Δημιουργία προσπάθειας στυλ Ίδρυματος James Randi στην Ελλάδα

Οτιδήποτε αφορά την επικαιρότητα ή πρακτικά θέματα σχετικά με την αθεΐα και την θρησκεία. Θέματα γενικής επικαιρότητας συζητιούνται στα "Εκτός θέματος", υποσυζήτηση "Ειδήσεις και επίκαιρα".
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Εγώ δεν θα συμφωνούσα ούτε καν σε προτροπή για μποϋκοτάζ. Όζει επιθετικότητα και μισαλλοδοξία. Για το κάψιμο βιβλίων δεν το συζητώ, ούτε καν "συμβολικά", αν είναι ποτέ δυνατόν! Τι "συμβολίζει" μια τέτοια κίνηση; Τίποτε το θετικό, νομίζω.

Ενημέρωση, συζήτηση, παιδεία. Αυτό χρειάζεται, κατά τη γνώμη μου. Τίποτε άλλο.
Δεν θα πρέπει να συντονίσουμε και να οργανώσουμε αυτή την δυσαρέσκεια;
Επίσης δεν θα πρέπει να τονώσουμε την κριτική ικανότητα του λαού;
Να συντονίσουμε και να οργανώσουμε, όχι. Ας εκφράσει καθένας τη δυσαρέσκειά του με τον τρόπο του.
Να προωθήσουμε την ανάπτυξη της κριτικής ικανότητας, ναι. Με ενημέρωση και μόνο.
Αν εκφράσουμε ο καθένας την δυσαρεσκειά του με τον τρόπο του θα έχουμε αναρχία
Κάποιος μπορεί να κάψει βιβλία.
Θα σ' άρεσε;
Μην τολμήσεις να πεις να επιβάλλουμε την γνώμη όλων μας, γιατί αυτό θα είναι πράξη μισαλλοδοξίας

Συντονισμός και οργάνωση χρειάζεται για δύο λόγους

Πρώτον

Καλύτερα αποτελέσματα

Δεύτερον

Για να αποφευχθούν ενέργειες μη αποδεχτές απο την πλεοψηφία

Αν σκεφτόμουν με την λογική σας, θα έκανα κάτι που (μάλλον) δεν σας αρέσει.
Τι θα λέγατε τότε;

Αν πάλι δεν είχα την υπομονή που έχωκαι σας άκουγα , θα έκανα αυτό που ήθελα
Ποιός θα έφταιγε τότε;
Εγώ που αρχικά είπα, ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ή εσείς που είπατε Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ;
AoratiMelani έγραψε:Να πω και την απορία μου, ρε παιδιά: ως τι θα λέγαμε/λέγατε/λέγανε στα βιβλιοπωλεία να μην προμηθευτούν συγκεκριμένα βιβλία; Ως "η παρέα του φόρουμ"; Δεν υπάρχει φορέας, δεν υπάρχει ομάδα, δεν υπάρχει εκπρόσωπος με κύρος, δεν υπάρχει τίποτα. Αλλά κι αν υπήρχε, εγώ προσωπικά θα απέφευγα μια ομάδα που θα επέλεγε τέτοιες μεθοδεύσεις.
Δεν μίλησα ποτέ για αυτό το forum
Η προσπάθεια αυτή θα είχε ενταχθεί σαν μέρος μίας γενικότερης
Κανείς όμως δεν έδωσε σημασία στις άλλες προτάσεις μου, ούτε αντιπρότεινε δικές του, ούτε και ξεκίνησε να κάνει μία προσπάθεια υλοποίησης όσων θεωρεί σωστα
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

πριν ξεκινησω να σου απαντω θα σου πω οτι δεν θελω σε καμια περιπτωση να νομιζεις οτι εχω κατι εναντιο σου ή σε αντιπαθω απλος διαφωνω με τις αποψεις σου. Τα παραπανω τα γραφω για αποφυγη παρεξηγησεων
Satyros2009 έγραψε:
Πρώτα απ' όλα τα βιβλιοπωλεία που χαρακτηρίζουν τα βιβλία τους εμπορεύματα θα πρέπει να καταδικαστούν απο τον λαό
Δεύτερον υπάρχει τέτοια απαγόρευση.
Με το κρέας εννοώ
Και ΚΑΛΩΣ υπάρχει
Όπως υπάρχουν και κανόνες για την κατάσταση στην οποία θα βρίσκεται ένα σφαγείο, ένα εργοστάσιο γιαουρτιών κλπ

να καταδικαστουν σε τι??? Οσον αφορα τις απαγορευσεις θα σε παραπέμψω στην εισαγωγη του βιβλιου του κλεανθη Γριβα “Δεν υποστηρίζω τη χρήση των ψυχοτρόπων ουσιών. Αλλά υπερασπίζομαι τη νομιμοποίησή τους. Πρώτον, για λόγους ηθικούς: Κανένας εκτός από μένα δεν έχει δικαίωμα να αποφασίζει ποια ουσία θα καταναλώνω και ποια όχι. Δεύτερον, για λόγους πολιτικούς: Η κοινωνία δεν απειλείται από τις ψυχοτρόπες ουσίες. Κινδυνεύει μόνο από την κατασταλτική πολιτική της κρατικής εξουσίας απέναντι σ’ αυτές.

Το δικαίωμα να ψηφίζω και το δικαίωμα να εξουσιάζω το κορμί μου αποτελούν ουσιαστικά στοιχεία της ελευθερίας μου. Το δικαίωμα να ψηφίζω είναι θεμελιώδες στοιχείο της ελευθερίας μου ως πολίτη. Και το δικαίωμα να εξουσιάζω το κορμί μου είναι κεντρικό στοιχείο της ελευθερίας μου ως ατόμου.

Η απαγόρευση της ψήφου αίρει το δικαίωμά μου να ασκώ κάποιο έλεγχο στους διαχειριστές της εξουσίας, και συνεπώς καταργεί την ελευθερία μου ως πολίτη. Η απαγόρευση των ψυχοτρόπων ουσιών αίρει το δικαίωμά μου να εξουσιάζω το σώμα μου και συνεπώς καταργεί την ελευθερία μου ως ατόμου.” Κ.Γ.

μπορεις να διαγραψεις την λεξη ψυχοτροπες ουσιες και να βαλεις στην θεση τους βιβλια του λιακο, μυαλο απο μοσχαρι η οτι αλλο νομιζεις οτι πρεπει να απαγορευεται.
και ενα συνθημα απο το Μαη του 68 απαγορευεται το απαγορευεται


δεν γουστάρω τους σωτήρες δεν το παίζω σωτήρας
Δεν θα πάψω όμως να ενδιαφέρομαι για τους συμπολίτες μου

και καλα κανεις και εκτιμω αυτο που κανεις για αυτο συνεχιζω το γραπτω διαλογο μαζι σου απλος διαφωνω μαζι σου οσον αφορα για το τροπο δρασης που ζητας Ναι στην ενημερωση οχι στην απαγορευση

mpamiatzis έγραψε: Αυτο που ζητας ειναι νομιμο, αλλα οχι ηθικο.


