Παράξενη εμπειρία του πατέρα μου.

Συζητήσεις γύρω απ' την αθεΐα, και γενικά τη ζωή χωρίς θρησκεία, θεούς, και δεισιδαιμονίες.
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Χάθηκαν χρήστες γιατί κατηγορήθηκαν ότι ήταν βαλτοί από αλλού, όπως κατηγορήθηκε ο παραπάνω χρήστης ότι κατασκεύασε την ιστορία. Μπορεί να μην είναι σκοπός το πλήθος των χρηστών, αλλα η πολυφωνία είναι απαραίτητη για να υπάρχει αντικειμενικότητα. Και η ιστορία του είναι λόγος αν ο ίδιος την πιστεύει. Αν σου φαίνεται πολύ εύκολο να το καταρρίψεις κάντο αλλά μην τον κατηγορείς αβάσιμα.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

forg μην λέμε ότι μας κατέβει.
Δεν χάθηκαν χρήστες γιατί κατηγορήθηκαν, αλλά γιατί οι ίδιοι το επέλεξαν...
Και εγώ κατηγορήθηκα, αλλά είμαι ακόμα εδώ.
Αυτοί το επέλεξαν, όπως και επέλεξαν να σβήσουν ένα προς ένα τα post τους. Έχω δει σε φόρουμ πληροφορικής χρήστες να ζητούν να σβηστεί ο λογαριασμός τους και τα post τους. Έχω δει να απειλούν με δικαστήριο αν δεν σβηστούν όλα τα post τους. Έχω δει να πηγαίνουν στο δικαστήριο για αυτό το θέμα. Κανείς όμως από αυτούς δεν έκαστε να σβήσει ένα προς ένα τα post του.
Μόνιμο ban στους θρησκομανείς τρομοκράτες των φόρουμ!

Κανένας σεβασμός στην πίστη.
http://freeinquiry.gr/webfiles/pro.php?id=316
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Δεν μίλησα για κανέναν σεβασμό στην πίστη. Σεβασμό στον άνθρωπο ζήτησα. Χρήστες κατηγορήθηκαν όχι οι ιδέες τους. Όσο για το μόνιμο ban στους θρησκόληπτους δεν σου φαίνεται ακραίο; Θα αποκτήσουμε και λογοκρισία τώρα; Να μην ακούγεται η αντίθετη γνώμη; Σε τι διαφέρουμε τότε από τους θρησκόληπτους; Ήδη έχουμε αρχίσει κυνήγι μαγισσών και τακτικές μακαρθισμού. Για ποιό λόγο; Έχουμε κανένα δόγμα να προστατέψουμε; Έχουμε ποιμνία; Ή μήπως φοβόμαστε τα επιχειρήματά τους που καταρρέουν από μόνα τους; Δεν έχουμε τίποτα να φοβηθούμε, οπότε δε βλέπω το λόγο ούτε για ban αλλά ούτε για αστήρικτες κατηγορίες με σκοπό να τους απομακρύνουμε.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Δεν φοβόμαστε, αλλά άλλο τα "επιχειρήματα" και άλλο η κοροϊδία και η ειρωνεία εκ μέρος ορισμένων.
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Επειδή τι είναι κοροιδία και τι όχι είναι στην ευχέρεια του καθενός, καλό θα ήταν να το αφήναμε στου διαχειριστές κι όχι να διώχνουμε κόσμο με τη συμπεριφορά μας. Η μοναδική απρόκλητη ειρωνία απο θρησκόληπτους που θυμάμαι, είναι αυτή του loneworlf. Αντιθέτως από τη δική μας πλευρά υπήρξαν και υπάρχουν ουκ ολίγες.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
punky
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: 14 Αύγ 2009 12:25
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: στο νοίκι

Δεν θέλω να πω ότι "η αλήθεια είναι κάπου στη μέση" γιατί είναι νερόβραστο κλισέ.

Πιστεύω ότι το "κόλλημα" του tactical να βλέπει συνεχώς θρήσκους-κομάντα που θέλουν να τα κάνουν μπάχαλο, δεν είναι εντελώς αβάσιμο.

