόημα όλων αυτών που δημιούργησες και έμαθες εδώ στη γή,
η μή ύπαρξη μεταθάνατης ζωής καθιστά αυτόματα και μάταιη αυτή τη ζωή.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

γιατί ? εγώ δεν πιστεύω στην μεταθάνατον ζωή αλλα υπολογίζω παρα πολύ την ζωή μου, και θα την υπερασπιζόμουνα μέχρι τέλους ! Και δεν την θεωρώ μίζερη ούτε χωρίς νόημα. Πως το εξηγείς αυτό ?


Προσωπική άποψη είναι ότι το γεγονός ότι δεν υπάρχει μεταθάνατον ζωή δίνη πολύ νόημα σε αυτή ! αφού έχεις μονο μια και άμα την χασίς Game over χωρίς reload τότε αξίζει όσο όλο το χρυσό/πετρέλαιο του κόσμου.
Άβαταρ μέλους
apostaths
Δημοσιεύσεις: 352
Εγγραφή: 28 Αύγ 2009 23:01
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε: Γιατί πρέπει να υπάρχει κάποια άλλη ζωή για να είσαι χαρούμενος σε αυτή ?
Η μόνιμη παραίσθηση που έχουν τα χριστιανά φίλε μου...ότι με την αυτοτιμωρία και την άρνηση οποιασδήποτε χαράς σε αυτή τη ζωή θα εξασφαλίσουν την αιώνια ζωή μεταθάνατον.. και αυτό είναι που δίνει νόημα στην πραγματικά μίζερη ζωή τους...(Αποσαφήνιση: αναφέρομαι στα χριστιανοταλιμπάν γενικά, όχι σε συγκεκριμένα άτομα)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιώργος
Δημοσιεύσεις: 537
Εγγραφή: 15 Απρ 2009 12:32
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:-άν δέν υπάρχει άλλη ζωή, τότε πιό το νόημα, αυτής της ζωής για εσάς?
τί είναι αυτό που σας κρατάει ζωντανούς πάνω στον μίζερο τούτο κόσμο?
το φαή? η διασκέδαση?
Δεν μπορώ να απαντήσω για όλους. Μπορώ όμως για τον εαυτό μου.
Αυτό που με κρατάει ζωντανό είναι κυρίως το φαΐ και το οξυγόνο. Δεν μπορώ να φανταστώ τη ζωή μου χωρίς αυτά τα δύο πράγματα.

Τώρα αν εννοείς τι είναι αυτό που με κάνει να θέλω να είμαι ζωντανός....

Δεν θέλω πάντα να είμαι ζωντανός. Μερικές φορές τα πράγματα δυσκολεύουν και σκέφτομαι να παραιτηθώ. Και αυτό κάνω. Πάω για ύπνο. Το επόμενο πρωί που είμαι ξεκούραστος συνήθως έχω περισσότερη όρεξη να ξαναπροσπαθήσω να λύσω ότι με απασχολεί.

Αν έπρεπε να το συνοψίσω σε μία λέξη θα έλεγα "περιέργεια". Επιμένω να ζω από περιέργεια. Να δω τι θα γίνει την επόμενη στιγμή. Ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. Γενικά βρίσκω το όλο concept αρκετά ενδιαφέρον και ας παλουκεύει σε κάτι φάσεις.
αλλα είναι δύσκολο να αποδέχεσαι οτι κάποτε θα πάψεις να υπάρχεις. Τότε πιό το νόημα όλων αυτών που δημιούργησες και έμαθες εδώ στη γή,
η μή ύπαρξη μεταθάνατης ζωής καθιστά αυτόματα και μάταιη αυτή τη ζωή.
Ναι είναι δύσκολο. Όταν έχεις μεγαλώσει πιστεύοντας ότι όταν πεθάνεις επιτέλους θα χαλαρώσεις και θα πας στον παράδεισο και θα τελειώσουν τα δύσκολα είναι δύσκολο να αποδεχθείς ότι το κυνήγι της ευτυχίας πρέπει να γίνει εδώ και τώρα. Νομίζω ότι το όλο θέμα είναι να δεις τη ζωή ως αυτοσκοπό και όχι ως μέσο για κάτι άλλο μετά το θάνατο.
:O
earthian
Δημοσιεύσεις: 302
Εγγραφή: 06 Μάιος 2009 01:54
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Αθήνα