άρα η δημοκρατία είναι ανήθικη;
και ποιός άλλος καθορίζει την ηθική ακτός απο την πλεοψηφία;
Και πως (αν δεχτούμε το πιο πάνω) παραβιάζεται η ηθική αφού ότι επιβληθεί, ΑΝ επιβληθεί θα επιβληθεί απο την πλεοψηφία;

δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανεις αυτους του συνειρμους, σε καμια περιπτωση δεν συνδεσα την νομιμοτητα με την δημοκρατια, μπορεις να εισαι νομιμος και σε ολοκληροτικα καθεστωτα,
τωρα για αν η δημοκρατια ειναι ανηθικη αυτο ειναι μια μεγαλη συζητηση που δεν μπορουμε να την κανουμε τωρα, παντως η ελληνικη δημοκρατια (αν την θεωρεις δημοκρατια ναι ειναι ανηθικη για μενα)





Satyros2009 έγραψε:Αυτό με το απαγορευμένο που είναι γλυκό είναι μία μπούρδα
Και ο βιασμός είναι απαγορευμένος, ενώ το συνενετικό σεξ νόμιμο.
Θες να μου πεις πως εσύ έχεις κάποιες «ορμές» βιασμού;
mpamiatzis έγραψε: Τετοιου ειδους παρωμοιωσεις τις κανουν οι φανατικοι χριστιανοι. Οταν ελεγα απαγορευμενο δεν εννοουσα το βιβλιο διοτι ευτυχως δεν γινεται να απαγορευτει ενα βιβλιο, εγραφα για την αρνητικη διαφημιση που θα αποκτησει ο λιακοπουλος.
Πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ που με συγκρίνεις με φανατικό χριστιανό
(αυτό δεν είναι προσβολή ΑόρατηΜελάνη; Μην παρέμβεις όμως εγώ δεν θίγομαι έτσι εύκολα)
Αυτό που είπα είναι πως θεωρώ το επιχείρημα
"για τα ναρκωτικά φταίει το γεγονός πως είναι παράνομα"
Μία μπούρδα. Και επιχειρηματολόγησα με τον βιασμό
Δεν ξέρω, δεν κατάλαβα πως το εξέλαβες εσύ
Όσο για το βιβλίο και την αρνητική διαφήμιση, ο κίνδυνος αυτός ελοχεύει σε ΟΠΟΙΑ κίνηση κι αν κάνουμε αναντίον του Λιακόπολου και των όσων λέει
Με την λογική σου λοιπόν ας μην κανουμε τίποτα
συγκρινα τους τροπους παρωμοιωσεων σου με τροπους χριστιανων. θεωρησα την παρωμοιωση σου για το απαγορευμενο αστοχη. οτι ειναι απαγορευμενο ή παρανομο δεν αποτελει αυτοματα και ελκυστικο. παντως ισως και ο βιασμος να ειναι ελκυστικος στους βιαστες επειδη ειναι απαγορευμενος, αλλωστε εαν απαγορευτουν τα βιβλια του λιακοπουλου δεν σημαινει οτι ολοι θα γινουν αναγνωστες του. η λογικη μου λεει οτι τα βιβλια του λιακοπουλου ειναι μπουρδες και σαν εγωηστης που ειμαι δεν θελω να σωσω κανεναν, Υπαρχουν μεγαλυτεροι απατεωνες απο αυτον για να κυνηγησω αν θελω



Δεν μπορείς να εξισώσεις την θεωρία «Κούφιας Γης» που εύκολα μπορείς να αποδείξεις πως δεν είναι σωστή, με την ύπαρξη του Θεού
mpamiatzis έγραψε: μια χαρα μπορω με συγχωρεις αλλα δεν βλεπω την διαφορα μεταξυ της θεωριας της υπαρξης θεου τουλαχιστον ετσι οπως το περιγραφουν ολες οι θρησκειες και της θεωριας της Κθουλου γης. Δηλαδη εσυ δεν βαζεις στα βιβλια μπουρδολογίας/μοιρολατρίας, εξωφρενικών θεωριών και αντιεπιστημονικότητας την αγκια γραφη???. Αν το ζυγησεις το θεμα τα λεφτα που βγαζει ο λιακο (πολυ συμπαθητικος κλεφτης) ειναι τιποτα σε αυτα που τζιραρουν οι θρησκειες με τα βιβλια τους και τα θαυματα τους
Πως δεν υπάρχει θεός δεν μπορείς να το αποδείξεις
Πως δεν υπάρχει κοίλη γη μπορείς
Επίσης στα θέματα πίστης πρέπει να είσαι προσεχτικός
Ας υποθέσουμε πως είμαστε σε μία παρέα και συζητάμε περί θεού.
Αν πω την Αγία Γραφή μπούρδα ο Χριστιανός δεν θα κάτσει να με ακούσει
Πώς λοιπόν θα τον πείσω αν δεν με ακούσει;
Βέβαια με την λογική σας δεν θα πρέπει να προσπαθήσω να τον πείσω
Με αυτή την λογική όμως ας μην κάνουμε κάποια νέα ανακάλυψη (όπως η εξέλιξη των ειδών) γιατί θα πείσουμε ένθεους να γίνουν άθεοι[/quote]
δεν μπορω να αποδειξω οτι δεν υπαρχουν εξωγηινοι, ροζ μονοκερος ιπταμενη φαλαινα, προσωπικα δεν μπορω να αποδειξω οτι δεν υπαρχει κοιλη γη..... και δεν εχω σκοπο να το αποδειξω σε κανεναν
δυστιχως το τελευταιο καιρο με κουραζουν οι χριστιανοι και δεν προσπαθω να τους πεισω για τιποτα αντιθετα συμφωνω μαζι του οτι ο χριστοδουλος ηταν ενας αγιος. η αγια γραφη ειναι σιγουρα μπουρδα οσο και τα βιβλια του λιακο. πως προκυπτει οτι ειμαστε κατα των νεων ανακαλυψεων δεν το καταλαβενω???? επειδη δεν προσπαθουμε να πεισουμε τους ενθεους να γινουν αθεοι???? Εγω αυτο που κανω ειναι να να πεταω σπορους αν πιασουν καλως αν δεν ποιασουν δεν ασχολουμε με κολλημενους.
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Satyros2009 έγραψε: Δεν μίλησα ποτέ για αυτό το forum
Η προσπάθεια αυτή θα είχε ενταχθεί σαν μέρος μίας γενικότερης
Κανείς όμως δεν έδωσε σημασία στις άλλες προτάσεις μου, ούτε αντιπρότεινε δικές του, ούτε και ξεκίνησε να κάνει μία προσπάθεια υλοποίησης όσων θεωρεί σωστα
υπαρχει το θεμα: τι μαζευτικαμε να κανουμε εδω που ανοιξε η αορατη μελανη
αυτη την στιγμη περιμενουμε να εμφανιστουν και αλλοι αθεοι στο φορουμ, να εχουμε ενα μεγεθος, πιθανον να ακολουθησουν συναντησεις απο κοντα για να δουμε τελικα αν υλοποιησουμε καποια ιδεα..... μην το δενεις κομπο βεβαια αυτο που γραφω διοτι εγω απλο μελος του φορουμ ειμαι και δεν υπαρχει κανενα συτονιστικο οργανο
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Στο περί "Τελευταίου Πειρασμού" άρθρο του ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ απάντησες:
Satyros2009 έγραψε:Ποιός ζήτησε την μη προβολή της ταινίας; Οι θεατές ή η Εκκλησία;Το άρθρο (απο μία γρήγορη ματιά) μιλά για την Εκκλησία ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ. Αν όμως ήταν οι θεατές, αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Στην δημοκρατία δεν κάνεις ότι γουστάρεις. Κάνεις ότι θέλουν οι πολλοί.
Πρώτον, το άρθρο λέει ότι η Αρχιεπισκοπή αρνήθηκε κάθε εμπλοκή, αλλά υπονοεί ότι ο αρθρογράφος δεν το πιστεύει. Επειδή το άρθρο είναι στο Ριζοσπάστη εγώ θα δώσω στην Αρχιεπισκοπή το benefit of the doubt. Αλλά δεν είναι εκεί το ζητούμενο.

