"Ελληνόθρησκη" θαυματοποιία εν μέσω πυρκαϊών

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Απάντηση
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν μας έφταναν οι χριστιανοί που μετά από κάθε πυρκαϊά σε δάσος πανηγυρίζουν επειδή ο θεός τους "έσωσε" το κάθε μοναστήρι (που ήταν χτισμένο μέσα στο βουνο), ή την κάθε "'άγια" και "θαυματουργή" εικόνα, τώρα μας βρήκανε και οι "ελληνοπρεπείς":
"Παρά την τραγική καταστροφή που υπέστη τις προηγούμενες ημέρες η ΒΑ Αττική με τις ανεξέλεγκτες πυρκαγιές, οι λατρευτικοί χώροι των βωμών του Διονύσου και Αθηνάς τους οποίους λειτουργεί η λατρευτική κοινότητα "Λάβρυς" στον Διόνυσο και Πεντέλη αντίστοιχα, από Τύχη Αγαθή έμειναν ανέπαφοι από το καταστροφικό πέρασμα της πυρκαγιάς.
Σε πείσμα λοιπόν, των χαλεπών καιρών και των αισχρών ανθρώπων που ευθύνονται για τέτοιες υβριστικές πράξεις η κοινότητα θα συνεχίσει την λατρευτική της πρακτική στους συγκεκριμένους χώρους υπενθυμίζοντας πως ο άνθρωπος έχει ανάγκη την Φύση και όχι το αντίθετο καθώς και ότι μόνο με την επαναφορά στις ψυχές μας μιας κοσμοαντίληψης που αναγνωρίζει το ιερό στην φύση μπορούμε να συνεχίσουμε την πορεία μας στον κόσμο και να μην αυτοκαταστραφούμε. "
(από εδώ:http://labrysgr.blogspot.com/2009/08/blog-post.html)

Θαύμα, θαύμα!
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

Εντάξει δε λέει και ότι σώθηκε από θαύμα
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Πού είναι ο λυκόφρων με το αρχαιοπρεπές άγημα;
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Κόκκινη Τζιχάντ είπε:
Εντάξει δε λέει και ότι σώθηκε από θαύμα
Η Τύχη ήταν θεά. Μάλιστα σε πολλές πόλεις ήταν και πολιούχος. Όταν ήθελαν να την εξευμενίσουν ή να την ευγνωμονήσουν την προσφωνούσαν και ως "Αγαθή".
Δεν βλέπω τί άλλο εκτός από θαυματουργή επέμβασή της μπορεί να εννοούν.
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Δε θα με παραξένευε να υπονοούν ότι έγινε θαύμα.
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Εδώ η -αθεϊστική- απάντηση:
ΘΕΟΙ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ -ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΔΩΔΕΚΑΘΕΪΣΤΕΣ ΦΩΤΟΣΒΕΣΤΕΣ

Είναι θλιβερό (αλλά και προκλητικό) το γεγονός, ότι την επομένη ενός τέτοιου προσχεδιασμένου περιβαλλοντικού ολοκαυτώματος, όπως αυτό των τελευταίων ημερών στην Αττική, να υπάρχουν κάποιοι που διεκδικούν δάφνες θαυματοποιίας, για λογαριασμό της θρησκείας τους. Και βέβαια δεν αναφερόμαστε στους χριστιανούς, που ανέκαθεν τους βλέπουμε να ευχαριστούν τον θεό τους, ο οποίος υποτίθεται, ότι έσωσε από την πυρκαϊά το τάδε, ή το δείνα μοναστήρι, το οποίο βρισκόταν στο πέρασμά της.