Από την άλλη, ίσως είναι χρήσιμο να θυμόμαστε ότι είναι εξίσου πιθανό να επισκέπτονται το φόρουμ άνθρωποι που έχουν μάθει να "σκέφτονται" με τα κριτήρια της θρησκείας. Θέλω να πω ότι είναι πολλοί αυτοί που καλοπροαίρετα προσπαθούν να βγάλουν μια άκρη πάνω στο θέμα "Θεός", αλλά έχουν συνηθίσει να μπερδεύουν την αλήθεια και την απόδειξη, με τους αστικούς μύθους και τα παραμύθια περί θαυμάτων.

Οπότε, είτε από ευγένεια είτε από πρακτική αξία στη διάδοση των ιδεών μας (you get to pick your reasons), ίσως να είχε νόημα μια προσπάθεια εξήγησης στον "ύποπτο" (αλλά αθώο μέχρις αποδείξεως του αντιθέτου) των μηχανισμών της λογικής για την κατάρριψη των θρησκευτικών παραμυθιών.
L' enfer c' est les autres
dyer
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: 24 Αύγ 2009 20:26
Όνομα Ιστότοπου: -

Darkchilde έγραψε:
dyer έγραψε: Για να πειστώ πάντως, εγώ ο άπιστος, το μόνο που ζητώ από τους πεφωτισμένους, είναι να μου πουν τα επόμενα 4 από τα 5 νούμερα του τζόκερ (έστω τα τρία). :lol:
Ναι, αλλά σύμφωνα με τους νόμους των πιθανοτήτων, υπάρχει η πιθανότητα να γίνει αυτό! Και όχι μία φορά αλλά αρκετές και συνεχόμενες φορές, απλά οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές για να συμβεί αυτό... :P
Σιγά μη ρισκάρουν τη φήμη τους για να κερδίσω. Πάντα προβλέπουν τα γνωστά και σίγουρα, για τα μελλούμενα δε είναι τόσο γενικά και αόριστα, που ούτε η Πυθία δεν θα τολμούσε να ξεστομίσει. :lol:
Δηλωνω Αθεος για καταλαβουν σε τι ΔΕΝ πιστευω.
Άβαταρ μέλους
AoratiMelani
Δημοσιεύσεις: 16164
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 16:19
Όνομα Ιστότοπου: Αόρατη Μελάνη
Επικοινωνία:

Σάτυρε, στο είπα ήδη μία φορά: παρακαλώ να μην εκτοξεύονται κατηγορίες κατά άλλων χρηστών.

Ο Κώστας δεν προσέβαλε ούτε ειρωνεύτηκε κανέναν. Εσύ ναι.

Αν μια άποψη που εκφράζεται είναι αβάσιμη, θα φανεί στην πορεία της συζήτησης με επιχειρήματα. Το να κατηγορείς κάποιον ευθέως ότι λέει ψέματα είναι προσωπική προσβολή. Το ίδιο και να τον ειρωνεύεσαι. Παρακαλώ όλους για πολλοστή φορά να αποφεύγετε τέτοιες συμπεριφορές.
Η θρησκευτική γλώσσα είναι μια μεταφορά. Το πρόβλημα είναι όταν παρασύρεται κανείς από τη μεταφορά κι αρχίζει να τη βλέπει σαν κυριολεξία. Rebbecca Goldstein
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

AoratiMelani έγραψε:Σάτυρε, στο είπα ήδη μία φορά: παρακαλώ να μην εκτοξεύονται κατηγορίες κατά άλλων χρηστών.

Ο Κώστας δεν προσέβαλε ούτε ειρωνεύτηκε κανέναν. Εσύ ναι.

Αν μια άποψη που εκφράζεται είναι αβάσιμη, θα φανεί στην πορεία της συζήτησης με επιχειρήματα. Το να κατηγορείς κάποιον ευθέως ότι λέει ψέματα είναι προσωπική προσβολή. Το ίδιο και να τον ειρωνεύεσαι. Παρακαλώ όλους για πολλοστή φορά να αποφεύγετε τέτοιες συμπεριφορές.