SinneR έγραψε:οχι βέβαια, αλλα είναι δύσκολο να αποδέχεσαι οτι κάποτε θα πάψεις να υπάρχεις. Τότε πιό το νόημα όλων αυτών που δημιούργησες και έμαθες εδώ στη γή,
η μή ύπαρξη μεταθάνατης ζωής καθιστά αυτόματα και μάταιη αυτή τη ζωή.

Sinner, κατα τη γνωμη μου δεν πρεπει να διερευνα κανεις τον κοσμο βαση αυτων που τον βολευουν να πιστευει.

Σαν τη στρουθοκαμηλο που λεει ο frog..

Εγω βρισκω παρηγορια στο γεγονος οτι αν και χανεται η συνειδηση με το θανατο το υλικο απο το οποιο ειμαστε φτιαγμενοι παραμενει και μετασχηματιζεται.

Η αποψη μου ειναι οτι η φυσικη εκδοχη ειναι καλυτερη απο τη χριστιανικη με το ενδεχομενο της :twisted: και τον ξενερωτο παρθενογαμη απο την αλλη.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

SinneR η ζωή,η ζωή του καθενός μας εννοώ,είναι ένα ανέλπιστο δώρο της τύχης.Οι πιθανότητες να ήταν κάποιος άλλος στη θέση μου αντί για μένα ή και για τον οποιονδήποτε από μας είναι ασύλληπτα μεγάλες.Σε σύγκριση με το γεγονός της γέννησής μας η πιθανότητα να κερδίζουμε το Lotto και το Joker κάθε βδομάδα για όλη την υπόλοιπη ζωή μας είναι κάτι το εξαιρετικά πιθανό.Μου δώθηκε λοιπόν απ'το σύμπαν και την τύχη μιά μονάδική ευκαιρία:να κάνω ένα σύντομο ταξίδι στο φως πριν να επιστρέψω εκεί απ'όπου ξεκίνησα.