Αναφερόμαστε στο καινούριο «φρούτο» των διαφόρων «επανελληνισμένων», που διαπιστώνουν περιχαρείς, ότι οι πρόσφατες πυρκαϊές άφησαν ανέπαφα τα σημεία εκείνα των αττικών -πρώην- δασών, τα οποία σημεία οι ίδιοι έχουν θεωρήσει ως ιερά αφιερωμένα στους… θεούς τους. Προφανώς επειδή τα εν λόγω σημεία τα προστάτεψαν οι …θεοί τους –και συγκεκριμένα η… θεά Τύχη (και όχι οι σεμνά μαχόμενοι πυροσβέστες, εθελοντές και μή). Το συμπέρασμά τους είναι ότι, αν ανακηρυχθούν «ιερά» όλα τα δάση, τότε το κοινωνικοοικονομικό φαινόμενο των δασικών εμπρησμών στη νεοελλάδα θα εξαφανιστεί ως δια μαγείας… Δεν θα χρειάζονται ούτε πυροσβέστες, ούτε αλλαγή του οικονομικού συστήματος, ούτε διαπαιδαγώγηση και επιστημονική ενημέρωση σχετικά με τις καταστροφικές για την ζωή περιβαλλοντικές επιπτώσεις.

Είναι προκλητικό και θρασύτατο το γεγονός, ότι αυτές τις ημέρες του περιβαλλοντικού θρήνου, προστέθηκαν στους γνωστούς ανεκδιήγητους χριστιανούς και κάποιοι νέοι θρησκομανείς, που βρήκαν την ευκαιρία να φωνάξουν, για τους δικούς τους προσωπικούς λόγους: «θαύμα, θαύμα!». Έτσι, όλοι νιώθουν δικαιωμένοι: και οι οικοπεδοφάγοι και οι θρησκευόμενοι κάθε θρησκείας. Τελικά οι εμπρησμοί δασών ενώνουν όλους τους Ρωμηούς.
Και η Ρωμηοσύνη φαίνεται ότι βρήκε κατ’ αυτόν το τρόπο τους άξιους συνεχιστές της, σε αυτούς με το «επανελληνισμένο» προσωπείο.
(Από εδώ:http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=842. Υπάρχει και μια φοβερή φωτογραφία που τα λέει όλα, την οποία δε μπορώ να μεταφέρω εδώ)
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος founder την 27 Αύγ 2009 19:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: ?????????? ???????????
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

http://archive.enet.gr/online/online_te ... d=91411776
Οι μισοί Ελληνες κερδίζουν από τα δάση που χάνονται.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

εχω την εντυπωση οτι οι δωδεκαθειστες ειναι κατα βαθος αναγνωστικιστες και ολα αυτα που λενε και κανουνε τα κανουνε για θεμα παραδοσης και επειδη τους αρεσει ο αρχαιος πολιτισμος. αυτα που γραφουν δημοσια ειναι πολυ υπερβολικα ακομα και για αυτους αλλα ειναι το τελετουργικο της παραδοσης τους.
Οι ιδιοι υποστιριζουν οτι λατρευουν την φυση και οτι λατρευουν τις εκφρασεις της , τυχη,σοφια,ομορφια,μοιχεια, γαμο, χαρα,πολεμο, θανατο κτλ
Τωρα αν πραγματικα πιστευουν οτι στον ολυμπο υπαρχουν 12 θεοι και μπορουν και καθοριζουν τις ζωες τους εεενταξει τοτε ειναι χειροτεροι και απο τους χριστιανους.