Αν το κάνει η Εκκλησία είναι λογοκρισία.
Αν το κάνουν οι πολίτες δεν είναι λογοκρισία.
Είναι λογική αυτή; Δηλαδή, η Αρχιεπισκοπή δεν αποτελείται από Πολίτες ή επειδή είναι οργανωμένοι εξαίρονται απ'τη δημοκρατική διαδικασία επειδή βγάζουν συλλογικές ανακοινώσεις κι αποφάσεις.
Στην δημοκρατία δεν κάνεις ότι γουστάρεις. Κάνεις ότι θέλουν οι πολλοί.
Ο στόχος της Δημοκρατίας είναι το κοινό καλό, δεν είναι η ικανοποίηση της ανάγκης για εξουσία των πολλών. Και ποιος σου είπε ότι σε μια δημοκρατία οι πολλοί έχουν δικαίωμα να ορίζουν ΚΑΘΕ πτυχή της ζωής της μειοψηφίας; Ειδικά την πρόσβαση στην πληροφορία. Η Δημοκρατία δεν είναι κολυμβύθρα του Σιλωάμ για να ξεπλένει τα λάθη της πλειοψηφίας· είναι απλώς το καλύτερο πολιτικό σύστημα που έχουμε βρει μέχρι τώρα. (Ή όπως είπε ο Λίνκολν, αν θυμάμαι καλά: "Η Δημοκρατία είναι το χειρότερο πολιτικό σύστημα, αν εξαιρέσουμε όλα τα υπόλοιπα που έχουμε δοκιμάσει")

Δε γίνεται να μου λες ότι οι πολλοί έχουν δικαίωμα να μου κόψουν την πρόσβαση σε μια ταινία (εν προκειμένω) την οποία οι ίδιοι δε θέλουν και δεν πρόκειται να δουν.

Άμα οι πολλοί μποϋκοτάρουν τους ISP στην Ελλάδα και μπλοκαριστεί το site του Dawkins, τι θα πείς; "Α! Οι πολλοί αποφάσισαν ότι οι Έλληνες πολίτες δεν κάνει να διαβάζουν το site του Dawkins. Δεν μπορώ να αντιταχθώ εγώ ο μειοψηφίας στη δημοκρατική αυτή απόφαση." Αυτό θα πεις;

Άμα οι πολλοί μποϋκοτάρουν τους ISP στην Ελλάδα και μπλοκαριστεί το site του Πλεύρη τι θα πείς; "Α! Οι πολλοί αποφάσισαν ότι οι Έλληνες πολίτες δεν κάνει να διαβάζουν το site του Πλεύρη. Δεν μπορώ να αντιταχθώ εγώ ο μειοψηφίας στη δημοκρατική αυτή απόφαση." Αυτό θα πεις;

Αν επιλέγεις το τι είναι και τι δεν είναι λογοκρίσια, ανάλογα με το είδος, την ποιότητα και το ήθος της ίδιας της πληροφορίας που παρεμποδίζεται, σε πληροφορώ ότι δεν έχεις ακόμα καταλάβει τι είναι λογοκρισία.
Satyros2009 έγραψε:ΤΑ ζητούμενα είναι όσα λες, συν το γεγονός πως κάποια στιγμή θα πρέπει να πάψουν να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι. (που να πιστεύουν στην Λιακοβλακείες). Αν εσύ φτιάχνεσαι με το να "σώζεις" κόσμο απο τις Λιακοβλακείες και θες να το κάνεις συνέχεια, προβλημά σου.Εγώ δεν φτιάχνομαι, αντιθέτως χαλιέμαι, γι' αυτό θέλω κάποια στιγμή να μην χρειάζεται να πείθω ανθρώπους πως αυτά είναι μπούρδες.
ΤΑ ζητούμενα είναι όσα λες, συν το γεγονός πως κάποια στιγμή θα πρέπει να πάψουν να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι.
Αυτό σημείνει ότι θες ο κόσμος να έχει παιδεία και μόρφωση.
Αν εσύ φτιάχνεσαι με το να "σώζεις" κόσμο απο τις Λιακοβλακείες και θες να το κάνεις συνέχεια, προβλημά σου.
Αυτό που περιγράφεις στην πρόταση αυτή είναι η πεμπτουσία (ή η διαδικασία) της παιδείας και της μόρφωσης.
Δηλαδή θες παιδεία, αλλά καταδικάζεις την παιδευτική διαδικασία;

Κάτσε, σε παρακαλώ και ξανασκέψου αυτά που υποστηρίζεις. Υποπίπτεις σε αντιφάσεις.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

νομιζω οτι πρεπει να αλλαξουμε το τιτλο του θεματος

Τι ειναι δημοκρατια???????????:
-τεσσερεις λυκοι και ενα προβατο αποφασιζουν για το τι θα φανε.
Στην δημοκρατία δεν κάνεις ότι γουστάρεις. Κάνεις ότι θέλουν οι πολλοί.
EvanT εχεις σκεφτει την προοπτικη να μην ειμαστε δημοκρατες αλλα αναρχικοι, αφου θελουμε να κανουμε οτι γουσταρουμε???
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

mpamiatzis έγραψε:νομιζω οτι πρεπει να αλλαξουμε το τιτλο του θεματος
Σωστά. "Δημοκρατία και Λογοκρισία";
mpamiatzis έγραψε:EvanT εχεις σκεφτει την προοπτικη να μην ειμαστε δημοκρατες αλλα αναρχικοι, αφου θελουμε να κανουμε οτι γουσταρουμε???
Τι να σου πω, ρε Μπαμιατζή...
Εγώ στο σχολείο έμαθα ότι η ελευθερία του άλλου τελειώνει εκεί που αρχίζει η δική μου και η δική μου εκεί που τελειώνει του άλλου. Θέλω να είμαι ελεύθερος να κάνω αυτό που θέλω, αλλά όχι να επιβάλλω στον άλλο να κάνει αυτό που θέλω εγώ.
Έμαθα να φέρομαι στον άλλο όπως θα ήθελα να μου φέρεται και να μη φέρομαι στον άλλο, όπως δε θα ήθελα να μου φέρεται. (βλ.και εδώ)
Έμαθα ότι όλοι έχουν δικαίωμα να λένε ανεμπόδιστα τη γνώμη τους, όσο χαζή κι αν είναι, αλλά και να είναι έτοιμοι να δεχθούν κριτική, όσο αυστηρή και αν είναι.
Έμαθα απ'τον πατέρα μου ότι δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, αλλά μόνο χαζές απαντήσεις.
Και τέλος έμαθα από κάποιο κακόμοιρο Ραγιά που τον φάγαν λάχανο ότι όποιος ελεύθερα συλλογάται, συλλογάται καλά.