Το νόημα της ζωής γενικά είναι η ίδια η ζωή.Τα νοήματα της δικής μου ζωής τα βρήκα μόνος μου.Είναι ένα σωρό.Νιώθω τυχερός.Ελπίζω να κρατήσει κι άλλο η γιορτή.
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
Black_cat
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 06 Σεπ 2009 17:20
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:οχι βέβαια, αλλα είναι δύσκολο να αποδέχεσαι οτι κάποτε θα πάψεις να υπάρχεις. Τότε πιό το νόημα όλων αυτών που δημιούργησες και έμαθες εδώ στη γή,
η μή ύπαρξη μεταθάνατης ζωής καθιστά αυτόματα και μάταιη αυτή τη ζωή.
Συμφωνούμε εδώ ότι είναι κάτι που αποδέχεσαι δύσκολα.. ή και ποτέ! Αλλά ας μην είμαστε εγωιστές.. δεν περιστρέφεται η ζωή γύρω από τον άνθρωπο και ό,τι έχει δημιουργήσει. Εκεί που διαφωνούμε είναι ότι εσύ λες πως η μη ύπαρξη μεταθανάτιας ζωής καθιστά τη ζωή αυτή μάταιη. Εγώ λέω πως την καθιστά μοναδική και αναντικατάστατη ;)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Black_cat την 12 Σεπ 2009 18:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
God? No, thanks...
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Αυτό που με κρατάει ζωντανό είναι κυρίως το φαΐ και το οξυγόνο
και το νερό μην ξεχνάς το νερό
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Black_cat έγραψε:είναι δύσκολο να αποδέχεσαι οτι κάποτε θα πάψεις να υπάρχεις. Τότε πιό το νόημα όλων αυτών που δημιούργησες και έμαθες εδώ στη γή, η μή ύπαρξη μεταθάνατης ζωής καθιστά αυτόματα και μάταιη αυτή τη ζωή.
Αυτό πιθανόν να ισχύει για εσάς, γιατί ο «παππούς» Επίκουρος στο σημείο αυτό έχει την ακριβώς αντίστροφη γνώμη, και συμπληρώνει «ο θάνατος είναι ένα τίποτα για εμάς γιατί όταν υπάρχουμε εμείς ο θάνατος δεν υπάρχει, όταν δε έλθει ο θάνατος τότε δεν υπάρχουμε εμείς».
Τώρα, γνώμη μου είναι, ότι «είμαστε ύλη του σύμπαντος που απέκτησε συνείδηση». Αν συμπεριλάβουμε σ’ αυτό και το «περί αφθαρσίας της ύλης», τότε ο καθένας μπορεί να σκεφτεί ότι θέλει…
:violin:
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:-εσείς οι άθεοι, μπροστά στην ύπαρξη του μεγαλειώδους σύμπαντος έχεται νιώσει ποτέ μικροί και αδύναμοι στο να κατανοήσεται την ολότητα του?
Ναι, από τότε που άρχισα να ασχολούμαι με την αστρονομία. Δεν είμαστε παρά ένας κόκκος μπροστά στο Σύμπαν, ένας ασήμαντος κόκκος. Το Σύμπαν δεν θα πάψει να υπάρχει αν σταματήσουμε να υπάρχουμε εμείς οι άνθρωποι, θα συνεχίσει μέχρι το τέλος του όποιο και να είναι αυτό.
SinneR έγραψε: -είναι δυνατών εμείς οι άνθρωποι που μόλις έχουμε ανακαλύψει ένα μικρό μέρος της αλήθειας της επηστήμης να μπορούμε να αρνηθούμε την υπέρτατη αλήθεια που είναι ο θεός?
Eδώ η προϋπόθεση είναι η ύπαρξη του θεού. Όταν βρεθούν στοιχεία που να συνηγορούν ότι πράγματι υπάρχει θεός, τότε θα αποδεχθώ την ύπαρξη ενός θεού. Προσοχή όμως, αποδοχή δεν σημαίνει σεβασμός ή λατρεία. Δεν πρόκειται να λατρέψω κανέναν θεό, και όσο για σεβασμό αυτόν θα πρέπει να τον κερδίσει όπως όλοι οι άλλοι.
SinneR έγραψε: -τόσα μεταφυσικά φαινόμενα που παρατηρούνται ανα τον κόσμο (όχι απαραίτητα θρησκευτικά), δέν σας έκαναν ποτέ να σκεφτήται οτι ίσως υπάρχει και κάτι άλλο που δέν βλέπουμε, και όμως υπάρχει?
Πες μου ένα πραγματικά μεταφυσικό φαινόμενο. Ένα τέτοιο φαινόμενο για το οποίο να υπάρχουν στοιχεία ότι είναι μεταφυσικό. Μέχρι στιγμής όσα μεταφυσικά έχω ακούσει, είτε εξηγούνται επιστημονικά είτε είναι απάτες είτε δεν αφήνουν τους επιστήμονες να το ελέγξουν.
SinneR έγραψε: -άν δέν υπάρχει άλλη ζωή, τότε πιό το νόημα, αυτής της ζωής για εσάς?
τί είναι αυτό που σας κρατάει ζωντανούς πάνω στον μίζερο τούτο κόσμο?
το φαή? η διασκέδαση?
Είμαστε ζωντανοί και η ζωή είναι όμορφη. Δεν είναι μόνο το φαϊ ή η διασκέδαση, είναι η ίδια η ανακάλυψη του κόσμου όπου ζούμε, να αφήσουμε κάτι για τις επόμενες γενιές. Να μας θυμούνται ως ανθρώπους πραγματικά, ότι μπορέσαμε να κάνουμε κάτι για τον κόσμο, για την οικογένειά μας. Δεν χρειάζονται τα δεκανίκια της πίστης για να ζήσουμε πραγματικά, αντίθετα, οι περισσότεροι που γνωρίζω, όταν παράτησαν την πίστη τους τότε αρχίσανε πραγματικά να ζούνε. Ζήσε την ζωή σου στο έπακρο, όσο μπορείς, χωρίς όμως να βλάψεις άλλους.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
onou12345
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: 26 Αύγ 2009 14:43
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Κόρινθος