Αυτη την εντυπωση εχω χωρις να ειναι ετσι τα πραγματα.
καλα θα ηταν να ειχαμε εναν αρχαιολατρη και μας εξηγησει σε ακριβως πιστευουν.Εντομεταξυ υπαρχουν τοσες υπο-ομαδες σε αυτο το χωρο αλλοι φανατικοι και αλλοι ποιο ρεαλιστες οποτε δεν μπορουμε να τους βαζουμε ολους στο ιδιο τσουβαλη. αλλοι ειναι σχεδον χριστιανοι και ο εθνικισμο τους τους εκανε αρχαιλατρες και αλλοι ειναι σχεδον αθεοι που επελεξαν σαν αντιδραση αυτο το χωρο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mpamiatzis την 28 Αύγ 2009 12:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:εχω την εντυπωση οτι οι δωδεκαθειστες ειναι κατα βαθος αναγνωστικιστες
Είναι μεγάλη η ποικιλία των πολυθεϊστών. Έχει από υπερπατριώτες έως ψιλοάθεους.
Είχα κάνει μία γύρα από το φόρουμ τους και το τί μου σούρανε δεν λέγεται.
Έχει πολλούς κομπλεξικούς κυρίως θηλυκού γένους που δεν χαμπαριάζουν από λογική, έχει και ψαγμένους.
Το πρόβλημα που έχουν αυτοί είναι ότι έχουν παρεισφρύσει πολλοί μονοθεϊστές που έχουν μπερδέψει τον Ιησού με τον Δία. Για αυτό μερικές φορές μοιάζουν τόσο με χριστιανούς.
Όπως και να το κάνουμε η ιδέα ότι υπάρχει ένας θεός που όλα τα βλέπει και όλα τα ακούει και είναι παντοδύναμος είναι δύσκολο να την αφαιρέσεις από το μυαλό εφόσον έχει εμφυτευθεί από την παιδική ηλικία. Αν μάλιστα προσπαθήσεις να τον αλλάξεις με κάτι άλλο (π.χ. δωδεκάθεο) τότε μπερδεύεται ακόμα η κατάσταση.
Αυτά.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

εχεις δικιο τακτικαλ για αυτο και εγω επεξεργαστικα το αρχικο μου αρθρο.
μεταξυ τους δε μαλλον πλακωνονται....
στο υπομνημα του υπατου συμβουλιου εθνικων για αναγνωρηση της θρησκεια τους δεν δεχονται τους ορους «Δωδεκαθεϊσμός» και «Αρχαία Ελληνική Θρησκεία» και επισης γραφουν
Η Ελληνική Εθνική Θρησκεία βασίζεται επάνω στην αλήθεια του Κόσμου και δέχεται την πραγματικότητα όπως εκείνη είναι και όχι όπως την θέλει η ανθρώπινη ανασφάλεια. Αναγνωρίζει την Δικαιοσύνη και την Αρμονία ως κυρίαρχους νόμους του Σύμπαντος και δεν προβάλλει με βέβηλο τρόπο διάφορα ανθρώπινα ή ζωώδη συναισθήματα στις σφαίρες των Θεών. Δεν ηθικολογεί, δεν δικάζει υποτιθέμενους αμαρτωλούς, ούτε εκφοβίζει ανασφαλείς ανθρώπους, αλλά διδάσκει στον άνθρωπο την ύψιστη σοφία τού να αποδέχεται την πραγματικότητα, να συμμετέχει σε αυτήν και να τιμά όλα εκείνα που την συνέχουν (δηλαδή τους φυσικούς νόμους και τους Θεούς).
αυτο με τους θεους το αφηνουν πολυ στο φλου για αυτο δεν τους καταλαβενω

ολο το υπομνημα τους εδω:
http://www.ysee.gr/download/ysee-ypomnima-gr.pdf
παραρτηματα με ενδιαφερων υλικο
http://www.ysee.gr/download/ysee-ypomni ... dix-gr.pdf
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:αυτο με τους θεους το αφηνουν πολυ στο φλου για αυτο δεν τους καταλαβενω
Αυτό σου κάνει;
http://www.ysee.gr/index.php?type=d&f=faq#14
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

Κατ' αρχήν ευχαριστώ αυτόν που έβαλε σε προηγούμενο ποστ μου, τις φωτογραφίες που δεν φρόντισα εγώ να μάθω πώς μπαίνουν...