Τι να σου πω. Αν αυτά είναι αναρχικά πράματα, μπορεί να είμαι και αναρχικός. :shifty:
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Πολύ σωστά τα λέει ο EvanT. Τι δουλεία έχει η λογοκρισία σε μια δημοκρατία; Οι ιδέες πρέπει να μπορούν να εκφράζονται ελεύθερα. Τα καθεστώτα που απαγορεύουν την ελεύθερη διακίνηση ιδεών, μάλλον φασιστικά μπορούν να χαρακτηριστούν παρά δημοκρατικά. Όπως είπε και κάποιος που δεν θυμάμαι "Όποιος θυσιάζει τις ελευθερίες του για χάρη της ασφάλειας, χάνει και τα δύο".
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

O Φραγκλίνος το είπε:
They who can give up essential liberty to obtain a little temporary safety, deserve neither liberty nor safety.
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

mpamiatzis έγραψε:πριν ξεκινησω να σου απαντω θα σου πω οτι δεν θελω σε καμια περιπτωση να νομιζεις οτι εχω κατι εναντιο σου ή σε αντιπαθω απλος διαφωνω με τις αποψεις σου. Τα παραπανω τα γραφω για αποφυγη παρεξηγησεων]
Εγώ δεν παρεξηγώ, άλλοι είναι που παρεξηγιούνται
Satyros2009 έγραψε:Πρώτα απ' όλα τα βιβλιοπωλεία που χαρακτηρίζουν τα βιβλία τους εμπορεύματα θα πρέπει να καταδικαστούν απο τον λαό
Δεύτερον υπάρχει τέτοια απαγόρευση.
Με το κρέας εννοώ
Και ΚΑΛΩΣ υπάρχει
Όπως υπάρχουν και κανόνες για την κατάσταση στην οποία θα βρίσκεται ένα σφαγείο, ένα εργοστάσιο γιαουρτιών κλπ
mpamiatzis έγραψε:να καταδικαστουν σε τι??? Οσον αφορα τις απαγορευσεις θα σε παραπέμψω στην εισαγωγη του βιβλιου του κλεανθη Γριβα “Δεν υποστηρίζω τη χρήση των ψυχοτρόπων ουσιών. Αλλά υπερασπίζομαι τη νομιμοποίησή τους. Πρώτον, για λόγους ηθικούς: Κανένας εκτός από μένα δεν έχει δικαίωμα να αποφασίζει ποια ουσία θα καταναλώνω και ποια όχι. Δεύτερον, για λόγους πολιτικούς: Η κοινωνία δεν απειλείται από τις ψυχοτρόπες ουσίες. Κινδυνεύει μόνο από την κατασταλτική πολιτική της κρατικής εξουσίας απέναντι σ’ αυτές.


Γνωστές ρητορικές μαλακίες
Αν είναι δυνατόν να επιτρέψουμε τα ναρκωτικά
Δυστυχώς απο την στιγμή που το πήγες εκεί το θέμα δεν θα απαντήσω
Για τον λόγο δες το Θέμα που αυτοσυστήθηκα

mpamiatzis έγραψε:και καλα κανεις και εκτιμω αυτο που κανεις για αυτο συνεχιζω το γραπτω διαλογο μαζι σου απλος διαφωνω μαζι σου οσον αφορα για το τροπο δρασης που ζητας Ναι στην ενημερωση οχι στην απαγορευση


Για τους λόγους που ΠΡΕΠΕΙ να απαγορεύονται τα ναρκωτικά για τους ίδιους λόγους πρέπει να υπάρχουν και κάποιες άλλες απαγορεύσεις.
Το ποιές θα είναι θα τις αποφασίζει πάντα η πλεοψηφία, ο λαός.
Αυτό λοιπόν ζήτησα κι εγώ.
«Να προτείνουμε στον λαό» το μποϋκοτάζ (και όχι απαγόρευση) των βιβλίων του Λιακόπουλου


mpamiatzis έγραψε:Αυτο που ζητας ειναι νομιμο, αλλα οχι ηθικο.

Satyros2009 έγραψε:άρα η δημοκρατία είναι ανήθικη;
και ποιός άλλος καθορίζει την ηθική ακτός απο την πλεοψηφία;
Και πως (αν δεχτούμε το πιο πάνω) παραβιάζεται η ηθική αφού ότι επιβληθεί, ΑΝ επιβληθεί θα επιβληθεί απο την πλεοψηφία;


mpamiatzis έγραψε:δεν μπορω να καταλαβω γιατι κανεις αυτους του συνειρμους, σε καμια περιπτωση δεν συνδεσα την νομιμοτητα με την δημοκρατια, μπορεις να εισαι νομιμος και σε ολοκληροτικα καθεστωτα,
τωρα για αν η δημοκρατια ειναι ανηθικη αυτο ειναι μια μεγαλη συζητηση που δεν μπορουμε να την κανουμε τωρα, παντως η ελληνικη δημοκρατια (αν την θεωρεις δημοκρατια ναι ειναι ανηθικη για μενα)


Τον συνειρμό τον έκανα γιατί σε προηγούμενο post μιλούσαμε για την δημοκρατία, εκεί μου απάντησες «Αυτο που ζητας ειναι νομιμο, αλλα οχι ηθικο»
Να πω βεβαίως πως την δημοκρατία που έχουμε την θεωρώ πολλά πράγματα (αρνητικά) ανήθικη όμως όχι. Αν και δεν θα το απέρριπτα κι εντελώς.
Εγώ μιλάω όμως για την δημοκρατία ως έννοια
Το επαναλαμβάνω
Θα ζητήσουμε απο τα μεγάλα βιβλιοπωλεία να μην πουλάνε Λιακόπουλο. Όσα δεν το κάνουνε θα υποστούν, πιθανώς, τις συνέπειες (μποϋκοτάζ) απο τον λαό που θα τον καλέσουμε να μην παίρνει βιβλία απ αυτόν.
Μιλάμε για μία άμεση δημοκρατία λοιπόν

Συμφωνεί ο λαός μαζί μας = τα πιο πάνω έχουν νόημα
Δεν συμφωνεί = no harm done, αφού καμία απαγόρευση δεν επιβλήθηκε δεν έγινε τίποτε απολύτως






Satyros2009 έγραψε:Αυτό με το απαγορευμένο που είναι γλυκό είναι μία μπούρδα
Και ο βιασμός είναι απαγορευμένος, ενώ το συνενετικό σεξ νόμιμο.
Θες να μου πεις πως εσύ έχεις κάποιες «ορμές» βιασμού;

mpamiatzis έγραψε: Τετοιου ειδους παρωμοιωσεις τις κανουν οι φανατικοι χριστιανοι. Οταν ελεγα απαγορευμενο δεν εννοουσα το βιβλιο διοτι ευτυχως δεν γινεται να απαγορευτει ενα βιβλιο, εγραφα για την αρνητικη διαφημιση που θα αποκτησει ο λιακοπουλος.

