Αφοπλιστικά ερωτήματα προς τους άθεους;

Εδώ μεταφέρονται τα ανενεργά θέματα. Ανενεργά θεωρούνται τα θέματα στα οποία έχει να γίνει ανάρτηση πάνω από 3 μήνες.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

aneraidistos

Αν αποδεικνυόταν πως υπάρχει θεός επιστημονικά κλπ θα έλεγα αυτό ακριβώς που είπε κι ο Κόμης. Θα παραξενευόμουν λιγάκι βέβαια, γιατί άλλο τα ηλεκτρόνια κι άλλο ο θεός, από τον θεό θα περίμενα κάτι παραπάνω (θα είχε πολλά να ακούσει δηλαδή, μα τι αχρηστίλα είναι αυτή βράδυ το πήρε το δίπλωμα κατασκευής κόσμου;)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
psyche
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 17 Αύγ 2009 14:29
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: αθήνα

aneraidistos έγραψε:Να κάνω και εγώ το δικηγόρο του διαβόλου αν και η ερώτηση είναι υποθετική και απραγματοποίητη.Αν τελικά αποδεικτεί πως υπάρχει θεός και το αποδείξουμε επιστημονικά και μας εμφανιστεί με μια παγκόσμια εμφάνιση εμείς οι άθεοι πως θα αντιδράσουμε?Θα το αποδεκτούμε έτσι αβασάνιστα και θα αποδεκτούμε την ήττα μας ή η λογική και ο ορθολογισμός μας θα μας βασανίσει και δε θα αποδεκτούμε τίποτα?Ειλικρινά εγω αδυνατώ να πιστέψω πως μπορεί και να σφάλω για κάτι τέτοιο.
μα αν αποδειχτεί επιστημονικά ότι υπάρχει ο θεός και κάνει ντου και ο ίδιος, για πιο λόγο να μη το δεχτούμε? Φυσικά αυτό θα δημιουργούσε καινούργια ερωτήματα του τύπου: γιατί έφτιαξε τον κόσμο, ποιος έφτιαξε τον ίδιο κλπ. Αλλά αυτό όπως είπες είναι υποθετικό σενάριο, τα μέχρι τώρα στοιχεία και η ορθολογική σκέψη μας δείχνουν πως δεν υπάρχει.
The finality of death is the coldest truth one must face. Religion makes the perfect distraction.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

aristotelis_1 έγραψε:αν τελικα ο θεος υπαρχει και ειναι ο θεος της αγαπης οπως μας διδασκουνε οι ηγητες της θρησκιας τοτε μπορει να δεχτει και οσους δεν τον πιστεψαν αυτα δεν αναφερουν οι γραφες?
Χόλυ φάκ !! Μπορείτε να διανοηθείτε ότι η οντότητα που δημιούργησε τον κόσμο (λέμε τώρα...) έχει μπόνους-μάλους για κάποια μυρμηγκάκια σε ένα πλανητάκι ενός ηλιάκου (από τα δισεκατομύρια ήλιους) του ενός γαλαξιάκου (από τα δισεκατομύρια γαλαξίες, πάλι) του σύμπαντος; Και ασχολείται αν σταυροκοπήθηκες το πρωΐ που ξυπνάς ή αν νήστεψες την Παρασκευή;
Ξαναρωτάω: Μπορεί αυτό να το πιστεύει κανείς με IQ > 5 ;
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Αν υπήρχε θεός, έτσι όπως τον θέλουν τα χριστιανικά διδάγματα, θα εξακολουθουσα να τον αρνούμαι και να είμαι ανυπάκουος....
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Αναζητείται ο Συγγραφέας
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: 11 Οκτ 2009 11:53
Όνομα Ιστότοπου: -

συζητησεις κανουμε κομπτε και αναφερουμε τα αν και τα ισως,
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Ακόμα και να υπήρχαν στοιχεία ότι υπάρχει θεός, αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα τον λάτρευα και όλα αυτά. Θα έπρεπε να κερδίσει τον σεβασμό μου όπως όλοι οι υπόλοιποι.
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

@Comte de Toulouse

+1 :clap: :clap: :bow-yellow: :bow-yellow:

Αν υπήρχε θεός δεν υπάρχει περίπτωση να είναι όπως τον περιγράφουν και με εκνευρίζει που οι πιστοί δεν μπορούν να το καταλάβουν αυτό!!!!!!!! Μιας κι έχουμε πιάσει τα απίθανα σενάρια όμως αν ήταν έτσι συμφωνώ με τον radical, δεν θα τα πηγαίναμε και πολύ καλά :)
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