Φίλε Μπαμιατζή, περί νεοδωδεκαθεϊστών υπάρχουν και άλλες απόψεις:
http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=235
Kατά τη γνώμη μου πρόκειται περί ενός ακόμα φαινομένου γραφικότητας. Το κείμενο που σε παραπέμπω ορίζει τη γραφικότητα ως: παρεκτροπή στη διαδικασία αναζήτησης ταυτότητας.
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ έγραψε: Φίλε Μπαμιατζή, περί νεοδωδεκαθεϊστών υπάρχουν και άλλες απόψεις:
http://www.freeinquiry.gr/pro.php?id=235
Kατά τη γνώμη μου πρόκειται περί ενός ακόμα φαινομένου γραφικότητας. Το κείμενο που σε παραπέμπω ορίζει τη γραφικότητα ως: παρεκτροπή στη διαδικασία αναζήτησης ταυτότητας.
Δεν υπερασπιζομαι τους νεοπαγανιστες απλος εγραψα οτι υπαρχουν πολλες υπο-ομαδες σε αυτο το χωρο και δεν μπορουμε να τους βαλουμε ολους στο ιδιο τσουβαλι. Οι γραφικοι που περιγραφει το αρθρο στο συνδεσμο σου ειναι πολυ χειροτεροι απο τους παπουα, διοτι οι τελευταιοι δεν ειχαν επιδρασεις απο τον υπολοιπο κοσμο και για αυτο κανανε αυτα που κανανε.

Δεν ξερω αν εμφανιζομαι να τους υπερσπιζομαι αλλα καμια σχεση. βρισκω ψιλογελιο και γραφικο κοτσαμ ματραχαλοι να βαζουν χλαμυδες, να κραταν ασπιδες και να τραγουδανε υμνους στο ΔΙΑ.
Η συζητηση που ανοιξα ειναι γιατι εκτιμω πολλες ομαδες που κινουνται σε αυτο το χωρο της αρχαιολατρειας διαφερουν απο τις κλασσικες θρησκειες εχοντας μια ελευθερη σκεψη....

παρολα αυτα τακτικαλ επιμενω οτι δεν καταλαβενω με το να λενε θεους...... και κοσμο
Αντιλαμβανόμαστε όπως και οι πρόγονοί μας τον Κόσμο ως αυτοδημιούργητο, άπειρο, «διατεταγμένο και κεκοσμημένο» όν
διοτι μαλλον δεν ανήκω σε αυτους που επιθυμουν να γνωρισουν τα θεια οπως το περιγραφουν
ότι δηλαδή εκείνοι που επιθυμούν να γνωρίσουν τα περί Θεών πρέπει να έχουν διαπαιδαγωγηθεί σωστά και να μην έχουν ανατραφεί με ανόητες δοξασίες, να έχουν φύση καλή και λογική συγκρότηση, προκειμένου ανάλογα να κατανοήσουν και τα πράγματα και, επίσης, να γνωρίζουν και τις κοινές έννοιες..
νομιζω οτι αξιζει να ριξετε μια ματια στο συνδεσμο του τακτικαλ και θα σας παρακαλεσω να μου εξηγησετε με απλα λογια τι εννοουν οι αρχαιολατρες (δεν κανω πλακα σοβαρα μιλαω)

και η ασχολια μου αυτη σημερα γινετε μονο και μονο γιατι ο τακτικαλ ειχε γραψει καποτε οτι θα μπορουσαμε να συνεργαστουμε με καποιες ομαδες για να καταφερουμε καποια πραγματα(δεν ξερω αν εννοουσες και τους συγκεκριμενους)
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:παρολα αυτα τακτικαλ επιμενω οτι δεν καταλαβενω με το να λενε θεους...... και κοσμο