Satyros2009 έγραψε:Πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ που με συγκρίνεις με φανατικό χριστιανό
(αυτό δεν είναι προσβολή ΑόρατηΜελάνη; Μην παρέμβεις όμως εγώ δεν θίγομαι έτσι εύκολα)
Αυτό που είπα είναι πως θεωρώ το επιχείρημα
"για τα ναρκωτικά φταίει το γεγονός πως είναι παράνομα"
Μία μπούρδα. Και επιχειρηματολόγησα με τον βιασμό
Δεν ξέρω, δεν κατάλαβα πως το εξέλαβες εσύ
Όσο για το βιβλίο και την αρνητική διαφήμιση, ο κίνδυνος αυτός ελοχεύει σε ΟΠΟΙΑ κίνηση κι αν κάνουμε αναντίον του Λιακόπολου και των όσων λέει
Με την λογική σου λοιπόν ας μην κανουμε τίποτα



mpamiatzis έγραψε: συγκρινα τους τροπους παρωμοιωσεων σου με τροπους χριστιανων. θεωρησα την παρωμοιωση σου για το απαγορευμενο αστοχη. οτι ειναι απαγορευμενο ή παρανομο δεν αποτελει αυτοματα και ελκυστικο. παντως ισως και ο βιασμος να ειναι ελκυστικος στους βιαστες επειδη ειναι απαγορευμενος, αλλωστε εαν απαγορευτουν τα βιβλια του λιακοπουλου δεν σημαινει οτι ολοι θα γινουν αναγνωστες του. η λογικη μου λεει οτι τα βιβλια του λιακοπουλου ειναι μπουρδες και σαν εγωηστης που ειμαι δεν θελω να σωσω κανεναν, Υπαρχουν μεγαλυτεροι απατεωνες απο αυτον για να κυνηγησω αν θελω


Πρώτα απ’ όλα είπα αυτή την λογική «μπούρδα». Άρα η γνώμη μου είναι πως αν κάτι είναι απαγορευμένο δεν συμβάλλει στα ποσοστά που κάποιοι παραβιάζουν την απαγόρευση. Ούτε για τον βιαστή ο βιασμός είναι ελκυστικός γιατί είναι απαγορευμένος. Εσύ ήσουν που είπες «απαγορευμένο = ελκυστικό» ή τουλάχιστον είπες πως ίσως συμβαίνει αυτό.
Η δικιά μου άποψη είναι κάθετη
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ



Satyros2009 έγραψε:Δεν μπορείς να εξισώσεις την θεωρία «Κούφιας Γης» που εύκολα μπορείς να αποδείξεις πως δεν είναι σωστή, με την ύπαρξη του Θεού

mpamiatzis έγραψε: μια χαρα μπορω με συγχωρεις αλλα δεν βλεπω την διαφορα μεταξυ της θεωριας της υπαρξης θεου τουλαχιστον ετσι οπως το περιγραφουν ολες οι θρησκειες και της θεωριας της Κθουλου γης. Δηλαδη εσυ δεν βαζεις στα βιβλια μπουρδολογίας/μοιρολατρίας, εξωφρενικών θεωριών και αντιεπιστημονικότητας την αγκια γραφη???. Αν το ζυγησεις το θεμα τα λεφτα που βγαζει ο λιακο (πολυ συμπαθητικος κλεφτης) ειναι τιποτα σε αυτα που τζιραρουν οι θρησκειες με τα βιβλια τους και τα θαυματα τους

Satyros2009 έγραψε:Πως δεν υπάρχει θεός δεν μπορείς να το αποδείξεις
Πως δεν υπάρχει κοίλη γη μπορείς
Επίσης στα θέματα πίστης πρέπει να είσαι προσεχτικός
Ας υποθέσουμε πως είμαστε σε μία παρέα και συζητάμε περί θεού.
Αν πω την Αγία Γραφή μπούρδα ο Χριστιανός δεν θα κάτσει να με ακούσει
Πώς λοιπόν θα τον πείσω αν δεν με ακούσει;
Βέβαια με την λογική σας δεν θα πρέπει να προσπαθήσω να τον πείσω
Με αυτή την λογική όμως ας μην κάνουμε κάποια νέα ανακάλυψη (όπως η εξέλιξη των ειδών) γιατί θα πείσουμε ένθεους να γίνουν άθεοι

mpamiatzis έγραψε: δεν μπορω να αποδειξω οτι δεν υπαρχουν εξωγηινοι, ροζ μονοκερος ιπταμενη φαλαινα, προσωπικα δεν μπορω να αποδειξω οτι δεν υπαρχει κοιλη γη..... και δεν εχω σκοπο να το αποδειξω σε κανεναν
δυστιχως το τελευταιο καιρο με κουραζουν οι χριστιανοι και δεν προσπαθω να τους πεισω για τιποτα αντιθετα συμφωνω μαζι του οτι ο χριστοδουλος ηταν ενας αγιος. η αγια γραφη ειναι σιγουρα μπουρδα οσο και τα βιβλια του λιακο. πως προκυπτει οτι ειμαστε κατα των νεων ανακαλυψεων δεν το καταλαβενω???? επειδη δεν προσπαθουμε να πεισουμε τους ενθεους να γινουν αθεοι???? Εγω αυτο που κανω ειναι να να πεταω σπορους αν πιασουν καλως αν δεν ποιασουν δεν ασχολουμε με κολλημενους.


Τελικά μπορείς ή δεν μπορείς να αποδείξεις την ανυπαρξία του Θεού;
Και ακριβώς αυτό που λες για τους σπόρους έχω στο νου μου κι εγώ.
Αν μιλήσεις απαξιωτικά για τον Θεό ο άλλος δεν θα σε ακούσει.
Στην κοίλη γη όμως δεν ισχύει το ίδιο γιατί μπορώ να αποδείξω ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ την μη υπαρξή της. Άρα δεν υπάρχει απαξίωση
Η κοίλη γη είναι κάτι που αν υπάρχει θα πρέπει να έχει κάποια φυσικά χαρακτηριστικά που μπορούν να ελεγχθούν.
Οι επιστήμονες έχουν κάνει θεωρητικές θεωρίες για το τι φυσικοί νόμοι θα υπήρχαν «αν γινόταν....» αυτό. Έτσι λοιπόν απο την στιγμή που πρέπει ΑΝ υπάρχει κοίλη γη η τιμή της βαρύτητας να είναι 3 κι εγώ το βρίσκω χοντρικά 10, τότε απέδειξα την μη ύπαρξη της κοίλης γης
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

EvanT έγραψε:Στο περί "Τελευταίου Πειρασμού" άρθρο του ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ απάντησες:
Satyros2009 έγραψε:Ποιός ζήτησε την μη προβολή της ταινίας; Οι θεατές ή η Εκκλησία;Το άρθρο (απο μία γρήγορη ματιά) μιλά για την Εκκλησία ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ. Αν όμως ήταν οι θεατές, αυτό ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ. Στην δημοκρατία δεν κάνεις ότι γουστάρεις. Κάνεις ότι θέλουν οι πολλοί.
Πρώτον, το άρθρο λέει ότι η Αρχιεπισκοπή αρνήθηκε κάθε εμπλοκή, αλλά υπονοεί ότι ο αρθρογράφος δεν το πιστεύει. Επειδή το άρθρο είναι στο Ριζοσπάστη εγώ θα δώσω στην Αρχιεπισκοπή το benefit of the doubt. Αλλά δεν είναι εκεί το ζητούμενο.