Darkchilde έγραψε:Ακόμα και να υπήρχαν στοιχεία ότι υπάρχει θεός, αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα τον λάτρευα και όλα αυτά. Θα έπρεπε να κερδίσει τον σεβασμό μου όπως όλοι οι υπόλοιποι.
Οφ κόρς! Οταν είπα "να σταυροκοπιέσαι το πρωΐ" εννοούσα ότι δεν θα σου ζητούσε να τον λατρεύεις.
"Λατρεύω" Την σιχαίνομαι αυτή την λέξη. Δηλαδή ο δημιουργός ο παντοδύναμος θέλει αυτά τα μυρμηγκάκια να τον λατρεύουν, i.e. να "αισθάνονται ευφορία στην σκέψη Του".
Τελικά, μήπως ρε παιδιά, ...είμαστε από άλλο σύμπαν...; :scared-shocked: :scared-shocked:
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Άβαταρ μέλους
Darkchilde
Δημοσιεύσεις: 1777
Εγγραφή: 07 Απρ 2009 16:08
Όνομα Ιστότοπου: The Dark Side of the Force and other stories
Τοποθεσία: Lost in the Night
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
Darkchilde έγραψε:Ακόμα και να υπήρχαν στοιχεία ότι υπάρχει θεός, αυτό δεν σημαίνει αυτόματα ότι θα τον λάτρευα και όλα αυτά. Θα έπρεπε να κερδίσει τον σεβασμό μου όπως όλοι οι υπόλοιποι.
Οφ κόρς! Οταν είπα "να σταυροκοπιέσαι το πρωΐ" εννοούσα ότι δεν θα σου ζητούσε να τον λατρεύεις.
"Λατρεύω" Την σιχαίνομαι αυτή την λέξη. Δηλαδή ο δημιουργός ο παντοδύναμος θέλει αυτά τα μυρμηγκάκια να τον λατρεύουν, i.e. να "αισθάνονται ευφορία στην σκέψη Του".
Τελικά, μήπως ρε παιδιά, ...είμαστε από άλλο σύμπαν...; :scared-shocked: :scared-shocked:
Συμφωνώ Κόμη, και εγώ απεχθάνομαι αυτή την λέξη...

Χμμ, εγώ σίγουρα είμαι από άλλο Σύμπαν: απλά δες το Avatar! :lol: :D : brrr :
Blog (greek): The Dark Side of the Force and Other Stories
Blog (english): Snippets and other stories from the net

Twitter: @ladyjedi : I only tweet in English.
Isaac Asimov έγραψε:To surrender to ignorance and call it God has always been premature, and it remains premature today.
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

svoin έγραψε:νομίζω η γραφές μας διδάσκουν ότι όση δεν πίστεψαν θα πάνε στην κόλαση
Και που να δείτε, που θα πάνε όσοι πίστεψαν!!
:lol:
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

Πάντως εμένα μ'αρέσει αυτό το Σύμπαν. Έχει πλάκα! : brrr :
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Geysser έγραψε:Πάντως εμένα μ'αρέσει αυτό το Σύμπαν. Έχει πλάκα! : brrr :
Τότε να ξανάρθετε!
Άβαταρ μέλους
Geysser
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: 26 Φεβ 2009 23:10
Όνομα Ιστότοπου: Adequatio Intellectus Et Rei
Επικοινωνία:

tiresias eosforos έγραψε:
Geysser έγραψε:Πάντως εμένα μ'αρέσει αυτό το Σύμπαν. Έχει πλάκα! : brrr :
Τότε να ξανάρθετε!
Αν έχει γλυκό του κουταλιού, δεν θα παραλείψω! :dance:
Οταν θελεις κατι παρα πολυ, όλο το Συμπαν συνομωτει για να το αποκτησει οποιοσδηποτε αλλος
tiresias eosforos
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: 09 Σεπ 2009 11:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Geysser έγραψε:
tiresias eosforos έγραψε:
Geysser έγραψε:Πάντως εμένα μ'αρέσει αυτό το Σύμπαν. Έχει πλάκα! : brrr :
Τότε να ξανάρθετε!
Αν έχει γλυκό του κουταλιού, δεν θα παραλείψω! :dance:
Όταν χηρέψει η παπαδιά, ο παπάς ξαναπαντρεύεται;
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

tiresias eosforos έγραψε:Όταν χηρέψει η παπαδιά, ο παπάς ξαναπαντρεύεται;
Αμέ! κι εγώ κουμπάρα!
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Πάρης
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: 28 Σεπ 2009 19:19
Όνομα Ιστότοπου: Πάρης Μπρούζος
Επικοινωνία:

Δεν διάβασα όλα τα σχόλια αλλά η χρήση της λέξης τελειότητα είναι επιτηδευμένη από ανθρώπους θρήσκους επειδή έτσι θεωρούν ότι μετατοπίζουν τη συζήτηση στο δικό τους γήπεδο. Και αυτό γιατί όταν κάποιος σκέφτεται την τελιότητα θα σκεφτεί μετά ότι αυτή δεν μπορεί να είναι τυχαία άρα κάποιος την έφτιαξε, άρα ένα ανώτερο ον, άρα ο Θεός άρα ο χριστιανικός Θεός.
Αλλά όπως είπε και κάποιος άλλος το σύμπαν δεν έιναι τέλειο. Για να διατηρείται η Σελήνη σε τροχιά γύρω από Γη πρέπει να ικανοποιείται μια ικανή και αναγκαία φυσικά συνθήκη όπως και οπουδήποτε στο σύμπαν σώματα περιστρέφονται γύρω από άλλα σώματα. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ή Σελήνη θα μείνει αιώνια σε τροχιά γύρω από τη Γη. Απεναντίας είναι παραδεκτό ότι η Σελήνη με το χρόνο απομακρύνεται και κάποτε η Γη θα τη χάσει. Επίσης αν το σύμπαν ήταν τέλειο δε θα γίνονταν συγκρούσεις μετεωριτων και κομητών με πλανήτες. Οι τελευταίοι σε ποιον τέλειο μαθηματικό κανόνα υπακούουν; Ούτε θα υπήρξε σε ένα τέλειο σύμπαν θάνατος και γέννηση νέων άστρων.
Είναι σαν να λέει κανείς ότι το ανθρωπινο σώμα π.χ είναι τέλειο. Χιλιάδες κύτταρα με διαφορετικές εξειδικευσεις συνεργάζονται για τη λειτουργία του οργανισμού. Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει φθορά ή βλάβες.
SinneR
τόσα μεταφυσικά φαινόμενα που παρατηρούνται ανα τον κόσμο (όχι απαραίτητα θρησκευτικά), δέν σας έκαναν ποτέ να σκεφτήται οτι ίσως υπάρχει και κάτι άλλο που δέν βλέπουμε, και όμως υπάρχει?
Δεν υπάρχουν μεταφυσικά φαινόμενα. Ό,τι συμβαίνει είναι φυσικό. Είναι επιτρεπτό από τη φύση. Αλλιώς κάθε τι που συμβαίνει είναι μεταφυσικό. Ακόμη και το βράσιμο ενός αυγού. Αν κάποιος πέσει από τα 100 μέτρα και σωθεί δεν είναι θαύμα γιατί αν δοκιμάσει να ξαναπέσει θα σκοτωθεί. Η μία φορά να σωθεί είναι παιχνίδι πιθανοτήτων.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Comte de Toulouse έγραψε:
aneraidistos έγραψε:Να κάνω και εγώ το δικηγόρο του διαβόλου αν και η ερώτηση είναι υποθετική και απραγματοποίητη.Αν τελικά αποδεικτεί πως υπάρχει θεός και το αποδείξουμε επιστημονικά και μας εμφανιστεί με μια παγκόσμια εμφάνιση εμείς οι άθεοι πως θα αντιδράσουμε?Θα το αποδεκτούμε έτσι αβασάνιστα και θα αποδεκτούμε την ήττα μας ή η λογική και ο ορθολογισμός μας θα μας βασανίσει και δε θα αποδεκτούμε τίποτα?Ειλικρινά εγω αδυνατώ να πιστέψω πως μπορεί και να σφάλω για κάτι τέτοιο.
Για την ευκολία της συνέχειας της συζήτησης, θα δεχτώ το υποθετικό γεγονός.
Δεν θα αποδεχτούμε τίποτα με την έννοια "ήττα". Θα παραδεχτούμε την πλάνη μας.
Ούτε ήττα, ούτε πλάνη. Ακριβώς το αντίθετο! Μακάρι να αποδειχτεί ότι υπάρχει!

Εγώ τουλάχιστον δεν ισχυρίζομαι ότι δεν υπάρχει θεός. Απλώς επισημαίνω το γεγονός ότι η ύπαρξη θεού δεν έχει αποδειχθεί, γι' αυτό και δεν την δέχομαι. Αν αποδειχθεί, θα την δεχτώ. Δεν θα αλλάξω άποψη: θα εξακολουθώ να θέλω αποδείξεις για να δεχτώ οτιδήποτε (προσοχή: όχι να "πιστέψω" αλλά να δεχτώ). Δεν θα ενοχληθώ ούτε θα απογοητευτώ, θα χαρώ που γνωρίζω άλλη μια συναρπαστική πλευρά του κόσμου που ζούμε. Ήττα, για μένα, θα ήταν να επικρατήσει στην ανθρωπότητα η πίστη ανευ λογικής. Η εύρεση μιας απόδειξης του θεού θα ήταν για μένα νίκη και θρίαμβος της λογικής.