νομιζω οτι αξιζει να ριξετε μια ματια στο συνδεσμο του τακτικαλ και θα σας παρακαλεσω να μου εξηγησετε με απλα λογια τι εννοουν οι αρχαιολατρες (δεν κανω πλακα σοβαρα μιλαω
Ρώτα τον Ρασσιά. :mrgreen:
mpamiatzis έγραψε:και η ασχολια μου αυτη σημερα γινετε μονο και μονο γιατι ο τακτικαλ ειχε γραψει καποτε οτι θα μπορουσαμε να συνεργαστουμε με καποιες ομαδες για να καταφερουμε καποια πραγματα(δεν ξερω αν εννοουσες και τους συγκεκριμενους)
Είχα γράψει ότι αν θέσουμε κάποιους στόχους πολύ συγκεκριμένους και καθαρούς που να έχουν πιθανότητα να επιτευχθούν έστω εν μέρει σε σύντομο χρονικό διάστημα, τότε αξίζει να συνεργαστούμε με οποιεσδήποτε άλλες ενεργές ομάδες. Φυσικά αυτό θα γίνει στα πλαίσια του κοινού σκοπού και δεν θα επεκταθεί παραπέρα.
Ο λόγος είναι πολύ απλός, θα βγούνε οι γνωστοί τοποτηρητές του νεοελληνικού κατεστημένου και θα πουν ότι οι άθεοι τα έκαναν πλακάκια με τους δεξιούς, με τους αριστερούς, με τους ειδωλολάτρες, με τους οικολόγους και ότι είμαστε από την ίδια φύτρα με τους άλλους ή και εγώ δεν ξέρω τί άλλο μπορεί να γεννήσει το άρρωστο μυαλό τους.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

tactical έγραψε: Είχα γράψει ότι αν θέσουμε κάποιους στόχους πολύ συγκεκριμένους και καθαρούς που να έχουν πιθανότητα να επιτευχθούν έστω εν μέρει σε σύντομο χρονικό διάστημα, τότε αξίζει να συνεργαστούμε με οποιεσδήποτε άλλες ενεργές ομάδες. Φυσικά αυτό θα γίνει στα πλαίσια του κοινού σκοπού και δεν θα επεκταθεί παραπέρα.
πολυ φοβαμε οτι δεν θα μπορεσουμε να εχουμε κοινους στοχους με αυτους, παρολα αυτα βλεπω μια οργανωση δυνατη σε αυτα που κανουνε
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
Κόκκινη Τζιχάντ
Δημοσιεύσεις: 332
Εγγραφή: 28 Ιουν 2009 18:30
Όνομα Ιστότοπου: -

tactical έγραψε:
mpamiatzis έγραψε:αυτο με τους θεους το αφηνουν πολυ στο φλου για αυτο δεν τους καταλαβενω
Αυτό σου κάνει;
http://www.ysee.gr/index.php?type=d&f=faq#14
Ντάξει μιλάμε οι χλαμυδοφόροι αρχαιόπληκτοι είναι τρις χειρότεροι και αυτό που ευαγγελίζονται είναι η επιστροφή στην πρωτόγονη λατρεία της φύσης.

edit: Το μόνο καλό είναι ότι όταν βρίζονται με τους χριστιανούς βγάζει ο ένας τα άπλυτα του άλλου στη φόρα. :)
Ξύπνησαν πάλι οι άθλιες σκουριασμένες ορδές / λυσσασμένες θρησκείες πατρίδες οικογένειες / σκούζουν και σφάζονται για ένα καλύτερο χθες / μα οι σημαίες τους ανεμίζουν βρωμερές και νικημένες
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΛΥΤΗΡΙΟΣ
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 15:31
Όνομα Ιστότοπου: -

" Οι θεοί [...] Δρουν ανελλιπώς και φυσικά δεν «αποσύρονται», δεν «συνενώνονται σε ένα πρόσωπο», δεν «αντικαθίστανται», δεν «παύουν να υπάρχουν», δε «νικώνται», σύμφωνα με τις ορέξεις ή τις προσδοκίες ασεβών θνητών ή συστημάτων ασεβείας."
Xα χα χα χα !!!
Εμείς πού ανήκουμε; Στους ασεβείς θνητούς απλώς, ή στους συστηματικούς της ασεβείας;
Προφανώς εκεί που ανήκαν οι πρώτοι άθεοι της ανθρωπότητας, οι άθεοι της αρχαίας Ελλάδος, που είτε διώκοντο για τις αντιλήψεις τους (βλ. Σοφιστές), είτε (αν ήταν τυχερότεροι) στιγματίζονταν κοινωνικά.