Αν το κάνει η Εκκλησία είναι λογοκρισία.
Αν το κάνουν οι πολίτες δεν είναι λογοκρισία.
Είναι λογική αυτή; Δηλαδή, η Αρχιεπισκοπή δεν αποτελείται από Πολίτες ή επειδή είναι οργανωμένοι εξαίρονται απ'τη δημοκρατική διαδικασία επειδή βγάζουν συλλογικές ανακοινώσεις κι αποφάσεις.
Μην κάνεις τον βλάκα, νομίζω πως γίνομαι κατανοητός.
Όταν λέω «πολίτες» εννοώ την πλεοψηφία
Και μην ακούσω γι’ αυτούς που δεν πήραν τηλέφωνο.
Γι’ αυτούς ισχύει ότι ισχύει και για όσους δεν πήγαν να ψηφίσουν στις εκλογές, θα λουστούν μία απόφαση που πάρθηκε χωρίς αυτούς.
Πάρε λοιπόν τηλέφωνο εσύ που ήθελες να δεις την ταινία, να πάρω κι εγώ κλπ να πείσουμε τον σταθμό να βάλει το έργο την επόμενη εβδομάδα.
Μόνο ο λαός έχει το δικαίωμα να παίρνει τέτοιες αποφάσεις, ΚΑΝΕΙΣ άλλος.

Satyros2009 έγραψε:Στην δημοκρατία δεν κάνεις ότι γουστάρεις. Κάνεις ότι θέλουν οι πολλοί.
EvanT έγραψε:Ο στόχος της Δημοκρατίας είναι το κοινό καλό, δεν είναι η ικανοποίηση της ανάγκης για εξουσία των πολλών.
Ο λαός δεν έχει τέτοιες ανάγκες.
Ο λαός έχει ως στόχο το κοινό καλό του ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ
EvanT έγραψε:Και ποιος σου είπε ότι σε μια δημοκρατία οι πολλοί έχουν δικαίωμα να ορίζουν ΚΑΘΕ πτυχή της ζωής της μειοψηφίας; Ειδικά την πρόσβαση στην πληροφορία
Το αν έχει ή όχι δεν έχει σημασία, αφού ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ
Άλλο όμως να ορίζει την κάθε πτυχή της ζωής σου κι άλλο να κρύβεσαι εσύ πίσω απ’ αυτό το επιχείρημα για να μπορείς να κινήσε ελεύθερα και να μπορείς να κάνεις στην πλεοψηφία κακό
EvanT έγραψε:Η Δημοκρατία δεν είναι κολυμβύθρα του Σιλωάμ για να ξεπλένει τα λάθη της πλειοψηφίας· είναι απλώς το καλύτερο πολιτικό σύστημα που έχουμε βρει μέχρι τώρα. (Ή όπως είπε ο Λίνκολν, αν θυμάμαι καλά: "Η Δημοκρατία είναι το χειρότερο πολιτικό σύστημα, αν εξαιρέσουμε όλα τα υπόλοιπα που έχουμε δοκιμάσει").
Το είπε ο Τσώρτσιλ


EvanT έγραψε:Δε γίνεται να μου λες ότι οι πολλοί έχουν δικαίωμα να μου κόψουν την πρόσβαση σε μια ταινία (εν προκειμένω) την οποία οι ίδιοι δε θέλουν και δεν πρόκειται να δουν.
Αν η ταινία πιστεύουν πως θα έχει αρνητικές συνέπειες γι’ αυτούς, ναι το έχουν.
Εσύ θα ενέκρινες μία ταινία που να προωθεί τα ναρκωτικά ως coul ώρα που να την έβλεπε το παιδί σου.
EvanT έγραψε:Άμα οι πολλοί μποϋκοτάρουν τους ISP στην Ελλάδα και μπλοκαριστεί το site του Dawkins, τι θα πείς; "Α! Οι πολλοί αποφάσισαν ότι οι Έλληνες πολίτες δεν κάνει να διαβάζουν το site του Dawkins. Δεν μπορώ να αντιταχθώ εγώ ο μειοψηφίας στη δημοκρατική αυτή απόφαση." Αυτό θα πεις;
Πρώτα απ’ όλα έχεις υποχρέωση σε μία δημοκρατία να πεις την γνώμη σου κι ας είναι η μειοψηφία.
Άλλο όμως αυτό κι άλλο να επιβληθεί η δικιά σου γνώμη έναντι της πλεοψηφίας.
Αυτό θα ήταν παραλογισμός
Όσο για το παραδειγμά σου είναι άκυρο.
Οι πολλοί ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.
Μερικοί που να έχουν παρασυρθεί απο κάποιους (δες περιπτώσεις φανατικών Χριστιανών που παρασύρονται απο κάποιες θρησκευτικές οργανώσεις) μπορεί να το ήθελαν.
Αλλά ΓΙ’ ΑΥΤΟ έχεις την υποχρέωση να πεις την αποψή σου. Έτσι ώστε η πλεοψηφία (η πραγματική πλεοψηφία) να ΕΠΙΒΑΛΛΕΙ την αποψή της. Αν δεν το κάνει, τότε έχουμε δημοκρατικό έλλειμα. (δες εκλογικό σύστημα/αποχή)
Έτσι λοιπόν το πρόβλημα δεν το έχουν αυτοί που υποστηρίζουν την γνώμη τους, αλλά εσύ που κάθεσαι στον καναπέ σου.
Και το ξαναλέω
ΠΟΤΕ, ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ η πλεοψηφία δεν θα νοιαζόταν για αυτό που είπες στο παράδειγμά σου
EvanT έγραψε:Άμα οι πολλοί μποϋκοτάρουν τους ISP στην Ελλάδα και μπλοκαριστεί το site του Πλεύρη τι θα πείς; "Α! Οι πολλοί αποφάσισαν ότι οι Έλληνες πολίτες δεν κάνει να διαβάζουν το site του Πλεύρη. Δεν μπορώ να αντιταχθώ εγώ ο μειοψηφίας στη δημοκρατική αυτή απόφαση." Αυτό θα πεις;
Το site του Πλεύρη θα μπορούσε άνετα να απαγορευτεί αφού ο ίδιος είναι κατά της δημοκρατίας.
Σε μία πραγματική δημοκρατία, δεν θα πρέπει να επιτρέπεται να είσαι εναντίον της
EvanT έγραψε:Αν επιλέγεις το τι είναι και τι δεν είναι λογοκρίσια, ανάλογα με το είδος, την ποιότητα και το ήθος της ίδιας της πληροφορίας που παρεμποδίζεται, σε πληροφορώ ότι δεν έχεις ακόμα καταλάβει τι είναι λογοκρισία.
Άσε τις ρητοριούλες. Φυσικά κι έχουν όλα αυτά σημασία.
Αλλά αν δεν σου αρέσει η λογοκρισία κι είσαι αυτών των άκρων πως ανέχεσαι την αισχρή λογοκρισία των moderators εδώ μέσα;
Εδώ εγώ δεν την ανέχομαι
Satyros2009 έγραψε:ΤΑ ζητούμενα είναι όσα λες, συν το γεγονός πως κάποια στιγμή θα πρέπει να πάψουν να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι. (που να πιστεύουν στην Λιακοβλακείες). Αν εσύ φτιάχνεσαι με το να "σώζεις" κόσμο απο τις Λιακοβλακείες και θες να το κάνεις συνέχεια, προβλημά σου.Εγώ δεν φτιάχνομαι, αντιθέτως χαλιέμαι, γι' αυτό θέλω κάποια στιγμή να μην χρειάζεται να πείθω ανθρώπους πως αυτά είναι μπούρδες.
ΤΑ ζητούμενα είναι όσα λες, συν το γεγονός πως κάποια στιγμή θα πρέπει να πάψουν να υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι.
Αυτό σημείνει ότι θες ο κόσμος να έχει παιδεία και μόρφωση.
Αν εσύ φτιάχνεσαι με το να "σώζεις" κόσμο απο τις Λιακοβλακείες και θες να το κάνεις συνέχεια, προβλημά σου.
Αυτό που περιγράφεις στην πρόταση αυτή είναι η πεμπτουσία (ή η διαδικασία) της παιδείας και της μόρφωσης.
Δηλαδή θες παιδεία, αλλά καταδικάζεις την παιδευτική διαδικασία;