SinneR έγραψε:-εσείς οι άθεοι, μπροστά στην ύπαρξη του μεγαλειώδους σύμπαντος έχεται νιώσει ποτέ μικροί και αδύναμοι στο να κατανοήσεται την ολότητα του?

-είναι δυνατών εμείς οι άνθρωποι που μόλις έχουμε ανακαλύψει ένα μικρό μέρος της αλήθειας της επηστήμης να μπορούμε να αρνηθούμε την υπέρτατη αλήθεια που είναι ο θεός?

-τόσα μεταφυσικά φαινόμενα που παρατηρούνται ανα τον κόσμο (όχι απαραίτητα θρησκευτικά), δέν σας έκαναν ποτέ να σκεφτήται οτι ίσως υπάρχει και κάτι άλλο που δέν βλέπουμε, και όμως υπάρχει?

-άν δέν υπάρχει άλλη ζωή, τότε πιό το νόημα, αυτής της ζωής για εσάς?
τί είναι αυτό που σας κρατάει ζωντανούς πάνω στον μίζερο τούτο κόσμο?
το φαή? η διασκέδαση?

-Ναι πολλές φορές έχω νιώσει έτσι. Το σύμπαν είναι τεράστιο και εμείς είμαστε ζούμε σε έναν πλανήτη ανάμεσα στα δισσεκατομύρια πλανήτες του σύμπαντος. Αυτό είναι γεγονός είτε πιστεύεις στο θεό είτε όχι. Εσείς οι πιστοί δεν νιώθετε μικροί μπροστά στο μεγαλείο του σύμπαντος;

-Έχουμε ανακαλύψει ένα μικρό μέρος της αλήθειας όμως τίποτα από αυτά που έχουμε ανακαλύψει δεν προϋποθέτει την ύπαρξη θεών (η θεού)

-Θα ήθελα να ακούσω ένα μεταφυσικό φαινόμενο που δεν αμφισβητείται η εγκυρότητά του. Τα περισσότερα είναι απάτες. Ακόμα όμως και να μην εξηγείτε το πιο πιθανό είναι να εξηγηθεί στο μέλλον.

-Πρώτον ευτυχώς που δεν υπάρχει άλλη ζωή γιατί αν υπήρχε και ήταν αιώνια θα σκυλοβαριόμασταν. Το ότι δεν υπάρχει άλλη ζωή με κάνει να προσπαθώ να ζήσω αυτή την ζωή όσο καλύτερα γίνεται χωρίς να περιμένω δεύτερη ευκαιρία.
''Extraordinary claims require extraordinary evidence''
Carl Sagan
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Darkchilde έγραψε: Ζήσε την ζωή σου στο έπακρο, όσο μπορείς, χωρίς όμως να βλάψεις άλλους.
Συμφωνώ μαζί σας ... Αυτός ο Επίκουρος τελικά είναι παντου!
Το νόημα της ζωής είναι στην ηδονή! Όχι στην ηδονή των ασώτων, αλλά στο να μην πονάει το σώμα και να μην βασανίζεται το πνεύμα!
:violin:
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

SinneR έγραψε:1-εσείς οι άθεοι, μπροστά στην ύπαρξη του μεγαλειώδους σύμπαντος έχεται νιώσει ποτέ μικροί και αδύναμοι στο να κατανοήσεται την ολότητα του?