Ιδού και η ριζική λύση για την απομεσαιωνοποίηση της νεοελλάδας:
"Πρέπει να ξαναμυρίσει ο στύρακας στα Ιερά μας και παντού να υψωθούν τουλάχιστον Βωμοί."
Βωμοί παντού. Πώς λέμε: "Κάγκελα παντού"...
"Η κουλτούρα είναι σαν τη μαρμελάδα: όσο λιγότερη έχει κάποιος, τόσο περισσότερο την απλώνει" (σύνθημα τού Μάη τού '68)
Άβαταρ μέλους
Ευθύμης
Δημοσιεύσεις: 3332
Εγγραφή: 18 Αύγ 2009 01:08
Όνομα Ιστότοπου: -

Αυτούς που στρέφονται στη λεγόμενη """πατρώα λατρεία""" τους βλέπω ως ανθρώπους που είναι ΑΝΤΙχριστιανοί και απογοητευμένοι με το παρόν, αιώνια ερωτευμένοι με το ιδανικό της αρχαίας Ελλάδας αλλά με έναν τρόπο στείρο. Μας ζητούν να πιστέψουμε σε Ολύμπιους θεούς, θεούς που οι ίδιοι οι αρχαίοι Έλληνες αμφισβήτησαν και απομυθοποίησαν. Το ότι προβάλλουν τη φυσιολατρεία δε μου λέει κάτι. Για να προστατέψω ένα δάσος, πρέπει απαραίτητα να πιστέψω ότι ζουν Αμαδρυάδες στα δέντρα του;
Η αθεΐα δεν είναι το παν αλλά είναι μια καλή αρχή.
Άβαταρ μέλους
Ιοκάστη
Δημοσιεύσεις: 2298
Εγγραφή: 05 Μαρ 2009 13:18
Όνομα Ιστότοπου: Iokaste’s Blog
Επικοινωνία:

Για τον παγανισμό στην Ελλάδα δεν έχω άποψη, για τον παγανισμό σε άλλες χώρες θα μπορούσα να πω πολλά…

Αλλά εκεί που έχω καταλήξει είναι πάντα θέμα ατόμων. Κάποιοι πιστεύουν στους θεούς σαν οντότητες, άλλοι σαν έννοιες, άλλοι σαν ενέργεια κλπ. Τώρα θα μου πείτε τίθεται και το θέμα ορισμού της ενέργειας για παράδειγμα αλλά μάλλον κι αυτό διαφέρει από άτομο σε άτομο – δεδομένου του ότι δεν σπουδάζουν φυσική όλοι :p

Άλλοι πιστεύουν πιο φανατισμένα κι άλλοι όχι, όπως γενικότερα οι πιστοί της κάθε θρησκείας.

Πάντως κάποιοι από τους παγανιστές που έχω γνωρίσει στο εξωτερικό δεν ήθελαν να ονομάζεται ο παγανισμός θρησκεία γιατί δεν έχει δόγμα και δεν τους ενδιέφερε ο προσηλυτισμός.

Γενικά τον συμπαθώ τον παγανισμό γιατί τον βρίσκω ρομαντικό και καλοπροαίρετο (και πολύ «ανοιχτό» στο διαφορετικό, μάλλον επειδή δεν υπάρχει δόγμα), αλλά στα πλαίσια του να είναι μια προσωπική θρησκεία (ή όπως θέλουν να το λένε) που δεν επηρεάζει τον άλλον που δεν είναι παγανιστής. Έτσι τον βίωσα γι’αυτό έχω καλή εικόνα, αλλά ξέρω πως υπάρχουν και παγανιστικά γκρουπάκια που προωθούν τον εθνικισμό και μια πιο βίαιη αντιμετώπιση των άλλων θρησκειών..
http://iocaste.wordpress.com

Do you know how a falcon is trained my dear? Her eyes are sown shut. Blinded temporarily she suffers the whims of her God patiently, until her will is submerged and she learns to serve - as your God taught and blinded you with crosses.
Απάντηση