Κάτσε, σε παρακαλώ και ξανασκέψου αυτά που υποστηρίζεις. Υποπίπτεις σε αντιφάσεις.[/quote]

Καμία αντίφαση
Αν δεν καταλαβαίνεις τα όρια δεν σου φταίω εγώ
Δεν μπορείς να πεις «ή όλα ελεύθερα ή όλα ελεγχόμενα»
Αυτό μάλλον σημαίνει πως δεν ξέρεις πως λειτουργεί ο κόσμος γύρω σου.
Το καταδικάζω την παιδευτική διαδικασία που το είδες;;;;;;
Και μιάς κι είμαστε στο θέμα...
...ποιά παιδευτική διαδικασία;
Γιατί μπορούν να υπάρχουν πολλές, έχουν υπάρξει πολλές και μερικές είναι λάθος
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

fr0g έγραψε:Πολύ σωστά τα λέει ο EvanT. Τι δουλεία έχει η λογοκρισία σε μια δημοκρατία; Οι ιδέες πρέπει να μπορούν να εκφράζονται ελεύθερα. Τα καθεστώτα που απαγορεύουν την ελεύθερη διακίνηση ιδεών, μάλλον φασιστικά μπορούν να χαρακτηριστούν παρά δημοκρατικά. Όπως είπε και κάποιος που δεν θυμάμαι "Όποιος θυσιάζει τις ελευθερίες του για χάρη της ασφάλειας, χάνει και τα δύο".
Ποιά ελευθερία σου αυτή που κάνει κακό στους πολλούς;
Γιατί τόση ώρα γι’ αυτό μιλάμε

Οι πολλοί να επιβάλλουν την γνώμη τους για το καλό τους
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Satyros2009 έγραψε:
Οι πολλοί να επιβάλλουν την γνώμη τους για το καλό τους
οι πολλοι πιστευουν οποτε πρεπει να κανουν τους λιγους να πιστεψουν για το καλο των πρωτων

Σατυρε νομιζω οτι ηρθε η ωρα να σταματησω να διαλογιζομαι μαζι σου διοτι εχουμε εντελος διαφορετικη φιλοσοφια. Με συγχωρεις αλλα δεν καταλαβα την φιλοσοφια σου και τις ιδεες σου απο την αρχη.

Εγω πιστευω σε ενα ελευθερο ανθρωπα και θελω να τον προστατευσω απο την δικτακτορια της πλειοψηφιας. Εγω σαν σημειο αναφορας εχω το ατομο ενω εσυ τον λαο
θεωρω επικινδυνους αυτους που χρησιμοποιουν την λεξη "ΛΑΟΣ" ειτε ειναι αριστεροι ειτε δεξιοι
και αφου εσυ θεωρεις οτι υποστιριζω ρητορικες μαλακιες ειναι καλυτερα να μην σε κουραζω.
θα επρεπε να παραπεμψω στο αυτοσυστηθειτε το δικο μου αλλα εκει δινω μια ποιο σκληρη απαντηση για αυτο το λογο θα σου απαντησω στην ερωτηση σου εδω :
Τελικά μπορείς ή δεν μπορείς να αποδείξεις την ανυπαρξία του Θεού;

η ερωτηση σου στερειται νοηματος η αποδειξη της υπαρξης καποιου πραγματος ανηκει σε αυτον που τη επικαλείται. Δεν θελω να αποδειξω οτι κατι δεν υπαρχει

τα συμπερασματα να τα βγαλουν τα ατομα που συμμετεχουν και οχι ο λαος
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
breadfan
Δημοσιεύσεις: 1722
Εγγραφή: 20 Ιουν 2009 03:16
Τοποθεσία: Πάτρα

Ρε παιδιά...

Προσπαθώ να καταλάβω που ακριβώς υπάρχει η προσπάθεια δημιουργίας (και όχι η δημιουργία προσπάθειας) ιδρύματος σαν το JREF στην Ελλάδα.
Συγνώμη αν δεν έχω καταλάβει καλά, αλλά νομίζω ότι έχουμε ξεφύγει. Κάνω λάθος;

Το JREF είναι ένα (και σίγουρα όχι το μοναδικό) εξαιρετικό εγχείρημα, και χάρηκα πολύ όταν είδα τον τίτλο του thread.
Πείτε μου ότι δεν χάρηκα τσάμπα...
Οὐκ ἄρα τὸ θεοφιλὲς ὅσιόν ἐστιν, ὦ Εὐθύφρων, οὐδὲ τὸ ὅσιον θεοφιλές, ὡς σὺ λέγεις, ἀλλ᾽ ἕτερον τοῦτο τούτου.
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

breadfan έγραψε:Ρε παιδιά...