Όσοι πιστεύουν ακράδαντα ότι δεν υπάρχει θεός, μάλλον θα αναστατωθούν αν αποδειχθεί ότι υπάρχει, πιανόν και να ενοχληθούν. Όσοι όμως έχουν πραγματικά ανοιχτό πνεύμα, δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Πάρης έγραψε:Αλλά όπως είπε και κάποιος άλλος το σύμπαν δεν είναι τέλειο.
Πάρης έγραψε:Δεν υπάρχουν μεταφυσικά φαινόμενα. Ό,τι συμβαίνει είναι φυσικό.
Συμφωνώ απόλυτα. Ειδικά το δεύτερο προσπαθώ κι εγώ να το υπενθυμίζω όσο συχνότερα μπορώ.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Comte de Toulouse
Δημοσιεύσεις: 3960
Εγγραφή: 11 Μαρ 2009 13:32
Όνομα Ιστότοπου: Comte de Toulouse
Τοποθεσία: 7-
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε: Ούτε ήττα, ούτε πλάνη. Ακριβώς το αντίθετο! Μακάρι να αποδειχτεί ότι υπάρχει!

Εγώ τουλάχιστον δεν ισχυρίζομαι ότι δεν υπάρχει θεός. Απλώς επισημαίνω το γεγονός ότι η ύπαρξη θεού δεν έχει αποδειχθεί, γι' αυτό και δεν την δέχομαι. Αν αποδειχθεί, θα την δεχτώ. Δεν θα αλλάξω άποψη: θα εξακολουθώ να θέλω αποδείξεις για να δεχτώ οτιδήποτε (προσοχή: όχι να "πιστέψω" αλλά να δεχτώ). Δεν θα ενοχληθώ ούτε θα απογοητευτώ, θα χαρώ που γνωρίζω άλλη μια συναρπαστική πλευρά του κόσμου που ζούμε. Ήττα, για μένα, θα ήταν να επικρατήσει στην ανθρωπότητα η πίστη ανευ λογικής. Η εύρεση μιας απόδειξης του θεού θα ήταν για μένα νίκη και θρίαμβος της λογικής.

Όσοι πιστεύουν ακράδαντα ότι δεν υπάρχει θεός, μάλλον θα αναστατωθούν αν αποδειχθεί ότι υπάρχει, πιανόν και να ενοχληθούν. Όσοι όμως έχουν πραγματικά ανοιχτό πνεύμα, δεν θα έχουν κανένα πρόβλημα.
Συμπλέω μαζί σου! Και εγώ "μακάρι να υπάρχει". Αν αποδειχτεί ότι υπάρχει, θα έχουμε πλανηθεί επειδή νομίζαμε ότι δεν υπάρχει.
Απλά, δεν υπάρχει καμία-καμία-καμία-καμία-καμία-καμία πιθανότητα να είναι κάτι σαν τον Γιαχβέ.
Pluralitas non est ponenda sine neccesitate
Γκρινιάρης

Το να αποδειχθεί επιστημονικά ότι, υπάρχει θεός, είναι επιστημονική φαντασία.

Το να ασχοληθεί η επιστήμη με το αν υπάρχει θεός ή όχι είναι χάσιμο χρόνου, κόπου και χρήματος. Να το πω διαφορετικά, κανένας σοβαρός επιχειρηματίας - ίδρυμα δε πρόκειται να χρηματοδοτήσει τέτοια έρευνα. Από την άλλη ξέρω πολλούς «επιστήμονες» οι οποίοι με την κατάλληλη χρηματοδότηση σου «αποδεικνύουν» ότι θες!

Ο μόνος τρόπος με τον οποίο βλέπω να ασχολείται η «επιστήμη» με το υπόψη θέμα, είναι δια μέσω των εκκλησιαστικών χορηγιών. Αν θεωρούμε αντικειμενικούς, τους «επιστήμονες» που χρηματοδοτούνται από την ΡΚ™ τότε, Quelle surprise! Ο θεός υπάρχει! Αποδεικνύεται επιστημονικά! Η επιστήμη λέγεται δημιουργισμός!

Επίσης, αν κάποιος καταφέρει να αποδείξει την ύπαρξη του θεού, με εργαλεία γενικώς αποδεκτά (λογική, πειραματική επιβεβαίωση) τότε πάει καλώς. Αν τα καταφέρει εδώ είμαστε να το αποδεχτούμε! Πολύ φοβάμαι όμως ότι τα εργαλεία που χρησιμοποιούνται δεν επιτρέπουν τον σοβαρό έλεγχο τους.
Η θεολογία για παράδειγμα (για άλλους επιστήμη με τον ελαστικό ορισμό της, αφού διδάσκεται στα πανεπιστήμια) σαν εργαλείο απόδειξης του θεού είναι πέρα για πέρα αναξιόπιστη. Και φυσικά αποδεικνύει «επιστημονικά» την ύπαρξη του θεού της (κάθε θεολογία είναι δεμένη με ένα σύστημα θεότητας).
Απάντηση