2-είναι δυνατών εμείς οι άνθρωποι που μόλις έχουμε ανακαλύψει ένα μικρό μέρος της αλήθειας της επηστήμης να μπορούμε να αρνηθούμε την υπέρτατη αλήθεια που είναι ο θεός?

3-τόσα μεταφυσικά φαινόμενα που παρατηρούνται ανα τον κόσμο (όχι απαραίτητα θρησκευτικά), δέν σας έκαναν ποτέ να σκεφτήται οτι ίσως υπάρχει και κάτι άλλο που δέν βλέπουμε, και όμως υπάρχει?

4-άν δέν υπάρχει άλλη ζωή, τότε πιό το νόημα, αυτής της ζωής για εσάς?
τί είναι αυτό που σας κρατάει ζωντανούς πάνω στον μίζερο τούτο κόσμο?
το φαή? η διασκέδαση?
Δεν εχω διαβάσει αυτό το thread από τότε που τα ρώτησες αυτά, και θα σου απαντήσω πριν διαβάσω αυτά που σου απάντησαν οι άλλοι. Εχω μια ισχυρή διαίσθηση ότι θα εχουν πει τα ίδια πράγματα. Το αποτέλεσμα θα δείξει.
1. Η θεωρία του χριστιανού βάσει της Γένεσης, είναι απείρως εγωιστική απέναντι στο σύμπαν. Εχω αναρωτηθεί πολλάκις, εδώ και αλλού : Ο θεός έφτιαξε το σύμπαν, για να δώσει ζωή μόνο σε ένα πλανητάκι ενός ηλιακού συστηματιδίου ενός γαλαξιάκου από τους μύριους που έχει το σύμπαν; Πολύ εγωιστικό δεν είναι για έναν γήινο, να το πιστεύει αυτό; Τόση φύρα για 30 δισεκατομμύρια νοματαίους;

2. Στην φράση σου έχεις θεωρήσει ως δεδομένα, πράγματα που είναι προς απόδειξη. Ξαναπροσπάθησε χωρίς την χρήση αξιωμάτων, και όπου κάνεις χρήση της λέξης "άρα" να είσαι πολύ προσεκτικός.

3. Οτι θεωρείς ως μεταφυσικό, έχει φυσική εξήγηση η οποία δεν σου είναι γνωστή.

4. Εχω μεγαλώσει σε χριστιανικό περιβάλλον, όπως και πολλοί εδώ μέσα. Το μυαλό μου ήταν γεμάτο με τα αξιώματα και τα θέσφατα που έχεις και εσύ τώρα. Το να γίνουμε άθεοι, ήταν ότι δουλέψαμε το μυαλό μας, πράγμα που δεν ξεκινάει να κάνει κάποιος ο οποίος προτιμάει να διατηρήσει αυτά τα -ενάντια στην λογική- αξιώματα. Οπότε ξέρω και όλες τις μεθόδους που χρησιμοποιεί η κατήχηση των χριστιανών για να κερδίσει την πελατεία της. Διάβασε και εδώ (http://comtedetoulouse.wordpress.com/20 ... _the_well/. Μία μέθοδος είναι η παρουσίαση των αθέων ως ανήθικων ανθρώπων, οι οποίοι πρέπει να αποφεύγονται από τους χριστιανούς. Δηλαδή, η ηθική παρουσιάζεται ως αποκλειστικότητα των χριστιανών. Ξεπέρασέ το. Οι χριστιανοί είναι πιό κοιλαράδες από τους άθεους. Η διασκέδαση δεν είναι αμαρτία, αρκεί να μιλάμε για διασκέδαση. Χρειάζεται, όπως και η εκπαίδευση. Και όπως είναι καταφανέστατο, το νόημα αυτής της ζωής είναι μεγαλύτερο κατ' εμάς, αφού δεν περιμένουμε το sequel.
SinneR έγραψε:η μή ύπαρξη μεταθάνατης ζωής καθιστά αυτόματα και μάταιη αυτή τη ζωή.
Για δες τι έγραψες, μήπως ήθελες να πεις κάτι άλλο?? Επειδή δεν υπάρχει συνεργείο για σεσουάρ, είναι μάταιο να φτιάχνουμε σεσουάρ???
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Comte de Toulouse έγραψε: Μία μέθοδος είναι η παρουσίαση των αθέων ως ανήθικων ανθρώπων, οι οποίοι πρέπει να αποφεύγονται από τους χριστιανούς. Δηλαδή, η ηθική παρουσιάζεται ως αποκλειστικότητα των χριστιανών.
Αυτό είναι ενδιαφέρον θέμα! :lol:
Τι είναι ηθική, και πόσο ηθικοί είναι η άνθρωποι του χριστιανισμού;