Κάτσε για να καταλάβω


Στους άθεους

1) Δεν επιτρέπεται η ειρωνεία
2) Δεν επιτρέπεται να θεωρώ πως κάποιος λέει ψέματα και θα πρέπει να προσπαθώ πάντα να αποδεικνύω πως αυτό που λέει είναι λάθος, βασιζόμενος πως όλοι πάντα λένε αλήθεια

Οι υπερασπιστές της πίστεως

1) Επιτρέπεται να λένε ψέματα (ο τύπος στην αρχή είπε νησί, μετά Άγιο Όρος. Ποιά άλλη απόδειξη θες πως είπε ψέματα;)
2) Μπορούν να έρχονται εδώ και να προσβάλλουν την νοημοσύνη μας

Μήπως παιδιά την έχετε δει λάθος την όλη φάση;
Παραείστε αυστηροί με τους άθεους.
Δεν λέω να μην βρίζουμε, αλλά όταν εγώ πιστεύω πως κάποιος είναι ψεύτης και μπορώ να το τεκμηριώσω, ποιό το πρόβλημα;
Όσο για την ειρωνεία δεν το συζητώ.
Αν λογοκρίνουμε την ειρωνεία την κάτσαμε την βάρκα
Για ψάξτε το λίγο, γιατί για να μην θιχτούν ορισμένοι, λογοκρίνεται και θίγεται άλλους
Δυστυχώς στην ζωή δεν μπορείς να τους έχεις όλους ευχαριστημένους
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

Καλά αυτά που λέει ο Κώστας είναι λίγο παράξενα έως ειρωνικά.
Προσωπικά δεν είμαι κατά της ειρωνείας. Αν και έχω κατηγορήσει άλλους ότι ειρωνεύονται, το έκανα διότι θεώρησα ότι το είχαν ανάγει σε βασικό τους εργαλείο.
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

Πω ρε παιδιά,μια ερώτηση έκανε το παιδί και τον πήρατε απ'τη μούρη...με την ίδια λογική,μήπως του φέρεστε με επιθετικότητα γιατί δεν έχετε τι να απαντήσετε?

Φίλε Κώστα,σκέφτηκες μήπως ο γέρος ήταν τηλεπαθητικός?
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:Πω ρε παιδιά,μια ερώτηση έκανε το παιδί και τον πήρατε απ'τη μούρη...με την ίδια λογική,μήπως του φέρεστε με επιθετικότητα γιατί δεν έχετε τι να απαντήσετε?

Φίλε Κώστα,σκέφτηκες μήπως ο γέρος ήταν τηλεπαθητικός?
Άργησες, του έχω δώσει καλύτερη εξήγηση: viewtopic.php?f=7&t=548#p7957
Άβαταρ μέλους
L3o ΧΞΣ
Δημοσιεύσεις: 1000
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2009 22:02
Όνομα Ιστότοπου: JudgeDred13
Επικοινωνία:

tactical έγραψε:
L3o ΧΞΣ έγραψε:Πω ρε παιδιά,μια ερώτηση έκανε το παιδί και τον πήρατε απ'τη μούρη...με την ίδια λογική,μήπως του φέρεστε με επιθετικότητα γιατί δεν έχετε τι να απαντήσετε?

Φίλε Κώστα,σκέφτηκες μήπως ο γέρος ήταν τηλεπαθητικός?
Άργησες, του έχω δώσει καλύτερη εξήγηση: viewtopic.php?f=7&t=548#p7957
Μόνο που η τηλεπάθεια είναι κάτι που υποστηρίζεται από πολλούς σοβαρούς επιστήμονες,εσύ απλά τον ειρωνεύτηκες...
"Όσο θα έχουμε έναν αφέντη στον ουρανό,θα είμαστε δούλοι στη γη" (Michail Bakunin)
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