Πείτε μου ότι δεν χάρηκα τσάμπα...
ψεματα θελεις να σου πουμε??
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
Άβαταρ μέλους
EvanT
Δημοσιεύσεις: 1927
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2009 11:00
Όνομα Ιστότοπου: On the way to Ithaca
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Satyros2009 έγραψε:Ο λαός έχει ως στόχο το κοινό καλό του ΕΞ ΟΡΙΣΜΟΥ
LOL... συγγνώμη, αλλά μεγαλύτερη ανακρίβεια δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου. Αν ο λαός ήταν σαν το Hive Mind των Borg θα συμφωνούσα. Από τη στιγμή που οι επιλογές βασίζονται στα ατομικά συμφέροντα (και δη στην Ελλάδα) η άποψη που έχεις για το "λαό" είναι τραγικά ουτοπική.
Satyros2009 έγραψε:Μην κάνεις τον βλάκα, νομίζω πως γίνομαι κατανοητός.Όταν λέω «πολίτες» εννοώ την πλεοψηφίαΚαι μην ακούσω γι’ αυτούς που δεν πήραν τηλέφωνο.Γι’ αυτούς ισχύει ότι ισχύει και για όσους δεν πήγαν να ψηφίσουν στις εκλογές, θα λουστούν μία απόφαση που πάρθηκε χωρίς αυτούς.Πάρε λοιπόν τηλέφωνο εσύ που ήθελες να δεις την ταινία, να πάρω κι εγώ κλπ να πείσουμε τον σταθμό να βάλει το έργο την επόμενη εβδομάδα.Μόνο ο λαός έχει το δικαίωμα να παίρνει τέτοιες αποφάσεις, ΚΑΝΕΙΣ άλλος.
Με ποια λογική εξομοιώνεις τη διαδικασία εκλογής κυβέρνησης με τον εκβιασμό ενός ιδιωτικού καναλιού, αδυνατό να το κατανοήσω.
Satyros2009 έγραψε:Εσύ θα ενέκρινες μία ταινία που να προωθεί τα ναρκωτικά ως coul ώρα που να την έβλεπε το παιδί σου.
Εγώ δε θα άφηνα το ανήλικο παιδί μου να δει τη συγκεκριμένη ταινία. Το πολύ-πολύ να ζητούσα απ'το κανάλι να προβληθεί η ταινία σε καταλληλότερη ώρα.
Satyros2009 έγραψε:Πρώτα απ’ όλα έχεις υποχρέωση σε μία δημοκρατία να πεις την γνώμη σου κι ας είναι η μειοψηφία.
Μάλλον "δικαίωμα" θες να πεις κι όχι "υποχρέωση".
Satyros2009 έγραψε:Οι πολλοί ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. (i.e. να απαγορευτεί το site του Dawkins)
Ω! Μασώντας φύλλα δάφνης κατέληξες σ'αυτό το συμπέρασμα; Για συλλογίσου λίγο τις ιδέες του Dawkins: Μαχητικά Άθεος, δαρβινιστής, πιστεύει ότι η θρησκεία είναι επιζήμια. Μα θα ήθελε η χριστιανική πλειοψηφία της Ελλάδας να μπορεί τα παιδιά της να διαβάζουν ανά πάσα στιγμή τέτοια βλάσφημα πράγματα και να προωθούνται και ως cool; Θα ΕΝΕΚΡΙΝΕ ένας Χριστιανός της πλειοψηφίας κάτι τέτοιο; (ανέβα δυο quote πάνω τώρα και ξαναδιάβασε την ερώτησή σου προς εμέ)
Satyros2009 έγραψε:Είπα: Αν επιλέγεις το τι είναι και τι δεν είναι λογοκρίσια, ανάλογα με το είδος, την ποιότητα και το ήθος της ίδιας της πληροφορίας που παρεμποδίζεται, σε πληροφορώ ότι δεν έχεις ακόμα καταλάβει τι είναι λογοκρισία.
Είπες: Άσε τις ρητοριούλες. Φυσικά κι έχουν όλα αυτά σημασία.Αλλά αν δεν σου αρέσει η λογοκρισία κι είσαι αυτών των άκρων πως ανέχεσαι την αισχρή λογοκρισία των moderators εδώ μέσα;Εδώ εγώ δεν την ανέχομαι
Αισχρή λογοκρισία των moderators είναι το ότι δε σ'αφήνουν να βρίζεις; Δεν ήξερα ότι οι ύβρεις είναι φορείς ιδεών; Εκτός κι αν θεωρείς τις ad hominem εκφράσεις, "ιδέες". Τέσπα... το να κατηγορείς για λογοκρισία άτομα σαν την Αόρατη Μελάνη που ακόμα και στα μπλογκ τους (τον προσωπικό τους χώρο) δε σβήνουν υβριστικά σχόλια και τα μεταφέρουν σε ειδική σελίδα, τι να πω...
---------------------
Εν πάσει περιπτώσει, πολλά είπαμε. Δεν μπορώ παρά να συμπεράνω ότι για σένα, προφανώς, η έννοιες "δημοκρατία" και "δικτατορία της πλειοψηφίας" ταυτίζονται. Θα κλείσω με αυτές τις σκέψεις:

Με βάση αυτών που λες, αν ποτέ βγάλεις ένα έργο της δικής σου διανόησης και ο λαός σου το λογοκρίνει θα πρέπει να παραδεχθείς ότι το έργο σου ήταν ανούσιο/βλαβερό και γι'αυτό ο λαός το λογόκρινε. Ο λαός δεν μπορεί να κάνει λάθος. Προφανώς κάτι επιζήμιο θα έγραψες. Εσύ θα φταις. Θα πρέπει να ζητήσεις συγγνώμη απ'το λαό και να επανορθώσεις γράφοντας (πχ) κάτι που δε θα θεωρεί επιζήμιο για να σου επιτρέψει να το κυκλοφορήσεις ελεύθερα.

Είσαι άθεος. Πηγαίνεις κόντρα στη συντριπτική πλειοψηφία του λαού της Ελλάδας, του λαού της Ευρώπης, του λαού του πλανήτη ολόκληρου. Αλλά ταυτόχρονα εμφανίζεσαι πρόθυμος να το βουλώσεις, άμα ο λαός σε προστάξει. Θα το βουλώσεις εθελοντικά και με ικανοποίηση ότι υπηρετείς την κυρίαρχη θέληση του λαού. Δεν ξέρω αν υπάρχει χειρότερο πράμα από το να σε έχουν πείσει ότι αν ο λαός μιλήσει, εσύ δε δικαιούσαι δια να ομιλείς.


Να αλλάξουμε το όνομα του νήματος σε κάτι σχετικό με δημοκρατία και λογοκρισία, να μη μπερδεύεται ο κόσμος;
“With crosses, relics, crucifixes,
beads, pictures, rosaries and pixes,
the tools of working out salvation,
by mere mechanic operation.”
Samuel Butler, "Hudibras"
Άβαταρ μέλους
karakitsossecurity
Δημοσιεύσεις: 1407
Εγγραφή: 27 Απρ 2009 14:09
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Με ποια λογική εξομοιώνεις τη διαδικασία εκλογής κυβέρνησης με τον εκβιασμό ενός ιδιωτικού καναλιού, αδυνατό να το κατανοήσω.
Δηλαδή δεν πήρε δημοκρατικά και επάξια έλενα παπαρίζου τη γιουροβίζιον?
Δεν ήταν θέληση λαού η πύριος νίκη του Γιώργου Τσάκα στο big Brother 1
Ντροπή σου να λες τέτοια πράγματα :lol:
Boards don't hit back "Bruce Lee, Enter The Dragon"
Απάντηση