{{Επειδή εγώ δεν ξέρω να "ανοίξω το θέμα", παρακαλώ πολύ ας μεριμνήσει κάποιος από τους διαχειρηστές μας}}
:violin: :violin: :violin:
Άβαταρ μέλους
SinneR
Δημοσιεύσεις: 283
Εγγραφή: 12 Σεπ 2009 16:38
Όνομα Ιστότοπου: -

Η μόνιμη παραίσθηση που έχουν τα χριστιανά φίλε μου...ότι με την αυτοτιμωρία και την άρνηση οποιασδήποτε χαράς σε αυτή τη ζωή θα εξασφαλίσουν την αιώνια ζωή μεταθάνατον.. και αυτό είναι που δίνει νόημα στην πραγματικά μίζερη ζωή τους...
το να συμπεριφέρεται κάποιος με βάση την πίστη του, δέν νομίζω οτι κάνει την ζωή του μίζερη.

μίζερη ζωή είναι αυτή που αρχίζει και τελειώνει γεμάτη βάσανα, χωρίς ελπίδα σε κάτι και χωρίς παρηγοριά για τις αδικείες που συντελούνται στην γη.

αυτό είναι και η δύναμη που εξάπλωσε τον χριστιαννισμό. το μύνημα οτι η πραγματική δηκαιωσήνη υπάρχει, και οτι όποιος αδηκηθεί σε αυτήν την ζωή θα εξηψωθεί στην επόμενη

λκ6.20
μακάριοι εσείς οι φτωχοί
γιατί δική σας είναι η βασιλεία του θεού.
μακάριοι εσείς που πεινάτε γιατί θα σας χωρτάσει ο θεός.
μακάριοι εσείς που τώρα κλαίτε γιατί θα χαρείτε.
μακάριοι είστε άμα σας μισήσουν οι άνθρωποι και σας χλευάσουν και δυσφημήσουν το όνομα σας εξαιτείας μου.
χαρείτε όταν συμβεί αυτό απο χαρά σκιρτήστε γιατί ο θεός θα σας ανταμείψει με το παραπάνω στον ουρανό.
SinneR η ζωή,η ζωή του καθενός μας εννοώ,είναι ένα ανέλπιστο δώρο της τύχης.
πόσες πιθανότητες υπήρχαν η γή να έχει το σωστό μέγεθος, απόσταση απο τον ήλιο ωστε να υπάρχει ιδανική θερμοκρασία?
πόσες πιθανότητες να σχηματίστηκαν τα χημικά στοιχεία, η φύση, ο καιρός, με τέτοιο τρόπο ωστε να μπορούν να φιλοξενήσουν ζωή?
πόσες ιθανότητες είχε η ζωή για να πρωτοσχηματιστεί με την μορφή μονοκύταρου οργανισμού?
και πόσες πιθανότητες είχε ένας μονοκύταρος οργανισμός μέσα απο τόσα μονοπάτεια εξέληξης να γίνει ένα τόσο νοήμων ών όσο ο άνθρωπος?