kostaz8 έγραψε:Παιδιά είμαι νέος στο φόρουμ σας και θέλω να μου δώσετε μια λύση σε μια απορία.
Καθώς μιλούσα με τον πατέρα μου για την πίστη , μου είπε πως όταν ήταν στο ναυτικό πριν περίπου 20 χρόνια , είχαν μπαρκάρει σε ένα ελληνικό νησί δεν θυμάμαι πιο ακριβώς , και εκεί ζούσε σε ένας γέρος σε μια σπηλιά και δεν ξέρω γιατί το έκανε αυτό στον εαυτό του αλλά τέλος πάντων.Ο πατέρας μου με τρις φίλους του τον επισκέφτηκαν και αυτός χωρίς να τους έχει δη ποτέ στην ζωή του τους αποκάλεσε με τα ονόματα τους, δεν πιστεύω να μου λέει ψέματα για αυτό ο πατέρας μου είμαι σίγουρος. Αν είναι αλήθεια τότε πως το έκανε? Έχω διαβάσει για διάφορα cold reading και τέτοια αλλά δεν νομίζω να ήταν κάτι τέτοιο.


Το νησί ήταν το Άγιο Όρος και δεν την κατασκεύασα εγώ, μου την είπε ο πατέρας μου για να με κάνει να πιστέψω σε τέτοιου είδους θαύματα.Μια λογική εξήγηση ψάχνω και εγώ λες και δεν έχω άλλη δουλειά θα κάθομαι να γράφω ψεύτικες ιστοριούλες σε φόρουμ.
καθηστε ρε παιδια ηρεμηστε.....
Στην συγκεκριμενη περιπτωση ουτε ο σατυρος ουτε ο τακτικαλ ξεφυγανε των οριων. το δικο μου 1 ποστ αφορουσε τις υπερφυσικες δυναμεις της μανα μου. και εκει υπηρχε ειρωνια και κοροϊδια αλλα εγω την βρηκα πολυ φυσιολογικη διοτι και μενα αν μου ελεγε κανενας το κατι τετοιο θα τον κοροιδευα.
Ας ξεπερασουμε τις κοροιδιες και να φτασουμε στις κατηγοριες περι κατασκευης ιστοριας.
και να παρουμε τα δεδομενα οπως μας τα δινει ο φιλος μας ο κωστας
ο κωστας μας λεει
1ον οτι ο πατερας του δεν του λεει ψεματα
2ον οταν ο πατερας του ηταν στο εμπορικο ναυτικο επισκευτικε ενα νησι που δεν θυματε ακριβως μαζι με δυο φιλους του
3ον συναντησαν εναν γερο και τους βρηκε τα ονοματα τους
4ον ο κωστας θυμηθηκε ή ρωτησε τον πατερα του για το νησι και θυμηθηκε οτι ηταν το αγιο ορος

πρεπει να δεχτουμε καποια πραγματα ως αληθεια. δηλαδη
το αγιο ορος δεν εχει μεγαλο λιμανι σπανια μεγαλα πλοια του εμπορικου ναυτικου επισκευτονται την Δαφνη το κυριοτερο λιμανη (μοναδικο) του αγιου ορους
το αγιο ορος δεν ειναι νησι



απο τα παραπανω προκυπτει οτι:
α) περιπτωση πουπιστευουμε τα λεγομενα του κωστα για την ιστορια του πατερα του
1ον ο κωστας δεν δινει επαρκει στοιχεια για την ιστορια του
2ον ο κωστας ειναι αγεωγράφητος ( του κερατα ομως)
3ον εμπιστευεται τον πατερα του μεχρι βλακειας ( μεχρι την τελευταια ρανιδος του αιματος του)
4ον δεν ενδιαφερεται και ιδιαιτερα για την απαντηση που θα του δωσουμε παρολο που μας ζητα μια επιστημονικη απαντηση (θεωρω τον ευατο μου αναρμοδιο για απαντησεις)

β) περιπτωση δεν πιστευουμε τον κωστα ή τον πατερα του διοτι πεφτει σε αντιφασεις στην ιστορια του
μας λεει ψεματα και δεν ενδιαφερεται για μια απαντηση

αν μελετησετε και τις δυο περιπτωσεις ο φιλος μας ο χαμενος κωστας δεν ενδιαφερεται για μια απαντηση