λίγες....πολύ λίγες. λιγότερες πάντως απο την πιθανότητα να υπάρχει όντος θεός τελικά.

είναι σάν να φέρνεις 6αρες χιλιάδες φορές συνεχόμενα
Αυτό είναι ενδιαφέρον θέμα! :lol:
Τι είναι ηθική, και πόσο ηθικοί είναι η άνθρωποι του χριστιανισμού;
όσοι ακολοθούν πραγματικά τον χριστό είναι ηθικοί.

δέν πιστεύω οτι ο χριστιαννισμός έιναι ούτε η ορθοδοξία ούτε κανένα άλλο δόγμα.
χριστιαννισμός είναι να ακολουθείς τα λεγόμενα του ιησού. όχι τις θρησκείες.
Αλλά ας μην είμαστε εγωιστές.. δεν περιστρέφεται η ζωή γύρω από τον άνθρωπο και ό,τι έχει δημιουργήσει
συμφωνώ, ζωή έχουν και τα ζώα και τα φυτά και γενικά οι οργανισμοί.
έχετε παρατηρήσει όμως οτι μόνο ο άνθρωπος ζηλεύει, φθονεί, βρίζει, κακολογεί κτλ κτλ?

όλες οι άλλες υπάρξεις είναι αναμάρτητες. το μύνημα της σωτηρίας το χρειαζόμστε εμείς οι άνθρωποι. για αυτό και η αγία γραφή είναι τόσο ανθρωποκεντρική.
Science without religion is lame, religion without science is blind
Albert Einstein
svoin
Δημοσιεύσεις: 3074
Εγγραφή: 03 Μάιος 2009 21:55
Όνομα Ιστότοπου: -

Κώδικας: Επιλογή όλων

αυτό είναι και η δύναμη που εξάπλωσε τον χριστιαννισμό. το μύνημα οτι η πραγματική δηκαιωσήνη υπάρχει, και οτι όποιος αδηκηθεί σε αυτήν την ζωή θα εξηψωθεί στην επόμενη
δεν διαφωνούμε
πόσες πιθανότητες υπήρχαν η γή να έχει το σωστό μέγεθος, απόσταση απο τον ήλιο ωστε να υπάρχει ιδανική θερμοκρασία?
πόσες πιθανότητες να σχηματίστηκαν τα χημικά στοιχεία, η φύση, ο καιρός, με τέτοιο τρόπο ωστε να μπορούν να φιλοξενήσουν ζωή?
πόσες ιθανότητες είχε η ζωή για να πρωτοσχηματιστεί με την μορφή μονοκύταρου οργανισμού?
και πόσες πιθανότητες είχε ένας μονοκύταρος οργανισμός μέσα απο τόσα μονοπάτεια εξέληξης να γίνει ένα τόσο νοήμων ών όσο ο άνθρωπος?

λίγες....πολύ λίγες. λιγότερες πάντως απο την πιθανότητα να υπάρχει όντος θεός τελικά.

είναι σάν να φέρνεις 6αρες χιλιάδες φορές συνεχόμενα
In 1961, University of California, Santa Cruz astronomer and astrophysicist Dr. Frank Drake devised the Drake equation. This controversial equation multiplied estimates of the following terms together:

* The rate of formation of suitable stars.
* The fraction of those stars which contain planets.
* The number of Earth-like worlds per planetary system.
* The fraction of planets where intelligent life develops.
* The fraction of possible communicative planets.
* The "lifetime" of possible communicative civilizations.