Για μενα προσωπικα δεν εχει σημασια αν ο κωστας κατασκευασε η οχι την ιστορια αυτος ή ο πατερας του. διοτι δεν εχει νοημα να συζηταμε για να βρουμε τι εγινε (προφανεις φανταζομαι οι λογοι¨ανακρίβιες δεν ξερει γεωγραφια αλλα ξερει τι ειναι το cold reading , ελλιπείς στοιχεια, παλια ιστορια για να εξεταστει κτλ)
ο Γιατρος του ικα νομιζω εβαλε με την πρωτη απαντηση του τα πραγματα στην θεση τους. Εμεις οι υπόλοιποι είρωνες απλος χαιρετισαμε τον νεο με κυνικότητα και χιουμορ.
Δεν θα εγραφα για το θεμα αλλα νιωθω την αναγκη να υπερασπιστω και την δικη μου ειρωνια απο τις κατηγοριες για επιθετικοτητα στα καινουργια μελη. επισης νομιζω οτι ο τακτικαλ και ο σατυρος δεν ξεφυγανε του θεματος διοτι δωσανε μια απαντηση οποια και να ηταν αυτη στην ερωτηση αντιθετα οι επικριτες των ξεφυγανε
επισης παλι εκφραζοντας προσωπικες αποψεις θα προτιμουσα το φορουμ να εχει περισσοτερους σκεπτικιστες παρα δογματικους ή αδιαφορους ανθρωπους. οχι διοτι οι δογματιστες ή οι αδιαφοροι δεν εχουν λογο απλος εμενα δεν με ενδιαφερει η δικη τους αποψη. Σεβομαι τις αποψεις τους πραγματικα αλλα δεν θελω να τις ακουω παρα μονο για black humor.
Ειναι σαν να πηγενω σε ενα φορουμ οπαδων του Μπαοκ και να τους λεω γιατι ρε παιδια συμπεριφερεστε ετσι.Στην συγκεκριμενη περιπτωση αν πιστψουμε τις καλες προθεσεις του κωστα τον θεωρω αδιαφορο. αν δεν τις πιστεψουμε παλι τοτε θεωρω οτι ειναι βαλτος οποτε κακος τον περιλαβαμε με το γαντι


τελος δεν υπερασπίζομαι κανενός την συμπεριφορά ειδικά εαν ξεπερνα τα ορια που εχουν οριστει. Το θεμα ειναι οτι δεν εχουν οριστει διακριτα ορια ως προς την επιθετικότητα μεταξύ των μελών και περιοριζονται μονο στους χαρακτηρισμους.

Υ.Σ:ελπιζω να μην παρεξηγηθει παλι ο ακατανομαστος απο τα ορθογραφικα μου λαθη και το λαθος συντακτικο μου και μου αρχισει τις ηθικολογιες
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mpamiatzis την 25 Αύγ 2009 23:24, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

L3o ΧΞΣ έγραψε:Μόνο που η τηλεπάθεια είναι κάτι που υποστηρίζεται από πολλούς σοβαρούς επιστήμονες,εσύ απλά τον ειρωνεύτηκες...
:(
Άβαταρ μέλους
Γιατρος Του Ικα
Δημοσιεύσεις: 5537
Εγγραφή: 18 Μαρ 2009 13:22

mpamiatzis έγραψε:Υ.Σ:ελπιζω να μην παρεξηγηθει παλι ο ακατανομαστος απο τα ορθογραφικα μου λαθη και το λαθος συντακτικο μου και μου αρχισει τις ηθικολογιες
Και ποιός είν'αυτός ο ακατανόμαστος;
Άνθρωπος χωρίς Θεό,ψάρι χωρίς ποδήλατο.

Είδα χτές ένα πεφταστέρι και ευχήθηκα να πέσει στο σπίτι σου.(Mikeius)

Ένα πέτρινο λιοντάρι στην μπασιά της νύχτας, με τα νύχια μπηγμένα στην πέτρα…
Άβαταρ μέλους
mpamiatzis
Δημοσιεύσεις: 994
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2009 00:47
Όνομα Ιστότοπου: μαθήματα σκέψης
Επικοινωνία:

Γιατρος Του Ικα έγραψε:
mpamiatzis έγραψε:Υ.Σ:ελπιζω να μην παρεξηγηθει παλι ο ακατανομαστος απο τα ορθογραφικα μου λαθη και το λαθος συντακτικο μου και μου αρχισει τις ηθικολογιες
Και ποιός είν'αυτός ο ακατανόμαστος;
γιατρε εσυ θα επρεπε να γνωριζεις ποιος ακατανομαστος ΔΕΝ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ. και αφου ειναι ακατανομαστος πως εγω θα τον ονομασω?
http://mpamiatzis.blogspot.com
Οι μέρες αποφράδες με ξόρκισαν παπάδες
κι αμαρτωλό με βγάλανε και βλάσφημο
Κι εγώ να καταπίνω Τιτανικός θα γίνω
να σας βυθίσω στο στερνό μου χάσιμο
Ότι ενθάδε κείμεθα Ο ξείν' αγγέλειν
κι απολωλότες είμεθα απ' την αγέλην
tactical
Αποκλεισμένος
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2009 02:15
Όνομα Ιστότοπου: -

mpamiatzis έγραψε:και αφου ειναι ακατανομαστος πως εγω θα τον ονομασω?
:lol:
Εκτός αν σου περισσεύει κάνα εκατομμυριάκι.
Άβαταρ μέλους
fr0g
Δημοσιεύσεις: 354
Εγγραφή: 14 Απρ 2009 22:42
Όνομα Ιστότοπου: -
Τοποθεσία: Ρόδος
Επικοινωνία:

Τώρα mpamiatzi πώς έφτασες στο αυθαίρετο συμπέρασμα (4) ότι δεν ενδιαφέρεται για απάντηση, αδυνατώ να καταλάβω. Κοινώς δηλαδή οποιοσδήποτε δεν έχει μια λογική εξήγηση για κάποιο φαινόμενο, είναι είτε βαλτός είτε βλάκας; Ωραία λογική. Να περιμένουμε δηλαδή λογικές εξηγήσεις για τα πάντα από τα μέλη του φόρουμ; Να μην υπάρχουν απορίες; Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό σου. Μην ξεχνάς ότι κι εσύ κατηγορήθηκες ότι είσαι βαλτός. Εσένα μπορεί να μη σε πείραξε, άλλους όμως τους πειράζει, ιδίως όταν δεν είναι βαλτοί. Για αυτές τις αβάσιμες κατηγορίες μιλάμε.
Η πίστη είναι για τον άνθρωπο ότι η άμμος για τη στρουθοκάμηλο.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Satyros2009
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: 19 Αύγ 2009 02:07
Όνομα Ιστότοπου: Satyros 2009
Επικοινωνία:

mpamiatzis έγραψε: Στην συγκεκριμενη περιπτωση ουτε ο σατυρος ουτε ο τακτικαλ ξεφυγανε των οριων. το δικο μου 1 ποστ αφορουσε τις υπερφυσικες δυναμεις της μανα μου. και εκει υπηρχε ειρωνια και κοροϊδια αλλα εγω την βρηκα πολυ φυσιολογικη διοτι και μενα αν μου ελεγε κανενας το κατι τετοιο θα τον κοροιδευα.
τον περιλαβαμε με το γαντι
Προσωπικά σου απάντησα με σοβαρότητα στι τηλεπαθητικές ικανότητες της μητέρας σου.
Γιατί λοιπόν στον έναν μιλάω σοβαρά και στο άλλον ειρωνικά;
Μήπως ξέρω τον έναν ή τον άλλον;
Μάλλον όχι, παρά αντιλήφθηκα πως ο Κώστας μας έκανε πλάκα.
Στην αρχή βέβαια, για να πω την αλήθεια, το υποψιάστηκα και πήρα ένα ρίσκο.
Αν είχα κάνει λάθος θα ζήτηγα συγγνώμη, πλέον όμως τα γεγονότα με δικαιώνουν (εμένα και τον Λιακόπουλο).
Προσωπικά πιστεύω πως θέμα με άτομα δεν υπάρχει παρά υπάρχει μία λανθασμένη στάση των moderators, αλλά όσα έχω να πω δεν έχουν θέση εδώ.
Θα αφήσω σχετικό μήνυμα στο κατάλληλο χώρο
Απάντηση