Drake used the equation to estimate that there are approximately 10,000 planets containing intelligent life, with the possible capability of communicating with Earth in the Milky Way galaxy.[29]

Based on observations from the Hubble Space Telescope, there are at least 125 billion galaxies in the universe. It is estimated that at least ten percent of all sun-like stars have a system of planets[30], there are 6.25*1018 stars with planets orbiting them in the universe. If even a billionth of these stars have planets supporting life, there are some 6.25 billion life-supporting solar systems in the universe.
6.25 δισεκατομμύρια ευκαιρίες λίπος να φέρουμε 1000 φορες εξάρες...καλές πιθανότητες δεν λες ?
Με τις χειρότερες εκτίμησης και όλας

Κώδικας: Επιλογή όλων

όσοι ακολοθούν πραγματικά τον χριστό είναι ηθικοί.

[b]δέν πιστεύω οτι ο χριστιαννισμός έιναι ούτε η ορθοδοξία ούτε κανένα άλλο δόγμα[/b].
χριστιαννισμός είναι να ακολουθείς τα λεγόμενα του ιησού. όχι τις θρησκείες.
που το γραφή αυτό ?

ο ίδιος ο χριστός είπε (περίπου δεν θυμάμαι τα ακριβή λόγια) ότι δεν βρίσκει λάθος τα όσα γράφονται στην παλαιά διαθήκη.
συμφωνώ, ζωή έχουν και τα ζώα και τα φυτά και γενικά οι οργανισμοί.
έχετε παρατηρήσει όμως οτι μόνο ο άνθρωπος ζηλεύει, φθονεί, βρίζει, κακολογεί κτλ κτλ?

όλες οι άλλες υπάρξεις είναι αναμάρτητες. το μύνημα της σωτηρίας το χρειαζόμστε εμείς οι άνθρωποι. για αυτό και η αγία γραφή είναι τόσο ανθρωποκεντρική.
πολλά αλλα ζώα παρουσιάζουν αυτά τα συναισθήματα, κάποια και όλας κάνουν sex μονο για ευχαρίστηση και κάποια κάνουν και όλας ομοφυλοφιλικό sex (αμαρτωλά δελφίνια, αναρωτιέμαι ποτε θα έρθει ο ντόλφιν ιησούς..αυτός θα περπατήσει στην στεριά φαντάζομαι). Και όταν λέμε "όλα δεν περιστρέφονται γύρο από τον άνθρωπο" εννοούμε όλο το σύμπαν όχι μονο αυτόν τον πλανήτη
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

SinneR έγραψε:όσοι ακολοθούν πραγματικά τον χριστό είναι ηθικοί.

δέν πιστεύω οτι ο χριστιαννισμός έιναι ούτε η ορθοδοξία ούτε κανένα άλλο δόγμα.
χριστιαννισμός είναι να ακολουθείς τα λεγόμενα του ιησού. όχι τις θρησκείες.
:liar: Ότι κι αν ακολουθήσετε, το ίδιο είναι!


:violin: :violin: :whistle: :violin: :violin:
Γκρινιάρης

:music-guitarred: :music-guitarred: :music-guitarred: + :happy-partydance: :happy-partydance:
Μετάφραση από το παραπάνω ταφικό κείμενο:
«τρεις λαλούν και δυό χορεύουν».
Άβαταρ μέλους
aristotelis_1
Δημοσιεύσεις: 4670
Εγγραφή: 31 Αύγ 2009 15:33
Όνομα Ιστότοπου: -

δε θα θελα να σας χαλασο το θεμα αλλα μια επισιμανση μονο θα κανω, χριστιανος αθεος και ηθικη, τι ειναι ποιο καλο και ηθικο το να νηστευεις να πηγαινεις εκκλησια και να μην δινεις δεκαρα στον φτωχο που σε ζηταει βοηθεια η να κανεις καλες τετιες πραξεις σε φιλους-ξενους να εχεις να λες οτι εβαλες ενα λιθαρακι στο να κανεις τον αλλον χαρουμενο και ασ μην πιστευεις
Ο ΚΟΣΜΟΣ ΛΕΕΙ ΘΕΟΣ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΑΡΗΣ
Απάντηση